دلایل روشن نشدن لپ تاپ

egibit

عضو جدید
دلایل روشن نشدن لپ تاپ :

با فشردن کلید پاور، لپ تاپ شما روشن نمیشود! در واقع هیچ واکنشی ندارد. چند بار کلید پاور را میزیند ولی بی فایده است.

همواره برای مشکلات از ساده ترین راه حل ها آغاز کنید.

ممکن است باتری لپ تاپ در دسترس و قابل جدا کردن باشد. یکبار بدون باتری اقدام به روشن کردن لپ تاپ بکنید . ممکن است دلیل ساده ای مانند قطعی یا اتصال در کابل برق شارژر لپ تاپ باعث روشن نشدن لپ تاپ باشد بااین حال شارژر را هم بدون ابزار مناسب نمیتوانید تست کنید. دقت کنید که پیش از تست و بررسی کافی اقدام به هزینه کردن نکنید مثلا از روی حدس باتری و شارژر جدید نخرید . بسیاری از کاربران نمیپذیرند که لپ تاپ آنها که شاید گرانقیمت و با کیفیت هم باشد معیوب شده باشد اما توجه کنید که در مورد روشن نشدن لپ تاپ، احتمال خرابی خود لپ تاپ بیشتر از سایر موارد است که خلاصه آن عبارت است از:


  • ایراد در سوکت شارژ لپ تاپ که شاید چندان شایع نباشد ولی این اتفاق گاهی رخ میدهد ایراد در سوکت شارژر میتواند باعث اتصالی در ولتاژ اصلی و 20 ولت لپ تاپ ایجاد کند و حتی آسیب های غیر قابل تعمیر به لپ تاپ وارد کند . سوکت شارژ ها در برندهای مختلف با هم متفاوتند و ممکن است تعمیر یا تعویض آنها ساده باشد ولی همواره اینطور نیست و بهتر است به کارشناس متخصص لپ تاپ مراجعه کنید.
  • ایراد در مدار شارژر . این ایراد پس از باز کردن دستگاه و تست دقیق مدار شارژ مشخص میشود و نیاز به زمان و تخصص دارد . کنترولر های شارژ و یا قطعات اطراف آن می توانند معیوب و سوخته باشند و باعث خاموش شدن لپ تاپ بشوند. تعمیر این بخش از مدار حتما نیاز به تعمیرکار متخصص و در بسیاری مواقع نقشه مادربرد لپ تاپ دارد.
  • ایراد در مدار محافظ و یا اتصالی در بخش های مختلف تغذیه. مدارهایی که وظیفه تغذیه برق بخش های مختلف لپ تاپ را دارند به صورت متمرکز نیستند و در کنار هر بخشی مدار تغذیه وجود دارد که اتصالی در هر بخشی میتواند از روشن شدن لپ تاپ جلو گیری کند. عیب یابی اینگونه ایراد ها زمان برترین نوع عیب یابی است و نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد .
  • ایراد در چیپ های اصلی مانند cpu و یا چیپ گرافیک و چیپ جنوبی . اگر اتصالی ها شدید باشد یا به هر دلیل دیگری چیپ های اصلی لپ تاپ دچار مشکل شده باشند هم میتوانند باعث خاموشی دستگاه شوند. در این حالت شما بد شانس بوده اید چرا که این مشکل پر هزینه ترین حالت ممکن است و حتی شاید لپ تاپ شما از نظر اقتصادی ارزش تعمیر نداشته باشد.
این موارد از عمده ترین مواردی هستند که باعث میشوند لپ تاپ شمار روشن نشود ولی دلایل ریز و درشت دیگری نیز می توانند باعث خاموش ماندن لپ تاپ شوند که این موارد بدون باز کردن لپ تاپ و تست دقیق آن توسط کارشناس سخت افزار قابل حدس نیستند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که یک لپ تاپ خاموش پس از برطرف شدن عیب اصلی آن (روشن نشدن) و روشن شدن ممکن است ایرادات کوچک و بزرگ دیگری نیز داشته باشد و نباید انتظار داشته باشید که لپ تاپ بلافاصله پس از روشن شدن دقیقا به همان شکل سابق باشد چرا که تازه در این مرحله است که میتوان لپ تاپ را به طور کامل تست کرد. شاید مشکلی که باعث روشن نشدن لپ تاپ بوده به بخش های دیگری مانند پورت های ورودی و خروجی ، بخش صدا تصویر نیز آسیب زده باشد . البته نگران نباشید چرا که همواره اینگونه نیست ولی به هر حال دستگاهی که خاموش بوده و تعمیر شده ممکن است ایرادهای دیگری نیز داشته باشد که البته قابل تعمیر هستند.

تذکر ! شاید بسیاری از کاربران به قصد صرفه جویی در وقت و هزینه و با اتکا به دانش وآگاهی خود از کامپیوتر، اقدام به باز کردن لپ تاپ و یا خرید باتری و شارژر و غیره بکنند. این کار ممکن است در موارد معدودی واقعاً مشکل را برطرف کند اما تجربه ثابت کرده در بسیاری از مواقع اینگونه نیست و به جای صرفه جویی در هزینه، مشکل بزرگتر و هزینه چند برابر میشود . پس از مشاوره و مراجعه به کارشناس تعمیر لپ تاپ و سخت افزار استفاده کنید و اطمینان داشته باشید بهترین راه برای صرفه جویی در وقت و هزینه ، راهنمایی گرفتن است.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
آ فرمت نشدن فلش سخت افزار 16

Similar threads

بالا