فراتر از معماري.....

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز

Block H
by Kohn Pederson Fox

 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
فراتر از معماري.......

فراتر از معماري.......


درود بر دوستان معمار عزيز:gol:

معماري امروزه فراتر از تصور درك عمومي بشر در چيدن خشت و مصالح كه ريشه در نبوغ و ادراك حسي انسان دارد كه هر لحظه شكوفا تر مي شود.....
معماري نوين متحول شده از عصر آهن و گامي براي آرمان شهر بي بديل آينده است...
.........

و اكنون....!!
در سرتاسر جهان معماران،طراحان و شهرسازان در پي ساختن و دست يافتن به سر حد معماري هستند كه بي شك نمونه هاي آن را مشاهده كرده ايم.

با قرار دادن مجموعه منظم از پروژهاي ساختماني با ايده هاي بسيار خلاقانه و جسورانه، و تهيه يك مجموعه منظم از تلاش متخصصان و معماران زبره جهاني ضمن معرفي بيشتر و آشنايي با معماري مدرن ، تلاشي كوچك براي الگو برداري و بالا بردن خلاقيت ذهني داشته باشيم.

سپاس و موفق باشيد:gol:
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برج بیونیک LAVA

برج بیونیک LAVA

مفهوم برج بیونیک کشف مجموعه‌ای از راه‌های معماری و طبیعی است که در هم ادغام شوند و ساختار نهایی قابل سکونت را ایجاد نمایند و از سطح پایه شروع می‌شود.

استفاده از منابعی از سازمان بیولوژیکی اکوسیستم، این طرح از کوچکترین واحد به اطلاعات کلی سیستم جوابگوست.

با استفاده از مدل‌سازی پارامتریک منطق رفتاری، سیستم به طور مداوم بهینه‌سازی می‌شود. این پروژه وابسته به شکل‌شناسی زیستی که طرحی از LAVA است، از طبیعت الهام گرفته و تلاش می‌کند با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته طراحی، به یک ساختار سبک، کارآمد و با شکوه برسد.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ورزشگاه Jingzhou واقع در مرکز شهر Jingzhou با همکاریChina National Sports Group و DUO طراحی شد.

این ورزشگاه 470 × 550 متری شامل سقف‌های حلزونی شکل بهم متصل با یک سایه بان سقفی است.

این مجموعه مختص به فعالیت‌های ورزشی به اضافه چندین فروشگاه و همچنین محل برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها می‌باشد.


این مجموعه سه پر ، مکانی برای ورزش‌های آبی، سالن ورزشی و یک مرکز آموزشی است که سایبان سقفی سه بنا را به یک مجموعه واحد تبدیل کرده است.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ساختمان اداری Al Dar ؛ پروژه ای منحصر به فرد و مبتکرانه

ساختمان اداری Al Dar ؛ پروژه ای منحصر به فرد و مبتکرانه

اختصاصی معماری نیوز: ساختمان اداری AlDar که توسط گروه معماری MZ طراحی شده ، پروژه ای منحصر به فرد و مبتکرانه است. این ساختمان نیمه کروی شامل دو نمای مدور محدبی شکل است که با یک نوار باریک دندانه ای شیشه کاری شده است. این بنای کاملاً شیشه ای از نمای روبرو کاملاً مدور و از جهات دیگر منحنی است.


شکل مدور در معماری:
دایره نماد سازگاری، پایداری، عقلانیت و همچنین بی نهایت بدون ابتدا و انتهااست. همچنین دایره مظهر تمامیت است که کل مکان و زمان را در بر می¬گیرد.

Boullée این دایره دو وجهی را به عنوان یک شکل ایده آل و بی نقص مورد ستایش قرار داد زیرا با هیچ حقه چشم اندازی نمی توان ظاهر آن را تغییر داد.

از آغاز تا کنون معماران با الهام از رمزآفرینی دایره، در طرح های بناهایشان از اشکال هندسی کروی شكل استفاده کرده اند. شکل کروی تولوس (معبد دوار) در یونان با زمینی گرد از آثار معماری یونانی غیرعادی نیست و بعدها در نوع شناسی بناهای رومی نیز استفاده می شده است.در سال 1784، Boulléeکنایه آمیزترین پروژه اش را مطرح کرد: مقبره سرباز گمنام برای اسحاق نیوتن که به شکل یک دایره بزرگ با ارتفاع 150 متر، نمایانگر جهان، بر پایه ای کروی شکل قرار گرفته است. اگرچه این طرح هیچ گاه عملی و ساخته نشد.

در تمام دوران تاریخ مدرن معماری، معماران ساختمان¬های کروی شکل نظیر برج های مدور و گنبدها را طراحی می کردند و شکل دایره به طور قابل ملاحظه ای در توسعه افلاک نما و تئاترها به چشم می خورد. شکل مدور همیشه برای نقشه های زمین و کف با نما و سقف ساختمان سنتی استفاده می شده است.

با این وجود، تا کنون هیچ کس اقدام به ساخت ساختمانی با نمای کاملاً مدور ننموده است. چنین ایده ای در طرح ها باقی ماند.


مبداء و پیدایش شکل ساختمان اداری ALDar:
طرح اداره كلAldar، توسط معماران MZ، در نوع خود مبتکرانه و منحصر به فرد است.در زمان تصمیم گیری برای ساخت بنای شمایلی در ساحل Al Raha، Marwan Zgheib تصمیم گرفت ساختمانی ساده بسازد که مفهوم آرامش و زیبایی ایده آل معماری کلاسیک و در عین حال عظمتی پرمعنا را برساند؛ ساختمانی که با معماری شمایلی امارات متحده عربی رقابت کند.

برای رسیدن به این منظور، Zgheib ابتدا می¬بایست اشکال طبیعی را تحت هدایت مفهوم نظم انتخاب می کرد. از این رو، با الهام از پوسته صدف که با میراث دریانوردی اش برای ابوظبی همانند رمزآفرینی شکل هندسی کروی معنی عمیقی دارد، در ساخت دو دیوار غول پیکر منحنی شیشه ای از پوسته صدف باز الهام گرفت.

اینگونه بود که این طرح هندسی و ارزشمند ایجاد شد: آسمانخراشی کروی با سطح منحنی شیشه ای که به اندازه چهار زمین فوتبال است.نسبت های هارمونیک:
برای ایجاد تصوری کلی از مفهوم ساختمان عظیم مدور، مسائل ثبات بصری، هارمونی و پویایی بسیار مهم هستند. چالش اصلی ،پیدا کردن دو نقطه بر روی زمین برای قرار دادن این بنا بود. برنامه توسعه این حجم با استفاده از یکی از قدیمی ترین قوانین معماری انجام شد: قاعده كمیت بر اساس بخش طلایی.

بخش طلایی صرفاً مربوط به بخش زیباشناسی ساختمان نیست که مورد توجه هنرمندان است بلکه اصل کیهانی همه جا حاضری است که موجب تمایز ساختاری می شود.

در واقع، این نسبت در عمل طبیعت نمایان می شود (نظیر بدن انسان، بدن حیوانات، نباتات و کریستال ها) که ذهن و چشم انسان به طور طبیعی آن را ترجیح می¬دهد و دنبال می كند.تناسب های معبد یونانی بازتاب قاعده زیباشناسی ساختمان از بخش طلایی است.

وقتی از قاعده بخش طلایی در این بنای کروی شكل استفاده می کنیم، دایره به ستاره پنج پری تقسیم می شود که در آن بدن انسان در کنار سر و چهار عضو دیگر هر کدام در یک پر این ستاره قرار گرفته اند. بر همین اساس، معماران توانستند دو پایه این عمارت کروی شکل را بنا نهند. این دو نقطه ای که به زمین متصل می-شونددر نهایت تعادل این عمارت را برقرار می سازند.

توجه با این اصول بود که شکل پویا و بخش اصلی این ساختمان به وجود آمد.تلفیق نما و سقف:
بر خلاف ساختمان های چهار طرفه متداول، ساختمان کروی شکل با به کار گیری ساختار سقف نوعی، رویکرد ساخت و ساز بنا را به چالش می کشاند.

این ساختمان سه وجهی متکی بر قسمت زیپ مانند، شیشه پیوسته و نوار ساختمانی است که دو وجه اصلی را به هم کوک می زند و سطح باریک پیوسته افقی ـ عمودی، پهلو و نمای خارجی، پنجره و سقف را ایجاد می کند. این جزء جانبی که ستون فقرات پروژه است، به طور برجسته تلفیق نما و سقف را به وجود آورده و به دنبال آن فرم یکپارچه عمارت شکل می گیرد. اینگونه بود که این طرح هندسی و ارزشمند ایجاد شد: آسمانخراشی کروی با سطح منحنی شیشه ای که به اندازه چهار زمین فوتبال است.
انحنای نما:
شکل برجسته و شگفت آور این ساختمان با استفاده از طرح ساختار خارجی مثلثی ـ شبکه چهارخانه مورب فولادی به دست آمد. اولین نوع این ساختمان که در امارات متحده عربی ساخته شد،با استحکام و کارآیی بیشتر مناسب با ساختمان کروی شكل و با قابلیت انعطاف پذیری بیشتر نسبت به ساختمان های مستطیلی شکل خلق شد.

این سامانه نه تنها به کمینه کردن اثر قاب های فولادی در نما کمک می کند بلکه به عنوان یک المان معمارانه که حس کلی مقیاس را شکل داده، با بزرگنمایی سازه از لایه سازی افقی معمولی که در نمای اغلب ساختمان های بلندمرتبه این منطقه وجود دارد، عمل می نماید. این سیستم نمودار شبکه ای نیازی به ستون های خارجی ندارد و بنابراین زیبایی ظاهری بنا حفظ می شود.

همین مسئله منجر به بالابردن کارآیی ساختمان شده و انعطاف پذیری طرح را راحت¬تر کرده است. اگرچه این ساختمان تنها 23 طبقه دارد، اما مساحت آن به اندازه یک برج معمولی 40 طبقه می¬باشد.

پوشش منحنی شیشه ای یکی از پیچیده ترین سازه های انجام شده بود. ترکیب قطعات مثلثی و لوزی شکل مثل یک پازل سطح نمودار شبکه ای و این شکل پیچیده هندسی را پوشاند و مسئله انحنای بنا را حل کرد.

بخشی از طرح اصلی یا همان ساختمان مدور رو به خیابان با نمای غربی ـ شرقی است و طلوع و غروب خورشید در شیشه قابل رؤیت است. بناهای شیشه ای نه تنها محیط پیرامون پروژه را منعکس می سازند بلکه شخصی که روبروی آن ایستاده می تواند انعکاس و تصویر خود در جهان بزرگ تر را ببیند.

استراتژی¬های پایدار ساختمان:
این پروژه مطابق با استاندارد LEED شورای ساختمان سبز ایالات متحده طراحی شده و در ساخت این بنا مسائل زیست محیطی کاملاً رعایت شده است. این ساختمان یكی از اولین ساختمان های اداری دوستدار محیط زیست در ابوظبی می باشد كه از مواد قابل بازیافت مانند فولاد، بتن و شیشه ساخته شده است.

همچنین این ساختمان از حداكثر نور طبیعی استفاده می كند و دفاتر اداری در هر طبقه در معرض نور خورشید قرار گرفته اند. همچنین یك سیستم خودكار زیرزمینی برای جمع آوری مواد زائد تعبیه شده كه از مواد زائد موجود در ساختمان مجدداً استفاده می كند. این سیستم آشغال را مستقیماً به ایستگاه محلی انتقال زباله برای بازیافت و فشرده شدن منتقل می كند.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرودگاه بین المللی ابوظبی
حکومت امارات متحده عربی تصمیم دارد تا در یک برنامه طولانی مدت، شهر ابوظبی، پایتخت این کشور را تا سال 2030 از یک بیابان، به یک "باغ خلیج" تبدیل کند. این تصمیم با توجه به ویژگی های زیست محیطی و نیازهای رو به گسترش این شهر در نظر گرفته شده است. طراحی ساختمان جدید فرودگاه بین المللی ابوظبی نیز در این برنامه کلان جای گرفته است.

این ساختمان بر روی فلات و به عنوان دروازه ای برای ورود به شهر در نظر گرفته شده است. ساختمان ترمینال در طول روز به صورت یک سایبان بزرگ در مقابل آسمان قد کشیده است و در طول شب، به صورت نورانی، یک ساختار شفاف را پدیدار می کند، به صورتیکه از فاصله ای در حدود 1500 متر دورتر، برای رهگذران بسیار چشم نواز است.

ساختار این ترمینال از متریال بسیار سبک تشکیل شده است و از قوس های گوناگون در سطوح مختلف داخلی و خارجی استفاده شده است. در داخل این ترمینال علاوه بر تشکیلات نقل و انتقال مسافرین، بازارچه محلی، گالری های هنری، رستوران، کافی شاپ و یک باغ مجلل نیز تعبیه شده است.
مدیران این پروژه در نظر دارند تا امکانات لازم را برای 50 میلیون مسافر در طول سال فراهم کنند. نمای موج دار ساختمان برای محافظت کاربران از نور خورشید در نظر گرفته شده است.
علاوه بر این، اهداف زیست محیطی نیز در طراحی این پروژه دخیل بوده است. سیستم کنترل هوشمند مصرف آب و استفاده بهینه از نور طبیعی و کاهش مصرف برق از جمله تدابیر در نظر گرفته شده در این خصوص می باشد.حکومت امارات متحده عربی تصمیم دارد تا در یک برنامه طولانی مدت، شهر ابوظبی، پایتخت این کشور را تا سال 2030 از یک بیابان، به یک "باغ خلیج" تبدیل کند. این تصمیم با توجه به ویژگی های زیست محیطی و نیازهای رو به گسترش این شهر در نظر گرفته شده است.

طراحی ساختمان جدید فرودگاه بین المللی ابوظبی نیز در این برنامه کلان جای گرفته است. این ساختمان بر روی فلات و به عنوان دروازه ای برای ورود به شهر در نظر گرفته شده است
ساختمان ترمینال در طول روز به صورت یک سایبان بزرگ در مقابل آسمان قد کشیده است و در طول شب، به صورت نورانی، یک ساختار شفاف را پدیدار می کند، به صورتیکه از فاصله ای در حدود 1500 متر دورتر، برای رهگذران بسیار چشم نواز است.
ساختار این ترمینال از متریال بسیار سبک تشکیل شده است و از قوس های گوناگون در سطوح مختلف داخلی و خارجی استفاده شده است. در داخل این ترمینال علاوه بر تشکیلات نقل و انتقال مسافرین، بازارچه محلی، گالری های هنری، رستوران، کافی شاپ و یک باغ مجلل نیز تعبیه شده است.

مدیران این پروژه در نظر دارند تا امکانات لازم را برای 50 میلیون مسافر در طول سال فراهم کنند. نمای موج دار ساختمان برای محافظت کاربران از نور خورشید در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، اهداف زیست محیطی نیز در طراحی این پروژه دخیل بوده است. سیستم کنترل هوشمند مصرف آب و استفاده بهینه از نور طبیعی و کاهش مصرف برق از جمله تدابیر در نظر گرفته شده در این خصوص می باشد.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
طرح پیشنهادی موزه هنر شهر نیوتایپه
دفتر معماری فرآیند بنیان موفق شد تا یکی از پنج جایزه (Honorable Mention) مرحله نخست مسابقه بین المللی طراحی موزه هنر تایوان (New Taipei City Museum Of Art) را کسب کند. تیم طراحی شامل جعفر بزاز، آرش پور اسماعیل و کمال یوسف پور و همکار طراحی، هاله عارفی می باشد. این مسابقه در سال 2011 و توسط شهرداری شهر نیوتایپه برگزار شد.

ساختار کلی طرح پیشنهادی این گروه عبارت است از یک مکعب مستطیل بزرگ در یک میدان شهری. فضای داخلی این حجم معلق که به صورت کاملا یکپارچه و پیوسته، بدون تقسیم‌بندی رایج بنا به چند طبقه مشخص طراحی شده، دربردارنده چندین گالری متحرک (Moving Galleries) است که تعدادی از آنها در جهت افقی، به چپ و راست، حرکت می‌کنند و تعدادی دیگر در جهت عمودی، به بالا و پایین.
گالری‌های متحرک موزه، حتی این قابلیت را هم دارند که در ادامه مسیرهای حرکتی خود، از بدنه اصلی ساختمان، در چهار نمای اصلی و نمای پنجم (پشت بام)، عبور کنند و وارد فضای شهری شوند. گالری‌های متحرک موزه که دیواره بیرونی آنها نیز قابلیت نمایش و ارائه آثار هنری را دارد، با توجه به ویژگی‌های حرکتی خود، یک فضای پویا (Dynamic Space)، هم در داخل موزه و هم در بیرون آن، خلق می‌کنند که ساختار آن تابع مسیر حرکت گالری‌ها بوده و در نتیجه در هر لحظه از زمان تغییر می‌کند.
بدین‌ترتیب، شهروندان در هر بار گذشتن از کنار ساختمان موزه، شاهد نمای متفاوتی از آن خواهند بود و بازدیدکنندگان نیز در هر بار بازدید از موزه، فضاهای متفاوتی را در داخل آن تجربه خواهند کرد، تجربه‌ای که با توجه به ساختار و رویدادهای متنوع فضا و توقف‌ها و حرکت‌های پی‌درپی گالری‌ها، از ماهیتی نمایشی و سینمایی برخوردار خواهد بود.
 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال داشتم همه اینا با یه نرم افزار کار شده؟؟


* دوست معمار عزيز جواب سوالتون رو به صورت پيام خصوصي براتون ارسال كردم،از دوستان عزيز و همراهيان بزرگوار درخواست دارم پرسش هايي از اين دست و نظرات با ارزششون رو در قالب پيام خصوصي يا در پروفايل دوستان قرار دهند تا نظم تاپيك رعايت بشه.
بي نهايت سپاس ....موفق باشيد
:gol:Sky Condos
by DCPP ArquitectosVertiginous swimming pools would cantilever like diving boards from every apartment in this tower proposed for Lima, Peru, by Mexican studio DCPP Arquitectos .
The 20-storey residential building would be constructed beside a golf course in the east of the city and feature a transparent glass facade and a series of elevated courtyards.

The concrete swimming pools would jut out from each of the courtyards and are pictured in the architect’s drawings without any safety rails.
We’ve previously featured proposals for a much taller skyscraper with a projecting swimming pool – see it here.

Sky Condos Located on a privileged area of the City of Lima and with views towards the golf course, we sought to create an icon for the future, a new luxury housing concept in Latin America; combining the idea of incorporating the exterior space to the interior life of the apartments and creating a new relation between public and private areas.We wanted to get away from the traditional tower; instead of piling up a series of identical apartments, we created three types that adjust to different necessities; each one with a clear individuality using the privative exterior spaces as our main core.


Ground floor plan


We believe that an apartment shouldn’t lack exterior spaces; this is why our main space in each apartment is the exterior public area which contains the pool and a series of terraces that bring dynamism to the whole tower.Upper floor plan 1

These terraces fill the apartment with natural light and create a game of lights and shadows.


Upper floor plan 2

The 20 floor tower has a facade that is mainly transparent allowing the integration of the building to the exterior; generating crossed ventilation and natural lighting in all the spaces without sacrificing the privacy inside the apartments.
Upper floor plan 3

The floor plan is open looking for a transparency all along the plot and generating the sensation that the apartments are suspended

Upper floor plan 4


Upper floor plan 5


Upper floor plan 6
Upper floor plan 7
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جواهری در ساحل
آن چه مشاهده می کنید کانسپتی است برای تئاتر/‫ موزه /هتل ، که به صورت یک جزیره مصنوعی، درون یک جزیره دیگر ساخته شده است و توسط چند پل کوچک به خشكی متصل میشود.

نمای ظاهری ان بی نهایت گیرا، فاخر و جذاب می باشد.حسی که معماری این بنا القا می کند نیز بسیار شبیه به حسی است که مشاهده یک جواهر در بیابان به مخاطب انتقال می دهد.

كنتراستی که اثر با محیط خالی اطرافش ایجاد می کند، به برجسته نمودن ظرافت بنا و یگانگی ان كمك كرده است . بازتاب اب محاط کننده بنا نیز نقش مهمی در ادراک بنا هم از دور و هم از نزدیك ایفا می کند.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رویای ژول ورن واقعیت یافت
هتلی باشكوه‌تر از رویای ژول ورن
خوآكیم هاوزر طراح و مجری ساخت این هتل می‌گوید: «این یك پروژه نیست بلكه یك عشق است.»
هیدروپلیس كه در حال حاضر در حال ساخت است نخستین هتل لوكس زیر‌آبی جهان محسوب می‌شود. این هتل شامل سه بخش است: تالار اصلی كه مهمانان در آن مورد استقبال قرار می‌گیرند. تونل رابط كه به‌وسیله آن مهمانان از طریق قطار به بخش اصلی منتقل می‌شوند و 220 سوئیت كه درون مجموعه‌ای به‌صورت زیردریایی قرار دارند. این هتل كه در 20 متری زیرآب خلیج‌فارس ساخته می‌شود، شاید بسیار باشكوه‌تر از مجموعه رویایی زیرآب ژول‌ورن باشد. در حقیقت مناطق نادری در جهان هستند كه ظرفیت ساخت چنین مجموعه عظیمی را دارند. خبره‌ترین معماران از سراسر جهان گردهم آمده‌اند، بهترین طرح‌ها با استفاده از افرادی مجرب اجرا می‌شود و مصالح ساختمانی فوق‌العاده‌ای در آن به كار گرفته شده است.
هاوزر می‌گوید: ما می‌خواهیم این كار عظیم و منحصر‌به‌فرد در خاورمیانه و در دوبی به بهترین شكل انجام شود به واقع این هتل فقط می‌تواند در دوبی ساخته شود.
هیدروپلیس بازتابی از بدن انسان

در ساخت این هتل خلاقیت زیادی به‌كار رفته و این سبب می‌شود یك كار كاملا ویژه باشد.زمینی كه هیدروپلیس در آن ساخته می‌شود متعلق به امیر دوبی است كه آخرین دارایی او در این ساحل به‌شمار می‌رود. او با حمایت خود چندین شركت بزرگ را در این كار سهیم كرده و حدود 150 پیمانكار در ساخت آن شركت كرده‌اند.
در واقع قرار است داستان‌های تخیلی را به واقعیت بدل شوند. «هاوزر» وجه تمایز این هتل را در این می‌داند كه قرن‌ها آرزوی بشر زندگی زیر آب بوده اما هیچ‌كس نتوانسته به این آرزو جامه عمل بپوشاند. ژول ورن، ژان گاستو و چندین آرشیتكت ژاپنی این آرزو را در سر پرورانده‌اند اما هیچ یك موفق به انجام آن نشدند. ایده اولیه هیدروپلیس از علاقه وافر هاوزر به آب و دریا نشات گرفته و این علاقه بسیار عمیق‌تر از ساخت یك هتل زیر آب و كنجكاوی در این زمینه است. او خود می‌گوید: وقتی به تعمق در چیزی مشغول می‌شوید هرچه پیشتر می‌روید از غرق شدن در آن ناگزیر می‌شوید و می‌خواهید كه به مسائل مربوط به آن پی ببرید، علاوه بر این به‌یاد داشته باشید 80 درصد وجود انسان و كره زمین را آب تشكیل می‌دهد و بدون آب زندگی معنی ندارد. هیدروپلیس بدن انسان را در طرح معماری بازتولید می‌كند. شباهت مستقیمی میان فیزیولوژی انسان و این معماری وجود دارد.
خانه دائم را در آب می‌سازم
برای ورود به این فضای سوررئال، بازدیدكنندگان از قطاری بی‌صدا استفاده می‌كنند كه به‌صورت تمام اتوماتیك مسافران را به هیدروپلیس می‌رساند. یك سیستم لحظه‌ای نیز برای تامین نیازهای مهمانان فعالیت خواهد كرد.
در طبقات بالای تالار اصلی كلینیك جراحی زیبایی، لابراتوار تحقیقات دریایی بیولوژیك و سالن‌های كنفرانس تعبیه شده است. در طبقات پایین نیز فروشگاه‌های متعدد و هتل و فضای پارك وجود دارد. همچنین در این تالار سینمایی با استفاده از فناوری پیشرفته ساخته شده كه به تحول زندگی در اقیانوس و تاریخ معماری زیر آب می‌پردازد.
طرح هاوزر مبتنی بر مشاركت عناصر مختلف مرتبط با آب است، لوازم جراحی زیبایی همه از محصولات اقیانوس هستند، سینما به نمایش فیلم‌هایی از زندگی زیر آب و آنچه مربوط به آب است می‌پردازد و كودكان به جهان به‌عنوان آموزگاری سرگرم‌كننده نگاه می‌كنند. در واقع او به‌دنبال این بوده كه با این طرح به كسانی كه تنی به آب نمی‌زنند و از دنیای زیر آب آگاهی چندانی ندارند فرصت دهد آرامش و سكوت و الهام بخشی دریا و زیر آب را تجربه كنند. بنابر اظهارات هاوزر، قرار است مجموعه‌ای از هتل‌های زیر آب ساخته شود و 9 كشور نیز برای این كار ابراز علاقه كرده‌اند. هاوزر كه تصمیم گرفته خانه دائم خود را در دوبی بسازد، می‌گوید: زیرساخت‌های این شهر بسیار خوب است و پس از خاتمه این كار دوبی را ترك نمی‌كنم.
به عقیده من ساخت این هتل در دوبی علاوه بر زیبایی این منطقه نتیجه مثبتی در افزایش گردشگر خواهد داشت و علاوه بر آن از محاسن اینجا این است كه به ندرت باران می‌بارد.
این هتل كه زیرآب‌های خلیج‌فارس ساخته می‌شود شاید بسیار باشكوه تر از رویاهای ژول‌ورن باشد.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آسمانخراش اتمسفر
سمانخراش اتمسفر در ادامه طرح جامع توسعه پایدار هندوستان و در شهر کلکته طراحی شده است. در این آسمانخراش هشتاد واحد مسکونی تعبیه شده است.

طراحی واحد ها در 4 تیپ مختلف و برای 4 گروه متفاوت از نظر توانایی اقتصادی انجام شده است، به گونه ای که افراد مختلف می توانند براساس توانایی خود در گروه های تعیین شده قرا گیرند و این طرح، راه حلی جدید برای رفع تبعیض از بهره مندی افراد از این گونه فضاها می باشد. این آسمانخراش از سه ساختمان و یک باغ سبز بر فراز آن تشکیل شده است.


این باغ در فضایی به طول 100 متر و شبیه به فرم یک ابر در پیگره آسمانخراش جای گرفته است. این محیط منحصر به فرد، فضایی مناسب برای تفریح می باشد.

ساکنان می توانند از امکاناتی چون، استخر شنا، زمین اسکواش، زمین گلف، زمین بسکتبال، سالن سونا و جکوزی، زمین چمن فوتبال و پارک گیاه شناسی بهره مند شوند. همچنین در این فضا، رستوران های روباز و کافی شاپ نیز تعبیه شده است. در طراحی این آسمانخراش از متریال و مصالح بومی و الگوهای محلی استفاده شده است.

در هر طبقه، علاوه بر واحد های مسکونی، یک فضای جمعی نیز در نظر گرفته شده است. این فضا در یک بخش وسیع قرار گرفته است. این آسمانخراش علاوه بر هویتی جدید برای شهر کلکته، به عنوان یک اثر هنری در آسمان و یک نماد برای شناخت این شهر در مقیاس جهانی در نظر گرفته شده است.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

Block H
by Kohn Pederson Foxطراحی مركز بازرگانی بین‌المللی yongsan

ك شركت بین المللی معماری به اسم “kohn Pedersen fox” معروف به KPF طرح پیشنهادیشان، بلوك H، برای منطقه بازرگانی yongsan در شهر سئول از كشور كره جنوبی را ارائه دادند.

اقامتگاه های مجلل پنج ستاره با خدمات بیشماری در فضایی با مساحت 167225 مترمربع ساخته خواهند شد.

14600 مترمربع از این مساحت در بخش شمال شرقی این منطقه به یك برج بلند 385 متری اختصاص دارد.

شکل پروژه‌های توسعه از مرکز به سمت سه بال مجزا برای آپارتمان‌ها و اتاق‌های هتل با نور طبیعی، مناظر دراماتیک با حفظ حریم خصوصی است.خش میانی به سمت پارك yongsan است. اتاق‌های مهمان زوایای دید بزرگی از داخل فضای اتاق دارد در حالی كه از حداكثر خلوتش از اتاق مجاور استفاده می‌كند.

این برج مجهز به کازینو، فروشگاه، استخر آبگرم و یک ساختمان در طبقه همکف (ساختمان پایه) برای تطبیق دادن یک سالن بزرگ ضیافت و دیگر امکانات است.

برنامه‌ها همگی یک فرم واحد دارند. دفاتر و مساکن با پالت مواد مختلف مشخص شده‌اند. عناصر جامد در نما به عنوان یک الگوی پویا بر روی سطوح غیرتکراری قرار گرفته‌اند. پوسته از تخته سنگ در پایه شروع شده و در بالای ساختمان به انتهای ساخت فلزی می‌رسد.

مدیر طراحی KPF اظهار داشت: «هدف ما از طراحی این پروژه برقراری ارتباط با زندگی خیابانی، شهر جدید yongsan، وبافت بزرگتر شهر سئول بود. ما این حركت را با یك رویكرد اندیشمندانه در مورد برنامه، موقعیت و نوع ساختمان انجام دادیم.»
 

پریماه جون

عضو جدید
استادیوم ورزشی شگفت انگیز کازابلانکا

استادیوم ورزشی شگفت انگیز کازابلانکا

استودیوی معماری "یاسر خلیل" طراحی و اجرای پروژه زیبای استادیوم ورزشی کازابلانکا را در کشور مراکش بر عهده دارد. هدف از طراحی این ورزشگاه، ایجاد یک مرکز ورزشی مدرنی است که کاملا در هماهنگی با محیط زیست طبیعی، جغرافیا و تاریخ ملت مراکش باشد و در عین حال نمادی از کشور مراکش در جهان باشد...استودیوی معماری "یاسر خلیل" طراحی و اجرای پروژه زیبای استادیوم ورزشی کازابلانکا را در

کشور مراکش بر عهده دارد. هدف از طراحی این ورزشگاه، ایجاد یک مرکز ورزشی مدرنی است که کاملا در هماهنگی با محیط زیست طبیعی، جغرافیا و تاریخ ملت مراکش باشد و در عین حال نمادی از کشور مراکش در جهان باشد.

طراحان استادیوم کازابلانکا در نظر دارند تا بتوانند با استفاده از محیط زیست طبیعی، تحولی عظیم در مصرف انرژی ایجاد کنند.

تیم طراحی به جنبه های گوناگونی توجه داشته اند و هدف آن ها این است که این ورزشگاه، علاوه بر خدمت رسانی به شهر کازابلانکا و ملت مراکش و دنیای ورزش، نقطه عطفی در حوزه های مدنی و معماری باشد و در نهایت، مرکزی با عملکرد بالا، انعطاف پذیر و دارای خروجی مفید اقتصادی باشد. یکی از نکات مهم در طراحی ورزشگاه کازابلانکا، طراحی اصولی و انتخاب سنجیده مصالح می باشد.
در حال حاضر، عمر مفید سازه های ورزشی، به طور متوسط 25 تا 30 سال می باشد. اما سازة این ورزشگاه، عمری در حدود 100 سال خواهد داشت و ساختار انعطاف پذیر آن، مقابله با تغییرات گوناگون را آسان کرده است.
این استادیوم در حومه شهر کازابلانکا واقع شده است و به عنوان چراغ دریایی قدرتمند عمل می کند و نمادی از آینده کشور را با الهام از تاریخ و فرهنگ مراکش می باشد، به نمایش می گذارد. سقف استادیوم از سطح غشایی بسیار سبک و تاشو تشکیل شده است که به ایجاد یک الگوی پیچیده، همراه با تقارن و تعادل تأکید دارد.نمای استادیوم با استفاده از یک الگوی منحصر به فرد آلومینیوم سوراخ دار تشکیل شده است که این متریال، تفسیری معاصر از الگوهای کشور مراکش می باشد. سوراخ های موجود در نمای سازه، موجب بهره گیری از بادهای غالب، دسترسی مناسب و پربازده به نور خورشید و ذخیره انرژی خورشید برای روشنایی در هنگام شب می شود.این استادیوم ظرفیت حضور 80000 تماشاگر را دارد. طراحی این ورزشگاه با رویکردی هوشمندانه و با استفاده از روش ساخت و ساز سبک صورت گرفته است و تمامی تیم اجرایی بر این موضوع متفق القول هستند که در تمامی مراحل طراحی و اجرای این پروژه، هیچ مصالحی به هدر نمی رود و هر جنبه ای از مواد، در داخل سیستم یکپارچه جای می گیرد و در نهایت یک پروژه منحصر به فرد را خلق می کند. استادیوم کازابلانکا، ویژگی های معماری پایدار، حفظ انرژی، کاهش ضایعات، حفاظت از آب و بسیاری از نکات دیگر را در خود جای داده است.

 

پریماه جون

عضو جدید

San Francisco architects IwamotoScott have completed a design study for a tower (above, right) straddling a street in Lower Manhattan, New York City.

The proposal was commissioned by New York’s Downtown Alliance as part of the Greenwich South project, a study into how to transform a 41 acre-site south of the World Trade Center site.

“The Downtown Alliance commissioned the larger project that this tower is part of, Greenwich South, as a design study for the present, as well as the near and distant future, for that part of Lower Manhattan, to drum up interest in the private and public sectors,” says IwamotoScott’s Craig Scott. “The particular brief of our site/project was that it was part of the longer term vision.”

All images are by IwamotoScott except the one above, which is by Transparent House.
Here’s some text from IwamotoScott:

Edgar Street Towers, Greenwich South, Lower Manhattan
IwamotoScott Architecture
Edgar Street Towers was produced by IwamotoScott for the Greenwich South design study led by Architecture Research Office, Beyer Blinder Belle and Architects & Planners and OPEN. Contributing architects, artists and designers included Coen + Partners, DeWitt Godfrey, IwamotoScott Architecture, Jorge Colmbo, Lewis.Tsuramaki.Lewis Architects, Morphosis, Rafael Lozano-Hemmer, Transolar Climate Engineering and WORKac.

Edgar Street Towers responds to its immediate site context while establishing a strong relationship to the larger urban form of Manhattan. The design is inspired by earlier visionary projects for Manhattan that proposed new hybrids of architecture, infrastructure and public space.

The towers’ design seeks to reinstate Edgar Street as an east-west public way, reconnecting Greenwich and Washington streets. The space of this passageway through the building twists upwards, rising through the body of the towers, pinching at the mid level to allow for larger floorplates, and culminating at a rooftop sky lobby and civic space. This space at the towers’ crown is aligned with the primary Manhattan street grid to the north, directly on axis with 5th Avenue.

Edgar Street Towers’ programmatic mixture serves the local neighborhood while enhancing the public realm of lower Manhattan. The scale and mix of uses aims to reflect the grandness of vision and diversity of architectural experiences found for example in the premier civic, cultural and commercial landmarks organized along 5th Avenue to the north. This programmatic mixture is envisioned to include spaces for living, working, art, performance, retail and a branch public library.

The program is organized by the towers’ central branching atrium, enhanced by daylight channeled from above via an integrated light-transmitting fiber-optic array.

In addition, the atrium deploys bio-filtration terrariums occupying hollow spaces within the floors, thus acting as the building’s lungs to provide clean air to its occupants. By night, the light-flow is reversed, whereby the fiber-optic array is lit from integrated solar-charged battery packs.

On a macro scale, Edgar Street Towers takes advantage of the visibility and prominence offered by its site, where its dynamic form acts as a civic landmark and beacon for those coming to and leaving the city.

Project Credits:
IwamotoScott principals: Lisa Iwamoto & Craig Scott

IwamotoScott project team: Ryan Golenberg, Stephanie Lin, John Kim, Blake Altshuler

Images: IwamotoScott all except NightAerial is by Transparent House

منبع:http://www.dezeen.com/2010/05/09/edgar-street-towers-by-iwamotoscott/
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
طرح موج مکزیکی در نمای خارجی استادیوم ورزشی هند

استودیو معماری Symbiosis هندوستان موفق به ارایه طرح موج مکزیکی در نمای خارجی استادیوم ورزشی این کشور شده‌اند تا بتوانند از این طریق تلفیق مناسبی میان چشم‌انداز خارجی ساختمان استادیوم و نوع فعالیت صورت گرفته توسط تماشاچیان داخلی آن برقرار کنند.

این استادیوم ورزشی از دو بخش مجزا تشکیل شده که با استفاده از کشش در امتداد نوار دور استادیوم به یکدیگر راه پیدا کرده‌اند، چرا که این ساختمان همچون قطره آب کشیده و خوابیده طراحی شده است که امتداد این قطره‌های آب به هم وصل شده و کل نمای خارجی استادیوم ورزشی مذکور را تشکیل داده‌اند.

استادیوم مذکور به سفارش سازمان ورزشی Rajiv Gandhi هند طراحی و ساخته شده است که بزرگترین مسابقات فوتبال در سطح جام جهانی در این استادیوم برگزار خواهند شد.
همچنین استادیوم ورزشی هند از سقف متحرک مشبکی توری برخوردار است که در مواقع ضروری در سطح خارجی سالن ورزشی کشیده می‌شود تا به ایجاد امنیت ورزشکاران و تماشاچیان کمک کند.
 

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آسمانخراش نمادین در بمبئی

آسمانخراش نمادین در بمبئی

آسمانخراش نمادین، پروژه ای بسیار جالب و ترکیبی از فن آوری های مدرن غربی با فرهنگ سنتی کشور هندوستان است. این آسمانخراش 300 متر ارتفاع دارد و شامل محیط اداری، هتل، بخش تجاری و اماکن تفریحی است.

آسمانخراش نمادین در 62 طبقه طراحی شده است. در طراحی این برج از نمادهای ورزش یوگا استفاده شده است و این حالت نمایش دهنده بالارفتن دو دست به سمت خورشید و تواضع در برابر آن می باشد.

یکی از نکات جالب در طراحی آسمانخراش نمادین، نمای آن می باشد. نمای شیشه ای این آسمانخراش بسیار خاص می باشد. طرح های به کار رفته در نما، برداشتی است از طرح ها و الگوهای محلی که در تزیئنات مجالس شادی وعروسی و همچنین آرایش عروس استفاده می شود.
با توجهبه برنامه ریزی های صورت گرفته، انتظار می رود تا این پروژه در سال 2015 به بهره برداری برسد. در بالاترین طبقه ی این برج، رستوران بسیار زیبایی طراحی خواهد شد که این مکان، چشم انداز پانورامیک از شهر بمبئی را به کاربران ارائه خواهد داد. این آسمانخراش در آینده نزدیک به یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی شهر بمبئی تبدیل خواهد شد.
 

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مجموعه مارینا بای سندس Marina Bay Sands - سنگاپور

این مجموعه زیبا که در Bayfront Avenue قرار گرفته با یک هتل 5 ستاره بسیار شیک و مدرن در جنوب شهر سنگاپور و در امتداد اسکله Marina Bay waterfront واقع شده و براحتی توسط وسایل حمل و نقل عمومی قابل دسترسی است.این مجموعه زیبا دارای ویژگیهای خاصی است که آن را به یکی از دیدنیهای سنگاپور تبدیل نموده این مجموعه شامل هتل - موزه علوم و گالری – مرکز خرید – رستوران – مرکز سرگرمی – استخر با چشم انداز بی نظیر و در ارتفاع 200 متری از سطح زمین- Sands SkyPark – کازینو – نایت کلاب و ... می باشد. این مجموعه در سال 2010 افتتاح شد. نمای مشهور آن شامل 3 مجموعه ساختمانی مستقل 55 طبقه است که بر روی آنها و در ارتفاع 200 متری سازه کشتی مانندی قرار گرفته که این 3 برج را بهم متصل می کند.


این سازه کشتی مانند شامل Sands SkyPark (فضا یا بالکن تماشا ) رستوران و عرشه تماشای 360 درجه ای از افق شهر و دریا را فراهم می کند . استخر آن بطول 152 متر بدلیل طراحی خاص آن تلاقی کننده سقوط انسان به پایین است و لقب ترسناکترین استخر دنیا را بخود اختصاص داده است .


http://img4up.com/up2/92449129892649718821.jpg

http://img4up.com/up2/17103600984277132563.jpg 
آخرین ویرایش:

memari1900

عضو جدید
پروژه شماره 2:المپیک آبی لندن
ایده اولیه:شکل موج های آب رودخانه تیمز لندن
تیم طراحی:زاها حدید

تیم برنده طرح المپیک آبی لندن با مدیریت زاها حدید در سال 2005 از میان 200 شرکت داوطلب در سراسر دنیا که برای طراحی در لندن ٍبت نام کرده بود انتخاب شد در این طرح مرکز ورزش های آبی المپیک ساخته خواهد شد استخر بازی های المپیک بخش عمده این طرح را تشکیل میدهد که قسمتی از آن به شکل s متحرک ساخته شده و آب جاری در آن تلفیقی رویایی ایجاد کرده است

این مرکز که شبیه به یک سفره‌ماهی عظیم با باله‌هایی متحرک طراحی‌شده، انتظار می‌رود به یکی از زیباترین جلوه‌های بصری این مرکز و یکی از مناطق توریستی شهر لندن تبدیل شود.
این مرکز آبی که در منطقه استرات‌فورد در شرق لندن و با صرف هزینه‌ای حدود 300 میلیون پوند/480 میلیارد تومان به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید، شامل دو استخر 50 متری به علاوه یک استخر مخصوص شیرجه است. پس از مرحله عایق‌بندی این استخر‌ها با بیش از 180‌هزار کاشى فیروزه‌ای فرش خواهند شد. در ساخت این ساختمان پیچیده با سقف قوسی‌شکل و دو بال متحرک حدود 3360 تن میله فولادی به کار رفته است، بال‌های متحرک مطابق شرایط آب‌و‌هوایی باز می‌شوند و جمع خواهند شد. در این مرکز که علاوه بر مسابقات شنای المپیک و شیرجه، محل برگزارى بازی‌های نهایی واترپلو نیز خواهد بود، 17500 صندلی در جایگاه تماشاگران در نظر گرفته شده است. پس از اتمام بازی‌ها تعداد این صندلی‌ها به 2500 عدد کاهش پیدا خواهد کرد، فضایی به گردهمایی‌های عمومی اختصاص خواهد یافت و استخرها برای رقابت‌های ملی و منطقه‌ای مورد استفاده قرار خواهند گرفت.سقف موجی شکل این طرح بازتاب رهاه پر پیچ و خم رودخانه ای است که از وسط پارک المپیک لندن میگذرد ودر بخش ورودی و در خارج از پارک قرار گرفته است ونشانه وحدت و هماهنندی مردم به شمار می آید ریچارد راجرز درباره این طرح اینگونه میگوید ویژگی تندیس گونه واستثنائی این سازه به گونه ایست که آن را منحصر به فرد ساخته وتوریست ها وبازدید کننده ها را به شرق لندن جذب میکند
 

memari1900

عضو جدید
شهر شناور LILYPAD ایده اولیه:گرمای زمین و نیلوفر آبی طراح:وینسنت کاله بات با توجه به پیش بینی بالا رفتن سطح آب دریاها طی قرن بعد، به سبب تغییرات آب و هوایی، بسیاری از مردمی که در مناطق کم ارتفاع و پست زندگی می کنند، احتمالا از خانه های خود آواره خواهند شد. وینسنت کالبات "Vincent Callebaut" معمار 34 ساله بلژیکی، مقصدی را برای نقل مکان این دسته از افراد دز نظر گرفته است. این ایده که لی لی پد نام دارد، یک شهر کاملا خودکفای شناور روی آب است که طرح آن از نیلوفرهای آبی ویکتوریا الهام گرفته شده و جمعیتی معادل 50،000 نفر را در خود جای می دهد.


جنس بدنه این شهر از الیاف پلی استر بوده و توسط لایه ای از دی اکسید تیتانیوم (TiO2) پوشیده خواهد شد؛ که این پوشش می تواند با اشعه ماورای بنفش واکنش داده و با جذب آلودگی هوا به تصفیه آن بپردازد.

سه کوه و سه تفریحگاه ساحلی، تالاب مصنوعی مرکزی این شهر - که زیر سطح آب قرار دارد - را احاطه خواهند کرد. این سه کوه و تفریحگاه به محلی برای کار، خرید و سرگرمی اختصاص یافته و باغ ها و بخش پرورش آبزیان این شهر که زیر سطح آب واقع شده نیز برای تامین مواد غذایی و زیست-توده (Biomass)، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
زیست-توده یا بیومس (Biomass) یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی شامل بقایای گیاهی بدست آمده و برای تولید الکتریسیته یا گرما به کار می رود. مثل بقایای درختان و... همچنین این شهر معلق بطور کامل از فناوری های انرژی های تجدید شونده مثل انرژی خورشیدی، حرارت، باد، جزر و مد و بیومس یا زیست-توده، بهره برده تا انرژی مورد نیاز و حتی مازاد بر مصرف خود را نیز تولید کند.

لی لی پد ها می توانند نزدیک ساحل، و یا آزادانه هر کجا که ممکن باشد، واقع شوند.

درحالی که ایده شهر معلق "لی لی پد" کالبات (معمار بلژیکی)، با هدف فراهم نمودن مکانی برای زندگی افرادی که خانه های خود را از دست داده اند، قابل تحسین است، اما به نظر می رسد این افزاد، آخرین کسانی باشند که قادر به پرداخت هزینه سرسام آور مکانی روی آن باشند، هزینه ای که به احتمال زیاد فوق العاده زیاد خواهد بود.
 

memari1900

عضو جدید
رج کاکتوس
این برج بزرگترین کاکتوس بتنی جهان می باشد. نکته ی مهم در این برج، شکل دادن بتن به گونه ای است که حتی خلل و فرج کاکتوس نیز در آن رعایت شده است.
با این که برج از لحاظ بخش تکنولوژی خیلی قوی نیست، اما تاثیری که در کاهش دی اکسید کربن در محیط اطرافش می گذارد، قابل توجه و یک امتیاز برای آن محسوب می شود.
این برج در روتردام هلند در 19 طبقه ساخته شده و 98 واحد دارد. به دلیل طراحی بالكن‌های این واحدها، هر واحد از نور بسیار خوب و كافی برخوردار است. ظاهر زیبا و عجیب این برج خیره‌ كننده است
 

memari1900

عضو جدید
نمونه هایی از معماری بیونیک از گذشته تا حال
مرکز تجاری بیرمنگام (selfridges)
مرکز تحقیقات لندن
برای طراحی ساختمان مرکز تحقیقات لندن از گیاهی به نام لوتوس الهام گرفته شده است.
استادیوم المپیک مونیخ
از لحاظ ساختار و شکل کلی، بنای استادیوم المپیک مونیخ قابل توجه است. ایده ی اصلی معماران استادیوم، هرتزوگ و دمورن، سنت‌شکنی در شیوه ی طراحی رایج استادیوم‌های ورزشی بود که در این میان شیوه ی پوشش سقف و گاه خودنمایی سازه ی آن به عنوان ویژگی منحصربه ‌فرد استادیوم تنها بخشی از معماری آن را شکل می‌دهد.
در خصوص فضای داخلی استادیوم نیز اولین مساله مورد توجه آنها، ایجاد نزدیک‌ترین رابطه و هیجان ممکن میان بازیکنان و تماشاگران فوتبال بود؛ فضایی که هرتزوگ و دمورن آن را به تئاترهای کلوب شکسپیری یا دهانه ی آتشفشان (به سبب وجود حرارت و التهاب ناشی از گدازه‌ها) تشبیه می‌کنند. زمانی که استادیوم طی یک مسابقه مملو از تماشاگر است‌، در این صورت است که معماری به کنار رفته و تماشاگران و بازیکنان برای تجربه‌ای از جنس هیجان به جزیی از بنا تبدیل می‌شوند.
برج تورنینگ تورسو
این برج معروف به پیکره ی مارپیچ که اثری از معمار بزرگ سانتیاگو کالاتراوا می باشد 190 متر ارتفاع دارد واز بتون و فولاد ساخته شده است. طرح برج حالت تندیس گونه ای دارد و از مقطع تا بالا ترین قسمت 90 درجه چرخیده وهر طبقه به صورت قطعه ای مجزا طراحی شده است. ایده ی اولیه ی طرح ملهم از ستون فقرات انسان بوده و این اثر را در جرگه بیونیک چرخشی قرار می دهد.
استادیوم فوتبال اثر Kisho Kurokawa
کانسپت این استادیوم چشم انسان است.
برج شهر عمودی (bionic tower)
با افزایش جمعیت و با طراحی آسمان خراش ها شهر ها در جهت عمودی گسترش یافتند. این ساختمان ها به علت محدودیت های تکنولوژیکی و طبیعت غیر انسانی خود پاسخ گوی نیازهای بشر در شهرهای عمودی نبودند، اما با ساخت بنای امپایر استیت (برج بیونیک) به ارتفاع 380 متر شهر عمودی بر اساس مدل های طبیعی از قبیل سبکی و استحکام استخوان های پرندگان، انعطاف پذیری ساختار سبزیجات و رشد بر اساس مدل طبیعی ساختار یک درخت وریشه های پراکنده ی آن طراحی شد و بدین ترتیب به محدودیت های موجود در چنین شهر هایی پاسخ داده شد. مدل ساختاری برج بیونیک عمدتأ از تحلیل عالی تغییرات ساختاری موجود در سبزیجات الهام گرفته می شود که حد مرز ارتفاعی معمول را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. این بنا از ستون هایی تشکیل شده که مانند آنچه در آوند گیاهان اتفاق می افتد وظیفه ی حمل و جابجایی ساکنان، آب، انواع مختلف سیالات موجود و انرژی لازم برای کل مجموعه را بر عهده دارند. ساختار این ستون ها با غشای نازک و پیچ و تاب خورده ای شکل گرفته و اطرافش با بتون های خاص پوشیده شده که در نهایت به شکل کپسول در آمده است و باعث بالا رفتن استحکام مجموعه و همچنین قابلیت انعطاف در برابر بار غیر متمرکز و بی نظم فشار باد می شود. پوسته ی خارجی برج از آشیانه ی پرندگان الهام گرفته شده و در عین رخنه پذیر بودن مستحکم نیز هست. این ویژگی اجازه می دهد هوای طبیعی کنترل شده و نور وارد مجموعه شود. فوندانسیون شناور و سیستم ضد زلزله ی آن نیز از خاصیت منحصر به فرد ریشه های درختان بزرگ الهام گرفته است.
خاویر جی پیروز و ماریا رزا سرورا، دو معماراسپانیایی، این سازه ی غول پیکر را بر اساس قوانین حاکم بر طبیعت طراحی کرده اند. این دو معمار در ادامه ی پژوهش های خود در راستای آموختن مسائلی چون انعطاف پذیری، قابلیت سازگار شدن با محیط، صرفه جویی انرژی و … از طبیعت و نتیجتا” کشف و ساخت نمونه ی سازه ای جدید به نام Bio Structure، برج بیونیک را به گونه ای طراحی کرده اند که تمام قسمت های آن ملهم از طبیعت باشد، چراکه آنها اعتقاد دارند طبیعت پاسخ تمام مشکلات را در خود دارد.
شهرک علوم وفنون (city of arts & sciences)
این بنا اثر سانتیاگو کالاتراوا با وسعتی بالغ بر 350 هزار متر مربع در والنسیای اسپانیا قرار دارد و شامل بخش های مختلفی از جمله آسمان نما، موزه ی علوم، ساختمان پارکینگ و کاخ هنر است.
کالا تراوا می گوید: از آنجا که این سایت به دریا نزدیک است و والنسیا خشک، تصمیم گرفتم از آب به عنوان انعکاس دهنده ی معماری وبه عنوان عنصری شاخص در سایت استفاده کنم. استخر های کم عمقی اطراف ساختمان را فرا گرفته اند. از جمله نکات جالب توجه این بنا می توان به ورودی های بخش مترو و پل الامدا اشاره کرد. ارتفاع سایبان های قسمت ورودی که به وسیله ی بازوهای هیدرولیکی قابل تنظیم است تا زمین امتداد می یابد و چون ورودی در زیر زمین است باعث بسته شدن آن در مواقع ضروری می شود. علاوه بر خصوصیات سازه ای، در بخش آسمان نما از فرم چشم الهام گرفته شده است.
مکعب آبی سازه ای از جنس حباب
پروژه به شکل یک مکعب ساده و شفاف و سازه ی آن بسیار شبیه به اجنماع مولکول های آب و در حقیقت آرایش پیچیده ای از اجزای حباب مانند است که به صورت یک مکعب بزرگ و حجیم کریستالیزه شده اند.
این طرح از بین طرح های ارائه شده از 10 کشور که اغلب معماران بزرگ و مطرح بین المللی طراحی کرده بودند، به مرحله دوم راه یافت و در آنجا توانست بر دو طرح دیگر یکی از چین و دیگری از آمریکا طرح رافائل وینولی پیروز شود.
پوشش ساختمان از ماده شفافی به نام ETFE برای پوشاندن سازه ی تشکیل دهنده ی مکعب آبی از داخل و خارج استفاده شده است.
ETFE مخفف اتیل تترا فلوئورو اتیلن یکی از مشتقات فلوئور است.
در مجموع برای پوشش داخلی و خارجی ساختمان حدود صد هزار متر مربع ETFE مصرف شده است. ETFE دارای خواص شگفت آوری است:
دوام آن حدود 20سال بوده، بسیار سبک وزن و عایق است و نور را به خوبی از خود عبور می دهد. حجم یک پانل ساخته شده از این جنس حدود یک درصد پانل مشابه از جنس شیشه است.
این ماده ی پلاستیکی بسیار محکم است و قابلیت مصرف مجدد دارد. در مقاسه با شیشه قابلیت عبور امواج ماورا بنفش از آن بیشتر است و با هر بارش باران خود به خود تمیز می شود. همچنین در مقایسه با شیشه عایق تر است و در برابر اثرات نور خورشید بسیار مقاوم است.
پروژه ی مکعب آبی محل برگزاری مسابقات شنا و سایر بازی های آبی در المپیک سال 2008 پکن بود.
در فرهنگ چینی یک اندیشه ی رایج وجود دارد .آسمان گرد و زمین مربع شکل است این ایده دربسیاری از طرح های معماری و طراحی شهری چین به کار گرفته شده است.
برج کاکتوس
این برج بزرگترین کاکتوس بتنی جهان می باشد. نکته ی مهم این برج شکل دادن بتن به گونه ای است که حتی خلل و فرج کاکتوس نیز در آن رعایت شده است. با این که برج از لحاظ بخش تکنولوژی خیلی قوی نیست، اما تاثیری که در کاهش دی اکسید کربن در محیط اطرافش می گذارد، قابل توجه و یک امتیاز برای آن محسوب می شود.دروازه جهان( arc of world) اثر گرگ لین از پیشگامان معماری بیونیک
ساختمان ضد دود (anty smoge) اثر ونسان کالیباوت
سیتی هال لندن
برج فراز پل رابلینگ (ascent at robling bridge) اثر دانیل لیبسکیند
بیو اکولوژی شهری
مدلسازی واقعی
بیونیک و بیو اکولوژی دو مفهوم سازنده از فلسفه ی شهری هستند، پذیرش بی چون و چرای رشد عمودی شهرها با منطق استفاده ی عاقلانه از انرژی، با گسترش بدون مرز و ایجاد شهرهای کوچک تر وابسته به هسته ی مرکزی (ایجاد شهرهای اقماری) مواجه شد.
مدل های موجود آسمان خراش ها به خاطر محدودیت های تکنولوژیک و طبیعت غیرانسانی شان بسیار غیرموجه هستند. این مدل ها نمی توانند پاسخ مناسبی برای بخش عمده ی گسترش عمودی شهرها باشند. از زمان ساخت بنای امپایر استیت در سال 1931 با ارتفاع 380 مـتـری اش تـا برج های امروزه پـتـرونـاس بـا 450 متر ارتفاع، تنها توانسته ایم ارتفاع را 70 متر افزایش دهیم.
مزایای معماری بیونیک
طبیعت، اولین و بهترین...!
تقلید از طبیعت مزایای بسیاری دارد. فرض کنیم هر جاندار کنونی محصول چندین میلیون سال تکامل است، در این فاصله ی زمانی طبیعت هر چه را که با هدف ویژه‌اش سازگاری نداشته از بین برده است و این امیدواری را به وجود آورده که بشر بتواند با مطالعه ی فرآیند تکامل، مکانیسم‌های جدید فناوری را از روی موجودات زنده نسخه‌برداری کند.
جمعیت جهان در سال 1990 حدود یک میلیارد و 250 میلیون نفر محاسبه شده بود. در سال 2000 این جـمعیـت بـه 6 میلیـارد نفـر رشـد پیـدا کـرد. خوشبینانه ترین احتمال برای سال 2050، بالغ بر 12 میلیارد نفر است. در طول 100 سال اخیر شهرها، برنامه ریزی و استراتژی های شهری خود را براساس مـتمرکزسازی های با اهمیت آسمان خراش ها و گستردگی مناطق مسکونی با جمعیتی متمرکز تغییر داده اند. مرسوم شدن این روند باعث از بین رفتن تصاعدی لا یه های نباتی زمین و اتلاف نامعقول انرژی و تـاراج محیط زیسـت شده بود. 10میلیون نفر نمی توانند در جامعه ای که براساس قوانین و ارتباطاتی برای 0.1 همان مقدار جمعیت برنامه ریزی شده است، زندگی کنند.
 

memari1900

عضو جدید
منظری با الهام از بلایای طبیعی


«منطقه آسفالت شده»‌ منظری شهری در بخش روستایی‌نشین ژاپن است که توسط معماران فرانسوی آر‌اند‌سی (R & Sie) طراحی شده است. این پروژه بخشی از جشنواره سه سالانه هنر سونامی در ژاپن است.


پروژه «منطقه آسفالت شده»‌ در بخشی روستایی در میان اراضی کشاورزی ساخته شده است. می‌توان گفت این پروژه عجیب‌وغریب ترکیبی از معماری منظر و زیرساخت است. منطقه آسفالت شده فضایی پارکینگی با گنجایش 20 خودرو است که مانند منطقه‌ای زلزله زده به نظر می‌رسد. گوشه‌هایی از این پارکینگ به هوا بلند شده و روی سطح اسفالت موج‌های زیادی به چشم می‌خورد و در کل مانند زخمی سطح و بزرگ است که روی آسفالت جای گرفته است.

این پروژه در سال 2003 جهت شرکت در جشنواره فرهنگی هنر سونامی با شرکت 157 هنرمند و معمار از 23 کشور جهان تکمیل شد. علی‌رغم این‌که این منطقه از ژاپن کاملا روستایی و مملو از زمین‌های برنج است، بازدیدکنندگان بسیاری برای بازدید از این سه سالانه از این منطقه دیدن کردند.
این طرح با ایجاد شیبی در بین راه و اختلاف سطح توپوگرافی جدیدی را ایجاد کرده است. سطوح موج‌دارکه با نرده‌هایی از هم جدا شده‌اند با چشم‌انداز زمین‌های کشاورزی اطاف هماهنگی زیبایی دارند.

در قسمت پایینی گوشه‌های پارکینگ فضایی نمایشگاهی با مساحت 300 متر مربع ایجاد شده که جهت برگزاری نمایشگاه‌های هنری از آن استفاده می‌شود و توسط ستون‌های بتنی نگه داشته شده است.


 

memari1900

عضو جدید
مسیر عابر پیاده در ارتفاع 2.5متری

[h=3]خط بالایی پروژه‌ای با همکاری معماران منظر و معماران است که در منطقه منهتن نیویورک ساخته شده ودر سال 2011 به بهره‌برداری رسیده است. این پارک عمومی در ارتفاع 2.5 متری بالای خیابان قرار گرفته است.[/h][h=5]پروژه «خط بالایی» پارکی عمومی به طول 1.5 مایل است که روی مسیر راه‌آهنی مخروبه ساخته شده و از منطقه میت‌پکینگ تا محوطه راه‌آهن هادسون در منهتن کشیده شده است.
سال‌های گذشته با ساخت خطوط راه‌آهن در این منطقه پوشش گیاهی به طور کامل از بین رفت، در این پروژه سعی شده پوشش گیاهی از دست رفته شهر بازیابی شده و این بخش شهر زنده شود.

با استفاده از استراتژی‌های نوین کشاورزی ترجمه جدیدی از تنوع زیستی در این پروژه به دست آمده است. سطح بالایی به واحدهایی جدا از هم تقسیم شده و گیاهان متنوعی در این بخش‌ها کاشته شده‌اند تا مسیری غنی از گیاهان متنوع به دست آید.
قسمت‌های پهن‌تری برای عابران در نظر گرفته شده و نیمکت‌هایی در آن قرار گرفته‌اند تا عابران بتوانند از چشم‌انداز بی‌نظیر خیابان‌های شهر دیدن کنند. علاوه بر این قسمت‌هایی میان آسفالت باز گذاشته شده تا پوشش گیاهی از میان ترک‌های پیاده‌رو رشد کرده و آن‌جا را به مکانی زیبا برای عابران تبدیل کند.

[/h]
 

فرهيخته

عضو جدید
کاربر ممتاز

Velo Tower
by Asymptote
Skyscrapers in Seoul: New Yorkers Asymptote Architecture are the latest firm to reveal designs for the Yongsan International Business District of Seoul and have proposed two skyscrapers connected by a bridge 125 metres up .
Named Velo Towers, the buildings will comprise stacks of rounded blocks that look like the rotating camshafts of an engine.

The tallest of the towers will stand at 153 metres, substantially shorter than the neighbouring 200 and 300-metre-high skyscrapers proposed by architects BIG and MVRDV for the South Korean commercial district that was masterplanned by Daniel Libeskind.


The completed towers will contain a total of 500 apartments, while lounges and gym facilities will be housed within the two-storey bridge.Asymptote’s design of the Velo Towers exploits the latest advances in design, materials and digital fabrication that are now prevalent in present day automotive, aerospace and marine industries. The merging of these with the latest technological advancements in architecture and the ways in which components can be fabricated and buildings assembled, is enabling Asymptote’s vision for the Velo Towers to be realized.


The completed towers will contain a total of 500 apartments, while lounges and gym facilities will be housed within the two-storey bridge.

Asymptote Architecture are one amongst a host of international architects that have been commissioned by developer DreamHub to design a landmark tower for the emerging commercial centre.


Asymptote Architecture Announces Velo Towers in Seoul, South Korea
New York, June 12 – Asymptote Architecture principals Hani Rashid and Lise Anne Couture are pleased to announce the launch of the Velo Towers, within the Dreamhub development in the Yongsan District of Seoul Korea. Asymptote’s project is designed as an integral part of the master plan accommodating several new projects that are situated along the newly planned Yongsan Park. Neighboring projects include MVRDV’s Cloud Towers, the Cross # Towers by BIG Architects and Project R6 by REX.

 

پریماه جون

عضو جدید
Reaching Toward the Heavens

Reaching Toward the Heavens


Yesterday, we looked at Asymptote’s “Dream Hub” proposal for the Yongsan International Business District of Seoul, South Korea. Today, we take a look at another awesome proposal that was shortlisted for the same project, this time by London-based architecture firm Foster + Partners.

Foster + Partners wanted to transform the area from a large railway goods yard, to a new, exciting modern metropolis. The current site is predominantly inaccessible, so the architects wanted to resolve this by creating a new heart for the city.
The proposal is Inspired by the Sam-Taeguk, an icon derived from the Taoist idea of Ying and Yang. The main focal point of the hub are the landmark towers which form the Sam-Taeguk. Known as the “Helixia”, the three spiraling towers will give new focus and meaning to Yongsan by connecting three diverse areas together: the Yongsan Station, the Han River, and the Yongsan Electronics District.

 

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سپاس و پشنهاد

سپاس و پشنهاد

با عرض سلام و احترام ...:gol:

از دوستان ِ خوبم تشکر میکنم ؛ تاپیک روال ِ خوبی داره ، و میشه با مفاهیم و دیدگاه های جدیدی آشنا شد ، و مثل ِ یک "دانش جو" ی معماری یاد گرفت !
.
.
.

فقط 2 تا موضوع رو میخواستم یادآوری کنم :

1 - اول اینکه لطفا مطالب رو با زبان ِ اصلی نزارید ؛ چون اکثراً به زبان ِ انگلیسی تسلط نداریم . و اگر مبنا بر گذاشتن ِ متون ِ غیر ِ ترجمه شده باشه ، میشه سایت ِ " آرچ دیلی " یا " آرچی " رو جارو کشیده گذاشت توی این تاپیک ( یعنی بیش از صد ها هزار مورد معماری بکر ) .
مطمئنا قدری کارتون سخت میشه ، اما ارزشمند تر خواهد شد و زحماتتون نتیجه ی یهتری خواهد گرفت .

2 - منبع رو حتما ذکر بفرمایید .
.
.
.

و باز هم سپاس از همکاری و همراهی و زحمات ِ شما .

موفق باشید . . .:gol:
 

Similar threads

بالا