میدان مغناطیسی زمین و ناوبری

sayyedm

عضو جدید
سلام دوستان
کسی در مورد مطلب زیر اطلاع داره؟
استفاده از میدان مغناطیسی زمین جهت ناوبری یک شیء پرنده
خوشحال مشیم کمکم کنید

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از قطب نما استفاده میشه اگه منظورتون همین باشه:que:

marsel2010

عضو جدید
واسه هواپیما دیدیم که از ستاره ها استفاده کنن ولی قطب نما!:razz:
این بیشتر فکر کنم به مبحث ناوبری و کنترل مربوط میشه. مثلا الان دیگه از GPS های دارای نقشه استفاده میکنن. این خودش کلی صفحه تحقیق میشه.
توی مبحث ناوبری مثلا موضوع آتوپایلوت(autopilot) یا همون خلبان خودکار هم وجود داره. یکی از مهمترین قسمت همچین مبحثی مربوط به سنسوری به نام ژیروسکوپ میشه. اینم یه موضوع کلی میشه. اینا مربوط به ناوبری نوین میشه. فکر کنم اگه در مورد همین دوتا تحقیق کنی کافی باشه.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
در کاربردهای هوایی، از قطب نما (Compass) استفاده میشه و در کاربردهای فضایی از مغناطیس سنج (Magnetometer). برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به:

Flight instruments
Magnetic compass

sayyedm

عضو جدید
Re: میدان مغناطیسی زمین و ناوبری

واسه هواپیما دیدیم که از ستاره ها استفاده کنن ولی قطب نما!:razz:
این بیشتر فکر کنم به مبحث ناوبری و کنترل مربوط میشه. مثلا الان دیگه از GPS های دارای نقشه استفاده میکنن. این خودش کلی صفحه تحقیق میشه.
توی مبحث ناوبری مثلا موضوع آتوپایلوت(autopilot) یا همون خلبان خودکار هم وجود داره. یکی از مهمترین قسمت همچین مبحثی مربوط به سنسوری به نام ژیروسکوپ میشه. اینم یه موضوع کلی میشه. اینا مربوط به ناوبری نوین میشه. فکر کنم اگه در مورد همین دوتا تحقیق کنی کافی باشه.
بله اینها هم موضوعات خوبین ولی من رو همون موضوع خاص کار می کنم

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون
به توضیح بیشتری احتیاج دارم
یا یه مرجع خوب
جزوه airframe پرویز نیکپور فکر کنم لینکش قسمت کتاب ها باشه فارسیم هست
هواپیما دو تا قطب نما داره یکی از اونها از یه آهنربا تشکیل شده که روی مایع مثل نفتا شناوره و بر اساس مغناطیس زمین جهت گیری میکنه ولی عیبی که هست اینه که چون شناوره با هر تکونی تو پرواز بالا پاییم میره و همچنین چون شمال مغناطیسی زمین با شمال نقشه متفاوته تو خوندنش باید مد نظر داشت به این میگن کامپس یه قطب نما دیگه داره که با استفاده از خاصیت صلبیت جایروسکوپ کار میکنه که ریطی به مغناطیس زمین نداره و قبل پرواز کالیبره میشه وتکون های قبلی رو نداره و سیستم ناوبری و اتوپایلوت یا هر چیز دبگه از این نوع کامپس استفاده میکنه بهش میگن جایرو کامپس