آیا حجاب محدودیته؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

phontoms

عضو جدید
در مورد اینکه بان آدم مهم هست نه ظاهرش
باید بگم روایتی از علی (علیه السلام) است که می‌فرمایند: برای هر ظاهری باطنی‌همانند ظاهر هست. پس هرکه ظاهرش پاک باشد باطنش نیز پاک است و هرکه ظاهرش پلید است، باطنش نیز پلید است.

حالا یعنی هر که ظاهر درست نداره پلیده ؟
نه
اینجا بستگی داره طرف سهوا و از روی جهل ظاهر درستی نداره یا نه از روی عمد و عناد

خب حالا یکی میاد میگه
من ظاهرم رو پا ک نگه داشتم
و الان باطنم پاک شده
حالا دیگه می خوام ظاهر رو فراموش کن و به باطن برسم که مراد اصلی هست
خب این یه شبهه بزرگ هست
ما که از ظاهر وارد شدیم و باطن رو درست کردیم دیگه بیخیال ظاهر بشیم
این حرف برای استادِ حاج آقا مجتبی تهرانی هست فکر کنم: (بدون که هیچ راهی در معارف الهی پیموده نمیشه مگر اینکه انسان از ظاهر دین شروع کنه و تا وقتی ظاهرش و آداب ظاهریش درست نشه به هیچ یک از اخلاق حسنه دست پیدا نمیکنه و امکان نداره نور الهی به قلبش بتابد)
خیلی از علما گفتند باید اول از آداب ظاهری شروع کرد تا باطن درست بشه
مانند حاج آقا مجتبی تهرانی و آیت الله مجتهدی تهرانی
حاج آقا مجتهدی تهرانی: تنها راه اصلاح خود و جامعه، اصلاح ظاهر است ----------- تا سر به سنگ لحد بخورد، باید این آداب ظاهری حفظ بشود
و...

در آخر هم یه حدیث از حضرت علی علیه السلام :
اگر بردبار نیستی خود را بردبار نشان بده
زیرا کمتر کسی است که خود را شبیه گروهی کند و بزودی یکی از آنان نشود

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از کلمه حجاب متنفرم، همینطور مادرم و همه زنهای فامیل ما.

ولی مادر من و همینطور خیلی از خانمهایی که میشناسم همواره نجیب بوده اند و هستند. قطعا نجابت موضوع و مفهومی جدا از حجاب هست. حتی پوشش هم مفهومی کاملا جدا از حجاب هست، مخصوصا اون حجابی که آخوندها تعریف کرده اند و حکومتهای طالبانی و شبه طالبانی تعریف کرده اند.
حجاب باعث تحقیر زن میشه. حجاب باعث میشه مرد حس کنه زن در تملک او هست.
بنظرم اونچه که باید تبلیغ بشه نجابت هست و نه حجاب. نجابت مرد و زن هم نداره. شما میتونی تو نروژ، سوئد، سومالی، عربستان، اوکراین، ژاپن، ایران و هرجای دیگه ای باشی و نجیب باشی بدون اینکه تن به حجابی اجباری بدی که تو و شخصیتت رو تحقیر کنه.

چطور میشه نجیب بود بدون حجاب؟؟؟؟؟؟؟؟
یکی از ارکان نجابت حجاب هستش

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
پوزش پریدم وسط بحثتون
در مورد لا اکراه فی الدین باید بگم
ترجمه اش یعنی در انتخاب دین نه چیزیکه همه به نادرست برداشت کردن

درمورد ماجرای نزول این آیه باید بگم
آيه در سوره بقره هست و نزول آيات سوره بقره پس از هجرت به مدينه آغاز شده. و چندين سال به طول کشیده
يعنى درزمانى كه نظام اسلامى در حال شكل‏گيرى و استحكام بوده است.
درباره هنگام نزول آيه :
چندين داستان، وجود داره از جمله
ـ داستان مردى از مسلمانان انصار، به نام «حصين»
این بنده خدا دو تا بچه داشه که مسیحی شده بودند و مى‏خواست، اونا را با اجبار به سوى اسلام دعوت كنند. وقتى موضوع را به پيامبر(ص) گت.
این آیه نازل شد.
با توجه به شأن نزول آيه آشكارترين مراد آیه این هست که «پذيرش دين اسلام اجبارى نيست»؛ و اين اصل كلى براى همه هست. و پيروان اديان ديگر و كافران، را هم شامل مى‏شود و كسى حق نداره به زور و اجبار، شريعت اسلام رابر آنان تحميل كند.
همونطور که در آیه 18 یا 17 سوره کهف مى‏خوانيم: و قل الحَقَّ مِن ربكم فمَن شاء فليؤمن و من شاء فليَكْفُر
بگو: حق از پروردگارتان رسيده است.پس هر كه بخواهد، بگرود و هر كه بخواهد انكار كند.
تا جائیکه زبان عربی میدونم، نوشته "فی الدین" یعنی "در دین" ، نه برای انتخاب کُلِ خودِ دین.هرچند برای انتخاب کل دین هم یک اجباری به اسم "ارتداد" در اسلام هستش.شما مسلمون زاده باشی،میتونی سرچ کنی حکم ارتداد چگونه بر شما اجرا خواهد شد :) :)

در دین هیچ اجباری نیست...
این تفاسیری که شما بیان می کنید، ضربدر 5 کن،همه رو خوندم.میدونم اساساً عالمان دینی هدفشون چیه.یک انحراف ریز که به یک چیز خوب بدی، هرچقدرم خوب باشه،اون انحراف کار خودشو میکنه.
نتیجه اشم میشه چیزی که دور و بر خودتون به اسم ایران اسلامی مشاهده میکنید.مثل عربستان مثل اینور اونور....

همش از یک انحراف کوچولو شروع شد...

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:

:|

phontoms

عضو جدید
تا جائیکه زبان عربی میدونم، نوشته "فی الدین" یعنی "در دین" ، نه برای انتخاب کُلِ خودِ دین.هرچند برای انتخاب کل دین هم یک اجباری به اسم "ارتداد" در اسلام هستش.شما مسلمون زاده باشی،میتونی سرچ کنی حکم ارتداد چگونه بر شما اجرا خواهد شد :) :)

در دین هیچ اجباری نیست...
این تفاسیری که شما بیان می کنید، ضربدر 5 کن،همه رو خوندم.میدونم اساساً عالمان دینی هدفشون چیه.یک انحراف ریز که به یک چیز خوب بدی، هرچقدرم خوب باشه،اون انحراف کار خودشو میکنه.
نتیجه اشم میشه چیزی که دور و بر خودتون به اسم ایران اسلامی مشاهده میکنید.مثل عربستان مثل اینور اونور....

همش از یک انحراف کوچولو شروع شد...

ارتداد چند مدل داره

اگر کسی از اسلام به ادیان الهی که دارای شریعت هستند بگرود مرتد میشه
اما این ارتداد براش مثل ارتداد سلمان رشدی و ... نیست و هیچ کس هم حق تعرض بهش رو نداره

دوست عزیز اون آیه به پیامبر نازل شده
و هر ایه ای هم شان نزولی داره
و داستان خودش رو
منم داستانش رو براتون گفتم
خیلی راحت میشه فهمید منظور چی بوده؟

تازه همون لا اکراه فی الدین ادامه هم داره
شما ادامش رو هم بخون
اگه تو کارهای دینی اکراهی نیست
پس چرا عذاب داره؟

و از نظر معنایی و شان نزول هم در بین اهل سنت و هم در بین شیعه توافق هست

دوما اگر علمای دینی مشکل دارن
تمام چیزهایی که شما از دین میدونید رو علامی دینی بازگو کردن
از اولین و ساده ترین چیز مثل خدا تا ....

پس شما باید کلا همه چیز رو از جمله خدا رو هم زیر سوال ببری

من نیاز به ضربدر 5 ندارم همیشه 1 بار برام کافیه

در مورد معنیش هم باید بگم
شیر رو بگیر
معنیش خیلی راحت هست

اما کجا به کار رفته مهمه
شیر ==> حیوان رو بگیر
شیر آب رو بگیر
شیر نوشیدنی رو بگیر

پس فقط به معنی لغوی نمیشه بسنده کرد

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز

واقعا سوال عجیبی پرسیدی!

من یه سوالت رو برعکس میپرسم، اگه یه زن خراب هنگام سرما پالتوی ضخیم بپوشه و سر و بدنش رو بپوشونه نجیب میشه؟

حجاب هیچ ربطی به نجابت نداره، تو میگی رکن هست؟؟؟؟؟؟؟
نجابت از درون میاد، حجاب صرفا یک امر اجباری جهت تحقیر هست.

آخرین ویرایش:

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا عجیبه!!!

من یه سوالت رو برعکس میپرسم، اگه یه زن خراب هنگام سرما پالتوی ضخیم بپوشه و سر و بدنش رو بپوشونه نجیب میشه؟

اون لحظه ای هستش
صحبت از یه چیز دائمه نه لحظه ای

میشه بری بیرون با بدن برهنه یا نیمه برهنه و بعد ادعای نجابت بکنی؟؟؟؟

نجابت : مصدر است و به مردان نجیب اطلاق می‌شود و در باره اشخاصی به کار می‌رود که صاحب کرامت و اصل و نسب باشند.

در برخی روایات و در مقام بیان فضائل اخلاقی، این کلمه معادل و مرادف با کلمه عفت و حیا و وقار نیز به کار رفته است . بنا بر این روایاتی که در مورد عفت و حیا و وقار است بیانگر نجابت نیز می باشد .

نجابت و وقار و سنگینی از خصلت های ارزشمندی است که انسان بهره مند از آن، دارای امتیازات ویژه و جایگاه والایی است. نجابت و حیا صفتی است که هر کس به آن آراسته باشد از متانت و وقار و شخصیت ممتازی برخوردار است. انسان نجیب دارای حالت روانی خاصی است که تعادل و وقار در رفتار و حرکات و سکناتش هویدا می گردد.

آخرین ویرایش:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون لحظه ای هستش
صحبت از یه چیز دائمه نه لحظه ای

میشه بری بیرون با بدن برهنه یا نیمه برهنه و بعد ادعای نجابت بکنی؟؟؟؟

نجابت : مصدر است و به مردان نجیب اطلاق می‌شود و در باره اشخاصی به کار می‌رود که صاحب کرامت و اصل و نسب باشند.

در برخی روایات و در مقام بیان فضائل اخلاقی، این کلمه معادل و مرادف با کلمه عفت و حیا و وقار نیز به کار رفته است . بنا بر این روایاتی که در مورد عفت و حیا و وقار است بیانگر نجابت نیز می باشد .

نجابت و وقار و سنگینی از خصلت های ارزشمندی است که انسان بهره مند از آن، دارای امتیازات ویژه و جایگاه والایی است. نجابت و حیا صفتی است که هر کس به آن آراسته باشد از متانت و وقار و شخصیت ممتازی برخوردار است. انسان نجیب دارای حالت روانی خاصی است که تعادل و وقار در رفتار و حرکات و سکناتش هویدا می گردد.

خودت جواب خودت رو دادی،

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا سوال عجیبی پرسیدی!

حجاب اصلا اجباری نیست
در کشور ما حجاب پوشش کانل بدن هستش در اروپا حجاب پوشش فقط دو عضو از بدن هستش
پس حجاب همه جا هست و اجباری نیست فقط در جاهای مختلف فرق داره

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما حجاب را فقط در چادر میبینی
اینطور نیست
حجاب , پوشش و سنگینی و وقار رفتار معقول و حیا هستش که در نجابت هم دیده میشه

نه، من حجاب رو اصلا پوشش نمیدونم، چند بار بگم، حجاب همونقدر بار تحقیر آمیز داره که برهنگی اجباری داره، مثل اینکه شما یه نفر رو مجبور کنی با مایو بیاد تو جامعه بگرده.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه، من حجاب رو اصلا پوشش نمیدونم، چند بار بگم، حجاب همونقدر بار تحقیر آمیز داره که برهنگی اجباری داره، مثل اینکه شما یه نفر رو مجبور کنی با مایو بیاد تو جامعه بگرده.

فایده نداره تو به راه راست هدایت بشو نیستی:biggrin:

phontoms

عضو جدید
واقعا سوال عجیبی پرسیدی!

روایتی از علی (علیه السلام) است که می‌فرمایند: برای هر ظاهری باطنی‌همانند ظاهر هست. پس هرکه ظاهرش پاک باشد باطنش نیز پاک است و هرکه ظاهرش پلید است، باطنش نیز پلید است.

دوست عزیز حجاب یعنی پوشاندن بدن
خب اگه اجباری هست
شما دیگه هیجا پوشش نداشته باش
تو خونه
پیش خانواده و خواهر برادر
پیش پدر و مادر
مدرسه
دانشگاه
و...

حالا اگه عریان بودن تمدن هست
خب حیوانات متمدن تر هستند

phontoms

عضو جدید

قانون همیشه با اجبار همراه هست
و انسان عاقل نیاز به قانون داره

وگرنه جامعه با پارک حیاط وحش هیچ فرقی نمیکرد
آدماش هم هرکدوم یه نوع حیوون می بودن

چون حیوون جماعت هست که کلا آزاد هست
و البته دیوانگان
اینها عقل و شعور ندارن

پس کسی که از قانون بدش میاد
ااز عقل و شعور بدش میاد

omid20110

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
من از کلمه حجاب متنفرم، همینطور مادرم و همه زنهای فامیل ما.

ولی مادر من و همینطور خیلی از خانمهایی که میشناسم همواره نجیب بوده اند و هستند. قطعا نجابت موضوع و مفهومی جدا از حجاب هست. حتی پوشش هم مفهومی کاملا جدا از حجاب هست، مخصوصا اون حجابی که آخوندها تعریف کرده اند و حکومتهای طالبانی و شبه طالبانی تعریف کرده اند.
حجاب باعث تحقیر زن میشه. حجاب باعث میشه مرد حس کنه زن در تملک او هست.
بنظرم اونچه که باید تبلیغ بشه نجابت هست و نه حجاب. نجابت مرد و زن هم نداره. شما میتونی تو نروژ، سوئد، سومالی، عربستان، اوکراین، ژاپن، ایران و هرجای دیگه ای باشی و نجیب باشی بدون اینکه تن به حجابی اجباری بدی که تو و شخصیتت رو تحقیر کنه.

ای کاش اسم مهندس متفکر رو برای خودتون انتخاب نمیکردین یا حداقل قسمت متفکرشو:)
آخه کسی که بی حجابه میتونه نجابت داشته باشه؟ نجیب بودن یعنی چی؟ آره حجاب زن باعث میشه که زن و مردی که تشکیل خانواده داده اند فقط به همدیگه فکر کنند نه اینکه فقط تشکیل خانواده بدن بعدا با هرکی که میخوان بگردن و باشن الا همسر بیچاره خودش!
من خودم اذعان میکنم که اسلام رو خیلی از نامش سوء استفاده کردن! هم کسانیکه فقط اسمشونو گذاشتن مسلمون و هرکاری میخوان میکنن و هم غربیا...
دقت کردین غربی ها به من و شما میگن قرآن کتاب خوبی نیست و قرآن سوزی راه میندازن! اونوقت چندین موسسه قرآن پژوهی دارند تا ببینن چی تو قرآن نوشته شده!
اصولا تا زمانیکه هوس هست زن باید سعی کنه خودشو از این نگاه های مسموم به دور نگه داره!
کسانیکه پز روشن فکری دارند و میگن زن باید آزاد باشه پس چرا با پوشش زن مخالفن؟! نکنه زن رو برای هوس های خودشون میخوان!

***میگین کشورهای غربی پیشرفته ان و این هیچ ربطی به حجاب و... نداره!
بله کسی منکر این نیست که این کشورها پیشرفت میکنند درحالیکه میخوان فکر و ذکر جوان ایرانی رو فقط در مسائل شهوانی منحصر کنند! چون از هوش ایرانی واهمه دارند!
اگه تاریخ اسلام رو به دقت مطالعه کرده باشین، میفهمین که همین غربی ها، حتی استحمام و بهداشت رو از مسلمونها یاد گرفتن! حالا چه اتفاقی افتاده که مسلمانها وضعشون این شده؟!

بله شما حق دارین به اسلام خرده بگیرین، چون اگه واقعا مسلمان بودیم و زکات و خمس میپرداختیم و به فرمایش ائمه(ع) کسیکه شب سیر بخوابد درحالیکه همسایه اش گرسنه است، مسلمان نیست! عمل میکردیم فقیری هم نداشتیم! آری عزیز ما مسلمان واقعی نیستیم، اما اگر مسلمان واقعی بودیم وضعمون این نبود!
امام اول ما علی(ع) در مدت چهار سال و نه ماه طوری حکومت کرد که تمام دنیا انگشت حیرت بر دهان باقی ماندند تا جاییکه فرد مسیحی مثل جرج جرداق میاد کتاب قطوری در این زمینه مینویسه!

غربی ها پیشرفت کردند نه بخاطر هوسرانیشون بلکه بخاطر تلاششون، همون بیل گیتسی که میگین موفقیت خودشو مدیون خوارزمی میدونه! کتابهای ابن سینا هنوز که هنوزه در دانشگاه های معتبر تدریس میشه! اینا مسلمان نبودن؟! تو قرآن همه چیز نوشته شده اما به صورت رمزوا تا فقط کسانیکه ارتباطشون با خدارو قوی میکنن از این رموز سردربیارن! تو همین قرآن مسئله شق القمر بیان گردیده که سازمان ناسا با اونهمه امکانات پیشرفتش به تازگی به این موضوع پی برده! یا تو آیات آخر سوره نساء مسئله اینکه بدون وجود پوست ما چیزی رو احساس نمیکنیم آورده شده!(موضوعی که به تازگی پی برده اند!)
خداوند تو قرآن از همه مسائل اجتماعی و علمی و فرهنگی و خانوادگی... حرف زده! همون خدایی که مارو خلق کرده خودش بهتر میدونه که ویژگی های مخلوقش چیه و بهترین برنامه براش چیه؛ حجاب هم یکی از این برنامه هاست که تو قرآن نوشته شده و حدودش مشخص شده و گفته من و شما و آخوند و ... نیست!

تفاوت ما با غربی ها اینه که اونا به بخشی از قرآن ما عمل میکنند و ما فقط میخونیمش!
اشکال کار از خود ماست!

آخرین ویرایش:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه کسی که بی حجابه میتونه نجابت داشته باشه؟ نجیب بودن یعنی چی؟ آره حجاب زن باعث میشه که زن و مردی که تشکیل خانواده داده اند فقط به همدیگه فکر کنند نه اینکه فقط تشکیل خانواده بدن بعدا با هرکی که میخوان بگردن و باشن الا همسر بیچاره خودش!
من خودم اذعان میکنم که اسلام رو خیلی از نامش سوء استفاده کردن! هم کسانیکه فقط اسمشونو گذاشتن مسلمون و هرکاری میخوان میکنن و هم غربیا...
دقت کردین غربی ها به من و شما میگن قرآن کتاب خوبی نیست و قرآن سوزی راه میندازن! اونوقت چندین موسسه قرآن پژوهی دارند تا ببینن چی تو قرآن نوشته شده!
اصولا تا زمانیکه هوس هست زن باید سعی کنه خودشو از این نگاه های مسموم به دور نگه داره!
کسانیکه پز روشن فکری دارند و میگن زن باید آزاد باشه پس چرا با پوشش زن مخالفن؟! نکنه زن رو برای هوس های خودشون میخوان!

بله کسی منکر این نیست که این کشورها پیشرفت میکنند درحالیکه میخوان فکر و ذکر جوان ایرانی رو فقط در مسائل شهوانی منحصر کنند! چون از هوش ایرانی واهمه دارند!
اگه تاریخ اسلام رو به دقت مطالعه کرده باشین، میفهمین که همین غربی ها، حتی استحمام و بهداشت رو از مسلمونها یاد گرفتن! حالا چه اتفاقی افتاده که مسلمانها وضعشون این شده؟!

بله شما حق دارین به اسلام خرده بگیرین، چون اگه واقعا مسلمان بودیم و زکات و خمس میپرداختیم و به فرمایش ائمه(ع) کسیکه شب سیر بخوابد درحالیکه همسایه اش گرسنه است، مسلمان نیست! آری عزیز ما مسلمان واقعی نیستیم، اما اگر مسلمان واقعی بودیم وضعمون این نبود!
امام اول ما علی(ع) در مدت چهار سال و نه ماه طوری حکومت کرد که تمام دنیا انگشت حیرت بر دهان باقی ماندند تا جاییکه فرد مسیحی مثل جرج جرداق میاد کتاب قطوری در این زمینه مینویسه!

غربی ها پیشرفت کردند نه بخاطر هوسرانیشون بلکه بخاطر تلاششون، همون بیل گیتسی که میگین موفقیت خودشو مدیون خوارزمی میدونه! کتابهای ابن سینا هنوز که هنوزه در دانشگاه های معتبر تدریس میشه! اینا مسلمان نبودن؟! تو قرآن همه چیز نوشته شده اما به صورت رمزوا تا فقط کسانیکه ارتباطشون با خدارو قوی میکنن از این رموز سردربیارن! تو همین قرآن مسئله شق القمر بیان گردیده که سازمان ناسا با اونهمه امکانات پیشرفتش به تازگی به این موضوع پی برده! یا تو آیات آخر سوره نساء مسئله اینکه بدون وجود پوست ما چیزی رو احساس نمیکنیم آورده شده!(موضوعی که به تازگی پی برده اند!)
خداوند تو قرآن از همه مسائل اجتماعی و علمی و فرهنگی و خانوادگی... حرف زده! همون خدایی که مارو خلق کرده خودش بهتر میدونه که ویژگی های مخلوقش چیه و بهترین برنامه براش چیه؛ حجاب هم یکی از این برنامه هاست که تو قرآن نوشته شده و حدودش مشخص شده و گفته من و شما و آخوند و ... نیست!

تفاوت ما با غربی ها اینه که اونا به بخشی از قرآن ما عمل میکنند و ما فقط میخونیمش!
اشکال کار از خود ماست!

زدی جاده خاکی برادر.

omid20110

کاربر ممتاز
نه که کل مملکت اسلامی ما تمام جوانب اسلام رو به دقت و صحت اجرا کرده، الآن فقط بحث حجاب مونده بود که بر طبق قوانین اسلامی باشن،که از صدقه سر اجبار و زور، بله اونم سعی کردن اجرا کنن ولی خب هیچ کجای دنیا زور جواب نمیده واسه همینه آیه ی شریفه ی قرآن (لا اکراه فی الدین) بیان شده.خدا از این واضح تر نمیتونست بگه ولی باز هم 100مدل تفسیر میکنن که نه! منظور خدا یه چی دیگست :D :D :D ای خدا....

همین قرآن رو اگر قرار بود بطرز صحیح اجرا کنن، کشور ما خییییییییلی بیشتر شبیه به سوئد و فنلاند و سوئیس می شد، تا ایران الآن....

شما هم که کلن غرب ستیز هستید، کلن یه مسلسل بدند به شما، غرب رو خالی از سکنه میکردین :D واسه همینه بمب اتم ندادن بهمون یوقت یکی با این طرز فکر بخواد لکه های ننگ رو از زمین پاک کنه :D شوخی کردم ناراحت نشو صحبتم بیشتر انتقادی هستش.

وقتی تو یه جمع تحصیلکرده با این لحن حرف میزنید وای به حال مردم عادی! کسی طرف مقابل رو مسخره و تحقیر میکنه که به اندازه کافی دلیل و منطق نداشته باشه!
بله اگه قرآن واقعا اجرا میشد همه جای دنیا گلستان میشد و حتی بهتر از کشورهایی که شما اسم بردین!
بله تو قرآن گفته شده لا اکراه فی الدین اما در ادامه آیه چی گفته شده؟
پس این آیه ها چی میگن؟
- وجوب امر به معروف:
«و لتكن منكم امةّ يدعون الى الخير و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون» آل عمران، 104
بايد از ميان شما جمعى دعوت به نيكى و امربه معروف و نهى از منكر كنند و آنها همان رستگارانند
2 - امر به معروف توسّط كودكان:
«يا بنى اقم الصلوة و امر بالمعروف و انه عن المنكر» لقمان، 17
پسرم نماز را به پا دار و امربه معروف و نهى از منكر كن .
3 - امر به معروف از اوصاف پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم :
«الذين يتبعون الرسول النبى الامىّ الّذى يجدونه مكتوباً عندهم فى التورية و الانجيل يأمرهم بالمعروف و ينهيهم عن المنكر» اعراف، 157
همانا كه از فرستاده خدا پيامبر امّى پيروى مى‏كنند پيامبرى كه صفاتش را در تورات و انجيلى كه نزدشان است مى‏يابند آنها را به معروف دستور مى‏دهد و از منكر باز مى‏دارد .
4 - امر به معروف از اوصاف بعضى از اهل كتاب:
ليسوا سواء من اهل الكتاب امّة قائمة يتلون آيات اللَّه اناء الليل و هم يسجدون يؤمنون باللَّه و اليوم الاخر و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر» آل عمران، 114
آنها همه يكسان نيستند از اهل كتاب جمعيتى هستند كه به حق و ايمان قيام مى‏كنند و پيوسته در اوقات شب آيات خدا را مى‏خوانند در حالى كه سجده مى‏نمايند به خدا و روز ديگر ايمان مى‏آورند امربه معروف و نهى از منكر مى‏كنند .

5 - امر به معروف از اوصاف مجاهدان:
«ان اللَّه اشترى من المؤمنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة يقاتلون فى سبيل الله... التائبون العابدون الحامدون السائحون الراكعون الساجدون الامرون بالمعروف و الناهو ن عن المنكر» توبه، 112
خداوند از مؤمنان جان‏ها و اموالشان را خريدارى كرده كه در برابرش بهشت براى آنان باشد به اين گونه كه در راه خدا پيكار مى‏كنند .
توبه كنندگان، عبادت كاران، سپاسگويان، سياحت كنندگان، ركوع كنندگان، سجده آوران، آمران به معروف و نهى كنندگان از منكر .
6 - امر به معروف از نشانه‏هاى حكومت اسلامى:
«الّذين ان مكنّاهم فى‏الارض اقاموا الصلوة و اتوا الزكوة وامروا بالمعروف و نهوا عن المنكر و للَّه عاقبة الامور» حجّ 41
همان كسانى كه هرگاه در زمين به آنها قدرت بخشيديم نماز را برپا مى‏دارند و زكات مى‏دهند و امربه معروف و نهى از منكر مى‏كنند و پايان همه كارها از آن خداست .
7 - امر به معروف از اوصاف مؤمنان:
«و المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولياء بعض يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر»
توبه، 71
مردان و زنان با ايمان ولى و ياور يكديگر هستند امربه معروف و نهى از منكر مى‏كنند .
8 - نهى از معروف از اوصاف منافقان:
«المنافقون و المنافقات بعضهم من بعض يأمرون بالمنكر و ينهون عن المعروف»
توبه، 67
مردان منافق و زنان منافق همه از يك گروهند آنها امر به منكر و نهى از معروف مى‏كنند .
9 - بهترين امّت در پرتو امر به معروف:
«كنتم خيرامةّ اخرجت للناس تأمرون بالمعروف وتنهون عن المنكر» آل عمران، 110
شما بهترين امّتى بوديد كه به سود انسان‏ها آفريده شده‏ايد در صورتى كه امربه معروف و نهى از منكر كنيد

اینم دو نمونه از روایات:

1 - ترك امر به معروف و مسلط شدن اشرار:
قال على عليه السلام : «لا تتركوا الامر بالمعروف و النّهى عن المنكر فيولّى عليكم شراركم ثم تدعون فلا يستجاب لكم»
امر به معروف و نهى از منكر را ترك نكنيد و الا افراد بد در جامعه بر شما مسلط مى‏شوند و شما دعا مى‏كنيد امّا مستجاب نمى‏شود. (نهج‏البلاغه نامه 47)
2 - ترك امر به معروف و نهى از منكر و فساد در جامعه:
«عن ابى عبداللَّه عليه السلام قال النبى صلى الله عليه وآله وسلم : كيف بكم اذا فسدت نساؤكم و فسق شبابكم و لم تأمروا بالمعروف و لم تنهوا عن المنكر فقيل و يكون ذلك يا رسول‏اللَّه؟ فقال نعم و شرّ من ذلك كيف بكم اذا امرتم بالمنكر و نهيتم عن المعروف فقيل له يا رسول‏اللَّه و يكون ذلك؟ قال نعم و شرّ من ذلك كيف بكم اذا رأيتم المعروف منكراً و المنكر معروفاً»
پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله وسلم فرمود: چگونه است حال شما هنگامى كه زنان شما فاسد و جوانان شما فاسق گردند؟ و آن در صورتى است كه امر به معروف و نهى از منكر را ترك كنيد. عرض كردند: آيا اين چنين زمانى فرا مى‏رسد؟ حضرت فرمود: آرى، بدتر از اين هم مى‏شود و آن اين‏كه چگونه است حال شما هنگامى كه امر به منكر و نهى از معروف كنيد؟ عرض كردند اى پيامبر! آيا اين چنين وضعى فرا خواهد رسيد؟ فرمود: آرى، بدتر از اين هم مى‏گردد. چگونه است حال شما زمانى كه معروف در جامعه منكر و منكر معروف گردد؟ (وسايل 11 / 396)

omid20110

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد حجاب باید چند جنبه رو دید(بهتره بگیم پوشش)
1- دین
2- قانون

خوب دین که کاملا مشخص کرده و جای بحثی نداریم
اما برداشت از پوشش در دین رو بعضی ها خیلی سخت گرفتن
تو دین ما اومده پوشش مناسب .........
که همه میدونید و نیازی ب توضیح نیست
خیلی ها فکر میکند پوشش خوب یعنی چادر
نه
پوشش خوب رو میشه با یه مانتو مناسب هم داشت
چادر به عنوان حجاب برتر مشخص شده

در بحث قانونیش هم باید دید قانون اساسی هر کشور چی میگه
که خب قانون اساسی ما میگه باید با پوشش کامل در انظار عمومی ظاهر شد

نمیشه که ما موقع عبور از چهارراه یا رانندگی یا خرید از نانوایی و...
از قانون پیروی کنیم
اما تو این مورد بیخیال قانون بشیم

هر زمان این قانون برداشته شد
به تصویب مجلس رسید
شورای نگهبان تایید کرد
رهبری مهر تایید زدن
اونوقت .........

اما حالا قانون میگه با پوشش کامل

---------------------
اما در مورد افرار با پوشش مناسب و نا مناسب
توی همه قشری همه آدمی هست
نه همه چادری ها(پوشش کامل) پاک هستند
نه همه بد حجاب ها(پوشش نا مناسب) بد هستند

اما یه چیز رو هم نباید فراموش کرد
این بدی و خوبی هست که ما تعیین میکنیم

اما از دیدگاه خدا و ائمه پوشش نامناسب چیز بدی هست و گناه محسوب میشه و باید در روز حساب رسی توانش رو بده

این پوشش فقط در مورد خانم ها نیست
در مورد آقایون هم همینطور هست

این فقط برای ایران هم نیست
اینکه ما به فرانسه گیر میدیم
به خاطر این هست که خلاف قانون اساسیش برای محجبه ها محدودیت ایجاد میکنه

پاسخ روبرتو مارونی وزیر ایتالیایی به مجری: چطور از من انتظار دارید قانون منع حجاب را امضا کنم در حالی که مریم مقدس در تمام عکس هایش حجاب دارد.

1_2.jpg

omid20110

کاربر ممتاز
جالبه تو عکس تبلیغاتی رژیم جمهوری اسلامی اون هم برای تبلیغ حجاب از یک زن خوش سیما استفاده میکنن و نه یک زن با چهره آفتاب سوخته یا سیبیلو.

هه به کجاهاش دقت کردین :surprised: به همین خاطره میگن حجاب داشته باشین تا از این دقت نظرها به دورباشین :)
اینم از تبلیغات خارجیا:)
602147_373675669412358_532875333_n.jpg

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
هه به کجاهاش دقت کردین :surprised: به همین خاطره میگن حجاب داشته باشین تا از این دقت نظرها به دورباشین :)
اینم از تبلیغات خارجیا:)
مشاهده پیوست 253351
این عکس هم ساخته حزب اللهی ها هست.
من دقت کردم یا طراح و مغز متفکر پشت اون عکس؟

ببین داداش، چرا با من بحث میکنی، قضیه خیلی ساده هست.
حجاب یک تفکر هست.
روسری ، چادر، شلوار، پیرهن و مانتو پوشش هستند.

من تفکری که پشت حجاب هست رو قبول ندارم، همونطور که خیلی از مردها زنهای ایرانی و جهان قبولش ندارن.
نجابت و اخلاق هم مقوله ای جدا از حجاب هست. تمام

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلا همچین حرفی نزدم که افرادی که حجاب رو رعایت نمیکنن، همشون آدمای فاسدین.
این دیالوگی بود که من دیدم:
آخه چرا باید بگیم حجاب محدودیته:confused:حالا نمیگم چادر ولی آدم چندشش میشه هر کسی با هر منشی جسمشو که این همه براش احترام قائله ببینه حالا یا لذت ببره یا بی تفاوت بگذره:razz:این روزها با بی حجاب بودن خیلی موفق میشی:کارات سریعتر راه میفته,سوگلی یه سری استادی,از تخفیف های هنگفت بهره میبری و...ولی شاهد روح متزلزل بیشتر این افراد هستی.این باور که حجاب باعث حریص شدن میشه رو قبلا ی کم قبول داشتم ولی جدیدن نه چون بعضی قسمتها شامل افراد فوق بی حجابن ولی این حرص نه تنها کمتر نشده بلکه میشه گفت افتضاح شده..یه باور بد دیگه اینه که حجاب رو فقط مختص زن میدونیم درصورتی که برای هر دو جنس مهمه...ولی در هر شرایظی هر فردی اعتقادات خاص خودشو داره و حقشه که آزادانه زندگی کنه

خودفروشی یا تن فروشی، فقط به رابطه جنسی نیست.اینایی که گفتی همش صورت های نوینشه.دانشگاهشم داره اینجوری میشه.باید قید نمرتو بزنی چون بهش اجازه نمیدی که....
والا من هرجور نگاه میکنم برداشتم همونه... شایدم چون ازین حرفا زیاد شنیدم از محیط فکری شما اینطور برداشت می کنم!
.
.

حجاب اصلا اجباری نیست
در کشور ما حجاب پوشش کانل بدن هستش در اروپا حجاب پوشش فقط دو عضو از بدن هستش
پس حجاب همه جا هست و اجباری نیست فقط در جاهای مختلف فرق داره
اون نقل قول اول رو که دیدم می خواستم سرمو بکوبم به دیوار ولی دومی رو که دیدم تازه برام جالب شد
خیلی جالبه که ببینم کسی داره به صراحت می گه حجاب مسئله ی عرفی و فرهنگیه! آفرین واقعا خوشم اومد...
اما مسئله اینه که اینجا وقتی ما می گیم حجاب درواقع داریم از حجاب اسلامی صحبت می کنیم بنابراین شما نمی تونی بیای با مسئله ی عرف قاطیش کنی... چون مشکلی که الان بوجود اومده اینه که عرف ما هیچ مشکلی با مانتو و شال رنگی که احتمالا بخشی از مو هم بیرونه نداره، و من حتی حدس می زنم یه بخش بسیار بزرگی تو شهرهای بزرگ حتی با نداشتن شال و روسری هم مشکلی ندارن اما اینجا یه اراده ای وجود داره که یک نوع پوشش مرجع رو بعنوان حجاب میشناسه و نه پذیرش عرف رو... و اتفاقا برخلاف حرف شما و برخلاف روال معمول جوامع کاملا هم اجباری هستش!
.
.

بله شما حق دارین به اسلام خرده بگیرین، چون اگه واقعا مسلمان بودیم و زکات و خمس میپرداختیم و به فرمایش ائمه(ع) کسیکه شب سیر بخوابد درحالیکه همسایه اش گرسنه است، مسلمان نیست! آری عزیز ما مسلمان واقعی نیستیم، اما اگر مسلمان واقعی بودیم وضعمون این نبود!

اشکال کار از خود ماست!
می دونین چرا مسلمونیتون این شکلی شده؟ چون مث نوار که گیر می کنه رو یه قسمت با صدای گوشخراش اعصاب همه رو بهم میریزه شما هم روی سرجمع دو یا سه آیه از قرآن گیر کردین و ول کن هم نیستین... انگار نه انگار که این کتاب اینهمه آیه دیگه هم داره! کل مسلمونی شما جمع شده تو مسائل مربوط به زنان و با اطمینان می گم اگه این مسائل رو از مسلمونی امثال شما بگیرن هیچی ازش نمی مونه!!!
خب عزیز من اونا تو مملکت خودشون چرا اینهمه آزادیه؟ از هوش جوونای خودشونم واهمه دارن؟ بابا ول کنین تو رو خدا... یه کم دوروبرتونو نگاه کنین بخدا دنیا به غیر از مسائل جنسی پر از چیزای دیگه هم هست!!!
اون جمله قرمز رو هم بعنوان جمله ی سال انتخاب می کنم!!!!!!!!!!!

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره حجاب زن باعث میشه که زن و مردی که تشکیل خانواده داده اند فقط به همدیگه فکر کنند نه اینکه فقط تشکیل خانواده بدن بعدا با هرکی که میخوان بگردن و باشن الا همسر بیچاره خودش!
شما این منطق رو پیش خودت نگه دار چون هر انسانی رو از خودت منزجر میکنی.اینو جدی گفتم از سر خیرخواهی گفتم.
تصور جنسی و مسخره و حال بهم زن برخی از دوستان، آدم رو وادار میکنه به یک کشور دیگه فکر کنه.
حالم بهم میخوره در جایی قدم بزارم که مردانش این شکلی فکر میکنن. معلومه که نمیزارم همسرم بدون چادر و نقاب و سپر، از جلوی چشمان هیز و بی حرمت برخی، رد بشه.

برای همینه چادر و نقاب و لباس های گشاد و پوشوندن جای جای بدن یک خانم، در ایران، کاملا واجب نیز هست! چون واقعا نیاز هست که جلوی این چشمان، این شکلی پوشوند.

الآن تازه متوجه شدم چرا برخی از دوستان میگن چادر و حجاب زوری و کامل، در واقع نجابت هست!! واقعن هم حق دارند اینطور فکر کنن والا!!

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
این دیالوگی بود که من دیدم:

والا من هرجور نگاه میکنم برداشتم همونه... شایدم چون ازین حرفا زیاد شنیدم از محیط فکری شما اینطور برداشت می کنم!
.
.

اون نقل قول اول رو که دیدم می خواستم سرمو بکوبم به دیوار ولی دومی رو که دیدم تازه برام جالب شد
خیلی جالبه که ببینم کسی داره به صراحت می گه حجاب مسئله ی عرفی و فرهنگیه! آفرین واقعا خوشم اومد...
اما مسئله اینه که اینجا وقتی ما می گیم حجاب درواقع داریم از حجاب اسلامی صحبت می کنیم بنابراین شما نمی تونی بیای با مسئله ی عرف قاطیش کنی... چون مشکلی که الان بوجود اومده اینه که عرف ما هیچ مشکلی با مانتو و شال رنگی که احتمالا بخشی از مو هم بیرونه نداره، و من حتی حدس می زنم یه بخش بسیار بزرگی تو شهرهای بزرگ حتی با نداشتن شال و روسری هم مشکلی ندارن اما اینجا یه اراده ای وجود داره که یک نوع پوشش مرجع رو بعنوان حجاب میشناسه و نه پذیرش عرف رو... و اتفاقا برخلاف حرف شما و برخلاف روال معمول جوامع کاملا هم اجباری هستش!
.
.

می دونین چرا مسلمونیتون این شکلی شده؟ چون مث نوار که گیر می کنه رو یه قسمت با صدای گوشخراش اعصاب همه رو بهم میریزه شما هم روی سرجمع دو یا سه آیه از قرآن گیر کردین و ول کن هم نیستین... انگار نه انگار که این کتاب اینهمه آیه دیگه هم داره! کل مسلمونی شما جمع شده تو مسائل مربوط به زنان و با اطمینان می گم اگه این مسائل رو از مسلمونی امثال شما بگیرن هیچی ازش نمی مونه!!!
خب عزیز من اونا تو مملکت خودشون چرا اینهمه آزادیه؟ از هوش جوونای خودشونم واهمه دارن؟ بابا ول کنین تو رو خدا... یه کم دوروبرتونو نگاه کنین بخدا دنیا به غیر از مسائل جنسی پر از چیزای دیگه هم هست!!!
اون جمله قرمز رو هم بعنوان جمله ی سال انتخاب می کنم!!!!!!!!!!!

چه چیزی تاثیرگذارتر از بنیان خانواده و نقشش در جامعه وجود داره؟

چرا میگن شخصیت بزرگسالی افراد، تابع دوران کودکیشونه؟چرا زمینه های غیر اخلاقی، خشونت و فساد در همه زمینه ها، یکی از مهمترین علل ریشه یابیش در خانواده جستجو میشه؟چرا شاخص های رشدیافتگی افراد اعم از اعتماد بنفس، آرامش روانی و پرهیز ازخشونت، صداقت، متعهد بودن و ... اکثریت افراد در بستر خانواده شکل میگیره؟چرا میگن ریشه خیانت،طلاق و عدم میل به ازدواج رو باید در خانواده های موجود فعلی، وضعیت روابط زناشویی و وصعیت رابطه والدین با فرزندان جستجو کرد؟

اصلا در کنار این همه کورس دانشگاهی واسه اصلاح رفتار انسانی افراد در علم مدیریت توسط سیستم آموزشی، اگر از بدو امر،نقش تربیتی خانواده به رسمیت شناخته بشه، نمیشه با بهره وری خیلی بیشتر پیادش کرد؟تربیتی بسیار تدریجی و بسیار بلند مدتتر از اون چیزی که دولت میخواد پیادش کنه که البته بخش اعظمش در بستر غیر مستقیم رفتار والدین شکل میگیره...

حالا این بچه ای که در بستر اخلاقی خانواده رشد پیدا کنه، احتمال ثبات و خروجی مفید رفتار انسانیش بیشتر هست یا بچه ای که صرفا در فضاهای آموزشی وابسته به دولت هست که اونم معلوم نیست گیر چه معلم یا استادی بیفته تا یاد بگیره؟

چرا خداوند نمیخواد زیبایی زن و جذابیت زن در جامعه به یک امر عادی و سهل الوصول تبدیل بشه؟چرا میخواد فقط و فقط این کشش به داخل خانواده کشیده بشه؟غیر از اینکه اگر عادی شد، دیگه هیچ مردی سراغ ازدواج و تشکیل خانواده نخواهد رفت؟غیر از اینه که سیل فرزندان بی خانواده به راه میفته؟غیر از اینه که خود زنان بازنده اولو آخر این بازی مسخره خواهند شد؟

چه اتفاقی افتاده که در غرب با وجود این همه ادعای دولت ها مبنی بر آموزش صحیح، صورت های نوین خشونت جنسی علیه زنان روز به روز بیشتر میشه؟چه اتفاقی میفته که از همین جوامع مدرن 6000 نفر داوطلبانه به عضویت جنایتکارترین گروهک های تروریستی امثال داعش در میان به پاداش تجربه هرگونه رابطه جنسی با هر درجه ای از خشونت و تعرض؟چه اتفاقی میفته که همین افراد میتونن فجیعترین جنایات علیه زنان رو در مقابل چشم همسر و فرزند اون افراد انجام بدن؟

اینه نهایت ارمغان فروپاشی خانواده،مرگ اخلاق و زیر پاگذاشتن انسانیت...نهایت رسیدن به درجه ای از پستی و رذیلت، که حتی حیوانها هم نمیتونن مجریش باشن!

omid20110

کاربر ممتاز
جدا از اینکه برخی دوستان لحنشون تنده و فقط بلدن آدمو بکوبن...

من فقط یک سوال از همه شما دارم:

حاضرید همسرتون چند درصد به مرد یا زن دیگه ای فکر کنه؟!

وضعیت
موضوع بسته شده است.