ریسندگی فرش ماشینی

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
با سلام به جناب مهندس مجتبی
نخ هایبالک به عنوان نخ زمینه (بوم) در فرش ماشینی استفاده میشه که بعدا در مرحله تکمیل (با حرارت ماشین آهار) و خصوصیت shirinkage که در الیاف وجود داره دچاره جمع شدگی شده و در نهایت فرش به صورت گل برجسته در می آید.....:smile:
آقای مهندس ماشین رینگ پشت سر شما officine gaudino هست درسته ؟؟؟
میشه در مورد فرمول تولیدی رینگ که کاربردی هست و کمترین خطا رو داره راهنمایی کنید:redface: ممنون:gol:

سلام
آره درسته

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام

فرمول تولیدی منظور به چه چیزی است که من توضیح دهم راندمان یا تنظیم رینگ؟

hadimehrabadi

عضو جدید
بسمه تعالی
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به همه دوستان
با توجه به اینکه تخصص کاری اینجانب در زمینه ریسندگی و صنعت فرش می باشد و طبیعتا" در ایران در این زمینه متخصصین زیادی وجود دارند از کلیه دوستانی درخواست می گردد که مشکلات و پرسشهای در صنعت ریسندگی و فرش و یا اطلاعاتی در این زمینه دارند با ما همکاری نمایند.
در ابتدا اینجانب یک اطلاعات کلی در زمینه مواد اولیه فرش ماشینی رایج کشور خدمتتان عرض می کنم.
فرش ماشینی از 3 گروه نخ جهت تولید استفاده می شود .
1- نخ تار که از جنس پنبه پلی استر و یا در بعضی موارد از پلی استر خالص که معمولا" رنج نمرات آن (4/20 ،6/ 20 ، 3/20 NE ) می باشد
2- نخ خاب که از جنس آکریلیک و یا در بعضی موارد پشم، B.C.F و ویسکوز که معمولا" رنج نمرات آن (2/10.5 ، 2/12 ، 3/18 ، 3/15 ، 3/16 ، NM ) می باشد .
3- نخ پود که از جنس جوت و معمولا" رنج نمرات آن (12،13، 2/6 LBS ) می باشد.
در حال حاضر در ایران نخ گروه اول و دوم تولید می گردد و گروه سوم آن عمده تولید آن کشور بنگلادش می باشد
و بیشترین نخی که در ایران مورد بحث و رقابت می باشد نخ گروه دوم است که از نظر تاثیر کیفی آن در فرش حرف اول را دارد
و پیشنهاد من در مورد بحث ریسندگی بیشتر در این نوع نخ می باشد

با تشکر
با سلام جناب آقای مهندس صحبتی من اطلاعاتی در خصوص علت اختلاط الیاف به نمرات مختلف در ریسندگی نیاز دارم و اینکه این اختلاط چه تاثیری بر خواص نخ دارد . همچنین نمرات ، استحکام و.... در طول خط تولید را به چه مقدار پیشنهاد می نمایید- با تشکر

محمد959

عضو جدید
سلام

سلام

سلام اگر منظورتان دستگاهی است که در کنارآن عکس گرفته اید این دستگاه رینگ میباشد وکاردستگاه این است که نخ خام را به دور ماسوره پیچیده در این دستگاه که بوسیله چرخش دوک باسرعت بالا که توسط میل فلکه به چرخش در می اید و باعث تاب برداشتن نخ خام وپیچیده شدن به دور ماسوره میگردد البته توسط میل سلندر و سنگ که بر روی آن میباشد میزان ورود نخ وکنترل تاب را برعهده دارد

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
نخ

نخ

با سلام جناب آقای مهندس صحبتی من اطلاعاتی در خصوص علت اختلاط الیاف به نمرات مختلف در ریسندگی نیاز دارم و اینکه این اختلاط چه تاثیری بر خواص نخ دارد . همچنین نمرات ، استحکام و.... در طول خط تولید را به چه مقدار پیشنهاد می نمایید- با تشکر

علت اختلاط الیاف در ریسندگی به دلیل بهتر شدن خصوصیت فیزیکی نخ می باشد (استحکام ،ازدیاد طول، استاتیکی و دینامیکی ) نمرات و خصوصیات ایدال در نخ بستگی به نوع نخ و مصرف تعریف می گردد.

niushamahdavi

عضو جدید
salam agaye mohandes mohebbati man jadidan dar karkhane risandegi bafandegi farsh mashini estekhdam shodam va soalati dar morede farsh daram. mamnoon misham agar komak konin.

az mashine heatset shoroo mikonam. damaye pishnahadi baraye acrylic va pp chand mibashad?

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام
لطفا" مشخصه ای کامل تر از محلی که در انجا کار می کنید بدهید آیا کارخانه مورد نظر کامل است رنگرزی ،ریسندگی ، هیت ست ، بافندگی ، تکمیل ؟
و همچنین نوع ماشین آلاتی ( کمپانی ) استفاده می شود چه می باشد
دمای مناسب اکریلیک 97 درجه پیشنهاد می گردد

j2005n

عضو جدید
بالانس؟

بالانس؟

سلام
مهندس جان
من نفهمیدم منظور از بالانس نیمچه نخ چیه منظورت بالانس خودشه یا مصرفش تو رینگ؟

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام

منظور به مصرف در رینگ می باشد که چگونه از نظر متراژ تقسیم بندی کنیم که در هنگام تعویض مشکلی برای آن از نظر تولید و اپراتوری پیش نیاید

j2005n

عضو جدید
سلام

منظور به مصرف در رینگ می باشد که چگونه از نظر متراژ تقسیم بندی کنیم که در هنگام تعویض مشکلی برای آن از نظر تولید و اپراتوری پیش نیاید

خب اول باید حداکثر فضا جایگذاری و تعداد چشمه رینگ و بعد وزن ماسوره رینگ در نظر بگیریم...
تا اینجاش کار محاسباتیه اما سوالی که واسه من پیش میاد اینه اگه نمره نیمچه نخ تغییر زیادی داشته باشه زمان بندی ما بهم میخوره یا نه؟؟؟؟

peepo

عضو جدید
با سلام.از آشنایی شما خوشبختم. من در زمینه فرش ماشینی تخصص دارم. لطفا اگر اطلاعاتی درباره نرم افزار ماشینهای وندویل دارید پیغام بگذارید. ممنون

farid123456

عضو جدید
سلام
دوستان فردا میخوام برم مصاحبه در یه کارخانه فرش ماشینی؟هیچ اطلاعاتی در مورد فرش ندارم.یه مقدار اطلاعات عمومی در مورد فرش میخواستم.تکنولوژی نساجی خوندم ولی چیزی در مورد فرش نخوندیم.
مرسی از راهنماییتون

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
شما به فضای کریل نیاز دارید و همچنین گروه بندی نیمچه نخها به طور مثال اگر یک رینگ 400 چشمهای داشته باشید اگر از ابتدا تمام نیمچه نخها یک متراژ باشد در بین کار باهم تمام می شود و دچار مشکل می گردید پس بهتر است به طور مثال به 10 گروه 40تائی تقسیم کرده و هر گروه بایکدیگر 300 متر اختلاف متراژداشته باشد که اپراتور بتواند با اختلاف زمانی تعویض کند نمره نیمچه نخ اگر تغییر کند تاثیر آن بیشتر در نمره تولیدی است تا متراژ

eli banoo

عضو جدید
سلام.كسي راجع فرش ماشيني پلي استري اطلاعاتي داره؟ از كارخونه ي فرخ سپهر كاشان براي ما اين نوع فرش رو فرستادن تا با فرش ماشيني اكريليكي مقايسه اش كنيم.. ممكنه در آينده جانشين فرش ماشيني هاي اكريليكي كنوني بشه؟؟

todaytextile

عضو جدید
راجع فرش ماشيني پلي استري
البته اگر نمونه ای که داشتید رو میدیدیم خیلی خوب بود

شما بفرمایید که نخ پایل این نمونه چند لا هست؟
اگر از نمره نخ هم اطلاعی دارید بفرمایید؟

آیا طول پایل نمونه شما با پایل اکرلیکی تقریباً یکسان است؟ یا بصورت پایل کوتاه میباشد

آیا براقیت در سطح پایل دارید؟ به گونه ای که در حالت عمود و موازی با دید چشم این براقیت مشخص باشد؟

eli banoo

عضو جدید
البته اگر نمونه ای که داشتید رو میدیدیم خیلی خوب بود

شما بفرمایید که نخ پایل این نمونه چند لا هست؟
اگر از نمره نخ هم اطلاعی دارید بفرمایید؟

آیا طول پایل نمونه شما با پایل اکرلیکی تقریباً یکسان است؟ یا بصورت پایل کوتاه میباشد

آیا براقیت در سطح پایل دارید؟ به گونه ای که در حالت عمود و موازی با دید چشم این براقیت مشخص باشد؟
سلام و عذر خواهي بابت تاخير در جواب...
اين اطلاعاتي رو كه گفتيد من ندارم.بايد بگم كه آزمايشاتي كه جهت مقايسه اين دو نوع فرش شد شامل نيروي پرز، لكه گذاري و بازگشت پذيري تحت فشار بار ثابت و متحرك بود ..كه جواب آزمونهاي بازگشت پذيري تحت فشار بار ثابت و متحرك مثل هم و فقط نيروي كنده شدن پرز فرش پلي استر كمتر از آكريليك بود.. من بيشتر دنبال علت اين نتيجه ها هستم..اينكه علاوه بر نمره نخ چه عوامل ديگه اي توي به دست اومدن اين جوابها موثر بودن؟بيشتر ويژگي هاي ساختاري يا مواد به كار رفته در تكميل فرش يا حالا هرچي...
ممنون

علی وفسی

عضو جدید
فرخ سپهر کاشان

فرخ سپهر کاشان

سلام .....خوشحال میشم اگر بتونم کمکی در مورد فرش ماشینی بافنه شده از ابریشم مصنوعی مخصوصا از نساجی فرخ سپهر کاشان کرده باشم .

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام.كسي راجع فرش ماشيني پلي استري اطلاعاتي داره؟ از كارخونه ي فرخ سپهر كاشان براي ما اين نوع فرش رو فرستادن تا با فرش ماشيني اكريليكي مقايسه اش كنيم.. ممكنه در آينده جانشين فرش ماشيني هاي اكريليكي كنوني بشه؟؟

سلام

این فرش توسط ما عملیات تکمیل انجام می گیرد اگه سوالی دارید تماس بگیرید

arefe

عضو جدید
سلام
ممنون به خاطر این تاپیک
من در شرکتی در زمینه تولید مواد تعاونی نساجی فعالیت دارم
یک ماه هست که شهر کاشان به من واگذار شده و مطلب زیادی درباره فرش نمیدونم
اگه کمکم کنید خیلی ممنوم میشم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
ممنون به خاطر این تاپیک
من در شرکت سمند گستر شیمی فعالیت دارم که در زمینه ی تهیه ی مواد تعاونی نساجی فعال هست
یک ماه هست که شهر کاشان به من واگذار شده و مطلب زیادی درباره فرش نمیدونم
اگه کمکم کنید خیلی ممنوم میشم

سلام
یه سوال فنی
شهر کاشان به شما واگذار شده یا فرش کاشان ؟
اگه مطلب زیادی در مورد فرش نمیدونید پس این کار چطور صورت گرفته ؟
ممنون

arefe

عضو جدید
همانطور که میدونید قسمت اعظم فعالیت شهر کاشان مربوط میشه به کارخانه های ریسندگی و بافندگی فرش و چند تا کارخانه تکمیل و رنگرزی پارچه هم داره.
لذا حالا که مسیولیت من شهر کاشان هست پس بیشتر باید با ریسندگی اکریلیک و CF.BCF آشنا بشم
خب مگه همه از اول همه چی رو بلد بودن!!!میتونم یاد بگیرم
تا الان هم خدا رو شکر یه چیزایی یاد گرفتم که جلوی مشتری کم نیارم!!
ممنون از توجهتون:gol::)

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
همانطور که میدونید قسمت اعظم فعالیت شهر کاشان مربوط میشه به کارخانه های ریسندگی و بافندگی فرش و چند تا کارخانه تکمیل و رنگرزی پارچه هم داره.
لذا حالا که مسیولیت من شهر کاشان هست پس بیشتر باید با ریسندگی اکریلیک و CF.BCF آشنا بشم
خب مگه همه از اول همه چی رو بلد بودن!!!میتونم یاد بگیرم
تا الان هم خدا رو شکر یه چیزایی یاد گرفتم که جلوی مشتری کم نیارم!!
ممنون از توجهتون:gol::)

بله هیچ کس از اول چیزیو نمیدونه
ولی این مسئولیت مهم و بزرگی که میگید لازمش حداقل تسلط بر دانش تئوری و فنی این رشتست
به عنوان مثال کسی که اطلاع زیادی در مورد محاسبات سازه ای و ساختمانی و مسائل مربوط به اون نداره چطور میتونه مسئولیت ساخت یک برج رو به عهده بگیره ؟ مگه اینکه از بند پ استفاده کرده باشه
به هر حال موفق و موید باشید
ما اینجا هستیم که با هم باشیم و از کمک به هم دریغ نکنیم

arefe

عضو جدید
چقد این تاپیک خوب بوده..کلی سوال و جواب
شانس منه:cry:چرا دیگه خبری نیست..

sjm

متخصص ریسندگی و فرش
سلام به همگی

برای اینکه این تاپیک را به تحرک بندازم یک سوال طرح می کنم

حداقل ازدیاد طول نخ آکریلیک در مصرف فرش ماشینی چه عددی مورد تائید استاندارد است ؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام به همگی

برای اینکه این تاپیک را به تحرک بندازم یک سوال طرح می کنم

حداقل ازدیاد طول نخ آکریلیک در مصرف فرش ماشینی چه عددی مورد تائید استاندارد است ؟

سلام
ممنون از حضور گرمتون
فکر کنم 20% باشه
درسته ؟

TEXTIL

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
یه سوال داشتم : بهترین ترکیب الیاف از نظر طول و ظرافت برای نخ پلی استر 10.5 و 16 چیه ؟ (جهت مصرف در فرش ماشینی )

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
با سلام خدمت همه دوستان
یه سوال داشتم : بهترین ترکیب الیاف از نظر طول و ظرافت برای نخ پلی استر 10.5 و 16 چیه ؟ (جهت مصرف در فرش ماشینی )

سلام دوست گرامی.سوال ی کم نامفهوم (البته برای من).منظورت درصد الیاف پنبه با پلی استره ؟ در غیر اینصورت الیاف پلی استر موجود در ایران و همچنین شرکتهای هاویس و اسلون و ... دارای طول ثابت 38 میلیمتری و ضخامت 1.4dtex هستند و غیر از این الیاف پلی استر دیگه وجود نداره.باز اگه سوالت رو بیشتر باز بکنی ممنون میشم.یا مهدی

TEXTIL

عضو جدید
سلام دوست گرامی.سوال ی کم نامفهوم (البته برای من).منظورت درصد الیاف پنبه با پلی استره ؟ در غیر اینصورت الیاف پلی استر موجود در ایران و همچنین شرکتهای هاویس و اسلون و ... دارای طول ثابت 38 میلیمتری و ضخامت 1.4dtex هستند و غیر از این الیاف پلی استر دیگه وجود نداره.باز اگه سوالت رو بیشتر باز بکنی ممنون میشم.یا مهدی

دوست خوبم با تشکر از شما منظورم ریسندگی پلی استر در سیستم الیاف بلند (semi worsted) هست که الیاف پلی استر با طولهای 90 ، 100 ، 120 و 130 و دنیرهای مختلف با هم ترکیب میشوند و جهت نخ خاب فرش استفاده میشود .
ولی متاسفانه بدلیل توضیح ناقص من شما با نخ چله اشتباه گرفتین . ممنون ، شاد و سربلند باشین