مسابقه شناسایی مهره داران (پستانداران خزندگان دوزیستان ماهیان پرندگان)

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
این که تنبله درسته اما نه گونه ای که شما اشاره کردید!!! جونور مورد سؤال بومی آمریکای جنوبیه و تنبل تر از گونه ی مورد نظر شماست!!!
 

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]
حیوان تنبل
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]زماني كه در قرن شانزدهم ميلادي، نخستين اسپانيايي‌ها قدم به آمريكاي جنوبي گذاشتند، از ديدن جانورهاي عجيبي كه مثل يك كيسه از درخت‌ها آويزان بودند، شگفت‌زده شدند.
يكي از آنها درباره اين جانور در دفترچه خاطراتش نوشت: «هرگز در عمرم جانوري به اين زشتي و بي‌خاصيتي و تنبلي نديده بودم.»
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] اما ما امروز مي‌دانيم كه او اشتباه كرده است. تنبل‌ها خيلي آهسته و به ندرت حركت مي‌كنند، ولي همين ويژگي شيوه آنها براي مقابله با دشمن است.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]«تنبل‌ها» چه‌قدر تنبل هستند؟ «هرمان تيرلر»، پژوهشگر و جانورشناس در اين باره داستان جالبي را تعريف مي‌كند. او از يك خرس سه‌انگشتي تنبل در خانه‌اش در برزيل نگه‌داري مي‌كند. «يك شب در خانه بوي سوختگي شديدي مي‌آمد. جانور تنبل گوشه اتاق، روي يك لامپ روشن آباژور نشسته بود، از حرارت لامپ، بدنش سوخته بود و دود از آن بلند مي شد، اما حيوان حركت نمي‌كرد.» حتي وقتي هرمان سعي مي‌كند تنبل را از روي لامپ جدا كند، حيوان با سروصدا اعتراض مي كند. جاي سوختگي تا مدت‌ها روي بدن جانور باقي‌مانده بود. واقعيتي كه درباره اين جانور وجود دارد اين است كه هيچ چيز نمي‌تواند آرامش اين حيوان را برهم بزند، حتي سوختگي قسمتي از بدنش.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]اين حيوان در محل زندگي اصلي‌اش، يعني در جنگل‌هاي باراني آمريكاي مركزي و جنوبي، ساعت‌هاي طولاني از شاخه‌هاي درخت‌ها آويزان است. معمولاً، حتي 40 متر هم در روز حركت نمي‌كنند.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]يك جانور تنبل، حدود 15 ساعت در شبانه‌روز مي‌خوابد. در اين مدت آرام‌تر نفس مي‌كشد، ضربان قلبش كند مي‌زند ؛ حتي سرعت هضم غذا هم در بدنش كاهش مي‌يابد. تنبل‌ها فقط يك بار در هفته غذا مي‌خورند و مانند كپه‌اي از مو، روي زمين مي‌نشينند، يا بر شاخه‌اي آويزان مي‌شوند. حركت آنها بسيار آهسته است.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]اصلاً چه عجله‌اي است؟ بي‌حركتي، شيوه زنده ماندن آنها در طبيعت است. در تمام مدتي كه بي‌حركت در ميان شاخه و برگ درختان معلق هستند، در حقيقت از چشم دشمنانشان مخفي مي‌شوند. انواع پرندگان شكاري و گربه‌سانان درنده، دشمنان اين حيوان هستند.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]بي‌حركتي و تنبلي، وسيله‌اي براي صرفه‌جويي و ذخيره‌ انرژي است. نكته بسيار مهم و حياتي همين صرفه‌جويي در انرژي است، چون برگ‌هايي كه اين حيوان تغذيه مي‌كند، مقدار بسيار كمي مواد غذايي دارد.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]پوست پرمو و سنگين اين جانور هم سبب كم‌تحركي آن مي‌شود، اما همين پوست، مزيت مهمي دارد: در بين موهاي بلند پوستش، خزه‌هايي مي‌رويد كه مانند محافظي پوست جانور را مي‌پوشاند. به وسيله اين لايه، وقتي جانور در ميان برگ‌هاي درخت‌هاي استوايي آويزان مي‌شود، به سختي قابل تشخيص است. به اين ترتيب، بدون هيچ زحمتي، از چشم دشمنان مخفي مي‌شود.[/FONT][FONT=arial, helvetica, sans-serif]تنبل‌ها، تقريباً تمام عمرشان را در حالت آويزان از درخت مي‌گذرانند. ويژگي‌ بدن آنها براي چنين مدلي بسيار مناسب است. بازوها و پاهاي بسيار بلند، با پنجه‌هاي قوي و با ناخن‌هاي بلند و قلاب‌ مانند بسيار محكم، جانور را حتي در حالت خواب هم روي شاخه‌ها محكم نگه مي‌دارد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تنبل‌ها، در حالت آويزان، چنان احساس راحتي و امنيت مي‌كنند كه حتي براي
به دنيا آوردن بچه‌هايشان نه لانه‌اي مي‌سازند و نه به محل ديگري مي‌روند؛ بلكه حيوان ماده، از شاخه آويزان مي‌شود. جالب است كه وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد، پنجه‌هايش آنقدر قوي است كه محكم به موهاي بدن مادرش مي‌چسبد. بچه تنبل، به اين شكل، 9 ماه ديگر را هم روي بدن مادرش زندگي مي‌كند تا توانايي زندگي مستقل را پيدا كند و روي پاي خود بايستد، يا بهتر است بگوييم از پنجه‌هاي خود آويزان شود!
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تنبل‌ها به‌ندرت روي زمين راه مي‌روند، مگر اينكه مجبور باشند از يك درخت پايين بيايند و مسافتي را راه بروند تا به درخت بعدي برسند. در اين حالت، بندباز حرفه‌اي، بيشتر شبيه يك توده پرمو و رنجور است كه با زحمت، اما به آرامي،روي زمين راه مي‌رود. پنجه‌هاي بلند و تيزش مانعي براي دويدن جانور است. فقط وقتي حيوان به تنه درخت بعدي مي‌رسد، با مهارت و البته خونسردي و آرامش از تنه درخت بالا مي‌رود، به شاخه مورد نظرش مي‌رسد، مثل يك كيسه آويزان مي‌شود و از فرط خستگي به خواب مي‌رود.[/FONT]
 

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=3]«تنبل ها» چقدر تنبل هستند؟
[/h]در حال حاضر دو نوع تنبل در جهان وجود دارد، تنبل دو انگشتی و تنبل سه انگشتی ، هر دو گونه مذکور در جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی یافت می شوند. نام «تنبل» به دلیل حرکت آرام و آهسته این حیوان به او اطلاق می شود. تنبل حیوانی منزوی است و معمولا در تنهایی به سر می برد.این حیوان در محل زندگیش، ساعت های طولانی از شاخه های درخت ها آویزان است. معمولا، حتی 40 متر هم در روز حرکت نمی کند. یک جانور تنبل ، حدود 15 ساعت در شبانه روز می خوابد در این مدت آرام تر نفس می کشد، ضربان قلبش کند می زند، حتی سرعت هضم غذا هم در بدنش کاهش می یابد.
دمای بدن این حیوان نسبت به دیگر پستانداران بسیار پایین است؛ یعنی در حالی که دمای عادی بدن یک پستاندار 85 تا 91 درجه فارنهایت است. دمای بدن تنبل تنها 75درجه فار نهایت است.تنبل های ماده، معمولا یک بچه به دنیا می آورند. بچه تنبل نه ماه بعد از تولد را روی بدن مادرش به شکل آویزان زندگی می کند و به بدن مادرش می چسبد و کاملاً وابسته به آن است. تنبل ها، حتی برای به دنیا آوردن بچه هایشان نه لانه ای می سازند و نه به محل دیگری می روند بلکه حیوان ماده. از شاخه آویزان می شود. جالب است که وقتی نوزاد به دنیا می آید. پنجه هایش آن قدر قوی است که محکم به موهای بدن مادرش می چسبد. بچه تنبل ، به این شکل نه ماه دیگر را هم روی بدن مادرش زندگی می کند تا توانایی زندگی مستقل را پیدا کند و روی پای خود بایستد، یا بهتر است بگوییم از پنجه های خود آویزان شود!
تنبل یک چهارم باقیمانده روز را مشغول خوردن برگ ها و غنچه های درختان است و فقط برگ شاخه های جوان و جوانه های یک نوع درخت را می خورد. این حیوان نه تنها در حرکت کردن سرعت بسیار پایینی دارد. حتی غذایش را هم به کندی می خورد و این سرعت اندک در انجام تمام کارها باعث اطلاق این نام به او شده است.تنبل از دست های درازش برای دفاع از خود و نیز آویزان شدن از درختان استفاده می کند که شکل آن ها منحنی شکل است. بازوها و پاهای بسیار بلند با پنجه های قوی و یا ناخن های بلند و قلاب مانند بسیار محکم، جانور را حتی در حالت خواب هم روی شاخه ها محکم نگه می دارد. چون پاهایش برای راه رفتن بسیار ضعیف هستند، تنبل سه انگشتی وقتی که هفته ای یک بار روی زمین حرکت می کند، با دست هایش خود را به جلو می خزاند.
تنبل به جای هفت مهره گردن که در دیگر پستانداران وجود دارد. نه مهره گردنی دارد که سبب می شوند بتواند گردنش را به اندازه سه چهارم یک دایره بچرخاند. تنبل کمتر از 60 سانتی متر قد و حدود 5/2 کیلوگرم وزن دارد.جهت خواب موهای بلند و زیر بدن تنبل به طرف زمین است تا بتوانند باران را از خود عبور دهند. پوست پر مو و سنگین این جانور هم سبب کم تحرکی آن می شود اما این پوست مزیت مهمی دارد. در میان موهای بدن تنبل سوسک ها، کنه ها و بیدها زندگی می کنند. خزه ها و جلبک های سبز نیز که در لابه لای موهای آن زندگی می کنند، در فصل گرم و بارانی این گیاهان رشد کرده و سطح بدن او کاملاً به رنگ سبز در می آید که در میان برگ های درختان نوعی همرنگی و استتار برای آن ایجاد می کند. سبز شدن رنگ بدن حیوان باعث می شود حتی چشمان تیزبین عقاب ها و دشمنان این چنان هم نتواند او را تشخیص دهد و او محفوظ بماند.
 

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2]Laziest animal is Sloth and it sleeps for 23 hours a day | Sloths are having large digestive system but it take more time to complete one digestive cycle[/h]
Laziest animal is Sloth and it sleeps for 23 hours a day | Sloths are having large digestive system but it take more time to complete one digestive cycle
We know that there are lazy people in human beings but there are lazy animals also. Sloths are laziest animals and they sleep for 23 hours a day. Sloths are mammals and they mostly live on trees. They are mostly seen in South America and their lifespan is 30 years. Sloths are active during the nights and they sleep in trees. While sleeping they bring their legs together and keep their hands on the head and sleep. They are generally seen as a part of the tree and they won’t get down the tree. If they get down from the tree, they start crawling even though they have legs. They swim in the cases of cyclones and their digestive system is big. Even though the digestive system is big, it takes long time to complete one digestive cycle. Sometimes it may take on month. This is the reason for sloths to sleep for more time.

منبع :

http://www.sritweets.com/laziest-an...gestive-system-time-complete-digestive-cycle/[h=1]Hoffmann's two-toed sloth[/h]
Hoffmann's two-toed sloth[SUP][1][/SUP]
in Manuel Antonio National Park, Costa Rica
Conservation status

Least Concern (IUCN 3.1)[SUP][2][/SUP]​
Scientific classification
Kingdom:Animalia
Phylum:Chordata
Class:Mammalia
Order:Pilosa
Family:Megalonychidae
Genus:Choloepus
Species:C. hoffmanni
Binomial name
Choloepus hoffmanni
Peters, 1858
Hoffmann's two-toed sloth range


منبع :

http://en.wikipedia.org/wiki/Hoffmann's_two-toed_sloth
 

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحات کامل و عالی تون!
لازمه بگم که اگه شرایط درخت مهیا باشه، حیوون هیچ وقت ترکش نمی کنه و فقط زمانی که برای دفع مواد زائد مجبوره، پایین میاد و از روی تنه کارش رو انجام می ده (طوری که چند هفته ای راحت باشه!!) بعد دوباره می ره بالا!!!
یه فیلم جالب هم قبلاً دیده بودم که این جا می ذارم اگه تونستید ببینیدش!
 

پیوست ها

  • head scratch.rar
    1.8 مگایابت · بازدیدها: 0

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحات کامل و عالی تون!
لازمه بگم که اگه شرایط درخت مهیا باشه، حیوون هیچ وقت ترکش نمی کنه و فقط زمانی که برای دفع مواد زائد مجبوره، پایین میاد و از روی تنه کارش رو انجام می ده (طوری که چند هفته ای راحت باشه!!) بعد دوباره می ره بالا!!!
یه فیلم جالب هم قبلاً دیده بودم که این جا می ذارم اگه تونستید ببینیدش!
اسم تنبل واسش کمه
مرسی بابت توضیحات کامل زیبا و فیلم
سوال بعد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
ممنونم!
ولی فکر می کنم حق "صبا68" عزیز باشه که سؤال بعد رو مطرح کنن!
 

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
کفچه‌نوک گلگون با نام علمي Platalea ajaja يا Ajaia ajaja


کَفچه‌نوک
(به انگلیسی: Spoonbill؛ نام علمی: Platalea) گروهی از پرندگان بزرگ آبزی و پا دراز از راستهٔ لک‌لک‌سانان و خانوادهٔ اکراسان می‌باشند که منقاری بزرگ، صاف و کفگیر مانند داشته و در آب‌های کم عمق به جستجوی غذا می‌پردازد.

کفچه‌نوک‌ها روزانه به غذای زیادی نیاز دارند و به همین منظور منقارشان را برای گرفتن طعمه به صورت نیمه باز درون آب کرده و همانطور که راه می‌روند نوکشان را به حالت جاروب کردن درون آب حرکت می‌دهند و هنگامی که طعمه‌ای مانند یک حشره، سخت‌پوست یا ماهی کوچک بخش داخلی منقارشان را لمس نمود، نوک پرنده به طور کامل بسته شده و طعمه گیر می‌افتد.
این پرندگان آب شیرین را به آب شور ترجیح می‌دهند اما در هر دو محیط آبی دیده می‌شوند.
 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
خیال شیشه ای * آرشیو شناسایـــــی مهره داران * محیط زیست 59

Similar threads

بالا