سیستماتیک گیاهی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گل گاوزبان Family:boraginaceae
گیاهی است که دارای کرک های مشخص میباشد.این کرک ها بسیار زبر است ودر همه جای گیاه وجود دارد.برگ های این گیاه ساده متقابل یا متناوب وبدون گوشوارک میباشند.گل آذین آن گرزن حلزونی وگل های آن منفردند.گل ها دوجنسی ودارای تقارن شاعی میباشندکاسبرگ وگلبرگ آن مجزا هستند.تعداد کاسبرگ های آن 5 تا است که به طور معمول در قاعده بهم متصل اند.تعداد گلبرگ ها نیز 5 عدد است اما بهم پیوسته اند.گل های این خانواده دارای 5 عدد پرچم نیز میباشند.
از جنس ها ی این خانواده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
Borago گل گاو زبان
Heliotropium آ،تاب پرست
Onosma- myosotis- norea-cordia
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمینه تاریخی سیستماتیک
شروع علم سیستماتیک در واقع مربوط به عصر انسانهای پیش از تارخ است.زمانی که این مردمان کاربرد گیاهان را به عنوان مواد غذایی ودارویی کشف کردند وتقریبا تمامی گیاهان زراعی مهم که امروزه نیز کشت میشود را استفاده میکردند.
در تمدن های کهن که در نواحی چون بابل ومصرشکل گرفته بود کشاورزی زیر بنای آنها به شمار میرفت ودانش گیاهی از اهمیت زیادای برخورداربود وثبت این دانش بر روی پاپیروس ها آغاز شد.
پدر علم گیاه شناسی: تـئوفراست فیلشوف یونانی وشاگرد ارسطو است که بیشتر اعتبار او به خاطر چند صد کتاب خطی است که نوشته است.او تقریبا 500 گونه مختلف گیهای را در انزمان توصیف کرد ومتوجه بسیاری از تفاوت های گیاهی مانند نوع جام گل و وضعیت تخمدان شد.
پدران علم گیاه شناسی آلمان: برنفلز، بوک، کوردوس، فوشز . که برنفلز متقدم ترین نویسنده گیاه شناسی دوره رنسانس است.
لوکا گینی: دانشمند ایتالیا یی که ابداع هرباریوم را نیز از کارهای وی میدانند.
کارل لینه: دانسمند مشهور سوئدی، بزرکترین کیاه شناس قرن18 و پدر علم تاکسونومی است.امروزه تجلیل از او بیشتر به خاطر ارائه سیستم منسجم و مرجعی است که برای نام گزاری گیاهان ابداع کرد.
 

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام یه پاورپوینت در مورد تک لپه ای ها میخواستم اگه دارید برام پیام بذارید ممنون ...
 

esh013

عضو جدید
سلام. پاسخنامه تشریحی و یا کلید آزمونهای دکتری سال 91 و 92 رشته زیست شناسی با گرایش سیستماتیک گیاهی را می خوام.ممنونم
 

Similar threads

بالا