درمان زگیل تناسلی : علائم، دلایل و راههای انتقال

bijanairan

عضو جدید

زگیل تناسلی که در انگلیسی با اصطلاح Genital Warts نام برده می شود، یکی از رایج ترین بیماری های جنسی می باشد که امروزه در مردان و زنان به طور شایع دیده می شود. همچنین انتخاب بهترین روش درمان زگیل تناسلی از دغدغه های اصلی این بیماران می باشد که در ادامه به بررسی کامل آنها می پردازیم. در ابتدا لازم است نکات زیر را بدانید:
 • عامل زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی (HPV) است.
 • زگیل تناسلی هم زنان و هم مردان را مبتلا می کند، اما برای زنان عوارض خطرناک تری دارد.
 • درمان زگیل تناسلی امکان پذیر است، اما ممکن است مجدداً عود کند، مگر اینکه ریشه ویروس و بیماری بصورت کامل درمان شود.

زگیل تناسلی چیست ؟​

زگیل تناسلی بافتی نرم و برجسته است که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این بیماری از طریق ارتباط جنسی منتقل میشود و نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می باشد. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود.
ویروس HPV شایع ترین نوع بیماری های آمیزشی یا جنسی می باشد. مردان و زنانی که روابط جنسی بیشتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض آلودگی به ویروس اچ پی وی HPV یا زگیل های تناسلی هستند. بیماری HPV برای زنان خطرناک تر است زیرا برخی از انواع HPV می توانند سرطان دهانه رحم یا واژن را ایجاد کنند.

آیا زگیل تناسلی واگیر دار است؟​

یکی از سوالاتی که به طور شایع مطرح است این موضوع می باشد که آیا زگیل تناسلی واگیر دار است؟ در پاسخ باید گفت که بله. این زائده ها از طریق تماس با فردی که دارای این ویروس می باشد، قابل انتقال است. همچنین ویروس ناشی از این عارضه به همراه انتقال خود زگیل ها از طریق ارتباط دهانی وجود دارد. اما طبق تحقیقات پزشکی امکان انتقال آن از طریق دستشویی ها وجود ندارد.

علائم زگیل تناسلی​

زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی، دهانی، واژن و مقعد منتقل می شود. معمولاً از زمان انتقال ویروس تا ایجاد زگیل چندین هفته تا چندین ماه فاصله است. زگیل تناسلی همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، زیرا ممکن است این زگیل ها بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. همچنین ممکن است زائده های ایجاد شده شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و حساس به لمس باشند. این بافت ها ممکن است به شکل یک خوشه زگیل یا فقط یک زگیل تنها ظاهر شوند.
زگیل تناسلی در مردان ممکن است در یکی از این نواحی ظاهر شود:
 • آلت تناسلی
 • اسکروتوم (کیسه بیضه)
 • کشاله ران
 • در داخل یا اطراف حنجره
زگیل تناسلی در زنان ممکن است در یکی از این نواحی ظاهر شود:
 • داخل مهبل (واژن)
 • مقعد
 • خارج از مهبل (واژن)
 • بر روی دهانه رحم
علاوه بر نواحی ذکر شده زگیل های تناسلی ممکن است بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) داشته، ظاهر شود. بعد از ابتلا به این ویروس علائمی به این شرح ظاهر می شوند :


 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش
این علائم ممکن است، قبل از بروز زگیل نیز وجود داشته باشند. اما اگر زگیل ها گسترش پیدا کرده یا بزرگ تر شوند، این وضعیت میتواند ناراحت کننده یا دردناک باشد.

علت یا دلایل ابتلا به زگیل تناسلی​

زگیل تناسلی در اغلب موارد در اثر ویروس اچ پی ویHPV ایجاد می شود. 30 تا 40 نوع مختلف از ویروس HPV وجود دارد که تنها بر اندام تناسلی تاثیر می گذارد، اما فقط چند نوع آن باعث زگیل های تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست قابل انتقال است، به همین دلیل جزء بیماری های آمیزشی یا جنسی در نظر گرفته می شود.
این ویروس شیوع گسترده ای دارد، بر طبق اعلامیه منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اغلب افراد فعال از نظر جنسی در مراحلی از زندگی آن را دریافت می کنند. با این حال، ویروس همواره منجر به عوارضی مانند زگیل های تناسلی نمی شود. بلکه زگیل تناسلی معمولاً توسط نوع خاصی از ویروس HPV ایجاد می شود که از سایر ویروس های که باعث ایجاد زگیل در سایر نواحی بدن می شود، متفاوت است. به بیانی دیگر می توان گفت زگیل نمیتواند از دست کسی به اندام تناسلی گسترش یابد و یا بالعکس.

راههای انتقال زگیل تناسلی​

روش انتقال زگیل تناسلی به چه صورت است؟ این سوال یکی از پرسش های رایج برای افراد سالم و کسانی می باشد که متوجه می شوند به این زائده ها مبتلا شده اند. لازم به ذکر است که تمامی افراد بالغ باید از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند. زیرا دلیل اصلی منتقل شدن زائده های زگیل تناسلی با سرعت بالا در چند دهه اخیر به دلیل عدم آگاهی درست مردم از روش های انتقال و دلیل آنها می باشد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی​

از آنجا که می دانید، عامل باعث شدن انتقال این زائده ها ویروس اچ پی وی hpv می باشد که در صورت مبتلا بودن یکی از طرفین از طریق رابطه جنسی با افراد متعدد قابل انتقال است. با تماس ناحیه جنسی، این ویروس می تواند بین افراد منتقل شود. همچنین امکان انتقال از طریق دهان وجود دارد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

zahraroei

عضو جدید

زگیل تناسلی چیست؟​

زگیل تناسلی زائده گوشتی اضافه ای است که در اثر انتقال ویروس اچ پی وی (HPV) و رابطه جنسی به دیگران منتقل میشود.
این بیماری از شایع ترین بیماری های ناحیه نشیمنگاهی بوده که امکان انتقال آن در همه گروه های سنی، خانمها و آقایان وجود دارد. زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های جنسی بوده که به راحتی وبا تماس پوست آلوده به دیگران منتقل می شود.
تفاوت آن با دیگر زگیل ها در این است که عامل اصلی پدید آوردن این بیماری ویروس اچ پی وی بوده و تنها در ناحیه تناسلی شکل می گیرند. در صورتیکه دیگر زگیل ها در نواحی دست، صورت و… نیز به وجود می آیند. درمان این بیماری به واسطه لیزر که یک روش بی خطر، امن مناسب و کم هزینه است؛ مناسب ترین روش بوده و می تواند هر گونه زگیل تناسلی را با هر تعدادی که هست درمان نماید.

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی چیست؟​

علت اصلی انواع زگیل تناسلی ویروس HPV بوده که از طریق برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. به گونه ای که ممکن است فرد مبتلا به ویروس که هیچ گونه علائمی ندارد، با تماس با پوست این ویروس را به دیگران منتقل کند.
همچنین در برخی موارد علاوه بر ناحیه تناسلی آلت و واژن، مقعد و دهان نیز که در معرض تماس با زگیل ها بوده اند، دچار زگیل شده و آن نواحی را درگیر می کنند.

علائم​

معمولا افرادی که دچار زگیل تناسلی می شوند، در ابتدا متوجه آن نمی شوند؛ چرا که از زمان انتقال ویروس تا به وجود آمدن زگیل ممکن است حتی ماه ها طول کشیده و علائم بسیار خفیف از خود نشان بدهند. همچنین زگیل های تناسلی همیشه با چشم دیده نمی شوند و ممکن است وجود آن را در مراحل اولیه حس نکنید.
شایع ترین ناحیه ای که در آن زگیل تناسلی به چشم میخورد آلت تناسلی، درون واژن، خارج واژن، دهان، کشاله ران و کیسه بیضه است که به محض به وجود آمدن، با تغییر رنگ پوست به روشنتر یا تیره تر و بروز گوشتهای اضافه همراه است. همچنین در برخی از زگیل ها زائده های گوشتی همرنگ پوست بوده و تنها دچار برجستگی می شوند.
شایع ترین علائم که می توانند نشان دهنده زگیل تناسلی در باشند:

 • احساس خارش، سوزش و درد در ناحیه
 • ترشح و رطوبت در به وجود آمدن زگیل ها
 • برجستگی پوست
 • تغییر رنگ پوست به صورتی یا قهوه ای
 • خونریزی از زگیل ها
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا