حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
ceramic board يك نوع عايق حرارتيه تو صنايع مختلف از جمله پكيج استفاده ميشه پيشرفته ترش تو صنعت هوا فضا ست تو سايت هاي خارجي در مورد مضراتش براي انسان گشتم مطلبي پيدا نكردم احساس كردم دانشجوهاي متالوژي اطلاعات خوبي بايد داشته باشن

فکر کنم منظورتون دیرگدازهای عایق کم چگال باشه!
دیرگدازهای عایق از سرامیکهایی چون ورمیکولیت - پرلیت - آلومینایی - زیرکنیایی - آزبستی - کربنی - دیاتومیتی - آلومینوسیلیکاتی - الیاف سرامیکی مثل مولایت !
تاجایی که می دونم آزبست ها برای بدن ضرر دارند و مشکلات تنفسی ایجاد می کنند و کربنی ها هم اگر دما خیلی بالا باشد طبیعتاً گاز CO خطرناک است!
به دیرگدازهای سبک هم معروف هستند: که استاندارد آمریکایی ASTM-C155-70 - ASTM-C134-84و اروپایی EN 1094 میباشد.
روش های ساخت مختلفی چون شیمیایی - فومی - اکستروژن - و ... تولید می شن!

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
تو صنعت هوافضا از مواد دیرگداز استفاده نمی کنن! از سرامیکهای مهندسی استفاده می شه! که بحث خواص مکانیکی مثل خزش مطرح است باید پایدار باشن!
مواد دیرگداز چون زینترینگ فاز مایع هستند مناسب برای دمای بالا و کاربردهای تخصصی نیستند هرچند که نقطع ذوب بالا و یوتکتیک بالایی دارند اما سرامیکهای مهندسی با کنترل فرآیند زینترینگ (فاز جامد) درصد فاز شیشه ای حداقل به سمت صفر و تخلخل بسیار ناچیز می شود و خواص مکانیکی اهمیت چشمگیری پیدا می کند از جمله سرامیکهای مهندسی دمای بالا SiC NSiC - Si3N4 - ZTA - CSZ - MoSi2 و ...

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
تو صنعت هوافضا از مواد دیرگداز استفاده نمی کنن! از سرامیکهای مهندسی استفاده می شه! که بحث خواص مکانیکی مثل خزش مطرح است باید پایدار باشن!
مواد دیرگداز چون زینترینگ فاز مایع هستند مناسب برای دمای بالا و کاربردهای تخصصی نیستند هرچند که نقطع ذوب بالا و یوتکتیک بالایی دارند اما سرامیکهای مهندسی با کنترل فرآیند زینترینگ (فاز جامد) درصد فاز شیشه ای حداقل به سمت صفر و تخلخل بسیار ناچیز می شود و خواص مکانیکی اهمیت چشمگیری پیدا می کند از جمله سرامیکهای مهندسی دمای بالا SiC NSiC - Si3N4 - ZTA - CSZ - MoSi2 و ...

سلام حميد جان
ممنون از همه همكاريهات
بله، از سراميكهاي مهندسي استفاده ميشه، ولي خب موادي كه با عنوان ( UHTC (Ultra-high temperature materials وجود دارند در دسته بندي مشترك ديرگدازها و سراميكهاي مهندسي هستند و بعضا بيشتر در دسته ديرگدازن، مثل موادي كه اشاره كردي يا موادي مثل HfC يا TaC يا امثالهم كه ديرگدازيشون از 3000 تازه شروع ميشه! روشهاي جديدي هم دارن براي توليدشون استفاده ميكنند و بعضي هاشون اصلا مخفيه،‌مثل HfC كه هرچي هم بگردي خيلي نميتوني مطلبي پيدا كني!

pedramstalker

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشین ، امیدوارم امتحانات پایانترم رو به سربلندی بگذرونید ،
دوستان برا درس خواص میکانیکی 1 ، یک مقاله با موضوع ویژگیهای میکانیکی مواد با ساختارهای کریستالی میخواستم که دارای منبع از سایتهای مختلف ( چه ایرانی چه خارجی) باشه ، تعداد صفهاتم 5 صفحه کفایت میکنه ، من چیزی تو نت پیدا نکردم کسی میتونه کمکم کنه ؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام حميد جان
ممنون از همه همكاريهات
بله، از سراميكهاي مهندسي استفاده ميشه، ولي خب موادي كه با عنوان ( UHTC (Ultra-high temperature materials وجود دارند در دسته بندي مشترك ديرگدازها و سراميكهاي مهندسي هستند و بعضا بيشتر در دسته ديرگدازن، مثل موادي كه اشاره كردي يا موادي مثل HfC يا TaC يا امثالهم كه ديرگدازيشون از 3000 تازه شروع ميشه! روشهاي جديدي هم دارن براي توليدشون استفاده ميكنند و بعضي هاشون اصلا مخفيه،‌مثل HfC كه هرچي هم بگردي خيلي نميتوني مطلبي پيدا كني!

ممنون
هافنیوم و تانتالیوم که می فرمایید نمونه ای از کاربردهاشو می فرمایید؟ این مواد خیلی تخصصی ان! موادی رو نام بردم که در سرامیکهای مهندسی متداولند و همونطورکه گفتم جزو مواد دیرگداز نیستند چون مواد تخصصی و کاربرد خاص اند! مواددیرگداز که خاص نیست! دیرگدازها عموما 70 80% برای ذوب فلزات مخصوصا آهن و فولاد به کار میره یعنی عملا متالورژی و فلزکاران بدون دیرگداز کاری نمی تونن بکنن حتی در بحث عملیات حرارتی باشه یا نورد باشه! :)
درضمن مهندس!!! مقاله ای ارائه کنید که دیرگدازی یا همون نسوزندگی اش HfC رو 3000 درجه گزارش کرده باشه! اطلاعات کسب کنیم! نقطه ذوب/تصعید پیرومتری ش حدود 3890 درجه است! همچین ماده ای صنعتی است؟

پس دیرگداز خاص نیست! این سرامیکهای مهندسی ان که پروسه های مختلفی دارند و چون خواص مکانیکی خیلی مطرح است باید حتما زینترینگ فاز جامد باشه! هرچند که امروزه دیرگدازها به دلیل نوین بودن و در حال توسعه بودن جزو سرامیکهای مهندسی می دونن! اما تو تقسیم بندی سرامیکها 3 بخش اند: سنتی - مهندسی - دیرگدازها. الزاما هر سرامیک مهندسی دیرگداز نیست به فرض پوشش آلومینا خالص روی آلومینیوم برای بهبود خواص مقاومت شیمیایی و مقاومت به سایش وگرنه Al تو 660 ذوب می شه:) در صورتی که آلومینا هیچ استحاله ای ندار! مهندس جان خودت که اینارو که می دونی! اگر هم پاسخ دادم به این دوست مکانیکیمون خواستم کمک کنم که موادی رو مطرح کنم که کاربردی هستند نه استثنا!
با تشکر

آخرین ویرایش:

sima sohrabi

عضو جدید
درخواست کمک در مورد ریخته گری کف زا و ریخته گری اسفنجی

درخواست کمک در مورد ریخته گری کف زا و ریخته گری اسفنجی

بچه ها کمککککککک
درمورد ریخته گری کف زا و اسفنجی اگه کسی اطلاعاتی داره ؛ممنون میشم در اختیارم قرار بده
خیلی فوریه واسه یه پروژه میخوام

آخرین ویرایش:

shazdekochooloo

کاربر فعال
سلام.وقتتون بخیر همگی.من یه سری مقاله از magiranمیخوام ،اما عضو سایت نیستم:confused:کسی عضو هست که زحمتشو برام بکشه؟ببخشید

m4material

مدیر تالار
سلام.وقتتون بخیر همگی.من یه سری مقاله از magiranمیخوام ،اما عضو سایت نیستم:confused:کسی عضو هست که زحمتشو برام بکشه؟ببخشید

سلام
لينك هاتونو بذاريد، ولي بهتون قول نميدم زود براتون بگيرم، حداقل تا سه شنبه شب ميتونم براتون بگيرم! اگه كارتون واجبه، دوستان ديگه اي هستن كه ميتونن كمكتون كنند، شما فعلا لينكهاتونو با ذكر نام مقاله تو تاپيك «««درخواست و دریافت مقالات و کتب درخواستی مهندسی مواد»» بذاريد
موفق باشيد

m4material

مدیر تالار
ممنون
هافنیوم و تانتالیوم که می فرمایید نمونه ای از کاربردهاشو می فرمایید؟ این مواد خیلی تخصصی ان! موادی رو نام بردم که در سرامیکهای مهندسی متداولند و همونطورکه گفتم جزو مواد دیرگداز نیستند چون مواد تخصصی و کاربرد خاص اند! مواددیرگداز که خاص نیست! دیرگدازها عموما 70 80% برای ذوب فلزات مخصوصا آهن و فولاد به کار میره یعنی عملا متالورژی و فلزکاران بدون دیرگداز کاری نمی تونن بکنن حتی در بحث عملیات حرارتی باشه یا نورد باشه! :)
درضمن مهندس!!! مقاله ای ارائه کنید که دیرگدازی یا همون نسوزندگی اش HfC رو 3000 درجه گزارش کرده باشه! اطلاعات کسب کنیم! نقطه ذوب/تصعید پیرومتری ش حدود 3890 درجه است! همچین ماده ای صنعتی است؟

پس دیرگداز خاص نیست! این سرامیکهای مهندسی ان که پروسه های مختلفی دارند و چون خواص مکانیکی خیلی مطرح است باید حتما زینترینگ فاز جامد باشه! هرچند که امروزه دیرگدازها به دلیل نوین بودن و در حال توسعه بودن جزو سرامیکهای مهندسی می دونن! اما تو تقسیم بندی سرامیکها 3 بخش اند: سنتی - مهندسی - دیرگدازها. الزاما هر سرامیک مهندسی دیرگداز نیست به فرض پوشش آلومینا خالص روی آلومینیوم برای بهبود خواص مقاومت شیمیایی و مقاومت به سایش وگرنه Al تو 660 ذوب می شه:) در صورتی که آلومینا هیچ استحاله ای ندار! مهندس جان خودت که اینارو که می دونی! اگر هم پاسخ دادم به این دوست مکانیکیمون خواستم کمک کنم که موادی رو مطرح کنم که کاربردی هستند نه استثنا!
با تشکر
ممنون
اما چند تا نكته كه بذاريد به حساب اطلاعات ناقصم،‌اگه اشتباه ميكنم لطفا تصحيحش كنيد
سراميكها به دسته كلي تقسيم بندي ميشوند،‌سراميكهاي سنتي و مدرن(يا همون مهندسي)(البته دسته بندي هاي ديگه هم وجود داره)، مواد ديرگدازي كه در صنايع مختلف ذوب فولاد و عناصر و فلزات مختلف استفاده ميشن و به خصوص در كوره ها مورد استفاده قرار ميگيرند،‌در دسته سراميكهاي سنتي قرار ميگرند(هنوزم كه هنوزه در بيشتر كشورها مواد ديرگداز در همين دسته سراميكهاي سنتي محسوب ميشه،‌از جمله كشور خودمون!)اما خود ديرگدازها به دو دسته باز تقسيم ميشن،‌يكي ديرگدازهاي سنتي(مثل منيزيا،‌دولوميتي،‌فورستريتي،‌آلومينايي،‌سيليسي،‌زاك و امثالهم) و ديگري ديرگدازهاي مدرن يا پيشرفته(مثل دسته ديرگدازهاي fused cast و fused aggregate ‌) در مورد اين ديرگدازها، خواص و اندازه گيريهاي متفاوتي مدنظر هست،‌از جمله: HMOR، RULL،refractivity ، انبساط حرارتي،‌تراوايي گاز و قس الي هذا! اين مواد ديرگداز در انواع و اقسام كوره،‌پاتيل، كنورتور،‌ريفاينر و غيره مورد استفاده قرار ميگيره! اما بعضي از مواقع از ديرگدازي به عنوان يكي از خواص نام برده ميشه، يعني يه ماده اي ديرگدازه و يعني دير گداخته ميشه و نقطه ذوب بالا داره! مثل همون تركيباتي كه اشاره كردم!(UHTCs) تابحال هم تنها 15 تركيب يا عنصر رو كشف كردند كه نقطه ذوب بالاي 3000 درجه سانتي گراد دارند،‌مثل HfC, HfB2, TaC, TaN,TiC, BN, ZrC و غيره! اين مواد هم بيشتر در hypersonic vehicle‌و missile و محيط هايي كه شرايط سخت دارند مورد استفاده قرار ميگيرند!اين تركيبات ميشن لبه بين سراميكهاي مهندسي و ديرگدازهاي مدرن! همچين موادي هم در صنعت استفاده ميشن، اما نه در كوره ها به معناي كلي براي ديرگدازها، بلكه در كاربردهاي خاص!(البته نه در ايران!)
اميدوارم منظورمو رسونده باشم!
ان شاءاله اگه وقتم خالي شد يه پاورپوينت در مورد همين UHTC كه فوق العاده بحث زيباييه ميذارم
موفق و سلامت باشيد

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
ممنون
اما چند تا نكته كه بذاريد به حساب اطلاعات ناقصم،‌اگه اشتباه ميكنم لطفا تصحيحش كنيد
سراميكها به دسته كلي تقسيم بندي ميشوند،‌سراميكهاي سنتي و مدرن(يا همون مهندسي)(البته دسته بندي هاي ديگه هم وجود داره)، مواد ديرگدازي كه در صنايع مختلف ذوب فولاد و عناصر و فلزات مختلف استفاده ميشن و به خصوص در كوره ها مورد استفاده قرار ميگيرند،‌در دسته سراميكهاي سنتي قرار ميگرند(هنوزم كه هنوزه در بيشتر كشورها مواد ديرگداز در همين دسته سراميكهاي سنتي محسوب ميشه،‌از جمله كشور خودمون!)اما خود ديرگدازها به دو دسته باز تقسيم ميشن،‌يكي ديرگدازهاي سنتي(مثل منيزيا،‌دولوميتي،‌فورستريتي،‌آلومينايي،‌سيليسي،‌زاك و امثالهم) و ديگري ديرگدازهاي مدرن يا پيشرفته(مثل دسته ديرگدازهاي fused cast و fused aggregate ‌) در مورد اين ديرگدازها، خواص و اندازه گيريهاي متفاوتي مدنظر هست،‌از جمله: HMOR، RULL،refractivity ، انبساط حرارتي،‌تراوايي گاز و قس الي هذا! اين مواد ديرگداز در انواع و اقسام كوره،‌پاتيل، كنورتور،‌ريفاينر و غيره مورد استفاده قرار ميگيره! اما بعضي از مواقع از ديرگدازي به عنوان يكي از خواص نام برده ميشه، يعني يه ماده اي ديرگدازه و يعني دير گداخته ميشه و نقطه ذوب بالا داره! مثل همون تركيباتي كه اشاره كردم!(UHTCs) تابحال هم تنها 15 تركيب يا عنصر رو كشف كردند كه نقطه ذوب بالاي 3000 درجه سانتي گراد دارند،‌مثل HfC, HfB2, TaC, TaN,TiC, BN, ZrC و غيره! اين مواد هم بيشتر در hypersonic vehicle‌و missile و محيط هايي كه شرايط سخت دارند مورد استفاده قرار ميگيرند!اين تركيبات ميشن لبه بين سراميكهاي مهندسي و ديرگدازهاي مدرن! همچين موادي هم در صنعت استفاده ميشن، اما نه در كوره ها به معناي كلي براي ديرگدازها، بلكه در كاربردهاي خاص!(البته نه در ايران!)
اميدوارم منظورمو رسونده باشم!
ان شاءاله اگه وقتم خالي شد يه پاورپوينت در مورد همين UHTC كه فوق العاده بحث زيباييه ميذارم
موفق و سلامت باشيد

متوجه ام اما خب منم که همینو گفتم دیگه:) دیرگداز صرفا برای کوره نیست ولی عرض کردم عموما برای صنایع متالورژی به کار می ره! حالا چندتا از مواد دیرگداز تو صنایع خاص دیگری استفاده می شن دلیل نمی شه مواد دیرگداز رو در دسته سرامیک مهندسی بدونیم! هرچند که امروزه دیرگدازهای نوین را می شه جزو دسته سرامیکهای مهندسی دونست اما عموم دیرگدازها در دسته خود قرار دارند تا سرامیکهای مدن! همونطور که قبلا متذکر شدم!
.
استفاده کردم باسپاس

پاینده باشید

perlitic

عضو جدید
با سلام

لطفا در ترجمه متن زیر راهنمایی کنید.

Extrusion is a process used to create objects of a fixed, cross-sectional profile. A material is pushed or drawn through a die of the desired cross-section. Commonly extruded materials include metals, polymers, ceramics, concrete and foodstuffs. Hollow cavities within extruded material cannot be produced using a simple flat extrusion die, because there would be no way to support the center barrier of the die. Instead, the die assumes the shape of a block with depth, beginning first with a shape profile that supports the center section. The die shape then internally changes along its length into the final shape, with the suspended center pieces supported from the back of the die

مرسی

:(

heeeeeeeeeelp

st1363

عضو جدید
در خواست کمک از همه دوستان

در خواست کمک از همه دوستان

با سلام خدمت همه دوستان.من دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش جوشکاری در دانشگاه آزاد نجف آباد هستم. در مورد موضوع پایان نامه به مشکل برخورده ام.نیاز به موضوع پایان نامه دارم.هر کس می تونه کمکم کنه ممنون میشم.

st1363

عضو جدید
سلام.مواد به صورت جامد داخلش میریزن و خودش داخل سیلندرش دوب میکنه.نگه داری ازش سخت نیست ولی کار کردن باهاش تجربه میخواد مثل تعویض قالب و تنظیم دستگاه برای هر قالب.ابعاد دستگاه به مارک دستگاه بستگی داره.

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام

راجب فولادهای ضد زنگ " فولاد 7-17 " اطلاعاتی دارین !:)

ممنون

چه اطلاعاتی مد نظرتونه ؟
کلی ؟
جزئی ؟
استاندارهای مربوطه ؟

این نوع فولادها از نوع فولادهای رسوب سختی شونده دسته زنگ نزن ها هستند که به گروه 600 در AISI تقسیم بندی شده
عموماً معروف با نام تجاری 17-7
PH مخفف precipitation hardening
مقاومت به خوردگی و خستگی خوب
قابل استفاده برای ساخت فنر
در حالت انحلال نباید استفاده شود
فکر کنم آستنیتی هستند و نگیر !!!

perlitic

عضو جدید
با سلام

Extrusion is a process used to create objects of a fixed, cross-sectional profile. A material is pushed or drawn through a die of the desired cross-section. Commonly extruded materials include metals, polymers, ceramics, concrete and foodstuffs. Hollow cavities within extruded material cannot be produced using a simple flat extrusion die, because there would be no way to support the center barrier of the die. Instead, the die assumes the shape of a block with depth, beginning first with a shape profile that supports the center section. The die shape then internally changes along its length into the final shape, with the suspended center pieces supported from the back of the die

مرسی

heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllpppppppppppppppppppppppp

le-ciel

عضو جدید
چه اطلاعاتی مد نظرتونه ؟
کلی ؟
جزئی ؟
استاندارهای مربوطه ؟

این نوع فولادها از نوع فولادهای رسوب سختی شونده دسته زنگ نزن ها هستند که به گروه 600 در AISI تقسیم بندی شده
عموماً معروف با نام تجاری 17-7
PH مخفف precipitation hardening
مقاومت به خوردگی و خستگی خوب
قابل استفاده برای ساخت فنر
در حالت انحلال نباید استفاده شود
فکر کنم آستنیتی هستند و نگیر !!!

سلام

ممنـــــــونم پاسخ دادید.

اطلاعاتی راجع به آشنایی با این فولاد ومسائلمربوط به قابلییت ماشین کاریش مخصوصا مد نظرمه و همچنین ول عمر ابزار ... صافی سطحش .. اریابی نیرو های برشی ...

و مشکلاتش در سمباده و اچ کردن.... و عملیات حرارتی ....

و در چه شرایطی فولاد را ماشینکاری می کنند ؟ عملیات حرارتی ...پیر سختی .....!!!!!!!!!!؟؟؟ فعلا همینا
:)

ببخشید چرا فرمودین قابل استفاده برای ساخت فنر ؟

اگه به جز اطلاعات فارسی .. لاتین هم اطلاعات دارین ... ممنون میشم...

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام

ممنـــــــونم پاسخ دادید.

اطلاعاتی راجع به آشنایی با این فولاد ومسائلمربوط به قابلییت ماشین کاریش مخصوصا مد نظرمه و همچنین ول عمر ابزار ... صافی سطحش .. اریابی نیرو های برشی ...

و مشکلاتش در سمباده و اچ کردن.... و عملیات حرارتی ....

و در چه شرایطی فولاد را ماشینکاری می کنند ؟ عملیات حرارتی ...پیر سختی .....!!!!!!!!!!؟؟؟ فعلا همینا
:)

ببخشید چرا فرمودین قابل استفاده برای ساخت فنر ؟

اگه به جز اطلاعات فارسی .. لاتین هم اطلاعات دارین ... ممنون میشم...
طول عمر ابزار، صافی سطح و ارزیابی های نیرو های وارده یه بحث مقایسه ایه !
و همین جوری کلی نمیشه راجع بهش صحبت کرد !
چون مثلاً صافی سطح سنگ با ماشی کاری فرق داره و ...
برای اچ بهتره به هندبوک مربوط بهش مراجع کنید
عملیات حرارتی اش مشکل خاصی ندیدم داشته باشه
فولاد رو در حالت انحلال خشن تراشی میکنن بعد عملیات حرارتی رسوب سختی و بعد ماشین کاری نهایی
چون همه فولادها فنر نمیشن
اطلاعت فارسی رو از خودم داشتم
برای اطلاعات بیشتر به کلید فولاد
و برای اطلاعات لاتین به استانداردهای این فولاد مثل AMS و یا MIL QQ و سرچ در اینترنت مراجعه کنید

SirMasoud

عضو جدید
با سلام

مرسی

اکستروژن فرایندی است که برای تولید قطعاتی با سطح مقطع عرضی ثابت به کار می‌رود. ماده‌ای به داخل یک قالب با سطح مقطع مشخصی فشرده شده یا از آن عبور داده می‌شود. موادی که به صورت معمول اکسترود می‌شوند شامل فلزات، پلیمرها، سرامیک‌ها، بتن و مواد خوراکی می شود[توضیح مثال برای تولید مواد خوراکی تولید برخی مدل‌های ماکارونی سوسیس و کالباس است]. محفظه‌های توخالی را در داخل مواد اکسترود شده با یک قالب اکستروژن تخت ساده نمی‌توان به وجود آورد چون که هیچ راهی برای ساپورت دیواره‌ی مرکزی قالب وجود نخواهد داشت. در عوض قالبی را به شکل یک بلوک عمق‌دار در نظر بگیرید که با یک شکل سطح مقطع که مقطع مرکزی را ساپورت می‌کند شروع می‌شود. شکل قالب بعدا به صورت داخلی در راستای طول آن به سوی شکل نهایی با قطعات مرکزی آویخته‌ای که از پشت قالب ساپورت می‌شود تغییر می‌کند.
[ توضیح : دوست عزیز برای این که این مطلب را درست متوجه شوید باید مراحل تولید آجرهای سوراخ دار را درنظر بگیرید. این آجرها بدین شکل تولید می‌شوند که در داخل قالبی مستطیل شکل مخلوط تشکیل دهنده‌ی آجر تزریق [اکسترود] می شود. حال برای این که داخل آجر سوراخ‌ها به وجود بیایند در راستای طول قالب میله‌های قرار گرفته که ازیک طرف به دیواره‌ی قالب متصل شده‌اند [ساپورت شده‌اند] و از طرف دیگر آزادند که این همان سوراخ‌ها را به وجود می‌آورد و پس از خروج به صورت متناوب به اندازه‌ی آجر از ماده‌ی خروجی که سوراخ در داخل آن ایجاد شده بریده می‌شود. این مطلب نیز همین را دارد توضیح می‌دهد.]

aliamiri576

عضو جدید
دوستان عزیز سلام.من چند تا سوال داشتم که جوابشمون خیلی حیاتیه واسم.لطفا هر کسی که میبینه و میخونه و اطلاعاتی داره جواب بده.نمیخام منبع معرفی کنین. میخام مستقیم با استدلال جواب بدین. اگه تایپش سخته دستی بنویسین و عکس بگیرین یا اسکن کنین و ایمیل کنین.تشکر فراوان

نابجایی پیچی را رسم کنید و در مورد آن توضیح دهید ودرمورد طرز حرکت آن توضیح دهید؟
چرا در ساختمان FCC فقط یک نوع نقص ذاتی تعریف شده در حالی که در ساختمان hcp دو نوع نقص ذاتی تعریف شده؟
نحوه تبدیل نابجایی FCC به hcp را شرح دهید؟
اگر یک کریستال تغییر شکل پلاستیک یافته بدهند،از روی شکل ظاهری پله لغزش می توان نوع نابجایی را مشخص کرد؟
آیا تشکیل نقص های چیدن در ساختمان های SC اتفاق می افتد؟(به طور سراسری)
تفاوت میان لغزش و دوقلویی؟
آیا می توان اعمال نیروی مکانیکی را به گونه ای انجام داد که شکل خط نابجایی داخل صفحه لغزش تغییر کند؟
آیا نابجایی های پیچی در ساختمان fcc ناپایدارند و یا به نابجایی های جزیی تجزیه می شوند؟

le-ciel

عضو جدید
طول عمر ابزار، صافی سطح و ارزیابی های نیرو های وارده یه بحث مقایسه ایه !
و همین جوری کلی نمیشه راجع بهش صحبت کرد !
چون مثلاً صافی سطح سنگ با ماشی کاری فرق داره و ...
برای اچ بهتره به هندبوک مربوط بهش مراجع کنید
عملیات حرارتی اش مشکل خاصی ندیدم داشته باشه
فولاد رو در حالت انحلال خشن تراشی میکنن بعد عملیات حرارتی رسوب سختی و بعد ماشین کاری نهایی
چون همه فولادها فنر نمیشن
اطلاعت فارسی رو از خودم داشتم
برای اطلاعات بیشتر به کلید فولاد
و برای اطلاعات لاتین به استانداردهای این فولاد مثل AMS و یا MIL QQ و سرچ در اینترنت مراجعه کنید

سلام

ممنون اطلاعاتتون خوب بودبعدا اگه باز به مشکل برخوردم ازتون می پرسم

موفق باشید

le-ciel

عضو جدید
سلام

ببخشید 1 سوال دارم راجب ماشین حساب

کسی اطلاعات داره با ماشین حساب Casio مدل 5500LA و یه مدل دیگه اش 4500PA حل معادله درجه 3 را انجام بده اصلا میشه ؟ شرمنده بگین با کدوم مدل ماشین حساب توضیح می دین ؟

و اینکه برنامه اش چییه برای حل معادله درچه 3 ؟:)

اکس اضطراریه برای امتحان می خواستم .... اصلا نمی دونم میشه حل کنه :cry:

ممنـــــون

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

کسی اطلاعات داره با ماشین حساب Casio مدل 5500LA و یه مدل دیگه اش 4500PA حل معادله درجه 3 را انجام بده اصلا میشه ؟ شرمنده بگین با کدوم مدل ماشین حساب توضیح می دین ؟

ممنـــــون
مهندس قسمت مودش رو بزنيد... اگر داشته باشه ميبينيد..

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام

ممنـــــون
5500 فقط درجه 2 و چند مجهولی !
درجه 3 خیر
فکر نمیکنم 4500 هم این قابلیت رو داشته باشه !

m4material

مدیر تالار
کسی می دونه مواد آمورف را با چه تستهایی شناسایی می کنند؟

سلام
از اون تست چه اطلاعاتي ميخواين به دست بيارين؟
اگه صرفا ميخواين ببينيد آمورفه يا كريستالينه شده،‌ميتونيد با از XRD استفاده كنيد، كه اگه پيك مشخصي نداشته باشه، نشونه اينه كه آمورفه! يا اگه ميخواين بدونيد كه از چه زماني شروع به جوانه زني و رشد ميكنه هم ميتونيد از XRD‌استفاده كنيد و در دماهاي مختلف پيك بگيريد و هرجا كه پيك داشتيد از اون دما به بعد آمورف تموم ميشه و كريستال داريد!
اما شايد منظورتون از ديدنه كه با SEM هم ميشه بهش پي ببريد، مثلا اگه دانه نداشته باشيد،‌يعني هنوز آمورفه! البته اينايي كه گفتم ساده ترين حالته، بازم بر ميگرده به اينكه شما به چه اطلاعاتي احتياج داريد!

le-ciel

عضو جدید
مهندس قسمت مودش رو بزنيد... اگر داشته باشه ميبينيد..

سلام .

نه تو قسمت مودش نداشت فکر کردم بشه فرمول نویسی کرد ولی درست فرمودن اصلا نداره معادله 3 درجه را

برای چند مجهولی فرمول پیدا کردم

به هر حال ممنون مشکلمو حل کردم با یه ماشین حساب دیگه :eek:

ali772

عضو جدید
ببخشید یه سوال داشتم

با توجه به دیاگرام اهن- کربن آیا چدنی با 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت وجود داره؟ چرا؟

ممنون میشم جواب بدید

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
ببخشید یه سوال داشتم

با توجه به دیاگرام اهن- کربن آیا چدنی با 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت وجود داره؟ چرا؟

ممنون میشم جواب بدید

یله وجود داره ، اما این سمنتیت بصورت آزاد نمیتونه وجود داشته باشه و در قالب پرلیت ظاهر میشه . ( سمتیت بصورت رسوب در مرزدانه شدیداً بر خواص مکانیکی تاثیر منفی داره )

با استفاده از قانون اهرم میتونید بدست بیارید که چدن با چه درصد کربنی می تونه 20 درصد سمنتیت و 80 درصد فریت داشته باشه .

بالا