مشکلات مهندسین صنایع

mahzad

عضو جدید
من از یکی از اساتید شنیدم مشکل اینجاست که قسمت تدارکات اطلاعات کاملی را در اختیار مهندسین صنایع قرار نمی دهند،مطمئنا اطلاعات ناکافی نمی تواند منجر به تصمیم گیری صحیح بشه.
یکی دیگر از گفته های ایشون که از بیش از 50 کارخانه بازدید کرده بودند این بود که در هیچ کدام TPM اجرا نمی شود.البته الان یادم نیست TPM دقیقا چی بود.
ولی می دانم تا زمانی که اهمیت مهندسی صنایع به معنای واقعی که منجر به همکاری همه جانبه مدیران نشود نمی شه توقع بهبود داشت.

امیر Amir

عضو جدید
من از یکی از اساتید شنیدم مشکل اینجاست که قسمت تدارکات اطلاعات کاملی را در اختیار مهندسین صنایع قرار نمی دهند،مطمئنا اطلاعات ناکافی نمی تواند منجر به تصمیم گیری صحیح بشه.
یکی دیگر از گفته های ایشون که از بیش از 50 کارخانه بازدید کرده بودند این بود که در هیچ کدام TPM اجرا نمی شود.البته الان یادم نیست TPM دقیقا چی بود.
ولی می دانم تا زمانی که اهمیت مهندسی صنایع به معنای واقعی که منجر به همکاری همه جانبه مدیران نشود نمی شه توقع بهبود داشت.
با سلام

اوضاع ایران خراب تر از این هست که بخوایید فکر بکنی حالا مهندس صنایع چکار میتونه بکنه...

از بیخ صنعت ایران مشکل داره...شخصا دیگه علاقه ای ندارم به صنعت...فقط ماست مالی کردنه...

من

من

با سلام

اوضاع ایران خراب تر از این هست که بخوایید فکر بکنی حالا مهندس صنایع چکار میتونه بکنه...

از بیخ صنعت ایران مشکل داره...شخصا دیگه علاقه ای ندارم به صنعت...فقط ماست مالی کردنه...
منم این حرفو تائید می کنم واقعا صنعت ایران با مباحثی که ما در دانشگاه می خوانیم متفاوت است سعی کن بیشتر خودت را با فعالیت های صنعتی اشنا کنی و فقط یه درسهای دانشگاه اکتفا نکن

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستای عزيز

اينکه صنعت ايران مشکل داره رو همه می دونيم. خيلی خوب ميشه که به صورت جزيی تر و شفاف تر اين مسايل رو مطرح ، پيگيری و نتيجه گيری کنيم.

اميدوارم اين تاپيک پيگيری بشه و حرف حساب زده شه !

با احترام :gol:

ie student

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم با leanthinker موافقم.خوب اگر مشكلي نبود نيازي به مهندس صنايعي هم نبود تا در نهايت بهبودي هم باشه.اما با گفته كه اطلاعات صحيح و جامعي در اختيار مهندسين صنايع داده نميشه،موافقم.بارها شنيده ام كه گفتن در صنعت سعي ميكنند كه سر يك مهندس صنايع رو كلاه بزارند تا موفق نشه مشكلات و عدم عملكرد صحيح كاركنان سازمان رو شفاف سازي بكنه!حالا بقيه كار مونده به خود اين آقا يا خانوم مهندس تا نشون بده كه چند مرده حلاجه و چقدر به مسائل سازمان اشراف داره.همچنين اينو ميدونم كه اون واحدهايي كه ما تو دانشگاه هامون ميگذرونيم،با اون چيزي كه قراره تو صنعت پياده بشه،زمين تا آسمون فرق داره.سوال اينجاست كه يه دانشجوي صنايع چه كاري بايد بكنه تا وقتي وارد صنعت شد،بتونه حرفهايي براي گفتن داشته باشه با در نظر گرفتن اينكه اين مطالب كاربردي تو دانشگاه بهش آموخته نميشه؟

سلام به دوستای عزيز

اينکه صنعت ايران مشکل داره رو همه می دونيم. خيلی خوب ميشه که به صورت جزيی تر و شفاف تر اين مسايل رو مطرح ، پيگيری و نتيجه گيری کنيم.

اميدوارم اين تاپيک پيگيری بشه و حرف حساب زده شه !

با احترام :gol:

یکی از مشکلات ما مهندسان صنایع این است که بعضی ها خودمون رو باور نداریم و همیشه فکر می کنیم مثلا یک مهندس مکانیک باید خیلی از طراحی ها را انجام دهد و ما خودمون رو به عنوان فقط یک مسول خط قبول داریم اصلا تمامی کارهای تولیدی یک کارخانه با ماست ولی ما انقدر در دانشگاه به دروس تئوری عادت کردیم که وقتی وارد یک کارخونه می شویم حتی نمی دونیم یک دستگاه تراش چه شکلیه و یا چه کارهائی انجام میدهد و از اون طرفم به خودمون زحمت نمی دیم مثلا با سر کار گر صحبت کنیم و سعی کنیم او را راضی کنیم تا فراینده کاریه خودش را اصلاح کند فقط دوست داریم تو دفترمون باشیم و برنامه ریزی تولید را انجام دهیم و وقتی کارگران و افراد کارخانه می بینند که ما هیچ کار فنی نمی کنیم وقتی صحبت از برنامه ریزی تعمیرات می کنیم حرفمون رو جدی نمی گیرند و همون کار قبلی را انجام می دهند به اینکه به خودمون زحمت مطاله در مورد ضایعات تولید نمی کنیم و هیچ اصلاحاتی را در دپارتمان ها انجام نمی دهیم و زمانی که یک مهندس خوب برای مدیر صحبت از بهبود تولید می کند میر هم می گوید اینا درسهای تو دانشگاس واقعیت با این درس ها تفاوت دارد

amirhakimi

عضو جدید
منم با همه دوستان موافقم، ولی خب بالاخره چی؟ این محیطیه که وجود خارجی داره و ماهم توش هستیم و باید هم باشیم. این محیط رو آدم هایی قبل از ما ساختنش، پس ما هم میتونیم از نو بسازیمش فقط نیاز به زمان هست. مطمئنا کار مهندس صنایع تو ایران با همه کشورهای دنیا فرق داره. خیلی از ماها این تغییر رو نمیخوایم. مطمئن باشین اگه بخوایم این وضع تغییر کنه، میکنه !!

mohsenjoon

عضو جدید
با سلام

با سلام

با سلام خدمت تمام دوستان بنده نظرات تمام دوستان را قبول دارم و به قول خود این دوستان تا مشکل و مسأله ای وجود نداشته باشد نیازی به متخصصی نیست .
من این اطمینان را دارم که با این علاقه ای که در اینجا از دوستان می بینیم هتمند می توانیم این وضعیت صنعت کشور را تقعیر دهیم شکی ندارم که دوستان نیز این نظر را دارند
باید به این ضرب المثل اعتقاد داشت که.
خواستن توانستن است :):smile:;)

ilCapitano

عضو جدید
سلام دوست عزیز!
کارخونه ها کلا چیزی نمیدن. این یه چیز عادیه. واسه ارزیابی کارو زمان به ما چندین کارخونه حتی با اینکه نامه هم داشتیم اجازه بازدید ندادن.
فکر می کنن ما بریم کل اطلاعاتشونو می دزدیم.
ترم پیش یه گروه سه نفره شدیم رفتیم یه کارخونه ارزیابی کارو زمان کردیم ، طرف ته شخصیت بود! پروژه ما رو 500 هزار تومن خرید.
تا حالا نمی دونست مهندس صنایع یعنی چی!!!! وقتی آمار ها و گزارشاتو پیشنهادات مارو دید خوشش اومد و اونارو خرید.
به هر حال امثال این آدما کم هستن ولی ما باید سعیمونو بکنیم
به امید موفقیت روز افزون شما

mahzad

عضو جدید
سلام دوست عزیز!
کارخونه ها کلا چیزی نمیدن. این یه چیز عادیه. واسه ارزیابی کارو زمان به ما چندین کارخونه حتی با اینکه نامه هم داشتیم اجازه بازدید ندادن.
ترم پیش یه گروه سه نفره شدیم رفتیم یه کارخونه ارزیابی کارو زمان کردیم ، طرف ته شخصیت بود! پروژه ما رو 500 هزار تومن خرید.
تا حالا نمی دونست مهندس صنایع یعنی چی!!!! وقتی آمار ها و گزارشاتو پیشنهادات مارو دید خوشش اومد و اونارو خرید.
خوشحالم که قدر کارتونو فهمیدن؛ پولی که از راه علم و به خصوص به خاطر پیشنهادات عملی به دست می آید خیلی می چسبه!
من بهتره با موج منفی ای که دارم زیاد در این رابطه صحبت نکنم و از انرژی و روحیه ی بالای شما جوونا لذت ببرم!
کم نیستن کارخانه ها و بالاخص کارگاه های کوچکی که ذره ای از کار مهندسین صنایع رو نمی دونن، همین که بشه وارد شد و بعد از آن براشون سودآور شد گام مهمیه. سعی کنین ارتباطات خوبتونو حفظ کنین.موفق باشید
به نظرم یکی از دلایل حمایت نشدن مهندسین صنایع از جانب مدیران، واسطه هایی باشه که وجود مهندس صنایع را خطر برای جایگاه خودشون تلقی می کنن و از هر طریقی می خوان به مدیر القا کنن که پیشنهاداتش غیر عملی است.
یک توصیه ای که از طرف استادم دارم اینه که هیچ گاه کاری را که مسئله ی مدیرتون نیست و در واقع ازتون نخواسته انجام ندین، چون وقتی حمایت لازم نمی شین و ازتون قدردانی نمی شه دلسرد می شین و خستگی تو تنتان می مونه؛ به نظرم این قضیه به خصوص در ادارات و شرکت های دولتی وجود دارد.

آخرین ویرایش:

ilCapitano

عضو جدید
خوشحالم که قدر کارتونو فهمیدن؛ پولی که از راه علم و به خصوص به خاطر پیشنهادات عملی به دست می آید خیلی می چسبه!
من بهتره با موج منفی ای که دارم زیاد در این رابطه صحبت نکنم و از انرژی و روحیه ی بالای شما جوونا لذت ببرم!
کم نیستن کارخانه ها و بالاخص کارگاه های کوچکی که ذره ای از کار مهندسین صنایع رو نمی دونن، همین که بشه وارد شد و بعد از آن براشون سودآور شد گام مهمیه. سعی کنین ارتباطات خوبتونو حفظ کنین.موفق باشید
به نظرم یکی از دلایل حمایت نشدن مهندسین صنایع از جانب مدیران، واسطه هایی باشه که وجود مهندس صنایع را خطر برای جایگاه خودشون تلقی می کنن و از هر طریقی می خوان به مدیر القا کنن که پیشنهاداتش غیر عملی است.
یک توصیه ای که از طرف استادم دارم اینه که هیچ گاه کاری را که مسئله ی مدیرتون نیست و در واقع ازتون نخواسته انجام ندین، چون وقتی حمایت لازم نمی شین و ازتون قدردانی نمی شه دلسرد می شین و خستگی تو تنتان می مونه؛ به نظرم این قضیه به خصوص در ادارات و شرکت های دولتی وجود دارد.
سلام دوست عزیز!
ولی من با نظر استادتون مخالفم، ما باید تا می تونیم کارایی که بلدیم انجام بدیم، حتی اگه تشکر نشه.
ما باید بفهمونیم مهندس صنایع مدیر کارخونه و وزیر کشور و .... باید باشه نه مهندس عمران و مهندس برق و.....
به امید روزی که هر کسی سر کار خودش باشه.

saber.rad

عضو جدید
به نظر من مشكله اساسي ما ناآگاهي مديران از تخصص مهندسي صنايع است و من از همه ميخوام اولا تا جايي كه ميتونيم خودمون اين رشته رو تبليغ كنيم و اگر كسي پيشنهادي داره بگه.
مساله ي بعدي اينه كه من كه دانشجوي صنايع هستم چطور به قولي بتونم مخ مديرو بزنم كه بزاره تو كارخونش يه پروژه انجام بدم با توجه به اينكه مديرا نااگاهند و از طرفي ميترسن اطلاعاتشون لو بره.
از پيشكسوتها ميخوام ما رو راهنمايي كنن. البته من دانشجويه پيام نور هم هستم و نامه هم ندارم

ilCapitano

عضو جدید
به نظر من مشكله اساسي ما ناآگاهي مديران از تخصص مهندسي صنايع است و من از همه ميخوام اولا تا جايي كه ميتونيم خودمون اين رشته رو تبليغ كنيم و اگر كسي پيشنهادي داره بگه.
مساله ي بعدي اينه كه من كه دانشجوي صنايع هستم چطور به قولي بتونم مخ مديرو بزنم كه بزاره تو كارخونش يه پروژه انجام بدم با توجه به اينكه مديرا نااگاهند و از طرفي ميترسن اطلاعاتشون لو بره.
از پيشكسوتها ميخوام ما رو راهنمايي كنن. البته من دانشجويه پيام نور هم هستم و نامه هم ندارم
سلام دوست من!
همین که اراده کردی بهتر از بقیه اس که نشستن!!!!
عزیزم واقعا کار سختیه ولی نشدنی نیست
بگو آمارشونو بدن با یه مقیاس دیگه که آمارشونم لو نره!!!

Brave_IE

عضو جدید
سلام دوست عزیز!
سلام دوست عزیز
من یک سوال داشتم اونم اینه که من برا تابستون میخام برم کار کنم حالا شما جایی نوشته بودین که یه پروژه ارزیابی انجام دادید;)
حالا میخوام بپرسم که:
چجوری با این کارخونه (دقیقا از چه راهی) ارتباط برقرار کردین؟
این کارخونه رو میشناختین؟
چرا این کارخونه رو انتخاب کردید؟
آیا کارخونه تو شهرک صنعتی بود؟
چقدر مهارت و تخصص داشتید؟
به کارفرماتون چی گفتین کهکار داد دستتون؟:redface:
:gol::gol::gol:
واقعا ممنون میشم اگر جواب بدید
خیلی حیاتیه آخه خیلی ها میگن برید تا دانشجویید کار حتی مجانی کنید ولی هیچی نمیگن چجوری و...
در ضمن من دانشجوی ترم 4 یه دانشگاه معتبر هستم
بازم ممنون:gol:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
چاووش راست میگه منم همین سوالو دارم بعد یه سوال دیگه مگه ما رو نمیبرن کار اموزی یادمون نمیدن؟:redface:

delsey

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
درست که صنعت ما مشکل داره.همه هم اینو می دونیم.ولی مسئله ی اصلی اینه که چه مشکلی داره.2 همه ی واحدهای صنعتی3 تا item هست که اهمیت داره (من نمی گما،دکتر امامی زاده می گه!!!!!:D)
1.technique
2.tactic
3.strategy
ما تو صنعت ایران تکتیک داریم،متخصصای زیاد و خبره ای داریم .تاکتیکم داریم،شاید فقط این چند وقته که تحریم شدیم 1کم این قسمت برامون سخت شده که باید پذیرفت که ما تو ایران واقعا از این مورد(کمبود تجهیزات)م رنج نمی بریم(بازم من نمی گم دکتر حسابی همیشه می گفته و همین طور دکتر امامی زاده این طور می گن!!).مشکل اصلی صنعت ما تو استراتژی و سازمان دهیامونه که اینم باید به دستان قدرتمند مهندسین صنایع حل بشه(ببخشید ببخشید ببخشیدا ولی مشکل اصلی صنعت کشورمان خودمانیم)(که اگه سریع دست به کار نشیم مهندسین عزیز IT به طرز کاملا فکاهیی وارد عمل می شن و وضع و از اینی که هست بدتر می کنن.
:smile:

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام منم با ياسر عزيز موافقم
اگه مشكلي نبود نيازي به مهندس صنايع نبود!
اين هم نظر منه!
ياعلي
تو کشور ما یه عده بی سواد یه خرابکاری ای می کنن. بعد به مهندسه می گن بیا درستش کن. بعد که نمیتونه گندی که اونا زدن رو پاک کنه می گن: واقعا بی عرضه ای

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو کشور ما یه عده بی سواد یه خرابکاری ای می کنن. بعد به مهندسه می گن بیا درستش کن. بعد که نمیتونه گندی که اونا زدن رو پاک کنه می گن: واقعا بی عرضه ای
پرندی رشتت صنایع نیستا:D حالا شما که سر کار میری نمیشه بزاری ما یه بازدیدی کنیم البته سال دیگه:D

دوستان بحث داره خوب پیش میره بزارید راه حل بدیم باید چی کار کنیم چه تکنیکایی یاد بگیریم؟:redface:

s22a2ch

مدیر بازنشسته
به نظر من.....

به نظر من.....

سلام به همه
بحث جالبی هست و من مطمئنم اکثر بچه ها این مشکل رو دارن
به نظر من الان در صورتی که ما دانشجو هستیم کسی ریسک نمی کنه تا بیاد برا کارخونش بر داره.چون منطقی هم هست ما مدرکی در دست نداریم و همه جا مدرک میخواد. اما این به معنی این نیست که باید بیخیال بشیم نه!
به نظر من این دوران یه فرصت خوبه برا بالا بردن بار علمی خودمون مثل شرکت تو همایش، گذروندن دوره های اموزشی، کار روی مقالات و ..
کارایی که توی دوران کار نمیشه انجام داد.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پرندی رشتت صنایع نیستا:D حالا شما که سر کار میری نمیشه بزاری ما یه بازدیدی کنیم البته سال دیگه:D

دوستان بحث داره خوب پیش میره بزارید راه حل بدیم باید چی کار کنیم چه تکنیکایی یاد بگیریم؟:redface:
من به خاطر نوع کارم و همچنین خانمم که رشتش بهره برداری سیستم هاست مجبورم تو تالار صنایعی ها هم بپلکم

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام به همه
بحث جالبی هست و من مطمئنم اکثر بچه ها این مشکل رو دارن
به نظر من الان در صورتی که ما دانشجو هستیم کسی ریسک نمی کنه تا بیاد برا کارخونش بر داره.چون منطقی هم هست ما مدرکی در دست نداریم و همه جا مدرک میخواد. اما این به معنی این نیست که باید بیخیال بشیم نه!
به نظر من این دوران یه فرصت خوبه برا بالا بردن بار علمی خودمون مثل شرکت تو همایش، گذروندن دوره های اموزشی، کار روی مقالات و ..
کارایی که توی دوران کار نمیشه انجام داد.
تا اونجا که من شنیدم یه موسسه تو تهران داره به بچه های صنایع دوره اموزشی یاد میده و همه کسایی هم که اونجان مهندسه صنایع ان خیلی خوبه از ترم 4 بریم یاد بگیریم
من به خاطر نوع کارم و همچنین خانمم که رشتش بهره برداری سیستم هاست مجبورم تو تالار صنایعی ها هم بپلکم
خوشحال میشیم نظرات در این مورد استفاده کنیم:redface:

Brave_IE

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
درست که صنعت ما مشکل داره.همه هم اینو می دونیم.ولی مسئله ی اصلی اینه که چه مشکلی داره.2 همه ی واحدهای صنعتی3 تا item هست که اهمیت داره (من نمی گما،دکتر امامی زاده می گه!!!!!:D)
1.technique
2.tactic
3.strategy
ما تو صنعت ایران تکتیک داریم،متخصصای زیاد و خبره ای داریم .تاکتیکم داریم،شاید فقط این چند وقته که تحریم شدیم 1کم این قسمت برامون سخت شده که باید پذیرفت که ما تو ایران واقعا از این مورد(کمبود تجهیزات)م رنج نمی بریم(بازم من نمی گم دکتر حسابی همیشه می گفته و همین طور دکتر امامی زاده این طور می گن!!).مشکل اصلی صنعت ما تو استراتژی و سازمان دهیامونه که اینم باید به دستان قدرتمند مهندسین صنایع حل بشه(ببخشید ببخشید ببخشیدا ولی مشکل اصلی صنعت کشورمان خودمانیم)(که اگه سریع دست به کار نشیم مهندسین عزیز IT به طرز کاملا فکاهیی وارد عمل می شن و وضع و از اینی که هست بدتر می کنن.
:smile:
پس شما هم دیروز دانشگاه ما بودید؟:D

Brave_IE

عضو جدید
امیر کبیر رو میگید من نتونستم بیام اگه کسی بوده بگه چیا شده چیا گفتن کسی نت برداری نکرد؟
بله، همه ی کارگاهارو پرینت دادن بجز همین امامی زاده حالا من نت برداری کردم اگر پی دی اف دادن که اونو میذارم اگرم نه یادداشتهای خودمو میذارم;)

delsey

عضو جدید
خلاصه ای از سخنرانی دکتر امامی زاده

خلاصه ای از سخنرانی دکتر امامی زاده

با اجازتون می خوام 1 کم از سخنرانیشونو براتون بگم،برای من که خیلی مفید بود شاید به درد شماهم بخوره:)
پروژه:توانایی برنامه ریزای شده ی ایجاد محصولی منحصر به فرد(تعریف خود دکتره ها!!)
تو هر پروژه ای 3 تا محدودیت داریم:1.زمان(که اعتقاد دکتر این بود که محدودیت نیست و فقط مشخص کردن هدف از اون پروژه است(آخه می دونین که وقتی محدودیت 1 پروژه طبق دروسی که ما خواندیم تمام بشه و ما اونو تکمیل نکرده باشیم اون پروژه غیر قابل قبوله،ولی واقعا تو عمل که این طوری نیست!!!!))2.هزینه(که اینم به نظرشون برای تمیز هدف بود نه به عنوان محدودیت)3.کیفیت(که درجه ی معطوفیت این 1ی از 2 تای قبلی کمتره)
(که در اینجا دکتر جاوید اضافه کردند که این محدودیتارو safe می گن)
اصول موفقیت در پروژه:1.تعریف معین از محدوده ی پروژه/2.تدوین نظام برنامه ریزی/3.طراحی سازمان مناسب اجرا،تحویل و پشتیبانی پروژه/4.تدوین پیوند نامه های هم محوری(CO-ordination protocol)/5.نظارت تفصیلی بر اجرای پیوند نامه ها/6.نظارت بر اجرای کار تعریف شده در محدوده ی پروژه/7.کنترل کیفیت و تضمین مرغوبیت پروژه/8.هدایت امور پیوند نامه ها
ایشون معتقدن کهtrust but verify (اعتماد کن ولی مدرک و رسیدگیو... فراموش نشه)
روش اجرای کار مدیریت طرح:1.تعریف محدوده ی کار/2.تهیه ی برنامه های تفصیلی/3.ابلاغ برنامه ها به ذینفعان/4.ابلاغ پیوند نامه های هم محوری به ذینفعان/5.تشکیل جلسات متناظر سطوح برنامه ریزی/6.نظارت بر اجرای کار/7.پایش پیشرفت کار/8.براورد اثر گذاری کارکردذینفعان(stake holder)بر وضعیت پروژه بر اساس پیوند نامه ها
و به همین ترتیب...که ای کاش بودید،خیلی عالی بود.اینایی که گفتم مهم نیست مهم اینه که من به شخصه تازه فهمیدم کجام،رشتم به چه درد می خوره(تازه الان!!!!!!!!!!!:redface:) و واقعا به این ایمان آوردم که تو ایران ما بی کاری بی معنیه!!

delsey

عضو جدید
پس شما هم دیروز دانشگاه ما بودید؟:D

ااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟امیر کبیرین شما؟چقدر عالی بود.خیلی از وحود دکتر امامی زاده لذت بردم.ارائه ی مقالاتم بودین؟اونم خیلی خوب بود به خصوص قسمت آخرش که مال دکتراها بود.مقالاتشون بی نظیر بود:)

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟امیر کبیرین شما؟چقدر عالی بود.خیلی از وحود دکتر امامی زاده لذت بردم.ارائه ی مقالاتم بودین؟اونم خیلی خوب بود به خصوص قسمت آخرش که مال دکتراها بود.مقالاتشون بی نظیر بود:)
من نه بابا
میخاستم بیام با بچه ها نشد

اما مثل اینکه چیز خوبی رو از دست دادم:cry:

elnaz forutan

عضو جدید
salam be hame.ba arezoye movafaghiat baraye hamatun.haghighatesh soali ke daram rabty be topic nadare .man mikhastam az tajrobiatetun baraye sherkat dar sanaye sistem bahrevari baraye arshad estefade konam :smile:agar kasi darin rabete mitune bem komak kone mamnun misham khabaram kone.kasi ke arshado taze emtehan dade ya...:confused:mersiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii