نمای تهران (معرفی مجموعه‌ی پلانتاریوم)

masoud-architect

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر شهروند تهرانی که حداقل یک بار از تقاطع بزرگراه‌های شهید همت، شهید مدرس و شهید حقانی عبور کرده باشد، حتما سازه‌ی بنفش رنگی را که به شکل یک نیمکره‌ی غول پیکر بر فراز تپه‌های عباس آباد خودنمایی می‌کند دیده است. گنبدی که قرار است محلی برای رصد کهکشان باشد و در واقع سالنی است سه بعدی که در آن نماهایی از ستارگان، سیاره‌ها و دیگر اجرام آسمانی برای اهداف آموزشی و سرگرمی به نمایش در می‌آیند. پلانتاریوم یا آسمان نما، همان گنبدی است که شهروندان می توانند بدون نگرانی از ابری بودن هوا زیر آن بنشینند و تصاویر آسمان را که با پروژکتور مخصوص بر سقف گنبد می‌افتد تماشا کنند.
تصویری که در این آسمان نما با پروژکتور بر سقف گنبد می‌افتد تا دور دست های کهکشان راه شیری را هم نمایش می دهد. با کمک این آسمان نما می توان حوزه ی گسترده ای از مسائل مربوط به علم نجوم را در محیطی مناسب و با امکانات نمایشی گسترده به معرض دید گذاشت. تدریس علم نجوم و مشاهده ی آسمان معمولا بر مبنای مشاهده ستارگان و سیاراتی است که در آسمان شب ظاهر می شوند. در عین حال کمتر مکان آموزشی را می توان یافت که بتواند از فضای باز به خوبی جهت آموزش ستاره شناسی استفاده کند.
عواملی همچون در دسترس نبودن مکان مناسب، مطلوب بودن شرایط جوی، صاف و تاریک بودن آسمان شب، مشاهده تعداد زیادی ستاره که بصورت فشرده در کنار یکدیگر قرار دارند، تصور خطوط فرضی دستگاههای مختصات در آسمان و آلودگی‌های نوری مربوط به نورهای مزاحم شهری از عواملی هستند که باعث می شوند آموزش این علم در فضاهای باز به راحتی امکان پذیر نباشد. اما وجود محلی مانند آسمان نما باعث شده تا بتوان بدون مواجه شدن با این عوامل و مشکلات به راحتی به تماشای ستارگان و اجرام آسمانی نشست.
در مرکز گنبد آسمان نما یک پروژکتور قرار دارد که شامل پروژکتورهای جداگانه ای برای خورشید، ماه، سیارات و ستارگان می باشد. این پروژکتورها توسط موتورهای دقیقی به حرکت در می آیند و در صورت لزوم سرعتشان را سریع و یا آرام می کنند. می توان این پروژکتورها را طوری ساخت که آسمان شب را در هر زمانی در گذشته یا آینده نشان دهند.پلانتاریوم در مجموعه‌ی گلستان شمسی ساخته شده و به شکل کره‌ای با قطر ۳۰ متر در میان این گلستان قرار گرفته است. بوستان منظومه‌ی شمسی درست شبیه به منظومه ی شمسی ساخته شده است. در مرکز این بوستان ساختمان پلانتاریوم با استفاده از المان های معماری اسلامی و به شکل خورشید ساخته شده است. برای ایجاد شباهت بیشتر بین بوستان و منظومه ی شمسی، مسیرهای دسترسی بوستان به شکل دایره های متحد المرکز طراحی شده و در این مسیرها نقطه عطف هایی به صورت سکوهای دایره ای در نظر گرفته شده است. این سکوهای دایره ای، حکم سیارات منظومه ی شمسی را دارند و با رعایت شیب طبیعی سایت و با استفاده از پله های دسترسی و رمپ های معلولین ساخته شده اند. بوستان منظومه ی شمسی در زمینی به مساحت ۸۴۹۶ متر مربع و حد فاصل بوستان بنادر و باغ گل ساخته شده است.
 
بالا