گیگابایت قدرتمندترین کارت گرافیکی تک‌پردازنده‌ای‌ را معرفی کرد

...Melody

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرکت گیگابایت جدیدترین کارت گرافیکی خود را با استفاده از پردازنده گرافیکی جدید Nvidia Geforce GTX 285 به بازار عرضه کرد.

این پردازنده گرافیکی که نسخه‌ای بهینه شده از پردازنده گرافیکی GTX 280 محسوب می‌شود نسبت به نسخه‌های قبل از خود، در فرکانس‌های بالاتری کار کرده و دارای بهینه‌سازی‌هایی است که باعث کاهش مصرف توان و حرارت تولیدی شده و بهره‌وری را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

فرکانس پردازنده گرافیکی در کارت گرافیكي شرکت Gigabyte که GV-N285-1GH-B نامگذاری شده است نسبت به نسخه GTX 280 حدود 40 مگاهرتز افزایش داشته و از 602 مگاهرتز به 648 مگاهرتز رسیده است. از سوی دیگر فرکانس واحدهای پردازندش جریانی نیز از 1296 مگاهرتز به 1496 مگاهرتز افزایش یافته است.

حافظه به کار رفته در این کارت ارائه شده دقیقا مشابه آنچه است که در سری GTX 280 نیز استفاده شده بود. یک گیگابایت حافظه GDDR3 با پهنای باند 512 بیت. البته فرکانس حافظه در این مدل از 2214 به 2484 مگاهرتز افزایش یافته و همین مسئله باعث شده است که پردازنده گرافیک با پهنای باند بیشتری به حافظه دسترسی داشته باشد.

از نظر ظاهری کارت تغییر چندانی نداشته است و همچنان از یک خنک‌کننده بزرگ دو اسلاتی به همراه یک حرارت گیر بزرگ مس- آلومینیومی برای خنک کردن پردازنده گرافیک و حافظه گرافیکی استفاده می‌کند. این مسئله بیانگر این موضوع است که گرچه حرارت کارت کاهش یافته اما هنوز به حدی نرسیده است که بتوان با استفاده از خنک‌کننده‌های معمولی آن را خنک کرد.

در نهایت به نظر می‌رسد کارت GIGABYTE GV-N285-1GH-B بیشتر یک بروزرسانی ساده با استفاده از افزایش فرکانس‌های اصلی باشد تا کارت گرافیکی با ساختارهای جدید. اما با این وجود با توجه به این موضوع که انتظار می‌رود شاهد افزایش کارآیی 10 درصدی در این کارت نسبت به نسخه‌های پیشین باشیم R285-1GH-B توانسته است خود را به عنوان قوی‌ترین کارت گرافیکی تک‌پردازنده‌ای موجود در بازار معرفی کند.
 
بالا