چیلر های جذبی

airman7714

عضو جدید
سلام
گفتم یک سری اطلاعات در مورد چیلر ها تو این بخش بزارم ، و از اونجایی که اطلاعات در مورد تعمیرات کمه ، از تعمیرات می گم: البته منبع اصلیش شاختا است:)
• طریقه پرچ گیری :
1- ابتدا شیر شماره 1 را می بندیم (شیرسمت راست مخزن پرچ).

2- سپس شیر شماره 3 را می بندیم (شیر زیر مخزن پرچ).

3- بعد از چند ثانیه صدای شکستن می دهد .

4- حال شیر فلکه شماره 2 را باز می کنیم تا هوای داخل آن تخلیه شود ، پس از تخلیه شیر را می بندیم (شیری که با شلنگ در داخل ظرف قرار دارد) .

5- بعد از مراحل بالا شیر فلکه شماره 3 را باز می کنیم .

6- سپس شیر فلکه شماره 2 را باز میکنیم تا مواد داخل ظرف ما را دوباره دستگاه به داخل بکشد .

7- و در آخر شیر فلکه شماره 1 را باز میکنیم.

• روشن و خاموش كردن چیلر جذبی :
((طریقه روشن کردن چیلر ابزربشن))
1- ابتدا پمپ های فنکوئل را روشن می کنیم.
2- پمپهای برج خنک کن را روشن می کنیم.
3- چیلر را روشن می کنیم (کلید تابلو را روی روشن قرار دهید و دکمه ریست را بزنید).
4- بعد از چند بار پرج پمپ، آبگرم را روشن می کنیم.
((طریقه خاموش کردن چیلر ابزربشن))
1- پمپ آب گرم را خاموش کنید .
2- بعد از 15 دقیقه ابرزبشن را خاموش کنید .
3- پمپ فنکوئل را خاموش کنید . 4- پمپ برج را خاموش کنید .

• دماهای معمول :
1- ورودی اواپراتور 54 درجه فارنهایت معادل 12 درجه سانتی گراد ، خروجی آن 44 درجه فارنهایت معادل 6 درجه سانتی گراد .
2- ورودی ژنراتور 270 درجه فارنهایت معادل 132 درجه سانتی گراد ، خروجی آن 230 درجه فارنهایت معادل 110 درجه سانتی گراد .
3- ورودی کندانسور 85 درجه فارنهایت معادل 29 درجه سانتی گراد ، خروجی آن 95 درجه فارنهایت معادل 35 درجه سانتی گراد .
4- ورودی برج حداقل 25 و حداکثر 30 درجه سانتی گراد ، خروجی آن حداقل 38 و حداکثر 45 درجه سانتی گراد .

• علائم كریستال :
1- دمای اواپراتور بالا میرود.
2- سطح محلول در شیشه آبنما درا بزوربر کاهش می یابد.
3- ورودی پمپ سلوشن خالی می ماند و ایجاد صدا می کند.

• رفع كریستال :
1- هرگز در هنگام کریستال وکیوم نکنید .
2- سنسورهای کنترل کننده آب سرد و سنسور درجه حرارت کم مایع مبرد را از غلاف بایستی خارج کرد .
3- پمپ آب کندانسور و فن برج را خاموش کنید.
4- پمپ آب سرد و پمپ سلوشن در حال کار باشند . (رفیژراندو سلوشن)
5- شیر مایع مبرد (آب) را باز کنید (کلید4اس) .
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

zahrgholami

عضو جدید
چیلر یا سرد کن چیست؟ چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. چیلر (chiller ac system) دستگاهی است كه حرارت را از مايع (معمولا آب) بر اساس سيكل تبريد تراكمی و يا جذبی دفع می‌كند. اين مايع می‌تواند برای خنک كردن هوا و يا دستگاه‌ها استفاده شود. كه معمولا به صورت سيكل و درون يك مبدل حرارتی جريان دارد.


نقل قول
کار چیلر این است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان و یا مصارف صنعتی ، سرد کند. آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود. لوله های منتقل کننده آب سرد به خوبی عایق کاری می شوند تا دمای آب سرد حفظ گردد. علاوه بر سرمایش ساختمان ها ، آب سرد می تواند در فرآیندهای صنعتی نیز به عنوان آب خنک کننده یک دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد. آب سرد چیلر در مداری بسته جریان دارد. منظور از مدار بسته این است که آب درون لوله ها و کویل ها جریان پیدا کرده و راهی برای تبخیر آن وجود ندارد.
برای مثال در شکل زیر نمونه ای از دستگاه چیلر کوچک سرمایشی (مینی چیلر) و پکیج گرمایشی نشان داده شده است که این دو دستگاه در کنار یکدیگر یک سیستم کامل سرمایشی گرمایشی ساختمان را شکل می دهند و آب سرد و گرم را به فن کویل های نصب شده در اتاق ها و سالن ها ارسال می کنند تا عمل سرمایش و گرمایش هوا توسط این فن کویل ها صورت بگیرد. وقتی در فصل تابستان آب سرد وارد لوله های مسی (کویل) دستگاه فن کویل یا دستگاه هواساز شود، دمای کویل را به شدت کاهش داده و وقتی هوای دمیده شده توسط فن با کویل سرد برخورد کند، خنک شده و در اتاق ها و سالن ها به گردش در می آید. همین اتفاق در فصل زمستان نیز رخ داده و این بار چیلر خاموش و پکیج یا بویلر موتورخانه روشن می شود تا آبگرم را به فن کویل ها ارسال و این بار عمل گرمایش هوا انجام شود.

با گرم شدن هوا، نیاز به سیستم سرمایشی نیز افزایش می‌یابد، کولر، اسپیلت، چیلر خانگی، هواساز و ... از انواع وسایل سرمایشی هستند که بنا به مکان مورد نظر، موارد استفاده متفاوتی دارند
اساس کار چیلر خانگی هواساز و مدل‌های صنعتی بر مبنای تبخیر است. به همین دلیل، دستگاه باید گرما دریافت کرده و سپس گرما را به سرما تبدیل نماید. در چیلرها با کاهش فشار، عملیات تبخیر، در دماهای پایین انجام می‌شود. به عبارت دیگر ماده مبرد چیلرهای جذبی که معمولا آب است،


در داخل اواپرتور چیلر که دارای فشار خلا است، در دمای پایین تبخیر شده و در نتیجه این عمل محیط اطراف اواپراتور سرد می‌شود. اما به صورت کلی کارکرد کولر چیلر چیست را باید اینگونه جواب داد که ساز وکار چیلر وابستگی به نوع آن دارد که در ادامه بسته به نوع چیلر عملکرد آن را نیز شرح داده‌ایم.موارد زیر از جمله کاربردهای انواع چیلر است:


چیلر خانگی را می‌توان در تراس، حیاط یا پشت‌بام نصب کرد.
chiller ac system برای متراژهای بیش از ۱۵۰ متر کاربرد دارد.
می‌توان دمای مطلوب برای سرمایش و گرمایش هریک از اتاق‌ها را به صورت جداگانه تنظیم کرد.
از مزایای چیلر خانگی این است که می‌توان در هر اتاق یک فن کویل قرار داد و آن را به چیلر مرکزی متصل کرد.
در صورتی که فضای بزرگی دارید، استفاده از چیلر خانگی می‌تواند انتخاب خوبی برای تامین هوای مطبوع خانه باشد.
چیلرها و هواسازها نسبت به کولر گازی مصرف برق کمتری دارند، و پیش از خروج هوا توسط فیلترهای مختلف آن را تصفیه می‌کنند.محاسبه هزینه تعمیر، سرویس و نصب چیلر چگونه است؟


لازم به ذکر است که قیمت چیلر و هزینه نصب آن نسبتا بالاست. اما میزان خرابی و نیاز به تعمیر چیلر تراکمی و چیلر جذبی کمتر از سایر وسایل سرمایشی گزارش شده است. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که محاسبه هزینه تعمیر و سرویس و نصب چیلر چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟


1. طبقات ساختمان
2. نوع و برند کولر چیلر چیست (قیمت چیلر)
3. میزان مساحت مورد نظر برای کولر چیلر
4. آب و هوا و شرایط اقلیمی محل نصب چیلر هواسازانواع چیلر چیست؟


چیلرها به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو نوع چیلر در این است که چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی، و چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی، گرما و سرما تولید می‌کنند.


چیلرهای تراکمی
چیلرهای جذبی


انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن چگونه است؟


چیلر تراکمی دستگاهی برای سرد کردن آب است، تا بتوان از این آب برای سرمایش هوای ساختمان و یا سرد کردن ماشین آلات و محصولات صنعتی استفاده کرد. برای چیلر تراکمی نیازمند دستگاه کمپرسور هستیم که از برق تغذیه می‌کند. بنابراین، این نوع چیلرها به چیلر برقی معروف‌اند. ساختمان چیلر تراکمی از چهار قسمت اصلی چرخه تبرید تراکمی تشکیل شده است.


این چهار قسمت عبارت‌اند از:


1. اواپراتور
2. کندانسور
3. کمپرسور
4. شیر انبساط
5. منبع برق و تغذیه


در چرخه تبرید هواساز تراکمی معمولا از گازهای CFC و HCFC برای تبرید استفاده می‌شود. کمپرسور به عنوان نیروی محرک این چرخه عمل می‌کند و چیلر تراکمی با انرژی مکانیکی، آب سرد شده ایجاد می‌کند. آب در اواپراتور چیلر خنک می‌شود. اواپراتور مورد استفاده از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله (شل اند تیوب) است.
انواع مدل‌های تراکمی کولر چیلر چیست؟


چیلر تراکمی اسکرو
چیلر تراکمی با سانتریفیوژ
چیلر تراکمی رفت و برگشتی
چیلرهای تراکمی با اسکرال Scrollروش کار چیلر تراکمی


در چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد.
این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد.
این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) که در فشار کمتری قرار دارد می‌شود.
این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می‌شود. در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط‌اند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور هواساز منتقل شده و این چرخه تکرار می‌شود.

در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده (Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) بجای کمپرسور استفاده می‌گردد. عمومی‌ترین خنک‌کننده در چیلر جذبی دو اثره سیستم لیتیوم برماید است. در ادامه با روش کار چیلر جذبی آشنا می‌شوید.


در سیستم چیلر جذبی، در قسمت جذب‌کننده بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می‌شود. بخار آب در کندانسور هواساز که دارای فشار 1/0 اتمسفر است به حالت مایع در می‌آید و سپس در خنک کننده که تحت فشار 01/0 اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می‌گردد. آب برای اینکه تبخیر شود گرمای نهان خود را از محیط خنک‌کننده گرفته و باعث ایجاد برودت می‌شود. سپس بخار آب ایجادشده در خنک‌کننده به جذب‌کننده منتقل، و این چرخه دوباره تکرار می‌شود.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Similar threads

بالا