همه چیز در مورد مدارک بسیار معتبر و بین والمللی سیسکو (Cisco)

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نگاهي به شرکت سيسکو و مدارک بين المللي آن

نيكا ماجد اسديسيسکو و روحيه ادغام
سيسکو چيست؟ آيا يک شرکت است؟ آيا ابر شركتي از شرکت‌هاي بزرگ است؟ آيا يک باند تجاري است؟ واقعاً چيست؟ چه ماهيت اقتصادي، تجاري را دنبال مي‌‌کند که اکنون بخش عظيمي‌ از زير ساخت‌هاي دنياي کامپيوتري، الکترونيکي و ديجيتالي جهان بر شالوده محصولات، توليدات و خدمات آن استوار گشته است.
سيسکو در سال 1984 توسط تيمي‌ از دانشمندان فارغ التحصيل دانشگاه استانفورد تاسيس شد. در حال حاضر دفتر مرکزي آن واقع در سان خوزه، کاليفرنياي آمريکا مي‌‌باشد.

سيسکو، با تيمي‌ مجرب از نخبگان علمي‌- فني خود که مغز متفکر اقتصادي هستند، آنچنان محکم و راسخ در جاده تکنولوژي پيش مي‌‌روند، که ميليون‌ها انسان و حتي شرکت‌هاي بزرگ را با خود به اين سو و آن سو مي‌‌کشانند. به راستي سيسکو چگونه توانسته است در سراسر جهان چنين بازتاب درخشاني داشته باشد.

آيا به يقين باور داريد كه دوران کودکي هر فرد، لوح سفيدي است که مي‌‌توان آينده او را در آن ترسيم کرد. خيلي‌ها عقيده دارند که شرکت سيسکو، در کودکي "جان چمبرز" (John Chambers)، مدير عامل و رئيس هيئت مديره سيسکو، ترسيم شده بود. پدر جان چمبرز، هتلدار بود و جان وردست او بود. او مي‌‌ديد که چگونه پدرش، هتل مي‌‌خريد، متل واگذار مي‌‌کرد. او مي‌ديد که چگونه پدرش توانست 9 بيمارستان را با هم ادغام کند و روز به روز بزرگ و بزرگتر شود.شکل 1 : جان چمبرز​

خط مشي سيسکو و موفقيت‌هايي که کسب کرده است، بي‌شک الهام گرفته شده از ادغام همان 9 بيمارستاني بود که در لوح ذهن جان چمبرز نقش بسته شده بود.
سيسکو، شرکت‌هاي موثر و موفق را مي‌خرد و با خود ادغام و همگام مي‌‌کند. و اينچنين است که روز به روز اين غول بزرگ و بزرگتر مي‌‌شود. جان چمبرز، فروشنده بود (6 سال در شرکت IMB و 8 سال در شرکت WANG).
رئيس شرکت سيسکو، در سال 1991 به او پيشنهاد کار در شرکت سيسکو را داد. مديران، مسئولان و منتقدان بر اين باورند که روحيه خدمت و پاسخ گويي سريع به مشتريان آنچنان در روح "جان چمبرز" دميده شده بود، که توانست سيسکو را به رشد و شکوفايي سحر آميزي برساند. اولين شعار جان چمبرز "اول مشتري" بود. و اين شعار رمز موفقيت روز افزورن اين شرکت محسوب مي‌‌شد. دو شرکت کرشند .
(Communications Crescenddo) و نت اسپيد (NetSpeed) به توصيه مشتريها، توسط سيسکو خريداري و با شرکت سيسکو ادغام شد. ادغام شرکتها از نظر سيسکو، به عنوان بازوهايي براي توليد بيشتر، خدمات بيشتر و توسعه و مطرح شدن بيشتر تلقي مي‌‌شد.

سيسکو و صنعت مخابرات
چمبرز و همکاران نخبه اش، ماوراي روحيه اقتصادي کسب و کار، قريحه قابل تحسيني داشتند و آن يافتن علل و ريشه هاي تحولات صنعتي و نيز دور انديشي آنها بود. اين قريحه منجر به بلوغ و مطرح شدن هر چه بيشتر سيسکو شد. افکار چمبرز بعد از 8 سال کار در سيسکو، روز به روز متبلورتر مي‌‌شد. او و همکارانش تصميم گرفتند، سيسکو را که عمده فعاليتش Data Communication و اينترنت داده اي بود، به شيوه‌اي هنرمندانه با صنعت مخابرات (تلفن) تلفيق و ادغام نمايند. (اين بار هم بايد روياي کودکانه "ادغام"، کار خودش را مي‌کرد!!). آنها در اين انديشه بودند که از اين ادغام نسل جديدي از تکنولوژي به جهان معرفي نمايند: شبکه‌هاي ارتباطي مدرن! با تبلور اين فکر، چمبرز و يارانش، روح مخابرات و صنعت تلفن را اين بار با خريدن شرکت سرنت (Cernet) و همسو کردن آن با خود، در کالبد سيسکو دميدند. هر چند که اين شرکت، شرکت آماتوري بود، ولي به عقيده سيسکو، يک شرکت نوپا، مي‌ تواند مانند مومي‌ در دستان سيسکو به هر شکلي در بيايد. و اين بود که سيسکو وارد دنياي جديد ديتا و تلفن شد. يعني شبکه‌اينترنت پر سرعت، متکي بر:
خطوط فيبرنوري ، شبکه کابلي و سيستم مخابراتي بيسيم .

سيسكو با پيوستن به دنياي ديتا و تلفن، رقبا و يا بهتر بگوييم دشمنان سر سختي در صنعت مخابرات براي خود تراشيد و کار خود را سخت تر از گذشته کرد. شرکت‌هاي بزرگي مانند AT&T، شرکت غول پيکر Nortel کانادايي و شرکت لوسنت Lucent رقيبان سرسختي بودند.
شرکت لوسنت، شرکتي است مخابراتي و سرسخت که در صدد کنار گذاشتن تجهيزات مخابراتي خود و مجهز شدن به تاسيسات هايبريد (ديتا و تلفن) نبود!
اين دو شرکت(سيسکو و لوسنت)، دشمن خوني يکديگر بودند تا جايي که کار به بحث‌ها و قضاياي سياسي هم کشيده شد! خوشبختانه، آثار و تبعات نزاع اين شرکت‌ها لابه لاي تکنولوژي‌ها وفناوري‌هاي متنوع و بي نظير سيسکو مدفون شد. که بصراحت مي‌ توان گفت اکنون کمتر کسي از درگيري‌هاي اين دو جناح چيزي شنيده باشد.

سيسکو و تجارت الکترونيک
سيسکو موفقيت خود را در تجارت الکترونيک، مديون مدير فناوري اطلاعات پيشين خود، پيتر سالويک (Peter A. Solvic) مي‌ داند. پيتر 46 ساله، با انقلابي که در کسب و کار الکترونيکي سيسکو ايجاد کرد، توانست 80 در صد سفارشات شرکت را به صورت آنلاين و از طريق اينترنت به انجام برساند. چيزي بيش از 30 ميليون دلار در هر روز!!

سيسکو و وب
طراحي وب سايت قدرتمند و دايناميک با امکانات آموزش از راه دور از يک طرف، و نحوه اطلاع رساني رايگان اينترنتي از طرف ديگر، وب سايت سيسکو را به وب سايتي قدرتمند و بي نظير، با کيفيتي استثنايي، تبديل کرده است. بطوريکه 80 در صد پاسخگويي به مشکلات مشتريان و پشتيباني آنها از طريق وب و به صورت الکترونيکي انجام مي‌‌گيرد.
چمبرز اندرز زيبايي داده است: "شرکت‌هاي کوچک و معتبر پس زده نمي‌‌شوند، اما شرکت‌هاي کند با يک حرکت از طرف شرکت‌هاي سريع نابود مي‌‌شوند" چمبرز خود اولين نفري بود که اين پند را در ذهن خود حک کرد. کما اينکه مي‌ بينيم سيسکو اينترنت را زير بناي اطلاع رساني و پشتيباني و خريد و فروش قرار داده است تا هميشه سريعترين باشد. و اين يعني مديريت استثنايي در قرن بيست و يکم ومعرفي بخشي از هويتش در فضاي سايبر اينترنتي!
اما اين کل ماجرا نبود....

سيسکو و تدابير اساسي
جالب است بدانيد که سيسکو تا پايان سال 2000 ، 70 شرکت را رسما خريد. و نيز حداقل 1300 شرکت هستند که تجهيزات سخت‌افزاري خود را با مارک سيسکو تزيين و وارد بازار جهاني کردند. (هر چند که اين شركت‌ها وب سايتي مجزا و پرسنل پشتيباني مجزايي داشتند) و اين يکي ديگر از اهداف شرکت غول پيکر و ماجراجوي سيسکو مي‌‌باشد: يعني مديريت زنجيره اي شرکت هاي توليد کننده ماجراي اخراج 8500 نفر از کارکنان در ساعت 9 صبح، روز هشتم مارس 2001، خاطره تلخ اين شرکت بود. خريدهاي بي حد و حصر شرکت‌هاي کوچک و ادغام آنها، کنترل و نظارت ناموزون و زياده خواهي بيش از حد، مي‌رفت تا سيسکو را به قهقراي سقوط برساند! تا اينکه کمک و ياري "ماريو مازولا" يکي از مهندسين بازنشسته شرکت، اوضاع نابسامان را دوباره سامان داد. و با شيوه هاي دردناکي معالجه شد! شيوه هايي نظير اخراج کارکنان، به حداقل رساندن خريد شرکت‌ها، قطع ارتباط کاري با 3000 فروشنده و 800 تامين کننده قطعات... پس از گذراندن اين تجربه، اين بار سيسکو پخته تر و با تجربه تر شد و دوباره مانند غولي در صحنه نمايان شد. جالب اينجاست که در دوران بحران، سيسکو هيچ وقت کاسه و کوسه کسب و کار الکترونيک را به هم نريخت و نه تنها چيزي براي آن کم نگذاشت بلکه آنرا بهينه تر کرد. سپس شروع به ساماندهي و تجزيه تحليل داده هاي فروش بر مبناي سيستم پيشرفته مديريتي کرد و ساختار مديريت سرمايه خود را سامان داد تا دخل و خرج خود را کنترل نمايد و خريدهاي بي حساب را از ليست خارج کند.
ولي باز مي‌ بينيم سيسکو اين موجود شرور و بازيگوش، گاهي دست به کارهاي عجيب و غريبي مي‌ زند تا کسب و کار خود را رونق ببخشد. ماجراجويي که سيسکو در سالهاي اخير شروع کرده بود يعني "امنيت شبکه" و "شبکه بي سيم"، اقدامي‌ کاملا جدي و بجايي بود. کما اينکه مي‌ بينيم لوگوي سيسکو در تجهيزات سخت‌افزاري شرکت‌هايي نظير آنچه که در LinkSys (شرکت توليد کننده سخت‌افزار شبکه بي سيم است) ديديد، حک شده است.
اما ماجراي فروش دوربينهاي ارزان قيمت (به تقليد از کار اينتل)، به عقيده خيلي از کارشناسان يک شوخي سيسکو بود و محض دستگرمي‌!! اين اقدام سيسکو در فروش دوربينهاي ارزان قيمت، به گفته سيسکو، تنها به هدف انجام فعاليت چندگانه، جلوگيري از کليشه اي شدن! و ورود به همه خانه ها! بود.
"جان جمبرز حتي شماره تلفن منزلش را به مشتري مي‌ داد" بله اين عين واقعيت بود!! اين حرکت جمبرز ميزان درآمد سيسکو را از 3 / 1 ميليارد دلار در سال 1994 به 2 / 12 ميلياد دلار در سال 1999 رساند. درآمد سيسکو در سال 2003 در حدود 19 ميليار دلار بوده است.
سيسکو اين موجود فعال و ماجراجو، از زمان تاسيس تاکنون از دل تجربه‌هاي تلخ و ناگوارا بيشماري با موفقيت بيرون آمده است و کماکان افسون کاميابي در دست گرفته و با سرعتي بي نظير اما استوار و محکم گام بر مي‌‌دارد.
سيسکو و سيستم مبتني بر وب قدرتمند!
سيسکو و مصرف حداقلي کاغذ!
سيسکو و سيستم جستجوي کار آمد!
سيسکو و اطلاع رساني بي نظير از آخرين رويدادها و محصولات!
سيسکو و سيستم پشتيباني فوق العاده الکترونيکي!
سيسکو و خريد و ادغام شرکت‌هاي کوچک و فعال!
سيسکو و مديريت زنجيره اي شرکت هاي خريداري شده!
و اکنون:

سيسکو و برگزاري دوره هاي شبکه‌اي و ارائه دوره‌هاي بين‌المللي
همانطوريکه ديديد، سيسکو بزرگترين و معتبرترين شرکت، جهت ساخت و توليد تجهيزات شبکه‌اي ونيز طراحي و اجراي شبکه‌هاي کامپيوتري در جهان مي‌‌باشد. از اين رو براي آشنايي متخصصان، اقدام به برگزاري دوره‌هاي متعددي در زمينه‌هاي مختلف شبکه نموده است. همچنين براي اعتبار دادن به دانش و آموخته هاي داوطلبان، پس از گذراندن اين دوره‌ها، مدارک بين المللي ارائه مي‌‌دهد.

شرکت سيسکو مدارک مختلفي را در سطوح و شاخه هاي متفاوتي ارائه مي‌‌کند. هر کدام از مدارک سيسکو، حوزه خاصي از مفاهيم شبکه‌اي را پوشش مي‌دهد. سيسکو براي معرفي بهتر سطوح مدارک خود، اهرامي‌ را ترسيم کرده است که در راس هر هرم، بالاترين مدرک و در قاعده هرم، مدرک ورودي شرکت بيان شده است. در اين مقاله قصد داريم ضمن معرفي مدارک سيسکو، به بيان پيش نيازها، آزمون‌ها، اهداف هر کدام از مدارک مي‌پردازيم.
مدارک شرکت سيسکو دروازه اي براي ورود به دنياي فناوري و تکنولوژي مي‌‌باشد.
ورود به اين دنيا يعني پيوستن و همگام شدن با تکنسين ها و متخصصان زبده در امر شبکه مي‌‌باشد. با تلاش و پشتکار فراوان و مستمر و با به روز شدن و انجام مطالعات و تحقيقات روزمره مي‌توانيد خود را هميشه براي موفقيت‌هاي شغلي تامين نماييد.
سيسکو و مدارک آن بر پايه استانداردهاي عالي و بين المللي بنا نهاده شده است. بنابراين اخذ هر يک از مدارک سيسکو، پله‌اي از موفقيت عملي مي‌‌باشد که داراي ارزش بسيار والايي چه براي متخصصان و مديران شبکه و چه براي شرکت‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌هايي که قصد استخدام افراد متخصص دارند. بطور کلي سيسکو مدارک خود را بر روي سه سطح مهارتي متفاوت پايه ريزي کرده است:

• آشنايي و مقدماتي (Associate)
• تخصصي (Professional)
• کارشناسي ارشد (Expert) اين سطح بالاترين و عالي ترين سطح مهارتي سيسکو مي‌‌باشد. (خيلي از شرکت‌ها و موسسات به اين مدرک لقب "دکترا" داده اند)شکل2 : نقشه راه​شکل 3 : مسير حرکت از Network+ به CCIE​
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوره CCNA (لوگوي CCNA)
سطح تخصص : آشنايي (Associate)
CCNA ، سرنام Cisco Certified Network Associate مي‌‌باشد. اين مدرک در قاعده هرم سيسکو قرار گرفته است. و اولين سطح مهارتي سيسکو يعني سطح "آشنايي و مقدماتي" مي‌‌باشد. بدين معني که با اخذ اين مدرک، دروازه سيسکو را بر روي خود گشوده و خود را براي صعود از پله هاي پيشرفت و تخصص شبکه‌اي آماده خواهيد کرد. مدرک CCNA، در گروه نصب و پشتيباني و نگهداري شبکه‌ها جاي مي‌‌گيرد و دارندگان اين مدرک اين قدرت و توانايي را پيدا خواهند کرد که شبکه‌هاي کوچک و متوسط (100 نود و کمتر) را نصب، پيکربندي و راه‌اندازي نمايند.

دارندگان اين مدرک، اين توانايي ها را کسب خواهند کرد:
ـ افزايش دانش و توانايي ها و تجربيات شبکه‌اي و تضمي‌ن موقعيت شغلي
ـ پياده‌سازي سرويس‌هاي تلفني براي شبکه‌هاي کوچک
ـ راه‌اندازي و پيکربندي و مديريت LAN ساده با تجهيزات سيسکو
ـ برگزيدن يکي از سرويسهاي WAN، با توجه به نياز شبکه و پياده‌سازي و مديريت کلي آن
ـ رفع اشکالات موجود در LAN و VLAN
ـ آشنايي و مهارت کلي با سيستم عامل روتر (IOS) شامل :
• اجراي فرمانهايي نظير به روز رساني، پشتيبان گيري، دانلود نرم افزار و مديريت IOS
• تشريح فرمانهاي روتر از قبيل تعيين رمز عبور، استفاده از فرمان راهنمايي روتر
(Help) و تاريخچه آن (History)

شرکت کنندگان در اين دوره افراد علاقمند به نصب و راه‌اندازي مسيرياب‌ها، سوئيچ‌ها با اينترفيس‌هاي LAN و WANمي‌‌باشند. و بطور کلي دارندگان مدرک CCNA با پروتکل‌هاي زير آشنايي پيدا خواهند کرد:
VLAN, IP RIP, Frame Relay, Serial, IGRP, Ethernet, Access Lists، Apple Talk, IPX

هدف کلي:
افزايش مهارت‌هاي تخصصي جهت طراحي و پياده‌سازي و رفع اشکال از شبکه‌هاي کوچک تا متوسط مبتني بر محصولات شرکت سيسکو.

اعتبار:
اعتبار مدرک CCNA از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. براي تجديد اعتبار يا بايد امتحان فعلي CCNA ، يا يکي از آزمون‌هاي 642 از سطح Professional و يا آزمون تئوري CCIE را پاس کرد.

پيش نيازها:
براي اخذ اين مدرک، لازم به اخذ هيچ مدارکي به عنوان پيش نياز نمي‌‌باشد. ولي بهتر است با مفاهيم مطرح شده زير آشنايي کلي داشته باشيد:
• با گذراندن دوره Network+ ، که يکي از دوره هاي CopmTIA مي‌‌باشد، آشنايي پايه‌اي با مفاهيم اصلي شبکه پيدا خواهيد کرد و خود را براي مدرک CCNA سيسکو آماده خواهيد کرد.
• آشنايي کلي با لايه هاي OSI
• آشنايي با توپولوژي و هم بندي شبکه
• آشنايي با پروتکل TCP/IP و اصول شبكه بندي (Subnetting)
• آشنايي کلي با تجهيزات سخت‌افزاري شبکه‌از قبيل روتر، سوئيچ، هاب و سخت‌افزار کامپيوتر
• تقريبا معادل 6 ماه الي يکسال تجربه کاري در يک شبکه کوچک

آزمون‌ها:
به دو روش مي‌ توان مدرک CCNA را اخذ كرد.
• تک آزمون با شماره 640-801 CCNA
• يا هر دو آزمون زير
640-821 INTRO )Introduction to Cisco Networking Technologies)
640-811 ICND )Interconnecting Cisco Networking Devices)

به دليل اهميت اين دوره و با توجه به اينکه امروزه اکثر افراد درگير با امور شبکه به دنبال اخذ مدارک CISCO مي‌‌باشند و اجبارا بايد از CCNA فعاليت‌هاي خود را آغاز نمايند در اين قسمت به مدرک CCNA بيشتر اشاره گرديده است.
بنابراين در زير مفاد مدرک CCNA و مفاهيمي‌ که بايد قبل از آزمون آموخته شود تا خود را براي امتحان آن آماده نماييد عبارتند از:

Switching
• آشنايي با سخت‌افزار سوئيچ و پيکربندي آنها
• مقايسه و بيان تفاوت‌ها بين انواع سوئيچ‌ها با Bridge ها
• مفهوم سوئيچينگ در شبکه‌هاي داخلي (LAN)
• طراحي و پيکربندي VLAN روي سوئيچ‌ها
• طراحي و پيکربندي VIT و Trunking روي سوئيچ‌ها
• نصب و پيکربندي يك Switch جهت انجام عمليات
• آشنايي با VLAN ها (شبکه‌هاي داخلي مجازي)، شرح عملکرد و فوائد آن
• رفع اشکالات و بررسي خطاهاي LAN و VLAN

Routing (مسيريابي)
• آشنايي کامل با پروتکل‌هاي مورد استفاده در مفهوم مسيربابي
• آشنايي با نحوه subnetting، آدرس دهي اختصاصي، کلاس‌هاي مختلف آدرسهاي IP، آدرس‌هاي دروازه‌اي روي روترهاي سيسکو
• آشنايي با تبديل واحدهاي کامپيوتري به يکديگر مثلا اکتت (هشت تايي)، باينري(دودويي)، دسيمال، هگز
• تشريح پروتکل TCP/IP و مدل 7 لايه‌اي OSI و نحوه انتقال داده‌ها به يکديگر
• پيکربندي روتر جهت ارتباط VLAN

مدل OSI
• اساس شبکه‌ها بر پايه مدل هفت لايه‌اي OSI مي‌‌باشد. بنابراين آشنايي با عملکرد اين لايه‌ها ضروري مي‌‌باشد.
• آشنايي با لايه Data
• تشريح نحوه عملكرد هر يک از لايه‌هاي هفت گانه OSI و علت پديد آمدن آنها
• مقايسه مدل هفت لايه‌اي OSI با پشته چهار لايه‌اي TCP/IP

پروتکل WAN
• تشريح مفاهيم اصلي FrameRelay
• تبيين تفاوت‌هاي بين سرويس‌هاي مختلف WAN, LAPB, FrameRely, PPP, HDLC , ISDN/LAPD
• انتخاب يک سرويس مناسب با توجه به فن آوري سيسکو
• پيکربندي ISDN BRI ومسيريابي Dial on Demand
• پياده‌سازي ساده يک پروتکل WAN

مديريت و پشتيباني شبکه
•بررسي و پيکربندي حالات مختلف سيستم تعيين هويت (CHAP/PAP) روي لينک هاي PPP
• مديريت IOS و فايل‌هاي پيکربندي تجهيزات سخت‌افزاري
• برگزاري نرم افزار IOS از يک حافظه ROM يا TFTP سرور يا Flash Memory
• به روز رساني، بارگذاري و تهيه نسخه پشتيبان از نرم افزار IOS
• رفع اشکالات LAN
• بررسي حالات مختلف امکان بروز تداخل در شبکه‌هاي اترنت (Ethernet Collision)
• تشريح عناصر يک روتر (RAM, Flash, ROM)
• پيکربندي رمز عبور يک روتر
• استفاده از راهنماي روتر و command ها
• آشنايي با مفاهيم Full Duplex/Half Duplex در شبکه‌هاي Ethernet

دوره CCDA (لوگوي CCDA)
سطح تخصص : آشنايي (Associate )
پيش نيازها: پيش نيازي ندارد ولي ترجيحا اخذ مدرک CCNA سفارش شده است.
تعداد آزمون‌ها:اعتبار مدرک اعتبار اين مدرک از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. جهت تمديد اعتبار راه‌هاي زير وجود دارد:
- گذراندن همان آزمون 640-861
- يا گذراندن هر کدام از آزمون‌ها سري 642 سطح Professional
- يا آزمون Cisco Qualified Specialist exam به استثناي Sales Specialist exams
- و يا آزمون تئوريCCIE

معرفي دوره
CCDA ، سرنام Cisco Certified Design Associate ، و مدرکي که تضمين کننده دانش طراحي و مهندسي شبکه‌هاي کوچک اداري مي‌‌باشد.
دارندگان اين مدرک توانايي بنيادي جهت طراحي و نصب شبکه‌هاي کوچک سيسکو
(100 نود يا کمتر از ايستگاههاي کاري) را خواهند داشت و با استفاده از تجهيزات روتر و سوئيچ قادر به پياده‌سازي LAN و WAN و سرويس‌هاي Dial Access براي شرکت‌ها و ارگان‌هاي مختلف خواهند بود. همچنين قادر به ارزيابي راه حلهايي جهت رفع "اشکالات مربوط به انتقال ترافيک صوت بر روي شبکه" خواهند بود.
دوره CCNP (لوگوي CCNP)
سطح تخصص : Professional
معرفي دوره:
مدرک CCNP ، سرنام Cisco Certified Network Professional مي‌‌باشد.
دارندگان اين مدرک مهارت فني در نصب، پياده‌سازي و عيب يابي شبکه‌هاي محلي
(LAN) و وسيع (WAN) با تعداد 100 الي 500 نود مي‌‌باشد. و با پروتکل‌هاي زير آشنا مي‌‌شوند:
Extended Access List, IP RIP, Route, Redistribution, RIP, Route Summarization, OSPF, VLSM, BGP, Serial, Frame Relay, ISDN, ISL, X.25, DDR, IP, IGRP, IPX, Async Routing, AppleTalk, PSTN, PPP, VLANS, Ethernet, Access List, 802.10, FDDI, Transparent and Transnational Bridging.
کسانيکه موفق با اخذ اين مدرک مي‌‌شوند از لحاظ موقعيت شغلي در ميان شغل‌هاي مربوط به شبکه در سطح دوم قرار مي‌‌گيرند. بدين معني که با کارشناس ارشد CCIE يک قدم جلوتر مي‌ آيند.
سطح علمي‌ خود را از CCNA به CCNP ارتقا داده و بر مباحث LAN و Dial up شبکه تسلط بيشتري پيدا خواهيد کرد و توانايي راه‌ اندازي شبکه‌هايي با مقياس بزرگتر
(WAN) پيدا خواهيد کرد.
• مهارت بهره گيري از فناوري لازم جهت ساخت يک routed network scable
• ساخت شبکه با بهره گيري از فناوري‌هاي سوئيچينگ چند لايه
• افزايش کارايي شبکه‌هاي LAN، WAN و شبكه هاي Remote Access
• بهبود وضعيت ترافيک شبکه‌هاي LAN، WAN و شبكه هاي Remote Access
• توانايي طراحي و پياده‌سازي اينترفيس‌هاي جهاني
• عيب يابي شبکه مجهز به روترها و وسوئيچ‌هاي سيسکو
• سمت‌هاي زير را کسب خواهد کرد:
ـ مدير شبکه
ـ مهندس پشتيباني شبکه (درجه دو)
ـ مهندس سيستمي ‌شبکه (درجه دو)
ـ مهندس توسعه و ارتقا شبکه

شرکت کنندگان در اين دوره افراد علاقمند به کسب مهارت‌هاي پيشرفته جهت کار با Router ها،Switch ها ،Access Server هاي محصول شركت سيسكو
- فراگيري تکنولوژي Routing و Switching در LAN، WAN


هدف کلي
افزايش مهارت‌هاي تخصصي و پيشرفته جهت طراحي و پياده‌سازي و رفع اشکال شبکه‌هاي متوسط تا پيچيده مبتني بر محصولات سيسکو

پيش نيازها
• گذراندن دوره CCNA يا CCDA (سطح مقدماتي)
• آشنايي کامل به همراه تجربه عملي در زمينه پروتکل TCP/IP و شبکه بندي (Subnetting)
• آشنايي كامل با ساختار كلي شبكه و پروتکل‌هاي مورد استفاده
• آشنايي کامل با لايه OSI
• آشنايي کافي با تجهيزات سخت‌افزاري شبکه‌ از جمله روتر، سوئيچ
• آشنايي قبلي با پروتکل‌ها و مفاهيم اساسي و مهمي‌ همچون:
ISDN, VLAN, Apple Talk, Ethernet, Frame Relay, FDDI, PSTN, DDR, IPX, IGRP, VLSM, ISL, IP, X.25, 802.10

اعتبار مدرک
اعتبار مدرک CCNP، از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. جهت تمديد اعتبار:
ـ يا بايد آزمون Composite 891-642 گذرانده شود .
ـ و يا هر دو آزمون 642-801 BSCI و 642-811 BCMSN گذرانده شود.
ـ و يا آزمون تئوري CCIE

آزمون‌ها:
براي کسب مدرک CCNP، گذراندن موقيت آميز 4 آزمون يا 3 آزمون زير الزامي‌ مي‌‌باشد.
به جدول 2 و 3 توجه نماييد

در زير هر يک از اين چهار آزمون CCNP را مرور مي‌‌کنيم:

• ( Building Scalable Cisco Internetworks ( BSCI:
ساخت شبکه های سیسکو با قابليت توسعه
با گذراندن اين دوره، چگونگي استفاده از روترهاي سيسکو و نيز نحوه اتصال روترها در شبکه‌هاي LAN و WAN از متوسط تا بزرگ فرا خواهيد گرفت. به طور کلي پروتکل‌هايي که در اين دوره بحث خواهد شد عبارتند از EIGRP, BGP, OSPF, EGP و نيز با دو نوع پروتکلRouting (مسيريابي) به نامهايDistance Vector و Link State، آشنايي پيدا خواهيد کرد. بعد از تکميل دوره، قادر به انتخاب IOS مناسب براي روتر سيسکو مورد استفاده خود و نصب و راه‌اندازي آن، خواهيد بود.

•( Building Cisco Multilayer Switched Networks ( BCMSN:
ساخت شبکه های چند لایه سویچینگ سیسک
با گذراندن اين دوره، چگونگي ايجاد و خلق يک فضاي شبکه‌اي بر اساس تکنولوژي سوئيچنگ چند لايه با قابليت سرعت بالا فرا خواهيد گرفت.
به طور کلي مفاهيم اين دوره شامل مسير يابي و وسوئيچينگ لايه دو ولايه سه مي‌‌باشد. همچنين قادر خواهيد بود يک فضاي سوئيچينگ چند لايه راه‌اندازي کرده و ترافيک شبکه را بر اساس سيستم تعيين هويت لايه هاي مختلف تحت کنترل خود در آوريد.

•( Building Cisco Remote Access Networks ( BCRAN:
ساخت شبکه های راه دور سیسکو
با گذراندن اين دوره، قادر خواهيد بود با استفاده از تکنولوژي راه دور (remote) نحوه پيکربندي و عيب يابي شبکه‌هايي که در فاصله اي دورتر از سايت مرکزي راه‌اندازي شده اند، را فرا خواهيد گرفت. همچنين دستيابي به سايت مرکزي با مصرف حداقل پهناي باند را آموزش خواهيد ديد.
به طور کلي در اين دوره توجه عمده اي به سايت‌هاي WAN و نحوه پيکربندي تجهيزات سيسکو و برقراري ارتباط با سرعت بيشتر بين سايت مرکزي و ساير شعبه‌ها و برعکس فرا خواهيد گرفت.

•( Cisco Internetwork Troubleshooting ( CIT:
عیب یابی و پشتیبانی شبکه های سیسکو
همانطوريکه از نام دوره بر مي‌‌آيد، در اين دوره نحوه رفع اشکال از کلاينت‌ها و سرورهايي که تحت پروتکل‌هاي متنوعي با هم ارتباط دارند و متصل به سوئيچ و روتر سيسکو مي‌ باشند، را فرا خواهيد گرفت. همچنين بعد از گذراندن اين دوره، مشکلات مربوط به سوئيچ‌ها و روترهاي سيسکو را تجزيه و تحليل و رفع خواهيد کرد.

دوره CCDP
سطح تخصص : Professional
پيش نيازها : مدرک CCNA و CCDA
اعتبار مدرک : اعتبار اين مدرک از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. و جهت تمديد اعتبار يکي از راه‌هاي زير امکان پذير است:
ـ اخذ مدرک 642-891 Composite
ـ و يا اخذ مدرک 642-801 BSCI و 642-811 BCMSN
ـ و يا پاس کردن آزمون تئوريCCIE الزامي‌ مي‌‌باشد
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
معرفي دوره
CCDP ، سرنام Cisco Certified Design Professional و مدرکي براي طراحي حرفه‌اي و مسيريابي و switch شبکه‌ها در محيط LAN و WAN با امکان سيستم شماره‌گيري براي شبکه‌هاي بزرگ مي‌‌باشد.
دارندگان اين مدرک، دانش لازم جهت طراحي پيشرفته شبکه‌هاي Routed و Switched که شامل LAN و WAN و سرويس‌هاي Dial Access مي‌‌باشد را دارا هستند. (براي بين 100 تا 500 ايستگاه کاري). همچنين توانايي اعمال ماژول‌ها روي روتر و انتخاب راه حل وطرحي مناسب براي محيط‌هاي کاري متفاوت (کاري، شخصي، شرکتها وارگانهاي مختلف) را کسب خواهند کرد.

آزمون‌ها:
براي اخذ مدک دوره CCDP امتحانات جدول 4 يا 5 الزامي‌ است:جدول 4​جدول 5​


توجه: همانطوريکه مشاهده مي‌‌نماييد دو تا از آزمون‌هاي مدرک CCDP با مدرک CCNP مشترک مي‌‌باشد

دوره CCIP
سطح تخصص: Professional
پيش نيازها: مدرک CCNA
اعتبار اين مدرک از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. جهت تمديد اعتبار:
ـ اخذ مدرک (642-691 BGP+MPLS)
ـ و يا اخذ دو مدرک 642-661 BGP و 642-611 MPLS
ـ و يا پاس کردن آزمون تئوريCCIE الزامي‌ مي‌‌باشد

معرفي
مدرک CCIP ، سر نام Cisco Certified Internetwork Professional مي‌‌باشد. مدرک تخصصي در زمينه تکنولوژي سرويس دهي شبکه‌اي مي‌‌باشد دارندگان اين مدرک صلاحيت لازم در زمينه تخصيصIP در شبکه‌ها را خواهند داشت و با فناوري‌ها و سرويس‌هايي مانند IP routing, IP QoS, BGP, and MPLS آشنايي پيدا مي‌‌کنند. اين مدرک منحصرا به مباحث IP , DSL مي‌ پردازد.

آزمون‌ها
براي اخذ مدرک اين دوره امتحانات زير الزامي‌ است:جدول 6​جدول 7


سطح تخصص: Professional
پيش نيازها: مدرک CCNA
اعتبار مدرک: اعتبار اين مدرک از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد و جهت تمديد اعتبار لازم است مدرک 642-542 CSI اخذ گردد و يا الزاما آزمون تئوريCCIE پاس شود.

معرفي دوره
مدرک CCSP سرنام Cisco Certified Security Professional مي‌‌باشد. اين مدرک در زمينه مفاهيم اساسي و پيچيده حفاظت و امنيت شبکه‌هاي سيسکو خواهد بود. دارندگان اين مدرک، توانايي مديريتي در زمينه برقراري راه‌حل‌هاي امنيتي در شبکه و تجهيزات شبکه‌اي و پايين آوردن ترافيک شبکه را کسب خواهند کرد.
مفاد و مباحث اين دوره شامل:
ـ مديريتVPN
ـ Cisco Adaptive Security Device Manager)ASDM)
ـ PIX firewall
ـ Adaptive Security Appliance)ASA)
ـ Intrusion Prevention Systems )IPS)
ـ Cisco Security Agent )CSA)
ـ و تکنولوژي ادغام اين روشها براي برقراري شبکه‌اي سازگار، امن و بدون ترافيک

آزمون‌ها:
براي دريافت مدرک اين دوره امتحان‌هايي که در جدول 8 ذکر شده است الزامي‌ استجدول 8​


سطح تخصص: Professional
پيش نيازها: مدرک CCNA يا مدرک ICND
اعتبار اين مدرک از زمان اخذ آن به مدت 3 سال مي‌‌باشد. و جهت تمديد اعتبار پاس کردن آزمون تئوريCCIE الزامي‌ مي‌‌باشد.

معرفي دوره
اين مدرک بر پايهIT پيشرفته بنا نهاده شده است. کسانيکه علاقمند به تکنولوژي صوت بر پايه شبکه هستند، اين مدرک مناسب آنها مي‌‌باشد. دارندگان اين مدرک قادر به ايجاد راه‌حل‌هاي تلفني در شبکه‌هاي توسعه پذير خواهند بود.
همچنين توانايي ايجاد، پيکربندي، مديريت، رفع اشکال از اين شبکه‌ها را خواهند داشت.
مفاد اين دوره عبارتند از:
ـ Cisco Systems CallManager
ـ quality of service )QoS)
ـ gateways
ـ gatekeepers
ـ IP phones
ـ voice applications
ـ بحث راجع به ابزارهاي مورد استفاده در روترهاي سيسکو و سوئيچ‌هاي Catalyst سيسکو

آزمون‌ها:
جدول 9 نشان دهنده آزمون‌هاي لازم براي اخذ اين مدرک است.جدول 9​

براي آشنايي هرچه بيشتر خوانندگان محترم به دوره‌هاي سيسکو، براي نمونه به جزئيات اين دوره بيشتر وارد مي‌‌شويم. بنابراين در زير به معرفي هرکدام از آزمون‌هاي مخصوص دوره CCVP مي‌ پردازيم:

Implementing Cisco Quality of Service (QOS) v2.1
اين مدرک پيش نياز مدارک CCIP / CCVP / IPC Sppt / IPT Dsgn / IPT Expr / IPT Ops مي‌‌باشد. پيش نياز اين دوره داشتن مدرک CCNA و يا ICND و همچنين توانايي پيکربندي BGP بر روي روترهاي سيسکو پيش نياز اين مدرک مي‌‌باشد.

مباحث دوره شامل موارد زير مي‌‌باشد:
• مدل‌هاي مختلف استفاده از Differentiated Services (DiffServ) وIntegrated Services (IntServ)
• انجام IP QoS بر روي IOS روتر و سويج.
• تئوري IP QoS و مشکلات طراحي آن. همچنين پيکربندي مکانيسم QoS براي تسهيل ايجاد سياستهاي مديريتي

بعد از پايان اين دوره، داوطلبان قادر خواهند بود:
• ضرورت اجراي QoS را در خواهند يافت و راه‌ها اجرا و مديريت آن را فرا خواهند گرفت.
• مدل‌هاي مختلف سوار کردن QoS را در شبکه تشخيص و شرح دهند.
• استفاده از MQC و AutoQoS براي اجراي QoS در شبکه را توضيح دهند.
• سياست‌ها و رول‌هايي که بايد در QoS پياده شود.
• نحوه استفاده از مکانيزم به صف در آوردن (queuing) QoS براي جلوگيري از انباشتگي در شبکه

ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
- آشنايي با IP QoS
- نحوه ساختن بلوک‌هاي IP QoS
- آشنايي با QoS CLI و Auto-QoS در شبکه
- دسته بندي و ساختن ماژول‌ها
- مديريت جلوگيري از انبوه داده‌ها
- ساست‌ها و رول‌هاي جلوگيري از ترافيک شبکه‌اي
- مکانيزم‌هاي بالا بردن کارايي شبکه

Cisco Voice Over IP (CVOICE) v5.0
اين مدرک پيش نياز مدارک زير CCVP / IPT Expr / IPT Sppt مي‌‌باشد.
پيش نياز اين دوره گذراندن موفقيت آميز مدرک Cisco Voice Fundamentals و يا داشتن آشنايي قبلي با PSTN سنتي مي‌‌باشد. همچنين آشنايي اوليه با VoIP و نيز کار اوليه با شبکه‌هاي LAN و WAN و همچنين IP سوئيچينگ و روتينگ است.

مباحث دوره:
• آشنايي با نحوه بسته بندي داده‌هاي telephony در شبکه‌هاي بزرگ سرويس دهندگان
• آشنايي با ابزارها مختلف ارائه شده توسط شرکت سيسکو جهت انجام پياده‌سازيVoIP با توجه به اينکه هيچ دو شبکه‌اي ، يا دسته بندي يکسان يافت نخواهد شد. قوه خلاقيت و استفاده از راه‌حل‌هاي مختلف در اين دوره آموزش داده مي‌‌شود.

ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
ـ آشنايي با Voice Over IP
ـ تکنولوژي‌هاي VoIP
ـ ساختمان VoIP
ـ پياده‌سازي راهکاري براي شبکه توسعه پذير
ـ محاسبه پهناي باند مورد استفاده
ـ تخصيص پهناي باند براي ترافيک Data و Voice
ـ برقراري امنيت در ارسال داده‌ها در شبکه VoIP
ـ پيکربندي شبکه‌ها
ـ پيکربندي پورت‌ها
ـ انجام تنظيمات ايترفيس‌هاي Voice
ـ پيکربندي Dial Peer ها
ـ آشنايي با سيگنال‌هاي VoIP و Call Control
ـ آشنايي با H.323
ـ اجرا و پيکربندي H.323
ـ پيکربندي SIP
ـ پيکربندي MGCP
ـ مقايسه مدل‌هاي Call Control
ـ بهينه سازي انتقال صوت در شبکه‌ها
ـ اجراي CAC

Cisco Voice Over IP Fundamentals (CVF) v1.0
اين مدرک پيش نياز مدارک CCVP / IPT Expr / IPT Sppt نيز مي‌‌باشد.
پيش نيازها اين دوره آشنايي اوليه با IP networks و آشنايي و کار اوليه با voice مي‌‌باشد.
اين دوره به عنوان پيش نيازي براي دوره CVOICE v5 در نظر گرفته شده است
مباحث اين دوره آموزش مفاهيم و اصطلاحات براي ارتقا از ارتباطات تلفني آنالوگ به شيوه نوين Voice Over IP

ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
ـ آشنايي با شيوه‌هاي کلاسيک و سنتي ارتباط تلفني
ـ آشنايي با نيازمنديهاي Voice در IP Network
ـ آشنايي با مزايا و سرويسهاي VoIP

IP Telephony Troubleshooting
اين مدرک پيش نياز مدارک CCVP / IPT Ops مي‌‌باشد.
پيش نياز اين دوره CCNA يا QOS مي‌‌باشد. همچنين اين دوره ها به عنوان پيش نياز CVOICEو CIPT توصيه شده است.
ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
- آشنايي و اعمال با انوع روش‌هاي رفع اشکالات
- رفع اشکال از سيستم CallManager، شبکه‌اي، سيگنالي، و پلان‌هاي Dial
- رفع اشکال از کامپوننت‌هاي AVVID
- رفع اشکال از شبکه
- اعمال Quality of Service بر روي شبکه‌هاي VoIP
- رفع اشکال از سيستم Unity Voice Mail

Cisco IP Telephony Part 1(CIPT1) v4.1
اين مدرک پيش نياز مدارک CCIE / CCVP / IPC Sppt نيز مي‌‌باشد.
پيش نياز اين دوره داشتن مدرک CCNA يا ICND و همچنين داشتن مدرک CVOICE مي‌‌باشد.
ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
ـ شروع به کار با CallManager سيسکو
ـ نحوه برقراري يک ارتباط On-Cluster
ـ نحوه قطع يک ارتباط On-Cluster
ـ آشنايي با ويژگي‌ها و سرويس‌هاي مورد نياز
ـ پيکربندي برنامه و اپليکيشن‌هاي مورد نياز

Cisco IP Telephony Part 2 (CIPT2) v4.1
اين مدرک پيش نياز مدارک CCIE / CCVP / IPT Sppt نيز مي‌‌باشد.
پيش نيازهاي اين دوره عبارتند از:
ـ داشتن مدرک CCNA يا ICND
ـ داشتن مدرک CIPT1
ـ داشتن مدرک CVOICE
ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
ـ برقراري امنيت در IP Telephony
ـ کار روي فعال سازي قابليت Video Calling
ـ مونيتور و مديريت IP Telephony

Implementing Cisco Voice Gateways and Gatekeepers (GWGK) v1.0
اين مدرک پيش نياز مدارک CCVP مي‌‌باشد.
پيش نيازهاي اين دوره عبارتند از:
ـ داشتن مدرک CCNA يا ICND
ـ داشتن مدرک CVOICE
ـ آشنايي با اصول و فانکشن‌هاي Cisco CallManager
ماژول‌هايي که در دوره بحث خواهد شد عبارتند از:
ـ آشنايي با فانکشن‌ها و اصول Gateways و Gatekeepers
ـ ترکيب شبکه‌هاي VoIP با PSTN و PBX's
ـ اجراي پلان‌هاي Dial
ـ آشنايي و توانايي اجراي Gateway پيشرفته
ـ اجرا Gatekeepers
ـ آشنايي با سرويس دهندگان

پايان مسير
CCNA به عنوان نصب و پشتيباني تجهيزات شبکه‌اي سيسکو و به عنوان مدرک ورودي به چرخه مدارک سيسکو مي‌‌باشد. در همين سطح مدرک CCDA قرار گرفته که به عنوان طراحي مقدماتي و پايه اي شبکه‌هاي سيسکو مي‌‌باشد. در يک سطح بالاتر، 6 مدرک CCNP ، CCDP ، CCIP ، CCSP ، CCVPدر لايه مياني اين هرم قرار گرفته است و به عنوان مديريت و پشتيباني شبکه‌هاي بزرگتر، پيشرفته‌تر و پيچيده‌تر سيسکو شناخته مي‌‌شود. و در نهايت با صعود به راس هرم سيسکو، شاهد پيشرفته‌ترين و بالاترين مدرک ارائه شده توسط سيسکو خواهيم بود يعني CCIE كه به عنوان دکتراي حرفه‌اي شبکه مي‌‌باشد.
جدول 10 نشان دهنده دسته بندي مدارک سيسکو بر اساس گرايش‌ها و مسير حرکت و مدارکي که بايد گذرانده شود.جدول 10​
 

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نقشه کلي راه:
بعد از کسب مدرک CCNA و گذر از قاعده هرم سيسکو داوطلبان بر اساس ميزان علاقه مي‌ توانند از 6 گرايش مختلفي که سيسکو براي آنها در نظر گرفته، يکي را انتخاب کرده و به مسير خود تا صعود ادامه دهند. اين 6 گرايش عبارتند از:

• نصب، پشتيباني و عيب يابي شبکه در سطح عمومي‌ و تخصصي : CCNPشکل 9 : نصب، پشتيباني و عيب يابي شبکه در سطح عمومي‌ و تخصصي​

•طراحي شبکه‌هاي پيشرفته : CCDPشکل10 : طراحي شبکه‌هاي پيشرفته​

• حفاظت و امنيت شبکه: CCSPشکل11: حفاظت و امنيت شبکه​

•ارتباطات شبکه‌اي و سرويسهاي مربوطهCCIP:شکل 12 : ارتباطات شبکه ای و سرويس‌های مربوطه​

• انتقال صوت از طريق پروتکل IP CCVP :شکل13 : انتقال صوت از طريق پروتکل IP​

• ذخيره سازي داده‌ها در شبکهشکل 14 : ذخيره سازي داده‌ها در شبکه​


بعد از انتخاب يک مسير و پاس کردن آزمون‌هاي لازم، علاقمندان به ادامه تنها با يک مسير مواجه خواهند شد که همان CCIE مي‌باشد.

CCIE دکتراي شبکه
سطح تخصص: کارشناسي(دکتري) يا Expert
پيش نياز : اين مدرک با اينکه پيشرفته‌ترين مدرک شبکه و سيسکو مي‌‌باشد. ولي براي اخذ آن هيچ پيش نيازي از طرف سيسکو در نظر گرفته نشده است. ولي قبل از اخذ آن ترجيحا 3 الي 5 سال سابقه کار و تجربه در شبکه‌هاي بزرگ و پيچيده بايد داشت.


گرايش‌هاي مدرک CCIE
مدرک CCIE داراي 5 گرايش در زمينه‌هاي مختلف مي‌‌باشد. علاقمندان جهت اخذ اين مدرک بايد يکي از گرايش‌ها را براساس علاقمندي خود انتخاب و پاس کنند. هرکدام از گرايش‌ها داراي يک آزمون تئوري و يک آزمون عملي (Lab) که در يکي از نمايندگي‌هاي سيسکو برگزار مي‌‌شود، مي‌‌باشد.
• CCIE Routing & Switching
• CCIE Security
• CCIE Storage Networking
• CCIE Service Providers
• CCIE Voice

CCIE Routing & Switching
ـ آشنايي با انواع ارتباطات پيشرفته Switching و Routing
ـ ارائه راه‌حل‌هايي جهت افزايش پهناي باند شبکه‌ها
ـ ارائه راه‌حل‌هايي جهت کاهش زمان پاسخ
ـ ارائه راه‌حل‌هايي جهت افزايش کارايي شبکه
ـ ارائه راه‌حل‌هايي جهت بهبود سيستم امنيتي شبکه
ـ نحوه نصب، پشتيباني و عيب يابي شبکه‌هاي LAN و WAN و سرويس‌هاي Dial Access در مقياس بزرگ
ـ Data link Switching
ـ PIX Firewall

CCIE Security
ـ بررسي انواع پروتکل‌هاي امنيتي
ـ بررسي نقش و اثر سيستم عامل‌هاي مختلف در ارتباط با پروتکل‌هاي امنيتي
ـ آشنايي با سيستم هاي IDS (کشف نفوذ به شبکه)
ـ آشنايي با سيستم هاي برقراري امنيت در شبکه‌هاي VPN
ـ طراحي، پيکربندي و پياده‌سازي سيستم‌هاي امنيتي براي شبکه‌هاي بي سيم و پروتکل‌هاي EAP و AES و WAP و ساير پروتكل‌ها

CCIE Storage Networking
ـ آشنايي و تخصص در زمينه انواع تجهيزات و روش‌هاي ذخيره سازي داده‌ها
ـ مديريت نگهداري از داده‌ها در محيط‌هاي Ethernet
ـ نگهداري از آرشيوها و نسخه‌هاي پشتيبان در محيط‌هاي Ethernet
ـ سرعت دسترسي به داده‌ها در محيط‌هاي Ethernet
ـ آشنايي با تکنولوژي با اهميت ذخيره‌سازي اطلاعات در محيط‌هاي بزرگي مانند FLCON، FCIP، ISCSI

CCIE Service Providers
ـ کسب مهارت‌هاي فني در زمينه پروتکل IP و تکنولوژي‌هايي که بر پايه آن بنا شده است. مثل IP Routing ، QoS ، Multicast، MBGP، MPLS و MPLSVPN
ـ آشنايي با مهندسي ترافيک شبکه
ـ آشنايي و تخصص در زمينه سرويس‌هاي شبکه‌اي مانند DSL، کابل نوري، WAN Switching، IP Telephony، Metro Ethernet، Content Networking

CCIE Voice
ـ بررسي تکنولوژي انتقال صوت از طريق پروتکل IP (VOIP) در شبکه‌هاي گسترده
ـ نصب، راه‌اندازي و پشتيباني و عيب يابي اينگونه شبکه‌ها

بازار کار
بر اساس آماري که از مجله Certification در سال 2003 گرفته شده است، داشتن مدرکCCNA حدود 7 / 16 درصد باعث افزايش درآمد شده است. و دارندگان آن به طور متوسط درآمدي سالانه اي معادل 48 الي 50 هزار دلار هستند.
مدرک CCNP، در حدود 64 هزار دلار در سال وIP Telephony در حدود 78 هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند. با مقاسه درآمد مدارک سيسکو با مدارک ماکروسافت که در حدود 43 هزار دلار در سال مي‌‌باشد. مي‌ توان به سختي اخذ اين مدارک، اعتبار و نياز آن در سطح بين المللي پي‌برد.
مدرک CCIE پردرآمدترين مدرک در سال 2004 برآورد شده است. بطوريکه ميانگين درآمد اين مدرک برابر 105 هزار دلار برآورد شده است. که نشان از افزايش 5 / 12 درصدي آن نسبت به سال قبل از آن بوده است. اين مدرک اشتغال‌زايي فراواني کرده است و حتي از مدارک ماکروسافت، اراکل، آي بي ام هم جلو زده است که حاکي از درجه اعتبار، اهميت و نيز نياز جامعه جهاني، موسسات و شرکت‌هاي بزرگ به وجود افرادي است که در سطح وسيع و پيشرفته‌اي از طراحي، نصب، پياده‌سازي، مديريت و پشتيباني شبکه‌هاي بزرگ قرار دارند و اين مدرک تضمين کننده اعتبار اين افراد است.

این یک مقاله کامل در مورد کمپانی سیسکو و مدارک آن برای کلیه علاقه مندان به شبکه

منبع : ماهنامه رایانه خبر
 

network_boy

عضو جدید
از سیسکو بیشتر بدانیم

از سیسکو بیشتر بدانیم

لن بزاک و سندی لرنر (دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا،فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد) ، زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار میکردند، سیسکو را در سال 1984 تاسیس کردند. بزاک نرم افزار روتر های چند پروتکل را که توسط ویلیام یاگر( یک کارمند دیگر که کار سالها قبل از بزاک شروع کرده بود) نوشته شده بود تکمیل کرد.

با این وجود که سیسکو اولین شرکتی نبود که روتر (وسیله ای که ترافیک شبکه ها را از یکی به دیگری هدایت می کند ) طراحی و تولید می کند، اولین شرکتی بود که یک روتر چند پروتکل موفق تولید می کند که اجازه ی ارتباط بین پروتکل های مختلف شبکه را می دهد. از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت روترهای چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگترین روترهای سیسکو طراحی شده اند تا پاکت های IP و فریمهای MPLS را هدایت کنند. در 1990، شرکت به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس NASDAQ عرضه شد.بزاک و لرنر با 170 میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند. زمان انفجار اینترنت در 1999، سیسکو شرکت Cerent واقع در کالیفرنیا را با قیمت 7 میلیارد دلار خریداری کرد. این شرکت گرانترین خرید سیسکو در آن زمان بود. تنها خرید گرانتر مربوط به ساینتیفیک آتلانتا می باشد.

در اواخر مارس 2000، در اوج رشد دات کام، سیسکو با ارزش مالی بالغ بر 500 میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود.در سال 2007، با ارزشی بالغ بر 165 میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکتهاست.

با خرید شرکت های دیگر، توسعه ی داخلی و همکاری با دیگر شرکت ها ، سیسکو به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه (غیر از روتر) راه پیدا کرده است، مانند سوییچینگ اترنت، دسترسی از راه دور، روتر های شعبه ای، شبکه ی خودپردازهای بانک ها، امنیت، دیواره های آتش، تلفن اینترنتی و غیره. در 2003، سیسکو شرکت محبوب لینکسیس تولید کننده ی سخت افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولید کننده های قطعات مربوط به کاربران عادی تبدیل کرد .

سیسکو در 150 کشور دنیا مرکزهایی آموزشی به منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه های کامپیوتری تاسیس کرده است. سیسکو مدارکی را برای متخصصین در زمینه های مختلف شبکه ارائه می کند. که شامل این مدارک می شود:

* CCIE - Cisco Certified Internetwork Expert (متخصص شبکه بندی سیسکو)
* CCNP - Cisco Certified Network Professional (حرفه ای شبکه سیسکو)
* CCDP - Cisco Certified Design Professional (حرفه ای طراحی سیسکو)
* CCIP - Cisco Certified Internetwork Professional (حرفه ای شبکه بندی سیسکو)
* CCSP - Cisco Certified Security Professional (حرفه ای امنیت سیسکو)
* CCVP - Cisco Certified Voice Professional (حرفه ای تلفن اینترنتی سیسکو)
* CCDA - Cisco Certified Design Associate (همکار طراحی سیسکو)
* CCNA - Cisco Certified Network Associate (همکار شبکه سیسکو)
* CCSI - Cisco Certified Systems Instructor (آموزش دهنده سیستم های سیسکو)


مدرك CCIE پيشرفته*ترين و بالاترين مدرك ارايه شده توسط سيسكو در زمينه شبكه*هاي كامپيوتري است. در هرم تحصيلي ارايه شده توسط شركت سيسكو، مدرك CCNA به عنوان مدرك ورود به چرخه تحصيلي و كسب علوم شبكه*اي در قاعده هرم قرار گرفته و عنوان نصب و پشتيباني ادوات شبكه*اي سيسكو را به خود اختصاص داده است. در همين سطح مدرك CCDA كه ويژه طراحي مقدماتي شبكه*هاي سيسكو مي*باشد نيز وجود دارد. در يك سطح بالاتر سه مدرك CCNP ،CCDP و CCIP لايه مياني اين هرم را تشكيل داده و عنوان مديريت شبكه*هاي پيشرفته و پيچيده سيسكو را به خود اختصاص داده*اند و بالاخره اين*كه مدرك CCIE با قرار گرفتن در راس اين هرم تحصيلي، به عنوان طراح اصلي و مديريت رده بالاي شبكه*هاي سيسكو شناخته مي*شود.

اسم "سیسکو" مخفف سانفرانسیسکو است. با توجه به اظهارات جان مرگریج ،کارمند 34 ساله و مدیر پیشین شرکت، موسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی میکردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می کنند. نماد شرکت منعکس کننده اصلیت سان فرانسیسکویی آن است، که نشان دهنده پل گلدن گیت است که به سبک خاصی طراحی شده است. در اکتبر 2006، سیسکو نماد جدید خود را که از نماد قبلی ساده تر و ساختیافته تر بود به معرض نمایش گذاشت.

سیسکو به یکی از ارائه دهندگان اصلی تلفن اینترنتی در سطح تجاری تبدیل شده است و حالا با خرید دو شرکت ساینتیفیک آتلانتا و لینکسیس می خواهد پا به بازار خانگی آن نیز بگذارد. ساینتیفیک آتلانتا تجهیزات لازم برای VoIP را برای سرویس دهنده های کابلی مانند تایم وارنر، کابل ویژن، راجرز ،UPC و دیگران ارائه میکند در حالی که لینکسیس با شرکتهایی مانند اسکایپی و یاهو برای ارائه خدمات VoIP با استفاده از تجهیزات بیسیم برای کاربران عادی همکاری میکند.

منبع : سایت عصر شبکه
 

network_boy

عضو جدید
آیا می دانید دوره ccie چیست؟

آیا می دانید دوره ccie چیست؟


این مقطع بالاترین سطح آموزشی سیسکو در شاخه های مختلف می باشد. دارنده این مدرک دارای توانمندی های بسیار بالا در نصب و راه اندازی ، طراحی و پیاده سازی و مهم تر از همه troubleshooting می باشد.چنین فردی پیچیده ترین سنایورهای شبکه را توانسته پیاده سازی و عیب یابی کند.بنابراین از تجربیات این فرد می توان در طراحی و پیاده سازی سناریوهای بزرگ و پیچیده می توان بهره برد.جهت دریافت این مدرک در دو آزمون نمره قبولی باید کسب کنیم.
آزمون اول CCIE Written نام دارد.این آزمون همانند سایر آزمون های سیسکو توسط شرکت VUE برگزار می گردد که حدوداً بین 90 تا 110 سوال را باید در این آزمون پاسخ دهیم. آزمون دوم CCIE LAB می باشد. این آزمون فقط توسط شرکت سیسکو برگزار می گردد با توجه به این اینکه این آزمون بصورت عملی برگزار می شود تعداد مراکزی که آن را برگزار می کنند محدود بوده و فقط در 10 مرکز در شاخه Routing&Switching برگزار می شود. برای سایر شاخه های سیسکو تعداد مراکز برگزاری آزمون کمتر از 10 عدد می باشد. از این تعداد 5 مرکز در آسیا ، یک مرکز در استرالیا ، یکی در اروپا و 2 مرکز در امریکا و یک مرکز در برزیل می باشند.افرادی که در این دوره قبول می شوند از طرف سیسکو به آنهایک عدد 5 رقمی داده می شود.<CCIE NO> باید دقت کنیم که این عدد را با Cisco ID اشتباه نگیریم.
در عصر شبکه جهت یادگیری و آمادگی آزمون CCIE در دو کلاس باید شرکت کنیم:
CCIE LAB 1
CCIE LAB 2
در طی این دو دوره کلیه مطالب CCIE Written و CCIE LAB در قالب 20 سناریو آموزش داده می شود این دوره تخصصی ترین دوره آموزشی سیسکو در عصر شبکه بوده و تنها برگزار کننده آن در ایران نیز عصرشبکه می باشد. باتوجه به فرم خاص برگزاری این دوره فقط بصورت Boot camp برگزار می شود.

منبع :سایت عصر شبکه
 

network_boy

عضو جدید
آیا می دانید دوره ccnp چیست؟

آیا می دانید دوره ccnp چیست؟


این دوره در عصرشبکه بصورت کلاس های CCIE LAB برگزار شده و تمامی مطالب مربوط به سه درس Route , Switch ,Tshoot بصورت ترکیبی و بصورت یک تکنیک خاص برگزار می گردد.دانشجویان بعد از اتمام این دوره به راحتی می توانند در دوره های CCIE شرکت نمایند. در این دوره نیزدانشجویان تمامی سناریوهای دوره را روی CCIE Rack پیاده می کنند.این شیوه برگزاری منحصراً مربوط به آقای مهندس شاهی می باشد.

دوره Switch همان BCMSN نسخه قبلی CCNP می باشد که با کمی تغییرات به نام Switch تغییر داده و دوره Route نیز همان BSCI نسخه قبلی CCNP می باشد که به نام Route تغییر داده شده است.Tshootسرفصل جدید CCNP می باشد که در این دوره مباحث مختلف در راستای Trouble Shooting توسط سیسکو گنجانده شده است. ظاهراً با توجه به اینکه موضوع Troubleshooting در امتحان CCIE LAB خیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است ، سیسکو سعی دارد که فراگیرانی که در سطح CCNP هستند بیشتر درگیر این موضوع بکند. دراین دوره مباحث زیر گنجانده شده است:
- آشنایی با ابزارهای Troubleshooting
Cisco Catalyst Switch Troubleshooting

Routing Protocols Troubleshooting
- Redistribution Troubleshooting
- IP & Ip V6 Troubleshooting
- BGP Troubleshooting
- Security Troubleshooting
لیست exam های دوره CCNP Routing & Switching
http://www.cisco.com/web/learning/le...type_home.html

منبع :سایت عصر شبکه
 

network_boy

عضو جدید
توضیحاتی درباره دوره های ccna

توضیحاتی درباره دوره های ccna

سلام تو این پست می خوام در مورد دوره های CCNA واستون توضیح بدم .
دوره CCNA Routing & Switching
اين مدرک بيانگر توانايي شخص در نصب ،پيکر بندي ،پيادهسازي و عيب يابي شبکه هاي در مقياس متوسط ،در زمينه Routing، Switching و شبکه هاي با ارتباطات راه دهد که از سرويس هاي مخابراتي استفاده ميکنند مي باشد .استاندارد آموزشي اين دوره شامل پروتکل هاي Routing (RIP وEIGRP وOSPF ) پياده سازي شبکه هاي Frame Relay و Access Control List مي باشد.

براي دريافت اين مدرک دو راه حل وجود دارد .
راه حل اول :شرکت در آزمون شماره 640-802 CCNA
راه حل دوم :گذراندن آزمون هاي 640-822 ICND1و 640-816 ICND2
لینک زیر لیست Exam های CCNA R&S می باشد:
اما فقط همین یه دونه CCNA هستش ؟؟؟؟
آیا می دونید CCNA Security یا CCNA Voice یا CCNA Wireless چیه؟

دوره CCNA Security

این مدرک تایید میکند شما دانش و مهارت لازم برای تامین امنیت شبکه های سیسکو را دارید . همچنین بیانگر این است که شما توانایی شناسایی انواع حملات و تهدید های شبکه را دارید می توانید از شبکه خود در مقابل آنها محافظت نمایید.. استاندارد آموزشی این دوره شامل تکنولوژی های امنیتی ،نصب و عیب یابی و مانیتورینگ تجهیزات شبکه جهت اعمال Integrity،Confidentiality ،availability داده ها و تجهیزات شبکه می باشد، جهت دریافت این مدرک آزمونIINS640-553)) را باید گذراند .پیش نیاز این دوره ،دوره آموزشی CCNA می باشد.
لینک زیر لیست Exam های دوره CCNA Security می باشد:
http://www.cisco.com/web/learning/le...type_home.html

CCNA Voice
داشتن این مدرک به این معنی است که شما مهارت لازم برای شغل های تخصصی Voice همچون مهندس voice ،مدیر تکنولوژی و شبکه Voice را دارا هستید . همچنین این مدرک تایید کننده مهارت شما در تکنولوژیVOIP مثل IPPBX ،IP Telephony ، Handset ،Call Control، Voice mail می باشد.

برای در یافت این مدرک دو راه وجود دارد . به عنوان راه حل اول شما باید امتحان (642-436) CVOICE را باید بگذرانید این امتحان دانش و مهارت شما در Cisco unified Communication manager6 را ارزیابی میکند . از این ابزار در شرکت های بزرگ استفاده می شود . راه حل دوم گذراندن آزمون 640-460))IIUC می باشد.


این آزمون نیز دانش و مهارت شما را در (CME)Cisco Call Manager Express و Cisco Unity Express (CVE) را می سنجد.از آن ابزار در شبکه های با سایز کوچک و متوسط استفاده میشود .منظور از شرکت های کوچک و متوسط آنهایی هستند که زیر 2000 کارمند دارند.
لیست Exam های دوره CCNA Voice
CCNA Wireless

این مدرک نشانگر داشتن مهارت فرد در پیاده سازی و پشتیبانی شبکه های بی سیم می باشد .خصوصا شبکه های که. با تجهیزات سیسکو راه اندازی میشوند . افرادی که این دوره را می گذارانند توانایی علمی و عملی پیکر بندی ،عیب یابی و مانیتورینگ اولیه شبکه های بی سیم سیسکو در مقیاس کوچک و متوسط را دارند.(SMB )
لیست Exam های دوره CCNA Wireless
http://www.cisco.com/web/learning/le...type_home.html

منبع :سایت عصر شبکه
 

network_boy

عضو جدید
آیا می دانید دوره ccsp چیست؟

آیا می دانید دوره ccsp چیست؟

مدرک CCSP بیانگر داشتن دانش پیشرفته ،مهارت های خاص در برقراری امنیت شبکه های سیسکو می باشد. از دانش این افراد میتوان در مدیریت امنیت شبکه جهت محافظت از بازدهی شبکه، مقابله با تهدید ها و حملات با کمترین هزینه استفاده کرد.
سیلابس این دوره شامل کار کردن با ویژگی های امنیتی Router Switch ,Asa, Isp,Csa , پیاده سازی Nac و ارایه یک راه حل امنیتی یکپارچه با استفاده از این تکنولوژی میباشد.
پیش نیاز : دوره CCNA Security
جهت دریافت این مدرک آزمون ها مطابق جدول زیرباید گذرانیده شود .توضیحات هر کدام از دوره ها در پایین جدول آورده شده است.
لیست Exam های دوره CCSP

دوره آموزشی SNRS:
در این دوره پیاده سازی و بررسی برای مقابله با حمله های لایه دوم و حمله های مختلف شبکه ، راه اندازی ،Cba (یا فایروال IosNat،Zone Based Firewall، مورد بحث قرار می گیرد. همچنین پیاده سازی Ios-Ips، Vpn ( Site-To-Site Remote Access) وسایر ویژگی های امنیتی از موضوعات دیگر این دوره می باشند.
دوره آموزشی Snaf:
در این دوره پیاده سازی Nat ،Switch،Routing،Vlanهای Aaaبا استفاده از CliوAsdm مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.همچنین Protocol Inspection در لایه 3و4 ، راه اندازی Vpn، راه اندازی Failover در مدهای مختلف ، راه اندازی Transparent Firewall و مانیتورینگ با استفاده از Asa از مباحث دیگر ایندوره می باشد
دوره آموزشی Ips:
در این دوره آموزشی نحوه استفاده از سنسور Ips برای مقابله با تهدید های امنیتی ،نصب سنسور Ips یا ماژور Ips ؛ پارامترهای پیشرفته سیستمی سنسور Ips و نحوه تنظیم آنها جهت بهبود دربازدهی سیستم مقابله با حملات مورد بحث و بررسی قرار میگیرند . آنالیز Even های سنسور Ips و بررسی زمان پاسخ دهی در برابر حملات شبکه ، بروزرسانی و نگهداری سنسور Ips از موضوعات دیگر این دوره میباشند.
دوره آموزشی SNAA:
در این دوره آموزشی راه اندازی ،Nat ، Dynamic Routing،Switching،Protocol Inspection در لایه 7، راه اندازی Modular Policy Framework،راه اندازی Ipsec Vpn،Ssl Vpn، راه اندازی Qosبرای ترافیک تونل ، راه اندازی Aip-Ssm و Csc- Ssm مورد بحث قرار می گیرد.

منبع :سایت عصر شبکه
http://www.ern-co.com/forum/editpost.php?do=editpost&p=104
 

network_boy

عضو جدید
آیا می دانید دوره ccvp چیست؟

آیا می دانید دوره ccvp چیست؟


این مدرک بیانگر داشتن دانش پیشرفته در پیاده سازی ، مدیریت و عیب یابی شبکه های تلفنی مبتنی بر IP می باشد.کارشناسانی که این مدرک را دریافت می کنند توانایی ارائه را همکار های تلفنی را دارند که ویژگی های transparency و scalability و manageability را دارا می باشد.
تمرکز این دوره روی Cisco unified communication manager یا همان call manager ، gateway ها , gatekeeper , برنامه های کاربردی voice با استفاده از Router های سیسکو می باشد.


جدول زیر دوره آموزشی CCVP را نشان می دهد.
لیست Exam های دوره CCVP
http://www.cisco.com/web/learning/le...type_home.html
وره آموزشی Cvoice: در این دوره آموزشی تعریف و پیاده سازی اجزاء یک Gateway،dial Plan ، نحوه کار اجزای مختلف که در یک مکالمه تلفنی VoIP مورد استفاده قرار می گیرند، می باشد.همچنین پروتکل های h323 ، MGCP ، SIP، SCCP، تعریف و راه اندازی gatekeeper ، ip-to-ip gateway از مباحث دیگر این دوره می باشند.
دوره آموزشی CIPT1,2:
در این دو دوره تعریف و پیاده سازی Route plan برای off-net login، راه اندازی MOH، MRG، راه اندازی IP phone،Call Park، Privacy، barge، call Pick upتعریف و راه اندازی fail over ، SRST ، پیاده سازی dial plan به صورت multi site ، مدیریت پهنای باند و Control Call Admission برقراری امنیت در شبکه های تلفنی ip مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
دوره آموزشی QOS:
در این دوره آموزشی مفاهیم اولیه QOS ، متد های پیاده سازی QOS در شبکه ، MQC، Auto QOS،Classification Marking،روش مدیریت و جلوگیری از Congestion ، Traffic policing & Shaping، LFI مورد بحث قرار می گیرد.
دوره آموزشی TUC:
در این دوره آموزشی روش های عیب یابی (troubleshooting) برای Call Manager در ارتباط با کیفیت صدا، امنیت ، برنامه های کاربردی database, media recourse ، ,registration call Setup بررسی می شوند

منبع :سایت عصر شبکه
 

milad.pol

عضو جدید
بین المللیشو نمیشه تو ایران گرفت
معمولاً برای مدرک بین المللی تو ترکیه یا دبی امتحان میدن
اونم با ملیت افغانی یا پاکستانی !!!
 

N.Sayah

عضو جدید
منظورتون کدوم تمتحان سیسکو هست؟
قیمت هر امتحان متفاوته
مثلا CCNA فک میکنم الان 300 دلار باشه
 

havram16

عضو جدید
بله الان مجتمع فنی تهران امتحان بین المللی میگیره.

دوست عزیز شرکت سیسکو کشور مارو تحریم کرده، و در ایران مرکز آزمونی که مدرک بین الملی معتبر رو صادر کنه وجود نداره، تنها راه آزمون دادن رفتن به کشورهایی مانند ترکیه یا عراق هستش، اونجا هم اگه بدونند ایرانی هستی ازتون آزمون نمیگرند(البته هر قفلی یه کلیدی داره! :) ) ، برای اطلاع از مراکز آزمون مجاز به لینک زیر رفته و پس از انتخاب آزمون نزدیکترین مرکز آزمون رو به کشور انتخاب کنید، اونجا میتونید از آخرین آزمونهای معتبر و قیمت و محل و شماره و آدرس مرکز آزمون اطلاع پیدا کنید:
http://pearsonvue.com/vtclocator/
 

havram16

عضو جدید
هزینه هر امتحان 120 دلار هستش.

دوست عزیز هزینه آزمون CCNAX جدیدترین آزمون سیسکو 295 دلار هستش! تو این آزمون سرفصلهایی جدیدی به ccna قبلی اضافه شده، به این آزمون جدید 120 - 200 گفته میشه، مشاهده ی سرفصلهای جدید:
https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccna/ccna_exam_v2?tab=overview
 

MINA 73

عضو جدید
سلام.
من شنیدم بازار سیسکو بیشتر مناسب آقایونه.....این صحت داره؟!
 

havram16

عضو جدید
همونایی که این حرفو میزنن میگن که کشور ما بیشتر بر مبنای مایکروسافت و لینوکسه، سرفصلای سیسکو و مایکروسافتو نگاه کنید ببنید به کدوم بیشتر علاقه دارید، به نظر من دنبال این نباشید که بازار از شما چی می خواد، دنبال این باشید که میخواید چه شغلی و چه تخصصی داشته باشید!
 

MINA 73

عضو جدید
همونایی که این حرفو میزنن میگن که کشور ما بیشتر بر مبنای مایکروسافت و لینوکسه، سرفصلای سیسکو و مایکروسافتو نگاه کنید ببنید به کدوم بیشتر علاقه دارید، به نظر من دنبال این نباشید که بازار از شما چی می خواد، دنبال این باشید که میخواید چه شغلی و چه تخصصی داشته باشید!

درسته ولی خب آینده کاری هم مهمه....ممنون از پاسخ:gol:
 

Similar threads

بالا