تفاوت نويز و اغتشاش

الميرا

عضو جدید
سلام مخابراتيهاي عزيز.ميتونيد تفاوت نويز(noise)واغتشاش(disturbance)رو بگيد.اگر راجع به پارازيت و اعوجاج (distoration)هم بگيد ممنون ميشم.

shabby

عضو جدید
سلام مخابراتيهاي عزيز.ميتونيد تفاوت نويز(noise)واغتشاش(disturbance)رو بگيد.اگر راجع به پارازيت و اعوجاج (distoration)هم بگيد ممنون ميشم.
سلام ببین تقریبا این جوزیه که نویز دارای دسته بندی و حساب کتابه یه جورهایی اعوجاج هم باعث میشه شکل موجهای مورد نظزت به هم بریزه ولی اغتشاش هیچ نظمی نداره معمولا-البته این دید خام منه فقط!:razz:

الميرا

عضو جدید
ديدت واقعا خام خام بود:mad:من يه چيز درس حسابي ميخام.اينارو خودم ميدنستم:razz:

petunia

عضو جدید
نویز یک سیگنال نامعین خارجیه که فقط در هنگام اندازه گیری وارد سیستم می شود واگر سیستم درای فیدبک نباشه نویز را اندازه نمی گیریم. نویز فرکانس بالاست اما سیگنالهای اغتشاش دارای فرکانس بسیار پایین هستند.

shabby

عضو جدید
ديدت واقعا خام خام بود:mad:من يه چيز درس حسابي ميخام.اينارو خودم ميدنستم:razz:
ببخشید سعی کردم کمک کنم ممولا تواضع بیش از حد همین جواب را میدهد با عرض خوشحالی از آشنایی شما دیگر پستهای مربوط به شما رو دنبال نمیکنم:mad:

f_yones

عضو جدید
نویز و اغتشاش

نویز و اغتشاش

باسلام
در حالت کلی هر انرژی ناخواسته ایکه با سیگنال ارسالی ما تداخل نماید (در حین دریافت یا تولید مجدد؛ مثلا تکرار کننده ها) نویز(Noise) نامیده میشود. نویز انواع مختلفی دارد که آنطور که یادم هست به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم میشود.
-نویز خارجی میتواند نویز های طبیعی مثل خورشیدی یا نویز کیهانی باشند که در فرکانسهای خاص و دامنه انرژی کم اثر میگذارند یا نویز ساخت بشر مثلا کار کردن موتور جاروبرقی یا لامپهای فلورسنت منبع نویز روی گیرنده های رادیوی مثل رادیو یا تلوزیون هستند، یا عبور سیم تلفن از کنار کابل برق باعث تاثیر میدان مغناطیسی جریان برق و ایجاد نویز روی سیم تلفن شده و سطح S/N خط پائین آمده و سرعت اتصال به اینترنت پائین میاید(رابطه نایکوئیست و شانون درکتاب های مخابراتی مثل شبکه های کامپیوتری تنبام).
-نویز داخلی هم ناشی از هر عنصر فعال یا غیر فعال در گیرنده میباشد از جمله نویز حرارتی یا نویز ضربه ای و ... . یکی از چالشها در بخش LNB گیرنده های خانگی ماهواره ساخت تقویت کننده با نویز پائین (Low Noise Amplifier) است و منظور از این نویز، نویز داخلی میباشد.
پارازیت(parasite): اگر نویز بصورت عمدی روی سیگنال حاوی اطلاعت ارسالی انداخته شود به عنوان پارازیت شناخته میشود. مثلا در ایران روی رادیو های بیگانه پارازیت پخش میکنند.
اغتشاش(disturbance): اغتشاش کلمه مناسبی است که جهت بیان هر نوع به هم ریختگی در جریان یا ولتاژ یا شکل موج میتوانیم استفاده کنیم من با 2 مثال آنرا با نویز ارتباط میدهم. مثال1: اغتشاشات الکتریکی درگیرنده میتواند باعث تولید نویز و تاثیر آن روی سیگنال شود. مثال 2: نویز در گیرنده های رادیوئی باعث میشود که صدای بلندگو دچار اغتشاش شود.

اعوجاج: بحث اعوجاج مستقل از بحث نویز است یعنی در مسیر انتقال و گیرنده سیگنال میتوانیم نویز را صفر فرض کنیم و سپس اعوجاج را بررسی نمائیم. در واقع اعوجاج تغییر شکل سیگنال به خاطر عبور از کانال انتقال میباشد و مربوط به تابع تبدیل خط انتقال میباشد در ضمن سه نوع اصلی آن اعوجاج دامنه، تاخیر و غیر خطی میباشد و خود بحث مستقلی میطلبد. فقط اضافه کنم که برای رفع اعوجاج در دو نوع اول از متعادل کننده ها و نوع سوم از کامپندینگ استفاده میشود.
از طول کلام و خطاهایی که ممکن است پیش آید عذر میخواهم.

آخرین ویرایش:

الميرا

عضو جدید
:gol:
ببخشید سعی کردم کمک کنم ممولا تواضع بیش از حد همین جواب را میدهد با عرض خوشحالی از آشنایی شما دیگر پستهای مربوط به شما رو دنبال نمیکنم:mad:
معذرت ميخوام:gol::gol::gol::gol:تورو خدا به دل نگير.اين سوال تحقيق ازمايشگاه بود.:confused:دلم نكيخواد ارتباطمون قطع بشه.;)باز هم ببخشيد:gol:

hoomanzdf

عضو جدید
سلام مفهوم نویز و اغتشاش پیچیدس اگه کامل خاستید میتونم براتون بفرستم اما اگه در حد رفع نیاز بگم که نویز رو خود مدار ایجاد میکنه در حالیکه اغتشاش یه عامل محیطیه
امید وارم کافی بوده اما میتونید کتاب اوپنهایم اگه اشتبا نکنم صفحه ی 510 به بعد رو بخونید

d_s_k1

عضو جدید
سلام
نویز سیگنالی است با انرزی بی نهایت واز 1000Ghz-0 وبه خاطر اینکه تمام فرکانسها را شامل می شود به ان نویز سفید می گویند همچنین تابع ان از نوع گوسی است ودر اخر اینکه additive است یعنی به سیگنالهای دیگر جمع می شود .اصطلاحا به نویز AEGN می گویند.
اما اغتشاش سیگنالی است سینوسی یا کسینوسی که در فاز یا زاویه سیگنال ها اضافه می شود.

Artemis.akbari

عضو جدید
سلام مفهوم نویز و اغتشاش پیچیدس اگه کامل خاستید میتونم براتون بفرستم اما اگه در حد رفع نیاز بگم که نویز رو خود مدار ایجاد میکنه در حالیکه اغتشاش یه عامل محیطیه
امید وارم کافی بوده اما میتونید کتاب اوپنهایم اگه اشتبا نکنم صفحه ی 510 به بعد رو بخونید
سلام لطفا کامل تر توضیح میدید.
همینطور توضیح میدید که به عنوان مثال دریک سیستم چه عاملی به عنوان نویز و چه عاملی به عنوان اغتشاش شناخته میشود؟
محدوده ی فرکانسی هر کدام و اینکه کدام یک از آن ها محدود هستند.
خیلی عجله دارم‌.
لطف میکنید🙏🏻🙏🏻