لینوکس

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا فدوا غیر قانونیه؟بحث *****ینگ چیه؟یعنی دیگه در اون سایت اینا ***** نیست؟

سلام...
نه بابا ..الکیه...
سیستم عامل بنده فدورا هستش و دیروز و امروز بروزش کردم...
درضمن آبجی..چادرت رو بذار.... :D
باتشکر...

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
واقعا فدوا غیر قانونیه؟بحث *****ینگ چیه؟یعنی دیگه در اون سایت اینا ***** نیست؟
در کدوم سایت چی فیلتــر نیست؟
هیچ ربطی به فیلتــرینگ نداره،یه مثال بود! مثال زدم که فرق غیرقانونی بودن استفاده از Mac OS رو با فدورا نشون بدم.
به جوابهایی که به امره میدم دقت کن.
سلام...
بله...
حرف شما درست...
ولی مثلا اگه غیر قانونی بود حتی دانلود کردنش ..میشد با یه برنامه ساده ***** سازی آی پی دانلود رو برای کاربران ایرانی ممنوع کرد...
ولی.............. من که خودم به شخصه فدورا رو از سایت اصلیش گرفتم......
این مطلبی هم که گذاشتید با قانون GPL مقایرت داره... یعنی آزادی رو برای عده ای ممنوع می کنه...
پس لینوکس آزاده... ولی ردهت تویه ایرن قابلیت دانلود نداره چون باید اول بری تویه سایتش عضو بشی که برای عضویت هم باید حق اشتراک سالیانه رو پرداخت کنی تا هم بتونی از سیستم عامل و هم از نرم افزارهاش استفاده کنی...
اگه اینطوریه و طبق گفته شما برای کاربران ایرانی غیر قانونی هستش پس چرا اصلا میشه مشکلات و باگ ها رو به سرورهای آمریکا و باگزیلا ریپورت کرد...باگ زیلا که برای خود ردهت هم هست؟
حال بر فرض ..باگ زیلا رو نتونند محدود کنند...
چرا می شه ...سیستم عامل رو هم دانلود و هم بروزرسانی کرد؟؟؟ درمن همین امشب سیستم بنده آپدیت شد و دیروز هم کرنل سیستم بنده بروز شد و به نسخه ی 3.3.0.8 هجرت نمود...
شما اصلا لینکی رو که این متن رو ازش کپی کردی بذار تا ببینیم اوضاع چه خبره...
باتشکر...
ببین،غیرقانونی بودن فدورا،مثل غیرقانونی بودن دسترسی ایرانی ها به Google App Engine یا مثلا SourceForge هست.یعنی حتی خود شرکت (مثلا گوگل یا ردهت که فدورا رو پشتیبانی میکنه) هم راضی نیست به این مسئله،اما بحث سیاسـی هست و صرفا مجبوره! بنابراین دسترسی رو برای شما محدود نمیکنه فقط مینویسه که این کشورها نباید استفاده کنن! خودم iso. فدورا رو از سایت اصلی گرفتم!!!
همونطور که گفتم این با بحث آزاد بودن این سیستم عامل منافاتی نداره.یعنی خود سازنده شما رو محدود نکرده.در اصل یه سری قوانین دولتی شرکت سازنده رو محدود کرده.(sanamsayna این موضوع مثل فیلتــرینگ میمونه : فیســبوک شما رو محدود نکرده،یه سری قوانین دولتی محدود کرده.الان به هر آدم فنی بگی آیا دور زدن فیلتــر ممنوعه؟ میگه شوخی میکنی؟! اما بگو وقتی همسایه خونه نیست برم از اینترنتش استفاده کنم ممنوعه؟ میگه آره ممنوعه.استفاده از اینترنت همسایه= دزدی = استفاده از Mac OS)
ردهت که بحثش کلا جداست،چون به هیچ کس دانلود نمیده،چون رایگان نیست (آزاد هست،متن باز هست ولی رایگان نیست).

ببین،این مربوط به مسائل صادرات هست نه استفاده! "گفته Export (صادرات) Re-Export (ارسال مجدد) و Transfer (انتقال) به این کشورها ممنوعه" تا اینجا در حوزه‌ی مدیریت صادرات هست،اما استفاده از این نرم افزار در این حوزه نیست!!! یعنی شما این نرم افزار رو از یه جای دیگه تهیه کنی (غیر از ایالات متحده) کاملا قانونیه! اگه ما تحریم هستیم و مثلا فلان کشور اروپایی به ما کالا نمیده،چجوری توی کشورمون هست؟! از یه کشور واسطه خریدیم دیگه! پس اینطوری مسائل آپدیت و باگ و .... همه حل میشه!
حتی اگه این مسائل هم نبود باز هم در مورد نرم افزار،اونم یه سیستم عامل آزاد مطمئنا سختگیری انجام نمیشه و این مسائل در حد تشریفاتی باقی میمونه.بابا ما Developer داریم محصولاتش توی مخازن فدورا هست!!

این هم لینک : http://fedoraproject.org/fa/get-fedora-options
بعد از Fedora 16 Xfce Spin رو نگاه کن نوشته "مقررات صادراتی" یه لینک هست که بزنی متن رو بهت نشون میده.

=================
خلاصه بحث : این موضوع صرفا سیاسـی و تشریفاتیه و به هیچ وجه نه پیگیری میشه نه اصلا مهم هست!

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
http://fedoraproject.org/wiki/Distribution/FreeMedia/Iran
درضمن ...خوب شما میگی...به دست آرودنش از ایالات متحده ممنوع هست...
پس چرا موقع دانلود دارید توزیع رو از سرورهای آمریکا دانلود می کنی؟؟؟ یه نمونه اش تورنت...مگه تورنت تویه آمریکا نیست؟؟؟
درضمن ..من مثلا اگه بخوام می تونم سرور آپدیت ها و بروزرسانی خودم رو به آمریکا تغییر بدم.... اون وقت میشه بدست آرودن نرم افزار و حتی بروزرسانی اون رو...
درضمن همونطور که گفتم...لیسانس جی پی ال به واضح گفته که استفاده از اون برای تمام مردم دنیا آزاد هستش... از لیسانس که بالاتر نداریم (البته اگه مدرک گرا نباشید) ... وگرنه بسته به خود شرکت داره که نرم افزار رو با چه قانونی به بیرون بده...
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
سلام...
http://fedoraproject.org/wiki/Distribution/FreeMedia/Iran
درضمن ...خوب شما میگی...به دست آرودنش از ایالات متحده ممنوع هست...
پس چرا موقع دانلود دارید توزیع رو از سرورهای آمریکا دانلود می کنی؟؟؟ یه نمونه اش تورنت...مگه تورنت تویه آمریکا نیست؟؟؟
درضمن ..من مثلا اگه بخوام می تونم سرور آپدیت ها و بروزرسانی خودم رو به آمریکا تغییر بدم.... اون وقت میشه بدست آرودن نرم افزار و حتی بروزرسانی اون رو...
درضمن همونطور که گفتم...لیسانس جی پی ال به واضح گفته که استفاده از اون برای تمام مردم دنیا آزاد هستش... از لیسانس که بالاتر نداریم (البته اگه مدرک گرا نباشید) ... وگرنه بسته به خود شرکت داره که نرم افزار رو با چه قانونی به بیرون بده...
باتشکر...
توی همون لینکی هم که دادی در مورد "استفاده" چیزی نگفته! گفته امکان همکاری و دریافت رسانه نیست!
میتونی از سرورهای امریکا دانلود کنی،یا آپدیت کنی یا ... چون بحث تشریفاتیه.خود ردهت راضی به این کار نیست (البته این تصور منه نه اعلام نظر رسمی ردهت!) مثلا چند وقت پیش اکستنشن های گوگل کروم برای ایرانی ها باز شد در حالی که قبلا بسته بود.
اما در مورد تورنت انتظار نداشتم این حرفو بزنی...تورنت مگه جای خاصی هست؟؟ تورنت شبکه P2P هست و کاربرهاش در تمام دنیا پخش هستن.وقتی از تورنت میگیری داری از منابع مختلف تیکه های مختلفش رو میگیری (نه الزاما ایالات متحده).

لیسانس جی پی ال در مورد استفاده،به اشتراک گذاری و این حرفا هست،نه در مورد قوانین صادرات ایالات متحده! شما حق نداری این محصول رو از امریکا وارد کنی،اما اگه هر جوری به دستت رسید توی استفاده اش آزادی.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
بابا چرا ضد حال می زنین کلی ذوق کرده بودم زدین تو ذوقم.اگه اونو نداشت همین امروزم شده بود می خریدمش :biggrin::biggrin:

Drago

کاربر ممتاز
بابا چرا ضد حال می زنین کلی ذوق کرده بودم زدین تو ذوقم.اگه اونو نداشت همین امروزم شده بود می خریدمش :biggrin::biggrin:
چی رو نداشت؟ در اصل باید بپرسم چه چیزی چه چیز دیگه ای رو نداشت؟
شما اوبونتو نصب کردی بالاخره؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام...
یا علی.......شما هنوز می خواید ببینید اینها اوبونتو نصب کردند یا نه؟؟؟
با این وضعیت می خواید برید جلو؟؟؟
درضمن...شما دارید از رویه مباحث LPI درس میدید؟؟؟
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
منظورم همون سیستم عاملی که بحث می کردید اون بود :biggrin:آره خیلی وقته نصب اش کردم بابا خیلی دست کم گرفتی دیگه اونقدر سوال پرسیدم پس چی بود؟این هفته قراره لپ تابم رو ببرم سرویس کامل قراره 4 تا ویندوز داشته باشم دو تا اصلیم 7 و ابونتو دو تا هم در wmware : win 8 & win server 2008 R2 با کلی نرم افزار های دیگه یعنی کلا تغییراتی اساسی میدم.به خاطر اون پرسیدم ببینم 5 امین سیستم عامل ام نصب کنم یا نه؟:biggrin::biggrin:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورم همون سیستم عاملی که بحث می کردید اون بود :biggrin:آره خیلی وقته نصب اش کردم بابا خیلی دست کم گرفتی دیگه اونقدر سوال پرسیدم پس چی بود؟این هفته قراره لپ تابم رو ببرم سرویس کامل قراره 4 تا ویندوز داشته باشم دو تا اصلیم 7 و ابونتو دو تا هم در wmware : win 8 & win server 2008 R2 با کلی نرم افزار های دیگه یعنی کلا تغییراتی اساسی میدم.به خاطر اون پرسیدم ببینم 5 امین سیستم عامل ام نصب کنم یا نه؟:biggrin::biggrin:

سلام...
ببخشید آبجی....
با این تعداد سیستم عامل...
اگه به هو هارد لپ تاپتون خراب شد ناراحت نشدید...
باتشکر...

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساختار درختی توزیع های لینوکسی

ساختار درختی توزیع های لینوکسی

سلام...
شرمنده..خوتون برید ببینید...لینک
حوصله توزضیح دادن نداشتم...
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
سلام...
یا علی.......شما هنوز می خواید ببینید اینها اوبونتو نصب کردند یا نه؟؟؟
با این وضعیت می خواید برید جلو؟؟؟
درضمن...شما دارید از رویه مباحث LPI درس میدید؟؟؟
باتشکر...
ما میریم جلو،علاقه مندها باید خودشونو برسونن.
نه هیچ ارتباطی به LPIC نداره.مطالب انتخابی از تاپیک های مشابه (از فروم اوبونتو ubuntuforums.org) و اطلاعات شخصی هست.
۴ تا ویندوز نخواهید داشت ،یه ویندوز دارید فقط.اون یکی اسمش گنو/لینوکس اوبونتو هست نه ویندوز.
اگه قرار باشه اون تا (ویندوز ۸ و ویندوز سرور) همیشه در حال اجرا نباشن،شاید برنامه‌ی خیلی نافرمی هم نباشه.اما اگه هرکدوم جدا بود یا اگه بخوای همیشه با سرور کار کنی من هم مثل امره توصیه نمیکنم همچین چیزی رو.
اما یه چیزی : قراره لپتاپت رو "ببری" سرویس؟ خودت مگه چته که نمیتونی این سیستم عاملها و برنامه ها رو نصب کنی؟ اگه هم میخوای بگی بلد نیستی انجام بده یادبگیر.
فدورا رو فعلا برای شما توصیه نمیکنم.

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اما یه چیزی : قراره لپتاپت رو "ببری" سرویس؟ خودت مگه چته که نمیتونی این سیستم عاملها و برنامه ها رو نصب کنی؟ اگه هم میخوای بگی بلد نیستی انجام بده یادبگیر.

سلام...
خط اول: موافقم... یه سرچی تویه اینترنت بزنی راهکار براش زیاده...
خط دوم: ولی من بهشون توصیه می کنم... فدورا برای همه خوب هستش...خوبی اش هم اینه که کاربر از همون اول با قوانین اصلی لینوکس آشنا میشه...
بعضی اوقات برای یک چیز باید سعی و تلاش بیشتری به خرج داد...
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
ببخشید آبجی....
با این تعداد سیستم عامل...
اگه به هو هارد لپ تاپتون خراب شد ناراحت نشدید...
باتشکر...
امروز لب تاپ رو تحویل گرفتم به جای 8 ویندوز xp نصب کردم بقیه هم جای خودش .سیستمم خیلی خوب کار می کنه سرعت اش هم اصلا اصلا پایین نیومده .به لپ تاپم اطمینان دارم که اونقدر سیستم عامل روش نصب می کنم.لپ تاب من خیلی خیلی قوی تر از اونیه که شما تصور می کنید .آقا داداش هارد من یه فلش نیست که نکشه چند تا ویندوزو بسوزه نگران نباش .راستی هر کسی بخواد لپ تاپ بگیره واقعا لپ تاپ من خیلی خوبه هرکسی خواست با خیال راحت بخره من خودم 3 بار لب تاپ عوض کردم ولی اینو فکر نکنم تا 10 سال دیگه عوض کنم مدلش lenovo z560 هست مشخصاتش رو هم اگه خواستید بگید بگم.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ما میریم جلو،علاقه مندها باید خودشونو برسونن.
نه هیچ ارتباطی به LPIC نداره.مطالب انتخابی از تاپیک های مشابه (از فروم اوبونتو ubuntuforums.org) و اطلاعات شخصی هست.

۴ تا ویندوز نخواهید داشت ،یه ویندوز دارید فقط.اون یکی اسمش گنو/لینوکس اوبونتو هست نه ویندوز.
اگه قرار باشه اون تا (ویندوز ۸ و ویندوز سرور) همیشه در حال اجرا نباشن،شاید برنامه‌ی خیلی نافرمی هم نباشه.اما اگه هرکدوم جدا بود یا اگه بخوای همیشه با سرور کار کنی من هم مثل امره توصیه نمیکنم همچین چیزی رو.
2 تا سیستم عامل اصلی ام هست ویندوز 7 و ابونتو و 2 تا به صورت مجازی (سرور و xp ), و چون به صورت مجازی با اینا کار می کنی سیستم سرعت اش رو پایین نمیاره اتفاقا به همه هم پیشنهاد می کنم چون بعضی وقتا تنوع هم لازمه که آدم چیزهای تازه رو امتحان کنه بیشتر یاد بگیره.(هنوز مک رو پیدا نکردم اونم پیدا کنم نصب می کنم :biggrin:بابا نترسید امتحان کنید ارزششو داره)
در مورد سوال بعدی دلیل اینکه میدم بیرون اینه که نرم افزارهایی رو که لازم دارم ندارم و هم 7 اورجینالشو لازم داشتم (80 % اورجینال :smile:)خودم نصب بلدم چند بار 7 و xp رو نصب کردم و ابونتو رو هم خودم نصب کردم یعنی با نصب مشکلی ندارم فقط جنبه ی نرم افزاری بود همین.در مورد فدورا هم فعلا بخوامم نمی تونم فعلا اینا رو آزمایش می کنم ببینم چه جورین؟در ضمن کسی سیستم عامل مک نصب نکرده ؟بازم سوالی بود در خدمتم.

Drago

کاربر ممتاز
الو الو emreh؟!
دی وی دی فدورا امروز رسید در خونه!
اول از همه بیایم کار و بار "سیتو" رو بررسی کنیم : ۵ روز پیش پول رو ریختم به حسابشون و طبق تاریخی که روی بسته هست اینا ۵ام اردیبهشت (یعنی ۴ روز پیش) بسته رو تحویل پست دادن.توی سایت نوشته بود که پست محصول ۱۰ روز طول میکشه.پس تا اینجا یه مشتری راضی داریم!
اما محتوای بسته : سفارش من اینها بود
  • یک عدد DVD Fedora 16 64bit
  • ۱ مکعب فدورایی
  • ۱ مجموعه برچسب فدورا

هرچند که راستش قیمت ۲۵۰۰ تومن واسه یه صفحه برچسب و اون مکعب فدورایی به نظرم یه کم زیاد بود،اما خب مجبورم که نکرده بودن،خودم خریدم.
برخلاف "لینوکس شاپ" که برام چندتا نرم افزار باحال هدیه فرستاده بود (اپن آفیس + ساینتیفیک لینوکس + پاپی لینوکس) اینها فقط یه Ubuntu 11.10 فرستاده بودن.شاید سیاستشون اینه و شاید هم با هر DVD که میخری یکی هم جایزه میدن (از لینوکس شاپ ۳ تا DVD خریده بودم).

در مورد مکعب فدورا شاید لازم باشه یه توضیح بدم به دوستانی که ممکنه ندونن چیه.یه مکعبه که هر طرفش یه سری دستور ترمینال فدورا رو نوشته.مثلا یه طرف ۱۱ تا دستور مهم شبکه در فدورا رو نوشته،یه طرف ۱۲ تا دستور مربوط به صفحه نمایش و ... .همیشه یه همچین چیزهایی هست که در زبان انگلیسی بهش میگن Cheat Sheet (برگ تقلب!).واسه زبانهای برنامه نویسی هم هست.لازمه بگم که همیشه مکعب نیست؟! حتی خودتون هم میتونید در مورد موضوع خاصی برای خودتون درست کنید.

میمونه یه مسئله‌ی مهم! کی عوض کنم سیستمو؟! خودم ذوق دارم همین الان به جای این اوبونتویی که دارم (روزمره) نصبش کنم و استفاده کنم،از یه طرف دلم میسوزه این همه نرم افزار براش دانلود کردم! احتمالا امشب همه چی تموم میشه و فردا رو با فدورا شروع میکنم!
Emreh جایی میشناسی که فدورا بفروشن؟ منظورم سیستم عامل نیست! همون کلاه ها رو میگم.از اینی که توی آواتارته میخوام یه کم مدرن تر باشه،بشه بیرون پوشیدش :D

Drago

کاربر ممتاز
گنوم ۳ رو در کلمه‌ی مزخرف میتونم خلاصه کنم.البته اینی که روی سیستم منه ۳٫۲٫۲ هست و شنیدم ۳٫۴ هم اومده،فرق خیلی زیادی میکنه؟
بعد از نصب gnome-tweaks و پیدا کردن یه تم و ... تازه قابل تحمل شد.
با yum خوب بلد نیستم کار کنم.نمیدونم مشکلاتم به خاطر ناشی بودنه یا اولین بار بودن اجراها.ساختن cache واسه yum تقریبا ۳ ساعت طول کشید.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گنوم ۳ رو در کلمه‌ی مزخرف میتونم خلاصه کنم.البته اینی که روی سیستم منه ۳٫۲٫۲ هست و شنیدم ۳٫۴ هم اومده،فرق خیلی زیادی میکنه؟
بعد از نصب gnome-tweaks و پیدا کردن یه تم و ... تازه قابل تحمل شد.
با yum خوب بلد نیستم کار کنم.نمیدونم مشکلاتم به خاطر ناشی بودنه یا اولین بار بودن اجراها.ساختن cache واسه yum تقریبا ۳ ساعت طول کشید.

سلام...
خوب...
بر خلاف نظر شما...
حدود ۹۰٪ از افرادی که من دیدم با لینوکس کار کردن ...گنوم ۳ رو واقعا قبول داشتن... فرق زیادی نمی کنه...بیشتر بعضی جاهای رو عوض کردند و بهینه تر ..همین...
والله من نه اصلا تم عوض کردم و نه چیز خاصی...ولی زیادی بهش عادت کردم...
با یام هم یاد میگیری که کار کنی...کسی نگفته که همه از روز اول بلدند با یام کار کنند...
کار کردن با یام هم انصافا بعضی از جاها تجربه می خواد...
سیاست فدورا اصلا دعوت به کار از کاربران متوسط هستش...بر خلاف اوبونتو...
پس....
به دنیای متوسط به بالاها خوش اومدی...
باتشکر...

SN20

عضو جدید
سلام...
خوب...
بر خلاف نظر شما...
حدود ۹۰٪ از افرادی که من دیدم با لینوکس کار کردن ...گنوم ۳ رو واقعا قبول داشتن... فرق زیادی نمی کنه...بیشتر بعضی جاهای رو عوض کردند و بهینه تر ..همین...
با یام هم یاد میگیری که کار کنی...کسی نگفته که همه از روز اول بلدند با یام کار کنند...
پس....
باتشکر...

سلام..
جناب emreh لطف میکنید بیشتر راجع به گنوم ۳ و گنوم شل توضیح بدید که چی هست و تفاوتش با گنوم ۲ چیه چی بهش اضافه شده قابلیت هاش چی هستو....؟که بعد سوال های بیشتر رو با توجه به تعریف ازتون بپرسم.
ضمنا من هم لینوکسی هستم البته اوبونتو...

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام..
جناب emreh لطف میکنید بیشتر راجع به گنوم ۳ و گنوم شل توضیح بدید که چی هست و تفاوتش با گنوم ۲ چیه چی بهش اضافه شده قابلیت هاش چی هستو....؟که بعد سوال های بیشتر رو با توجه به تعریف ازتون بپرسم.
ضمنا من هم لینوکسی هستم البته اوبونتو...

سلام...
خوب باید بگم که گنوم ۳ با گنوم ۲ به کل فرق داره...
چون اگه گنوم ۲ رو یه دسکتاب ساده مثل بقیه ی دسکتابها در نظر بگیریم...گنوم ۳ رو باید یه دسکتاب قوی که بر پایه ی CSS و جاوا اسکریپت نوشته شده بدونیم...
باید خاطر نشان کنم که دسکتاب ها در لینوکس مثل دسکتاب ها در بقیه ی سیستم عاملها نیستند...یعنی اگه دسکتاب کرش کنه و دیگه بالا نیاد شما بازم می تونید به ترمینال دسترسی داشته باشید...یعنی دسکتاب ها در لینوکس به صورت پروتکلی هستند و ربطی به جاهای دیگه ی سیستم ندارند...هر قسمت از برنامه کرش کنه به دسکتاب مربوط نمیشه...به همین خاطر هم با Kill کردن یه برنامه سیستم دوباره به حالت عادی بر می گرده...
اوبونتو از یه سیستم یونیتی استفاده می کنه که شبیه گنوم ۳ هست ولی کارهای گنوم ۲ رو هم میشه توش انجام داد......
گنوم ۳ دارای یک محیط ساده و سبک برای سیستم هستش که مثل گنوم ۲ جم بالایی رو اشغال نمیکنه...
گنوم ۳ چون از جاوا اسکریپت و سی اس اس استفاده کرده لذا برخلاف گنوم ۲ به صورت داینامیک تری کار می کنه...
مصلا وقتی شما رویه گزینه ی Activities کلیک می کنید می بینید که هنوز برنامه ها دارند اجرا میشن...و میشه روال کاریشون رو دید...برخلاف ویندوز که رویه یه تیکه گیر می کنه... و گنوم ۲ که نمیشه این کار رو روش انجام داد....شاید بشه ولی پروسس زیادی رو طلب می کنه...
و البته بازم باید گفت که گنوم ۲ برای سالهای قبل خوب بود زمانی که پردازشها در سطح کاربر قرار بود بمونه و به سمت سرور نره...ولی با این اوصاف مجبور هستیم که به سیستم های گنوم ۳ و پردازش سمت سرور و پردازشهای ابری پیش بریم...
بازم اگه جایی رو نگفتم ببخشید...
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
سلام...
خوب...
بر خلاف نظر شما...
پس....
باتشکر...
گنوم ۳ با گنوم شل؟ مطمئنی؟ واسه کاربرای مبتدی شاید خیلی جالب باشه،و من منکر ظاهر خیلی زیباش نمیشم.از اون سیستم اکتیویز و این حرفا هم بدم نیومد و سریع تونستم عادت کنم بهش.
اما هوا را از من بگیر،دستکاپ را نه! دسکتاپ نداشتم که.هیچ پوشه ای فایلی چیزی نمیتونی بریزی رو دسکتاپ.فقط نقش یه تصویر پس زمینه رو بازی میکنه،حتی کلیک راست هم نداری روش.
تم نمیتونی عوض کنی تا وقتی که اکستنشن هارو نصب نکنی.کلی برنامه توی گنوم بار داشتم که با یه کلیک بهشون دسترسی پیدا میکردم،این سیستم جدید کارمو زیاد میکنه (البته الان Dock نصب کردم).
نشون دادن تاریخ و روز که دیگه فکر نکنم توقع خیلی بالایی باشه! حتی اونم نداشت.
کلید Minimize و Maximize رو بگو! میدونم که توی فلسفه‌ی گنوم شل قرار نیست اصلا همچین کاری صورت بگیره،اما خب من عادت دارم بهش،نمیتونم به این سرعت بیخیالش بشم.
سمت چپ بودن کلیدهای کنترل پنجره هم که یه موضوع شخصی هست و اینجا جای مطرح کردنش نیست :D

این همون آدمه که میگفت نه همه میتونن به راحتی از فدورا استفاده کنن ها! :biggrin: البته هنوز هم همه میتونن اما خب واقعا بهتره فدورا اولین تجربه نباشه.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گنوم ۳ با گنوم شل؟ مطمئنی؟ واسه کاربرای مبتدی شاید خیلی جالب باشه،و من منکر ظاهر خیلی زیباش نمیشم.از اون سیستم اکتیویز و این حرفا هم بدم نیومد و سریع تونستم عادت کنم بهش.
اما هوا را از من بگیر،دستکاپ را نه! دسکتاپ نداشتم که.هیچ پوشه ای فایلی چیزی نمیتونی بریزی رو دسکتاپ.فقط نقش یه تصویر پس زمینه رو بازی میکنه،حتی کلیک راست هم نداری روش.
تم نمیتونی عوض کنی تا وقتی که اکستنشن هارو نصب نکنی.کلی برنامه توی گنوم بار داشتم که با یه کلیک بهشون دسترسی پیدا میکردم،این سیستم جدید کارمو زیاد میکنه (البته الان Dock نصب کردم).
نشون دادن تاریخ و روز که دیگه فکر نکنم توقع خیلی بالایی باشه! حتی اونم نداشت.
کلید Minimize و Maximize رو بگو! میدونم که توی فلسفه‌ی گنوم شل قرار نیست اصلا همچین کاری صورت بگیره،اما خب من عادت دارم بهش،نمیتونم به این سرعت بیخیالش بشم.
سمت چپ بودن کلیدهای کنترل پنجره هم که یه موضوع شخصی هست و اینجا جای مطرح کردنش نیست :D

این همون آدمه که میگفت نه همه میتونن به راحتی از فدورا استفاده کنن ها! :biggrin: البته هنوز هم همه میتونن اما خب واقعا بهتره فدورا اولین تجربه نباشه.

سلام...
گنوم ۳ یا گنوم شل...زیاد فرقی ندارند..چون دستورات گنوم ۳ هم باید در شل اجرا بشن...در واقع همه به یه ترمینال برای اجرا شدن نیاز دارند...و یا به ماژول کرنل و یا خود کرنل...
دسکتاب هم بازم یه موضوع شخصه... از لحاظ برنامه نویسی دسکتاب یه چیز مسخره هستش چون فقط همه چیز رو کثیف می کنه..مثلا فرض کنید یه دسکتاب دارید با ۲۰ تا برنامه...یا پوشه...به نظرم اصلا برای یه آدم منظم بهتره که هیچ چیز رو رویه دسکتاب نذاره... پوشه بندی بهترین چیزی هست که وجود داره... (ویندوزی فکر نکنید...لینوکسی فکر کنید...دسکتاب داره از بین میره...و یا فلسفه اش عوض میشه... مثلا شما کلی فایل داری که شخصی هستند ولی برای راحتی گذاشتید رویه دسکتاب ..خوب این خوبه؟؟؟ در صورتی که خیلز از کاربران ویندوزی این کار رو می کنند.)
تم هم برای بعضی کاربران طبق میلشون باید عوض بشه..خوب من که هرگز به تم سیستم دست نزدم...به قول بچه ها گفتنی اوریجینال :)biggrin:)

برای اون(تاریخ، تم، و غیره) ویژگی ها هم باید بعضی کارها بشه...خوب هرکس طاووس خواهد جور هندوستان کشد...در کل زیاد هم سخت نیست که به اینترنت وصل بشید و یه برنامه رو ظرف ۱ سوت بگیرید...
یکم سعی کنید خودتون رو به بعضی از چیزها مقید کنید...آزادی خوبه ولی نه همیشه...
در مورد اظهار نظر سادگی فدورا..اصلا باهاتون موافق نیستم..به نظرم اگه کسی واقعا طلبه باشه که فدورا رو یاد بگیره واقعا برای وقت بذاره در کمتر از یک هفته همه چیز رو یاد می گیره...
و باید خاطر نشان کنم...
که در دنیای توزیع های لینوکسی یکی از بهترین ها فدورا هستش...هم قدیمی و هم پایدار و هم برقرار و هم تنها توزیعی هست که یه شرکت فوق العاده قوی در زمینه ی برنامه نویسی پشت سرش هست...
و باید خاطر نشان کنم که فدورا در بین توزیع ها همیشه پرچم دار در عرصه ی بروز بودن بوده..مقل اولین باری که گنوم ۳ اومد...همه گفتند که اشتباه هست و نباید طرفش میرفت...ولی رفت فدورا رفت و موفق هم بود...اینقدر در زمینه های بروزرسانی و پایدار بودن اول هستش که همیشه فدورا رو در زمینه ی پایداری و بروز بودن مثال میزنند(این رو دیگه خودت هم باید بدونی :redface:)
در کل ....
فدورا یه چیز دیگه هستش..;)
باتشکر...

Drago

کاربر ممتاز
وقتی فقط من و تو داریم حرف میزنیم،دلیلی برای نقل قول زدن نیست!
ببین حالا دقیقا نمیدونم چجوریه که گنوم ۳ لازم داره که یه میزکار هم داشته باشه به اسم گنوم شل.که مثلا اوبونتو گنوم ۳ رو برداشته به جای گنوم شل از یونیتی استفاده میکنه.البته به زودی ته و توشو درمیارم،وقت کنم فقط!
از نقطه نظر لینوکسی داری در مورد دستکتاپ اشتباه میکنی! دسکتاپ توی محیطی مثل ویندوز چیزی بیشتر از یه پوشه است.اما توی لینوکس فقط و فقط یه پوشه است! حالا دسترسی به این سادگی رو ول کنم کارمو سخت کنم؟
اکستنشن های گنوم شل که بتونه بهم اجازه دستکاری تاریخ رو بده ۴۲ مگ حجم داشت (با وابستگی هاش و ... ) و بیشتر از ۱ سوت طول کشید :D

فدورا از قدیمی ترین ها که نیست،اما خب میشه گفت از بهترین ها هست.خود لینوس توروالدز فدورا داره :D

فدورا همیشه جدیدترین بسته ها رو داره،توش شکی نیست.اما به نظر من واسه کاربری که میخواد تازه شروع کنه مناسب نیست.همیشه اولین سوالی که از من میپرسن اینه که "میشه کنار ویندوز نصبش کرد؟" یعنی میخواد تا یه جا کم آورد بره سراغ ویندوز.و ترجیح میدم یه سیستم عاملی بهش بدم که جاهای کمتری کم بیاره.اگه اوبونتو بدم شاید توی ۱ روز ۴-۵ بار بره سراغ ویندوز،اگه فدورا (این فدورای جدید) بدم ۱۰ بار.اصلا اوبونتو رسما مال کساییه که از لینوکس وحشت دارن (به خاطر اینکه آشنا نیستن) .تحقیقات میگه ۷۵ درصد کسایی که اوبنتو دارن کنارش ویندوز هم دارن! منم اگه روزی دست از بازی کردن بکشم،یا چند تا سیستم برای کارهای مختلف داشته باشم،روش ویندوز نصب نمیکنم.
فدورا رو اگه خوشم نمیومد که نصب نمیکردم!

=============
این حرفا به کنار،۲ تا مشکل دارم بگو چیکار کنم،شاید قبل از اینکه برم توی فروم ها بپرسم تو بتونی کمک کنی :
۱.میخوام یه سری فایل wmv رو اجرا کنم.تمام چیزهایی که توی سایت های مختلف گفتن رو نصب کردم مثلا gstreamer-plugins-ugly و gstreamer-ffmpeg با تمام وابستگی ها که شد ۷۲ مگابایت.VLC هم اجرا نکرد،ویدیوپلیر خود فدورا هم نکرد.روی ویندوز هم VLC اجرا نمیکنه اما ویندوز مدیا پلیر مشکلی نداره.البته اینم بگم که خود فایلها هم به نظر خیلی سالم نیستن.یعنی مثلا وقتی میخوای از وسط شروع به اجرا کنی ممکنه پخش قطع بشه بره ترک بعد.
۲.میخوام vmware نصب کنم.توی اوبونتو VirtualBox داشتم.راهی چیزی سراغ داری؟

• Like
واکنش ها: SN20

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این حرفا به کنار،۲ تا مشکل دارم بگو چیکار کنم،شاید قبل از اینکه برم توی فروم ها بپرسم تو بتونی کمک کنی :
۱.میخوام یه سری فایل wmv رو اجرا کنم.تمام چیزهایی که توی سایت های مختلف گفتن رو نصب کردم مثلا gstreamer-plugins-ugly و gstreamer-ffmpeg با تمام وابستگی ها که شد ۷۲ مگابایت.VLC هم اجرا نکرد،ویدیوپلیر خود فدورا هم نکرد.روی ویندوز هم VLC اجرا نمیکنه اما ویندوز مدیا پلیر مشکلی نداره.البته اینم بگم که خود فایلها هم به نظر خیلی سالم نیستن.یعنی مثلا وقتی میخوای از وسط شروع به اجرا کنی ممکنه پخش قطع بشه بره ترک بعد.
۲.میخوام vmware نصب کنم.توی اوبونتو VirtualBox داشتم.راهی چیزی سراغ داری؟

سلام...
بحث فایده نداره...
ماشاالله بچه ها همه درس خون ...از الان رفتند دنبال درس...امسال نمرات بچه ها از ۲۰ میزنه بالاتر...استاد بنده خدا چطوری باید نمره بده...سطح بچه ها هم از استاد هم بالاتر هستش...
۱- بله...
این رو اجرا کن...به احتمال ۹۰٪ درست میشه...
کد:
[LEFT][SIZE=4][COLOR=#000000][FONT=Consolas]yum install -y vlc[/FONT][/COLOR][/SIZE]
[/LEFT]

کد:
[SIZE=5][LEFT][COLOR=#000000][FONT=Consolas]yum install -y smplayer[/FONT][/COLOR][/LEFT]
[/SIZE]

کد:
[LEFT][COLOR=#000000][FONT=Courier New]yum install totem-xine totem-xine-plparser xine-lib xine-lib-arts xine-lib-extras-nonfree gstreamer gstreamer-plugins-base gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg gstreamer-tools gstreamer-plugins-good libdvdread[/FONT][/COLOR][/LEFT]

کد:
[INDENT]yum install libdvdread libdvdnav lsdvd ffmpeg amarok-extras-‪freeworld xvidcore xine-libextras-freeworld xine xine-lib xine-lib-extrs-‪nonfree

[/INDENT]

اگه با این کدک ها خوند که هیچ وگرنه یه پلیر KMplayer رو هم نصب کن...بعضی اوقات جواب میده...
اگه بازم نشد........خوب بابا فیلمه مشکل داره دیگه...
۲- اگه مجازی ساز می خوای خوب همون ویرچوال باکس رو نصب کن...
اگه حتما دنبال vmware هستی باید بری دنبالش تویه اینترنت بگردی...ولی اصولا توصیه نمیشه...چون هر بار که کرنلت نصب بشه دوباره باید با هزار دردسر حالیش کنی که چه خبره...و این تویه فدورا عذاب وجدان میشه برات...
یا اگه سیستمت خوب و عالی هستش و با هم مچ هستند می تونی بری سراغ مجازی ساز خوب ردهت...
اسمش هم Virtual Machine Manger هستش...
بعد نصب هم یه چندتا برنامه باید براش نصب کنی تا بتونه کار کنه...ولی اگه جواب بده خیلی کارت رو راحت می کنه.... (البته سیستمت باید KVM رو پشتیبانی کنه)
باتشکر...

SN20

عضو جدید
سلام...
خوب باید بگم که گنوم ۳ با گنوم ۲ به کل فرق داره...
چون اگه گنوم ۲ رو یه دسکتاب ساده مثل بقیه ی دسکتابها در نظر بگیریم...گنوم ۳ رو باید یه دسکتاب قوی که بر پایه ی CSS و جاوا اسکریپت نوشته شده بدونیم...
باید خاطر نشان کنم که دسکتاب ها در لینوکس مثل دسکتاب ها در بقیه ی سیستم عاملها نیستند...یعنی اگه دسکتاب کرش کنه و دیگه بالا نیاد شما بازم می تونید به ترمینال دسترسی داشته باشید...یعنی دسکتاب ها در لینوکس به صورت پروتکلی هستند و ربطی به جاهای دیگه ی سیستم ندارند...هر قسمت از برنامه کرش کنه به دسکتاب مربوط نمیشه...به همین خاطر هم با Kill کردن یه برنامه سیستم دوباره به حالت عادی بر می گرده...
اوبونتو از یه سیستم یونیتی استفاده می کنه که شبیه گنوم ۳ هست ولی کارهای گنوم ۲ رو هم میشه توش انجام داد......
گنوم ۳ دارای یک محیط ساده و سبک برای سیستم هستش که مثل گنوم ۲ جم بالایی رو اشغال نمیکنه...
گنوم ۳ چون از جاوا اسکریپت و سی اس اس استفاده کرده لذا برخلاف گنوم ۲ به صورت داینامیک تری کار می کنه...
مصلا وقتی شما رویه گزینه ی Activities کلیک می کنید می بینید که هنوز برنامه ها دارند اجرا میشن...و میشه روال کاریشون رو دید...برخلاف ویندوز که رویه یه تیکه گیر می کنه... و گنوم ۲ که نمیشه این کار رو روش انجام داد....شاید بشه ولی پروسس زیادی رو طلب می کنه...
و البته بازم باید گفت که گنوم ۲ برای سالهای قبل خوب بود زمانی که پردازشها در سطح کاربر قرار بود بمونه و به سمت سرور نره...ولی با این اوصاف مجبور هستیم که به سیستم های گنوم ۳ و پردازش سمت سرور و پردازشهای ابری پیش بریم...
بازم اگه جایی رو نگفتم ببخشید...
باتشکر...

خیلی مرسی از پاسختون ولی همین پاسخ باعث شد باز هم برام سوال پیش بیادهر چند ممکنه سوال هام ساده به نظر بیاد.ممنون میشم پاسخ بدید
1.گنوم شل رو نگفتید چی هست یه مقدار از اینترنت خوندم ولی باز هم نیاز به تعریف کامل تر دارم..
2.قسمت Activities که میگید کجاس؟چطوری میشه روال کار برنامه ها رو دید؟برام خیلی جالب هست که بدونم.
3.و راجع به این جمله لینوکس به صورت پروتکلی هستند و ربطی به جاهای دیگه ی سیستم ندارند ...
پروتکلی هست یعنی چی؟یعنی قانون خودشو داره؟ربطی نداره یعنی چی؟

میخوام اطلاعاتم منو قانع کنه برای نصب فدورا الان اوبونتو 10.4 رو دارم استفاده میکنم.اوبونتو هم دنیای جالبی داره

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی مرسی از پاسختون ولی همین پاسخ باعث شد باز هم برام سوال پیش بیادهر چند ممکنه سوال هام ساده به نظر بیاد.ممنون میشم پاسخ بدید
1.گنوم شل رو نگفتید چی هست یه مقدار از اینترنت خوندم ولی باز هم نیاز به تعریف کامل تر دارم..
2.قسمت Activities که میگید کجاس؟چطوری میشه روال کار برنامه ها رو دید؟برام خیلی جالب هست که بدونم.
3.و راجع به این جمله لینوکس به صورت پروتکلی هستند و ربطی به جاهای دیگه ی سیستم ندارند ...
پروتکلی هست یعنی چی؟یعنی قانون خودشو داره؟ربطی نداره یعنی چی؟

میخوام اطلاعاتم منو قانع کنه برای نصب فدورا الان اوبونتو 10.4 رو دارم استفاده میکنم.اوبونتو هم دنیای جالبی داره

سلام...
ببینید..
۱- گنوم شل در واقع یک محیط اجرایی برای نرم افزارها در اختیار میذاره...
گنوم شل حتی در نسخه های قبلی هم بوده...ولی با رویه کار اومدن گنوم ۳ نقش مهمتری بر عهده گرفته...
اصلا این صفحه رو بخون.... یه اطلاعات جامعی بهت میده...
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=GNOME_Shell&oldid=366130102

۲- Activitiesگوشه ی بالا سمت چپ دسکتاب همون که برنامه ها یا پنجره ها رو بهتون نشون میده...
منظور از روال کاری چیه؟؟؟ (روال های کاری متفاوتی داریم ... یه مثال بزنید)...

۳- پروتکل یعنی اینکه هر کدوم بدون اینکه با دیگری کار داشته باشند به روال عادی کاری خودشون ادامه بدن...
مثلا تویه ویندوز خدا ی نکرده اکسپلورر هنگ کنه...کلا سیستم کف می کنه (یا حتی یه برنامه)...ولی در لینوکس این مدلی نیست...یعنی اگه حتی گنوم هنگ کنه...بازم میشه اون رو ری استارت کرد و دوباره بالا آوردش و یا اصلا میتونید به ترمینال دسترسی داشته باشید...

بازم اگه سوالی بود بگید...
باتشکر....

Drago

کاربر ممتاز
ماشاالله بچه ها همه درس خون ...از الان رفتند دنبال درس...امسال نمرات بچه ها از ۲۰ میزنه بالاتر...استاد بنده خدا چطوری باید نمره بده...سطح بچه ها هم از استاد هم بالاتر هستش...
۱- بله...
کد:
[LEFT][COLOR=#000000][FONT=Courier New]yum install totem-xine totem-xine-plparser xine-lib xine-lib-arts xine-lib-extras-nonfree gstreamer gstreamer-plugins-base [/FONT][/COLOR][COLOR=#b22222][FONT=Courier New]gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Courier New] gstreamer-tools gstreamer-plugins-good libdvdread[/FONT][/COLOR][/LEFT]

اگه با این کدک ها خوند که هیچ وگرنه یه پلیر KMplayer رو هم نصب کن...بعضی اوقات جواب میده...
اگه بازم نشد........خوب بابا فیلمه مشکل داره دیگه...
۲- اگه مجازی ساز می خوای خوب همون ویرچوال باکس رو نصب کن...
...
...
...
اون قسمت اول رو نفهمیدم! اینکه نمره‌ی بچه ها فلانه و اینا...به نظر دلت پره!

۱.ممنون،VLC رو که اول از همه نصب کردم،واقعا بهش علاقه مندم.هرکی میگه فلان فایل رو با چی پخش کنم با اطمینان بهش میگم VLC! در ۹۹ درصد موارد بی مشکل پخش میکنه.
اما راستش صلاح نمیبینم این همه نرم افزار واسه یه کار نصب کنم،totem و xine و smplayer و ... البته mplayer نصب کردم با اونم نشد.ولی پلاگین های مهم برای wmv و کلا فایل های mpeg و گروه زشت همون gstreamer-plugins-ugly و gstreamer-ffmeg هست که اونا رو هم نصب کردم نشد (با کلی وابستگی!).آره واقعا دیگه به این نتیجه رسیدم که مشکل از فایل ها هست.اینکه W!ndow$ media Player هم پخشش میکنه صرفا تیریپ فامیلیه و رودربایستی!!!

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اون قسمت اول رو نفهمیدم! اینکه نمره‌ی بچه ها فلانه و اینا...به نظر دلت پره!

۱.ممنون،VLC رو که اول از همه نصب کردم،واقعا بهش علاقه مندم.هرکی میگه فلان فایل رو با چی پخش کنم با اطمینان بهش میگم VLC! در ۹۹ درصد موارد بی مشکل پخش میکنه.
اما راستش صلاح نمیبینم این همه نرم افزار واسه یه کار نصب کنم،totem و xine و smplayer و ... البته mplayer نصب کردم با اونم نشد.ولی پلاگین های مهم برای wmv و کلا فایل های mpeg و گروه زشت همون gstreamer-plugins-ugly و gstreamer-ffmeg هست که اونا رو هم نصب کردم نشد (با کلی وابستگی!).آره واقعا دیگه به این نتیجه رسیدم که مشکل از فایل ها هست.اینکه W!ndow$ media Player هم پخشش میکنه صرفا تیریپ فامیلیه و رودربایستی!!!

سلام...
دلم پر نیست...
دلم از استادها پر هستش که به تلاش دانشجوها نمره نمیدن..بعد میگن باید تلاش کنید.... ای زور داره به آدم...به هر حال...
شما در فدورا نرم افزار totem رو به صورت پیش فرض دارید...
اون چیزهایی هم که دیدید بیشتر برای نصب برنامه به همراه کدکهای خودشون هستش...
مثلا smplayer فایلهای با پسوند DAT رو می خونند...بدون مشکل...
xine هم یه پلیر معمولی هستش که بعضی از کدک های نایاب رو داره...
mplayer هم برای بعضی از فرمت ها با دستکاری تویه تنظیماتش می تونی ازشون اجرا بگیری...یه نمونه MTS که البته یکم با پرش فریم نشونت میده...
باتشکر....

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
واسه من خیلی جذابیت داشت یاد گرفتن لینوکس
و خیلی راحت در عرض چند روز میتونید رو ترمینال مسلط شید و کار های عادیتون رو راه بندازید
ولی دلم یه مرجع میخواد که بتونم باش به عمق لینوکس راه پیدا کنم و اون مطالبم یاد بگیرم

یه تجربه
سعی کنید توزیعی استفاده کنید که در اون اول خودش روش پکیج ها باشه
من میخواستم از فدورا برم اوبونتو ولی دی وی دی ا ۱.۹ و فدروا ۳.۲ اگه اشتباه نکنم یعنی حدود ۱.۵ گیگ اختلاف حجمش بود
بعدا خیلی گیر به پکیج ها پیدا میشه البته میشه دانلود کرد راحت ولی ...

کلا خوشم میاد از لینوکس

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی من یه مشکلی دارم

یه hp 1020 دارم که فدورا اونو شناخته ولی هیچ چیز نمیتونم پیرینت کنم

از نظر کابل و غیر هیچ مشکلی نیست ولی نمیدونم واقعا چیکار کنم

اون نرم افزاری که با خود فدورا هست در مورد پیرینتر های hp هم خواستم آپگرید کنم که گفت آخرین ورژن

دیگه نمیدونم چیکار کنم

مشکل از قدیمی بودن پیرینتر هستش یا من یا ...؟