قویترین نرم افزار در زمینه CFD چیست ؟

AMIR-Z

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان - قویترین نرم افزار در زمینه CFD به نظر شما چیست ؟ خواهشمندم اینجانب را راهنمایی فرمائید .

pep

عضو جدید
الان توی ایران FLUENT نرم افزاری هست که توی صنعت استفاده می شه. البته یه نرم افزار به اسم cfx هم وجود داره اما حتی اگه بتونی پیداش کنی کسی نیست که بتونه یادت بده. یه نرم افزار به نام cf Turbo هم هست که برای شبیه سازی پمپ استفاده میشه. البته یادت باشه که این نرم افزارها همگی از روش FVM استفاده میکنند. توی ANSYS از روش FEM استفاده میشه اما خیلی قوی نیست. اگه بخوای کارای خاص انجام بدی مثل جریان از محیط متخلخل و یا مدل سازی تشعشع، اون وقت باید کد بنویسی و نتایجشو با tecplot مشاهده کنی.

AMIR-Z

عضو جدید
باسلام مجدد - به نظر شما نرم افزارهای NASTRAN , FLOW3D , PHOENICS , STAR CD , FLUENT کدامیک قویترند ؟

pep

عضو جدید
من از بین اینا فقط NASTRAN رو میشناسم که مثل ANSYS ذاتا جامداتیه. اگه علاقه مندی یه سری به این سایت بزن www.cfd-online.com اطلاعات خوبی توش هست. در ضمن باید بدونیکه در اغلب موارد نرم افزارایی که تو ایران استفاده میشه بهترین نرم افزارها هستن. چون ما چیزی به نام کپی رایت سرمون نمیشه. اما جاهای دیگه قیمت نرم افزار رو هم در نظر میگیرند.

AMIR-Z

عضو جدید
با سلامی دوباره - تفاوت CFD با CFX چیه ؟ آیا CFX یه نرم افزاره یا یک روش تحلیل جریان سیال مثل CFD ؟

pep

عضو جدید
سلام. CFX نمیدمنم مخفف چیه. اما CFD به معنی Computational Fluid Mechanic هست. CFX اسم یه نرم افزار تجاریه

mojsfr1984

عضو جدید
ّFluent

ّFluent

باسلام مجدد - به نظر شما نرم افزارهای NASTRAN , FLOW3D , PHOENICS , STAR CD , FLUENT کدامیک قویترند ؟
FLUENT به دلیل اینکه در معادلات توربولانس و احتراق از معادلاتی که بر مبنای تجربه بدست آمده استفاده می کنه از بقیه دقیق تره و نتایجش انحراف کمی از نتایج تجربی داره. من تو پایان نامه خودم از Fluent استفاده کردم و نتایج عالی گرفتم.

mojsfr1984

عضو جدید
CFD يعني Computational Fluid Dynamics
CFX یکی از ماژول های نرم افزار Ansys هتش که کارش تقریباً شبیه Fluent هست و تفاوتش با fluent فقط تو نحوه مش بندی و رسم هندسه جریانه ولی معادلات دیسکرتیزیشن اون اکثراً با Fluent یکی هستش جالبه اینم بدونین که شرکت Ansys امتیاز شرکت Fluent رو خریده و از این به بعد Ansys-Fluent رو خواهیم داشت.

royall3

عضو جدید
سلام آیا میشود با فلوئنت یک بستر کاتالیستی با دانه های کاتالیستی استوانه ای شبیه سازی کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.

mojsfr1984

عضو جدید
بله میشه یه که ریزه کاری توی مش بندی می خواد و رم بالای کامپیوتر به علاوه بایستی در قسمت user defined معادلات شیمیایی رو هم خودتون کد نویسی کنین و تو فلوئنت ایمپورت کنین اینجاش خیلی سخته ولی ممکنه و کار با ارزشی ازش در میاد.

mojsfr1984

عضو جدید
Fluent 6.2 Full User Guide

Fluent 6.2 Full User Guide

سلام آیا میشود با فلوئنت یک بستر کاتالیستی با دانه های کاتالیستی استوانه ای شبیه سازی کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.

طبق قولی که به شما داده بودم، امروز این فایل رو آپلود کردم. هلپ کامل فلوئنت ورژن 6.2 . امیدوارم مفید باشه.

لینک دانلود: حجم {19مگا بایت}
http://rapidshare.com/files/127562515/Fluent_-_Full_Manual_6.2.pdf.html

;):gol:

sabbasi_mr

عضو جدید
سلام
میخوام یک مخزن آب مرتعش رو مدل کنم. با فلوئنت امکانش هست؟
انسیس سی اف ایکس رو از کجا میشه پیدا کرد؟
اگر راهنمایی کنید ممنون خواهم شد

sabbasi_mr

عضو جدید
یک مخزن مستطیلی روباز
لازمه که نیروهای وارده بر دیواره ها رو هم پیدا کنم، هیدرودینامیکی البته
با تشکر

morteza_sarbaz

عضو جدید
سلام
میخوام یک مخزن آب مرتعش رو مدل کنم. با فلوئنت امکانش هست؟
انسیس سی اف ایکس رو از کجا میشه پیدا کرد؟
اگر راهنمایی کنید ممنون خواهم شد
ansys cfx همراه dvd انسیس 11 هستش.لینک ansys 11 هم که راحت پیدا میشه

آخرین ویرایش:

sabbasi_mr

عضو جدید
خیلی ممنون از آقا مرتضی
ممکنه یه راهنمایی دیگه .....
کتاب یا جزوه یا لینک برای آموزش ANSYS-CFX
اگر کسی سراع داشته باشه و لطف کنه ممنون میشم

maryam.65

عضو جدید
هرچی اطلاعات در مورد CFDدارید میشه بگید:)
کاربردش توی صنعت چیه :)

rmi-ansys

عضو جدید
سلام بر مهندسان عزیز;)

آقا من از بحث سیالاتی چیزی سر در نمی آورم، اما قطعا (به دلیل 5سال تجربه ام) می گم که Ansys12 را الگوی کارتون قرار بدهید. هم Fluent هست هم CFD و CFX .

ببینید من کی گفتم با این ورژن کار کنید، چند سال دیگه نگید نگفتی.

sabbasi_mr

عضو جدید
به نظر من Fluent کاملا سیالاتیه و به کار کسی که میخواد کار سیالاتی کنه بیشتر میاد. کارهایی میشه با Ansys یا دیگر نرم افزارها انجام داد ولی هیچکدام به قدرت Fluent نمیرسند. من یک مدت با Ansys Cfx و نرم افزارهای دیگر ور رفتم، هیچکدوم به کارم نیومدند.

CFDMan

عضو جدید
البته به این صراحت هم نمیشه در مورد این دو نرم افزار قضاوت کرد. به طور مثال نرم افزار CFX برای شبیه سازی سیستمهای توربوماشینری بسیار قویتر از FLUENT کار میکنه و در مقابل FLUENT هم در شبیه سازی احتراق و شبکه پویا بسیار قویتر از CFX عمل میکنه. CFX به خاطر NODE-BASED و COUPLED بودن حل کننده اش سریعتر همگرا میشه ولی به خاطر نداشتن حل کننده SEGREGATED نیاز به حافظه بیشتری نسبت به FLUENT داره
البته خوشبختانه جای نگرانی نیست چون قراره به زودی این دو نرم افزار در هم ادغام بشند (طبق اعلام ANSYS در نسخه 15) و باید نتیجه نرم افزار بسیار قدرتمندی باشه
موفق باشید

مرجع آموزش نرم افزارهای CFD در ایران
به نظر من Fluent کاملا سیالاتیه و به کار کسی که میخواد کار سیالاتی کنه بیشتر میاد. کارهایی میشه با Ansys یا دیگر نرم افزارها انجام داد ولی هیچکدام به قدرت Fluent نمیرسند. من یک مدت با Ansys Cfx و نرم افزارهای دیگر ور رفتم، هیچکدوم به کارم نیومدند.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آموزش جامع تصویری همراه با مثال برای فلوئنت

http://uploadboy.com/4lruevj03oe2.html

سلام دوستان. مجموعه ای که گذاشتم بسیار کامله، امیدوارم که استفاده کنید:gol:

داداش ممنونم که این فایلو گذاشتی ولی آموزشش فارسی بود بهتر بود،یه جور گفتی آموزش کامل با مثال فک کردم فارسیه!!!!!!!!!!
ولی باز ممنون،حالا آموزش فارسیش تو نت پیدا نمیشه؟فک کنم باید زبانو قوی کنم!!!!با تشکر،یاعلی

*mohsen_24

عضو جدید
کاربر ممتاز
داداش ممنونم که این فایلو گذاشتی ولی آموزشش فارسی بود بهتر بود،یه جور گفتی آموزش کامل با مثال فک کردم فارسیه!!!!!!!!!!
ولی باز ممنون،حالا آموزش فارسیش تو نت پیدا نمیشه؟فک کنم باید زبانو قوی کنم!!!!با تشکر،یاعلی

مجاني پيدا نميشه ولي....:redface:

http://www.niazpardaz.com/آموزش-فلوئنت-FLUENT-گمبیت-@427280

http://www.booksite.ir/bo1.php?id=9789642100132

CFDMan

عضو جدید
دوست عزیز در این آدرس و این آدرس میتونید مطالب مفیدی به انگلیسی و فارسی در مورد نرم افزارهای گمبیت و فلوئنت پیدا کنید
در مورد گمبیت بهتره از نرم افزار مدرن تر و قوی تر ICEM-CFD به جای اون استفاده کنید. چرا که گمبیت بعد از نزدیک به 7 سال عدم انتشار تقریبا از رده خارجه، هر چند که یاد گرفتنش از ICEM-CFD آسونتره
موفق باشید

arash_21

عضو جدید
از نرم افزار 2014 autodesk simulation CFD استفاده می کتم.خیلی عالی .
خیلی user friendly و نیازی به یاد گیری نیست. دیگه با fluent کار نمی کنم. ;)

ali.mohammad

عضو جدید
با سلام
چطور میشه نرم افزار star cd یا آموزششو رو دانلود کنیم یا بخریمش کسی اطلاعاتی در این زمینه داره راهنماییم کنه؟
با تشکر