[نساجی سنتی] - متکازین (قالیچه)

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
متکازین یکی از صنایع دستی ایران است و دارای مهر اصالت یونسکو است.متکازین در حقیقت نوعی گلیمچه‌است که محل تولید آن روستای متکازین از توابع استان مازندران می‌باشد. این دست‌بافته بر روی دستگاه نساجی سنتی بافته می‌شود. تار آن از نخ پنبه‌ای پرک و پرتاب می‌باشد و پود آن برای زمینه معمولاً از پشم قرمز یا سرمه‌ای است که همراه با نخ‌های سفید و یا دیگر رنگ‌ها نقوش هندسی را بر روی آن نقش اندازی می‌نمایند. ابعاد متکازین 70×110 الی 70×200 سانتیمتر بوده و بافت نقوش به صورت پودگذاری اضافی ایجاد می‌گردد. از این نوع گلیمچه به عنوان زیرانداز و گاه روکش پشتی استفاده می‌شود.

متکازین یکی از مناطق فعالدر زمینه بافته‌های دستگاهی ( گلیم و جاجیم بافی) است که در رشته‌های، گلیمچه متکازین، جاجیم بافی، چادر شب بافی،حوله و حمام سری، فره‌بافی، شمد و ... هنرمندان زیادی را به خود اختصاصداده است .
کلیه این بافته‌های نساجی با دستگاهی به نام "کرک چال" بافته می‌شوند. بیشتر دستگاه‌های موجود به صورت موروثی از گذشتگان به بافندگان رسیده است . گلیمچهمتکازین معمولا دارای نقوش حاشیه و متن است که به نام‌های ماتی ، چهار برج، چهار برج قدیم ، مل ، پرکلایی گل ، پیاله ، پنجوک و... معروف هستند.

منابع :
wikipedia.org
http://metkazin.com
 

Similar threads

بالا