آیا وازکتومی جرم است؟

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
آیا وازکتومی جرم است؟کلیه اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم سازی مانند وازکتومی، توپکتومی و هر گونه تبلیغات راجع به تهدید موالید و کاهش فرزند آوری ممنوع و مرتکب به مجازات مندرج در ماده 624 قانون مجازات اسلامی مصوب 2 خرداد 1375 محکوم خواهد شد.


طرح یک فوریت افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور با 131رای موافق، 43 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع آراء204 نفر از نمایندگان حاضر در مجلس در صحن علنی مجلس به تصویب رسید و به کمیسیون مربوطه ارسال شد که پس از بررسی کمیسیون مواد این طرح در جلسات علنی هفته آینده مورد بررسی نمایندگان قرار می‌گیرد.

طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور شامل 4 ماده است:

ماده 1؛ کلیه اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم سازی مانند وازکتومی، توپکتومی و هر گونه تبلیغات راجع به کاهش فرزند آوری ممنوع و مرتکب به مجازات مندرج در ماده 624 قانون مجازات اسلامی مصوب 2 خرداد 1375 محکوم خواهد شد.
تبصره ـ فهرست مواد ضروری سقط جنین و پیشگیری ضروری از بارداری توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت دادگستری تهیه و ظرف سه ماه به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

ماده 2ـ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد اقدامات دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی دولتی، عمومی و خصوصی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تبلیغات موضوع ماده یک این قانون توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی موظفند موارد تخلف را شناسایی و متخلفین را به مراجع صالح قضایی معرفی نمایند.
تبصره ـ آیین نامه اجرایی این قانون توسط وزارت خانه‌های بهداشت درمان و آموزش پزشکی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی وزارت دادگستری ظرف سه ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.
کلیه اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم سازی مانند وازکتومی، توپکتومی و هر گونه تبلیغات راجع به کاهش فرزند آوری ممنوع و مرتکب به مجازات مندرج در ماده 624 قانون مجازات اسلامی مصوب 2 خرداد 1375 محکوم خواهد شد

ماده 3 ـ کلیه دستگاههای اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت کشوری مکلفند در اجرای این قانون برنامه‌های سلامت و بهداشت مادران و کودکان را همچنان ادامه داده وتمهیدات لازم جهت اجرایی شدن سیاستهای جمعیتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی 2 خرداد 1391 را فراهم نمایند.

ماده 4ـ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 26 اردیبهشت ماه 1372 و اصلاحات بعدی آن و دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های مرتبط با این قانون لغو می‌گردد


منبع:ایلنا
 

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
یادشون نیس خودشون مردمو وازکتومی کردن حالا خودشون میخوان درستش کنن!:cool:
بسه دیگه مردم خر نیستن!
 

ali 254

اخراجی موقت
عجب!
حالا سقط جنین یه چیزی...ولی یعنی طرف اختیار خودش رو هم نداره که وازکتومی بکنه؟ حتما از این به بعد می خوان توی خیابون مردم رو معاینه کنن:biggrin:
 

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
عجب!
حالا سقط جنین یه چیزی...ولی یعنی طرف اختیار خودش رو هم نداره که وازکتومی بکنه؟ حتما از این به بعد می خوان توی خیابون مردم رو معاینه کنن:biggrin:

با تشکر از حضور شما
 
بالا