تغییر بزرگنمایی آنالیزاهای sem , tem

سلام دوستان من میخوام بزرگنمایی تصاویر sem , tem رو تغییربدم نمیدونم چکار کنم اگه نرم افزار یا روشی هست میشه راهنمایی کنید مرسی

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام دوستان من میخوام بزرگنمایی تصاویر sem , tem رو تغییربدم نمیدونم چکار کنم اگه نرم افزار یا روشی هست میشه راهنمایی کنید مرسی

سلام
یعنی چی ؟

یعنی 500X رو بکنید 1000X !!!

خوب شدنی نیست این دوست عزیز با نرم افزار !!!

اره پس باید چکار کنم که بزرگنمایی شکلام یکی بشه ؟ یه راهی نداره؟

چندتا عکس از موادم دارم که تو مقیاسهای مختلفی گرفته شده شده حالا داورا ازم ایراد گرفتن گفتن که مقیاس همه باید یکی بشه مثلا همه باید 100 نانو متر یا 50 نانو متر باشن ولی مال من یکشون 500یکی 100 ، 10 نانو مترن باهم فرق دارن چکار کنم چه دلیلی میتونم بهشون بدم عکسا رم خیلی وقته از یه جایی گرفتم نمیشه تغییر داد یا نمونه دیگه ندارم که برم ازشون بگیرن واقعا موندم چکار کنم.

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
چندتا عکس از موادم دارم که تو مقیاسهای مختلفی گرفته شده شده حالا داورا ازم ایراد گرفتن گفتن که مقیاس همه باید یکی بشه مثلا همه باید 100 نانو متر یا 50 نانو متر باشن ولی مال من یکشون 500یکی 100 ، 10 نانو مترن باهم فرق دارن چکار کنم چه دلیلی میتونم بهشون بدم عکسا رم خیلی وقته از یه جایی گرفتم نمیشه تغییر داد یا نمونه دیگه ندارم که برم ازشون بگیرن واقعا موندم چکار کنم.

آیا اندازه ذرات در کلیه نمونه هاتون یکسان بوده ؟
آیا نتایج کاملاً مشابه بوده ؟

برای بررسی چه موضوعی از میکروسکوپ های ذکر شده استفاده کردید ؟

یه توضیحی بفرمایید

برای سنتز یه فلز روی نانو لوله های کربنی استفاده کردم حالا اندازه بزرگنمایی که ابتدا از خود نانو لولهها به تنهایی گرفتم و بعدش از ذره سنتز شده گرفتم یکسان نیست بزرگنمایی موادم فرق میکنه یعنی چون از جاهای مختلفی رفتم sem , tem گرفتم اون کسایی که اومدن برام این انلیزا رو گرفتن با بزرگنمایی دل بخواه گرفتن من باید بزرگنمایشونو یکسان کنم اندازه ذرات با این چیزی که من میخوام فرق داره نمیدونم چکار کنم

فک کنم نشه چون دستگاهای sem , tem اون لحظه با اون بزرگ نمایی عکس گرفتن الان دیگه نمیش کاری کرد ولی نمیدونم داور رو چطور توجیح کنم یه نرم افزار هست که اندازه ذرات رو نشون میده ولی چیزی که بخواد بزرگنمایی رو تو هر مقیاسی از نانو متر که بخوای نشون بده نیست فقط اون دستگاها هستن که میتونن بزرگنمایی رو تغییر بدن :( خیلی بد که نمیشه نمیدونم چکار کنم !؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
فک کنم نشه چون دستگاهای sem , tem اون لحظه با اون بزرگ نمایی عکس گرفتن الان دیگه نمیش کاری کرد ولی نمیدونم داور رو چطور توجیح کنم یه نرم افزار هست که اندازه ذرات رو نشون میده ولی چیزی که بخواد بزرگنمایی رو تو هر مقیاسی از نانو متر که بخوای نشون بده نیست فقط اون دستگاها هستن که میتونن بزرگنمایی رو تغییر بدن :( خیلی بد که نمیشه نمیدونم چکار کنم !؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

بزرگنمایی هاتون رو میشه ذکر کنید ؟
یعنی تصویر نانولوله رو مثلاً 5000x گرفتید بعد که ذراتتون سنتز پیدا کرده روی نانو لوله ها 10000x ؟
اندازه ذرات آیا مشخص شده چقدر هست مثلا هر ذره 5 نانومتر ؟ یا ذراتتون اندازش به دست نیومده ؟
آیا نتیجه آزمایش مطابق اون چیزی که میخواستید شده ؟

مثلا با افزایش دما اندازه ذرات بزرگ شدن و توی نتایج مشاهده شده ؟

خیر با نرم افزار نمیشه بزرگنمایی رو عوض کرد

دفاع کردید توی دفاع گیر دادن گفتن درستش کنید ؟

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز

دوست عزیز اینکار خارج از حالت تصویربرداری اولیه وقتی اپراتور براتون این تصاویر رو گرفت دیگه امکان پذیر نیست.
اگر دقت بفرمائید خواهید دید که (WD - Working Distance) در عکس های مختلف، اما با بزرگنمایی یکسان، تصاویر با هم متفاوت هست.
همین WD بر میزان بزرگنمایی تصویر شما هم تاثیر گذار هست، چون که نمونه شما هنگامی که رستر در حال اسکن هست با تغییر فاصله فوکوس میشه.
شاید بشه با بیان این موضوع کارتون رو توجیه کنید و در کنار اون هم SCALE BAR رو خودتون بگذارید.

نه مربوط به دفاع نیست مربوط به مقالم هستش برا یه ژورنال فرستادم که revise خورده و باید اصلاح کنم یکی از اشکالاتیم که گرفتن اینه که مقیاس عکسهام به یه اندازه باشه منم عکسام با مقیاسای مختلفی اپراتورا اومدن گرفتن اندازه ذراتم بدست نیومده فقط اگه مثلا روش سنتز من تو سه مرحله بوده و من اومدم از این سه مرحله عکس گرفتم و مقایسه کردم این عکسها با یه مقیاس اندازه گیری نشدن تو بزرگنمایهای مختلفی مثلا یکی 100 نانومتر یکی 500 نانومتر یکم 16نانومتر عکس برداری شده الان تو اصلاحیه نمیدونم چی بنویسم .

چطور میشه اینکار رو انجام بدم یه توضیح کامل میشه بدین یعنی خودم زومش کنم ولی اندازها رو برحسب نانو متر میخان با هرچی که بخام زوم کنم برحسب نانو متر نیست
برای شفاف و واضح بودن شکلها چطور میشه اینکار رو انجام داد

آخرین ویرایش:

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
دوست عزیز
متاسفانه کاریش نمیشه کرد
عکس یه عکسه !
شما میتونی روش زوم کنی اما نمیتونی رزولوشن رو تغییر بدی و وضوح به دست بیاری

بله داور ها حق داشتن
من فکر کردم شما توی یه مرحله 100 بودید برای مثال بعد از سنتز 500 شدید
ولی شما توی هر مرحله بزرگنمایی رو تغییر دادید و خوب برای مقایسه نمیشه به عکس ها استناد کرد و فقط برای توضیح هر مرحله میشه ازشون استفاده کرد

با استادتون مشورت کنید ایشون شاید راه حلی براتون داشته باشند

موفق باشید