فراتر از معماري.....

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و سپاس بی کران از همه دوستان معمار و همراهان بزرگوار، همچنین احسان گرامی برای طرح پیشنهاد با ارزششون....انشاالله در ادامه شاهد فعالیت رو به رشد تاپیک و حضور هر چه بیشتر عزیزان باشیم....
پیروز و سربلند باشید:gol:
TEK
از معماران بی آی جی


شرکت دانمارکی BIG یک مرکز فن آوری برای تایپه -تایوان- طراحی کرده اند که متشکل از ساختار مکعب شکل با حفره هایی کات شده از درون حجم آن می باشد . حفره های مرکز فناوری ، سرگرمی و دانش TEK یک مارپیچ در داخل حجم ایجاد می کند و مسیرهای دسترسی از سطح خیابان به ساختمان و تا سقف آن را شکل می دهد . ساختار با تیغه های بتنی ساخته می شود ؛ ترکیبی از صفحات نازک انباشته شده که در مرکز فروکش می کنند و به عنوان یک راه پله در قسمت حفره ها عمل می کنند . مناطق پله پله همچنین می توانند فضاهایی برای نشستن غیر رسمی بازدیدکنندگان راهم می کند . این مرکز شامل : فضاهای نمایشگاه ، اداری ، خرده فروشی و سالن اجتماعات ، هتل ، رستوران ها و گالری ها می شود که در اطراف فضاهای مارپیچی شکل می گیرند .

............................

نقشه هامنابع:اتود & dezeen
 

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمان سال جهان / فستیوال معماری جهان سنگاپور

این ساختمان عجیب امسال جایزه ساختمان سال جهان فیستیوال معماری جهان سنگاپور رو برد؛ ساختمونی که یک جور مینیاتور از یک جنگل و باغ استوایی و آبشار‌های متعدد اونه که در زیر سقفی سیال و شیشه بنا شده​ 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
قلب منطقه(مجتمع تفریحی تجاری)
توسط معماران ZAطراحی استثنایی با رویا پردازی های خارق العاده ،نمایی از معماری مدرن آینده را به نمایش درآورده است.مجموعه ای هماهنگ از نیازهای روحی و جسمی در کنار فراهم کردن اوقات فراغت و آسایش.....همگام با طبیعت و به دور از آلاینده های مصنوعی،همه و همه با سفری رویای در این ساختمان شیک ارمغان معماران متفکر و خلاق برای شما...

اینجا تبلوری از آینده است...

منبع:wordlesstech
 

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
موزه اردوس


موزه اردوس Eedos در مرکز شهر اردوس – مغولستان – به عنوان یک سیتی سنتر توسط معماران ام . ای . دی MAD ، با مفهومی از یک انعکاس و واکنش به کلیات مجموعه ، طراحی و در حال ساخت می باشد. طرح ساختار ، طبیعی با هسته ای نامنظم در تضاد با شهر ِبرنامه ریزی شده ، مناظر داخلی کاملأ جدا و مستقل را از دید بیرونی فراهم می کند. ساختمان موزه در یک فلزی روزنه دار و بازتابنده پیچیده شده و بنابراین سطح و نمای موزه ، یک انعکاسی قطعه قطعه از محیط اطراف خود می دهد. فضای داخلی تبدیل به یک فضای جدید عمومی و به چند سالن نمایشگاه تقسیم شده که توسط دیوارهای منحنی سفید و متوالی به هم متصل میشوند. سقف لعابیِ شیشه ای ، اجازه ورود نور به فضای داخلی را می دهد ، در حالی که تکه تکه بودن آن مانند یک تهویه طبیعی عمل می کند.

منبعwww.memari1391aghavil.blogfa.com
 
آخرین ویرایش:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
موزه هنری میلواکی


این موزه که در آمریکا واقع شده در بین سالهای 1991 تا 2001 ساخته شده است که در واقع یک مجموعه ی هنری کامل و بی نظیری می باشد. این موزه دارای غرفه های متنوعی است که سازه ی آن متحرک و به صورت بادگیر روزنه دار با قابلیت باز و بسته شدن (همچون یک پرنده ی بزرگ) می باشد. برخی نیز آن را تداعی کننده ی کشتی های قدیمیBrise Soleil می دانند.
از مشخصات جاذب این موزه قابلیت باز و بسته شدن آن است که طلوع و غروب خورشید در طول روز مهیا کننده ی سایه های زیبا در داخل موزه بوده که به راستی تجسم جذابیت های شهرنشینی را به ما نشان می دهد.
مشخصات ساختمان MAM
معمار : سانتیاگو کالاتراوا
مکان : میلواکی ، ویسکانسن ، ایالات متحده
تاریخ ساخت : سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱ میلادی
مساحت کل ساختمان : ۱۳هزار متر مربع
طول بنا : ۱۴۹ متر
بیشترین عرض بنا : ۴۳ متر
حداکثر ارتفاع بنا : ۳/۱۱ متر
هزینه اجرای پروژه : بیش از ۱۰۰ میلیون دلار
بدون شک ، موزه هنر میلواکی از برجسته ترین آثار معماری سانتیاگو کالاتراوا محسوب می شود که ترکیبی متنوع و پیچیده از معماری و سازه است. در این بنا هم سقفهای مواج و متحرک موجود است ، هم پلی معلق و زیبا و هم نورپردازیهای خلاقانه. در مجموع ، این شاهکار در زمره برترین آثار معماری جهان قرار می گیرد ، هرچند این عنوان را نیز در سال ۲۰۰۱ از دیدگاه مجله TIME کسب نمود و همچنین در همان سال در نظرخواهی عمومی وب سایت جایزه معماری پرایتزکر ، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد ، اما در پایان ، گلن مورکات استرالیایی در پایان جایزه مذکور را از آن خود نموددر نظر او ساختمانها نیز به مثابه جزئی از طبیعت می تواند در حال تغییر باشد. ایده های طرحهای متحرک او نیز عموما از طبیعت است؛ مانند پوشش پاویون کویت که استعاره ای از انگشتان دو دست می باشد، که به عنوان پوششی بر روی سقف گرد یکدیگر می آیند و سپس به سوی آسمان باز می شوند .در پوشش سقف موزه میلواکی نیز می توان استعاره ای از بالهای یک پرنده را در طرح دید.این پوشش متشکل از24 فین متحرک در دو سوی محور اصلی می باشند.


تراس جنوبی در حقیقت مانند قسمت جلویی یک قایق طراحی شده است . چه پلان و چه خطوطی که در نما به کار رفته است همگی یاد آور یک قایق می باشد که در کنار دریاچه میشیگان قرار گرفته است.

 
آخرین ویرایش:

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
استادیوم بازی های المپیک بین المللی قمری!!!

استادیوم بازی های المپیک بین المللی قمری!!!

این مجموعه ورزشی مجهز کهکشانی، با قرار گرفتن در یک دهانه نیم کیلومتری،ورزشگاه المپیک بین المللی قمری باگنجایش 100 هزار تماشاگر از سرتاسر نقاط دور و نزدیک خواهد بود.
طراحان با کمک نورپردازی دیجیتال و استفاده از منابع نوری ابر کیهانی ، قرار دادن یک هتل بزرگ به علاوه مجموع رستوارن های شیک و مدرن اوقات بسیار خوبی را برای ورزشکاران آینده فراهم کرده اند.....

منبع:wordlesstech
 

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
خانه اپرا Opera House
ساختمان بزرگ و با شکوه Palau de las arts شهر علم و هنر را کامل می کند که بزرگترین اپرا بعد از اپرای سیدنی می باشد. تالار اصلی این ساختمان 1800 صندلی دارد و می تواند به عنوان یک سمفونی ارکست، سالن کنسرت یا سالن باله و صحنه تئاتر عمل کند. بعد از آن کلاسها و اتاق های اصلی ساختمان ظرفیت400 تماشاچی را داردو برای مشاوره مقاله میزگرد و تئاتر بچه ها می باشد. در امفی تئاتر بالای تالار اصلی 1800 صندلی وجود دارد که می تواند میزبان حوادث هنری و موسیقی مهم و ویژه با نورپردازی زیبا و موثر، ویدئو های هنری و موسیقی پاپ باشد.در کل این ساختمان ظرفیت نشستن 4000 نفر در 3 سالن مختلف را دارا می باشد.
تصویری از نمای خانه اپرا در شهرك علم و هنر
...ساختمان اپرا در اکتبر 2005 بوسیله ملکه سوفیا افتتاح شد و به نام ملکه el palau de les arts Reina Sofia نامگذاری شد. برای کالاتراوا تکمیل ساختمان اپرا اوج 14 سال کار کردن بود. کالاتراوا میگوید به خاطر اندازه آن و زمانی که صرف شد و به این علت که شامل موسیقی می باشد این پروژه بسیار سخت و دشوار بود و پروژه ای است که خودم به آن بسیار علاقه مندم. در واقع این اپرا نمایش همبستگی من، بیننده، موسیقی دان و هنرمند است. ساختمان در واقع یک نمونه از معماری مدرن است و در توصیف آن، دارای رنگهای متنوع و گوناگون مثل یک سفینه فضایی می باشد که شبیه نمونه ای از خرچنگ های ماقبل تاریخ است. سقف آن شامل دو تا پوسته است که ساختمان را از خارج در آغوش گرفته اند و در این شکی نیست که این اپرا تبدیل به یک نماد برای والنسیا خواهد شد همانند اپرای سیدنی در استرالیا.این مرکز در ابتدا شامل چند حجم نامربوط بود که توسط یک پوشش مشترک شامل دو پوسته متقارن بتنی با هم متحد شدند. در بالای پوشش یک تاج از جهت ورودی ساختمان به سمت بالا بیرون میزند. ساختار حاصله، هویت کاخ هنر را تعریف می کند که به صورت چشمگیری اثرات سمبلیکی و دینامیکی آن را به عنوان نمادی در شهر علم و هنر بهبود می بخشد و همچنین عناصر داخلی را محافظت می کند.حجم های مختلف در میان محوطه گردشگاه که از کنار ساختار بیرون زده بر روی هم سوار شده اند. هسته مرکزی توسط تجهیزات تکنیکی شامل ماژول های صحنه ارکسترا و تجهیزات بالابر ساختمان اپرا و جایگاه تماشاچیان با سیستم تهویه هوای کامل شامل 1300 جایگاه می باشد که درون یک پوسته صوتی در داخل مجموعه جاسازی شده اند.یک آدیتوریوم کوچکتر شامل 400 جایگاه برای کنسرت های موسیقی کوچک ساخته شده در حالی که در قسمت شرقی مجموعه، یک آدیتوریوم بزرگتر با 2000 صندلی که قسمتی از آن زیر پوسته بیرونی قرار گرفته، وجود دارد.
تصویری از خانه اپرا در شهرك علم و هنرهمچنین برای مراسم های دیگر در قسمت های مختلف مجموعه جایگاه های لازم تعبیه شده است. برای نمایش در فضای باز، پوشش سقفی مجموعه و دیوارهای اطراف، شامل خصوصیات صوتی لازم می باشند، در حالی که در قسمت غربی یک سالن نمایش عایق بندی شده با پوشش شیشه ای بر روی سالن موسیقی کوچکتر قرار گرفته است.
پلان خانه اپرا در شهرك علم و هنر
مقطع خانه اپرا در شهرك علم و هنر
نمای خانه اپرا در شهرك علم و هنر
اسكیس های كالاتراوا از خانه اپرا در شهرك علم و هنرمنبع :memar20.mihanblog.com
 
آخرین ویرایش:

baran270

عضو جدید
کاربر ممتاز
انتشار اولين مدلسازي ها از مجموعه بــِکو؛ زاها حديد و زندگیِ منحنیپلانهاي مجموعه بزرگ beko واقع در قلب منطقه فرهنگي بلگراد ، طراحي شده توسط زاها حديد ، منتشر شده اند. اين مجموعه جديد شامل يك بخش مسكوني ، فروشگاه ها و مراكز تجاري ، تالار همايش بزرگ و يك هتل پنج ستاره است كه در كنار ديوار قلعه تاريخي كامگدان قرار گرفته است.​
اين طراحي عناصر منحصر بفرد مجموعه را به طريقي در كنار هم گذاشته است كه يگانگي اثر حفظ شده است و يك حس روان بودن معماري را در فضاي شهري القا مي كند. فضاهاي عمومي و خصوصي به همپوشاني يكديگر مي پردازند ؛ سازه و سايت را تركيب مي كنند و محيطي پويا از ساختارهاي مسلسل مي سازند. در سطح همكف ، يك " گيره " در ساخت عمارت اصلي ، آنرا به زمين مي كشد و نمايي باز از حياطهاي سبز را در مقابل شلوغي شهر مي سازد. مجموعه اي مواج از عناصر ،زمين سبز سايت را با تركيبي از بافتهاي دست ساز ، متريالها و رنگ مي سازند و حركت سيركولاسيون سايت را به نمايش مي گذارند


 

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمان سوپراستار

ساختمان سوپراستار

«سوپراستار» نوعی طرح برای ایجاد تفاوت در شهرهای چین است که خود را با سرعت روزافزون توسعه در چین وفق داده‌اند. این پروژه

توسط یک شرکت معماری اجرا شده که دفترش دقیقاً مجاور با دهکدة المپیک در پکن است.این شرکت که MAD نامیده می‌شود، در گزارشی اعلام کرد که این طرح، پاسخی به شهرهای جدید چین در سطح جهان است که

همگی شبیه به یکدیگر به نظر می‌رسند یعنی دارای فروشگاه‌های بزرگ، پمپ بنزین، و شعب مک‌دونالد هستند.

این شهرها شباهت زیادی با شهرهای اروپایی پیدا کرده‌اند که در آنها می‌توان نسل‌های مختلفی از ساختمان‌های موسوم به

«سوپراستار» را یافت.


کارمان را با رم آغاز می‌کنیم یعنی شهری که در آن سیاست‌گزاران ساختمان ریچادر مایر را برآمده از خرابه‌های روم باستان می‌دانند.

فضای جدید شامل ساختمان‌های نمایشگاهی است که توسط مایر بر روی خرابه‌های شهر بنا شده‌اند.

در ونیز از دوازده آرشیتکت جوان درخواست شد تا اقدام به توسعة محلات شهر نمایند.

MAD ، سوپراستار را پیشنهاد کرد.

برج‌های سوپراستار به ارتفاع صدها متر در شهر پدیدار شدند. چندین خط تله‌کابین نصب شدند تا مردم را بین ساختمان‌های مختلف، حمل کنند.

سوپراستار هیچ نیازی به خدمات شهری ندارد یعنی مواد غذایی در دل خود آن پرورش می‌یابند، ضایعات در دل خود آن امحا یا بازیافت می‌شوند، برق در دل خود آن تولید می‌شود و دارای محیطی کاملاً سرزنده است که همخوانی خوبی با محیط طبیعی چین دارد و دارای انبوهی از سالن‌های ورزشی، مراکز بهداشتی و پزشکی و دریاچه‌هایی است که آب شرب مورد نیاز را تأمین می‌کنند. سوپراستار دارای یک اکوسیستم دیجیتالی است.


سوپراستار 15000 چینی را در دل خود جای داده و می‌توان آن را در هر گوشه‌ای از جهان احداث کرد. هدف از این کار چیست؟ مبادلة انرژی چینیان با محیطی که در آن زندگی می‌کنند. از نظر معماران، سوپراستار همیشه در حال حرکت است.


آیا سوپراستار محیطی دوستانه دارد؟ این سؤالی است که ساکنان شهرهایی می‌پرسند که سوپراستار در آنها بنا شده است. البته آنها وقتی به این ساختمان‌ها می‌روند، به پاسخ این سؤال که مثبت است، می‌رسند. مسیحیان سوپراستار را به مثابة ستارة مسیح می‌دانند. آنها می‌گویند وجود سوپراستار مانند این است که هر روز سال کریسمس می‌باشد.


البته طراحی سوپراستار سؤالاتی بی‌پاسخ را نیز در پی دارد: نخست، شهرهای قدیمی چینی به راحتی قابل شناسایی و تمایز بودند. آنها به نوعی نمایانگر تمدن گذشته بودند. اکنون سوپراستار چه تصویری از چین را ترسیم می‌کند؟ آیا این تصویر روشن است یا تاریک؟
دوم، سوپراستار نمایانگر دنیایی آزاد است. آیا چنین چیزی واقعاً در مورد چین مصداق دارد؟
 

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
موزه بيست و يكم پرم؛ ويتو آكنچي و پیچش شهری

موزه بيست و يكم پرم؛ ويتو آكنچي و پیچش شهری
- مقدمه: وحشيانه نام نهادن ،همه مي دانند اين موزه بايد در بالاي زمين ،در بالاي شيب باشد. اما اين موزه نمي داند؛ حتي قبل از كه ساختمان شود، حتي زماني كه اين موزه تنها يك ايده مبهم از يك موزه است، آن نمي تواند در جايي كه بايد باشد، بماند. روي سطح زمين مسطح، شروع به لغزش مي كند. آن نمي تواند در مقابل شيب مقاومت نمايد، شيب وحشيانه خوانده مي شود، موزه نمي تواند بگويد نه، موزه شالوده اش را از دست مي دهد و به پايين شيب و به سمت رودخانه مي لغزد

2- قبل از ساختمان:همينطور كه ما موزه را شروع مي كنيم، اجازه دهيد به ساختمان فكر نكنيم، اجازه دهيد ساختمان را فرض نكنيم، اجازه دهيد درگير قراردادهاي عرف ساختماني نشويم. درعوض اجازه دهيد با فكر كردن از هيچ شروع كنيم: اجازه دهيد به موزه به عنوان هيچ چيز فكر كنيم، به هيچ چيزي جز خود شيب، اما اين ديگر ممكن نيست، شيب در حال حاضر تصرف شده است: به محض اينكه ما شروع به فكر درباره ي امكان موزه نموديم، ما حتي قبل از كه از هر موزه خاص آگاهي يابيم، چيزهايي در آنجا وجود داشت، در دامنه شيب موزه را امتحان مي كنيم، موزه را پيش بيني مي كنيم، خواسته انديشه ما است كه موزه همچنين تا جاي ممكن باريك، شفاف و ناپايدار باشد. موزه را به عنوان يك فرش خوابيده بالاي شيب آغاز مي كنيم

3- از پايين به بالا:فعاليت ساختمان موزه از پايين شيب درون آب آغاز مي گردد. در آغاز -‌در پايين شيب- موزه در زيرزمين است، آن در زير پوسته ي خود پنهان شده است.

تراشيدن پوسته:پوسته موزه را به بالا بكشيد و آن را همانند بالون پر از باد كنيد، بدنه ي موزه در بالا، در بيرون در فضاي باز ساخته شده است. به منظور افزايش فضاي موزه بالاتر از زمين، آن فضاي زير زمين را از دست مي دهد.

نوسان مواج:كشيدن بدنه موزه به درون آب و سپس شيب. سپس دوباره پوسته را بكشيد ، دور از بدنه موزه ، و پوسته را به پشت خودش پيچيده و بيش از دندانه هاي رشته ها قوس دهيد

4- از بالا به پايينيا شروع فعاليت موزه از جهتي ديگر، از بالاي شيب:پرتاب پوسته به هوا، بالاتر از لبه هاي رشته اي، سپس آنرا بر روي زمين بكشيد، اجازه دهيد به سمت پايين شيب بپيچد.شيب موزه را توسط از فرم درآوردن موزه شكل مي دهد، موزه شكل خود را از دست مي دهد، گرفتن شكل شيب، موزه يك جريان است كه هدفش رودخانه است. همانطور كه موزه در زمين فرو مي رود، تمام فضاهاي روي زمين خود را از دست مي دهد

5- تا شدن:‌يك سطح درون چند سطح سطوح شفاف، نيمه شفاف، منعكس كننده، مات، منشوري، روشن، رنگي، محدب، مقعر، عدسي ضخيم، عدسي نازك است

6- تاشو:سطوح را به صورت هاي كوچك تقسيم بندي امواج به ذرات تا كنيد

7- تاشو:‌سطح را با ساختار تا زنيد

8- نمايش ساختار تاشو:‌ديوارهاي موزه براي آوردن نور و منظره مورد استفاده قرار مي گيرد؛ ديوارها به تعليق رنگ ها نياز ندارند، رنگها در اين موزه در ميان هوا، در سيستم هاي كابلي كشيده شده درون ساختار آويزان شده اند

9- شكافتن، تهي كردن، تهي كردن به يك سو: شكافتن به درون نوارها و تا كردن آنها به عقب براي ايجاد طبقات

10- شكافتن و تا نمودن به عقب براي ايجاد ورودي ها

11- پيچيدن چشم انداز با ساختمان.لبه هاي ساختمان به عنوان چشم اندازي كه بر روي ساختمان رشد مي كند، محو شده است. اين ساختمان مي تواند تاشود، پانچ شود، در سرتاسر اينجا و آنجا، ساخت باغ مجسمه براي قدم گذاشتن به موزه

12- پيچيدن عمومي با خصوصي:معابر تونل مانند، همانند بزرگراه ها، بدون پرداخت هزينه وارد موزه شويد

13- تا زدن شهر در حصار موزه و بالعكس:همچنانكه قطار محلي به درون ايستگاه مي آيد، در داخل لابي، قطار ديگري از ايستگاه عبور مي كند و به بخش هاي ديگر موزه مثل موزه كودكان ، فروشگاه هدايا و رستوران هدايت مي كند

14- تا زدن موزه در حصار زمين و بالعكس:اين مكان هاي زيرزميني، بدون هيچ نور طبيعي، اتاقهاي رسانه اي، و تئاترها هستند. در اطراف گوشه ها، بيشتر در درون زمين، جای گرفته اند.
 

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ایستگاه قطار TGV،لیون،فرانسه(1994-1989)

نويسنده: هادی (ماهان) پورآخوند | ساعت: 3:18 بعد از ظهر

ایستگاه قطار TGV،لیون،فرانسه(1994-1989)

در سال 1989 مسابقه بین المللی محدودی بین معماران داخلی و خارجی برگذار شد که کالاتراوا برنده اول مسابقه شد.
هدفهای کلی پروژه:گسترش تجارت از طریق بهسازی حمل و نقل و ساخت ایستگاه قطاری نمادین که مانند نشانه شهری عمل کند.
نمادی که کالاتراوا طراحی کرد تشبیهی از حرکت و پرواز بود.برای حرکت کردن انحنای سازه ها در سقف سکوهای پرواز حس حرکت را به بیننده القا می کند و برای پرواز کردن بالها و پرها را توصیف می کند.بطوریکه مانند پرنده در حال بلند شدن می باشد.
او از یک هندسه شکسته در تمام سطوح برای حس حرکت و پرواز استفاده کرد.این پروژه شامل دو بخش کلی می باشد:
1.ساختمان اصلی ایستگاه قطار(30 کیلومتری جنوب فرودگاه لیون)
2.سکوهای حرکت و راهروی ارتباطی بین ایستگاه قطار و فرودگاه مجاور که همان فرودگاه شهر لیون می باشد.
ابعاد سالن ایستگاه:طول 130 متر،عرض 100 مترو ارتفاع 39متر.سالن ایستگاه که ریلها(دارای چهارریل می باشد که دو ریل مرکزی مخصوص قطارهای سریع بدون توقف و دو ریل دیگر برای ارتباط منطقه ای تا مرکز شهر لیون)آن را بهبه دو قسمت مساوی و متقارن تقسیم نموده است ؛راهروی 450 متری سر پوشیده که سکوهای راه آهن در آن قرار دارد و از یک گالری با 180 متر طول که با فولاد پوشیده شوده است به فرودگاه مجاور متصل می باشد و از این گالری راهرویی به پارکینگ شبانه متصل می شود.
در ضلع غربی سالن،شامل چندین پارکینگ و محوطه زیر زمین و ایستگاههای اتوبوس و تاکسی می باشد.در ضلع شرقی سالن، زیر زمین شامل امکانات کارکنان و بخش تحویل کالا؛طبقه همکف شامل محل اجتماعات و فروش بلیط و سایر خدمات راه آهن؛نیم طبقه شامل دفاتر رئیس ایستگاه راه آهن و رئیس پلیس راه آهن و در طبقه آخر یک رستورانکه تا تراس قرار گرفته قرار دارد.
سقف سالن ایستگاه توسط چهار تیر منحنی شکل که دو تیر مرکزی و دو تیر دیگر که در امتداد که 100 مترنماهای شمالی و جنوبی را تشکیل می دهند،که توسط یک پایه بتنی در غرب تحمل می شود و در قسمت شرقی دو تیر خارجی هسته بتنی را در بر می گیرد.​
 

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قطره آب، نماد ساختمان خورشیدی گردان

نويسنده: هادی (ماهان) پورآخوند | ساعت: 10:8 قبل از ظهر


این ساختمان كاملاً بر روی آب احداث شده كه سطح زیرین آن به صورت صفحه‌ای مدور چرخشی در درون آب به گردش درمی‌آید.

ساختمان خورشیدی گردان و متحرك كه توسط گروه معماری Orlando de Urrutia طراحی شده است، به شكل یك قطره آب نمایان شده كه می‌تواند در جابه‌جایی و چرخش هوا به داخل آب و عملكرد برعكس آب بسیار مؤثر عمل كند. این ساختمان كاملاً بر روی آب احداث شده كه سطح زیرین آن به صورت صفحه‌ای مدور چرخشی در درون آب به گردش درمی‌آید.

این ساختمان با سیستم‌های انرژی‌های تجدیدپذیر ساخته شده و بدنه آن از تعداد زیادی سلول‌های فتوولتائیك تشكیل شده است كه در كوتاهترین زمان ممكن و در هر شرایط آب و هوایی، بیشترین سلول‌های خورشید را جذب كرده و به انرژی گرمایی تبدیل خواهد كرد.سیستم تهویه هوای داخلی ساختمان به صورت خودكار و با جابه‌جایی آب و هوا در زیر آب و بدنه ساختمان صورت می‌گیرد كه نقش عمده‌ای را در پاكسازی هوا و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای ایفا خواهد كرد.این ساختمان آبی از سالن‌‌های مختلف تفریحی، اتاق كنفرانس، رستوران، سالن تئاتر و نمایش و سایر بخش‌های مشابه برخوردار است و می‌تواند به‌عنوان یكی از بهترین جاذبه‌های توریستی محسوب شود.


 

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بلندترین برج جهان با 1000 متر ارتفاع در جده ساخته می شود !
از آنجا که در حال حاضر برج سازی آنهم از نوع بلندترین، افکار شیوخ و زمامداران عرب منطقه را به خود مشغول کرده، شاید دور از انتظار نباشد که عربستان سعودی هم بخواهد رکورد برج های دبی را بشکند و آسمان خراشی به مراتب مرتفع تر از دیگر برج های دنیا را بسازد. آسمان خراشی با ارتفاع یک کیلومتر که نام برج پادشاهی را بر آن نهاده اند.

دوستان طراحی این آسمان خراش بی نظیر را شرکت AS+GG در شیکاگو عهده دار است که این شرکت اعلام کرده برج پادشاهی که قرار است در شهر بندری جده در كرانه دریای سرخ واقع در عربستان سعودی ساخته شود و از بلندترین برج های جهان خواهد بود را در دست طراحی دارد. این برج با بیش از 1000 متر ارتفاع طراحی شده و مساحت ساخت و ساز آن در سطحی برابر با 530 هزار متر مربع را در برخواهد گرفت.

این برج چیزی حدود 172 متر بلندتر از برج خلیفه در دبی که در حال حاضر با ارتفاع 828 متر عنوان بلندترین ساختمان جهان را دارد خواهد بود و انتظار می رود هزینه ساخت این برج به بیش از 2 میلیارد دلار برسد. برج پادشاهی که قرار است ظرف پنج سال آینده ساخته شود آسمانخراشی است كه میزبان یك هتل چهار فصل لوکس، آپارتمانهای مدرن، فضای اداری، چشم انداز پانورامیك و بالاترین رصدخانه جهان خواهد بود.
در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را انتخاب كنید


 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
1

1

هتلهای فانتزی پیشرو
14 طرح مفهومی ِ ریسکی
چه کسی نمی خواهد در هتلی اقامت داشته باشد که در دریا ساخته شده، با بالون و کشتی هوایی به آن رفت و آمد می کنند، به صورت ناپایدار بر روی پرتگاهی فرود آمده یا با مجسمه های رباتیک مایکل جکسون آراسته شده است؟ این 14 هتل مفهومی، تخیلی، آینده نگر و گاهی نیز طنزآلود هستند، اما قرار نیست همیشه ناساخته باقی بمانند، برخی از آنها ممکن است در سرزمین ناشناخته ی دبی به واقعیت بپیوندند یا حتی.....!!!


1- ماه کامل خلیج، آذربایجان
Full Moon Bay, Azerbaijan
این هتلِ مفهومی خیره کننده که توسط معماران هیریم ساخته شده به نسبتی از جنگ ستارگان و بسیار از کره ی ماه الهام گرفته است. این طرحها برای پایتخت آذربایجان، شهر باکو طراحی شده اند، سازه های پیشرویی که هتل ماه کامل و هتل هلال نام گرفتند. ظاهر آنها بسته به مکان بیننده تغییر می کند؛ ساکنان بر این باورند که وقتی از زیر به هتل ماه کامل نگاه می کنید شبیه به ستاره ی مرگ است.


2- برج پیوند
The Graft Tower

این هنرِ مفهومی از یک فیلم جدید در سیاره ای دیگر نیست، این برج پیوند است. یک هتل بومی با مزرعه ای عمودی که توسط دیگو تاچیولی، سیژ چن و تایلر والاس طراحی شده است. این سازه بعنوان یک ساختمان از منابع خالص تصور شده که برای محله ی سان خوان، پورتو ریکو غذا، آب و انرژی فراهم می آورد؛ هتل بومی و گردشگری شبیه یک موجود زنده است که رشد می کند و الیافش در اطراف قاب اسکلتی پیوند می خورند. اتاقهای غلاف مانند هتل و دیگر مکانهای قابل سکونت در تارهای برج قرار گرفته اند، مانند پوسته های تخم مرغ در تار عنکبوت.


3- هتل کروی در صخره
Hotel Sphere on a Cliffside

میلا رزانوای طراح، هتلی کروی را تصور کرده که به طور چشمگیری در صخره ای بزرگ در اقیانوس قرار می گیرد، طرحی که بدون شک منظره های بی نظیری را همراه خواهد داشت. هتل کروی برای دبی در نظر گرفته شده است، این هتل در صخره ای در 300 متری یک جزیره ی مصنوعی قرار خواهد گرفت و این جزیره با یک پل به سرزمین اصلی وصل خواهد شد.

4- پناهگاه و ملجاء زیردریایی خدای دریا
Poseidon Undersea Resort
در اصل این مجموعه در سال 2009 باز شد، ملجاء زیردریایی خدای دریا الان در برزخ قرار گرفته و ممکن است نتواند امسال از مهمانهایش پذیرایی کند، البته اگر این امر همیشگی نباشد. اما مطمئناً نگاه کردن یه این هنر مفهومی سرگرم کننده است. تصور کنید بعنوان اولین بستر دریایی بتوانید بر روی یک دامنه ی 40 پایی لوکس در زیر سطح دریا استراحت نمایید، خدای دریا (پوسیدون) شامل 24 سوییت، یک آپارتمان لوکس و 48 تکسرا در محفظه ای شیشه ای می گردد که منظره های حیرت انگیزی از آب کریستالی تالاب فیجی برای میهمانان به ارمغان می آورد، یک سفر 7 روزه به آنجا برای 2 نفر در حدود 30000 دلار هزینه می برد.


5- هتل شناور روسی آروتل

Aerotel Russian Floating Hotel

هتل تور مانند در دریا، با یک پارک شبکه ای کامل، که با بالونها و کشتیهای هوایی باید به آن رفت و آمد کرد یک طرح پیشروی خارق العاده است که توسط معمار روسی الکساندر اسداف، طراحی شده است. قسمت خیلی کوچکی از هتل با آب در تماس است، از حیات آبزیان حفاظت شده و سازه ی شبکه ای دربرگیرنده ی پارکها، جاده ها و باغهای معلقی می گردد.

.....................
 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
2

2

هتل ربات مایکل جکسون
The Michael Jackson Robot Hotel
این هتل عجیب و غریب خیلی بلند و شبیه به یک انسان است و نمادی از چهره ی شناخته شده مایکل جکسون می باشد. مانند یک ربات. این طرح یادبود مایکل جکسون، کاری از تیموتی پترسون بوده و یک مجموعه ی چندرسانه ای و تفریحی سرگرمی در لاس وگاس است و دارای اتاقهای میهمان و مرکز خرید می گردد.


هتل مورپ

MORP Hotel

در هتل مورپ از ستون فقرات الهام گرفته شده است و نسبت به وضعیت آب و هوایی و جغرافیای بنادر و لنگرگاه های مختلف قادر به تغییر وضعیت می باشد. طراح جیانلوکا سانتوسوسو ، یک طراحی متحرک انجام داده است، بنابراین این سازه می تواند در سراسر جهان حرکت کرده و گردشگران را مانند یک کشتی کروز از نقطه ای به نقطه ی دیگر ببرد. هرچند که هتلهای مورپ با سرعتی ثابت و خیلی کم حرکت می کنند اما تجربه ای برجسته از ساخت مسکن در اقیانوس محسوب می گردند.


هتل اَرک

The Ark Hotel
اگر قیامت رخ بدهد و شما در هتل ارک باشید، بواقع خوش شانس بوده اید. هتل ارک که توسط شرکت معماری رمیستودیو روسی طراحی شده است، یک زیست کره ی ساخت بشر است که می تواند در مقابل سیل، امواج جزر و مد، بالا آمدن سطح دریاها، زلزله و سایر بلایای طبیعی مقاومت نماید. این سازه طوری طراحی شده که روی زمین قرار گیرد و با بالا آمدن آب در آن شناور می گردد. باغ داخلی آن غذای میهمانان را فراهم خواهد کرد.


جهان آبی
Water world
با تقلید از یک آبشار در لبه ی یک معدن، هتل جهان آبی اولین جایزه ی بین المللی طراحی سونجیانگ، چین را از آنِ خود کرد. عملاً این هتل برای خود یک شهر است، با 400 تخت، کافه ها، رستورانها، استخرهای شنا، تسهیلات ورزشی و مراکز خرید. همچنین در این ساختمان فعالیت هایی ارائه می شود که آن را منحصر به فرد ساخته، نظیر سنگ نوردی و پرش از ارتفاع.


هتل حلقه ی الماس

The Diamond Ring Hotel
درحالیکه هنوز مشخص نیست این هتل غیرمعمول تنها یک ایده ی گزارش شده است یا خیر، در واقعیت در ابوظبی در حال ساخت می باشد، در هر حال این هتل یک سازه ی جالب و منحصر به فرد است. این سازه در یک جزیره ی مصنوعی و کمانهای آن در مرکز یک چرخ و فلک با غلافهایی محصور قرار گرفته اند و در واقع یادآور چشم لندن می باشد.

......................................

 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
3

3

ملجاء و هتل زیرآبی هیدروپولیس
Hydropolis Underwater Hotel and Resort
ملجاء و هتل زیرآبی هیدروپولیس که برای دوبی طراحی شده است به نظر می رسد برای مدتی طولانی به واقعیت تبدیل نشود. این هتل در خلیج فارس غوطه ور می باشد، با یک ورودی در سطح دریا و ساختمان اصلی هتل که بر روی زمین دریا قرار گرفته است. بعنوان نمادی از تکثیر ارگانیسم انسان در طراحی معماری، سازه از عملکرد موتور و سیستم های عصبی و قلب و عروق تقلید کرده است.


هتل آپیرون

The Apeiron Hotel
یکی دیگر از پروژه های متوقف شده برای دبی، هتل آپیرون است که هتلی هفت ستاره و به شکل بادبزن در جزیره ای مصنوعی می باشد. با هزینه ی 500 میلیون دلار (ایالات متحده)، هتل 350 سوییت لوکس خواهد داشت که تنها با هلی کوپتر یا قایق تفریحی می توان به آن دسترسی یافت. هتل تالاب، سواحل، سالن نمایش فیلم و گالری هنری خود را دارد.

هتل مارپیچ برای خلیج زاید ابوظبی
Helix Hotel for Zayed Bay, Abu Dhabiهتل مارپیچ برنده ی رقابت طراحی برای هتل لوکس پنج ستاره در خلیج زاید ابوظبی می باشد. اشکال نامتقارن و شطرنجی به آن ظاهری چین خورده می دهد، هتل در آب های مجاور زاها حدید (پل طراحی شده ی شیخ زاید) نیمه شناور خواهد بود. معماری لیزر برای این مکان 208 اتاق میهمان و سوییت در نظر گرفته که در دور یک طبقه ی مارپیچی چیده و با سالن هایی بسته از هم جدا شده اند و هر اتاق میهمان رو به یک دهلیز بزرگ باز می شوند.

هتل موج آبی
Hotel Blue Wave
به صورت مناسبی این هتل، هتل موج آبی نام گرفته و از بتنهایی موجی شکلی ساخته شده که روی هم قرار گرفته اند و به رنگ لاجوردی روشن می باشند. در داخل، طبقات با پلکانی زاویه دار به هم راه دارند و هیچ زاویه ی راستی در آن به چشم نمی خورد. طراح آندریاس آنجلیداکیس ، می گوید: پروژه، حالتهای مسکنی موقت را مورد مطالعه قرار می دهد مانند ساحل (حوله ی خود را پهن کنید و ادعا کنید آنجا جای شماست) یا بی اجازه صاحب زمینی شدن (اتاق خود را انتخاب کرده و چند ماه در آن بمانید) و همچنین در این پروژه به دنبال راهی اجتماعی و زیبا هستیم که تجربه ی هتل سازی را غنی سازد.
weburbanist.com
image via : angelidkis.com
translate by:Farhikhte 

Similar threads

بالا