مصاحبه با رتبه های 1 و 2 و 3 ارشد مهندسی شیمی سال 92 و 93

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سعید بختیاری
رتبه 1 کنکور ارشد مهندسی شیمی سال 1393

1. با سلام و تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید، لطفا کمی خودتان را برای خوانندگان گرامی معرفی کنید و بگید
شهر تولدتون کجاست و متولد چه سالی هستید؟
سعید بختیاری هستم، رتبه ی 1 کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی سال 93، متولد سال 1371 در شهر تهران هستم.

2. بفرمایید مقطع تحصیلی در کارشناسی را در کدام دانشگاه گذراندید و مقطع کارشناسی ارشد را کدام دانشگاه انتخاب کردید؟
مقطع کارشناسی را در دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران بودم و در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش طراحی فرآیند دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب کردم.

3. ابتدا بفرمایید گرایش تون را در مقطع ارشد چه چیزی می خواهید انتخاب کنید و بعد چرا این گرایش را انتخاب می کنید؟
گرایشم را همونطور که در بالا گفتم طراحی فرآیند انتخاب کردم و بیشترین دلیل انتخابم مرتبط بودن این گرایش با صنعت و علاقه شخصی بنده به این گرایش بوده است.

4. برگردیم سر کنکور کارشناسی ارشد، چه چیزهایی را مهمترین عامل کسب این نتیجه در کنکور می دانید؟
مهمترین دلیل توکل بر خدا بوده و دلایلی مانند برنامه ریزی درست، تلاش مستمر، ایمان به هدفم، علاقه به رشته ام، آزمون های آزمایشی و کمک خانواده می تواند از دلایل اصلی این موفقیت باشد.

5. دلایل زیادی را نام بردید، دلیلی که توجه منو جلب کرده این است که آزمون های آزمایشی هم یکی از دلایل موفقیت شما بوده است، آیا در آزمون های آزمایشی هم همانند کنکور موفق بودید؟
بهترین رتبه ام در آزمون های آزمایشی 4 بوده و رتبه هایی مانند 6 و 10 هم آورده بودم.

6. به نظر شما چه آزمونی را می توان آزمون استاندارد خطاب کرد؟
به نظرم آزمون های آزمایشی که من شرکت کردم، آزمون های استانداردی نبود، به دلیل اینکه آزمون های ازمایشی باید حاوی سوالات مفهومی مانند کنکور باشد که باعث افزایش سطح اطلاعات دانشجو شود. همچنین جدید بودن سوالات هم یکی دیگر از ملاک های استاندراد بودن آزمون های آزمایشی می باشد.

7. از کی شروع به خوندن درس های کنکور کردید؟
من واقعیتش از مرداد شروع به استارت کنکور زدم که در ابتدا ساعات درس خواندنم زیاد نبود ولی کم کم بیشتر شد.

8. در ماه آخر مهمترین برنامه ریزیتان چه بوده ؟
من ماه آخر را برای نتیجه گیری بهتر از دانشگاه رفتم خونه و تست های کل درس ها را به صورت اجمالی زدم که البته یک هفته عقب افتادن زمان کنکور یه خورده حوصلمو سر برد.

9. آیا روز کنکور استرس زیادی داشتید؟
من شب کنکور کلا نخوابیدم و استرس زیادی داشتم ولی روز کنکور مقداری بهتر شد که از این بابت از خدای خودم سپاسگذارم.

10. آیا بعد از کنکور فکر می کردید چنین رتبه ای را کسب کنید؟
تخمین رتبه ی 1 که خیلی سخته ولی فکر می کردم که تک رقمی بیارم و البته دعا می کردم که 1 بشوم.

11. درصد های کنکورتان را میتوانید به خوانندگان عزیز بگویید؟
زبان 9%، ترمودینامیک 76%، حرارت 78%، سیالات 64%، کنترل 75%، انتقال جرم و عملیات واحد 50%، راکتور 78%، کاربرد 87% .

12. بسیار عالی، پیشنهادتون به کسانی که در آینده این راه شما را در پیش دارند برای کسب موفقیت در کنکور چیست؟
به نظرم برنامه ریزی ، تلاش ، انتخاب و استفاده از کتاب های مناسب و کامل خواندن کتاب ها و همچنین مشورت کردن با افراد نخبه رشته می تواند باعث موفقیت در کنکور باشد.

13. حرف آخر؟
خیلی تشکر می کنم از شما و آرزوی بهترین ها را برای خوانندگان عزیز و داوطلبان کنکور دارم.

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فرشید بابایی

رتبه 2 کنکور ارشد مهندسی شیمی سال 1393

1. با سلام و تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید، لطفا کمی خودتان را برای خوانندگان گرامی معرفی کنید و بگید شهر تولدتون کجاست و متولد چه سالی هستید؟

سلام، خواهش می کنم، من متولد آذر سال 1370 در شهر تهران هستم.

2. بفرمایید مقطع تحصیلی در کارشناسی را در کدام دانشگاه گذراندید و مقطع کارشناسی ارشد را کدام دانشگاه انتخاب کردید؟

بنده در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی شریف دوره کارشناسی را گذارندم و برای ارشد هم همین دانشگاه را انتخاب کردم.

3. ابتدا بفرمایید گرایش تون در مقطع ارشد چیست و بعد چرا این گرایش را انتخاب کردید؟

بنده گرایش طراحی فرآیندها را انتخاب کردم و مهمترین عامل انتخاب این گرایش علاقه ی بنده به طراحی فرآیندهای مهندسی شیمی در بخش مکانیکی اش بوده است، که جدیدا علاقه پیدا کردم .

4. برگردیم سر کنکور کارشناسی ارشد، چه چیزهایی را مهمترین عامل کسب این نتیجه در کنکور می دانید؟

اولین و مهمترین دلیل به نظر من برنامه ریزی درست است که بدونی کی قراره چیکار کنی، و همچنین عمل کردن به جزئیاتش هم خیلی مهم است، و تعیین کردن جایزه و مجازات برای عمل کردن و نکردن به برنامه باید قرار داده شود.

دلیل دیگر تمرین زیاد در تست زنی بوده، وقتم را برای خواندن کتابای مختلف تلف نمیکردم و سعی می کردم با یک کتاب پیش برم. دلیل دیگر هم برای من انگیزه ی به دست آوردن مزایای تک رقمی بود، چون من جزء نفرات اول دانشگاه بودم و بدون کنکور هم در گرایش مورد نظرم قبول می شدم که در آخر هم با رتبه کنکور انتخاب رشته نکردم، وبه طور مستقیم در گرایش مورد نظرم قبول شدم. دلیل دیگرم هم این بود که میخاستم خودم را محک بزنم تا ببینم در مقابل بچه های دیگر در چه سطحی هستم.

آزمون هم یکی از دلایلم بود، که خوب بودن کیفیت سوالات خیلی مهم است.

5. به نظرتون آزمون استاندارد چه آزمونی است؟ آیا آزمونی که شرکت میکردی آزمون استانداردی بود؟

خب آزمون استاندارد باید سوالات استاندارد هم داشته باشد، در آزمونی که شرکت می کردم در بعضی از آزمونا سوالات خوبی داشت ولی در بعضی ها خیر، و همچنین در بعضی از درس ها سوالاتی خوبی بود ولی در بعضی های دیگر این طور نبود.

6. منظورتون از سوالات خوب به چه معناست؟ هرچی سوالات سخت تر باشند بهترند؟

نه منظورم این نیست که سخت تر باشند، منظورم این است که ترکیبی باشند سوالاتمون، مثلا بحث جلوتر را با بحث الان تو درسی ترکیب کنیم و سوال در بیاریم از آن.

7. در کنکور وقتی سوالات را دیدین به نظرتون آشنا بود؟ یا اینکه سوپرایز شدین با دیدن سوالات؟

نه زیاد، در بعضی از درس ها مثل ترمودینامیک و راکتور کمی سوالات جدید بود.

8. آیا بعد از کنکور فکر می کردید چنین رتبه ای را کسب کنید؟

نه، اولش هیچ ایده ای نداشتم که چه رتبه ای میارم ولی بعد از دیدن پاسخنامه سوالات به میانگین درصد بالایی رسیده بودم که بر اساس میانگین درصد های سال پیش امیدوار شدم به رتبه زیر 20.

9. درصد های کنکورتان را میتوانید به خوانندگان عزیز بگویید؟

بله حتما، به ترتیب میگم، زبان 46، حرارت 75، ترمودینامیک 74، مکانیک سیالات 64، کنترل فرآیند 46، انتقال جرم و عملیات واحد 50، طراحی راکتور 73 و ریاضی 74.

10. از کی شروع به خوندن درس های کنکور کردید؟

اگر خیلی تخصصی بخواهیم نگاه کنیم من از مرداد شروع کردم به درس خوندن که اوایل به دلیل ماه رمضان کمی سخت بود، اوایل با روزی یه ساعت و کم کم دو ساعت که تا آخر تابستان به 3 ساعت رسید.

11. در ماه آخر مهمترین برنامه ریزیتان چه بوده ؟

من سعی کردم چند تا از کنکور های سال های اخیر را در طول دوره نخونم و در سه هفته آخر هر دو سه روز یک بار یکی از کنکور ها را میزدم، که بین این ها هم سعی می کردم کامل موضوعاتی که در آن مشکل داشتم رفع شود.

12. به نظرتون کنکور امسال در مقایسه با سال های پیش در چه حدی بود؟

کنکور های سال ها 88 به بعد کمی آسون بود و در یکی از سال ها که به نظرم سال 90 بود سوالاتش خیلی سخت بود، که کنکور امسال تقریبا چیزی بین سخت و آسون بود.

13. بسیار عالی، پیشنهادتون به کسانی که در آینده این راه شما را در پیش دارند برای کسب موفقیت در کنکور چیست؟

به نظرم همان بحث برنامه ریزی درست و عمل کردن به برنامه پیشنهاد بنده به تمام کنکوری های عزیز است، که خیلی تاکید دارم روی آن ، برنامه ریزی باید منعطف باشد و خیلی سخت نباشد، باید هرکس توانایی های خودش را ببیند و برنامه ریز کند خیلی مهم است.

14. نظر شما در مورد اینکه داوطلبی که می خواهد کنکور دهد با مشاوری که یکی از افراد موفق در این آزمون بوده در برنامه ریزی کمک بگیرد چه تاثیر می تواند داشته باشد؟

به نظر من اگر مشاور و داوطلب بتوانند حرف های همدیگر را خوب درک کنند می تواند فایده داشته باشد.

15. به نظر شما بودجه بندی آزمون هایی که میدادین، برای فراگرفتن کامل دروس درست و مناسب بود؟

برای کسانی که کمی مسلط بر دروس هستند و مفهوم دروس را کامل فهمیدند، زیاد فرقی ندارد، ولی شاید برای کسانی که زیاد مسلط نبوده و تازه با مفهوم دروس آشنا شدن شاید وقفه دو هفته ای بین آن کمی موجب فراموش شدن مطالب قبل شود.

16. حرف آخر؟

دوباره تاکید میکنم داوطلبان بدانند میخواهند چیکار کنند، با تشکر از شما.

آخرین ویرایش:

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
ایمان منصوری
رتبه 3 کنکور ارشد مهندسی شیمی سال 1393

1. با سلام و تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید، لطفا کمی خودتان را برای خوانندگان گرامی معرفی کنید و بگید شهر تولدتون کجاست ؟
سلام، خواهش می کنم، من متولد شهر همدان هستم.

بنده در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی شریف دوره کارشناسی را گذارندم و برای ارشد هم همین دانشگاه را انتخاب کردم.

3. ابتدا بفرمایید گرایش تون در مقطع ارشد چیست و بعد چرا این گرایش را انتخاب کردید؟
بنده گرایش کنترل فرآیند را انتخاب کردم که دلایلش یکی اینکه از درس کنترل در دوره کارشناسی خوشم می آمد و دوم اینکه از استادای کنترل در شریف راضی بودم و دلیل سوم هم اینکه ریاضی ام قوی تر از بقیه درس هام است و همچنین به خاطر اینکه بیشتر به اپلای فکر می کنم کنترل را انتخاب کردم.

4. درصد های کنکورتان را میتوانید به خوانندگان عزیز بگویید؟
بله حتما،زبان0، حرارت 65، ترمودینامیک 80، مکانیک سیالات 69، کنترل فرآیند 77، انتقال جرم و عملیات واحد 40، طراحی راکتور 80 و ریاضی 89.

5. به نظرتون زدن تست های کنترل و زبان چه تاثیری روی رتبه می تواند داشته باشد و پیشنهادتون برای این دو درس چیست؟
به نظر من چون سوالای درس کنترل را راحتتر از زبان می توان زد آن را پیشنهاد می کنم، همچنین کسانی که زبان خوبی دارند، می توانند به جای کنترل آن را انتخاب کنند، اگر در درس های دیگه ضعیف بودند زدن این دو درس می تواند مفید باشد.

6. به نظرتون کنکور امسال در مقایسه با سال های پیش در چه حدی بود؟
به نظر من کنکور امسال سخت تر از کنکور های سال پیش بود، مثلا در درس ترمو من تا به حال سوال در مورد مخلوط سه جزئی ندیدم، که در کنکور امسال آمده بود.

7. به نظرتون فقط خوندن کتاب برای داوطلبان کنکور کافیه یا جزو ه های اساتید را هم توصیه می کنید؟
من چون پایه ام قوی بود، فقط کتاب های تست را خوندم، برای کسانی که در لیسانس فرصت درس خوندن نداشتن، خوندن جزوه های اساتید بزرگ و کتاب های مرجع را پیشنهاد می کنم.

8. درکنکور کارشناسی ارشد، چه چیزهایی را مهمترین عامل کسب این نتیجه می دانید؟
مهمترین دلیل من انگیزه ی بالا بود، من چون به دلیل مشکلاتی در یک ترم معدلم افت کرد و به خاطر آن نتوانستم مستقیم و بدون کنکور(کِرِدیت) ارشد بخوانم، انگیزه ی بسیار بالایی داشتم که در کنکور موفق شوم. دلیل دیگر هم روحیه بسیار بالایی داشتم، البته برنامه ریزی هم دلیل بسیار مهمی است.

9. از کی شروع به خوندن درس های کنکور کردید؟
من از تابستان روزی 4 5 ساعت شروع کردم، و در پاییز کمی ساعات مطالعه ام را بالا ببرم تا به سطحی که می خواستم برسم، و اکثر کلاس های درسی را نمی رفتم. در تابستان سعی کردم یک دور کامل درس ها را بخوانم که البته مقداری باقی ماند، در پاییز و زمستان هم سعی کردم هماهنگ با آزمون ها پیش بروم.

10. در ماه آخر مهمترین برنامه ریزیتان چه بوده ؟
من تقریبا دو ماه آخر تسلط کافی بر کنکور را داشتم، البته در درس سیالات کمی مشکل داشتم، بیشتر سعی کردم در ماه آخر آزمون های جامع را بزنم.

11. به نظرتون آزمون استاندارد چه آزمونی است؟ آیا آزمونی که شرکت میکردی آزمون استانداردی بود؟
من در دو موسسه آزمون شرکت کردم، که همشون طوری بود که از کنکور فاصله بگیرم ولی آزمون دادن بهتر از آزمون ندادن است.

12. رتبه هایی که در آزمون های آزمایشی کسب می کردید به رتبه ی کنکور شما نزدیک بود؟
بله، من واقعا مطمئن بودم که رتبه ی یک را در کنکور سراسری کسب می کنم ، چون در همه ی آزمون ها به جز یک آزمون رتبه 1 شدم، هم در سنجش و هم در پارسه.

13. به نظرتون چی چیزی در یک آزمون آزمایشی مهمتر است؟
اینکه چه آزمونی بهتر است به نظر من بستگی به شخصیت افراد دارد، من خودم سنجش را انتخاب کردم با اینکه جامعه آماری آن کمتر از بقیه موسسه ها بود ولی به دلیل سوالات سخت و نزدیک تر که به کنکور داشت آن را انتخاب کردم. بعضی افراد شخصیتشان طوری است که با دیدن رتبه و درصد شان در کنکور های آزمایشی روندشان تغییر می کند که به آن های آزمون با جامعه آماری بالا را توصیه می کنم.

14. بودجه بندی آزمون ها به چه شکل بوده و آیا شما این بودجه بندی را می پسندیدید؟
مثل بقیه آزمون های آزمایشی، فقط تفاوتش با پارسه در این بود که 3 آزمون جامع داشت، که به نظرم بهتر بود.
چون مطالب ابتدایی بعد از آمون ششم فراموش می شد، البته برای کسانی که کمی عقب بودند همان بودجه بندی پارسه خوب بود.

15. نظرتون در مورد بودجه بندی آزمون های راهیان فرآیند چیست؟
من تا به حال چنین بودجه بندی ندیده بودم، الان هرچه بیشتر به آن فکر می کنم، میبینم واقعا می تواند خیلی مفید تر از بقیه بودجه بندی ها باشد.

17. آیا کتاب هایی که می خواندید کامل بودند دارای نقصی نبودند؟
بیشتر کتاب ها خوب بودند، ولی در کتاب انتقال جرم و عملیات کتاب قوی ای نداشتیم.

18. بسیار عالی، پیشنهادتون به کسانی که در آینده این راه شما را در پیش دارند برای کسب موفقیت در کنکور چیست؟
بچه های زیادی از من در مورد کنکور سوال می کنند، به نظر من در کنکور مهمترین بحث، بحث روحیه داوطلبان هست، شاید خیلی ها باشند که درسشان خوب است ولی از لحاظ روحی قوی نیستند، که باید روی این بحث خیلی کار کنند.

19. حرف آخر؟
باز هم تاکید من روی روحیه است، روحیه باید حفظ شود، خیلی باید داوطلب مصمم باشد.

آخرین ویرایش:

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

خانم زینب عباسی
رتبه 1 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 1392

1. با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنیم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید. متولد چه شهری هستید؟ بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید وکدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟
سلام متولد وساکن شهر پارسیان(هرمزگان) هستم ، مقطع کارشناسی را در دانشگاه صنعت نفت اهواز در رشته ی مهندسی شیمی به پایان رساندم ، اکنون در دانشگاه صنعتی شریف در رشته ی مهندسی شیمی گرایش فرایندهای جداسازی و پدیده های انتقال تحصیل می کنم.

2. چه زمانی دقیقا برای مطالعه استارت زدید؟ چه سطح علمی اولیه ای داشتید؟ کمی توضیح دهید.
تقریبا از یک ماه قبل از کنکور - من در طی چهار سال رتبه ی برتر بودم و مفهوم دروس را کاملا میفهمیدم

3. از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید وبگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟
چون من فقط یه ماه آخر رو خوندم بنابراین به جز روزایی که امتحانهای ترم بود و یه روز قبل از امتحان ، بقیه ی روزا رو تقریبا 10 ساعت مطالعه داشتم

4. قبول شدن در مقطع کارشناسی با قبولی درکارشناسی ارشد چه تفاوتی دارد؟
در کارشناسی ارشد تقریبا سوالات تخصصی هستند و اگر کسی به رشته خودش علاقه داشته باشه مطالعه ی دروس زیاد خسته کننده نیست ولی در کارشناسی مجبور بودیم درسایی رو بخونیم که اصلا علاقه نداریم البته با توجه به نوع دروس سوالات هم مفهومی تر هستند

5. قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟من این رشته رو با آگاهی انتخاب کردم و با در نظر گرفتن تمام جوانب که علاقه هم یکی از اوناست سعی کردم بهترین انتخاب رو داشته باشم چون رتبه ی کنکور کارشناسیم هم اونقدر خوب بود که محدودیت انتخاب نه در دانشگاه و نه در رشته رو نداشته باشم.

6. داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟کتابایی که علاوه بر داشتن بیانی ساده وانسجام بالا ، دارای سطح علمی بالایی نیز باشند .

7. درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟نه خوشبخنتانه با چنین مشکلی روبه رو نبودم

8. روزهایی که فشار کنکور به اندازه‌ای بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید،چه می کردید؟کمی تفریح و دوباره شروع می کردم البته این مورد خیلی نادر بود

9. نقش خانواده درموفقیت شما چقدر موثر بود؟چون من خوابگاه بودم صحبت با خانواده واقعا باعث دلگرمی میشد و آرامش روانی رو فراهم می کرد

10. آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟قبل از کنکور به تنهای چیزی که فکر نمیکردم رتبه بود ولی همیشه معتقدم که هر کسی نتیجه ی تلاشش رو میبینه

11. چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟مسلما نمیشه کمکهای خداوند رو نادیده گرفت البته بعضی از اساتید مثل دکتر شهرکی و خوشبخت چنان خوب درس میدادن که من درس راکتور و عملیات 2 و ریاضیات رو فقط کتاب کنکور رو ورق میزدم و هیچ چیزی برام تازگی نداشت والبته ی جزوه ی کنترل دکتر اقاجانی برای کنکور کافی بود - البته همیشه مدیون خواهرم هم هستم که همیشه پشتیبان خوبی برام بوده

12. چه توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دارید؟ قبل از شروع به مطالعه یه مشاوره داشته باشن تا بدونن چه کتابایی رو بخونن و روی چه درسایی بیشتر وقت بذارن و اینکه با برنامه ریزی جلو برن وبه خدا توکل کنن

با تشکر از حسن همکاری و صداقت شما در پاسخگویی به سؤالات ما. آرزومندیم در تمامی مراحل زندگی سالم، صادق و موفق باشید.بنده هم از شما و زحماتی که برای پیشرفت در این عرصه می کشید کمال تشکر رو دارم – با آرزوی موفقیت برای همه ی کنکوریهای عزیز.

آخرین ویرایش:

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
بهروز بهدانی
رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 1392

1. با سلام، ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، لطفا خودتان را معرفی‌ کنید؟
سلام بهروز بهدانی هستم متولّد بیرجند استان خراسان جنوبی
2. کارشناسی و کارشناسی ارشد را در چه رشته و در چه دانشگاهی گذرانده اید ؟
من فارغ‌التحصیل مهندسی‌ پلیمر دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی هستم که هم اکنون در حال تحصیل در مهندسی‌ شیمی‌ گرایش فرایند در دانشگاه صنعتی‌ شریف هستم.
3. با توجه به اینکه در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی‌ پلیمر تحصیل کردید چرا برای کارشناسی ارشد مهندسی‌ شیمی‌ را انتخاب کردید؟
دانشجویان کارشناسی مهندسی‌ پلیمر دانشگاه تهران در در کارشناسی هم واحد‌های پلیمر و هم واحد‌های مهندسی‌ شیمی‌ را می‌گذرانند. من همیشه به واحد‌های مهندسی‌ شیمی‌ علاقه بیشتری داشتم. به همین خاطر ترجیح دادم که در کارشناسی ارشد در رشته مهندسی‌ شیمی‌ که علاقه بیشتری داشتم تحصیل کنم.
4. پس فقط بحث علاقه در انتخابتان تأثیرگذار بود وبه فاکتور‌های دیگر مثل بازار کار ، ادامه تحصیل و.. توجه نکردید؟
من به شخصه به علاقه ام توجه کردم. در مورد فاکتور‌هایی‌ که گفتید من معتقدم هرکس در هر رشته‌ای که هست می تواند به آنها برسد. انگیزه و علاقه به رشته تحصیل است که مهم است.
5. چرا در بین گرایش‌های مهندسی‌ شیمی‌ گرایش طراحی فرایند را انتخاب کردید؟
به نظر من جذابترین گرایش مهندسی‌ شیمی‌، گرایش طراحی فرایند است جایی‌ که دانشجو از کلیه چیز‌هایی‌ که در در کارشناسی آموخته به صورت عملی‌ استفاده می‌کند. هرچند واحد‌های مهندسی‌ فرایند در دانشگاهای مختلف متفاوت است. در واقع، من وقتی‌ تصمیم گرفتم که به جای کنکور مهندسی‌ پلیمر در کنکور مهندسی‌ شیمی‌ شرکت کنم با هدف تحصیل در مهندسی‌ فرایند بود.
6. برنامه درسیتان را برای کنکور کارشناسی ارشد را از کی‌ شروع کردید؟
من با توجه به اینکه ترم کنکور مرخصی بودم ۱۰ مهر شروع کردم.

7. درس خواندن را برای کنکور با چه منابع و چگونه شروع کردید؟
من ابتدا تصمیم گرفتم مفاهیمی که قبلا آموخته‌ام را مرور کنم به همین خاطر ابتدا با جزوه اساتید خودمان در در کارشناسی شروع کردم و در ادامه با توجه به بودجه بندی آزمون‌های آزمایشی‌ که ثبت‌نام کرده بودم، ادامه دادم
8. شرکت در آزمون‌های آزمایشی‌ در روند شما تاثیر داشت؟
بلی ۱۰۰% به نظرم اگر دانشجویان بر اساس یک بودجه بندی مشخص پیش بروند میتوانند به موفقیت برساند. چون برنامه‌ها معمولا به صورتی هست که دانشجو تا کنکور چند بار یک مبحث را مرور می‌کند.
9. سوالی‌ که اغلب برای دانشجویان مطرح است این است که روزانه چند ساعت مطالعه برای موفقیت در آزمون ارشد کافی‌ است؟
خوب جواب این سوال سخت است و بستگی به دانشجو دارد. من در اوایل با روزی ۴ ساعت شروع کردم که در آذر ماه به روزی ۷ یا ۸ ساعت رسید و در یک ماه آخر تا جایی‌ که وقت داشتم سعی‌ می‌کردم بخوانم.
10. آیا از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کردید؟
بله من از کتابهای راهیان ارشد استفاده کردم و به نظرم به طور کلی‌ مجموع کاملی از مباحث مورد نیاز در کنکور کارشناسی ارشد را داشت.
11. درصد‌های شما در کنکور به چه صورت بود؟
زبان ۳۰%، حرارت ۶۷%، ترمودینامیک ۸۰%، سیالات ۷۳%، کنترل ۱۳%، انتقال جرم ۸۸% رآکتور۹۱% ریاضیات ۷۲%
12. محیط چقدر در کار شما تاثیر دارد؟
خوب حتما نمی‌توان تاثیر محیط را ندیده گرفت من چون ترم کنکور مرخصی بودم کنکور را در خانه خواندم که فکر می‌کنم این موفقیتم را در کنار یاری خدا مدیون خانواده‌ام هستم.

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
میلاد ابراهیمی
رتبه 3 کنکور ارشد مهندسی شیمی سال 1392

1. با سلام و تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید، لطفا کمی خودتان را برای خوانندگان گرامی معرفی کنید و بگید
شهر تولدتون کجاست و متولد چه سالی هستید؟
منم سلام عرض میکنم خدمت شما و خوانندگان گرامی، بنده متولد شهرستان جویبار، استان مازندران هستم، در خدمتتون هستم.

2. بفرمایید مقطع تحصیلی در کارشناسی را در کدام دانشگاه گذراندید و مقطع کارشناسی ارشد را کدام دانشگاه انتخاب کردید؟ در ضمن نگفتید متولد چه سالی هستید؟
درسته، (با لبخند) متولد سال 69 هستم و مقطع کارشناسی را در دانشگاه تهران دانشکده فنی کاسپین گذراندم و هم اکنون در داشنگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل هستم.

بنده گرایش طراحی فرآیندها را انتخاب کردم و مهمترین عامل انتخاب این گرایش علاقه ی بنده به طراحی واقعی فرآیندهای مهندسی شیمی بوده است، البته کیفیت اساتید دانشگاه صنعتی شریف در این گرایش هم بی تاثیر نبوده است.

خب واقعا عوامل زیادی دست به دست هم می دهد که چنین نتیجه ای برای فردی پیش آید، من اگه بخام مهمترین دلایل را معرفی کنم به ترتیب به علاقه، انگیزه، پشتکار، استفاده از کتاب ها و جزوه های مناسب، اساتید مجرب در بعضی از دروس و در آخر هم می توان به آزمون های آزمایشی هم اشاره کرد، البته کمک خدای عزیز هم مطمئنا دلیل اصلی این نتیجه بوده است.

5. دلایل زیادی را نام بردید، دلیلی که توجه منو جلب کرده این است که آزمون های آزمایشی هم یکی از دلایل موفقیت شما بوده است، آیا در آزمون های آزمایشی هم همانند کنکور موفق بودید؟
راستش را بخواهید نه، من در 2 تا از آزمون های جامع شرکت کردم که در یکی از آن ها رتبه 17 و در دیگری رتبه 60 را آوردم که به نظر خودم استاندارد نبودن آزمون ها مهمترین عامل این نتایج بوده است.

6. به نظر شما چه آزمونی را می توان آزمون استاندارد خطاب کرد؟
به نظر من دلایلی که می توان یک آزمون را استاندارد نامید، یکی استاندارد بودن سوال ها، جامع بودن سوال ها، جامع و شامل بودن پاسخنامه سوال ها و همچنین دسترسی آسان به طراح سوال ها می تواند از عوامل استاندارد بودن یک آزمون باشد، همچنین مکان مناسب هم یکی دیگر از عوامل است.

7. از کی شروع به خوندن درس های کنکور کردید؟
من از اوایل مهر شروع به خوندن کردم.

8. در ماه آخر مهمترین برنامه ریزیتان چه بوده ؟
ماه آخر بیشتر سعی کردم بر آزمون های کنکور سراسری سال های قبل و مرور کردن درس ها تمرکز کنم و در هفته ی آخر مرور کردن جزوات مهم و ضروری از برنامه هام بوده است.

9. آیا روز کنکور استرس زیادی داشتید؟
نه تقریبا اصلا استرس نداشتم، من همیشه عقیده ام این بوده که کارم را به نحو احسن انجام دهم و نتیجه را واگذار کنم به خدای متعالی و چون که در طول مدت کنکور به همه ی برنامه ریزی هام رسیده بودم تقریبا استرسی در روز کنکور نداشتم.

10. آیا بعد از کنکور فکر می کردید چنین رتبه ای را کسب کنید؟
راستش را بخواهید بعد کنکور چون فکر می کردم درس های ترمودینامیک و راکتور را کامل زدم احتمال رتبه ی زیر 20 برای خودم داده بودم ولی واقعا توقع رتبه ی 3 نداشتم.

11. درصد های کنکورتان را میتوانید به خوانندگان عزیز بگویید؟
بله حتما، به ترتیب میگم، زبان 0، حرارت 84، ترمودینامیک 87، مکانیک سیالات 55.5، کنترل فرآیند 13، انتقال جرم و عملیات واحد 65، طراحی راکتور 91 و ریاضی 82.

12. بسیار عالی، پیشنهادتون به کسانی که در آینده این راه شما را در پیش دارند برای کسب موفقیت در کنکور چیست؟
به نظر من همه ی انسان ها می توانند به هر جایگاهی که میخواهند برسند فقط باید خودشان را باور کنند و برای آن جایگاه تلاش کافی را بکنند،
همانطور که قبلا گفتم مهمترین عامل به نظر من علاقه است، اگر علاقه باشد تلاش هم به دنبالش می آید که می تواند منجر به نتیجه ی مورد نظر شود، البته برنامه ریزی و انتخاب کتاب و آزمون های درست هم از عوامل بسیار مهم است.

13. حرف آخر؟
خیلی تشکر میکنم از شما و همه ی خوانندگان عزیز، امیدوارم همه ی افراد به هر آرزویی که دارند برسند، خداحافظ شما.

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
از طرفی خوندن مصاحبه ها خودش بمب روحیه اس وا شروع از طرفی هم آدم میبینه اینقد مسلط هستن و حرف از جزوه استاداشون تو دانشگاه میزنن و بقول خودشون مفهیم رو کامل کامل مسلط بودن

ادمی مثل منو سرد میکنه

ولی جدا از این پرچم پسرا بدجور بالاست :D

بالا