مسابقه علمی *** کی این آفت رو میشناسه؟

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
لیسه سیب
Hyponomeuta malinillus
بنظر میرسه سایت جذابیت و توان خودشو از دست داره میده دوستان مدیر لطفا تدبیری بیندیشند

سلام
پاسخ شما کاملا درسته

بفرمایید سوال بعدی

من که مدیر نیستم :D

 

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
من سوال بعدی رو میزارم فعلا

بفرمایید نام این آفت را

متشکرم :)


 

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
لیمانتریا دیسپار
ابریشم ناجور می بافهابریشم باف ناجور
Lymantria dispar


سلام
بله کاملا درسته
لطفا سوال بعدی رو جناب مهندس بزارند
متشکرم

توضیحات مربوط به این آفت در این پست

#29

یادت بخیر گلابتون
ان شاء الله هرجا هستی سلامت :gol:

 

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
شبیه سنک سبز پنبه منطقه ماست . از Lygus Bugs

سلام
بله Lygus Bugs است .البته بیشتر دریونجه ودرختان میوه وگاهی درعلفهای هرز وجود داره/سنین 4 و5 آن بیشتر خسارت زاهست.بیشتر هم به بذر وگل خسارت میزنند.
بفرمایید سوال بعد جلال جان

 

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
شبیه سنک سبز پنبه منطقه ماست . از Lygus Bugs

سلام جلال خان تاپیک راه میندازی بعد شاکی هستی فعال نیست اونوقت خودت گلم یه هفته هست سوالی طرح نکردید وایجا را خوابوندی و....
مشکلی نیست بازم من طرح میکنم.
23.jpg
 

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

jalaltatari

عضو جدید
سلام جلال خان تاپیک راه میندازی بعد شاکی هستی فعال نیست اونوقت خودت گلم یه هفته هست سوالی طرح نکردید وایجا را خوابوندی و....
مشکلی نیست بازم من طرح میکنم.
مشاهده پیوست 173855

سلام استاد . عذر تقصیر . درگیر دوستان و مدیران منطقه بودم . در جریان هستید که .لطفا هرجا کوتاهی کردم شما زحمت طرح سوال رو بکشید استاد . سپاس. اگه پاسخم درسته ! استاد چرا برای تاپیک هرکی تصویر بهتری گذاشت، برای سنک سبز تصاویر دیگه که اصلا شبیه به این تصویر نیست آوورده میشه؟؟؟؟ اونا سن تخمه نکنه . چون حقیقا من سن تخم ندیدم تو منطقمون نیست . هرچی داریم سنک سبزه که به همین شکلی هستند که شما در این تاپیک آووردید . راستی؟ این جدیده بهتره یا اون قبلیه؟!!!!! تحویل گرفتید دیگه نه؟!!!
 

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
بله ساقه خوار گندمه
ولی . Cephus sp می باشد

بفرمایید توضیحات و سوال بعد
ممنونم .


سلامزنبور ساقه خوار گندم Wheat stem sawfly

Cephus pygmaeus
(Hym: Cephidae)
معرفی آفت
علاوه بر گندم، جو، چاودار و یولاف را نیز مورد حمله قرار می دهد. لارو این آفت در داخل ساقه گیاهان میزبان شده و از بافت داخلی ساقه تغذیه می کند و مانع رسیدن شیره گیاه به خوشه شده و دانه ها پوک و سبک می گردند. (بنابراین خوشه سبک است و صاف می ایستد در صورتی که خوشة سالم سنگین است و خمیده. یکی از راههای تشخیص، صاف ایستادن خوشه به دلیل سبکی است.)
زیست شناسی:
یک نسل در سال داشته و زمستان را به صورت لارو در داخل پیله در درون طوقه گندم و جو به حالت دیاپوز سپری می کند. از اواخر اسفند یا اوایل فروردین در صورت مناسب بودن شرایط محیطی مخصوصاً رطوبت خاک لاروها در همان محل تبدیل به شفیره شده و حشرات کامل از اواخر فروردین ماه در مزارع غلات ظاهر می شوند. در صورتی که شرایط مساعد نباشد لاروها به همان صورت تا بهار سال بعد باقی می ماند (برخی ۱ نسل را در ۲ سال طی می کنند اگر رطوبت خاک کافی نباشد.) حداکثر جمیت حشرات کامل در اردیبهشت ماه ظاهر می شود. حشرات کامل بعد از تغذیه از نوش گلها بویژه گلهای ازمک و خردل وحشی، جفت گیری و حشره ماده با تخم ریزخ ود بصورت انفرادی در داخل ساقه گندم تخم ریزی می نماید. در هنگام تخم گذاری معمولاً‌ گندم در مرحله ساقه رفتن و در مزارع زود کاشت در حال خوشه رفتن است. به طور کلی مزارع زود کاشت و ارقام زود رس ترجیح داده می شوند.
تخم در داخل میانگره های بالائی ساقه قرار داده می شود. (لارو اگر در وسط باشد تغذیه ناکافی دارد ولی در بالا تغذیه کافی دارد.) دورة جنینی ۱۲-۸ روز سپس لاروها به طرف پائین ساقه شروع به فعالیت می کنند. دورة لاروی ۳۰-۲۵ روز و در این زمان لارو خود را به محل طوقه در داخل خاک رسانده و قسمتی از جدار طوقه را به صورت دایره جویده و نازک می کند و سپس مواد جدا شده را به ترشحات بزاقی مخلوط و درپوش محکمی برای لانة خود به وجود می آورد و پس از تنیدن پیله نازک حدود ۹-۸ ماه از سال را (تابستان، پائیز، زمستان) به صورت دیاپوز سپری می کند. اواخر اسفند یا اوایل فروردین لارو تبدیل به شفیره شده. دورة شفیرگی ۲۵-۲۰ روز، سپس حشرات کامل همزمان با مرحله ساقه رفتن و شروع مرحله خوشه رفتن گندم ظاهر می گردند.
کنترل:
۱-شخم عمیق یا سطحی و زیر رو رو کردن کلشهای آلوده.
۲-سوزاندن بقایای گیاهی.
۳-تناوب زراعی.
۴-تغییر تاریخ کشت چون این حشره بیشتر گندمهای زمستانه و زودرس را مورد حمله قرار می دهد. با کشت ارقام دیررس می توان از میزان خسارت آفت کاست.

۵-رقم گندم آزادی و رقم جو و الفجر نسبت به این آفت تا حدودی مقاومند.
۶-کود و تقویت گندم باعث دوام و ایستادگی ساقه می شود و قدرت تحمل گندم را در مقابل آفت را زیاد می
 
بالا