چرا ایرانیان از گذاشتن عکس خانم روی اعلامیه ترحیم خودداری میکنند؟

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی گفته نمیزنن؟؟حتی عکس خانومو رو سنگ قبرم میزنن

هرکسی دوست داشته باشه میزنه هرکی که بخواد نه ..

این مسئله شخصی و احساسیه و هیچ ربطی به اسلامو ...نداره

zakari

عضو جدید
این سئوال همیشه برای من مطرح بوده و هیچکس هم جواب درستی بهش نمیده.
زن ها در ایران با محدودیت های زیادی روبرو هستند، چه این محدودیت ها درست باشه چه غلط.

اما برای من جالب هست که حتی در هنگام فوت هم از گذاشتن عکس اونها روی اعلامیه ترحیم خودداری میشه ولی عکس مردها گذاشته میشه.
واقعا علتش چیه؟

1- ممکنه آدمایی باشن که با دیدن عکس سیاه و سفید و محجبه یک خانم مرده هم تحریک بشن؟

2- زن ناموس مرد باغیرت ایرانی هست و نباید عکسش هیچ جایی دیده بشه؟

یا .....؟

لطفا هر دلیل دیگری به ذهنتون میرسه رو بگین.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=153555&d=1370204986​

دم این بستگان صاحب اعلامیه گرم.بازم اسم کوچیک خانومه رو زدن.چند روز پیش اعلامیه دیدم رو دیوار زنده بود بانو...(از گفتن فامیل معذورم)یعنی فقط اسم فامیل.زیرش کوچیک نوشته بود همسر حاج...(بازم از بردن اسم و فامیل معذورم)بعد تازه عکس سه تا فیلمای مردشم که تازه فوت شده بودن به جای عکس زده بود....
حیف یادم رفت عکس بگیرم تا سند بشه

Doctor.mech

عضو جدید
کی گفته نمیزنن؟؟حتی عکس خانومو رو سنگ قبرم میزنن

هرکسی دوست داشته باشه میزنه هرکی که بخواد نه ..

این مسئله شخصی و احساسیه و هیچ ربطی به اسلامو ...نداره

در مورد سنگ قبر که تو صفحات قبلی توضیح دادم، خیلی کم هست و اونم چون در معرض دید نیست و وضوح خاصی نداره، اهمیتی نداره.
یک سئوال انصافانه :

از میان این همه اعلامیه ترحیم خانم که توی زندگیت دیدی، فکر کنم به هزارتا رسیده باشه، چندتا اعلامیه اش عکس داشته؟

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد سنگ قبر که تو صفحات قبلی توضیح دادم، خیلی کم هست و اونم چون در معرض دید نیست و وضوح خاصی نداره، اهمیتی نداره.
یک سئوال انصافانه :

از میان این همه اعلامیه ترحیم خانم که توی زندگیت دیدی، فکر کنم به هزارتا رسیده باشه، چندتا اعلامیه اش عکس داشته؟

گفتم که شخصیه...مثلا تو تمام فامیلمون همه عکس خانومو میزنن حتی یه عکس زیباشم قابه بزرگ میگیرن و همراه میارن...

Doctor.mech

عضو جدید
گفتم که شخصیه...مثلا تو تمام فامیلمون همه عکس خانومو میزنن حتی یه عکس زیباشم قابه بزرگ میگیرن و همراه میارن...

دوست محترم من فکر کنم شما کلا متوجه تاپیک نیستین، بحث من گذاشتن عکس توی محافل ختم خصوصی نیست.
اونیکه گل میذاره هم عکس خانم رو بزرگ میکنه و سر قبر یا توی مسجد میذاره.

منظورم اعلامیه های کاغذی هست که روی در و دیوار نصب میشه و در معرض دید هر رهگذری قرار داره.
فقط همین، خواهشا چیزای دیگه رو باهاش قیاس نکنید.

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست محترم من فکر کنم شما کلا متوجه تاپیک نیستین، بحث من گذاشتن عکس توی محافل ختم خصوصی نیست.
اونیکه گل میذاره هم عکس خانم رو بزرگ میکنه و سر قبر یا توی مسجد میذاره.

منظورم اعلامیه های کاغذی هست که روی در و دیوار نصب میشه و در معرض دید هر رهگذری قرار داره.
فقط همین، خواهشا چیزای دیگه رو باهاش قیاس نکنید.

من منظورم اونم هست...در هر صورت نظر شخصیه..و نظر شما هم مورد احترام

ahmadpashaei

عضو جدید
راستش منم سر در نمیارم!!!! همیشه برام سوال بود و از بچگی کنار مسجدا که آگهی میزنن معمولا نگاه می کردم شاید یکی خلاف این کارو کرده باشه ولی بعدا فهمیدم نهههههههههههههههه:biggrin:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم از بچگی برام همیشه سوال بود ولی هیچ وقت متوجه نشدم که دلیلش چیه ؟؟

تو اعلامیه های محافل خصوصی و سنگ قبر دیدم ولی اعلامیه های عمومی نه اصلا ندیدم!

فقط یه سوال دارم قبل انقلاب هم اعلامیه بصورت کنونی چاپ میشد ؟ یعنی همگانی بود ؟
یا نه بعدها رواج یافت ؟
کاش فقط همین بود!!
الان شما به شناسنامه ها نگاه کنید!
حتی فامیلی مادر در شناسنامه ها نیست!!!
این یعنی زن ارزش نداشته که نام فامیلی اش در شناسنامه فرزندش بیاید!!
واقعا :(
یه مادر 9 ماه برای بچه ش زحمت میکشه بعد اون وقت ....!
چند سال پیش موقعی که راهنمایی بودم درست یادم نیست انتخابات برای چی بود برای شورا بودیا ...... بعد یه خانم هم کاندید شده بود بعد
بابام دیده بود که یه جونه یه نگاهی به دور واطراف انداخته به حساب اینکه کسی نیست
برداشته عکس این خانم بوسیده ( خیلی احمق بوده)
خب حالا فکذ کیند طرف فوت کرده این جورافرادهستن توی جامعه شمافرض کنید اعلامیه انم ها هم عکس دشات چه شودددددددددددددد
خب کار یه احمق چه ربطی به دیگران داره .
الان بخاطر کیف قاپ ها ما میتونیم حکم صادر کنیم که کسی دیگه از خونش بیرون نیاد چون امکان دزدی وجود داره ؟!
moshkel asli tavarome
ta tavarom hal nashe be in soal j nemidim
:biggrin:
مجری های اخبار هم یه مدت اسم کوچسکشون نمی نویسن . اسم دختر و زن مرده هم نمی نویسن .
جدی ؟:cry:
دم این بستگان صاحب اعلامیه گرم.بازم اسم کوچیک خانومه رو زدن.چند روز پیش اعلامیه دیدم رو دیوار زنده بود بانو...(از گفتن فامیل معذورم)یعنی فقط اسم فامیل.زیرش کوچیک نوشته بود همسر حاج...(بازم از بردن اسم و فامیل معذورم)بعد تازه عکس سه تا فیلمای مردشم که تازه فوت شده بودن به جای عکس زده بود....
حیف یادم رفت عکس بگیرم تا سند بشه
یاد یکی از سخنرانی های دکتر شریعتی افتادم که از پدرش نقل کرده بود که اومده بودند برای طرح شناسنامه و گرفتن فامیلی . به یه بنده خدایی میگفتند که نام مادرت چیه ؟ جواب نمیداد و میگفت وجود مادر من به شما ربطی نداره !!!

mor1360

عضو جدید
این یه مسئله فرهنگیه و عرف جامعه ما فعلا همینه! هیچ پشتوانه مذهبی هم نداره! نه میشه گفت خوبه و نه میشه کاملا محکومش کرد! به خود افراد بستگی داره !

Doctor.mech

عضو جدید
این یه مسئله فرهنگیه و عرف جامعه ما فعلا همینه! هیچ پشتوانه مذهبی هم نداره! نه میشه گفت خوبه و نه میشه کاملا محکومش کرد! به خود افراد بستگی داره !

یعنی شما معتقدین یک چیزی ممکنه در جامعه ای عرف بشه بدون اینکه هیچ ریشه ای در گذشته داشته باشه؟

mor1360

عضو جدید
منظورتون کدوم گذشته است؟! مثلا خود این اعلامیه ترحیم تو جامعه ما چقدر سابقه داره؟! ولی با اینحال، نمیشه نقش سطحی نگری دینی و توجیه تمایلات شخصی بوسیله احکام دین رو در این میون نادیده گرفت! ولی باز هم میگم که این گونه کارها، پشتوانه دینی ندارن و فعلا و به دلایل مختلف، عرف جامعه ما همین هستش! هیچ ممنوعیتی هم در این مورد وجود نداره و امری اختیاریه!

mor1360

عضو جدید
اعلامیه ترحیم سابقه چندانی نداره، مشخص نشدن چهره زنان در ملا عام که قدمت تاریخی داره.پ
گذاشتن گل روی اعلامیه ترحیم، در امتداد وجود روبنده در صورت زنان مسلمان هست که تا زمان رضاخان ادامه داشت.

اونموقع هم که آمریکای جنایتکار و... کاری نبودن که بخوان روبنده روی صورت زن ها بکشن تا نعوذ بالله صورتشون در سطح شهر دیده بشه.
شما وقتی از یک عرف صحبت میکنید باید با شجاعت ریشه اون عرف را هم بگویید نه اینکه عرف از آسمان افتاد و همین اعلامیه ترحیم مُد شد، مردم گفتن خوب عکس زن ممنوع !!!!

خب مثل اینکه شما فقط خط اول جواب منو خوندی عزیز !

معمار اسمان

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب بایدیه تناسبی بین مرده و زنده زنای ایرانی باشه دیگه... این نشون میده ما چجوری یه عمر زندگی کردیم:D

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون ایرانیان زیاد با غیرت تشریف دارن..!!!!!
واسه همینه که هر روز انقد جنایت میشه بر علیه زنان...
:cool:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سئوال همیشه برای من مطرح بوده و هیچکس هم جواب درستی بهش نمیده.
زن ها در ایران با محدودیت های زیادی روبرو هستند، چه این محدودیت ها درست باشه چه غلط.

اما برای من جالب هست که حتی در هنگام فوت هم از گذاشتن عکس اونها روی اعلامیه ترحیم خودداری میشه ولی عکس مردها گذاشته میشه.
واقعا علتش چیه؟

1- ممکنه آدمایی باشن که با دیدن عکس سیاه و سفید و محجبه یک خانم مرده هم تحریک بشن؟

2- زن ناموس مرد باغیرت ایرانی هست و نباید عکسش هیچ جایی دیده بشه؟

یا .....؟

لطفا هر دلیل دیگری به ذهنتون میرسه رو بگین.

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=153555&d=1370204986​

خوبه دیگه بجاش گل گذاشتن :cool:

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
کم کم داره این رسما ور میفته الان دیگه عکس رو روی قبر هم میزنن

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز

بانویی فوت کرده و در معرفی او فقط نسبت او به مردان نوشته شده و از زنانی که با ایشان نسبتی دارند چیزی ذکر نشده.