[ مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ]

reza2011

اخراجی موقت

با سلام خدمت آقايان و خانمهاي مهندس عمران عزيز و دوست داشتني


اين مجموعه شامل تصاوير و توضيحات جامع در ارتباط با اشتباهات بارز در اجراي ساختمان ميباشد كه به جامعه معظم مهندسين عمران تقديم ميشود . اميدوارم شما مهندس عزيز بعد از ديدن اين مجموعه سعي كنيد تا ساير مهندسين و همكاران خود را نيز از دانسته هاي خود مطلع سازيد و بدين صورت گامي هر چند كوچك در اعتلاي جامعه مهندسين عمران برداريم ...

هر عكس در داخل خود حاوي اطلاعات كامل و جامعي هست وليكن در برخي موارد من توضيحات اضافه تري نيز خدمت شما عزيزان ارائه خواهم كرد .
در اين تصوير به دليل كم بودن ضخامت قالب آجري قالب شكم داده است . براي اينكه اين مشكل ايجاد نشود بايستي ضخامت كليه ديوارهاي قالب به جاي 10 سانتي , 20 سانتي اجرا شود .ضمنا توصيه ميشود در صورتيكه ضخامت 10 سانتي اجرا شد حتما به جاي استفاده از ملات گل براي اجراي ديوار از ملات ماسه سيمان استفاده شود .

يكي ديگر از مشكلات در قالبهاي ساخته شده با ملات گل و ضخامت 10 سانتي اين است كه به هنگام بتن ريزي فونداسيون به دليل سنگيني ادوات بتن ريزي نظير لوله پمپ بتن و رفت و آمد نيروي انساني احتمال كنده شدن آجرها از قالب و غوطه ورشدن در بتن فونداسيون وجود دارد . متاسفانه در صورتيكه اين اتفاق رخ دهد شايد امكان خارج كردن آجر وجود نداشته باشد .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------يكي از نكاتي كه در كمترين ساختماني رعايت ميشود عدم اجراي بلوكاژ يا ريختن قلوه سنگ قبل از اجراي كف سازي در روي فونداسيون ميباشد . بلوكاژ جهت جلوگيري از ورود آب و رطوبت از چشمه هاي فونداسيون به سمت بالا و به سمت كف ميباشد . معمولا به جاي قلوه سنگ توسط خاك و نخاله پر ميشود و لذا امكان انتقال رطوبت وجود خواهد داشت .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------به ياد داشته باشيد كه قبل از بتن ريزي فونداسيون در سازه اسكلت فلزي صفحه ستونها بايستي به شكل دقيق و به كمك تراز ياب ( در ساختمانهاي كوچك با استفاده از شلنگ تراز ) در محل خود فيكس شود . ضمنا بسيار مهم است كه قبل از بتن ريزي حتما كنترل كنيد كه آرماتورهاي ريشه مربوط به صفحه ستون بطور كاملا محكم با سيم آرماتور و حتي در برخي موارد خال جوش به فونداسيون متصل باشد به نحوي كه در حين بتن ريزي از كوچكترين حركت بولت ممانعت شود .

در خيلي از موارد پس از بتن ريزي مشخص ميشود كه بولت در داخل بتن به دليل محكم نبودن حركت كرده و كج شده است لذا امكان هواگيري و تنظيم نهايي صفحه پس از بتن ريزي وجود نخواهد داشت .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------در حين بتن ريزي حتما به متصدي ويبره متذكر شويد كه بتن اطراف و زير صفحه ستون را بطور دقيق ويبره زند . ضمنا سوراخ وسط صفحه ستون سبب ميشود كه حباب هاي هوا از طريق سوراخ خارج شده و بتن زير صفحه لغزيده و زير صفحه را پر نمايد . چنانچه بعد از بتن ريزي زير صفحه خالي بود بايستي با استفاده از بتن با چسبندگي بالا كه تركيب بتن و چسب بتن ميباشد اين فضاي خالي را پر كرد .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------در تصوير شماره 10 مشاهده ميشود كه اسكلتي فلزي اجرا شده ولي فقط ستونها اجرا شده است . به ياد داشته باشيد كه حتما بايستي تيرها موقتا بصورت اتصال بصورت خال جوش اجرا شود و ستون بصورت تنها رها نشود . نيروهاي جانبي همانند باد ميتواند سبب سقوط و كنده شدن ستونها و خطرات جاني و مالي فراوان شود .

در ارتباط با تصوير شماره 11 بايستي عنوان كرد كه متاسفانه تصور تعداد زيادي از پيمانكاران ساختماني اين است كه يك تيرك چوبي يا حتي فلزي كه بصورت مورب از يك طرف متكي به ساختمان همسايه و از طرف ديگر متكي بر زمين يا قسمتي از فونداسيون ميباشد ميتواند مانع از تخريب خانه همسايه و فشار جانبي خاك شود . در حاليكه اين تصور 100% اشتباه بوده و تنها سازه هايي نظير ديوار حائل ( آجري و بتن آرمه ) شمع بتني و نيلينگ ميتواند روش حفاظتي قابل قبول در برابر فشار جانبي خاك باشد .


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------كليه مصالح بايستي در جاي سر پوشيده و به دور از بارش باران و برف دپو شود .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------جوشكاري يكي از بخش هاي بسيار مهم در علم عمران محسوب ميشود . در اين مجال سعي ميشود به يك سري از نكات مهم در ارتبط با جوشكاري پرداخته شود .

پس از عمل جوشكاري در جوش هاي با يك پاس جوش ( كليه جوش هاي گوشه از نوع يك پاس محسوب ميشود ) , خود جوشكار يا شخص ديگري كه از طرف پيمانكار جوشكار براي عمل گل زني تعيين ميشود موظف است توسط گل زن گل تشكيل شده روي جوش را بزند و سپس سطح جوش را توسط فرچه سيمي تميز نمايد . گل زني به اين دليل انجام ميشود كه حين رنگ زدن و ضد زنگ زدن فلز , روي جوش نيز توسط رنگ و ضد زنگ پوشيده شده و از اكسيداسيون و زنگ زدگي جوش ممانعت شود . اما نكته بسيار مهم در جوش هاي با بيش از يك پاس جوش است كه بارزترين نوع اين جوش در جوش هاي شياري و در اتصال گيردار در اتصال ورق بالايي و پاييني به ستون ميباشد . اين جوش ها نياز به چندين پاس جوش دارد تا اتصال بطور كامل از جوش پر شود . بايستي توجه داشت كه جوشكار حق ندارد قبل از زدن گل جوش يك پاس و زدن فرچه سيمي روي پاس قبلي مبادرت به اجراي پاس بعدي نمايد .

متاسفانه متقاعد كردن پيمانكاران جوشكار و عوامل اجرايي آنها براي اجراي كليه نكات جوشكاري كاري بسيار سخت ميباشد . و كمتر جوشكاري يافت ميشود كه عمل گل زني جوش و ساير نكات را بطور دقيق رعايت نمايد .

به ياد داشته باشيد كه رنگ زدن جوش قبل از پذيرش جوش غير مجاز است و تا زماني كه جوش از طريق آزمايش هاي جوش مورد قبول واقع نشود حق رنگ زدن جوش وجود ندارد . چنانچه جوشي مردود شود ابتدا توسط دستگاه فرز جوش كاملا از روي سطح زدوده شده و مجددا عمل جوشكاري انجام ميشود . يك جوش خوب عاري از سوختگي و به رنگ نقره اي و شفاف و تمام قسمتهاي ان يكنواخت و داراي عرض ثابت است .

سعي كنيد قبل از جوشكاري از عوامل اجرايي پيمانكار خود بخواهيد كه يك نمونه جوش را اجرا نمايند و در صورت اجراي غير قابل قبول از پيمانكار بخواهيد كه فرد مورد نظر را تعويض كند .

البته خاطر نشان ميكنم كه گفتن اين حرفها ساده است ولي اجراي آن با توجه به پايين بودن سطح علمي جوش در جوشكارها بسيار سخت و گاهي موارد غير ممكن است .

جوشكاري در موارد زير مجاز نيست :

وقتیکه درجه حرارت محیط کار کمتر از 18 - درجه سانتیگراد است.

وقتیکه سطح کار مرطوب یا در معرض بارش باران و برف است.

وقتیکه کار در معرض وزش باد با سرعت زیاد است.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------مهندسين عزيز به ياد داشته باشيد بهترين پروفيل براي مهاربند دوبل ناوداني ميباشد كه به شكل باكس در مقطع ديده ميشود . اين مقطع داراي بالاترين ممان اينرسي حول هر 2 محور خود ميباشد .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------در تصوير شماره 32 ديده ميشود كه جوش ورق اتصال در تير لانه زنبوري بسيار بد اجرا شده است و سبب سوخته شدن ورق نازك اتصال شده است .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


با آرزوي موفقيت و سلامت براي تمام مهندسين عزيز در هر جاي ايران


منابع:

وبلاگ مهندس اميدي

وبلاگ حرفه و فن
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

اخراجی موقت
به دليل عدم استقبال دوستان تصميم گرفتم كه اين مجموعه مصور رو كه در چند بخش قرار داشت رو ديگه ادامه ندم . :(
 

archi_arch

مدیر بازنشسته
به دليل عدم استقبال دوستان تصميم گرفتم كه اين مجموعه مصور رو كه در چند بخش قرار داشت رو ديگه ادامه ندم . :(
نه لطفا ادامه بدید
من تازه این تاپیکو دیدم و مطمئنا بعد ها هم خیلیها از این مطلب شما استفاده میکنن.
فقط حجم تصاویر خیلی زیاده و دیر لود میشه
کاش حجمشو کم کنید یا اگه فکر میکنید کیفیتش خیلی پایین میاد و واضح نمیشه لینکشو قرار بدید تا بشه دونه دونه باز کرد و دید. :gol:
 

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه لطفا ادامه بدید
من تازه این تاپیکو دیدم و مطمئنا بعد ها هم خیلیها از این مطلب شما استفاده میکنن.
فقط حجم تصاویر خیلی زیاده و دیر لود میشه
کاش حجمشو کم کنید یا اگه فکر میکنید کیفیتش خیلی پایین میاد و واضح نمیشه لینکشو قرار بدید تا بشه دونه دونه باز کرد و دید. :gol:

میشه عکس ها رو زیپ و بعد در سایت ضمیمه کرد
 

reza2011

اخراجی موقت
نه لطفا ادامه بدید
من تازه این تاپیکو دیدم و مطمئنا بعد ها هم خیلیها از این مطلب شما استفاده میکنن.
فقط حجم تصاویر خیلی زیاده و دیر لود میشه
کاش حجمشو کم کنید یا اگه فکر میکنید کیفیتش خیلی پایین میاد و واضح نمیشه لینکشو قرار بدید تا بشه دونه دونه باز کرد و دید. :gol:

ضمن تشكر از شما سايز و حجم عكسها جهت دسترسي سريعتر تا حد قابل قبول كاهش پيدا كرد . ضمنا محبت كنيد اين پست كه لينكش رو گذاشتم رو از توي بخش كارگاه عمران پاك كنيد . چون به اشتباه زده شده و من خودمم ياد آور شدم . ولي در اين مدت كسي حتي پست هم نداد كه بگه به عنوان مثال حجم عكسها بالاست . به هر روي دوستان كم لطفي كردن .

ضمنا جديدا دگمه تشكر وجودنداره كه اميدوارم زودتر حل بشه .
 
آخرین ویرایش:

archi_arch

مدیر بازنشسته
ضمن تشكر از شما سايز و حجم عكسها جهت دسترسي سريعتر تا حد قابل قبول كاهش پيدا كرد . ضمنا محبت كنيد اين پست كه لينكش رو گذاشتم رو از توي بخش كارگاه عمران پاك كنيد . چون به اشتباه زده شده و من خودمم ياد آور شدم .

ضمنا جديدا دگمه تشكر وجودنداره كه اميدوارم زودتر حل بشه .
ممنون
متاسفانه من به این قسمت دسترسی مدیریتی نداره
میونید به مدیر بخش پیغام بدید یا گزارش کنید تا رسیدگی بشه.

دکمه ی تشکر هم موقتا برای سرعت بهتر سایت حذف شده که به زودی دوباره فعال میشه :gol:
 

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به دليل عدم استقبال دوستان تصميم گرفتم كه اين مجموعه مصور رو كه در چند بخش قرار داشت رو ديگه ادامه ندم . :(

اقا رضا تاپیک خیلی خوبیه ممنون از زحمتتون :gol::gol:
فخط یه پیشنهاد و اونم اینکه اگه ممکنه لطفا تو هر پست تعداد عکس کمتری مثلا 1-2 قرار بدین اینجوری بهتر میشه;)
 

reza2011

اخراجی موقت
اقا رضا تاپیک خیلی خوبیه ممنون از زحمتتون :gol::gol:
فخط یه پیشنهاد و اونم اینکه اگه ممکنه لطفا تو هر پست تعداد عکس کمتری مثلا 1-2 قرار بدین اینجوری بهتر میشه;)

دوست عزيزم اين يك مجموعه هست . و 1 يا 2 عكس در هر پست باعث ميشه من جمعا 11 تا تاپيك بدم . اين باعث شلوغي تالار ميشه . ضمنا حداكثر 1 دقيقه تامل كنيد كل 22 عكس لود ميشه ... چرا ما ايراني ها اينقده عجوليم آخه ه ه ه ه :)
 

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزيزم اين يك مجموعه هست . و 1 يا 2 عكس در هر پست باعث ميشه من جمعا 11 تا تاپيك بدم . اين باعث شلوغي تالار ميشه . ضمنا حداكثر 1 دقيقه تامل كنيد كل 22 عكس لود ميشه ... چرا ما ايراني ها اينقده عجوليم آخه ه ه ه ه :)

خوب رضاجان اینجوری صفحه هم سنگین میشه وقتی فقط تو یه پست تعداد زیادی عکس باشه بعدشم برای هر بخش فوقش چندتا پست بیشتر میشه آخه اینطوری به نظرم میشه بهتر تمرکز کرد و در صورت نیاز بحث و تبالد نظرم بهتره ....عجول نیستیم دیه شیفته یادگیریم:D
در نهایت هم استارتر خودتی و تصمیم گیری حق خودته فقط پیشنهاد بود:);)
 

his

عضو جدید
ok

ok

ali bod
makhsosan vase bachehai ke daneshjo hastan va darse raveshhaye ejraye sakhteman daran mamnon:gol:
 

reza2011

اخراجی موقت
مرسي از همه دوستان . نميدونم آفتاب از كدوم ور در اومد امروز كه همه پست دادن اينجا ... در هر صورت اگه دگمه تشكر كار ميكرد از همتون تشكر ميكردم ولي ظاهرا پلاگين تشكر غير فعال شده توسط ادمين سايت .
 

reza2011

اخراجی موقت
يكي از نكات جالب و البته تاسف بر انگيز اينه كه در تعداد زيادي از عكسهاي بعد از زلزله هم ديدم كه اصولا در زلزله اكثر مهاربندها حتي فرصت پيدا نمكنن كه متحمل نيرو بشن . شايد بخوايد دليلش رو بدونيد ؟

خب دليلش روشنه چون مهاربند از ورق اتصال و يا گست پليت مياني جدا ميشه . به عبارتي بر اثر زلزله به دليل عدم كيفيت جوش مهاربند با ورق اتصال يا مهاربند از ورق اتصال گسسته ميشود يا بطور كامل ورقهاي اتصال گوشه از ستون كنده ميشود .

جوش مهاربند به ورق اتصال گوشه به دليل آنكه يك جوش سر بالا ميباشد و معمولا قبل از زدن سقف اجرا ميشود كيفيت پايين تري را داراست . لذا انجام اين جوش فقط بايتس توسط يك جوشكار ماهر كه تخصص در زدن جوش سر بالا دارد انجام گيرد . ضمنا در

بعضي موارد ابعاد ورقهاي اتصال نيز درست انتخاب نميشود و يكي از موارد رايج ديگر آن است كه متاسفانه به دليل عدم نظارت بر كار جوشكار ورق اتصال با شكل مستطيل چرخانده شده و برعكس شكل موجود در نقشه نصب ميشود . بدين صورت طول جوش مورد

نياز در راستاي مهاربند براي تحمل نيرو به دليل كم بودن بعد در راستاي مهاربند كم خواهد شد . من اميدوارم بودم كه دوستان ما در مورد اين عكسها مفصل بحث كنن ولي متاسفانه ما ايراني جماعت اصولا زياد حوصله بحث كردن و رسيدن به نتايج منطقي رو

نداريم . حتي وقتي بحث هم ميكنيم بحث تبديل به دعوا ميشه :biggrin:
 

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
يكي از نكات جالب و البته تاسف بر انگيز اينه كه در تعداد زيادي از عكسهاي بعد از زلزله هم ديدم كه اصولا در زلزله اكثر مهاربندها حتي فرصت پيدا نمكنن كه متحمل نيرو بشن . شايد بخوايد دليلش رو بدونيد ؟

خب دليلش روشنه چون مهاربند از ورق اتصال و يا گست پليت مياني جدا ميشه . به عبارتي بر اثر زلزله به دليل عدم كيفيت جوش مهاربند با ورق اتصال يا مهاربند از ورق اتصال گسسته ميشود يا بطور كامل ورقهاي اتصال گوشه از ستون كنده ميشود .

جوش مهاربند به ورق اتصال گوشه به دليل آنكه يك جوش سر بالا ميباشد و معمولا قبل از زدن سقف اجرا ميشود كيفيت پايين تري را داراست . لذا انجام اين جوش فقط بايتس توسط يك جوشكار ماهر كه تخصص در زدن جوش سر بالا دارد انجام گيرد . ضمنا در

بعضي موارد ابعاد ورقهاي اتصال نيز درست انتخاب نميشود و يكي از موارد رايج ديگر آن است كه متاسفانه به دليل عدم نظارت بر كار جوشكار ورق اتصال با شكل مستطيل چرخانده شده و برعكس شكل موجود در نقشه نصب ميشود . بدين صورت طول جوش مورد

نياز در راستاي مهاربند براي تحمل نيرو به دليل كم بودن بعد در راستاي مهاربند كم خواهد شد . من اميدوارم بودم كه دوستان ما در مورد اين عكسها مفصل بحث كنن ولي متاسفانه ما ايراني جماعت اصولا زياد حوصله بحث كردن و رسيدن به نتايج منطقي رو

نداريم . حتي وقتي بحث هم ميكنيم بحث تبديل به دعوا ميشه :biggrin:

اقاي مهندس ، واقعا عالي بودن ، ممنون
در تكميل حرفاي شما ميتونم بگم ، اجراي ساختمان هاي فلزي بصورت پيچ و پرچ ( بدليل كنترل راحتر آن و صنعتي بودن و كارخانه اي بودن، اجراي قسمتهاي موردنياز جوشكاري ، بصورت جوش صنعتي و كارخانه اي و فقط مونتاژ قطعات در محل ساختمان ) بهتر از اجرا بصورت جوش هست (چون ،جوشكاري در كشور ما ، عملا داراي معايب زيادي هست و اكثر مهندسين ناظر، دوره هاي كنترل جوش را نميگذرانند و اطلاعي از نحوه ي كنترل جوش ندارند ) و اين باعث ميشود كه كيفيت اجرا به اين صورت ، به شدت پايين بيايد و شاهد اجراهاي اين چنين باشيم . هرچند تا زمان جا افتادن اجراي ساختمانها بصورت اتصالات پيچ و پرچ ، زمان طولاني بايد سپري شود ولي اميدواريم اين اتفاق بيافتد !!
البته اين اشكالات نيز در مورد ساختمانهاي بتني نيز وجود دارد .
 

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوتا سوال :

يكي اينكه ، د ر يكي از عكس ها توضيح داده بوديد ، كه اگر جوشي بد اجرا شده باشه ، بايد جوش توسط دستگاه فرز از محل پاك بشه و مجدد عمليات جوشكاري انجام بشه ، مگه نه اينكه ، جوش كاري در فولاد و پروفيل ، تنش هاي اضافي ايجاد ميكن ، اين عمل(پاك كردن و اجراي جوش ) اين امر را تشديد ميكنه ؟؟!!

دوم اينكه ، تا جايي كه من ميدونم ، بريدن ميلگرد توسط هوا گاز و حرارت ممنوع هست و بايد به صورت سرد برش داده بشه ، پس چرا در اكثر ساختمان هاي بتني ، ميلگردها با هواگاز برش داده ميشه ؟؟ اينكار تا چه حد مجاز هست ؟؟ مهندس ناظر بر اين امر نظارت نميكنه ؟؟ تا چه حد اينكار باعث ايجاد ميشكل در سازه بتن ارمه ميكنه ؟؟
 

middbox

کاربر بیش فعال
دوست عزیز واقعا از تاپیک مفیدتون ممنونم عالیه

مهندس بنظرم میاد این عکسها کلا یک کتابه یا شاید مجموعه عکس

اگه میشه وامکانش هست این مجموعه رو واسه دانلود قرار بدید
با تشکر
 

reza2011

اخراجی موقت
دوتا سوال :

يكي اينكه ، د ر يكي از عكس ها توضيح داده بوديد ، كه اگر جوشي بد اجرا شده باشه ، بايد جوش توسط دستگاه فرز از محل پاك بشه و مجدد عمليات جوشكاري انجام بشه ، مگه نه اينكه ، جوش كاري در فولاد و پروفيل ، تنش هاي اضافي ايجاد ميكن ، اين عمل(پاك كردن و اجراي جوش ) اين امر را تشديد ميكنه ؟؟!!

دوم اينكه ، تا جايي كه من ميدونم ، بريدن ميلگرد توسط هوا گاز و حرارت ممنوع هست و بايد به صورت سرد برش داده بشه ، پس چرا در اكثر ساختمان هاي بتني ، ميلگردها با هواگاز برش داده ميشه ؟؟ اينكار تا چه حد مجاز هست ؟؟ مهندس ناظر بر اين امر نظارت نميكنه ؟؟ تا چه حد اينكار باعث ايجاد ميشكل در سازه بتن ارمه ميكنه ؟؟

خدمت شما عرض كنم كه در پاسخ سئوال اولتون اگر ناظر جوش جوشي رو مردود بشناسه مسلما جوش بايستي مجددا اجرا بشه . مسلم بدونيد كه ايرادي كه سبب مردود شدن جوش شده ضررش بيش از اون تنش حرارتي هست كه در فولاد ممكنه بوجود بياد . متاسفانه در اكثر كارگاه ها ناظر جوش وجود نداره و جوشكار به سادگي كار خودش رو انجام ميده ولي ناظر جوش وقتي كه به كار سركشي ميكنه و جوشي رو مردود اعلام ميكنه مسلما بايستي اولا جوش تصحيح بشه و ثانيا از بكار گيري مجدد اون جوشكار جلوگيري بعمل آيد . متاسفانه و متاسفانه بعضي مواقع ناظر جوش و پيمانكار جوشكار با هم تباني كرده و بر عليه كارفرما مشوند كه در اين صورت ناظر جوش بسياري از ايرادات جوش را ناديده ميگيرد . ضمنا جوش هاي گوشه با بعد جوش زير 1 تا 1.5 سانتي متر كه بيشتر معمول هستن معمولا ايراداتشون به نوعي نيست كه كل جوش در سرتاسر طول جوش مردود شود . معمولا در آزمايش رنگ نافذ قسمت هايي كه مردود ميشود مجدد تجديد جوش ميشود و آسيب زيادي از نظر تنش حرارتي به پروفيل وارد نخواهد شد . ولي در جوش هاي عميق مانند جوش شياري ورق بالايي و پاييني به ستون اگر ايرادي توسط دستگاه اولترا سونيك پيدا شود حتما بايستي پاس جوش معيوب آشكار شده و مجددا جوش اجرا شود . چون جوش شياري در اتصالالت گيردار بسيار نقش حياتي را ايفا ميكند و بايستي قادر بع انتقال نيروها از تير به ستون باشد . اذا حساسيت روي اين جوش بسيار بالاست . به همين دليل جوشكاري كه جوشهاي شياري رو اجرا ميكنه بايستي بسيار جوشكار ماهر و به عبارتي جوشكار درجه يك باشد .

در پاسخ سئوال دوم شما بايستي عرض كنم كه 100% برش ميلگرد هاي بالاي نمره 20 در كارگاه بصورت برش گرم يعني برش با دستگاه هوا برش ممنوع ميباشد . در آرماتورهاي نمره پايين تا ميلگرد نمره 20 و خود ميلگرد نمره 20 برش توسط گيوتين در كارگاه قابل انجام است . ولي براي ميلگردهاي سايز 22 و 25 و به بالا برش سرد امكان پذير نيست و معمولا در 90% كارگاهها ميلگرد با دستگاه هوا برش بريده ميشود . متاسفانه من خودم به چشم ديدم كه حرارت بالاي دستگاه هوا برش تا چه ميزان باعث ترد شدن ميلگرد و كم شدن مقاومت آن ميشود . تنها راه حل در اين موارد اين است كه ميلگرد ها توسط دستگاه فرز بريده شود و روش بهتر آن است كه برخي كارخانجات هستن كه ميلگرد رو توسط گيوتينهاي بسيار بزرگ بصورت سرد برش ميدهند و براي هر سايز قطر ميلگرد نيز سفارش قبول ميكنن . وليكن متاسفانه شايد كمتر از انگشتان دست كسي حاضر به پذيرفتن اين هزينه ها ميشود . البته برش با فرز هم موضوعي است كه به 2 دليل اكثر پيمانكاران ارماتور بند از قبول آن امتناع ميكنند زيرا اولا براي برش در ميزان زياد نياز به هزينه كردن جهت خريد صفحه فرز ميباشد . دوما برش با فرز كمي سخت تر و طولاني مدت تر ميباشد در حاليكه برش با هوا برش بسيار ساده و سريع ميباشد .

اميدوارم كه پاسخ شما رو كامل داده باشم . موفق باشيد .
ا
 

reza2011

اخراجی موقت
اقاي مهندس ، واقعا عالي بودن ، ممنون
در تكميل حرفاي شما ميتونم بگم ، اجراي ساختمان هاي فلزي بصورت پيچ و پرچ ( بدليل كنترل راحتر آن و صنعتي بودن و كارخانه اي بودن، اجراي قسمتهاي موردنياز جوشكاري ، بصورت جوش صنعتي و كارخانه اي و فقط مونتاژ قطعات در محل ساختمان ) بهتر از اجرا بصورت جوش هست (چون ،جوشكاري در كشور ما ، عملا داراي معايب زيادي هست و اكثر مهندسين ناظر، دوره هاي كنترل جوش را نميگذرانند و اطلاعي از نحوه ي كنترل جوش ندارند ) و اين باعث ميشود كه كيفيت اجرا به اين صورت ، به شدت پايين بيايد و شاهد اجراهاي اين چنين باشيم . هرچند تا زمان جا افتادن اجراي ساختمانها بصورت اتصالات پيچ و پرچ ، زمان طولاني بايد سپري شود ولي اميدواريم اين اتفاق بيافتد !!
البته اين اشكالات نيز در مورد ساختمانهاي بتني نيز وجود دارد .

من 100% با حرف شما موافقم . بهترين اتصال و تميزترين اتصال از نوع پيچ و پرچ هست ولي متاسفانه حتي در دروس دانشگاهي رشته عمران كمر به اين نوع اتصال پرداخته ميشود . و بطور كل اطلاع جامعه مهندسي ما از جزئيات اين نوع اتصال بسيار پايين هست . من خودم رو مستثني نميكنم و خودم هم متاسفانه اين ضعف رو دارم . با تشكر متقابل از شما خانم مهندس زيبا .
 

reza2011

اخراجی موقت
دوست عزیز واقعا از تاپیک مفیدتون ممنونم عالیه

مهندس بنظرم میاد این عکسها کلا یک کتابه یا شاید مجموعه عکس

اگه میشه وامکانش هست این مجموعه رو واسه دانلود قرار بدید
با تشکر

از توجه شما سپاسگذارم . دوست من اين مجموعه شامل 20 عكس بود كه من هم تمام و كمال خدمتتون ارائه كردم . انشالله در اينده بتونم مجموعه هاي از اين دست در تالار بزارم . به نظر من مهمتر از قرار دادن اين مجموعه ها بحثهايي هست كه دوستان عزيز مطرح ميكنن و اين بحثها خيلي ميتونه مفيد واقع بشه .
 

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
جالب بود
دوتا سوال:
1-شکل 30رو در صورت امکان بیشتر توضیح بدین.
2-در شکل 13و14 (عدم اجرای فونداسیون شمیشیری)،نحوه اجرای فونداسیون چطوریه؟
 

reza2011

اخراجی موقت
مرسی
جالب بود
دوتا سوال:
1-شکل 30رو در صورت امکان بیشتر توضیح بدین.
2-در شکل 13و14 (عدم اجرای فونداسیون شمیشیری)،نحوه اجرای فونداسیون چطوریه؟

در مورد سئوال اول بايد بگم كه قبل از بتن ريزي سقف بايستي فضاهاي خالي نظير داكت بر اساس نقشه مشخص شده و در اين فضاها بتن وارد نخواهد شد . ولي براي عبور لوله هاي تاسيساتي به دليل اينكه امكان مشخص كردن دقيق لوله ها وجود نداره معمولا بعد از بتن ريزي در صورت نياز بتن براي عبور لوله توسط دستگاه هيلتي سوراخ ميشه . لذا در مورد اين شكل بايد بگم كه ايرادي در واقع در اين شكل وجود نداره .

در مورد سئوال دوم بايد بگم كه سئوال بسيار خوبيه كه مهندس امير مطرح كردن و شايد در كمتر جايي مطرح بشه .

من نظر شخصي خودم رو ميگم و بعد هم از ساير دوستان انتظار دارم كه نظرات خودشون رو اعلام كنن .

در سازه هاي بتني معمولا دال بتني پله در پايين ترين طبقه متكي بر فونداسيون بوده و هيچ آرماتور ريشه اي نيز از فونداسيون به داخل دال وارد نميشود . البته اگه بشه هنگام آرماتوربندي فونداسيون در سازه هاي بتني آرماتور ريشه جهت دال بتني پله در نظر گرفت خوب قطعا درگيري پله با فونداسيون بيشتر شده و بر استحكام ان مي افزايد . وليكن عملا من در سازه هاي بتني چيزي كه ديدم اين بوده كه دال فقط بر سطح بتن فونداسيون متكي شده است . در سازه هاي فلزي فونداسيون پله با يك صفحه ستون به ابعاد 20X20 يا 25X25 با ضخامت 2 سانت و با 4 بولت به قطر 20 يا 22 يا 25 قابل اجرا هست . اين مشخصات تصور نميكنم محاسباتي باشه و اصلا لازم نيست تا اين درجه به اين موضوع حساسيت نشون بديم زيرا اصولا در بحث طراحي هم پله فقط براي بارهاي ثقلي طراحي ميشه و نه براي بارهاي زلزله .

در مورد نحوه اجرا و دتايل اجرايي هم بايد بگم كه دقيقا همانند شكل 14 شمشيري پايين ترين طبقه بصورت قائم مطابق شكل روي يك صفحه ستون به كمك 4 نبشي جان از 4 طرف جوش بشه . در هر صورت اين يك اتصال مفصلي هست .

نكته مهم ديگه اي كه بايستي اشاره كنم بر خلاف تصور اوليه كه همگان تصور ميكردن كه در حين زلزله بخش پله از جاهاي امن ساختمان محسوب ميشه وليكن امروزه با عكس هايي كه پس از زلزله مشاهده ميشه معلوم ميشه كه بخش پله از نا امن ترين قسمت هاي ساختمان بوده و يكي از بخش هايي هست كه در زلزله آسيب 100% ميبينه . خب يكي از دلايل اصلي اين قضيه هم اينه كه اصولا پله جهت بار ثقلي طراحي ميشه و نه بار زلزله و در مدل كردن در نرم افزار Etabs نيز فقط تيرهاي پاگرد پله منظور ميشه و هيچ يك از تيرهاي شمشيري در مدل وارد نميشه .

البته در عكس هايي كه از زلزله هاي مختلف ديدم در بخش خرابي مربوط به پله معمولا گشيختگي ها در ناحيه تير پاگرد رخ ميدهد .
 
آخرین ویرایش:

reza2011

اخراجی موقت
مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش دوم )

مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش دوم )


با سلام و درود خدمت مهندسين عزيز . بخش دوم اين مجموعه رو تقديم ميكنم . اميد كه مورد پسند واقع بشه . اين بار براي اينكه دوستان با سهولت بيشتر عكسها رو ببينن من به جاي قرار دادن عكس لينك مربوط به اون رو قرار دادم .

تصوير شماره 1

در اين تصوير يك تير آهن زنگ خورده به عنوان تير اصلي مورد استفاده قرار گرفته . اين كار 100% خلاف هست حتي اگر اين تير آهن زنگ زدايي هم شود فقط بايستي در جاهاي كم اهميت ساختمان مانند تير نعل درگاه استفاده شود .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 2

توجه داشته باشيد كه ورق اتصال بادبند در گوشه ها چنانچه داراي بعد مستطيل ميباشد بايستي در جهتي به تير و ستون جوش بخوره كه بيشترين طول جوش رو روي صفحه اتصال داشته باشه . اين بستگي كامل به طول دهانه و امتداد قطر مهاربند داره . در شكل بالا با توجه به امتداد قطر ميبايبست ورق اتصال گوشه در خلاف جهت نشون داده شده در شكل متصل بشه تا بيشترين طول جوش براي مهاربند فراهم بشه .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 3

در اين شكل مشاهده ميشه كه براي اونكه ستون در حالت شاقول قرار بگيره لازمه كه بخش هايي از ارتفاع ديوار تراشيده بشه . كاملا مشخصه كه ستون ناشاقول قرار گرفته . به احتمال زياد خود ديوار همسايه نيز ناشاقول هست . در اين موارد 2 راه حل داريم . راه حل اول كمي خطرناكه چون بايستي ديوار همسايه تراشيده بشه كه ميتونه خطرات احتمالي ريزش ديوار رو به همراه داشته باشه . اما راه دوم كه حتي 1 درصد هم اين راه رو انجام نميدن اينه كه مالك سازه در حال احداث راضي بشه كه كمي از عرض ساختونش كوچيك بشه تا اولا ستون در حالت شاقول قرار بگيره و ثانيا درز انقطاع رو بشه ايجاد كرد . كه عمرا كسي از چند سانتي متر عرض ساختمونش بگذره :biggrin: ... لذا همونطور كه در شكل ديده ميشه ستون كاملا ناشاقول اجرا ميشه و علاوه بر اون درز انقطاع نيز نخواهيم داشت

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 4

در اين تصوير ميبينيد كه تير داراي انحنا ميباشد . چند دليل ميتونه باعث اين موضوع بشه . اول اينكه ورق ها از ابتدا داراي يك انحناي اوليه باشه . دوم اينكه جوشكاري غير اصولي سبب انحنا برداشتن يك طرف ميشه . در آيين نامه ميزان مجاز انحناي اوليه ورق ها اومده لذا اگر انحناي اوليه ورق بيش از اين مقادير باشه بايستي انحنا توسط جوشكار باز بشه . خب كمتر جوشكاري اين كار رو انجام ميده . حال اگه ورق داراي انحنا رو به تير جوش بديم ميتونه سبب ايجاد انحنا در تير بشه و اين انحنا در نهايت باعث ايجاد تنش هاي پسماند در قطعه ميشه . توصيه ميشه كه اگر ورق هاي شما انحنا داشت و خواستيد استفاده كنيد هميشه جهت انحنا در 2 سر قطعه بصورت )( يا () باشه . يعني اگر ورق بالايي بصورت ) بر بال بالاي تير جوش ميشه بايستي ورق پاييني با انحناي خلاف اون جوش بشه تا اثرات هم رو خنثي كرده و تنش پسماند به كمترين حد خودش برسه . ولي اگر جهت انحنا هم در بالا و هم در پايين تير به شكل ) باشه در نتيجه در كل قطعه تير نيز اين انحنا ايجاد خواهد شد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 5 : نداريم :eek::biggrin:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 6

در اين تصوير چند نكته وجود داره : اول ورق تقويت ستون در محل تكيه گاه قطه شده كه 100% خلاف و اشتباهه . دوم جوش ها بسيار بي كيفيت اجرا شده و سوم اينكه تصور شده كه به دليل اجراي نبشي نشيمن ديگر نيازي به نبشي هاي جان نيست . به دليل رفت و برگشت بودن نيروي زلزله و تغيير جهت نيروي برشي در حين زلزله اين اتصال جوابگوي برش از پايين به بالا نبوده و گسيخته خواهد شد . بايستي حتما نبشي هاي جان يا ورق هاي برشي اجرا گردد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 7

جوش ورق تقويت به ستون بسيار بد اجرا شده و به شدت باعث سوختگي ورق شده است . جوش بسيار بي كيفيت سبب سوخته شدن لبه هاي ورق تقويت شده . كيفيت پايين جوشكاري و بالا بودن گرماي جوشكاري و عدم مهارت جوشكار اين مشكل رو پديد اورده است .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 8

طول سخت كننده ها ي صفحه ستون در يك راستا بسيار كم بوده و ميبايست تا انتهاي صفحه ستون امتداد پيدا ميكرد . اين يك اشكال محاسباتي ميباشد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 9 : بازم نداريم :eek::biggrin:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 10

پل اصلي در راستاي قاب خمشي بصورت مورب به ستون جوش شده . مشكل اول در اين عكس اينه كه انسان شگفت زده ميشه چطور يك تير بسيار كم عرض تونسته در يك امتداد خمشي جواب بده ؟ يك كمي قضيه مشكوك هست . نكته دوم بهتر بود تير امتداد قاب خمشي مايل نميبود . خب بيشتر نميشه اظهار نظر كرد چون بايتس نقشه باشه تا بشه ديد كه راهكار بهتري وجود داشته يا نه . ولي بطور كل وقتي كليه تيرهاي امتداد قاب در جهت محور x يا محور y هستند بايستي تا حد امكان سعي شود كه هيچ تيري از پل هاي اصلي خمشي در راستاي قاب خمشي بر خلاف اين 2 محور نباشه چون باعث كاهش كارايي قاب در برابر نيروي زلزله خواهد شد . نكته آخر اينكه براي همچين تيري ورق بالايي و ورق پاييني در اتصال گيردار نيز ميبايست در راستاي تير و بصورت زاويه دار ميبود تا طول جوش مورد نياز بين تير و ورق تامين شود . بطور قطع با شكل فعلي طول جوش مورد نياز كم بوده و در زلزله اين ورق ها به سرعت از تير جدا خواهد شد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 11

به توضيحات تصوير شماره 2 مراجعه شود . لذا ورق اتصال گوشه بايتس 90 درجه چرخانده شود تا در موقعيت صحيح خود قرار گيرد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 12


يك مهاربند از نوع EBF در تصوير مشاهده ميشه . توجه داشته باشيد تير پيوند فقط و فقط ميتونه تير ورق يا يك مقطع تك باشه كه البته فقط و فقط تير ورق جواب ميده . مقاطع دوبل و سوراخ دار هرگز نبايد به عنوان تير پيوند مورد استفاده قرار گيرند .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 13


تير زنگ زده درب و داغون در موقعيت بسيار حساس مورد استفاده قرار گرفته .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 14 : نداريم :redface:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 15

2 مشكل بزرگ در اين تصوير هست . اول اينكه تيرهاي لانه زنبوري نبايستي به عنوان پل مورد استفاده قرار بگيرن . به خصوص در قاب هاي خمشي . نكته دوم اينكه در محل اتصال تيرچه به تير لانه زنبوري ابتدا ميبايست در محل سوراخ ها جان تير توسط ورق تقويت شده و سپس نبشي اتصال روي ورق تقويت متصل شود . در تصوير به يك روش من دراري نبشي به يك تكه ورق كوچكتر به كثيف ترين وضع ممكن جوش شده است .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 16

تراز اوليه نبشي نبشي نشيمن اشتباه اجرا شده . بذاي اصلاح تراز يك روش مسخره مورد استفاده قرار گرفته . روي نبشي اوليه يك قوطي ساخته شده و تير بدين وسيله در تراز جديد خودش قرار گرفته ... 100% خلاف ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 17

اين مشكل بر خلاف اون چيزي كه زير تصوير مشاهده ميشه بيشتر به يك دليل شايع ديگه هم بوجود مياد . حين بتن ريزي فونداسيون چنانچه صفحه ستونها حركت كنند با حركت آنها اكس ها نيز حركت ميكنند . در اين صورت با حركت آكس ها روي صفحه ستون موقعيت ستون نيز به يك طرف صفحه كشيده ميشود . در اين صورت ممكن است قسمتي از بعد ورق هاي سخت كننده از صفحه ستون خارج بشه . در اين موارد تنها راه حل ممكن اينه كه يك قطعه به صفحه ستون در راستاي كمبود فضا جوش شده و ادامه سخت كننده روي اون جوش ميشه .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 18

رزوه بولت ها بسيار كم بوده لذا چنانچه صفحه بعد از بتن ريزي حين عمليات هواگيري نياز باشه كه كمي بالاتر بياد در اون صورت تعدادي از بولت ها فاقد مهره خواهد شد . اين به دليل كم بودن طول اوليه رزوه بولت ها ميباشد . در تصوير كاملا مشخص است كه تعدادي از بولت ها در وضعيتي هستند كه پس از تراز بندي صفحه و ريختن ملات گروت مهره تا بالاترين حد خود بالا اومده و امكان باز شدن مهره در اين حالت به مرور زمان و بارگذاري سازه وجود داره .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 19

اولا نبشي جان در اتصال اجرا نشده است . ثانيا قسمتهايي از مقطع ستون بريده شده تا ورق اتصال در دل ستون جوش بشه . در حاليكه اين ورق به سادگي ميتونست روي ستون بدون هيچ گونه نياز به بريدگي و كاهش مقطع ستون جوش شود .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 20

در مورد اين تصوير خود دوستان اظهار نظر كنند ...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اميدوارم فقط بيننده نباشيد و حتما اظهار نظر كنيد . بخش سوم اين مجموعه هم به زودي در اختبار علاقمندان قرار ميگيره .:gol:
 

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه

تو چندتا از این عکسا علاوه بر نکات ذکر شده توسط مهندس رضا لازم دونستم که یه مواردی رو متذکر بشم.


تصویر 1:
معایب:1-استفاده از تیراهنی که قبلا استفاده شده. 2-جوشکاری چندتکه. 3-نبشی فوقانی به نظر میرسد کج اجرا شده.

تصویر4:یکی دیگر از عوامل ایجاد انحنا در تیر یا ورق عدم شاسی کشی صحیح در ابتدا میباشد.

تصویر6:جوش فوق العاده افتضاح اجرا شده که در بعضی جاها دچار سوختگی ورق هم گردیده.

تصویر 16:این مشکل در خیلی از پروژه ها دیده میشه و به علت تشخیص اشتباه جوشکار و عدم نقشه خوانی(نقشه های اجرایی جوش)میباشد.
راه حل: 1-اگر امکان داشته باشد باید نبشی نشیمن جدا شود و به بالا انتقال یابد(با فرز کنده و دوباره جوش شود)
2-دو عدد ورق مستطیلی عمود بر نشیمن مذکور جوش داده شود و روی ان از یک تکه ورق با عرض بیشتر از عرض بال تیر استفاده شود که بتوان سطح جوش لازم را ایجاد کرد.

تصویر 20:
معایب:1-ورق تقویتی ستون باید از ابتدای ستون به بالا اجرا شود که ظاهرا در این تصویر بعد از ورق های سخت کننده پای ستون اجرا شده است.
2-ورق سخت کننده پای ستون فقط در یک طرف اجرا شده.
3-جوشکاری خیلی خیلی افتضاح اجرا شده.
 

reza2011

اخراجی موقت
سلام به همه

تو چندتا از این عکسا علاوه بر نکات ذکر شده توسط مهندس رضا لازم دونستم که یه مواردی رو متذکر بشم.


تصویر 1:
معایب:1-استفاده از تیراهنی که قبلا استفاده شده. 2-جوشکاری چندتکه. 3-نبشی فوقانی به نظر میرسد کج اجرا شده.

تصویر4:یکی دیگر از عوامل ایجاد انحنا در تیر یا ورق عدم شاسی کشی صحیح در ابتدا میباشد.

تصویر6:جوش فوق العاده افتضاح اجرا شده که در بعضی جاها دچار سوختگی ورق هم گردیده.

تصویر 16:این مشکل در خیلی از پروژه ها دیده میشه و به علت تشخیص اشتباه جوشکار و عدم نقشه خوانی(نقشه های اجرایی جوش)میباشد.
راه حل: 1-اگر امکان داشته باشد باید نبشی نشیمن جدا شود و به بالا انتقال یابد(با فرز کنده و دوباره جوش شود)
2-دو عدد ورق مستطیلی عمود بر نشیمن مذکور جوش داده شود و روی ان از یک تکه ورق با عرض بیشتر از عرض بال تیر استفاده شود که بتوان سطح جوش لازم را ایجاد کرد.

تصویر 20:
معایب:1-ورق تقویتی ستون باید از ابتدای ستون به بالا اجرا شود که ظاهرا در این تصویر بعد از ورق های سخت کننده پای ستون اجرا شده است.
2-ورق سخت کننده پای ستون فقط در یک طرف اجرا شده.
3-جوشکاری خیلی خیلی افتضاح اجرا شده.

سپاس از دوست نكته سنجم مهندس امير ... چند نكته در ارتباط با صحبت هاي شما وجود داره :

در ارتباط با تصوير 1 گفتيد كه نبشي فوقاني كج اجرا شده است . توجه داشته باشيد كه نبشي فوقاني به هيچ وجه نقش سازه اي نداشته و براي ممانعت از پيچيدن تير حول محور طولي خود اجرا ميشود . لذا كج بودن آن مشكل چنداني بوجود نخواهد آورد .

در ارتباط باتصوير 16 من با راه حل دوم شما كاملا مخالفم . چون اين روش به هيچ عنوان در هيچ آيين نامه اي نيامده و امكان لهيدگي قوطي در نقطه نشيمن تير وجود دارد . راه حل درست همان كندن نبشي زير سري از موقعيت غلط و نصب در موقعيت صحيح ميباشد .

در راتباط با تصوير 20 هم كاملا درست اظهار نظر كرديد .
 
آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سپاس از دوست نكته سنجم مهندس امير ... چند نكته در ارتباط با صحبت هاي شما وجود داره :

در ارتباط با تصوير 1 گفتيد كه نبشي فوقاني كج اجرا شده است . توجه داشته باشيد كه نبشي فوقاني به هيچ وجه نقش سازه اي نداشته و براي ممانعت از پيچيدن تير حول محور طولي خود اجرا ميشود . لذا كج بودن آن مشكل چنداني بوجود نخواهد آورد .

در ارتباط باتصوير 6 من با راه حل دوم شما كاملا مخالفم . چون اين روش به هيچ عنوان در هيچ آيين نامه اي نيامده و امكان لهيدگي قوطي در نقطه نشيمن تير وجود دارد . راه حل درست همان كندن نبشي زير سري از موقعيت غلط و نصب در موقعيت صحيح ميباشد .

در راتباط با تصوير 20 هم كاملا درست اظهار نظر كرديد .
مهندس رضا تصویر 16 نه 6
درضمن من نگفتم قوطی تشکیل بدیم،شایدم منظورم رو بد رسوندم
این رو من خودم به عینه دیدم
دو ورق مستطیلی همانند لچکی زیر سری اجرا میشن با این تفاوت که لچکی نیستن و مستطیلن و نیز بر خلاف لچکی در بالای ورق اجرا میشن بعد یه پلیت روی این دو اجرا میشه.
خلاصه بخوام بگم اینکه یه تکیه گاه دیگه بالای همون قبلی اجرا میکنن.
موفق باشی
 

Bana8

عضو جدید
مقاله واقعا مفیدی بود ممنون . در مورد ساختمون های بتن آرمه هم اگه میشه از این مطالب بزارید ;)
 

reza2011

اخراجی موقت
مهندس رضا تصویر 16 نه 6
درضمن من نگفتم قوطی تشکیل بدیم،شایدم منظورم رو بد رسوندم
این رو من خودم به عینه دیدم
دو ورق مستطیلی همانند لچکی زیر سری اجرا میشن با این تفاوت که لچکی نیستن و مستطیلن و نیز بر خلاف لچکی در بالای ورق اجرا میشن بعد یه پلیت روی این دو اجرا میشه.
خلاصه بخوام بگم اینکه یه تکیه گاه دیگه بالای همون قبلی اجرا میکنن.
موفق باشی

ممنون از ياد آوريت در ارتباط با شماره تصوير كه اشتباه گفتم . ضمنا دوست من چيزي كه اجرا بشه لزوما معنيش اين نيست كه كار درست و فني اي هست . من با روش شما نيز مخالفم . اين كار در هيچ آيين نامه اي بر شمرده نشده و به نظر من كار اصولي تر و منطقي تر و مهندسي تر اينه كه نبشي نشيمن از محل فعلي خود برچيده و در تراز جديد جوش شود . امكان لهيدگي لچكي ها تحت بار ثقلي يا بار زلزله بسيار بسيار محتمل است و به هيچ وجه قابل اعتماد نيست . ما مهندسين هميشه بايستي به گونه اي عمل كنيم كه اگر خدايي ناكرده اتفاقي بيفته بتونيم از خودمون با استناد به آيين نامه دفاع كنيم . من از دوستان خواهش ميكنم اگر با چنين مشكلي در كارگاه برخورد كردن بدون هيچ گونه اغماض قاطعانه با جوشكار برخورد كنن . و ضمنا بايستي فهميد چرا اين اتفاق رخ داده .


مقاله واقعا مفیدی بود ممنون . در مورد ساختمون های بتن آرمه هم اگه میشه از این مطالب بزارید ;)

من هم از شما و توجه شما ممنون هستم . حتما سعي ميكنم خواسته شما هم در عكس هاي سري هاي آينده محقق شود .
 

reza2011

اخراجی موقت
مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش سو م )

مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش سو م )

با عرض سلام خدمت مهندسين عزيز ... اميدوارم اين سري عكس ها نيز مورد پسند و استفاده شما عزيزان قرار بگيره ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 1

بادبند طبقه بالا بر خلاف آيين نامه و اجراي آن 100% خلاف است .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 2

خود شما مهندسين عزيز قضاوت و اظهار نظر كنيد !!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 3

تصوير شماره 4


در هر 2 تصوير قسمتي از ورق به دليل جوش غير اصولي سوخته و از بين رفته است .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 5

عدم اجراي درز انقطاع

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 6

شاهكار مهندسي :biggrin::biggrin: نصب شمشيري پله به مهاربند :biggrin::biggrin:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 7

اينم يك شاهكار مهندسي ديگه :biggrin::biggrin:... تصوير گويا هست و نيازي به توضيح نداره ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 8

يك سيستم سازه اي غلط و غير قابل قبول ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 9

يك مهاربند غير اصولي و غير قابل قبول ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 10

اولا بتن ريزي فونداسيون بايستي ممتد و بدون قطعي ادامه يابد . وليكن در شرايطي كه نياز به قطه بتن ريزي وجو داشت اولا نقطه قطع بايستي بر خلاف اين تصوير به دور از ستون ها و در ميانه نوارها انتخاب شود . سپس با زاويه 45 بتن ريزي قطع ميشود و يك سري آرماتور با همان قطر ميلگرد طولي فونداسيون به طول 1 تا 2 متر عمود بر سطح زاويه 45 درجه بتن در بتن فرو ميرود . روز بعد قبل از ادامه بتن ريزي ابتدا سطح بتن قبلي با آب خوب شسته ميشود و سپس عمليات بتن ريزي ادامه مي يابد .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 11

تصوير شماره 12


2 مشكل در اين تصوير ديده ميشه : اول اينكه در تير لانه زنبوري بايتس 2 چشمه انتهايي و يك چشمه مياني با ورق تقويت پوشيده بشه . در تصوير مشاهده ميشه كه چشمه مياني با ورق پوشيده نشده . ضمنا ورق تقويت بايستي روي ستون جوش بشه ولي چون ستون با بست موازي هست قبلش بايد يك ورق در نقطه اتصال روي ستون جوش بشه و ورق اتصال مهاربندي به ورق فوق جوش شود . بطور كل توصيه ميشه از بكار بردن ستونهاي با بست موازي خودداري كنيد زيرا اين گونه ستونها در امتداد بست هاي خود در مقابل نيروي زلزله بسيار آسيب پذير ميباشند .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 13

مهاربند داراي كمترين طول جوش روي ورق اتصال است .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 14

در مورد اين تصوير در سري قبل توضيح كافي داده شد . با لابردن تراز نبشي زير سري به روش نشان داده شده در عكس غير قابل قبول و داراي هيچ پشتوانه ايين نامه اي نميباشد .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 15

يك فونداسيون بتني به دليل عدم رعايت اصول فني مهندسي توسط پيكور تخريب شده است و مجددا بايستي اجرا شود . واقعا مهندس ناظر اين پروژه رو بايستي ستود :gol::gol:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير بدون شرح : :biggrin::D:eek: اينم ديگه آخر مهندسيه !!!!


 

reza2011

اخراجی موقت
مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش چهارم )

مجموعه مصور اشكالات اجرايي ساختمان ( بخش چهارم )


تصوير شماره 1


تراكم آرماتورهاي فوقاني تير بسيار بالاست و امكان داخل بردن شلنگ ويبره به داخل تير ميسر نيست .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 2

تصوير شماره 3

دپوي مصالح بسيار نامنظم است . در يك كارگاه اصولي بايستي كليه سيمانها روي هم و در فضاي سر پوشيده و بدور از بارش باران و برف دسته بندي و چيده شود . ضمنا بايستي از كف زمين حداقل 5 سانتيمتر بالاتر باشند . مصالح مورد استفاده براي ساخت بتن نيز بايد دور از بارش و در فضاي سر پوشيده باشد . البته در مورد مصالح سنگي حساسيت كمتر است ولي بايد توجه داشت كه رطوبت بوجود امده در مصالح بر اثر بارش باران يا برف ميتواند در كيفيت بتن تاثير گذار باشد .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 4

عبور از روي تيرچه مطابق شكل بسيار خطرناك و حادثه ساز ميباشد . راه اصولي آن است كه روي قسمت فوقاني تيرچه ها تخته هاي بنايي قرار گيرد و روي تخته ها رفت و آمد شود . بدين ترتيب بار بصورت گسترده و نه متمركز به مجموع تيرچه ها وارد خواهد شد .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 5

در تصوير يك ديوار برشي نشان داده ميشود . مش هاي ديوار برشي حتما بايستي با سنجاق هاي به شكل Z بسته شوند به گونه اي كه طول سنجاق تامين كننده فاصله بين مش ها باشد . اين فاصله بر اساس نقشه مشخص ميگردد . در شكل همانطور كه ديده ميشود از سنجاق در بين مش ها استفاده نشده است .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 6

در تصوير يك ديوار حائل ديده ميشود كه در مجاورت ديوار همسايه اجرا ميشود وليكن به ميزان مورد نياز از ديوار تراشيده نشده و لذا ممكن است ضخامت ديوار در اين ناحيه كاهش يابد . ضمنا حين بتن ريزي ديوار حتما در ضلع مشترك با ديوار بايستي از مشما استفاده كرد تا آب بتن توسط خاك جذب نشود .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 7

تصوير شماره 8

در تصوير كاورهاي بتني مشاهده ميشود . اين كاورها را ميتوان در كارگاه بطور دستي ساخت . بتن اين كاورها بايستي بسيار پرسيمان باشد . در كارگاه براي ساخت كاور ميتوان از يك لوله پليكا استفاده كرد . بدين شكل كه لوله پليكا رو به طول هاي يكسان به اندازه كاور ميبرند و بعد بتن پرسيمان داخل لوله هاي قطعه قطعه شده ميريزند و بعد هم يك قطعه سيم آرماتور به شكل U معكوس داخل بتن ميكنند . كاور را به تعدادي داخل مش ميگذارند كه اطمينان حاصل شود كه كاور در كل مش تامين شده اشت .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 9

تصوير شماره 10

تصوير شماره 11

در تصوير يك تير مايل مشاهده ميشود كه خاموت ها به شكل بسيار نامنظم و پراكنده در روي تير بسته شده است .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 12

تصوير شماره 13

تصوير شماره 14

شاقول كردن ستون بتني به كمك قوطي كمپوت !!!:biggrin::biggrin:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 15

يك طرف صفحه ستون فاقد بولت است . به دليل رفتار رفت و برگشتي نيروي زلزله چنين صفحه اي قطعا در زلزله از جا كنده خواهد شد .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصوير شماره 16

ستون بتني به دليل خوب ويبره نشدن يا عدم ويبره پس از باز شدن قالب كرمو شده و حتي ميلگرد داخلي مشاهده ميشود .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

ixabedi

عضو جدید
خیلی مفید و آموزنده بود
مرسی
.............
کسی در مرود نحوه شاقول کردن ستون میتونه توضیح بده؟
 

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بابت عکسها مهندس

تصویر2:
1-صفحه ستون نسبت به سخت کننده ها کوچک انتخاب شده.
2-سخت کننده روبرو با بقیه نامتقارن میباشد.
3-طول بلت بیش از اندازه بوده که انقدر از صفحه ستون بالا امده است،در ضمن قسمت جلو سمت راست بلت نداره.
4-زیرش هم که معلوم نیس چی هس؟!!!!!!!!! احتمالا فونداسیون نداره و بولت رو وسط سنگ جاسازی کردن.
در کل افتضاحه.

تصویر 4:ظاهرا ستون بصورت باکس اجرا شده ولی چرا: 1- جوش رو سرتاسری اجرا نکردن؟ 2-ورق سمت چپ انقدر ضخیم انتخاب شده؟

تصویر 8:این مدلش رو تا الان ندیده بودم،به حساب خودش خواسته بادبند اجرا کنه..

تصویر10:این تصویر یه عیب دیگه ام داره :بیس پلیت باید در اکس پی قرار میگرفت که نگرفته.

تصویر 15:به نظر نمیرسه تخریب فونداسیون باشه چون میلگردهای پی مشخص نیستند که اگه باشند باید با بتن درگیر میشدند موقع کندن ولی بتن تکه تکه کنده شده.درضمن قسمت روبرو یه دیوار برشی ایجاد شده و کنارش هم چندتا ستون و دالی که تخریب شده.....
به نظر من ممکنه قضیه چیز دیگه ای باشه....
 
بالا