ايده، طرح ترم جاري شما چيست؟

nino

مدیر بازنشسته
واقعا ممنونم
ولی هنوز محل دقیق سایت رو به ما معرفی نکردند که بتونم اون رو برای شما بذارم.
در مورد تحقیق هم امروز به یکی از مدارس رفته بودم چون همه مدارس حداقل در کرمان شبیه هم است حالا چه ابتدایی باشه چه راهنمایی وچه دبیرستان . همه یک مکعب دارند و یک راهرو و چند کلاس که پشت سر هم در یک ردیف چیده شده اند. در مورد سنتی و مدرن هم اگر بدونم سنتی یعنی چه جوری و مفهومش رو درک کنم من هم ترجیح میدم سنتی کار کنم حتی با اینکه استاد مدرن رو بیشتر دوست داره.

البته من شايد منظورم رو بد گفتم اصلا نبايد ميگفتم سنتي منظورم بومي بود . دليلي نداره كه تو مدرن كار كني ولي بومي نباشه . ببين اصلا سراغ مدرسه ها معاصر نرو كه همشون بدردنخورن . براي مطالعات يه نمونه قديمي و يه نمونه خارجي رو انتخاب كن . ولي براي حجمش بايد از نمونه هاي خوبي كه هست مخصوصا كرمان هم زياد استفاده ميكني كه بعدا برات توضيح مي دم .

nino

مدیر بازنشسته
مهران جان كتاب لويي كان رو اگر داشته باشي توش نمونه هاي عالي از مدرسه ميبيني بايد پلاناشو خوب بررسي كني . يه كتاب هم به اسم كليد هاي طلايي براي آموزش هم به درد ميخوره .
كلا تو مدرسه بايد حواست به نورگيري ها باشه
تو مدرسه ابتدايي حواست به جاي سرويسهاي بهداشتي و تعدادشون و نزديكيش به كلاسا باشه .

nino

مدیر بازنشسته
اين هم بقيه فايل هاي هتل نارنجستان

پیوست ها

• m3.part1.rar
    976.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • m3.part2.rar
    976.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maral55

مدیر بازنشسته
مهران جان كتاب لويي كان رو اگر داشته باشي توش نمونه هاي عالي از مدرسه ميبيني بايد پلاناشو خوب بررسي كني . يه كتاب هم به اسم كليد هاي طلايي براي آموزش هم به درد ميخوره .
كلا تو مدرسه بايد حواست به نورگيري ها باشه
تو مدرسه ابتدايي حواست به جاي سرويسهاي بهداشتي و تعدادشون و نزديكيش به كلاسا باشه .

ببین حتما سر به مجله های معمار بزن

تو یک شمارش بود که راجب به مدارس خیلی بررسی کرده بود فکر کنم شماره 35 بود

nino

مدیر بازنشسته
ببین حتما سر به مجله های معمار بزن

تو یک شمارش بود که راجب به مدارس خیلی بررسی کرده بود فکر کنم شماره 35 بود

تو يكي از شماره هاي مجله ما هم كه مختص به مدرسه بود دقيقا ياد نيست شماره چندش بود ولي خيلي جديد نبود . مطلب زياد داشت

azam

عضو جدید
من این ترم طرح 2 دارم... و موضوع طرح: طراحی یک فضای توریستی که خودمون باید تصمیم بگیریم توی این فضا چه چیزی طراحی کنیم...مثلا یک سفره خانه ی سنتی یا چایخونه یا یک نمایشگاه معرفی آثار سنتی یا...
ولی در کل یک محلی باید باشه که هم حکم هتل داشته باشه و هم جنبه ی توریستی داشته باشه...
سایت مورد نظر بین 2 تا ساختمان سنتی قرار داره و ساختمان های روبروی اون کم کم از حالت سنتی خارج شدن و به معماری معاصر نزدیک شدن...
ما باید با توجه به این شرایط طرح بدیم.با استفاده از یک تضاد و یا هماهنگی بین این شرایط...

nino

مدیر بازنشسته
من این ترم طرح 2 دارم... و موضوع طرح: طراحی یک فضای توریستی که خودمون باید تصمیم بگیریم توی این فضا چه چیزی طراحی کنیم...مثلا یک سفره خانه ی سنتی یا چایخونه یا یک نمایشگاه معرفی آثار سنتی یا...
ولی در کل یک محلی باید باشه که هم حکم هتل داشته باشه و هم جنبه ی توریستی داشته باشه...
سایت مورد نظر بین 2 تا ساختمان سنتی قرار داره و ساختمان های روبروی اون کم کم از حالت سنتی خارج شدن و به معماری معاصر نزدیک شدن...
ما باید با توجه به این شرایط طرح بدیم.با استفاده از یک تضاد و یا هماهنگی بین این شرایط...

اعظم جان اين كه هماهنگ باشه يا در تضاد بر ميگرده به مطالعاتت . اگه ميشد بگي سايتت كجاست و يا با گوگل ارت يا حتي عكس ميذاشتي عالي بود كه روش يه بحثي بكنيم ولي كتاب مفاهيم پايه در معماري رو نگاه كن توش تحليل هاي خوبي داره .

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.منم طرح این ترمم بیمارستان 96 تختخوابی.ممنون میشم اگه اطلاعات بیشتری داشتید در اختیارم بزارید:)

سلام فهیمه خانم
یه فایل word داشتم که توضیحاتی در مورد بیمارستان داره
امیدوارم که کمکی باشه.

پیوست ها

• معماری بیمارستان.doc
    102.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maral55

مدیر بازنشسته

اگر بخوای تضاد رو کار بکنی باید خیلی مواظب باشی که اون حجمی که طراحی میکنی در عین حال که یک حجم مدرن هست بتونه ارتباط برقرار کنه با اون ساختمون های سنتی
البته من درست منظورت رو از سنتی نفهمیدم
اگر منظورت اثار و بناهای دوره های قبل هست باید طوری باشه که به ارزش و اعتبار اونا لطمه نزنه یه چیزی شبیه ساختمان جدید موزه لوور در حالی که جدید هست ولی از ارزش بناهای قدیمی اطرافش چیزی کم نمیکنه و برعکس بهشون اعتبار بیشتری میده
همون طور که نوشین گفت بخش مطالعات کار خیلی اینجا مهم هست و از اون هست که به خیلی نتایج میرسی حتی بررسی نماهای ساختمان های مجاور

• Like
واکنش ها: azam

nino

مدیر بازنشسته
سلام سلام سلام
بچه ها اين يه اتود روي پروژه درس طراحي فنيم طراحي نمايشگاه ايران خودرو تو خيابان وليعصر روبروي جام جم هست . البته يكم مشكل سازه اي تو قسمت مخروطيش دارم كه بايد از بچه هاي عمران يه كمك بگيرم .
اين فعلا حجم كليشه كه خيلي كار داره ولي اگه نظرتون و كمكي داري ممنون ميشم ;)

1

2

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببخشيد نينو جان كه دخالت كردم

يه پيشنهاد داشتم اگه بتوني همچين عنصري رو به كارت اضافه كني ديگه مشكلي با سازه مخروطت نداري چون بار تقسيم ميشه بين كنسول و مقدار كمي هم به ديواره طبقه همكف

ولي اگه ديگه كارت رو بستي و دوست نداري به آن همچين عنصري رو اضافه كني بايد ديواره هاي كنار مخروطت به صورت كنسولي باشه كه اين باعث افزايش ضخامت ديوارت ميشه و بايد از ستونهاي پيشساخته كه در سوله ها به كار مي‌رود استفاده كني

• Like
واکنش ها: nino

nino

مدیر بازنشسته
مقداد جان يا بايد سازه كابلي استفاده كنم يا اينكه مجبور ميشم طرحم رو يكم تغيير بدم . بايد يه فكري براي ستون هاش بكنم .
يه عكس با سازه كابلي تو اون يكي تاپيك گذاشتم خواستي ببين نظرت رو بگو .
حسابي كلافم كرده !

آخرین ویرایش:

azam

عضو جدید
اگر بخوای تضاد رو کار بکنی باید خیلی مواظب باشی که اون حجمی که طراحی میکنی در عین حال که یک حجم مدرن هست بتونه ارتباط برقرار کنه با اون ساختمون های سنتی
البته من درست منظورت رو از سنتی نفهمیدم
اگر منظورت اثار و بناهای دوره های قبل هست باید طوری باشه که به ارزش و اعتبار اونا لطمه نزنه یه چیزی شبیه ساختمان جدید موزه لوور در حالی که جدید هست ولی از ارزش بناهای قدیمی اطرافش چیزی کم نمیکنه و برعکس بهشون اعتبار بیشتری میده
همون طور که نوشین گفت بخش مطالعات کار خیلی اینجا مهم هست و از اون هست که به خیلی نتایج میرسی حتی بررسی نماهای ساختمان های مجاور

مارال جون ممنون از راهنماییتون.
بله منظورم از سنتی این بود که 2 تا ساختمانی که در طرفین سایت قرار دارن از خانه های دوره ی قاجار هستن.
همون طوری که شما میگي بخش مطالعاتی خيلي مهمه.من که هنوز معلوم نیست طرحم همین باشه ( احتمالش 30% ) ولی اگه بشه اول باید مطالعاتشو انجام بدم...(ساختمان های با ارزش اطراف...ارتباطات با ارزش(پیاده رو_فضاهای جمعی_جوی آب))مثلا واسه جلسه ی آینده باید واسه حرکت اصلاحیه ی پیاده رو طرح بدیم...و در آخر واسه سایت طرح پیشنهاد بدیم و ماکت بسازیم.
حالا اگه قطعی بشه عکس و سایت پلان حتما می ذارم.

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانلود پلان معماری و مقاله و پروژه

دانلود پلان معماری و مقاله و پروژه

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱-ساختمان ۵ طبقه فولادی([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]سازه[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]) و ([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]معماری[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]) و ([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]متن پروژه[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]) واقع در شهر ماکو[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۲-نقشه های( سازه و معماری )پروژه نیجر، واقع درکشورنیجریه[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۳-مقاله:[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]سد خاکی با هسته رسی[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۴-مقاله:[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ساختمان ۴ طبقه بتنی[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]-سیستم باربر جانبی و قاب خمشی ویژه[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۵-[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]فونت فارسی اتوکد[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۶-مقاله:[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]آجر و مشخصات آن[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۷-پروژه کارآموزی:[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]شامل۴۵ صفحه ورد و۲۱ شیت کد[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۸-نرم افزار مبدل فایل [FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]DWG به PDF[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۹-نرم افزار مبدل فایل [FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]DWG به DWF[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۰- نرم افزار مبدل فایل [FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]DWF به DWGhttp://anydwg.net/download/dwgdwf.exe
[/FONT]
[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۱-پلان های کتابخانه دانشگاه آزاد همدان ([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]معماری[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif])و([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]سازه[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif])و([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]مکانیک[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif])و([/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]برق[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif])[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۲-پلان معماری [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]هتل[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۳-پلان معماری [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]فرهنگسرا[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۴-پلان معماری [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]بیمارستان[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۵-پلان معماری [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ترمینال[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۶-پلان معماری [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]سلف سرویس[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۷-[/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]جزییات کامل عمومی ساختمان[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۸-چگونگی اتاق خواب [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]میهمان[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۱۹-چگونگی [/FONT][FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]طراحی داخلی[/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]۲۰-قوانین کلی برای ساخت یک بیمارستان[/FONT]

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها من یه سوال دارم!شما از گوگل ارث چه استفاده ای میکنین؟!

maral55

مدیر بازنشسته

من بیشتر اون زمان که می خواستم پروژه رو تحلیل کنم جاهایی که تو ایران نبود استفاده میکردم برای همجواری ها و عکس و دسترسی اینا خیابان های اطراف خوب بود

nino

مدیر بازنشسته

ارچي جان ما خيلي هميشه استفاده مي كنيم . تو طرح ها سايتو شناسايي ميكنيم و مثلا پلان كار رو ميذاريم توش ببينيم سايت پلان و لند اسكيپ و از اين كارا .

roya2

عضو جدید
سلام به همه دوستان:smile:

موضوع طرح ما مسکنه که در کرج میباشه:smile: به این صورته که ما باید برایه یه خانواده که به شرح زیر میباشه یه خونه در کرج طراحی کنیم:
پدر خانواده مهندسه کشاورزی و مادر خانه دار هستند و3فرزند دارند:
1پسر اول مهندسه صنایع و همسرش هم مهندسه صنایع که 2فرزند دارند که یکی 5ساله و یکی 2ساله

2-پسر دوم مهندس کامپیوتر وهمسرش گرافیست

3-دختر آخر که با مادر و پدر زندگی میکنه دانشجوی معماری ;)

که کل مساحت خانه 300متر مربع می باشد که در یک زمین کشاورزی این خانه باید طراحی شود و از این زمین رودی نیز می گذردو در آخر شیب زمین 10درصد می باشد

حالا ما در مرحله مطالعات به سر میبریم از شما دوستان عزیز راهنمایی و کمک می خواهم:D:smile:

هم اکنون نیاز مند یاری معماریتان :biggrin::smile:هستیم

maral55

مدیر بازنشسته
سلام به همه دوستان:smile:

موضوع طرح ما مسکنه که در کرج میباشه:smile: به این صورته که ما باید برایه یه خانواده که به شرح زیر میباشه یه خونه در کرج طراحی کنیم:
پدر خانواده مهندسه کشاورزی و مادر خانه دار هستند و3فرزند دارند:
1پسر اول مهندسه صنایع و همسرش هم مهندسه صنایع که 2فرزند دارند که یکی 5ساله و یکی 2ساله

2-پسر دوم مهندس کامپیوتر وهمسرش گرافیست

3-دختر آخر که با مادر و پدر زندگی میکنه دانشجوی معماری ;)

که کل مساحت خانه 300متر مربع می باشد که در یک زمین کشاورزی این خانه باید طراحی شود و از این زمین رودی نیز می گذردو در آخر شیب زمین 10درصد می باشد

حالا ما در مرحله مطالعات به سر میبریم از شما دوستان عزیز راهنمایی و کمک می خواهم:D:smile:

هم اکنون نیاز مند یاری معماریتان :biggrin::smile:هستیم

والا راستش من همیشه این برام سوال بوده
کاش یه نفر بود معنی این سناریو و توزیع برنامه های اول ترم رو برام توضیح میداد
برای ما هم در طرح مسکونی دقیقا اول ترم یه همچین سناریویی ساختن که خب به نظر من خیلی جالب بود و جای کار داشت! مخصوصا جای بسی خلاقیت و ابداع
اما بلافاصله با شروع طراحی پیام هایی از طرف استاد شنیدم که به تدریج به این نتیجه رسیدم که نه انگار این توزیع برنامه فقط یه جور دکوره!
از نظر من هر کسی باید بر مبنای این داستان برای خودش یه سری شخصیت بسازه که به واقعیت نزدیک باشن و بعد نیاز های هر کدوم از اینارو معماری کنه
مثلا فرض کن یکی از این افراد از نور بدش میاد خب برای یه همچین کسی طراحی خیلی فرق میکنه
ولی در آخر کار همه کارها تو کلاس شد درست مثل هم!
اتاق خواب در جنوب آشپزخونه اینور دستشویی اونور و هیچ چیزی از اون سناریوی اول ترم باقی نموند
سایتی که شما دارین پتانسیل زیادی داره هم آب هست و هم زمین شیب داره خیلی کارا میشه کرد
برای اون که گرافیست هست یا معماری میخونه اب و همجواری با اون میتونه خیلی الهام بخش باشه می تونه مثلا بخشی از این رود از بالا یا میان یکی از اتاق های اینا عبور کنه یا هزار چیز دیگه
حالا خودت به چه نتایجی رسیدی؟

roya2

عضو جدید
سلام مارال جان:smile:

من خودم یه کارایی کردم ولی نمی دونم ایده هام خوبه یا نه.من سه خونه طراحی کردم با توجه به نیاز های هر کدوم مثلا برای مهندسان صنایع کارگاه گذاشتم برا مهندسه کامپیوتر اتاق کار برای گرافیست یه اتاق کار که رو به روده و برای معمار هم همین طور.راستی از ایده گذشتن رود به داخل خونه ممنون.یه محیط بازی برا بچه ها و استفاده از شیب و.... حالا حالا ها کار داره:smile:

اما به نظر منم اخرش کار همه مثل هم میشه و همونی که گفتی میشه:D:biggrin:

maral55

مدیر بازنشسته
سلام مارال جان:smile:

من خودم یه کارایی کردم ولی نمی دونم ایده هام خوبه یا نه.من سه خونه طراحی کردم با توجه به نیاز های هر کدوم مثلا برای مهندسان صنایع کارگاه گذاشتم برا مهندسه کامپیوتر اتاق کار برای گرافیست یه اتاق کار که رو به روده و برای معمار هم همین طور.راستی از ایده گذشتن رود به داخل خونه ممنون.یه محیط بازی برا بچه ها و استفاده از شیب و.... حالا حالا ها کار داره:smile:

اما به نظر منم اخرش کار همه مثل هم میشه و همونی که گفتی میشه:D:biggrin:

ایده های خیلی خوبی داری رویا جون
همین طور ادامه بده
در مورد اونم که کارا مثل هم بشه راستش به نظرم بستگی داره به استادتون که تا چه جد اجاره مانور بده به بچه ها
متاسفانه بعضی اساتید حرف حرف خودشون هست و ایه هست که از اسمون افتاده

*arch*

عضو جدید
سلام.
طرح این ترم ما خانه است.
کانسپت های مختلفی میشه برای اون داد مثل آرامش نور رنگ...
اما میخوام یه کانسپت خوب براش پیدا کنم به نظرتون چیکار کنم؟

nino

مدیر بازنشسته
اين فايل power point مطالعات بيمارستانم بخش اورژانس هست كه ميذارم اگه خواستين استفاده كنيد . سغي ميكنم مطالعات بقيه بچه ها رو هم بگيرم ;)

پیوست ها

• EMERGENCY DEPARTMENT.rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0

maral55

مدیر بازنشسته
اين فايل power point مطالعات بيمارستانم بخش اورژانس هست كه ميذارم اگه خواستين استفاده كنيد . سغي ميكنم مطالعات بقيه بچه ها رو هم بگيرم ;)

خیلی ممنون نوشین جان
چه فایل مفیدی بود
البته من که این ترم بیمارستان ندارم و دیگه هم فکر نکنم داشته باشه
ولی برای طراحی یه بیمارستان اگر خودم هم خواستم میتونه خیلی به درد بخور باشه همچنین برای بچه هایی که این ترم بیمازستان دارن که دیگه خیلی بیشتر

فقط یه سوال داشتم همیشه برای خودم مطرح بوده ولی چون هیچ وقت رو بیمارستان کار نرکدم نتونستم تو طراحی حسش کنم
برای رهایی از اون احساس افسردگی که تو اکثر بیمارستان ها هست و بیمارا اکثرا بهش دچار میشن در واقع برای ساختن یه فضای بهتر برای بیمارستان هم فکری کردی؟

بالا