# گياهان دارويي

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گياه گل پروانه (گل ارغواني)
اين گل انواع مختلفي دارد و زيستگاه آن در دشت و كمي هم در ارتفاعات متوسط و پايين است. بوي عطر خوبي دارد و نوش خوبي براي زنبور عسل است.كاربرد درماني آن در موارد ناراحتيهاي تنفسي به خصوص سرفه و برونشيت و آسم و حتي از نوع ناراحتيهاي تنگي نفس مي باشد و بازدهي آن بسيار عالي است.در خارج از دم كرده و جوشانده ی اين گياه براي شستشو استفاده مي شود. اين گياه مي تواند جراحات و زخمهاي سطحي را درمان كند و به خاطر ماده خوشبو و نعناع مانندي كه مُنتل هست و در آن وجود دارد در موارد سوختگي از اين گياه استفاده مي شود.نوع ديگر گل ارغواني از نظر درماني همان خواص را دارد ولي از نظر ظاهر متفاوت است. اين گل ضمن اينكه گلهاي قرمز و ارغواني رنگي دارد درون آن گلهاي آبي رنگي هم مشاهده مي شود كه اين گلهاي آبي رنگ از داخل گلهاي قرمز رنگ بيرون مي آيد.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گياه گل نسترن
اين گياه به خاطر ظرافت و عطرش به صورت اهلي در خانه ها پرورش پيدا مي كند.گل نسترن از دسته گلهايي است كه موارد درماني متعددي دارد. خود گل نسترن در عوارض پوستي مورد استفاده قرار مي گيرد. از روغن دانه اين گياه به عنوان شاداب كننده پوست و تقويت كننده پياز مو استفاده مي شود. هم گل اين گياه و هم دانه آن منبع ويتامين C است.ثمر اين گل بعد از ريختنش به صورت گرد و قرمز رنگ پيدا مي شود كه اصولاً كاربرد دارويي دارد و بيشتر به صورت دم كرده از آن استفاده مي شود. همچنين باعث تقويت سيستم دفاعي بدن مي شود.گل دهي اين گياه از اواسط ارديبهشت شروع مي شود و تا آخر پائيز ادامه دارد. نحوه استفاده صحيح از آن بدين گونه است كه بعد از چيدن، گلها بايد در جاي مناسبي خشك شوند تا بو، عطر و خاصيت دارويي آن از بين نرود و اگر قرار است كه بعد از ريختن گلبرگها از دانه اين گياه استفاده شود بايد ناخالصي هاي آن را از بين برد و بصورت خالص مورد استفاده قرار داد.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
علف چای
علف چای گیاهی پایا، فاقد کرک و پایه چوبی است، طول آن به هشتاد سانتی متر می رسد.

این گیاه ساقه ای ایستاده دارد و در پایین چوبی است برگهایش تخم مرغی بوده و دارای گلهای زرد درخشان، نسبتا بزرگ و مجتمع در گل آذین وسیع پانیکولی است. علف چای در تهران، اطراف دشت کرج، دره چالوس، لاهیجان، تالش، بهشهر، ارومیه، کوه ال - و - ن - د، نهاوند و بروجرد پراکندگی دارد.

قسمتهای مورد استفاده آن سرشاخه های گلدار است که از خرداد تا تیر ماه جمع آوری می شود.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
رازک
رازک خواب آور، ضد باکتری موضعی و آرام بخش است به طور سنتی در بی خوابی، دردهای عصبی، سوء هاضمه، هیجان زدگی، التهاب مخاط روده بزرگ و به صورت موضعی برای زخم های پا به کار می رود.

مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی مجاز نیست و در حساسیتهای تنفسی و پوستی نباید مصرف شود از آنجایی که خاصیت آرام بخشی گیاه سبب تشدید علائم افسردگی می شود مصرف آن توسط بیماریهای مبتلا به افسردگی مجاز نیست.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاهی آبی
شاهى آبى كف پوش و فرش زمردين چشمه سارها است.
اين گياه در چشمه سارهاى كوچك و نواحى مرداب ها زياد ديده مى شود. از اين رو به آن شاهى آبى نيز مى گويند.
طبع شاهى آبى گرم و تر است. اين گياه داراى ويتامين هاى E، C، B، و به ويژه ويتامين B1 و املاح كلسيم، سديم، گوگرد و پنى سيلين طبيعى است. مصرف اين گياه در درمان هاى خانگى (طب سنتى) بيش از همه براى ديابتى ها توصيه شده است. اين گياه علاوه بر درمان قند، در درمان ناراحتى هاى پوستى مانند اگزما و خارش نيز كاربرد دارد. همچنين مصرف آن از ريزش مو جلوگيرى مى كند و دردهاى قاعدگى و مفصلى مزمن را آرام مى سازد. بولاق اوتى داراى اثر آرام كننده در دردهاى عصبى است و در درمان بيمارى هاى كليه و كبد نقش ويژه اى دارد.
اين گياه تصفيه كننده خون، مقوى معده، اشتهاآور و مدر شناخته شده است. همچنين دارويى انرژى زا و نيروبخش براى بيماران خسته و افراد ضعيف است.
شاهى آبى نفخ و زخم سيستم گوارشى به ويژه روده را بهبود مى بخشد، از سكته مغزى (به دليل داشتن آسپرين طبيعى) جلوگيرى مى كند و نيروى جنسى را افزايش مى دهد. همچنين از ريزش مو و شكستن ناخن جلوگيرى مى كند. (به دليل داشتن كلسيم، ويتامين ها و املاح مفيد ديگر) در سرطان سينه از بولاق اوتى به عنوان داروى كمكى و پيشگيرى كننده ياد شده است. اين گياه در ناراحتى هاى سيستم تنفسى مانند آسم و سل ريوى به ويژه در درمان برونشيت كاربرد درمانى دارد.
مصرف اين سبزى باارزش باعث طول عمر مى شود (به دليل تقويت عمومى و پيشگيرى از بيمارى ها و داشتن مواد، املاح و ويتامين هاى ضرورى بدن).
در طب سنتى، از شاهى آبى در درمان نقرس و راشيتيسم و رماتيسم استفاده مى شده و هم اكنون نيز گياه درمانگرها به ديده اعجاز به آن مى نگرند.
اين سبزى خون را تصفيه مى كند و جلوى خونريزى اعضا را مى گيرد. اين گياه به دليل تصفيه كردن خون، كدورت پوست را برطرف كرده، باعث سرخ شدن پوست صورت مى گردد.
علف چشمه به دليل مدر بودن، سنگ هاى كليه را دفع مى كند.
به علاوه، دوست خوب كبد است و يرقان را درمان مى كند. همچنين تب هاى عفونى را برطرف مى سازد (همراه با عناب) و طحال را تقويت مى كند.
بخوريد و بنوشيد، اما اسراف نكنيد
زياده روى در مصرف شاهى آبى (اگرچه داراى خواص مفيد بى شمارى است.) نيز همانند ساير خوراكى ها عوارض جانبى دارد.
مصرف بيش از حد شاهى آبى سبب ايجاد مضرات زير مى شود:
- بواسير
- مشكلات در زنان حامله
- افزايش سودا
- سوءمزاج
- اسپاسم مثانه و رحم
- ناراحتى حلق
- ورم پروستات (زياده روى در مصرف)
- كليه (زياده روى در مصرف)
مصارف غذايى شاهى آبى
به جز مصارف دارويى، مى توان از آب شاهى آبى به صورت (آب سبزى) به شكل ساده و يا شربت، در رژيم هاى غذايى براى ناراحتى هاى دستگاه هاضمه و چاقى استفاده كرد.
چاى بولاغ اوتى اگر جايگزين يك وعده نوشيدنى چاى روزانه شود، در پيش گيرى و درمان بسيارى از ناراحتى ها نقش داشته، به عنوان يك تونيك (تقويت كننده) باعث شادابى و رفع خستگى مى گردد.
از شاهى آبى مى توان در سالاد استفاده كرد.
همچنين از اين گياه مى توان به صورت تازه و خشك در آش ها (سوپ ها) و كوكوها استفاده كرد.
شاهى آبى از تيره شاهى ها و تره تيزك ها است و در سبزيجات مصرفى روزانه مى توان آن را به سبزى خوردن افزود.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواص دارویی گل میخک

درخت میخك بومی جزایر اندوزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی كه دارد امروزه در بشتر نقاط دنیا به عنوان درخت زینتی پرورش داده می شود. میخك درختی است كوچك و مخروطی شكل كه برگهای آنها هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است.
ـ اسانس میخك دارای اوژنول، كاربوفلین، الكل، بنزیلیك، بنزوات دموتیل، فورفوول و اتیلن می باشد اوژونول كه ماده اصلی میخك می باشد، آرام كننده و ضد عفونی كننده از آن در دندان پزشكی برای آرام كردن درد دندان استفاده می شود.


ـ خواص طبیعی گل میخك:
خشك شده غنچه درخت از دو هزار سال بیش به عنوان ادویه به كار می رفته است. از نظر طب قدیم ایران میخك خیلی گرم و خشك است و دارای خواص بسیاری است.
ـ برای رفع دندان درد و گوش درد یك قطره از اسانس میخك و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچكانید.

ـ میخك تقویت كننده مغز می باشد و كسانی كه حافظه ضعیف دارند باید از دم كرده میخك استفاده كنند.
ـ میخك از سرطان جلوگیری كرده و حتی درمان كننده سرطان می باشد.
ـ حالت تهوع و استفراغ را برطرف می كند، بدین منظور می توان 2 قطره از اسانس میخك را در یك لیوان ریخت و نوشید و یا از یك فنجان دم كرده میخك استفاده كرد.

ـ برای رفع سردرد مفید است.

ـ ضعف اعصاب را درمان می كند.

ـ در برطرف كردن فلج و لقوه مؤثر است.

ـ برای رفع تنگی نفس مفید است.

ـ جویدن میخك بوی بد دهان را برطرف می كند ولی مواظب باشید كه با زبان تماس نگیرد زیرا باعث سوزش زبان می شود.


ـ كسانی كه مبتلا به بیماری وسواس هستند برای درمان آن باید میخك بخورند.

ـ مقوی معده و جهاز هاضمه است .

-كبد و كلیه را تقویت می كند.

ـ ***كه را برطرف می كند.

ـ كسانی كه قطره قطره ادرار می كنند برای درمان آن باید چای میخك بنوشند.

ـ
برای درمان غذایی و تقویت رحم باید از 4 گرم میخك، هر روز به طور مرتب استفاده نمود.

ـ میخك اشتها آور است و بدن را تقویت می كند.

ـ میخك ضد عفونی كننده بسیار خوبری است و می توان از آن به عنوان كمپرس برای شستشوی زخم ها استفاده كرد.

ـ برای آسان كردن زایمان خانم های حامله باید در ماههای آخر بارداری هر روز چای میخك استفاده كنند و حتی در اتاق های زایمان نوشیدن چای میخك، زایمان را تسهیل می كند.


-میخك تب بر و كرم كش است و داروی كرم كش دارای میخك می باشند.

ـ برای گردش خون و قلب مفید است.

ـ اسهال و دل درد را درمان می كند.

ـ برای برطرف كردن دردهای رماتیسمی 3 تا 4 قطره روغن میخك را با 5 گرم روغن بادام مخلوط كرده و روی قسمت های دردناك بمالید.

ـ برای درمان كمر درد، چای میخك و یا 2 قطر اسانس میخك را با آب گرم و یا چای مخلوط كرده و بنوشید.

ـ استفاده از میخك گرفتگی عضله را از بین می برد.

ـ نوشیدن یك فنجان چای میخك بعد از غذا، گاز و درد معده را از بین می برد. (برای تهیه چایی یا دم كردن میخك مقدار 10 گرم میخك را با یك لیتر آب جوش مخلوط كرده و به مدت 5 دقیقه دم كنید.)


مضرات میخك:
همانطور كه گفته شد میخك بسیار گرم است، بنابراین برای گرم مزاجان مناسب نیست و ممكن است باعث ناراحتی كلیه و روده ها شود. این گونه افراد باید میخك را با صمغ عربی مخلوط كرده و بخورند.
 

گیاه شناسی

کاربر بیش فعال
عصاره دانه انگور: نتایج آزمایش های بالینی نشان می دهد عصاره دانه انگور با سرطان سینه، معده، روده بزرگ، پروستات و ریه مقابله می کند. عصاره دانه انگور بی ضرر است.

● یادآوری چندنکته
۱. مصرف میوه، سبزی و غلات سبوس دار را افزایش دهید. مصرف گوشت قرمز، مواد غذایی پرچرب حیوانی، غلات و شکر تصفیه نشده راکم کنید.
۲. ورزش برای سلامت بدن مفید است.
۳د.

یاهانی که در خاک سالم یعنی به دور از آفت‌کش‌ها و سرشار از ترکیبات ارگانیکی و مواد معدنی رشد می‌کنند تأثیر و خواص بیشتری دارند.

در این مقاله قصد داریم شما را با درست و غلط این باورها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.
جوشانده‌ها باید لیتری مصرف شوند تا افاقه کنند

جوشانده‌ها! نسخه‌ی تجویزی مادرها و مادربزرگ‌ها! آیا اعتقادی به این درمان‌های خانگی ندارید؟ باید بگوییم سخت در اشتباهید. در خیلی از موارد، خواص درمانی آن‌ها به اثبات رسیده است. البته مثل هر حوزه‌ی دیگری باورهای نادرستی هم در مورد آن‌ها شکل گرفته است.

▪ ادویه ها؛ بیشتر ادویه هایی که برای پخت غذاها به کار می رود برای حفظ سلامت مفید است.
این ادویه ها دارای خاصیت ضد سرطانی نیز است از جمله زردچوبه، زنجبیل و رزماری.تقریباً همه میوه و سبزی های تازه خاصیت ضد سرطانی دارد.به دلیل دارا بودن فیبر میوه و سبزیجات از جمله سیب، کلم بروکلی، کلم برگ و... با سرطان لوله گوارشی مقابله می کند. جوانه ها و آب سبزیجات از جمله علف گندم نیز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی با سرطان مقابله می کند و مانع از بروز آن می شود.

جوشانده‌های گیاهی، مزه‌ی دارو می‌دهند
درست است. اما راه‌هایی هم وجود دارد تا طعم بد و تلخ بعضی از این گیاهان را عوض کنید. اولاً که لازم نیست برای یک فنجان جوشانده مشت مشت از برگ گیاه مورد نظر استفاده کنید. ثانیاً می‌توانید گیاه مورد نظر را با گیاهان دیگر که طعم بهتری دارند مخلوط کنید مثل جعفری، گیاه شاه‌پسند و بادرنجبویه. اگر لازم است که حتماً جوشانده‌تان را بدون قند بخورید (چون امکان دارد که قند یا شکر، خواص گیاهان را کم کند) می‌توانید یک قاشق عسل به آن اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اگه میشه اسم چنتا گیاه دارویی تک لپه ای رو معرفی کنید.........مرسی

ببخشید اگه میشه تو پروفم اسمشونو بذارید اخه من اینجا هی گم میشم....
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
گیاهانی با پتانسیل نجات جهان!(+عکس)

گیاهانی با پتانسیل نجات جهان!(+عکس)

آیا می دانستید که بیش از 4 هزار و 500 گونه سیب زمینی در جهان وجود دارد؟ همچنین، حداقل بیش از هزار گونه گیاه فلفل، 7 هزار و 500 گونه مختلف گوجه فرنگی و 7 هزار و 500 گونه مختلف سیب در سراسر جهان وجود دارند. با این وجود، تنوع باورنکردنی حیات گیاهی سیاره زمین در حال نابودی است. بنابر گزارش فائو، در حال حاضر، حدود 75 درصد از منابع ژنتیکی گیاهی سیاره زمین منقرض شده اند. افزون بر این، انتظار می رود یک سوم دیگر از تنوع زیستی موجود تا سال 2050 از بین برود. بی تردید، این مشکل کوچکی محسوب نمی شود.
متاسفانه، اکثر سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی در زمینه کشت مواد غذایی مانند گندم، برنج و ذرت به جای مواد غذایی مغذی تر صورت می گیرد و این تمرکز پیامدهای ویرانگری به همراه داشته است. نرخ چاقی طی 30 سال گذشته دو برابر شده است. خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با رژیم غذایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیز در کشورهای صنعتی و در حال توسعه روندی افزایشی را دنبال می کند. این در شرایطی است که بسیاری از محصولات بومی می توانند از نظر زیست محیطی پایدار بوده، امنیت غذایی را بهبود بخشیده، به جلوگیری از سوء تغذیه کمک کرده و افزایش درآمدها را موجب شوند.
به عنوان مثال، "اینست" که یکی از گیاهان بومی آفریقا محسوب می شود به تغذیه حدود 10 میلیون نفر در اتیوپی و اریتره کمک کرده است. هزاران نوع محصول بومی دیگر وجود دارند که ممکن است تاکنون نام آنها را نیز نشنیده باشید. در ادامه برخی از این محصولات غذایی که به ادامه زندگی مردم در نقاط مختلف جهان کمک کرده اند را معرفی می کنیم.

گل تاج خروس
گل تاج خروس از رشدی سریع در زمین های پست و مرطوب آفریقا برخوردار بوده و به طور معمول در توگو، گینه، بنین و سیرالئون مصرف می شود. این گیاه برگدار با آب و هوای گرم سازگار بوده و منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی است.
دانه بونیا
دانه بونیا در فرهنگ بومیان استرالیا همواره به عنوان یک ماده غذایی برجسته مطرح بوده است. این گیاه از نظر ظاهری و مزه شبیه به شاه بلوط است.
لوبیا چشم بلبلی
منشا لوبیا چشم بلبلی در آفریقای مرکزی بوده و یکی از قدیمی ترین محصولات کشاورزی این منطقه محسوب می شود. این گیاه در برابر خشکسالی مقاوم بوده و در خاک هایی با شرایط ضعیف و نامناسب نیز رشد می کند. افزون بر خود لوبیا، برگ های این گیاه نیز مصرف می شوند.
اینست
اینست که به نام موز تقلبی نیز شناخته می شود بومی مناطق گرمسیری آفریقا است. ظاهر این گیاه شبیه درخت موز بوده، اما کاملا با آن متفاوت است. میوه این گیاه غیر قابل خوردن بوده، اما از گوشت داخل تنه و ریشه های آن استفاده می شود. مغز ساقه اینست از نظر ظاهر و مزه شبیه به سیب زمینی است.
کلم فیلدر پوینتد
این نوع کلم غنی از بتا کاروتن، ویتامین های C و K و فیبر بوده و ویژگی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد.
مارچوبه فورمبی
مارچوبه فورمبی به واسطه رنگ آمیزی زیبای خود مشهور شده که شامل پایه سفید، ساقه سبز و نوک ارغوانی می شود. این گیاه غنی از پروتئین، فیبر، ویتامین B6، کلسیم، منیزیم و روی است. این نوع مارچوبه به سنتز پروتئین کمک کرده، از دست دادن کلسیم را کاهش داده و ویژگی آنتی اکسیدانی دارد.
کومارا
این گیاه که به عنوان سیب زمینی شیرین نیز شناخته می شود در بسیاری از جزایر اقیانوس آرام کشت می شود. کومارا غنی از پروتئین، ویتامین های A و C، کلسیم و فیبر است.
ماش
ماش در رژیم غذایی آسیایی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و منبع پروتئینی با ویژگی گوارش آسان است. سطوح بالای آهن در این گیاه به بهبود رژیم غذایی به ویژه برای بانوان و کودکان کمک می کند. همچنین، تولید این محصول فرصتی به منظور درآمدزایی برای کشاورزان خرده پا فراهم می کند.
بامیه
بامیه یکی از مواد غذایی پر مصرف در سوپ ها و سس ها بوده و از محبوبیت بالایی در غذاهای هندی و پاکستانی برخوردار است. این گیاه یکی از محصولات کشاورزی مهم فیلیپین، تایلند، مالزی و ویتنام محسوب می شود. بامیه غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.

پاپالو
پاپالو به واسطه بوی بد خود مشهور بوده و در جنوب غربی آمریکا، مکزیک و آمریکای جنوبی مصرف می شود. این گیاه به طور معمول به عنوان چاشنی استفاده می شود و از خواص دارویی مانند تنظیم فشار خون، تسکین اختلالات معده و درمان مشکلات کبدی برخوردار است. پاپالو نسبت به گرما مقاوم بوده و در آب و هوای گرم رشد می کند. 
بالا