شهرک علوم و فنون(شهری در زیر آب)

شهرک علوم و فنون
شهرک علوم و فنون یک مرکز بازآفرینی شهری برای فرهنگ و علوم در مقیاس بزرگ است که شهری در زیر آب را نیز در بر می گیرد.
شهرک علوم و فنون که توسط سانتاگو کالاتراوا طراحی شده است، یک مرکز بازآفرینی شهری برای فرهنگ و علوم در مقیاس بزرگ است که همچنین "L’Oceanogràfic" – شهری در زیر آب که توسط مرحوم "Felix Candela" طراحی شده است – را نیز در بر می گیرد.
این شهرک در بستر رود خشک شده " Turia " ، در میانه راه بین شهر قدیم والنسیا و ناحیه ساحلی "Nazaret " در مساحتی حدود ۳۵۰ هزار متر مربع گسترده شده است.در پی طغیان مهیب این رود در سال ۱۹۵۷، رود نوسط کانالی به جنوب شهر منحرف و هدایت و بستر خشک شده رود درخت کاری شد و به تفرجگاهی به طولی ۷ کیلومتر که از مرکز شهر شروع می شد، تبدیل گردید.
طرفین این تفرجگاه از طریق ۲ پل طراحی شده توسط کالاتراوا به هم متصل می شود.
مشخصات پروژه:کارفرما: فرمانداری والنسیاطراح: سانتاگو کالاتراوامحل: والنسیا ، اسپانیا
افلاک نما ( L’Hemisfèric ) اولین قسمتی بود که به روی عموم (در آپریل ۱۹۹۸) گشوده شد.موزه علم در سال ۲۰۰۰، ساختمان پارکینگ (L’Umbracle ) در سال ۲۰۰۱ و کاخ هنر (Palacio de las Artes ) در سال ۲۰۰۲ یه بهره برداری رسید.استفاده کالاتراوا از بتن سفید و قطعات شکسته و خرد کاشی های براق (یکی از هنرهای محلی والنسیا) ، تمام ساختمان ها را به مثابه یک کل واحد به هم پیوند دادخ است
دو ساختمان اصلی، افلاک نما ( L’Hemisfèric ) و موزه علم ، در اطراف تفرجگاه ،که از کاخ هنر (Palacio de las Artes ) شروع می شود و در راستای طولی سایت امتداد پیدا می کند، طوری چیده شده اند که دید های مناسبی را به سمت دریا عرضه می کنند.تفرجگاه و پارگینک خودرو ها (L’Umbracle ) ، آخرین مرحله طراحی کالاتراوا در مجموعه بی نظیر و وسیع شهر ک علوم و فنون است.
سقف سازه های دریایی که پارک اقیانوس شناسی (L’Oceanogràfic ) – مجموعه ای در زیر آب به ابعاد ۸۰ هزار متر مربع - را شکل می دهند، توسط "Felix Candela" طراحی شده اند.
یک برج مخابرات برای گوشه غربی سایت طرح ریزی شده بود که با تغییر دولت در سال ۱۹۹۶ ، این برج مخابراتی جای خود را به کاخ هنر (Palacio de las Artes ) داد.
کالاتراوا در سال ۱۹۹۱ برنده مسابقه طراحی برج ارتباطات شد .البته بعدا در همان سال طرح توسعه تمام مجموعه به او واگذار شد.پیاده روها به عنوان بخشی منفک نشدنی از محوطه سازی ، به صورت یک عنصر ساماندهنده عمل می کند.باغ ها در تمام سایت گسترده شده اند و به یاد رودی که از میان سایت عبور می کرد ، استخرهای کم عمقی ، افلاک نما را در برگرفته و سقف کتابخانه ، زیر رستوران،سینما و غالب تالار های کنفرانس را احاطه کرده است.بعلاوه باریکه های آب ، لبه شمالی موزه علم را پر تلالؤ می کند.
یکی از نفاط اوج غرب تفرجگاه ورودی های ایستگاه مترو آلامدا ( Alameda ) ( ۱۹۹۶-۱۹۹۱ ) و پل آلامدا ( که شهر قدیم والنسیا را به دانشگاه متصل می سازد) است.ارتفاع سایبان های فلزی که ورودی های به ایستگاه زیرزمینی را مشخص می کنند توسط بازوهای هیدرولیکی قابل کاهش است، تا جایی که سایبان ها با کف همسطح می شوند و بدین ترتیب ورودی بسته می شود.ادامه مطلب:
http://ccop.ir/ViewText.aspx?Id=3974&شهرک-علوم-و-فنون

 
بالا