دلیل و هدف آفرینش انسان

NILUFAR2

عضو جدید
مرسی! از نظر منم اون باور قابل قبول نیومد!!!!!!!!!!
اینم یه جمله ای هم مضمون همون حرفی که زدی :شاید زندگی آن جشنی نباشد که انتظارش را داشتی ولی حال که به آن دعوت شدی تا می توانی زیبا برقص!
از گیر دادنات تا رسیدن به جواب خیلی خوشم اومد. عالی بود
خوشحالم که خوشت اومد ماهم ازت ممنونیم............
یه سری میگن قبل این که ما ها به دنیا بیایم ازمون می پرسن که آیا می خوایم بیام یا نه یه شاهدی هم براش آوردن اینه که اونایی که تو نوزادی می میرن همونایی هستن که راضی به زندگی تو دنیا نبودن.......
فقط گفتم که از یه باور اطلاع داشته باشی خودم قبولش ندارم چون ما که هیچی یادمون نمیاد دلیل منطقی ای هم نداره تا قبولش کنم.....
ولی حالا که اومدیم بهتره تا اونجا که میتونیم خوب زندگی کنیم اینجوری از اینکه همش ناراحت باشیم که بی اراده ی خودمون اومدیم قشنگتره........

As7az

عضو جدید
مرسی! از نظر منم اون باور قابل قبول نیومد!!!!!!!!!!
اینم یه جمله ای هم مضمون همون حرفی که زدی :شاید زندگی آن جشنی نباشد که انتظارش را داشتی ولی حال که به آن دعوت شدی تا می توانی زیبا برقص!
از گیر دادنات تا رسیدن به جواب خیلی خوشم اومد. عالی بود
واقعا خوشحالم کردی.....
منم از javadmessi عزیزم ممنونم که با حوصله جوابمو داد......
و همینطور از تو که این جوری که معلومه بحث رو کامل ادامه دادی......
قشنگ گفتی ممنون....

As7az

عضو جدید
جواب سوالو خودتون دادین که! تقرب الهی...
قرب به خدا یعنی در درون اسماء را چشیدن، یعنی متخلق به اسماء اش شدن.
فطریات ما صرفا با قرب خدا ارضاء میشود چون ایجادِ وجود ما قائم به اوست،بقاء وجود ما هم در اوست. مثل نور خورشید و پرتو خورشید، روح من و شما عین ربط به خداست یعنی پرتویی از خورشید حق تعالی است پس اگر بخواهیم این روحمان همانطور که ایجادش ربط است، بقاء اش هم در ربط بماند باید خودمان را از خدا دور نکنیم.
یعنی این موضوع رو قبول داری که هدف آفرینش انسان "تقرب الهی" است؟
من میگم اگه هدف این باشه به زبان ساده موضوع اینجوریه ما توسط خدا خلق شدیم تا به خدا برسیم، درسته؟

1trust

عضو جدید
من میگم اگه هدف این باشه به زبان ساده موضوع اینجوریه ما توسط خدا خلق شدیم تا به خدا برسیم، درسته؟[/QUOTE

شما مگر قبول نداری ؟ خوب چرا

بهتره لفظ به خدا رسیدن رو بکار نبریم چون ما یک حقیقت جدای از خداوند نیستیم که! چون نحوه ی خلقت حق تعالی تجلی است یعنی خدا در ذات تمام جلواتش حضور دارد(مثال پرتو خورشید و خود خورشید اینطور نیست که یه چیزی باشه به نام خورشید،یه چیزی هم باشه به نام پرتو، یه چیزی هم بیاد این دو را به هم ربط بده ) .پس در سیر صعودمان هم قرار است همان خدا را "ظهور "بدیم.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من میگم اگه هدف این باشه به زبان ساده موضوع اینجوریه ما توسط خدا خلق شدیم تا به خدا برسیم، درسته؟[/QUOTE
بهتره لفظ به خدا رسیدن رو بکار نبریم چون ما یک حقیقت جدای از خداوند نیستیم که! چون نحوه ی خلقت حق تعالی تجلی است یعنی خدا در ذات تمام جلواتش حضور دارد(مثال پرتو خورشید و خود خورشید اینطور نیست که یه چیزی باشه به نام خورشید،یه چیزی هم باشه به نام پرتو، یه چیزی هم بیاد این دو را به هم ربط بده ) .پس در سیر صعودمان هم قرار است همان خدا را "ظهور "بدیم.
منظور از رسیدن اگه همون قرب باشه درسته
ما وجودمان تجلی اوست و این اعمال ما هستند که ما را از خدا جدا میسازند و مرتبه اون وجود رو آنقدر پایین می آورند که گویی از او نیستیم

As7az

عضو جدید

فک می کنم مطلب اینجوری شد که ما خلق شدیم که خدا رو تجلی بدیم یا شبیه حلاج خدا بشیم......

JavadMessi

مدیر بازنشسته
فک می کنم مطلب اینجوری شد که ما خلق شدیم که خدا رو تجلی بدیم یا شبیه حلاج خدا بشیم......
خلق شدن رو که قبلا بحث کردیم که!!!
حالا باید ببینیم چه غایتی برای انسان در نظر گرفته شده؟

Azar.099

عضو جدید
من سره کلاس استادی میرم به نام استاد طاهرزاده شاید اسمشونا شنیده یاشید خیلی کتاب نوشتن
ایشون فرمودن خداوند از افرینش انسان و همه موجودات و اسمانها و زمین هیچ هدفی را دنبال نمیکند زیرا داشتن هدف برای خداوند دلیل بر نقص خداوند است

As7az

عضو جدید
من سره کلاس استادی میرم به نام استاد طاهرزاده شاید اسمشونا شنیده یاشید خیلی کتاب نوشتن
ایشون فرمودن خداوند از افرینش انسان و همه موجودات و اسمانها و زمین هیچ هدفی را دنبال نمیکند زیرا داشتن هدف برای خداوند دلیل بر نقص خداوند است
خوش اومدی......
جواب تازه ایه.....
اگه هدف داشته باشه ناقصه؟
یه خورده توضیح لطفا......

As7az

عضو جدید

1trust

عضو جدید

در مورد خلق که با بحثایی که کردین نتیجه شد نوع بود خدا که کمال مطلق است ایجاب میکرد که خلق کنه که نتیجه گیری آخرتون هم قشنگ بود:gol:

حالا برا اینکه منظورمو بگم لازمه قبلش یه چیزو توضیح بدم ما یه نزول به تجافی داریم یکی به تجلی فرق این دو تا چیه ؟
در تجافی مثالش اینه که :مثلا قبل از اینکه باران بباره اون بالا ابر است، حالا اگر از اون حوضچه ی ابر باران بباره دیگه وقتی نازل شد دیگه اون بالا چیزی به نام ابر یا بخار فشرده نیست پس بارون به نحو تجافی نازل شده یعنی وقتی اومد پایین دیگه در بالا نیست.

اما در مورد تجلی: مثلا من دارم علم یاد میدم که از خزینه مغزم نازل شده(در واقع از وجودم نازل میشه ) آیا اون علمی که من یاد میدم از مغزم جا خالی میکنه!

نحوه خلقت خدا هم به نحو تجلیه، یعنی خدا در تمام جلواتش ظهور داره . پس در صعودمان هم ما به دنیایی از کمالات برسیم همون ظهور متجلی رو دادیم انگار اون خورشیدی رو که در پس پرده محدود بود حالا میشه نامحدود این رو بهش میگن قرب.
نمیدونم تونستم اون چیزی که منظورمه بگم:(

As7az

عضو جدید
در مورد خلق که با بحثایی که کردین نتیجه شد نوع بود خدا که کمال مطلق است ایجاب میکرد که خلق کنه که نتیجه گیری آخرتون هم قشنگ بود:gol:

حالا برا اینکه منظورمو بگم لازمه قبلش یه چیزو توضیح بدم ما یه نزول به تجافی داریم یکی به تجلی فرق این دو تا چیه ؟
در تجافی مثالش اینه که :مثلا قبل از اینکه باران بباره اون بالا ابر است، حالا اگر از اون حوضچه ی ابر باران بباره دیگه وقتی نازل شد دیگه اون بالا چیزی به نام ابر یا بخار فشرده نیست پس بارون به نحو تجافی نازل شده یعنی وقتی اومد پایین دیگه در بالا نیست.

اما در مورد تجلی: مثلا من دارم علم یاد میدم که از خزینه مغزم نازل شده(در واقع از وجودم نازل میشه ) آیا اون علمی که من یاد میدم از مغزم جا خالی میکنه!

نحوه خلقت خدا هم به نحو تجلیه، یعنی خدا در تمام جلواتش ظهور داره . پس در صعودمان هم ما به دنیایی از کمالات برسیم همون ظهور متجلی رو دادیم انگار اون خورشیدی رو که در پس پرده محدود بود حالا میشه نامحدود این رو بهش میگن قرب.
نمیدونم تونستم اون چیزی که منظورمه بگم:(
مرسی.....
همه رو فهمیدم فقط 2 خط آخر می لنگم....
یعنی اینکه خدا رو ثابت می کنیم؟؟؟.....

1trust

عضو جدید
مرسی.....
همه رو فهمیدم فقط 2 خط آخر می لنگم....
یعنی اینکه خدا رو ثابت می کنیم؟؟؟.....

نه شاید اون جمله آخرو خوب نگفتم باعث شد اینجوری برداشت کنی، بزار اینجوری کاملش کنم ما به هر حال در تکوین "انا لله و انا الیه راجعون" هستیم؛ خدا رو ثابت نمیکنیم به کمال وجودی خودمان می رسیم منتها این وسط اختیار داریم .

As7az

عضو جدید
نه شاید اون جمله آخرو خوب نگفتم باعث شد اینجوری برداشت کنی، بزار اینجوری کاملش کنم ما به هر حال در تکوین "انا لله و انا الیه راجعون" هستیم؛ خدا رو ثابت نمیکنیم به کمال وجودی خودمان می رسیم منتها این وسط اختیار داریم .

ما بخشی از خدا هستیم که به صورت نزول تجلی خلق شدبم......
کمال ما اینه که خدا بشیم؟؟؟؟
اگه نه کمال ما چیه؟؟؟؟

1trust

عضو جدید
ما بخشی از خدا هستیم که به صورت نزول تجلی خلق شدبم......
کمال ما اینه که خدا بشیم؟؟؟؟
اگه نه کمال ما چیه؟؟؟؟

اینی که گفتی یکم بیشتر توضیح میدی:confused:
یعنی میخوام بدونم منظورت از اینکه خدا بشیم چیه:gol:

1trust

عضو جدید
هدق خلقت ما اینه که به کمال کمالات و خوبی ها برسیم؟؟؟....

بله، یا اگه بخوایم دقیق تر بگیم قراره همونهایی که بالقوه داریم به ظهور برسونیم ؛مثل نوزادی که تو شکم مادر بالقوه توانایی این رو داره که یک جوان برومند بشه حالا اگه از رحم مادر درست بهره نبره یک کودک ایزوله به دنیا میاد.

As7az

عضو جدید
بله، یا اگه بخوایم دقیق تر بگیم قراره همونهایی که بالقوه داریم به ظهور برسونیم ؛مثل نوزادی که تو شکم مادر بالقوه توانایی این رو داره که یک جوان برومند بشه حالا اگه از رحم مادر درست بهره نبره یک کودک ایزوله به دنیا میاد.
کمال خوبی ها و زیبایی ها هم خداست........
یعنی خدا ما رو از خودش ناقص خلق کرده که به خودش برسیم...............

mohammad98

عضو جدید
سلام به همه به نظر من اصلا دلیل خلقت مهم نیست به هر دلیلی ما الان زندگی میکنیم پس بهتر که درست زندگی کنیم .(انسان باشیم):gol:
تقدیم به تمام انسان ها

As7az

عضو جدید
سلام به همه به نظر من اصلا دلیل خلقت مهم نیست به هر دلیلی ما الان زندگی میکنیم پس بهتر که درست زندگی کنیم .(انسان باشیم):gol:
تقدیم به تمام انسان ها
حرفت متین اما درستش اینه که هیچوقت حتی کوتاه احساس پوچی نکنی سؤالاتی مث این باعث بی تفاوتی نسبت به زندگی نشه ........................

As7az

عضو جدید
قرب به معنای ساده یعنی دل کندن از غیر خدا و برای او خالص شدن
اینی که من فهمیدم از بحثامون اینه:
خدا مارو از 100، 0 خلق کرد و این توانایی رو به ما داد که به 99 برسیم یعنی حسابی به خودش نزدیک شیم...........
یعنی رسیدن به کمال خوبی ها و زیبایی ها.................
برام سؤال پیش اومد که چی بشه؟
جوابش همون دلیل آفرینش ماست................
خدا باید خلق می کرد و و حالا که خلق کرد این هدف افرینشه...............
این دو تا موضوع با همه..........

1trust

عضو جدید
کمال خوبی ها و زیبایی ها هم خداست........
یعنی خدا ما رو از خودش ناقص خلق کرده که به خودش برسیم...............

نه جاااانم، چرا ناقص! آیا هسته ای که استعداد این رو داره که روزی درخت بشه و میوه بده ناقصه؟ وقتی ناقصه که بخواد با سوء اختیار خودش بگه من نمی خوام برم زیر خاک و رطوبت و تنگی رو تحمل کنم و دوست دارم روی خاک بمونم که راحت باشم و اونوقت زود بپوسه و نتونه اون کمالی که بالقوه داشت به فعلیت برسونه قضیه انسانم همینه ؛

As7az

عضو جدید
نه جاااانم، چرا ناقص! آیا هسته ای که استعداد این رو داره که روزی درخت بشه و میوه بده ناقصه؟ وقتی ناقصه که بخواد با سوء اختیار خودش بگه من نمی خوام برم زیر خاک و رطوبت و تنگی رو تحمل کنم و دوست دارم روی خاک بمونم که راحت باشم و اونوقت زود بپوسه و نتونه اون کمالی که بالقوه داشت به فعلیت برسونه قضیه انسانم همینه ؛
نه اون ناقص که ظاهرا معلومه..................
می بخشی این اشتباه به خاطر نبودن لحن و شناخته...........
همون هسته وقتی زیره خاکه تا درخت شه تکامل پیدا می کنه............
مگه تکامل غیره رفع نقصه؟؟؟..................
وقتی دونه نتونه میوه بده نقصی داره که باس کامل شه..................
ما نیز............
وقتی یه آدم می تونه برسه تا خدا ولی نرسیده یعنی نقصی داره ....................