طرح پیشنهادی Mateusz Pospiech (معمار لهستانی) برای زاینده رود

salarsalarzehi

عضو جدید
طرح پیشنهادی Mateusz Pospiech (معمار لهستانی) برای زاینده رود:


طرح پیشنهادی حاضر اثر معمار لهستانی پاسخی برای احیا و همچنین ایجاد یک محیط زیست پایدار در اکوسیستمی همانند زاینده رود اصفهان است. ابر سازه ای عظیم به طول ۶ کیلومتر که می تواند درمان جای زخم در چشم انداز و ذهن ایرانیان باشد.


رودخانه زاینده رود بزرگترین رودخانه در منطقه مرکزی ایران بوده و آب این رودخانه برای سکونتگاه های اطراف آن ضروریست. نام این رودخانه به معنی زندگی دهنده، پایه و اساس رشد و پیشرفت فرهنگی و اقتصادی ایران در دوره صفوی به عنوان پایتخت بوده و ناپدید شدن آن ضربه بزرگی به این شهر وارد آورده است.


در این طرح از بستر خشک رودخانه برای استفاده از یک فضای مفید و پایدار بهره گرفته شده و در سه سطح که در هر کدام یک کانال قرار گرفته است سعی در بازگشت رودخانه همچون تار و پودی درهم تنیده است.


در زیر سطح زمین یک سیستم تراموا و همچنین پارکینگ که در ارتباط مستقیم با خیابان های اطراف است تعبیه شده و در سطح زمین فضاهای خدماتی در نظر گرفته شده؛ فضاهایی که با پایان یافتن خط اول مترو نیاز خواهد بود. همچنین در سطح بالای زمین پوشش گیاهی کاملا سبز و پارک های عمومی که در آن رودخانه ها و فضای آزاد باهم ارتباط برقرار میکنند در نظر گرفته شده است. کانال های تعبیه شده برای هر سطح کاملا انعطاف پذیر و در پاسخ به محدودیت ها و نیازهای سایت طراحی شده است.


پوشش سبز سطح بالا به گونه ای طراحی شده که در ماه های خشک همچون محافظ و در ماه های سرد باعث عبور نور به سطح های پایین تر می شود. مناطق سبز این پروژه به طور کارامدی توسط آبیاری قطره ای و کل طرح با رویکرد حفاظت و طرح جامع بازیافت آب طراحی شده است.
منبع:www.memarnews.com
2..jpg1.jpg
 
بالا