آیا می شه وجود امام زمان رو اثبات کرد؟!

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز من يه بار اين سئوالو پرسيدم ولي كسي نتونست جوابي به من بده پس شما خيلي منتظر يه جواب قانع كننده نباش

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

با سلام

دوستان عزیز دنبال اثبات چنین چیزهایی نباشین هیچ وقت. می دونین چرا اینو میگم چون مثل اینه که من سوال کنم آیا خارج از کهکشان راه شیری سیاره ای هست که توش طلا پیدا بشه یا نه؟ این سوالا به جز مشغول کردن ذهن و به جایی نرسیدن هیچ نتیجه ای نداره. من خودم وجود امام زمان رو نفی نمی کنم ولی هیچ تا حالا به این فکر کردین که اگه بر فرض هم امام زمان بیاد چند روز میتونه توی این دنیای کثیف و مستبد و جانی دوام بیاره؟ آدم های خوب همیشه زود جونشون رو از دست میدن حتی به دست کسانی که خودشون دم از خوبی میزنن!!!

katiba

عضو جدید
آیا میشه وجود امام زمان رو اثبات کرد؟

آیا میشه وجود امام زمان رو اثبات کرد؟

این یه فرا خوانه، یه باز خوانی، یه دگر اندیشی، یه دگر دیسی فکری، شاید حق با سهراب باشه "چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید"، باید فکرمون رو شستشو بدیم و جور دیگه ای فکر کنیم، اصلا تا حالا فکر کردیم!!!!!، "تا به کی باید چنین احمق نمود" ،
چرا چیزی که همه هستیمون رو حاضریم براش بدیم و حتی حاضریم هستی دیگران رو نیز به خاطرش فدا کنیم، اما حاضر نیستیم در موردش فکر کنیم، فکر، فکر، فکر، این تنها سلاح آدمی،
من دنبال جوابم نه چیز دیگه، نه قصد انکار دارم نه کلکل نه ایجاد چالش نه هیچ چیز دیگه،
فقط می خوام به جواب برسم، می خوام اول برام ثابت بشه که چیزی هست، همین

katiba

عضو جدید
دوست عزيز من يه بار اين سئوالو پرسيدم ولي كسي نتونست جوابي به من بده پس شما خيلي منتظر يه جواب قانع كننده نباش

میدونی چرا کسی نتونسته جواب قانع کننده ای به این سوال بده؟!! میدونم که میدونی!

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر همه ...
من در تاپیک گفتمان هم خدمت ( خانم یا آقای ) کتیبا گفتم .. اولین گام بیان دین ، مذهب و دیدگاه شماست در این قضیه
مسلما را اثبات یک شیعه یا سنی و یا غیر مسلمون با هم فرق داره ....
در گام دوم مطالب اثبات گفته میشه و در آخر هم شمایید که تفکر می کنید و به نتیجه میرسید ...

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
من در تاپيك چه كسي هست امام زمان را ياري كند ؟ همين سئوالو پرسيدم از همه كسانيكه به نوعي براي امدن امام زمان دعا مي كند صلوات مي فرستن و ....................

پرسيدم دليل منتطقي خودتون براي وجود و امدن امام زمان چيه ؟ فكر كنيد اين سئوالو به خودتون مي خواهيد جواب بديد نه به ديگران

دليل منطقي بياريد بگيد به اين دلايل من وجود ايشان رو قبول دارم ، اول براي خودتون ثابتش كنيد بعد براي ديگران

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
وجود منجی در تمام ادیان هست. در دین زرتشت، یهود و مسیحیت و سایر ادیان که اینجا جای بحث خیلی نداره. شما می پرسید که آیا امام زمان وجود داره یا میشه اثبات کرد وجود ایشون رو یا نه؟
اولین مرحله اثبات وجود امام زمان اینه که فرد اسلام و بعد امامت رو قبول داشته باشه. یا نه، فقط وجود امام علی رو قبول داشته باشه که فکر می کنم اثبات وجود امام علی با توجه به مدارک تاریخی خیلی کار سختی نباشه.
دومین مرحله استفاده از احادیث و روایات. مثلاً امام علی و یا حتی پیامبر احادیث زیادی در خصوص امام زمان دارن. بعد امام حسن، بعد امام حسین تا امام حسن عسگری که همه این احادیث به ظهور آخرین فرزند از خاندان امامت خبر میدن.
خوب، اگر فرد مسلمان و شیعه باشه و معتقد به عصمت ائمه فکر می کنم با چند حدیث متواتر و محکم به وجود امام عصر معتقد بشه.
اگر نه، فرد مسلمان هست ولی شیعه نیست، خوب قدم اول اینه که امامت رو برای اون اثبات کنیم. گرچه هستند علمای اهل سنت که بواسطه احادیث پیامبر به وجود حضرت مهدی و ظهور ایشون معتقدن.
اگر هم که فرد مسلمان نیست، باید اول مسلمان بشه تا اعتقاد به امام زمان مفهومی پیدا بکنه. مثل اینه که طرف هنوز الفبا رو بلد نیست، بهش دیکته بگیم.

در مورد صحبت نازی_مو هم، وقتی که این بحث رو مطرح کردن برای من جالب بود و دنبال دلیل برای ایشون گشتم اما ظاهراً قصد ایشون از اون تاپیک اثبات وجود امام زمان نبود و صرفاً می خواستن که بواسطه اون، اوضاع فعلی و افراد حاضر در نظام رو نقد کنن و به چالش بکشن که خوب، ادامه بحث با ایشون از نظر من بی فایده بود.

یا علی

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشيد من مي گم يه دليل منتطقي براي خودتون بياريد

شما گير داديد به حديث و گفته فلان كس و فلان ايت الله و فلان مجتهدو ............

منم گفتم من اينهار و نمي خواهم مي گم يه دليل منطقي از خودتون بگيد يعني شما يه دليل براي خودتون نداريد يعني از رسول دروني كه پيامبر نام برده چه استفاده اي مي كنيد فقط به حرف ديگران اكتفا مي كنيد

وقتي از شما بپرسن چرا خداوند رو قبول داريد يه دليل منطقي بياريد ؟ شما چي مي گيد مي گيد چون پيامبر گفته چون فلان ايت الله يا فلان كس گفته پس منم قبول دارم يا مي گيد من به افرينش فكر مي كنم به سازگاري و هماهنگي و نظام طبيعت فكر ميكنم به وجود خودم فكر مي كنم و مي بينم كه بايد افرينده اي باشد و..................

ولي براي اثبات وجود امام فقط چسبيديد به احاديثي كه معلوم نيست از كجا اومده

اگر يك ايا در قران اورديد از غيبت و اثبات وجود امام حرف شما قابل قبولتره ولي متاسفانه استناد به احاديث قابل قبول نيست و نميشه پذيرفت

من فكركنم دوستان برن اون تاپيكو بخونن همه چيز مشخصه دليلي نداره من توضيح بدم

به هر حال كسي كه حتي يه دليل براي خودش نمي تونه بياره نمي تونه ديگرانو قانع كنه

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز

منم گفتم من اينهار و نمي خواهم مي گم يه دليل منطقي از خودتون بگيد يعني شما يه دليل براي خودتون نداريد يعني از رسول دروني كه پيامبر نام برده چه استفاده اي مي كنيد فقط به حرف ديگران اكتفا مي كنيد

وقتي از شما بپرسن چرا خداوند رو قبول داريد يه دليل منطقي بياريد ؟ شما چي مي گيد مي گيد چون پيامبر گفته چون فلان ايت الله يا فلان كس گفته پس منم قبول دارم يا مي گيد من به افرينش فكر مي كنم به سازگاري و هماهنگي و نظام طبيعت فكر ميكنم به وجود خودم فكر مي كنم و مي بينم كه بايد افرينده اي باشد و..................

اگر يك ايا در قران اورديد از غيبت و اثبات وجود امام حرف شما قابل قبولتره ولي متاسفانه استناد به احاديث قابل قبول نيست و نميشه پذيرفت

اگر آیه می خواهید من آیات رو هم در اختیار شما قرار میدهم ..
منطق من با منطق شما فرق دارد . اگر حرف از منطق می زنید پس باید بدووونید که در یک بحث باید یک مشترکاتی بین دو نفر باشد تا بتوان از انها استفاده کرد ...
اوردن سخنان بعضی از دانشمندان و اشخاص به نام در زمینه تفکر برای سندیت بیشتر است نه دلیل اثبات در همه جای دنیا هم در بحث ها از سخنان فلاسفه و متفکران استفاده می کنند و این در تمام بحث ها و کل دنیا هم متداول است ...
شما می گویید هیچی از شما نپرسیم وقتی من گفتم امام و شما کلا این موضوع رو رد کردید باز باید مبحثی در اثبات امام بیاوریم ...
خب اگر شما مشتاق هستید باید این بحث دو طرفه باشد وگرنه که خب خدا بهتر میداند ...
با این وجود من آیاتی که در مورد امام زمان هست را در یکی از بخش ها می گذارم البته با کمی تاخیر

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم فكر ميكنم براي اينكه به يه نتيجه كلي برسيم بهتر قبل از هر حرفي نظرات طرف مقابل رو خوب بخونيم و برپايه لجبازي حرف نزنيم

خوب من منتظر مي مونم

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم فكر ميكنم براي اينكه به يه نتيجه كلي برسيم بهتر قبل از هر حرفي نظرات طرف مقابل رو خوب بخونيم و برپايه لجبازي حرف نزنيم

خوب من منتظر مي مونم
دوست عزیز من هم همین رو میگم خب من اول باید بدونم نظر شما در این مورد چیه ، با چه تفکری رو به رو هستم ....
نمی دونم چرا انقدر اصرار در مخفی کردن این موضوع دارید ...
لجبازی برای من که فایده ای ندارد و اصلا در این معقوله اگر بحث به جایی رسد که طرفین بخواهند فقط نظرات خودشون رو تحمیل کنند ، نبودن بحث بهتر از بودنش هست
شما از من و یا ما سوال کردید .. اثبات وجود امام زمان ؟
خب حال در مرحله بعد من هم خواهش می کنم اول شما نظرتون رو در این مورد بدید بعد من اگر تونستم بر اساس نظرات شما دفاعی کنم و در اثبات این قضیه حرفی بزنم که خدا رو شکر وگرنه خب خیلی صریح می گم اثبات از توان من خارج هست
ما که ادعایی نداریم
انشا الله بتونیم با هم یک بحث خوب و روان داشته باشیم ...

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مي گم در اين بخش همه در مورد امام زمان حرف مي زنن

همه براي اومدنش دعا مي كنن ، صلوات نذر مي كنن و ........................ يا مرتب مي نويسن مهدي بيا
ولي اگه بهشون بگي يه دليل منتطقي بيار كه امام زمان وجود داره ، كسي جوابي نداره

من مي گم چرا شديم يك سري ادم هاي كه فقط تقليد مي كنيم حرفي رو مي زنيم كه از بچكي تو گوشمون كردن
از وقتي به دنيا اومديم و رفتيم مدرسه تا به الان همه گفتن كسي هست به اسم مهدي كه روزي مياد و....................... من مي گم بيايد خودمون به نتيجه برسيم نه بر اساس حرف گذشتگان و يا اينكه پدر و مادرمون گقتن چيزي رو قبول كنيم

اگه ما مسلمونيم و اعتقاداتي داريم اين اعتقادات بايد براساس يك منطقي باشه نه اينكه چون اسما مسلمونيم و شيعه اثني عشري چيزي رو قبول كنيم

در مورد نظر و اعتقاد خودم هم در انتهاي بحث وقتي شما تونستي حرفي رو كه اينقدر درموردش مطمئن هستي رو ثابت كني منم در موردش بحث مي كنم

katiba

عضو جدید
خرد منصف

خرد منصف

زمانی یک موضوع ارزش پیدا میکنه که بشه اون رو برای همه با هر طرز تفکر و اعتقادی بیان کرد، در واقع شما یه چیزی رو اثبات میکنید تا باعث اعتقاد به چیزی (خواه چیز دیگر، خواه همون چیز) بشید نه اینکه به چیزی اعتقاد پیدا کنید تا یه چیزی براتون اثبات بشه، پس اثبات یه موضوع بعد از اعتقاد به اون موضوع بی معنی، بی مفهوم و دور از خرده، مثال: شما فرض کنید که من یک شیعه هستم، این یعنی چی؟! یعنی من به وجود امام زمان اعتقاد دارم؟!! آیا این امر برای من ثابت شده بعد من شیعه شدم؟!! یا اول شیعه شدم بعد این موضوع برام ثابت شده؟!! منطقی و بدیهی است تا موقعی که وجود امری اثبات نشه کسی نمی تونه بهش اعتقاد داشته باشه، پس نتیجه میگیریم که اول برای من ثابت شده که امام زمانی هست بعد من شیعه شدم، حالا یه سوال، من قبل از اینکه شیعه بشم چه دین و مذهبی داشتم؟!! جواب این سوال هر چی میتونه باشه، مسیحی، زرتشتی، یهودی، بودا....، اما چیزی که در همه ادیان مشترکه وجود خداست، شاید شکل و تعدادش فرق کنه ولی وجود خدا تنها نقطه اشتراک همه ادیانه، ولی هر دین و مذهبی که داشته باشم فرقی نمیکنه، در اول پست اشاره کردم، زمانی یک اثبات ارزشمنده که بتونه همه رو قانع کنه، نه یک عده خاص، با یک تفکرات و اعتقادات خاص، اگر مهدویت رو یک فرهنگ جهان شمول میدونید پس باید بتونید برای همه(حتی اونهایی که به هیچ چیزی اعتقاد ندارند) در هر نقطه از جهان اون رو ثابت کنید، چطور؟!!
بر پایه خرد، خرد منصف، در واقع دلایل اعتقادی دیگه کار ساز نیست، بلکه دلایل منطقی، روشن و خردمندانه لازمه که به هر کسی ارائه بشه قبول کنه،

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

سلام،
نمیدونم شما به چی میگید عقلانی؟ از نظر شما روال زیر غیر عقلانیه؟

اثبات خدا از طریق عقل، اثبات نبوت از طریق عقل، اثبات امامت از طریق عقل، اثبات عصمت ائمه از طریق عقل و قرآن.

حالا که این مسیر رو طی کردیم اگه بیایم و برای یه موضوع به حدیث رجوع کنیم از نظر شما غیر عقلانیه؟ پس معنی عصمت ائمه رو متوجه نشدید. من کی گفتم فلان آیت الله این حرف رو زده؟ گفتم بنا به احادیث امام علی و سایر ائمه که جمع آوری و نقل اونها خیلی قبل از من و شما و حضرات آیت الله انجام شده. من میگم به امام علی معتقدم، به امام حسن معتقدم و به سایر ائمه و همه اونها به نوعی از ظهور آخرین امام خبر دادن.
حالا من به هیچ کدوم از ائمه اعتقاد نداشته باشم، برای حرف هیچ کدوم هم ارزشی قائل نباشم، امام زمان رو با دلایل عقلی برای من اثبات کنن چه فایده ای به حال من داره؟
مگه این همه دلیل عقلی برای وجود خدا هست، ملحد وجود نداره؟ کسی که نخواد باور کنه چه با عقل، چه با نقل باور نخواهد کرد.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
زمانی یک موضوع ارزش پیدا میکنه که بشه اون رو برای همه با هر طرز تفکر و اعتقادی بیان کرد، در واقع شما یه چیزی رو اثبات میکنید تا باعث اعتقاد به چیزی (خواه چیز دیگر، خواه همون چیز) بشید نه اینکه به چیزی اعتقاد پیدا کنید تا یه چیزی براتون اثبات بشه، پس اثبات یه موضوع بعد از اعتقاد به اون موضوع بی معنی، بی مفهوم و دور از خرده، مثال: شما فرض کنید که من یک شیعه هستم، این یعنی چی؟! یعنی من به وجود امام زمان اعتقاد دارم؟!! آیا این امر برای من ثابت شده بعد من شیعه شدم؟!! یا اول شیعه شدم بعد این موضوع برام ثابت شده؟!! منطقی و بدیهی است تا موقعی که وجود امری اثبات نشه کسی نمی تونه بهش اعتقاد داشته باشه، پس نتیجه میگیریم که اول برای من ثابت شده که امام زمانی هست بعد من شیعه شدم، حالا یه سوال، من قبل از اینکه شیعه بشم چه دین و مذهبی داشتم؟!! جواب این سوال هر چی میتونه باشه، مسیحی، زرتشتی، یهودی، بودا....، اما چیزی که در همه ادیان مشترکه وجود خداست، شاید شکل و تعدادش فرق کنه ولی وجود خدا تنها نقطه اشتراک همه ادیانه، ولی هر دین و مذهبی که داشته باشم فرقی نمیکنه، در اول پست اشاره کردم، زمانی یک اثبات ارزشمنده که بتونه همه رو قانع کنه، نه یک عده خاص، با یک تفکرات و اعتقادات خاص، اگر مهدویت رو یک فرهنگ جهان شمول میدونید پس باید بتونید برای همه(حتی اونهایی که به هیچ چیزی اعتقاد ندارند) در هر نقطه از جهان اون رو ثابت کنید، چطور؟!!
بر پایه خرد، خرد منصف، در واقع دلایل اعتقادی دیگه کار ساز نیست، بلکه دلایل منطقی، روشن و خردمندانه لازمه که به هر کسی ارائه بشه قبول کنه،

سلام،
دو تا مطلب رو بگم،
اول اینکه شما مسیر رو بر عکس رفتید. شیعه یعنی کسی که به امامت علی (ع) و امامان بعد از اون معتقده نه اینکه به امامت حضرت مهدی (عج) و قبل از اون. شیعه معتقده بعد از پیامبر امام علی، بعد از امام علی طبق وصیت امام علی، امام حسن و ...، شیعه به حضرت مهدی معتقده چون 11 امام قبل از حضرت به ظهورش بشارت دادن.

دوم، گفتم تمام ادیان در خودشون وجود منجی رو دارن. سوشیانات برای زرتشت، مسیح برای یهود و حضرت عیسی برای مسیحیت از بودا و هندو و سایر مذاهب بگذریم. از تمامی این ادیان اگر بپرسید چرا به این موضوع اعتقاد دارید، اولین چیزی که به شما میگن اینه که چون در کتب دینی و اعتقادی ما این طور آمده.

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب من قبل از اینکه شروع کنم دو سری سوال دارم ...
1 . شما می خواهید وجود شخصی به نام حجة بن الحسن العسکری ( ع ) براتون اثبات شه و یا امام زمان ، منجی عالم ؟ ( در واقع می خواهید بدونین همچین شخصی هست که پسر امام حسن عسکری ( ع ) و امام دوازدهمه یا اینکه میخواید بدونین که همچین شخصی منجیه یا نه ؟ )
2 . شما می خواهید اطلاعات ما رو محک بزنید یا واقعا دنبال جواب می گردید ؟

این دو سوالم بود

اما در درجه بعدی بگم آدم اول به یک مکتب روی می آوره و بعد یکی یکی جزئیات رو قبول می کنه ... نمیشه اول ادم امام زمان رو قبول کنه بعد مسلمون بشه ...
اول کلیات مکتب سپس جزئیات ...
شما این سبک اثبات کردن رو که میگید یک مثال هم بزنید که کی و کجا از همچین سبکی استفاده میکرد
من مثالم ائمه اطهار هستند که در بحث با علمای دین های دیگر تمام مطالب رو با استفاده از دین طرف مقابل اثبات میکردند ... شما که از منطق حرف زدید این منطق بزرگان و علماست ...
مثلا امام رضا (ع) که وقتی مامون تمام علمای ادیان دیگر رو جمع کرد و به مباحثه با ایشون دعوت کرد تمام ادله و مثال های امام رضا ( ع ) از دین همون علما بود .
باز هم من نمی دونم شما این سبک اثبات و بحث کردن رو از کجا آوردید اگر مقدور هست مثالی بزنید تا بهتر متوجه بشم ...
من هم راهی که میتونم استفاده کنم همون راه اولیا و علماست ، در سطح پایین تر ...
( این مطلب رو گفتم که بدونید شیوه اثبات و بحث کردن از همین راه است و من چیز اضافه ای از شما نخواستم )
باز هم سعی میکنم مطالبی رو جمع آوری کنم که عام تر باشد ...

peggijaan

عضو جدید
سلام،
نمیدونم شما به چی میگید عقلانی؟ از نظر شما روال زیر غیر عقلانیه؟

اثبات خدا از طریق عقل، اثبات نبوت از طریق عقل، اثبات امامت از طریق عقل، اثبات عصمت ائمه از طریق عقل و قرآن.

حالا که این مسیر رو طی کردیم اگه بیایم و برای یه موضوع به حدیث رجوع کنیم از نظر شما غیر عقلانیه؟ پس معنی عصمت ائمه رو متوجه نشدید. من کی گفتم فلان آیت الله این حرف رو زده؟ گفتم بنا به احادیث امام علی و سایر ائمه که جمع آوری و نقل اونها خیلی قبل از من و شما و حضرات آیت الله انجام شده. من میگم به امام علی معتقدم، به امام حسن معتقدم و به سایر ائمه و همه اونها به نوعی از ظهور آخرین امام خبر دادن.
حالا من به هیچ کدوم از ائمه اعتقاد نداشته باشم، برای حرف هیچ کدوم هم ارزشی قائل نباشم، امام زمان رو با دلایل عقلی برای من اثبات کنن چه فایده ای به حال من داره؟

فايده اش اينه كه بعد از اينكه امام زمان رو با دلایل عقلی برای يكي اثبات کني، اون شخص هم مياد توي تيم شما.

مگه این همه دلیل عقلی برای وجود خدا هست، ملحد وجود نداره؟ کسی که نخواد باور کنه چه با عقل، چه با نقل باور نخواهد کرد.

مي شه لطف كنيد و دو تا از اون دلايل عقلي رو براي من هم بنويسيد.

آخرین ویرایش:

peggijaan

عضو جدید
سلام،
دو تا مطلب رو بگم،
اول اینکه شما مسیر رو بر عکس رفتید. شیعه یعنی کسی که به امامت علی (ع) و امامان بعد از اون معتقده نه اینکه به امامت حضرت مهدی (عج) و قبل از اون. شیعه معتقده بعد از پیامبر امام علی، بعد از امام علی طبق وصیت امام علی، امام حسن و ...، شیعه به حضرت مهدی معتقده چون 11 امام قبل از حضرت به ظهورش بشارت دادن.
كي همچين حرفي رو زده عزيز؟ فرقي نمي كنه!

دوم، گفتم تمام ادیان در خودشون وجود منجی رو دارن. سوشیانات برای زرتشت، مسیح برای یهود و حضرت عیسی برای مسیحیت از بودا و هندو و سایر مذاهب بگذریم. از تمامی این ادیان اگر بپرسید چرا به این موضوع اعتقاد دارید، اولین چیزی که به شما میگن اینه که چون در کتب دینی و اعتقادی ما این طور آمده.
بعيد مي دونم! با چند تا دين آشنا هستيد كه چنين حكمي رو داديد؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

فايده اش اينه كه بعد از اينكه امام زمان رو با دلایل عقلی برای يكي اثبات کني، اون شخص هم مياد توي تيم شما.

مي شه لطف كنيد و دو تا از اون دلايل عقلي رو براي من هم بنويسيد.

كي همچين حرفي رو زده عزيز؟ فرقي نمي كنه!

بعيد مي دونم! با چند تا دين آشنا هستيد كه چنين حكمي رو داديد؟

سلام،
1- از این حرفتون مطمئنید؟ الان صهیونیست ها وجود امام زمان شیعیان رو باور دارند و سعی می کنن که با اون به هر شکلی شده مبارزه کنن.

2- دلایل عقلی، فلسفی و نیمه فلسفی اثبات خدا زیاده چونکه بحث این تاپیک در این مورد نیست شما رو ارجاع میدم به این دو سایت: راه‌های اثبات خدا و براهين اثبات وجود خدا

3- هر امامی بواسطه امام قبل از خودش حکم امامت و ولایت رو از جانب خدا دریافت می کنه. مثلاً امام علی، امام حسن رو امام بعد از خودش معرفی میکنه، امام حین، امام حسین رو و ... پس امام زمان، امام شیعیانه چون امام حسن عسگری ایشون رو بعد از خودشون امام شیعیان معرفی کردن. پس اینطور میشه که شیعه، امام علی رو امام خودش میدونه بواسطه فرمان پیامبر و روز غدیر، امام حسن رو بواسطه حکم امام علی و الی آخر. نه اینکه امام حسن عسگری رو بواسطه حکم امام زمان.

4- منظور از دین ادیان الهی بودند نه مکاتب بشری. اگر گشتی در اینترنت بزنید، این مطلب رو خواهید دید. (انديشه انتظار در اديان جهان)

peggijaan

عضو جدید
سلام،
1- از این حرفتون مطمئنید؟ الان صهیونیست ها وجود امام زمان شیعیان رو باور دارند و سعی می کنن که با اون به هر شکلی شده مبارزه کنن.

2- دلایل عقلی، فلسفی و نیمه فلسفی اثبات خدا زیاده چونکه بحث این تاپیک در این مورد نیست شما رو ارجاع میدم به این دو سایت: راه‌های اثبات خدا و براهين اثبات وجود خدا

3- هر امامی بواسطه امام قبل از خودش حکم امامت و ولایت رو از جانب خدا دریافت می کنه. مثلاً امام علی، امام حسن رو امام بعد از خودش معرفی میکنه، امام حین، امام حسین رو و ... پس امام زمان، امام شیعیانه چون امام حسن عسگری ایشون رو بعد از خودشون امام شیعیان معرفی کردن. پس اینطور میشه که شیعه، امام علی رو امام خودش میدونه بواسطه فرمان پیامبر و روز غدیر، امام حسن رو بواسطه حکم امام علی و الی آخر. نه اینکه امام حسن عسگری رو بواسطه حکم امام زمان.

4- منظور از دین ادیان الهی بودند نه مکاتب بشری. اگر گشتی در اینترنت بزنید، این مطلب رو خواهید دید. (انديشه انتظار در اديان جهان)

1. شما دلتون رو به همون دانسته هاي صهيونيستها خوش كنيد. ما كه چنين چيزي رو نشنيده بوديم.
  2. ممنون. باشه نگاه مي كنم.
  3. يعني مي خوايد بگيد شيعياني هستند كه فقط 10 تا از امامها رو قبول داشته باشند، و فقط دو تاش رو قبول نداشته باشند؟
  4. حقيقتش از نظر من همه مكاتب بشري هستند.

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثبات امام زمان

اثبات امام زمان

سلام
خب با اجازه یه چیزهای کلی اولیه ای رو بگیم بعد بریم سراغ مرحله بعد

1. یکی از مهمترین و اصلی ترین اعتقادات موحدان ، ایمان به غیب است .
این ایمان در حدی مهم است که در صورت عدم وجود ، شخص جزو زیانکاران است .

2. دومین مطلب سنت های خداست ، یکی از سنت های خداوند ( که از لحاظ عقلی هم کاملا توجیح پذیر است ) این است که هیچ دوره زمانی ، دنیا بدون سرپرست و ولی نماند ( وجود انبیا و اوصیا از اول تاریخ تا قیامت )

این ها یک پیش زمینه هایی است که در صورت عدم قبول اینها نمی توان بحث امام زمان را به راحتی درک کرد .
به قولی این مباحث شرط لازم برای قبول کردن بحث مهدویت است ( البته شروط دیگری هم هست )

و در آخر هم اعتقاد تمام مسلمان بر این است ( هم اهل سنت هم تشیع ) : شخصی می آید که او را مهدی گویند و هم نام است با پیغمبر در آخرالزمان و دین آن حضرت را رواج دهد و پر کند تمام زمین را از عدل و داد .

( این مبحث ادامه دارد ، در هر جایی سوالی پیش آمد ، در حد توانم پاسخگو هستم )

katiba

عضو جدید
پرسشگر!!

پرسشگر!!

با تشكر از همه عزيزاني كه در اين تاپيك شركت كردن، عرض ميكنم: تا اينجا نه تنها چيزي براي من و البته هر كسي كه اين سوال براش بوجود اومده، اثبات نشده، بلكه احساس ميكنم تمركز بحث داره از بين ميره، سوال اينه: "چطور ميشه وجود امام زمان رو اثبات كرد؟! "

در واقع اگر ما قايل به وجود امام زمان هستيم، با هر اسم و عنواني، چطور وجودش رو اثبات ميكنيم؟! ، اين يك سواله، همين.

مثال:
فرض كنيد شما رفتيد سفر، مثلا كشور گوان، در اونجا با يه نفر آشنا ميشيد، شما ازش اسمش رو ميپرسيد و اون جواب ميده:من تيگو هستم، و شما ميگيد: تيگو يعني چي؟ اون ميگه: به زبان گوانی، تیگو يعني پرسشگر، و ميپرسه: شما اسمتون چيه؟ و شما ميگيد: مهدي (يا سوشيانت يا مسيح(، دوباره ازتون ميپرسه: اين اسم يعني چي؟ و شما پاسخ ميديد كه : اين نام امام زمان منه، كسي كه منجي عالم بشريته،

اون به فكر فرو ميره، بعد از شما مي پرسه: اون كجاست؟!! و شما ميگيد: نمي دونم!! اون تعجب ميكنه، بعد مي پرسه: اصلا به دنيا اومده؟! و شما ميگيد: بله، و اون ميگه: كي؟!! و شما ميگيد: تقريبا 1000 سال پيش (يا 2000 سال پيش)، و اون بيشتر تعجب مي كنه، و انگار كه منتظر تاييد شماست بهتون ميگه: پس ديگه زنده نيست، درسته؟! و شما سريع باهاش مخالفت ميكنيد كه: نه نه نه، اون زنده است، و اون حرف شما رو با كلي تعجب تكرار ميكنه:
اون زنده است؟!!!!! چطور ممكنه؟!!

اگر شماجاي اين مسافر باشيد چه جوابی به این پرسشگر ميديد؟!

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشكر از همه عزيزاني كه در اين تاپيك شركت كردن، عرض ميكنم: تا اينجا نه تنها چيزي براي من و البته هر كسي كه اين سوال براش بوجود اومده، اثبات نشده، بلكه احساس ميكنم تمركز بحث داره از بين ميره، سوال اينه: "چطور ميشه وجود امام زمان رو اثبات كرد؟! "

در واقع اگر ما قايل به وجود امام زمان هستيم، با هر اسم و عنواني، چطور وجودش رو اثبات ميكنيم؟! ، اين يك سواله، همين.

مثال:
فرض كنيد شما رفتيد سفر، مثلا كشور گوان، در اونجا با يه نفر آشنا ميشيد، شما ازش اسمش رو ميپرسيد و اون جواب ميده:من تيگو هستم، و شما ميگيد: تيگو يعني چي؟ اون ميگه: به زبان گوانی، تیگو يعني پرسشگر، و ميپرسه: شما اسمتون چيه؟ و شما ميگيد: مهدي (يا سوشيانت يا مسيح(، دوباره ازتون ميپرسه: اين اسم يعني چي؟ و شما پاسخ ميديد كه : اين نام امام زمان منه، كسي كه منجي عالم بشريته،

اون به فكر فرو ميره، بعد از شما مي پرسه: اون كجاست؟!! و شما ميگيد: نمي دونم!! اون تعجب ميكنه، بعد مي پرسه: اصلا به دنيا اومده؟! و شما ميگيد: بله، و اون ميگه: كي؟!! و شما ميگيد: تقريبا 1000 سال پيش (يا 2000 سال پيش)، و اون بيشتر تعجب مي كنه، و انگار كه منتظر تاييد شماست بهتون ميگه: پس ديگه زنده نيست، درسته؟! و شما سريع باهاش مخالفت ميكنيد كه: نه نه نه، اون زنده است، و اون حرف شما رو با كلي تعجب تكرار ميكنه:
اون زنده است؟!!!!! چطور ممكنه؟!!

اگر شماجاي اين مسافر باشيد چه جوابی به این پرسشگر ميديد؟!
سلام
دوست گرامی
اصلا به کل کار مسافر اشتباه بوده ....
اول یک مثال میزنم ... من میخوام کامپیوتر رو به کسی که هیچ بویی از تکنولوژی نبرده معرفی کنم ، خب اول از کارایی و کلیت کامپیوتر حرف میزنم ، هیچ وقت اول از CPU و قطعات تخصصی آن صحبت نمی کنم ...
در کل بحث امام زمان هم وقتی قابل اثبات هست که طرف یک پیش فرض هایی رو قبول داشته باشه ، مثلا کسی که در تفکرش دنیا محلی است برای پلیدی نمی تواند مکتب های الهی رو قبول کنه شما اول باید بهش اثبات کنید که در دنیا باید خوبی کرد نه بدی ، بعد بروید سراغ مکاتب الهی
در مبحث امام زمان اول آدم باید به اسلام اعتقاد بیاره و یا حداقل یک سری از اعتقادات اسلام رو قبول داشته باشه ...
بعد نبوت ، بعد امامت و ....
ما از زیر با مسئولیت فرار نمی کنیم ، حقیقت را بیان می کنیم ...
در آخر اثبات این قضیه هیچ نفع غیر معنوی برای من نداره ... پس اگر حرفی میزنم فقط و فقط برای پیشبرد این بحث است ...
( من در بحث فرض رو بر این قرار میدم که شما مسلومون و به اعتقادات شیعه آگاه هستید )

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
  1. شما دلتون رو به همون دانسته هاي صهيونيستها خوش كنيد. ما كه چنين چيزي رو نشنيده بوديم.
  2. ممنون. باشه نگاه مي كنم.
  3. يعني مي خوايد بگيد شيعياني هستند كه فقط 10 تا از امامها رو قبول داشته باشند، و فقط دو تاش رو قبول نداشته باشند؟
  4. حقيقتش از نظر من همه مكاتب بشري هستند.

سلام،

3- بله، شیعه 4 امامی،6 امامی (اسماعیلی ها) و گروه های دیگه هم داریم.
4- اگر کمی مکاتب انسانی و ساخته بشر رو با مکاتبی که مدعی الهی بودن را دارند با یکدیگر مقایسه کنید، نظرتان عوض خواهد شد.

peggijaan

عضو جدید
سلام،

3- بله، شیعه 4 امامی،6 امامی (اسماعیلی ها) و گروه های دیگه هم داریم.
4- اگر کمی مکاتب انسانی و ساخته بشر رو با مکاتبی که مدعی الهی بودن را دارند با یکدیگر مقایسه کنید، نظرتان عوض خواهد شد.

3- شيعه 10 امامي رو پرسيده بودم، يعني فقط امام يازدهم و دوازدهم رو قبول نداشته باشه.
4- خيلي مقايسه كرده ام؛ دريافتم كه مكاتب بشري راستگو هستند و مكاتب الهي دروغگو، چون آنها هم در حقيقت بشري هستند، اما راستش را نگفته اند و در زير نقاب الهي بودن، ضمن سوء استفاده از دسترنج ديگران، جناياتي كرده اند كه هيچكدام از مكاتبي كه خود را بشري معرفي كرده اند حتي فكر انجام چنان جناياتي را هم نكرده اند.

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوست گرامی
اصلا به کل کار مسافر اشتباه بوده ....
اول یک مثال میزنم ... من میخوام کامپیوتر رو به کسی که هیچ بویی از تکنولوژی نبرده معرفی کنم ، خب اول از کارایی و کلیت کامپیوتر حرف میزنم ، هیچ وقت اول از CPU و قطعات تخصصی آن صحبت نمی کنم ...
در کل بحث امام زمان هم وقتی قابل اثبات هست که طرف یک پیش فرض هایی رو قبول داشته باشه ، مثلا کسی که در تفکرش دنیا محلی است برای پلیدی نمی تواند مکتب های الهی رو قبول کنه شما اول باید بهش اثبات کنید که در دنیا باید خوبی کرد نه بدی ، بعد بروید سراغ مکاتب الهی
در مبحث امام زمان اول آدم باید به اسلام اعتقاد بیاره و یا حداقل یک سری از اعتقادات اسلام رو قبول داشته باشه ...
بعد نبوت ، بعد امامت و ....
ما از زیر با مسئولیت فرار نمی کنیم ، حقیقت را بیان می کنیم ...
در آخر اثبات این قضیه هیچ نفع غیر معنوی برای من نداره ... پس اگر حرفی میزنم فقط و فقط برای پیشبرد این بحث است ...
( من در بحث فرض رو بر این قرار میدم که شما مسلومون و به اعتقادات شیعه آگاه هستید )

خوب من هم مسلمون هستم هم شيعه

من نمي گم كه اعتقادي به امامت ندارم و يا اينكه اعتقادي به اسلام ندارم ، حرف من اينه كه خدا براي هدايت انسانها فرستادي به نام محمد داشته كه براي خودش جانشيني انتخاب كرده به نام علي و اين ادامه داشته همه اينها قبوله ولي اگه من مي گم حرف هاي گذشتگان و احاديثو نمي تونم قبول كنم دليلش هم اينه كه در زمان گذشته ارتباط بين امام و مردم يه رابطه مستقيم نبوده در زمان گذشته فقط تعداد افراد كمي بطور مستقيم با امامان در ارتباط بودن كه احاديثو رو به مردم مي رسوندن و اين حرفها نسل به نسل گشته تا به حال ولي هيچ جا به صورت رسمي مكتوب نشده و درطول تاريخ هر كسي به هر دليلي مي تونه اين احاديثو و گفته هاي بزرگان تاريخ اسلام رو تغيير داده باشه در تاريخ جعل حديث وجود داشته و.......... پس بايد بر اساس يك چيزي حرف بزنيم كه همه قبول داشته باشن كه من ايات قران رو پيشنهاد دادم و خواستم بر اساس قران و منطق حرف بزنيم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
3- شيعه 10 امامي رو پرسيده بودم، يعني فقط امام يازدهم و دوازدهم رو قبول نداشته باشه.
4- خيلي مقايسه كرده ام؛ دريافتم كه مكاتب بشري راستگو هستند و مكاتب الهي دروغگو، چون آنها هم در حقيقت بشري هستند، اما راستش را نگفته اند و در زير نقاب الهي بودن، ضمن سوء استفاده از دسترنج ديگران، جناياتي كرده اند كه هيچكدام از مكاتبي كه خود را بشري معرفي كرده اند حتي فكر انجام چنان جناياتي را هم نكرده اند.

1- فکر می کنید کسی که فقط تا 6 امام رو قبول داره، امام زمان رو میتونه قبول داشته باشه؟
2- واقعاً مطمئنید هیچ کدام از مکاتب بشری دست به قتل و کشتار نزدن؟ جنایت های نازیسم، جنایت ها و ترور دیکتاتوری کمونیسم و مکاتب دیگر که یا به زور اسلحه مردم رو مجبور به اطاعت کردن یا با فریب. شما اسلام رو ببینید، کدوم بخش یا دستوراتش بعد از این همه سال دچار تغییر شده؟ اسلام کسی رو به زور سرنیزه مسلمان نمی کند، جنگ می کند اما با قاعده و قانون. اگر منظور شما از جنایت جنگ قادسیه است که راه رو اشتباه رفتید. اسلام واقعی یعنی اسلام قرآن، پیامبر و ائمه.​