طراحی پمپ هوا

nashakiba

عضو جدید
سلام
برای طرحم نیاز به طراحی یه پمپ هوا در ابعاد کوچک دارم.
از دوستانی که در مورد پمپ هوا و طرز قرارا گرفتن پروانه و... اطلاع دارن خواهش میکنم راهنمایی کنن
مرسی

بشارت

عضو جدید
سلام
برای طرحم نیاز به طراحی یه پمپ هوا در ابعاد کوچک دارم.
از دوستانی که در مورد پمپ هوا و طرز قرارا گرفتن پروانه و... اطلاع دارن خواهش میکنم راهنمایی کنن
مرسی
با سلام-با معذرت :برای ارسال هوا یا گازها از کمبرسور(compressor) استفاده میشود و برای ارسال سیالات از بمب(pump) استفاده میکنند.
بطور کلی نوع ساده کمبرسور از بیستون-سیلندر-سوباب یکطرفه-مخزن ذخیره تشکیل شده که بیستون با حرکت رفت و برگشتی هوای فشرده را از طریق سوباب یکطرفه به مخزن ذخیره منتقل میکند.

nashakiba

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون
اجازه بدین در مورد پروژه بیشتر توضیح بدم :
در این پروژه نیاز به یک پمپ یا کمپرسور دارم که هوا را از یک لوله با قطر 1 سانتیمتر مکش کند و به یک لوله با قطر 1 سانتیمتر پمپ کند.
هر دو لوله به هوای ازاد وصل هستند و فشار انها برابر با اتمسفر است.
برای این پمپ فقط میتونم از فن استفاده کنم ( سیلندر و پیستون و... امکانش نیست) به همین خاطر در مورد طرز قرارا گرفتن پروانه و... پرسیدم
لطفا راهنمایی کنید

hzarrani

عضو جدید
سلام
باید غیر از فشار که گفتی دبی هم مشخص باشه
چند متر مکعب هوا رو می خای جابجب کنی در دقیقه؟

nashakiba

عضو جدید
تقریبا یک متر مکعب در 3 ساعت باید جابجا بشه.
تقریبا میشه 0.005 مترمکعب در دقیقه.
مهمترین موردی که باید در نظر داشت کوچک بودن پمپ است. ( اگز پم اماده در ابعاد کوچک سراغ دارید لطفا معرفی کنید تا پیگیر بشم. چون من هرچی گشتم چیزی پیدا نکردم و به ناچار رفتم سراغ فن کامپیوتر که البته اینم مشکل خاص خودش را داره و نیاز من را برطرف نمیکنه)

hzarrani

عضو جدید
ببین برای جابجایی گاز ها ار پمپ استفاده نمی کنن از کمپرسور استفاده میکنن.
وقتی هم که فشار سیال را نخواهند خیلی بالا ببرن (مثل کاری شما گفتی) از فن استفاده میکنن. من فکر کنم همون فن (که در Cpu یا..... کامپیوترها استفاده میشه) کارتو راه بندازه.اگه دبی ش هم کافی نبود چند تارو موازی کن.
ولی اینو هم بگم که اگه طول لوله ها خیلی زیاد باشه ممکنه که مقاومتشون بالا بره و فن جواب کارتو نده و مجبور شی از کمپرسور استفاده کنی

آخرین ویرایش:

nashakiba

عضو جدید
ممنون از پیگیریتون
در این پروژه اصلا فشار هوا مد نظر نیست.
باید هوا از داخل یک لوله مکیده بشه و به یه لوله دیگه پمپاژ بشه.
هر دو لوله به هوای ازاد ارتباط دارن و اصلا اختلاف فشار بین این دو مطرح نیست.
در حقیقت من فقط میخوام داخل این دو لوله جریان هوا برقرارا باشه البته با قدرت مناسب.( شاید شبیه پنکه یا سشوار)
مهمترین نکته ابعد پمپ است. مثلا در مورد همین فن کامپیوتر شما چه پیشنهادی برای وصل کردن فن به لوله با قطر یک سانتیمتر داری؟
مطمئنا باید یک محفظه مخروطی شکل ساخته بشه تا فن با ابعاد 5 در 5 را به لوله با ابعاد 1 در 1 وصل کنه. اینطوری طول پمپ خیلی زیاد میشه.
پمپ اماده با ابعاد کوچک جایی سراغ ندارین من تهیه کنم؟

hzarrani

عضو جدید
شاید بتونی از دستگاه هوای آکواریوم هم استفاده کنی ها

nashakiba

عضو جدید
اتفاقا دنبالش رفتم.
پمپ اکواریوم به صورت مغناطیسی کار میکنه و ابعاد بزرگی هم داره.
چیز دیگه ای به ذهنتون نمیرسه؟

zagro

عضو جدید
سلام
دوست عزيز شما ميتونيد يك محفظه براي همون فن كامپيوتر درست كنيد و اون رو به لوله اصلي لينك كنيد

zagro

عضو جدید
نحوه كامل طراحي و اجراي گرمايش وسرمايش يك ساختمان 4 طبقه با موتورخانه و ديگ و چيلر و نقشه

نحوه كامل طراحي و اجراي گرمايش وسرمايش يك ساختمان 4 طبقه با موتورخانه و ديگ و چيلر و نقشه

اگر كسي ميتونه كمك كنه بسيار ممنون ميشم

dr.afshin

عضو جدید
از کمپرسور برای برای تزریق هوا و متراکم کردن اون استفاده میشه اما برای جابجایی هوا از پمپ بلوئر هوا استفاده میکنن که هوا رو با حجم بالا و فشار پایین انتقال میده.
دوست عزیز شما میتونی با کمی خلاقیت یه بلوئر کوچولو بسازی

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از کمپرسور برای برای تزریق هوا و متراکم کردن اون استفاده میشه اما برای جابجایی هوا از پمپ بلوئر هوا استفاده میکنن که هوا رو با حجم بالا و فشار پایین انتقال میده.
دوست عزیز شما میتونی با کمی خلاقیت یه بلوئر کوچولو بسازی

دکتر تاپیک مال 6سال پیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)

بالا