سکشن تری دی در Archicad

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلامم.

برای اینکه تو پتجره یه بعدی در آرشیکد بتونیم از ساختمونمون برش تهیه کنیم به روش زیر عمل میکنیم:

1-وارد محیط سه بعدی میشیم

2-کنترل بعلاوه y رو میزنیم تا 3d cutaway فعال بشه.اتافی که میفته اینه که چهار طرف محیط سه بعدی یک علامتی شبیه قیچی ظاهر میشه(عکس زیر)

1.jpg

3-با کلیک بر روی هر کدوم از این قیچی ها ،یک صفحه بنفش ظاهر میشه که با حرکت موس ،حرکت میکنه.
میتونید همشون رو امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی میفته.مثلا اگه قیچی بالا رو انتخاب کنید یک صفحه موازی با پلان طبقات ایجاد میشه و به این طریق میتونید پلان سه بعدی از کارتون تهیه کنید.
دقت کنید تا زمانی که در حالت بالا پایین شدن صفحه برش ،کلیک نکنید ،صفحه ثابت نمی ایسته.برای لغو کار هم میتونید ایکپ بزنید.

2.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خب زمانی که صفحه برش با حرکت موس حرکت میکنه ،شما هر جا که فکر میکنید جای صفحه برش مناسبه یک کلیک بکنید.
اتفاقی که میفته اینه که تو عکس زیر میبینید.

5.jpg

شما اگه اشتباهی کلیک کرده باشید و میخواید کنسل کنید گزینه کنسل رو انتخاب میکنید و در غیر اینصورت برای ثابت شدن کار گزینه فاینالایز رو میزنید.

6.jpg

اگه کارتون کامل باشه و سقف و کف طراحجی شده باشه و همچنین در کارهای اجرایی تیر و ستون و تاسیسات رو مدل کرده باشید ،تری دی سکشن تاثیر خیلی زیادی داره در ارائه کار.واگه ببرید تو مکس متریال بدید و رندر بگیرید که خیلی عالی میشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شما میتونید هر چند تا که میخواید از ساختمونتون برش تهیه کنید.مثلا یکی عمودی و یکی دیگه افقی.

7.jpg

امکان این وجود داره که بعد از فاینال کرد و ثابت کردن صفحه برش بتونید اون رو جابجا کنیم.به اینصورت که روی خطوط کم رنگ صفحه کلیک کنیم و با جابجا کردن موس اقدام به جابجایی صفحه کنیم و اون رو در محل دیگه ای ثابت کنیم.

7 - Copy.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شما میتونید صفحه برشتون رو پاک کنید.به این صورت که با کلیک روی مرز صفحه ثابت شده اون رو جابجا کنید و به به کناره های صفحه ببرید و بندازید داخل اون سطح آشغالی که حالا بجای اون قیچی ها ظاهر شده.اینطوری میتونید صفحه هاتون رو بدون خاموش کرد 3d cutaway پاک کنید.

8.jpg

یک راه وجود داره برای پاک کردن سریع همه صفحه های برش به طور همزمان و اونم به این شکله که که در بالای منو کشو مربوط به تری دی کات رو باز میکنیم و گزینه delete all cutting planes هستش که در عکس زیر مشخصه.

9.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شما میتونید بعضی از المنت ها رو تو مدلتون و در سکشن تری دی فیلتر کنید.به این صورت که تو همون کشو sd cut گزینه filter and cut element in 3d یا میانبر کنترل بعلاوه آلت بعلاوه A رو بزنید تا پنجره به شکل عکس دوم زیر باز بشه.

10.jpg

11.jpg

خب اینجا گزینه های مخلفی وجود داره که کاربرد بسیار جالبی دارن که من گزینه مختلفش رو در پست های بعد توضیح میدم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
گزینه اول در پنجره فیلتر به این صورته که شما وقتی تری دی سکشن تهیه میکنید میتونید از نرم افزار بخواید که یه سری طبقات رو فیلتر کنه و نشون نده .مثلا من تو کار خودم خواستم از طبقه 0 تا 2 فقط تو سکشن تری دی نشون داده بشه که در عکس های زیر میبینید.

11.jpg

12.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
گزینه دیگه ای که در پست قبلی یادم رفتم تو عکس توضیح بدم اینه که با گزذاشتن تیک گزینه trim element to story range میتونید از برنامه بخواید که هر چیزی که بالای اون طبقه ای که خواستید نمایش داده نشه چیزی قرار نگیره.بعضی از المنت ها هر چند تو طبقه بالاتر دیده میشن ولی مربوط به طبقه پایین هستن و در اون فیلتر نمایش داده میشن.

13.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شما میتونید در حالت پلان قرار بگیرید و یه قسمت از کارتون رو با marquee انتخاب کنید.مانند عکس زیر : (به فلش ها دقت کنید)

14.jpg

وقتی با این ابزار اون بخش از پلان رو انتخاب میکنید و وقتی f5 رو میزنید همون قسمت رو تو پنجره سه بعدی نشون میده.پس این هم یه جور تری دی سکشنه که از روش قبلی آسونتره.
وقتی با این کار در پنجره سه بعدی قرار میگیرید با مبانبر کنترل بعلاوه آلت بعلاوه A همون پنجره فیلتر براتون باز میشه که گزینه هاش اینجا هم همون عملکرد رو داره که من یه گزینه اختصاصی برای MAEQUEE رو توضیح میدم.

15.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
وقتی تو حالت سه بعدی MARQUEE قرا میگیرید و پنجره فیلتر رو با زدن CNRL+ALT+A رو باز میکنید گزینه های مربوط به MARQUEE وجود داره که عملکردش به صورته زیره.
میتونید فیلتر کنید که اجزا بیرون از کادر MARQUEE رو نشون بده یا اجزا و المنت ها درون کادر رو.

16.jpg

مثلا در عکس زیر من اجزا داخل MARQUEE رو فیلتر کردم و برنامه فقط االمنت های بیرون رو نشون میده.

17.jpg

mahtab n

دستیار مدیر
کاربر ممتاز
سلام
سوال اول...
تو این سکشن دیوار های خارجی هم مشخصه...اگه بخوایم فقط ذاخل خونه رو ببین باید چی کار کنیم؟
سوال ذوم
مثلا اگه بخوایم فقط یه قسمتی از اتاق خواب رو تو یه طبقه ببینیم،باید ولی انتخاب رو به اون توقه محدود کنیم ،بعد خط سکشن رو به صورت مورباز گوشه به گوشه ی دسگه ی اتاق رسم کنیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مطلب آخر اینکه میشه هر کدوم از المنت هارو بطور اختصاصی فیلتر کرد.مثلا اینکه تو تری دی سکشن پنجره یا در یا آبجکت ها یا دیوار ها و ... نباشن.

تیک هر گزینه ای رو بردارید اون المنت فیلتر میشه..

18.jpg

تو عکس زیر من پنجره هارو فیلتر کردم.

19.jpg