جینکو

scorpion_tur

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخت جینکو بیلوبا را فسیل زنده می‌نامند گفته میشود تنها گیاهی که در بمباران اتمی‌ژاپن جان سالم بدر برده این درخت بوده است. با توجه به اثرات این گیاه بر کند نمودن روند تصلب شرایین میتوان آن را ضد پیری Anti aging نامگذاری کرد.

جینکو درپیشگیری از :
اختلالات مغزی : ناشی از تصلب شرایین مثل مختل شدن حافظه کوتاه مدت واختلال خلق
لنگیدن متناوب: بخصوص در بیماران در معرض خطر مثل افراد سیگاری، دیابتی و کسانیکه چربی خون بالایی دارند.
موثر میباشد.

خانواده:
Ginkgoceae

مشخصات:
درختی متوسط تا بزرگ که برگهای سبز رنگ بادبزنی شکلی دارد که بصورت دسته‌های 4‌ـ‌‌5‌تایی با دمبرگهای جداگانه به هم متصل می‌باشند. برگ با بلوغ از وسط ازهم جدا می‌شود. میوه‌های فندقی شکل بصورت دوتایی مابین برگها دیده میشوند.

پراکندگی:
بومی‌چین می‌باشد و در ژاپن نیز یافت می‌شود.
در ایران یافت نمی‌شود.

بخشهای مورد استفاده:
برگها

ترکیبات شیمیایی:
جینکولیدهاGinkgolides، لوتئولینLuteolin، پروانتوسیانیدنProanthocyanidine عمده ترکیبات آن می‌باشند.

خواص:
* آنتی اکسیدان: موجب کاهش اثرات رادیکال‌های آزاد می‌گردد که منجر به کم شدن تجمع پلاکتی و بهبود متابولیسم سلولی گردیده و روند پیری و تصلب شرایین را عقب می‌اندازد.
* تعادل بین پروستاسیکلینProstacyclin(مسئول گشاد نمودن عروق ومانع تجمع پلاکتی) و ترومبوکسان A2 Thromboxane (مسئول تنگ نمودن عروق و تجمع پلاکتی)را برقرار نموده لذا باعث پیشگیری از بروز پلاک تصلب شرایین و افزایش خونرسانی به بافتها بخصوص در مغز و اندام تحتانی می‌گردد.
* با حفاظت از جدار گلبول قرمز عمر آن را افزایش داده و باعث بهبود تبادل گلبول قرمز شده و در نتیجه منجر به بهبود اکسیژن‌رسانی بافتی می‌گردد.
* با مکانیسم نا‌شناخته‌ای منجر به کاهش ورم مغزی می‌گردد.
* منجر به بهبود متابولیسم سلولی با کاهش نسبت لاکتات به پیروات Lactate/Pyruvateمی‌گردد.

موارد مصرف:
پیشگیری
* با کاهش احتمال بروز لخته منجر به کند‌شدن روند بروز اختلالات دژنراتیو مغزی مثل مختل شدن حافظه کوتاه مدت واختلال خلق می‌گردد.
* با افزایش خونرسانی به مغز باعث بهبود عملکرد ان شده وازبروز فراموشی پیشگیری می‌کند.
* ازموارد بروز یا شدت لنگیدن متناوب در افراد سیگاری وکسانی که ریسک اختلالات عروقی در آنها بالاست مثل دیابتی‌ها و بیماران با چربی خون بالا می‌کاهد.

درمان
* لنگیدن متناوب: منجر به بهبود علائم بخصوص درد وافزایش تحمل فعالیت در اندام تحتانی می‌گردد بطوریکه علائم واضح باز شدن مسیر رگ در عکسبرداری مشهود میباشد. {(خوراکی)معادل}
* اختلالات حافظه کوتاه مدت: با مصرف جینکو حافظه کوتاه مدت بهبود پیدا می‌کند ولی در بیماریهایی مثل آلزایمر تاثیری ندارد.{(خوراکی)کمکی}

* تصلب شرایین عروق مغز: با کند نمودن روند تصلب و بهبود خونرسانی موجب افزایش تمرکز، حافظه و کاهش اظطراب می‌گردد.{(خوراکی)کمکی}

* ناتوانی جنسی: درمواردی که اختلال عروقی باعث بروز ناتوانی جنسی می‌باشد موثر می‌باشد. {(خوراکی)کمکی}

* ناشنوایی: درمواردی که بدون دلیل و ناگهانی بروز می‌کند موثر است.{(خوراکی) کمکی}

* سردرد:در مواقعی که توام با سرگیجه و وزوزگوش باشد موثر است. {(خوراکی)کمکی}
موارد احتیاط و منع مصرف:
* در بیمارانی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند (اسپیرین، وارفارین و...) درصورت نیاز با کنترل رقت خونPT و تحت نظر پزشک با احتیاط مصرف گردد.
* در افرادی که جراحی در پیش دارند از یک هفته قبل باید جینکو قطع گردد.
*درموارد نادری باعث بروز حساسیت پوستی و گوارشی شده است.

تداخلات دارویی:
* باعث افزایش اثر مهار کننده‌های منو آمین اکسیداز می‌گردد.MAOI,s))
* مصرف توام با آسپرین ، ویتامین E بیشتر از 1200 واحد و سیر تازه بیشتر از 15 حبه منجر به افزایش احتمال خونریزی خودبخودی می‌گردد.
* منجر به افزایش اثر پاپاورین Papaverin در درمان ناتوانی جنسی می‌گردد.
* باعث افزایش اثر ضد افسردگیهای سه حلقه‌ای TCA میگردد.
* مصرف توام با داروهای بیهوشی منجر به افزایش احتمال خونریزی می‌گردد.
* منجربه کاهش اثر داروهای ادرار‌آور تیازیدی شده (هیدروکلرتیازید ) و باعث افزایش فشار خون می‌گردد.
* با کاهش آستانه تشنج احتمال بروز آن را در بیماران صرعی افزایش می‌دهد.

مصرف در دوران بارداری:
با توجه به نبود تحقیقات کافی با احتیاط مصرف گردد.

مصرف دردوران شیردهی:
با توجه به نبود تحقیقات کافی با احتیاط مصرف گردد.
 

تیرنگ

عضو جدید
جینگو

جینگو

خواص شگفت انگیز گیاه جینکو


جینکو یکی از قدیمی‌ترین گیاهان آسیایی است که خواص شگفت انگیز متعددی دارد. جینکو ضد آلزایمر بوده، برای تقویت حافظه و قوای جنسی مفید است و جلوی سکته‌ی قلبی و مغزی را می‌گیرد. از این گذشته این گیاه پیری پوست را به تأخیر می‌اندازد. برای آشنایی بیشتر با این گیاه شگفت انگیز و طریقه‌ی مصرف آن با ما همراه باشید. جینکو

جینکو ضد آلزایمر است
نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که جینکو قادر است جلوی پیشرفت بیماری آلزایمر را بگیرد و علائم آن را کمتر کنند. البته نتایج پژوهش‌ها گاهاً متضاد از آب در آمده است. به عنوان مثال در سال 2008 محققان آمریکایی روی 3000 داوطلب بررسی‌هایی انجام دادند و هیچ تأثیر مشهودی از این گیاه برای مقابله با زوال قدرت عقل مشاهده نکردند. اما بر عکس نتایج پژوهش‌های سال 2010 نشان می‌دهد که جینکو روی عملکرد قدرت درک ذهنی انسان تأثیر مثبتی می‌گذارد.
روش مصرف جینکو به صورت کپسول در داروخانه‌ها و عطاری‌ها موجود است. داروهای دیگری نیز وجود دارد که از این گیاه درست شده‌اند. با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم از خواص این گیاه بهره‌مند شوید.

جینکو برای تقویت قدرت جنسی آقایان
از آن جایی که جینکو باعث بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت‌ها می‌شود می‌تواند باعث نعوظ بهتر آقایان شده و به این ترتیب لذت جنسی آن‌ها را بالا ببرد. نتایج یک پژوهش آلمانی که روی 60 مرد انجام شد نشان می‌دهد مصرف روزانه 60 میلی گرم جینکو بعد از دو ماه مشکل زود انزالی آن‌ها را بهبود داده است. نتایج پژوهش دیگری که در سال 1998 منتشر شد نشان می‌دهد که این گیاه برای رفع ناتوانی جنسی ناشی از مصرف داروهای ضدافسردگی مفید است.

روش مصرف
برای مقابله با مشکلات جنسی می‌توانید از کپسول‌های موجود در داروخانه‌ها یا عطاری‌ها استفاده کنید. توصیه می‌کنیم اول با پزشک یا داروساز مشورت کنید. جینکو جریان خون در مویرگ‌ها را تحریک می‌کند و به این ترتیب می‌تواند باعث تسکین وز وز گوش شود

جینکو برای جلوگیری از سکته‌ی قلبی و مغزی
جینکو برای سلامت رگ‌ها مفید است. اول به این دلیل که این گیاه حاوی ترکیباتی است که به افزایش قطر رگ‌ها کمک کرده و باعث گردش خون بهتری می‌شود. دوم به این دلیل که ترکیبات موجود در این گیاه از انباشته شدن چربی‌ها و جرم‌ها در رگ‌ها که در نهایت به تصلب شرایین منجر می‌شود پیشگیری می‌کند. نتیجه این می‌شود که این گیاه خطر تشکیل لخته و در نهایت سکته‌ی قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد.
روش مصرف می‌توانید با پزشک یا داروساز مشورت کرده و از کپسول‌های این گیاه استفاده کنید.

جینکو وز وز گوش را تسکین می‌دهد
وز وز گوش یک حالت آزار دهنده است که معمولاً درمان معجزه آسایی هم ندارد. با این حال یک راه حل ساده دارد: گیاه جینکو. جینکو جریان خون در مویرگ‌ها را تحریک می‌کند و به این ترتیب می‌تواند باعث تسکین وز وز گوش شود. با وجود اینکه نتیجه‌ی برخی از پژوهش‌ها از بی تأثیر بودن این گیاه حکایت می‌کنند در عوض نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که جینکو برای تسکین وز وز گوش به خصوص اگر کمتر از یک سال از شروع آن گذشته باشد موثر است.
روش مصرف اگر شما هم از مشکل وز وز گوش رنج می‌برید می‌توانید این گیاه را امتحان کنید. می‌توانید با نظر پزشک، عطار یا داروساز از کپسول‌های جینکو استفاده کنید.

جینکو حافظه را تقویت می‌کند
جینکو جریان خون رگ‌ها و حتی مویرگ‌های مغز را تحریک می‌کند و باعث بهبود عملکرد مغز شده و حافظه را تقویت می‌کند. نتایج پژوهشی که روی 35 داوطلب بین 30 تا 59 ساله انجام شد نشان می‌دهد که مصرف جینکو به ویژه حافظه‌ی کوتاه مدت را تقویت می‌کند. روش مصرف یک قاشق چای‌خوری برگ خشک گیاه جینکو را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و میل کنید. هر روز 3 فنجان از این جوشانده بنوشید. اگر دو به شک هستید نظر پزشک یا عطار را جویا شوید.

جینکو برای مقابله با بیماری رینود
آیا در فصل سرما انگشتانتان سفید، سرد و بی حس می‌شوند؟ احتمال دارد که دچار اختلالی در گردش خون شده باشید که به آن بیماری رینود می‌گویند. در 90 درصد موارد مسئله‌ی مهمی نیست. اما با این حال بیماری یا پدیده رینود آزار دهند و دردناک است. در این مورد نیز جینکو می‌تواند راه گشا باشد. سازمان جهانی سلامت تأثیر مثبت این گیاه را برای درمان بیماری رینود تایید کرده است.
روش مصرف برای درمان این پدیده از داروهایی که از جینکو تهیه می‌شود مثل قرص تاناکان استفاده کنید. بهتر است اول با پزشک مشورت کنید.

عوارض مصرف جینکو
معمولاً گیاه جینکو عوارض خاصی ندارد اما امکان دارد در بعضی‌ها مصرف این گیاه باعث سردرد، مشکلات دستگاه گوارش (مثل اسهال، نفخ) و آلرژی شود.

چه کسانی نباید از جینکو استفاده کنند؟
جینکو نیز مانند هر گیاه دیگری باید با احتیاط مصرف شود. مصرف این گیاه برای افراد زیر مورد منع مصرف دارد:
*
زنان باردار، شیرده
* افرادی که تحت درمان داروهای ادرار آور هستند.
* افرادی که داروهای ضد ریفلاکس معده می‌خورند.
*
افرادی که داروهای فشار خون و آنژین مصرف می‌کنند.
* افرادی که داروهای ضدانعقادی مثل آسپیرین می‌خورند.
* افراد هموفیلی و افرادی که عمل جراحی در پیش دارند زیرا این گیاه خون را روان می‌کند.
* نوجوانان زیر 18 سال. این افراد قبل از مصرف باید حتماً با پزشک مشورت کنند.

منبع:tebyan.net
 
آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
برگ این درخت دارای خواص دارویی فراوان است و در صنعت داروسازی از آن استفاده می شود.همچنین دارای ظاهری زیباست و سریع الرشد می باشد که در شرایط مطلوب ارتفاع آن به بیش از 30 متر می رسد.
جهت آشنایی بیشتر با این گیاه توضیحاتی راجع به آن می دهم:
گیاه جینکو بیلوبا، کهن سال ترین گیاه روی زمین است که از بیش از 250 میلیون سال پیش تا کنون توانسته است به حیات خود ادامه دهد.
این توانائی اعجاب انگیز را بخاطر مقاومت استثنائی در برابر آلودگیها، باکتری ها و انگلها بدست آورده است. این گیاه حتی پس از انفجارهای اتمی نیز زنده مانده است.
راز این مقاومت و شادابی خارق العاده در قلب برگ های درخت جینکو بیلوبا نهفته است. برگهای این گیاه سرشار از عصاره طبیعی "جینکو فلاوون 40" هستند که خود منبعی بیهمتا از فلاونوئید ها (40%) به شمار میرود. تکنولوژی استخراج و خالص سازی این عصاره در انحصار لابراتورهای بایوسکرین است.
عصاره جینکو فلاوون 40 جینکو فلاوون 40 یک ماده بیولوژِیک فعال است که بخاطر داشتن چهار ویژگی منحصر بفرد، دفاع طبیعی و قدرت ترمیم پوست را افزایش می دهد. خواص دارویی: مشکلات گردش خون سرخرگی، تصلب شرائین مغزی، ادم مغزی، نارسایــی عروق مغزی، ناشنوایی گوش داخلی، کاهش بینایی و شنوایی در اثر نارسایی عروق، اختلال در حافظه یا قدرت تمرکز، لنگی متناوب پاها در نتیجه انسداد عروق و نرسیدن خون کافی به آنها، رتینوپاتی (اختلال در شبکیه چشم)، سرد شدن انتهای دست ها و پاها به دلیل نرسیدن خون کافی به رگ های محیطی، تضعیف حافظه کوتاه مدت، زنگ زدن گوش ها (با منشاء عروقی)، بیماری های عروقی، سرگیجه (با منشاء عروقی) . این گیاه دارویی به خصوص در بیماری آلزایمر و دمانس مغزی (اختلال در حافظه به دلیل پیری یا بیماری) مفید است. این داروی گیاهی به شکل کپسول، قرص یا شربت وجود دارد.
از این درخت همچنین در زیباسازی پارکها و فضای سبز استفاده میشود و در ترکیب با درختان دیگر منظره زیبایی پدید می آورد که با توجه به شکل برگها در این گیاه؛ چشم اندازی منحصر به فرد دارد.
 
Similar threads

Similar threads

بالا