مهندسی صنایع شمیایی

lovex5050

عضو جدید
مهندسین شیمی لطفا به سوالات من جواب بدینمهندسی صنایع شمیایی یعنی چه؟هدف وبرنامهد اش چیه؟کارش چیه

hormozdi

عضو جدید
تاجایی که من می دانم، صنایع شیمیایی همان صنایع شیمیایی معدنی است. گرایشی است در خصوص فرآوری و تولید محصولات متنوع از مواد معدنی. مثلا صنایع سیمان، شیشه، ذوب فلزات و صنایع آلیاژی(که البته با متالورژی مشترک است)، کاشی، سرامیک و ... . کلا رشته جالبی است و بازار کار نسبتا خوبی دارد.
البته در این رشته شما آشنایی خوبی در زمینه آسیابها، غربالها، سیکلونها و بسیاری دیگر از تجهیزات صنعتی دیگر بدست خواهید آورد که در بسیاری رشته های دیگر مفید و راهگشا خواهد بود.

hamid sahand

عضو جدید
برای فعال شدن این قسمت روی دکمه ارسال پاسخ سریع http://www.www.www.iran-eng.ir/\"http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/quickreply.gif\" در پایین و کنار هر پست کلیک کنید.\r\nلطفا فقط فارسی تایپ كنید.

hamid sahand

عضو جدید
سلام دوست عزیز من مهندسی تکنولوِِِژی صنایع شیمیایی هستم .
این رشته مثل مهندسی شیمی با این تفاوت که ما سرفصل های مهندسی شیمی را از دوم هنرستان می خونیم و بعد در دوره کاردانی تمامی سرفصل های مهندسی شیمی را از جمله انتقال حرارت ( هولمن)
میکانیک سیالات (استریتر) موازنه ( هیمل بلاو) شیمی فیزیک ( اتکینز ) طراحی راکتور(لون اشپیل )
کنترل فرایند( نیک آذر) انتقال جرم ( تریبال و چالکش) پالایش نفت ( گیتی ابولحمد) شیمی آلی (جان مک موری) شیمی تجریه ( اسکوگ وست) شیمی معدنی ------- و نرم افزار های مهندسی hysys , aspen
می گذرونیم اما با تعداد گارگاه های بیشتر و در دوره کارشناسی نیز همین درس ها را با سر فصل ها و دروس کارگاهی بیشتری می گذرونیم .
البته به جز این درس ها دروسی مانند شناخت صنایع شیمیایی و خوردگی فلزات و مبانی صنایع شیمیایی و آشنایی با شیشه گری و نیز گارگاه ه عمومی از جمله جوش کاری و قالب ریزی و چند تایی دیگر که حضور ذهن ندارم را می گذرونیم .
به نظر من مهندشی صنایع شیمیایی کاربردی تر است از مهندسی شیمی شاید به دلیل این که از هنرستان تا کارشناسی دروس گارگاهی بسیاری وجود دارد که باعث می شود که کاربردی تر باشد
البته بعضی از این دروس فقط در آموزشکده شیراز است که تدریس می شود مانند aspen که به عنوان سرفصل اضافی یا فوق برنامه وجود دارد.
موفق باشید

User Name

عضو جدید
سلام دوست عزیز من مهندسی تکنولوِِِژی صنایع شیمیایی هستم .
این رشته مثل مهندسی شیمی با این تفاوت که ما سرفصل های مهندسی شیمی را از دوم هنرستان می خونیم و بعد در دوره کاردانی تمامی سرفصل های مهندسی شیمی را از جمله انتقال حرارت ( هولمن)
میکانیک سیالات (استریتر) موازنه ( هیمل بلاو) شیمی فیزیک ( اتکینز ) طراحی راکتور(لون اشپیل )
کنترل فرایند( نیک آذر) انتقال جرم ( تریبال و چالکش) پالایش نفت ( گیتی ابولحمد) شیمی آلی (جان مک موری) شیمی تجریه ( اسکوگ وست) شیمی معدنی ------- و نرم افزار های مهندسی hysys , aspen
می گذرونیم اما با تعداد گارگاه های بیشتر و در دوره کارشناسی نیز همین درس ها را با سر فصل ها و دروس کارگاهی بیشتری می گذرونیم .
البته به جز این درس ها دروسی مانند شناخت صنایع شیمیایی و خوردگی فلزات و مبانی صنایع شیمیایی و آشنایی با شیشه گری و نیز گارگاه ه عمومی از جمله جوش کاری و قالب ریزی و چند تایی دیگر که حضور ذهن ندارم را می گذرونیم .
به نظر من مهندشی صنایع شیمیایی کاربردی تر است از مهندسی شیمی شاید به دلیل این که از هنرستان تا کارشناسی دروس گارگاهی بسیاری وجود دارد که باعث می شود که کاربردی تر باشد
البته بعضی از این دروس فقط در آموزشکده شیراز است که تدریس می شود مانند aspen که به عنوان سرفصل اضافی یا فوق برنامه وجود دارد.
موفق باشید
تایید می شود من هم رشته مهندسی صنایع شیمیایی می خونم . کاملا رشته مهندسی شیمی هست . اگر نیاز به سر فصلهای دروسش داشتین میتونم براتون ارسال کنم.
موفق باشید.

latest.human

عضو جدید
کارشناسی ناپیوسته

کارشناسی ناپیوسته

با سلام
دوستان کارشناسی نا پیوسته این رشته رو کدوم دانشگاه ها دارند . منظورم دانشگاه های دولتی است
با تشکر

User Name

عضو جدید
دقیقا خاطرم نیست باید دفترچه سال گذشته کاردانی به کارشناسی رو نگاه کنم . ولی چیزایی که یادمه برای خانمها تهران داره و فکر کنم تربیت معلم هستش و آقایان تبریز و ماهشهرش رو یادمه اگر بیشتر خواستی بگو برم دفترچه رو پیدا کنم ببینم.

800000

عضو جدید
برای فعال شدن این قسمت روی دکمه ارسال پاسخ سریع http://www.www.www.iran-eng.ir/%5C%22http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/quickreply.gif%5C%22 در پایین و کنار هر پست کلیک کنید.\r\nلطفا فقط فارسی تایپ كنید.
با عرض سلام خدمت مهندسین شیمی عزیز
کتاب مبانی شیمی آلی نویسنده جان مک موری البته ترجمه فارسیش را می خواستم.

majid fotovat

عضو جدید
لام همرشته ایییی های گل
خوبید؟
منم صنایع شیمیایی شیراز میخونم اگه گزارش کار یا چیزه دیگه خواستین در خدمتیم

ahmad-mc

عضو جدید
کمکککککککککککککک

کمکککککککککککککک

سلام دوست عزیز من مهندسی شیمی صنایع شیمیای معدنی دانشگاه ازاد قوچان قبول شدم می خواسنم بدونم رشته خوبی است یا نه من رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار پیام نور هم قبول شدم راهنمایی می خواستم;)

ahmad-mc

عضو جدید
کمککککککککککککککممممممممم ممممممممممک

کمککککککککککککککممممممممم ممممممممممک

مهندسین شیمی لطفا به سوالات من جواب بدینمهندسی صنایع شمیایی یعنی چه؟هدف وبرنامهد اش چیه؟کارش چیه[/quote]

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
همونطور که از اسمش هم پیداست بیشتر مطالب مربوط به صنایع معدنی مثل زمین شناسی. کانی ها و مواد عدنی میشه.

sadeg68

عضو جدید
معرفي رشته صنايع شيميايي ( فني و حرفه اي)

معرفي رشته صنايع شيميايي ( فني و حرفه اي)

شما می دانید که ایران منابع غنی نفتی فراوانی دارد و پس از انقلاب نفت خام دیگر مثل گذشته صادر نشد . ایجاد کارخانجات پتروشیمی و تبدیل نفت خام به مواد با ارزش افزوده بالا زمینه کاری خوبی برای کار و بستر مناسب اقتصادی برای ورود ارز به کشور را فراهم نمود .
این روند رو به رشد بطور پیوسته مفاهیم بنیادی در علم شیمی را دچار تحول نموده بطوریکه دانش شیمی هم اکنون بیشترین کار برد را در صنایع امروزی اعم از صنعتی ، کشاورزی ، پزشکی ، وسایل خانگی ، پوشاک و سایر فراورده ها دارد .
هنر جویان این رشته در طی دوران تحصیل با فرایندهای شیمیائی ،صنایع شیمیائی مواد معدنی و آلی ، تجزیه مواد معدنی و آلی ،شیمی تجزیه، عملیات دستگاهی در صنایع شیمیائی ،بهداشت و ایمنی در صنایع شیمیائی ،تولید انواع شوینده ها انجام انواع آزمایشات شیمیائی (معدنی و آلی) آشنا می شوید .
------------
زمینه های شغلی رشته مذکور عبارت است از :
کارخانجات پالایش گاز
کارخانجات صنایع پلیمر
کارخانجات پتروشیمی
متصدی آزمایشگاه های شیمی
متصدی خط تولید مواد پاک کننده
آبکاری فلزات به روشهای مختلف
تصفیه آب مورد نیاز صنایع شیمیایی
کارخانجات تولید کننده مواد شوینده و پاک کننده
و .....

30yavash

عضو جدید
شیمی عمومی

شیمی عمومی

سلام عزیزم
می خواستم بدونم شیمی عمومی رشته صنایع شیمیایی چه کتابی تدریس می شه؟
متشکرم

30yavash

عضو جدید
سلام عزیزم
متشکرم
عزیزم اگه میتونی سریع تر راهنماییم کنید

30yavash

عضو جدید
سلام عزیزم
متشکرم

eisasafaei

عضو جدید
[معرفی رشته] صنایع شیمیایی

[معرفی رشته] صنایع شیمیایی

سلام نظرتون راجبه رشته صنایع شیمیایی بگید البته اگه کسانی که با این رشته اشنایی دارند :biggrin:

Sasan370

عضو جدید
رشته خوده منه :D
رشته خوبیه از لحاظ درسی شباهت بسیاری به مهندسی شیمی داره
بازار کارش هم خوبه
چیشو میخوای بدونی؟

omidhasanshahi

عضو جدید
در واقع یکی از گرایش های مهندسی شیمی هستش.
البته با 12 واحد تخصصی
اولش کریستالوگرافی و منیرالوژی 3 واحد
دومش فرایند ها ی حد واسط 3 واحد
سومش فرایندهای ذوب فلز 3 واحد
و چهارمش عملیات واحد صنعتی تکمیلی 3 واحد

mkshojaei

عضو جدید
سلام نظرتون راجبه رشته صنایع شیمیایی بگید البته اگه کسانی که با این رشته اشنایی دارند :biggrin:

رشته صنايع شيميايي در چند مقطع هست
1- ديپلم كه مربوط به فني حرفه اي (دبيرستان ) ميشه كه ديپلم صنايع شيميايي به تنهايي كاربردي نداره
2- مقطع فوق ديپلم كه مربوط به دانشگاه ها و مراكز فني حرفه اي مي باشد و يكي از پركاربرد ترين گرايشها و مقطع هاي تحصيلي بين رشته هاي كارداني است كه استخدامي هاي زياد در شركت هاي نفت ،گاز ، پتروشيمي ، فولاد و.... دارد
3- در مقطع كارشناسي كه به صورت كارشناسي نا پيوسته مي باشد كه يكي از گرايشهاي مهندسي شيمي محسوب مي شود
البته در تمام مقاطع دروسي مربوط به مهندسي شيمي با حجمهاي متفاوت براي هر مقطع تدريس مي شود

Parisssssss

عضو جدید
رشته خودمنم همینه اما بایدپشتکار زیادی داشته باشی چون نه با فوق دیپلم نه با لیسانس به همین راحتی ها نمیتونی کار پیدا کنی;)

eli sisco

عضو جدید
سلام.رشته منم همینه رشته ی فوق العاده ایه...من خیلی شیمی رو دوست دارم اما متاسفانه کم وتقریبا ناشناسه در ضمن به نظر من اصلا ساده تر از مهندسی شیمی نیست...اتفاقا سخت تره

معصومه79

عضو جدید
رشته من صنایع شیمیایی واقعاًرشته سختی اما دوست داشتنی من یک سال فارغ التحصیل شدم کار نیست توی شهرم به خاطر همین دیگه ادامه ندادم

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام منم صنایع شیمیایی بودم هم کاردانیمو هم کارشناسیمو
الانم ارشدمو مهندسی شیمی فرایندم در حال پایان نامم
به نظر من چون رشته ای هستش که بیشتر خود ادم باید کار کنه و زحمت خوندن دزروس رو بکشه و این سختی رو بجون بخره رشته ی عالی ای هستش
کار براش زیاده بشرطی که بتونین خودتونو توش بالا بکشین
من بعد لیسانسم بلافاصله استخدام رسمی یکی از ادارات شدم هرچند وضع ادارات ما زیاد تعریفی نداره اما بعدازظهرامم یه جای دیگه بصورت قراردادی شاغلم
اگه سوالی بود در خدمتم،امیدوارم همه ی دوستای خوبم موفق باشن
گل

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به مهندسین شیمی
یه چنتا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید:

کارشناسی مهندسی شیمی که الان تو دانشگاه آزاد تدریس میشه چه گرایشی از مهندسی شیمیه؟

مثلا اول مکانیک(تو دانشگاه آزاد)3تا گرایش داشت (جامدات - سیالات - ساخت و تولید) واسه کارشناسی اما الان فقط مهندسی مکانیک شده
بدون گرایش که چون ما دانشجوی مکانیکیم میدونیم که همون مکانیک جامدات هستش
حالا مهندسی شیمی تو کارشناسی از اول گرایش داشته یا نه؟
واسه ادامه تحصیل تو مهندسی شیمی کدوم گرایشش شبیه و دنباله رو همین کارشناسی مهندسی شیمیه؟
به جز مهندسی شیمی! منظورم گرایشای دیگس

ممنون از دوستان

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام به مهندسین شیمی
یه چنتا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید:

کارشناسی مهندسی شیمی که الان تو دانشگاه آزاد تدریس میشه چه گرایشی از مهندسی شیمیه؟

مثلا اول مکانیک(تو دانشگاه آزاد)3تا گرایش داشت (جامدات - سیالات - ساخت و تولید) واسه کارشناسی اما الان فقط مهندسی مکانیک شده
بدون گرایش که چون ما دانشجوی مکانیکیم میدونیم که همون مکانیک جامدات هستش
حالا مهندسی شیمی تو کارشناسی از اول گرایش داشته یا نه؟
واسه ادامه تحصیل تو مهندسی شیمی کدوم گرایشش شبیه و دنباله رو همین کارشناسی مهندسی شیمیه؟
به جز مهندسی شیمی! منظورم گرایشای دیگس

ممنون از دوستان

سلام دوست عزیز بهتر بود سوالتون رو تو بخش کارشناسی ارشد مهندسی شیمی مطرح میکردید تا جوابهای بهتری بگیرید
کارشناسیشم هم با گرایش هست هم بدون گرایش تو ارشدم همینطوره
همه ی گرایشا هم دنباله رو مهندسی شیمی هستن
فرآیند تو ارشد تا جایی که من اطلاع دارم اوله گرایشای دیگه:جداسازی-بیوتکنولوژی-صنایع غذایی-پلیمر-ترموسینتیک-محیط زیست-فکر کنم صنایع شیمیایی هم باشه اسمش تو همین مایه هاست-پدیده های انتقال-بازم هست فکر کنم 15 تا گرایش باشه
به بخش مربوطه مراجعه کنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/238-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%88-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%D8%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز بهتر بود سوالتون رو تو بخش کارشناسی ارشد مهندسی شیمی مطرح میکردید تا جوابهای بهتری بگیرید
کارشناسیشم هم با گرایش هست هم بدون گرایش تو ارشدم همینطوره
همه ی گرایشا هم دنباله رو مهندسی شیمی هستن
فرآیند تو ارشد تا جایی که من اطلاع دارم اوله گرایشای دیگه:جداسازی-بیوتکنولوژی-صنایع غذایی-پلیمر-ترموسینتیک-محیط زیست-فکر کنم صنایع شیمیایی هم باشه اسمش تو همین مایه هاست-پدیده های انتقال-بازم هست فکر کنم 15 تا گرایش باشه
به بخش مربوطه مراجعه کنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php/238-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D9%88-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%D8%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C

مرسی دوست عزیز
من بار اولم بود میومدم تایپیک شما واسه همینم فکر کردم اینجا مناسبه

ولی الان کارشناسی مهندسی شیمی بدون گرایشه

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
بله کارشناسی مهندسی شیمی بدون گرایش هم داریم با گرایش هم داریم یعنی هر دو (گرایش و بدون گرایش) در دوره ی کارشناسی وجود داره
موفق باشید

بالا