معرفی گرایش برق قدرت

محمد فرنژاد

عضو جدید
معرفی گرایش برق قدرت

هدف اصلي مهندسين اين گرايش، توليدبرق در نيروگاهها، انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبكه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و كارخانجات است. بنابراين يك مهندس قدرت بايدبه روشهاي مختلف توليد برق، خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد.گرايش قدرت به آموزش و پژوهش در زمينه طراحي و ساخت سيستم هاي مورد استفاده در توليد، توزيع، مصرف و حفاظت ازبرق مي پردازد.به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته در شاخه توليد با انواع نيروگاههاي آبي، گازي،سيكل تركيبي و ... آشنا مي شوند. و در بخش انتقال و توزيع، روشهاي مختلف انتقال برق اعم از كابلهاي هوايي و زيرزميني را مطالعه مي كنند و در شاخه حفاظت نيز انواع وسايل و تجهيزات حفاظتي كه در مراحل مختلف توليد، توزيع، انتقال و مصرف انرژي،انسانها و تاسيسات را در برابر حوادث مختلف محافظت مي كنند، مورد بررسي قرار ميدهند كه از آن ميان مي توان به انواع رله ها، فيوزها، كليدها و در نهايت سيستم هاي كنترل اشاره كرد.

يكي ديگر از شاخه هاي قدرت نيز ماشين های الكتريكي است كه شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهاي الكتريكي مي شود كه اين شاخه از زمينه هاي مهم صنعتي و پژوهشي گرايش قدرت است.

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي قدرت مي توان به دروس مدار،الكترومغناطيس، الكترونيك، ماشين و بررسي اشاره كرد.
بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از :

ماشينهاي الكتريكي 3: اين درس از جمله درسهايي است كه ديدي صنعتي به دانشجو مي دهد. مبحث اين درس را مي توان به دو فصل مهم ترانفسورمرهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون تقسيم بندي نمود.

ترانسفورهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون: وسايلي الكتريكي هستند كه بيشتر جنبه صنعتي دارند و كاربردهاي بسيار زياد ترانسهاي سه فازدر انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، تبديل ولتاژ در ابتداي همه كارخانه ها وكارگاههاي بزرگ صنعتي و ... بر هيچ كس پوشيده نيست. در اين درس در مورد انواع آرايشهاي اين ترانسها، كليه گروههاي موجود و كاربرد هر نوع، بحث جامعي مي شود.

ماشينهاي مخصوص : به تعبيري مي توان اين درس را نقطه عطف درسهاي تخصصي اين گرايش دانست. زيرا اين درس به بررسي در مورد ماشينهاي ويژه مي پردازد كه اين ماشينها در وسايل خانگي كاربرد فراوان دارند.

الكترونيك قدرت: الكترونيك قدرت در عمل بين الكترونيك و قدرت، آشتي برقرار كرده است. به طور مثال مي توان با فرمان يك ريزپردازنده كه حدود 5 ولت و 200 ميلي آمپر است يك كارخانه را راه اندازي كنيم. درزمينه الكترونيك قدرت المانهايي نظير تريستور، ترانزيستور و ... كاربردهاي فوقالعاده زيادي دارند. از مزاياي اين قطعات تحمل توانهاي بالا مي باشد

.بررسي سيستمهاي قدرت 2 : اين درس بيشتر در موردانتقال انرژي و مشكلات موجود در اين راه صحبت مي كند. از جمله مطالب ارائه شده دراين درس مي توان به پخش بار اقتصادي در شبكه هاي قدرت، اتصال كوتاههاي متقارن ونامتقارن روي شبكه قدرت و پايداري سيستمهاي قدرت اشاره نمود.

توليد و نيروگاه: اين درس يكي از درسهاي بسيار جذاب اين گرايش است، زيرا برخلاف ديگر درسها، زياد به مسائل نظري، نمي پردازد و جنبه بسيار عملي دارد. آشنايي با انواع نيروگاهها (آبي، اتمي، بادي، بخار، ...) و همچنين بحث كلي در مورد اين نيروگاهها و روشهاي كاري آنها از مباحث اين درس است

.رله و حفاظت : يك شبكه قدرت را بايد در مقابل خطرات احتمالي (اتصال كوتاهها) محافظت كرد. از وسائلي كه در اين مورد استفاده مي شود ميتوان به رله ها اشاره كرد كه بسته به نوع رله به محض ايجاد يك حالت خطا و يا خرابي در شبكه وارد عمل شده، قسمتي از شبكه را جدا كرد.

عايق و فشار قوي : با توجه به تفاوتهاي ولتاژهاي فشارقوي با ولتاژهاي فشار ضعيف، به طور حتم توليد، اندازه گيري و بهره برداري از اين ولتاژها تفاوتهاي عمده اي با ولتاژهاي فشار ضعيف دارد و براي عايق بندي شبكه فشارقوي بايد از عايقهاي مخصوصي استفاده كرد. فصل نخست اين درس به بررسي اين مقوله مي پردازد.در بخش دوم اين درس انواع تخليله الكتريكي، مراحل مختلف آن در عايقها و اثرات مختلف شكست بر عايق مورد بررسي قرار مي گيرد.

ترموديناميك : شايد اولين سوالي كه در مرحله اول به ذهن برسد ارتباط اين درس با درسهاي برق باشد. كاربرد اصلي مطالب اين درس مبحث توليدنيروگاه است. زيرا هنگام آشنايي با انواع نيروگاهها (نيروگاه بخار، گازي، اتمي و (… بايد اطلاعاتي در مورد سيكل كاري آنها داشته باشيم، پس داشتن اطلاعاتي در مورد ترموديناميك ضروري است.

اصول ميكروكامپيوتر : اين درس را به جرات مي توا ن از جذابترين و پركاربردترين درسهاي برق دانست زيرا در دنياي امروز كه تمامي وسايل مكانيكي آنالوگ جاي خود را به وسايل ديجيتالي مي دهند، داشتن اطلاعات كافي در موردنحوه كار پروسسورها از اولين نيازهاي يك مهندس برق مي باشد. با تركيب مطالب اين درس با هر كدام از درسهاي ديگر مي توان طرحهاي بسيار جالب و پركاربردي را طرح ريزي كرد.

hjour

عضو جدید
سلام
ببخشید نقش درس الکترومغناطیس در این گرایش چیه ؟یه کم توضیح بدید.
ضمنا من الان ترم 4 تازه الکترومغناطیس و مدار 2 دارم اگر بخوام برم قدرت نمی تونم 4 ساله تموم کنم؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید نقش درس الکترومغناطیس در این گرایش چیه ؟یه کم توضیح بدید.
ضمنا من الان ترم 4 تازه الکترومغناطیس و مدار 2 دارم اگر بخوام برم قدرت نمی تونم 4 ساله تموم کنم؟

سلام

ببینید رسته قدرت خیلی با میدان های مغناطیسی و الکتریکی سر و کار داره!
توی مبحث های ماشین های الکتریکی 1 و 2 و 3 و مخصوص و عایق و فشار قوی و بررسی سیستمهای قدرت و ... به صورت مستقیم کاربرد داره!

یه نصیحت برادرانه: به فکر 4 ساله تموم کردن نباشید. درس هاتون رو مفهومی بخونید و یاد بگیرید. بقیه اش تا این حد مهم نیست و با ترم تابستونی یا یک ترم بیشتر خوندن قابل حله;)

apadana34

عضو جدید
توی گرایش قدرت خلاقیت و جذابیتی که مثلا در الکترونیک و کنترل و مکانیک هست وجود داره یا نه فقط نیروگاه و تولید و برق و انتقال برق و دکل هستش .
نسبت به الکترونیک و کنترل من شناخت کمتری دارم ولی فکر کنم گرایش قدرت یه گرایشی باشه که به اندازه الکترونیک و کنترل خلاقیت یا جذابیت نداره
ایا اینطوره ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
توی گرایش قدرت خلاقیت و جذابیتی که مثلا در الکترونیک و کنترل و مکانیک هست وجود داره یا نه فقط نیروگاه و تولید و برق و انتقال برق و دکل هستش .
نسبت به الکترونیک و کنترل من شناخت کمتری دارم ولی فکر کنم گرایش قدرت یه گرایشی باشه که به اندازه الکترونیک و کنترل خلاقیت یا جذابیت نداره
ایا اینطوره ؟
من که برق قدرت میخونم اشنایی کامل با الکترونیک ندارم و نمیتونم نظر بدم . و اونی که الکترونیک میخونه نمیتونه راجب برق قدرت و بقیه گرایش ها نظر بده . و هر گرایشی جذابیت خاص خودشو داره . مثلا من رله و حفاظت و طراحی تابلو برق رو دوست دارم .

apadana34

عضو جدید
من که برق قدرت میخونم اشنایی کامل با الکترونیک ندارم و نمیتونم نظر بدم . و اونی که الکترونیک میخونه نمیتونه راجب برق قدرت و بقیه گرایش ها نظر بده . و هر گرایشی جذابیت خاص خودشو داره . مثلا من رله و حفاظت و طراحی تابلو برق رو دوست دارم .
خوب من منظورم این بود که مثلا با الکترونیک قطعات و فناوری های زیادی می شه پیدا کرد وخیلی از وسایلی که با برق کار می کنند این رشته توش دخیله یا برق کنترل مثلا توی ماهواره یا موشک و چیزای دیگر هم هست . اما برق قدرت چی ؟ غیر از تولید برق و نیروگاه دیگه چی

masoud_2000

کاربر بیش فعال
خوب من منظورم این بود که مثلا با الکترونیک قطعات و فناوری های زیادی می شه پیدا کرد وخیلی از وسایلی که با برق کار می کنند این رشته توش دخیله یا برق کنترل مثلا توی ماهواره یا موشک و چیزای دیگر هم هست . اما برق قدرت چی ؟ غیر از تولید برق و نیروگاه دیگه چی

دوست عزیز چند نکته میگن خدمتدون
1. شما تولید و انتقال برق را اگه بری بررسی کنی میبینی که چقدر دنیای جالب و خلاقانه داره
2. شما فکر میکنی که فقط الکترونیک خلاقیت داره !؟ پس یه نگاهی به دنیای حفاظت سیستمها و ماشینها الکتریکی و سیستم های قدرت بزن.
3. شما اصلا تا به حال با الکترونیک قدرت سر کار داشتید یا نه؟!
4. در اخر هم اصلا این جمله که بگی فلان کار یا رشته نیاز به خلاقیت یا اصلا خلاقیت نداره کاملا اشتباهه و بی معناست.

apadana34

عضو جدید
1. شما تولید و انتقال برق را اگه بری بررسی کنی میبینی که چقدر دنیای جالب و خلاقانه داره
2. شما فکر میکنی که فقط الکترونیک خلاقیت داره !؟ پس یه نگاهی به دنیای حفاظت سیستمها و ماشینها الکتریکی و سیستم های قدرت بزن.
4. در اخر هم اصلا این جمله که بگی فلان کار یا رشته نیاز به خلاقیت یا اصلا خلاقیت نداره کاملا اشتباهه و بی معناست.

چه خوب . درواقع من دارم با دیدگاه انتقادی علاقه به قدرت می خوام پیدا کنم .
خوب من الکترونیک و کنترل را بیشتر از قدرت اطلاعات دارم . می دانید غیر از متنهای تکراری در اینترنت هرچه بیشتر من را با این گرایش اشنا کنید.
یا ادرس یا لینکی را بدید که در ان من با دنیای قدرت ازتحصیل تا کارش اشنا بشم
درخصوص این الکترونیک قدرت می شه بیشتر توضیح بدید.مرسی

masoud_2000

کاربر بیش فعال
چه خوب . درواقع من دارم با دیدگاه انتقادی علاقه به قدرت می خوام پیدا کنم .
خوب من الکترونیک و کنترل را بیشتر از قدرت اطلاعات دارم . می دانید غیر از متنهای تکراری در اینترنت هرچه بیشتر من را با این گرایش اشنا کنید.
یا ادرس یا لینکی را بدید که در ان من با دنیای قدرت ازتحصیل تا کارش اشنا بشم
درخصوص این الکترونیک قدرت می شه بیشتر توضیح بدید.مرسی

خواهش میکنم .الکترونیک قدرت را در یک جمله میشه گفت که قطعات الکترونیکی که با ولتاز و امپراژ بالا کار میکنه که قسمتی از استفادش کلید های الکترونیکی برای قطع و وصل ولتاژ و امپر بالاست و یا دیمر برای روشنایی و غیره .. حالا اگه وقت شد یه موقعه ای مفصل مطلب میزارم.

apadana34

عضو جدید
هرچه بیشتر ما را با برق قدرت اشنا کنید از موفقیت در تحصیل تا کار . اگه فیلم یا لینک یا جزوه ای جهت اشنای هرچه بیشتر برای ان کسایی که تازه اول راهن بزارید عالی می شه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
هرچه بیشتر ما را با برق قدرت اشنا کنید از موفقیت در تحصیل تا کار . اگه فیلم یا لینک یا جزوه ای جهت اشنای هرچه بیشتر برای ان کسایی که تازه اول راهن بزارید عالی می شه

اول راه :d
من زمانی که این رشته رو انتخاب کردم نمیدونستم فاز و نول چیه .اما قسمت شد و این رشته رو ادامه دادیم. الان که فوق دیپلمم نمیدونم واسه چنین مسائلی راه حلی در ایران صورت گرفته یا نه . اما تا جایی که من دیدم و شنیدم و میدونم نه...
هنوز زاه حل دقیق و اساسی برای از بین بردن پدیده کرونا نیست . هنوز راه مناسب که بتونه نویز و هارمونیک رو کاملا برطرف کنه نیست . هنوز اصلاح ضریب قدرت بوسیله ی بانک خازنی بیشتر از دو سال دوام نمیاره و باید تعمیرات و دوباره سازی انجام داد. هنوز استفاده از انرژی های نو پر هزینست مثل انرژی خورشیدی . هنوز وقتی رطوبت شدید میشه و ترانس میترکه (مخصوصا ترانس سر کوچه ی ما )
راه حلی براش اتخاذ نشده .هنوز علم نداریم نیروگاه بزنیم . نیروگاه اتمی ما رو باید فرانسه بیاد راه اندازی کنه .
هنوز تکنولوژی تایپ تست در ایران نیومده . اگر تجهیزات برق و مخصوصا تابلو برق تایپ تست نشده باشند خارج از استاندارد هستند.
حدودا با 20 الی 30 استاد برق اشنایی دارم و سر کلاساشون نشستم . هیچکدوم علم ندارن . حالا به استثنا یکی یا دو نفر ....
هنوز دوستای من که فوق لیسانس هستند محاسبات اتصال کوتاه بلد نیستند . مهمترین مبحث در طراحی سیستم قدرت .
هنوز بیشتر کتابایی که میخونیم (در اکثر رشته ها) ترجمه هستند و بعضیها پر اشتباه .
هنوز در ایران وقتی یک مهندس دو کلمه یاد میگیرد فکر میکند خدای علم است و دیگر هیچکس انرا بلد نیست و به هیچ کس کمک نمیکند و علمش را در اختیار نمیگذارد . (این مورد در زمینه ی برق قدرت بسیار است )
هنوز نرم افزار پر قدرت etap وارد ایران نشده (البته اصلی و اورجینال) و در اختیار عموم قرار نگرفته .
ما تازه با سلول های خورشیدی اشنا شده ایم هنوز مونده خاصیت این علم را به حداکثر برسونیم .
هنوز مونده که در طراحی های یک سیستم قدرت بهترین روش و کمترین هزینه را انتخاب کنیم .
تازه شروع کار در برق قدرت هست . در ضمن تا سال 82 کسی در ایران بلد نبوده سیستم حفاطتی سیستم قدرت را به طور ذقیق تنطیم کند. خودتون تصور کنید که این حفاظت چقدر پیچیدست . هنوز استادی که رله و حفاظت درس میده نمیدونه کوربالانس چیه (لامصب چطور درس میدی:d)
هنوز دانشجو ها فقط رله دیستانس رو میشناسن که دیگه استفاده نمیشه .
و هنوز و هنوز و هنوز...... بیشتر از این سرتو درد نیارم .
تازه شروع علم قدرت هست .
اگر هم باور نداری برو از یک استادی که خودت قبول داری یا تعریفشو شنیدی بپرس تفاوت حفاظت 51 و 49rms چیه ؟ اگه جواب داد بدون استاد خوبیه در ضمن لطف کنی جوابشم به من بگی حیلی ممنون میشم :d

kapitan_hamed

عضو جدید
سلام به مهندسین گرامی من چنتا سوال داشتم می خوام راهنماییم کنید(تا حالا به جوابم نرسیدم) گرایشم الکترونیکه می خوام تغییر گرایش بدم به قدرت با اینکه ترم چهار کاردانی هستم ایا کار درستیه تغییر گرایش یا نه چون الک و تکنیک پالس رو به سختی پاس کردم فکر کنم کمی خنگم چون نمرات خوبی کسب نمی کنم
2- اگه مهندسی رو 9ترمه یا 10 ترمه بخونم کار اشتباهیه یا نه زود تموم کنم 3- اینقدر که درسا تئوری و خشکه (نه اینکه علاقه ندارم نه بیشتر کار عملی وفنی رو دوست دارم) وتازگی ها قصد دارم کلاسای فنی حرفه ای شرکت کنم چی کلاسی رو توصیه می کنید3- ایا زبان انگلیسی در این رشته بهم کمک می کنه یا نه

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام به مهندسین گرامی من چنتا سوال داشتم می خوام راهنماییم کنید(تا حالا به جوابم نرسیدم) گرایشم الکترونیکه می خوام تغییر گرایش بدم به قدرت با اینکه ترم چهار کاردانی هستم ایا کار درستیه تغییر گرایش یا نه چون الک و تکنیک پالس رو به سختی پاس کردم فکر کنم کمی خنگم چون نمرات خوبی کسب نمی کنم
2- اگه مهندسی رو 9ترمه یا 10 ترمه بخونم کار اشتباهیه یا نه زود تموم کنم 3- اینقدر که درسا تئوری و خشکه (نه اینکه علاقه ندارم نه بیشتر کار عملی وفنی رو دوست دارم) وتازگی ها قصد دارم کلاسای فنی حرفه ای شرکت کنم چی کلاسی رو توصیه می کنید3- ایا زبان انگلیسی در این رشته بهم کمک می کنه یا نه

با سلام
اینایی که عرض میکنم نظر شخصی بنده هست

1- چون ترم 4 کاردانی هستید تغییر رشته به صلاحتون نیست. بهتره تمومش کنید و کاردانی به کارشناسی رو قدرت بخونید
2- توصیه من اینه که زیاد عجله نکنید و هر ترم حدودا 16 واحد بیشتر برندارید تا وقت کنید عمیق و مفهومی درساتون رو بخونید (در صورت وجود شرایط مالی و ...)
3- واسه هر کسی که بخواد توی صنعت وارد رشته برق بشه، برق صنعتی و تابلو حتما مورد نیازش هست
4- بله. اگه زمانش رو دارین حتما به تقویت زبانتون بپردازید که از اوجب واجباته

موفق باشید

apadana34

عضو جدید
اقای مصطفی قدرت ما را ترسوندی یکی از بیسواداشان نشیم . حالا چاره کار چیه و چرا اغلب بیسوادن . وبعدش اینکه با توجه به اینکه خود قدرت دنیایی هست ولی من به الکترونیک هم علاقه دارم و باز الکترونیک هم دنیایی هست ایا می شه راهی باشه که توی این دو دنیا با سواد بشی . چطور ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اقای مصطفی قدرت ما را ترسوندی یکی از بیسواداشان نشیم . حالا چاره کار چیه و چرا اغلب بیسوادن . وبعدش اینکه با توجه به اینکه خود قدرت دنیایی هست ولی من به الکترونیک هم علاقه دارم و باز الکترونیک هم دنیایی هست ایا می شه راهی باشه که توی این دو دنیا با سواد بشی . چطور ؟
منظور من اینه که در دنیای خلاق و جذاب و متنوع برق استاد هم باشی بازم نمیشه گفت همه چی بلد هستی ...چون بسیار متنوع هست.
بله میشه فقط زحمت داره.

kapitan_hamed

عضو جدید
با سلام
اینایی که عرض میکنم نظر شخصی بنده هست

1- چون ترم 4 کاردانی هستید تغییر رشته به صلاحتون نیست. بهتره تمومش کنید و کاردانی به کارشناسی رو قدرت بخونید
2- توصیه من اینه که زیاد عجله نکنید و هر ترم حدودا 16 واحد بیشتر برندارید تا وقت کنید عمیق و مفهومی درساتون رو بخونید (در صورت وجود شرایط مالی و ...)
3- واسه هر کسی که بخواد توی صنعت وارد رشته برق بشه، برق صنعتی و تابلو حتما مورد نیازش هست
4- بله. اگه زمانش رو دارین حتما به تقویت زبانتون بپردازید که از اوجب واجباته

موفق باشیدا
اقا سعید خیلی ممنون .ولی می خوام بدونم ایا تغییر گرایش از الکترونیک به قدرت کار درستیه از نظر علمی و بازار کار...
کلا با ریاضیات و مدار و ماشین حال می کنم
اما اطلاعاتی از این رشته ندارم غیر از مباحث درسی ایا راسته که کسی که برق قدرت می خونه باید پارتی داشته باشه واسه بازار کار(می دونم حرف اول پارتیه اما در رشته الکترونیک باازار ازاد میشه بدون پارتی کار کرد)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
اقا سعید خیلی ممنون .ولی می خوام بدونم ایا تغییر گرایش از الکترونیک به قدرت کار درستیه از نظر علمی و بازار کار...
کلا با ریاضیات و مدار و ماشین حال می کنم
اما اطلاعاتی از این رشته ندارم غیر از مباحث درسی ایا راسته که کسی که برق قدرت می خونه باید پارتی داشته باشه واسه بازار کار(می دونم حرف اول پارتیه اما در رشته الکترونیک باازار ازاد میشه بدون پارتی کار کرد)

از نظر بازار کار فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاره ولی علمی مشکل داره
پایه قدرتیتون خیلی ضعیف خواهد بود مگر اینکه زیاد مطالعه کنید
اولا که ربطی به رشته نداره این پارتی بازی. پارتی واسه زمانیه که میخوای از شرکت ها کار بگیرید که واسه همه رشته ها صادقه :دی
دوما میشه. چرا که نه

iiranican

عضو جدید
مهندسی برق قدرت

مهندسی برق قدرت

[h=2]قدرت[/h]دوستان در مورد رشته برق و قدرت باید گفت در کشور ما از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. در مورد بازار کارش نپرسید که همین بس که با وجود اشباع شدن رشته برق این شاخه بسیار پر درآمد و با اهمیت به حساب می آید.در ضمن در اکثر کشورهای اروپایی این الکترونیک است که از قدرت پیشی گرفته ولی در کشور ما ... .با این مقدمه به تعریف مهندسی قدرت می پردازیم:
مهندسي برق- قدرت: مهندسي قدرت را مي توان "توليد نيروي الكتريكي" به روشهاي گوناگون و انتقال و توزيع اين نيروها با بازده و قابليت اطمينان بالا، تعريف كرد. پس هدف از مهندسي قدرت، پرورش افرادي كارا در بخشهاي توليد، انتقال و توزيع است كه گستره اين بخش عبارت است از:

توليد: طراحي شبكه هاي توليد با كمترين هزينه و بيشترين بازده.

انتقال: طراحي شبكه هاي انتقال، خطوط انتقال، پخش بار بر روي شبكه، قابليت اطمينان و پايداري شبكه قدرت، طراحي رله ها و حفاظت شبكه، پخش بار اقتصادي (dispaich economic).

توزيع: طراحي شبكه هاي توزيع حفاظت و مديريت آن
گرایش قدرت
دكتر جبه دار در معرفي اين گرايش مي گويد:

"هدف اصلي مهندسين اين گرايش، توليد برق در نيروگاهها، انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبكه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و كارخانجات است. بنابراين يك مهندس قدرت بايد به روشهاي مختلف توليد برق، خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد."

دكتر كمره اي نيز در معرفي اين گرايش مي گويد:

"گرايش قدرت به آموزش و پژوهش در زمينه طراحي و ساخت سيستم هاي مورد استفاده در توليد، توزيع، مصرف و حفاظت از برق مي پردازد.

به عبارت ديگر دانشجويان اين رشته در شاخه توليد با انواع نيروگاههاي آبي، گازي، سيكل تركيبي و ... آشنا مي شوند. و در بخش انتقال و توزيع، روشهاي مختلف انتقال برق اعم از كابلهاي هوايي و زيرزميني را مطالعه مي كنند و در شاخه حفاظت نيز انواع وسايل و تجهيزات حفاظتي كه در مراحل مختلف توليد، توزيع، انتقال و مصرف انرژي، انسانها و تاسيسات را در برابر حوادث مختلف محافظت مي كنند، مورد بررسي قرار مي دهند كه از آن ميان مي توان به انواع رله ها، فيوزها، كليدها و در نهايت سيستم هاي كنترل اشاره كرد.

يكي ديگر از شاخه هاي قدرت نيز ماشين هاي الكتريكي است كه شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهاي الكتريكي مي شود كه اين شاخه از زمينه هاي مهم صنعتي و پژوهشي گرايش قدرت است."

آينده شغلي، بازار كار، درآمد:

"امروزه با توسعه صنايع كوچك و بزرگ در كشور، فرصت هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است و اگر مي بينيم كه با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بيكار هستند، به دليل اين است كه اين افراد يا فقط در تهران دنبال كار مي گردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند.

همچنين يك مهندس خوب بايد، كارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در موسسه يا وزارتخانه اي نباشد بلكه به ياري آگاهي هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي كشور را يافته و با طراحي سيستم ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. كاري كه بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند."

دكتر كمره اي نيز در اين زمينه مي گويد:

"اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي هاي لازم باشد، با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد. در حقيقت امروزه مشكل اصلي اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد اين رشته به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيروهاي كارآمد در اين رشته روبرو هستيم."

يكي از اساتيد مهندسي برق دانشگاه علم و صنعت ايران نيز در مورد فرصت هاي شغلي فارغ التحصيلان اين رشته مي گويد:

"طبق نظر كارشناسان و متخصصان انرژي در كشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژي در جهان كنوني و همچنين نرخ رشد انرژي الكتريكي در كشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد كشور افزوده شود كه اين نياز به احداث نيروگاههاي جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق و قدرت دارد.

درسهاي تخصصي مهندسي برق- قدرت

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي قدرت مي توان به دروس مدار، الكترومغناطيس، الكترونيك، ماشين و بررسي اشاره كرد. بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از:

ماشينهاي الكتريكي 3: اين درس از جمله درسهايي است كه ديدي صنعتي به دانشجو مي دهد. مبحث اين درس را مي توان به دو فصل مهم ترانفسورمرهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون تقسيم بندي نمود.

ترانسفورهاي سه فاز و ماشينهاي سنكرون، وسايلي الكتريكي هستند كه بيشتر جنبه صنعتي دارند و كاربردهاي بسيار زياد ترانسهاي سه فاز در انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، تبديل ولتاژ در ابتداي همه كارخانه ها و كارگاههاي بزرگ صنعتي و ... بر هيچ كس پوشيده نيست. در اين درس در مورد انواع آرايشهاي اين تراسنها، كليه گروههاي موجود و كاربرد هر نوع، بحث جامعي مي شود.

ماشينهاي مخصوص(ويژه): به تعبيري مي توان اين درس را نقطه عطف درسهاي تخصصي اين گرايش دانست. زيرا اين درس به بررسي در مورد ماشينهاي ويژه مي پردازد كه اين ماشينها در وسايل خانگي كاربرد فراوان دارند.

الكترونيك قدرت: الكترونيك قدرت در عمل بين الكترونيك و قدرت، آشتي برقرار كرده است. به طور مثال مي توان با فرمان يك ريزپردازنده كه حدود 5 ولت و 200 ميلي آمپر است يك كارخانه را راه اندازي كنيم. در زمينه الكترونيك قدرت المانهايي نظير تريستور، ترانزيستور و ... كاربردهاي فوق العاده زيادي دارند. از مزاياي اين قطعات تحمل توانهاي بالا مي باشد.

بررسي سيستمهاي قدرت 2: اين درس بيشتر در مورد انتقال انرژي و مشكلات موجود در اين راه صحبت مي كند. از جمله مطالب ارائه شده در اين درس مي توان به پخش بار اقتصادي در شبكه هاي قدرت، اتصال كوتاههاي متقارن و نامتقارن روي شبكه قدرت و پايداري سيستمهاي قدرت اشاره نمود.

توليد و نيروگاه: اين درس يكي از درسهاي بسيار جذاب اين گرايش است، زيرا برخلاف ديگر درسها، زياد به مسائل نظري، نمي پردازد و جنبه بسيار عملي دارد. آشنايي با انواع نيروگاهها (آبي، اتمي، بادي، بخار، ...) و همچنين بحث كلي در مورد اين نيروگاهها و روشهاي كاري آنها از مباحث اين درس است.

رله و حفاظت: يك شبكه قدرت را بايد در مقابل خطرات احتمالي (اتصال كوتاهها) محافظت كرد. از وسائلي كه در اين مورد استفاده مي شود مي توان به رله ها اشاره كرد كه بسته به نوع رله به محض ايجاد يك حالت خطا و يا خرابي در شبكه وارد عمل شده، قسمتي از شبكه را جدا كرد.

عايق و فشار قوي: با توجه به تفاوتهاي ولتاژهاي فشار قوي با ولتاژهاي فشار ضعيف، به طور حتم توليد، اندازه گيري و بهره برداري از اين ولتاژها تفاوتهاي عمده اي با ولتاژهاي فشار ضعيف دارد و براي عايق بندي شبكه فشار قوي بايد از عايقهاي مخصوصي استفاده كرد. فصل نخست اين درس به بررسي اين مقوله مي پردازد.

در بخش دوم اين درس انواع تخليله الكتريكي، مراحل مختلف آن در عايقها و اثرات مختلف شكست بر عايق مورد بررسي قرار مي گيرد.

ترموديناميك: شايد اولين سوالي كه در مرحله اول به ذهن برسد ارتباط اين درس با درسهاي برق باشد. كاربرد اصلي مطالب اين درس مبحث توليد نيروگاه است. زيرا هنگام آشنايي با انواع نيروگاهها (نيروگاه بخار، گازي، اتمي و ...) بايد اطلاعاتي در مورد سيكل كاري آنها داشته باشيم، پس داشتن اطلاعاتي در مورد ترموديناميك ضروري است​

hamid elec

عضو جدید
سلام
به تمام مهندسین و کل برقیا
حق با دوسیمون مسعود
هر رشته ای برای خودش خلاقییت داره ولی برق یچیز دیگست
اونم اگه قدرت باشه
اگه به به من بگن یک بار دیگه انتخاب کنم رشتمو بازم وحتما بازم برق گرایش قدرت رو انتخاب میکردم.

Smart Grid

عضو جدید
دمت گرم masoud_2000 با این توضیحات قشنگت ;)

Smart Grid

عضو جدید
سلام
به تمام مهندسین و کل برقیا
حق با دوسیمون مسعود
هر رشته ای برای خودش خلاقییت داره ولی برق یچیز دیگست
اونم اگه قدرت باشه
اگه به به من بگن یک بار دیگه انتخاب کنم رشتمو بازم وحتما بازم برق گرایش قدرت رو انتخاب میکردم.
سلام دوست عزیز:smile: کاملاً باهات موافقم!!!
رشته مهندسی برق قدرت از هر لحاظ بهترینه..