درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوالات:

1- در چه مواقعی برج تقطیر را چند تکه میسازند؟ (در طول برج تغییر قطر داریم)(ساده)

2- چرا برج تقطیر خلا هم در قسمت بالا و هم در قسمت پایین قطر کمتری دارد؟(متوسط)

3- اگر به دلایلی FEED برج تقطیر در حال RUN برای مدت کوتاهی مثلا 5-10 دقیقه قطع بشه
(feed pump از سرویس خارج شود) برج وارد چه شرایطی میشود و کارمند اتاق کنترل برای نرمال کردن شرایط چه کارهایی باید انجام بدهد؟(مشکل)

4-وظیفه Pump Around در برج چیه؟(متوسط)

آخرین ویرایش:

Excalibur

عضو جدید
جواب 1- فکر کنم وقتی در طول برج وقتی گاز سرعتش خیلی کم بشه (یعنی افت فشار هم زیاد باشه) واسه اینکه سرعت بالا رفتن گاز اونقدر نیفته که گاز از حرکت بیفته برج رو با دو قطر مختلف میسازن

جواب سایر سئوالات رو چون هنوز درسهای مربوطه را نخواندم بلد نیستم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- در چه مواقعی برج تقطیر را چند تکه میسازند؟ (در طول برج تغییر قطر داریم)(ساده)

راستش، تا اونجایی که تو محاسبات پالایش یه کم استادمون توضیح داد، چندگانه کردن برا دست یابی به محصولات با درجه کیفیت بالاتره، البته شاید من اینجا منظورتون رو اشتباه گرفتم، آخه شما تغییر قطر توی یه برج رو مثال زدین، ولی من منظورم چند برج به کنار هم بود
خوب اون هم همین رو گفت، چند تایی، غیر ساده

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راستش، تا اونجایی که تو محاسبات پالایش یه کم استادمون توضیح داد، چندگانه کردن برا دست یابی به محصولات با درجه کیفیت بالاتره، البته شاید من اینجا منظورتون رو اشتباه گرفتم، آخه شما تغییر قطر توی یه برج رو مثال زدین، ولی من منظورم چند برج به کنار هم بود
خوب اون هم همین رو گفت، چند تایی، غیر ساده

نه منظور همون تغییر قطره برجه بعضی برجها قطر بالای برج کمتر تر از پایینشه

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
1)زمان سایزینگ کردن برج تقطیر با توجه به سرعت گاز و جلوگیری از پدیده طغیان و.. قطر برج در نقاط مختلف مشخص میشود که برای هماهنگ شدن قطر برج قطر بزرگتر را انتخاب می کنیم.ولی چنانچه این تفاوت قطر زیاد باشه دیگه نمیشه همه برج رو یکسان در نظر گرفت مجبوریم که برج رو با دو قطر متفاوت در نظر بگیریم.
3)این یکی رو با اجازه unifiner عزیز از مطالب خودتون تقلب کردم امیدوارم درست تقلب کرده باشم:
چنانچه پمپهایی که نفت خام را به واحد می فرستند به هر عللی از کار بیفتد حرارت اولیه نفت خام و برگشتی های برج خلا تغییر میکنددر این حالت مقدار نفت خام ورودی و حرارت خروجی از کوره را کم کرده و چنانچه نرسیدن نفت خام به واحد طولانی شود باید واحد را بست
4)جهت کاهش رفلاکس مورد نیاز در بالای برج در طول برج رفلاکس داخلی را ایجاد می کنند.اگر ازسیستم pump around استفاده نشود سرعت رفلاکس داخلی از بالای برج تا منطقه خوراک به سرعت کاهش می یابد.pump around رفلاکسی داخلی تا سه سینی بالاتر را فراه کرده و در نتیجه تعادل بهتری در ترافیک رفلاکس برج ایجاد می شود.

آخرین ویرایش:

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
Pump Around

Pump Around

4-وظیفه Pump Around در برج چیه؟(متوسط)

در یک برج تقطیر برای condens کردن بخار در کناره برج از سیستم pump around استفاده میشود که این عمل را توسط تبادل حرارت با جریان های دیگر(مخصوصا جریان خوراک) انجام میدهد.
مایع از سینی به سمت پمپ پایین کشیده می شود از مبدل حرارتی عبور می کند جاییکه حرارت با جریان های دیگر مبادله مشود و مایع سرد (در دمای مشخص) به برج باز میگردد و این مایع شرایط میعان بخار در سینی دیگر را فراهم می کند.
در کل pump around در کنار برج packed ، سرد کردن و میعان بخار برج بالایی را بر عهده دارد.

سیستم pump around در برج هایی که overhead condenser بایستی فازهای چندگانه مایع تولید کند بسیار مفید میباشد. جدا کردن فازهای مایع برای تولید جریان برگشتی تک فازی میتواند خیلی از مشکلات موجود را حل کند. کاربرد این سیستم هم برای میعان های آبی هم غیر آبی میباشد.

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
3- اگر به دلایلی FEED برج تقطیر در حال RUN برای مدت کوتاهی مثلا 5-10 دقیقه قطع بشه
(feed pump از سرویس خارج شود) برج وارد چه شرایطی میشود و کارمند اتاق کنترل برای نرمال کردن شرایط چه کارهایی باید انجام بدهد؟(مشکل)

در صورتی که Feed برج اتمسفریک برای مدتی قطع بشه ؛ در ابتدا به دلیل اینکه tube کوره ها خالی از خوراک میشه ، برای جلوگیری از آسیب دیدن کوره ، به کمک شیر هایی به نام " سلنوئید ولو " مسیر سوخت ورودی به کوره ( Fuel Gas ، Fuel Oil و Non-Condensable Gas ) قطع میشه و همزمان Snaffing Steam به فضای داخلی کوره و Emergency Steam به داخل لوله های کوره ( محل جریان یافتن Feed ) تزریق میشه . در این حالت برج در حالت Total Reflux قرار می گیره و کلیه خوراک موجود در برج به داخل خودش بر گشت داده میشه . از اونجا که خوراک برج خلاء هم همون باقیمانده اتمسفری هست ، برج خلاء هم در حالت چرخش قرار می گیره . باید اضافه کنم که در این فاصله تمام مشعل ها خاموش نمیشن و تعداد کمی از آنها برای گرم ماندن مواد درون برج در حال کار هستند .

با برقراری مجدد جریان خوراک ، ابتدا با افزودن تعداد مشعل های کوره ، دمای مواد برج رو به حد مورد نیاز برای جداسازی می رسونند ( مثلا برای برج اتمسفریک حدود 600 درجه فارنهایت ) و در این مدت خوراک جدید با چرخش در درون مبدل های حرارتی و فلش درام جنب برج و عبور از کوره به دمای حدود 600 درجه می رسه . حال همزمان با باز شدن جریان خروجی برج ، خوراک جدید به برج تزریق میشه .

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
سوالات:

تا جایی که من اطلاع دارم ، از اونجا که محصولات پایین برج خلاء مواد بسیار سنگینی هستند و در این بخش از برج بخار به داخل برج تزریق می شه ، برای جدا شدن مواد ( مخصوصا مواد سبک تر ) از کف برج ، نیاز به ایجاد سرعت و فشار زیاد داریم که این امر در فلو ثابت با کاهش قطر برج در پایین اون انجام میشه . در میانه برج با افزایش قطر ، جریان مواد آرامتر حرکت می کنند و این امر باعث جداسازی بهتر مواد میشه . در بالای برج هم همین کاهش قطر و افزایش سرعت به جدا شدن مواد سبک تر از برش های میانی برج کمک می کنه .

b612

عضو جدید
سوالات:

, با توجه به متغیر بودن دبی گاز و مایع در طول برج قطر برج بر اساس حداکثر دبی جریانها تعیین میشه اما اگه تغییرات شدت جریانها از بالا تا پایین برج بیش از 20% باشه از 2قطر استفاده میشه.تا اینجا میشه جواب سوال1 و قسمت بالای برج خلاء.ولی دلیل تغییر قطر تو پایین برج خلا ءاین نیست.قسمت پایین برج یه استریپره که توی برج برای کاهش خطوط لوله و هزینه ها تعبیه شده.نحوه عملکرد استریپر(قسمت پایین برج)هم اینطوره که بخار سوپر هیت بهش تزریق میکنن فشار کل برج که ثابته طبق قانون رائولت فشار جزیی هیدروکربن های سنگین پایین برج کم میشه و باعث جداسازی مواد سبک از سنگین در پایین برج میشه.خوبه بدونین برج تقطیر اتمسفریک هم دو قطر داره.که تغییرقطرش در پایین برج با کم کردن قطر سینی ها صورت گرفته.یعنی تغییر قطر پایین برج داخلیه که از بیرون مثل برج خلاء دیده نیست

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوالات:

, با توجه به متغیر بودن دبی گاز و مایع در طول برج قطر برج بر اساس حداکثر دبی جریانها تعیین میشه اما اگه تغییرات شدت جریانها از بالا تا پایین برج بیش از 20% باشه از 2قطر استفاده میشه.تا اینجا میشه جواب سوال1 و قسمت بالای برج خلاء.ولی دلیل تغییر قطر تو پایین برج خلا ءاین نیست.قسمت پایین برج یه استریپره که توی برج برای کاهش خطوط لوله و هزینه ها تعبیه شده.نحوه عملکرد استریپر(قسمت پایین برج)هم اینطوره که بخار سوپر هیت بهش تزریق میکنن فشار کل برج که ثابته طبق قانون رائولت فشار جزیی هیدروکربن های سنگین پایین برج کم میشه و باعث جداسازی مواد سبک از سنگین در پایین برج میشه.خوبه بدونین برج تقطیر اتمسفریک هم دو قطر داره.که تغییرقطرش در پایین برج با کم کردن قطر سینی ها صورت گرفته.یعنی تغییر قطر پایین برج داخلیه که از بیرون مثل برج خلاء دیده نیست
ممنون سوال اول و کامل جواب دادید توی فصل 5 تریبال همین موضوع بررسی شده سوال 2 هم تقربیا کامله ولی چند تا نکته دیگه هم هست که اگه کسی اشاره نکرد خودم جوابش و میدم بازم ممنون از اطلاعات خوبتون:smile:

b612

عضو جدید
در صورتی که Feed برج اتمسفریک برای مدتی قطع بشه ؛ در ابتدا به دلیل اینکه tube کوره ها خالی از خوراک میشه ، برای جلوگیری از آسیب دیدن کوره ، به کمک شیر هایی به نام " سلنوئید ولو " مسیر سوخت ورودی به کوره ( Fuel Gas ، Fuel Oil و Non-Condensable Gas ) قطع میشه و همزمان Snaffing Steam به فضای داخلی کوره و Emergency Steam به داخل لوله های کوره ( محل جریان یافتن Feed ) تزریق میشه . در این حالت برج در حالت Total Reflux قرار می گیره و کلیه خوراک موجود در برج به داخل خودش بر گشت داده میشه . از اونجا که خوراک برج خلاء هم همون باقیمانده اتمسفری هست ، برج خلاء هم در حالت چرخش قرار می گیره . باید اضافه کنم که در این فاصله تمام مشعل ها خاموش نمیشن و تعداد کمی از آنها برای گرم ماندن مواد درون برج در حال کار هستند .

با برقراری مجدد جریان خوراک ، ابتدا با افزودن تعداد مشعل های کوره ، دمای مواد برج رو به حد مورد نیاز برای جداسازی می رسونند ( مثلا برای برج اتمسفریک حدود 600 درجه فارنهایت ) و در این مدت خوراک جدید با چرخش در درون مبدل های حرارتی و فلش درام جنب برج و عبور از کوره به دمای حدود 600 درجه می رسه . حال همزمان با باز شدن جریان خروجی برج ، خوراک جدید به برج تزریق میشه .
در تکمیل توضیحاتتون باید بگم اول باید مشخص شه خوراک از کجا قطع شده؟در ابتدای همه ی واحدها تو پالایشگاه یه سرج درام قرار داره که وظیفه اش ذخیره خوراک واسه همچین مواقعیه.بسته به حجم سرج درام و دبی خوراک زمانی که خوراک قطع شه و مشکلی پیش نمیاد تعیین میشه.(t=v/q)پس اگه خوراک از مرز واحد قطع شه با تنظیم دبی خروجی مخزن(کم کردنش)میشه تا یه مدت از شات داون جلوگیری کرد.توضیحات بالا واسه زمانیه که خوراک ورودی کوره قطع شه یا زمانی که ذخیره سرج دراممون هم تموم شه که مجبوریم سیستم رو شات داون کنیم.لازمه اضافه کنم فلش درام در ابتدای واحد تقطیر علاوه بر جداسازی نقش سرج درام رو هم واسه این واحد بازی میکنه:smile:

b612

عضو جدید

در تکمیل توضیحاتتون باید بگم اول باید مشخص شه خوراک از کجا قطع شده؟در ابتدای همه ی واحدها تو پالایشگاه یه سرج درام قرار داره که وظیفه اش ذخیره خوراک واسه همچین مواقعیه.بسته به حجم سرج درام و دبی خوراک زمانی که خوراک قطع شه و مشکلی پیش نمیاد تعیین میشه.(t=v/q)پس اگه خوراک از مرز واحد قطع شه با تنظیم دبی خروجی مخزن(کم کردنش)میشه تا یه مدت از شات داون جلوگیری کرد.توضیحات بالا واسه زمانیه که خوراک ورودی کوره قطع شه یا زمانی که ذخیره سرج دراممون هم تموم شه که مجبوریم سیستم رو شات داون کنیم.لازمه اضافه کنم فلش درام در ابتدای واحد تقطیر علاوه بر جداسازی نقش سرج درام رو هم واسه این واحد بازی میکنه

توضیحاتتون عالی بود فقط چون تو سوال زمان هم اومده بود گفتم بد نیست 1 اشاره ای به مطالب بالا کنم:smile:

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تکمیل توضیحاتتون باید بگم اول باید مشخص شه خوراک از کجا قطع شده؟در ابتدای همه ی واحدها تو پالایشگاه یه سرج درام قرار داره که وظیفه اش ذخیره خوراک واسه همچین مواقعیه.بسته به حجم سرج درام و دبی خوراک زمانی که خوراک قطع شه و مشکلی پیش نمیاد تعیین میشه.(t=v/q)پس اگه خوراک از مرز واحد قطع شه با تنظیم دبی خروجی مخزن(کم کردنش)میشه تا یه مدت از شات داون جلوگیری کرد.توضیحات بالا واسه زمانیه که خوراک ورودی کوره قطع شه یا زمانی که ذخیره سرج دراممون هم تموم شه که مجبوریم سیستم رو شات داون کنیم.لازمه اضافه کنم فلش درام در ابتدای واحد تقطیر علاوه بر جداسازی نقش سرج درام رو هم واسه این واحد بازی میکنه

توضیحاتتون عالی بود فقط چون تو سوال زمان هم اومده بود گفتم بد نیست 1 اشاره ای به مطالب بالا کنم:smile:

سلام دوست عزيز
ممنون از توضيحات تكميليتون:smile:

ميشه يه توضيحاتي راجع به سرج درام بديد به همراه تصويرش؟:w20:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
ممنون از توضيحات تكميليتون:smile:
ميشه يه توضيحاتي راجع به سرج درام بديد به همراه تصويرش؟:w20:

surge drum ظرفیه که در ابتدای بعضی از واحد ها مثل Distillation و Isomax قرار میدن همانطور که از اسمش پیداست برای جلوگیری از نواسانات Feed از لحاظ دبی و فشار قرار داده میشود چون feed واحد معمولا از مخازن تامین میشه اگر پمپ سمت مخازن دچار مشکل بشه (برای مدت کوتاه) واحد بتونه تا مدتی بصورت نرمال کار کنه تا رفع مشکل شود

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
مجموعه دوم پرسش ها

مجموعه دوم پرسش ها

با کسب اجازه از اساتید پیش کسوت:gol:
طرح مجموعه دوم پرسش ها به من محول شده

1- لوله دال برای اندازه گیری دبی جریان در چه لوله هایی به کار می رود؟

2- RTJ مخفف چیست و چه کاربردی دارد؟

3- معادله به دست آوردن گشتاور در موتورهای هیدرولیکی چیست؟

دوستان برای جوابگویی به سوالات می تونن از مطالب تاپیک زیر هم کمک بگیرن:

وسایل اندازه گیری در مهندسی شیمی

k_siroos

مدیر بازنشسته
در تکمیل توضیحاتتون باید بگم اول باید مشخص شه خوراک از کجا قطع شده؟در ابتدای همه ی واحدها تو پالایشگاه یه سرج درام قرار داره که وظیفه اش ذخیره خوراک واسه همچین مواقعیه.بسته به حجم سرج درام و دبی خوراک زمانی که خوراک قطع شه و مشکلی پیش نمیاد تعیین میشه.(t=v/q)پس اگه خوراک از مرز واحد قطع شه با تنظیم دبی خروجی مخزن(کم کردنش)میشه تا یه مدت از شات داون جلوگیری کرد.توضیحات بالا واسه زمانیه که خوراک ورودی کوره قطع شه یا زمانی که ذخیره سرج دراممون هم تموم شه که مجبوریم سیستم رو شات داون کنیم.لازمه اضافه کنم فلش درام در ابتدای واحد تقطیر علاوه بر جداسازی نقش سرج درام رو هم واسه این واحد بازی میکنه:smile:

مرسی b612 عزیز . توضیحاتت عالی بود . :gol:

می دونی حدودا چه مدت میشه واحد تقطیر رو با سرج درام ( فلش درام ) روشن نگه داشت ؟؟؟

b612

عضو جدید
مرسی b612 عزیز . توضیحاتت عالی بود . :gol:

می دونی حدودا چه مدت میشه واحد تقطیر رو با سرج درام ( فلش درام ) روشن نگه داشت ؟؟؟

خواهش میکنم.گفتم بسته به حجم فلش درام و دبی مایع خروجی از اون که خوراک کوره رو تامین میکنه واسه پالایشگاه های مختلف متفاوته.واسه پالایشگاه تهران این زمان حدود 11 دقیقه است.

1- لوله دال چون اتلاف فشار خیلی کمی داره، بیشتر در لوله های اصلی انتقال گاز (با قطر بالا) استفاده می شه، چون در این خطوط لوله، حتی مقدار کم افت فشار، از نظر اقتصادی قابل توجه هست.

2- عبارت RTJ مخفف RING TYPE JOINT (RTJ) FLANGE هست. این نوع فلانج ها، دارای یک فرورفتگی (شکاف) به صورت دایره ای در روی سطح فلانج هستند و در داخل اونها رینگ های فلزی برای آب-بندی اتصال فلانج قرار داده می شه و با سفت کردن پیچ و مهره های فلانج، اون رینگ فلزی، آب-بندی کامل رو فراهم می کنه.

3- معادله کلی گشتاور، حاصلضرب نیرو * طول بازو هست. از اونجا که نیرو در هیدروپمپ ها برابر (فشار روغن * سطح مقطع پیستون) هست، معادله گشتاور خواهد بود:
گشتاور = فشار روغن * سطح مقطع پیستون * شعاع شفت هیدروپمپ

designchem

کاربر ممتاز
سلام ,
فکر کنم توضیحات آقا مهدی کامل بودن.;)دستت درد نکنه.
فقط یه چیزی راجع به RTJ چون من خودم قبلاً فکر می کردم فقط برای فلنج به کار میره تو تاپیک وسایل اندازه گیری متوجه شدم نوعی از صفحات اریفیس هم هست.بازم تقلب:D:
صفحه اوريفيس RTJ[FONT=&quot]([/FONT]Ring type Joint [FONT=&quot]) منحصرا براي نصب بين پره ها طراحي شده است و اتصالات مدل رينگي دارد. جنس حامل معمولا نرم تر از پره هاست بنابراين در تو[/FONT] [FONT=&quot]رفتگي تغيير شكل مي يابد و سبب بهبود آب بندي[/FONT] [FONT=&quot]پره ها مي شود.[/FONT]

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ,
فکر کنم توضیحات آقا مهدی کامل بودن.;)دستت درد نکنه.
فقط یه چیزی راجع به RTJ چون من خودم قبلاً فکر می کردم فقط برای فلنج به کار میره تو تاپیک وسایل اندازه گیری متوجه شدم نوعی از صفحات اریفیس هم هست.بازم تقلب:D:
صفحه اوريفيس RTJ[FONT=&quot]([/FONT]Ring type Joint [FONT=&quot]) منحصرا براي نصب بين پره ها طراحي شده است و اتصالات مدل رينگي دارد. جنس حامل معمولا نرم تر از پره هاست بنابراين در تو[/FONT] [FONT=&quot]رفتگي تغيير شكل مي يابد و سبب بهبود آب بندي[/FONT] [FONT=&quot]پره ها مي شود.[/FONT]

بله درسته
توضیحات شما راجع به RTJ کاملتر بود

• Like
واکنش ها: b612

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
نتایج سری دوم سوالات

نتایج سری دوم سوالات

سلام
یک هفته زمان مقرر به اتمام رسید
پاسخ سوالات مطرح شده به شرح زیر میباشد

1-
[FONT=&quot]اندازه گیری دبی در لوله های با سایز [/FONT]1000 mm [FONT=&quot]تا[/FONT]50mm
[FONT=&quot]اندازه گیری دبی در لوله های انتقال گاز[/FONT]
[FONT=&quot]اندازه گیری دبی گازهای خالص [/FONT]
[FONT=&quot]اندازه گیری دبی گازهای هیدرو کربن تک فازی [/FONT]
[FONT=&quot]اندازه گیری دبی در لوله های دایره ای شکل [/FONT]

که کاملترین جواب رو دوست خوبم مهندس سید مهدی برقعی دادند و امتیاز میگیرن:w30:

2-
[FONT=&quot]صفحه اوريفيس [/FONT]RTJ[FONT=&quot]([/FONT]Ring type Joint [FONT=&quot] منحصرا براي نصب بين پره ها طراحي شده است و اتصالات مدل رينگي دارد. جنس حامل معمولا نرم تر از پره هاست بنابراين در تو[/FONT] [FONT=&quot]رفتگي تغيير شكل مي يابد و سبب بهبود آب بندي[/FONT] [FONT=&quot]پره ها مي شود.[/FONT]

که کاملترین جواب رو دوست خوبم مهندس designchem دادند و امتیاز میگیرن:w30:

3-
تعيين گشتاور و سايز هيدروموتور :
T(N.m) = 0.016 X ∆P (bar) X Vg(cm3)
در اين رابطه T گشتاور هيدروموتور ، ∆P اختلاف فشار ورودي و خروجي و Vg حجم جابجايي هيدروموتور ميباشد. اين رابطه كاملا مشابه رابطه F = P X A براي محاسبه نيروي سيلندر ميباشد. از آنجا كه حركت ها در سيلندر خطي و در هيدروموتور دوراني ميباشد، به جاي نيروي F گشتاور T و به جاي سطح پيستون A حجم جابجايي Vg جايگزين ميشود.
براي مثال گشتاور هيدروموتوري با جابجايي حجمي 300cm3 و اختلاف فشار 200bar از رابطه ذيل حساب ميشود:
T= 0.016 X 200 X 300 = 960 N.m
960N.m معادل 96kgf.m ميباشد. اين بدان معناست كه هيدروموتور فوق براي چرخاندن يك بار به وزن 96kg با بازوي دوران 1m مناسب ميباشد. در صورتي كه بار مورد نظر بيش از اين مقدار باشد و نتوان فشار بيشتري در سيستم ايجاد نمود ، لازم است از هيدروموتوري با حجم جابجايي بزرگتر استفاده نمود. البته بايد به خاطر داشت بزرگ شدن حجم موتور نياز سيستم به مقدار روغن را براي ثبات سرعت، افزايش ميدهد.

که هیچکس جواب درست نداد:(

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوستان خوبم
جوابها رو هم دو هفته بعد قرار میدم

1- براي خوراك رساني به واحد تقطیريك پالايشگاه صد هزار بشكه اي چه قطر لوله اي راپيشنهادميكنيد؟

2- براي تامينNM3/H 50,000 گاز طبيعي مورد نياز همان پالايشگاه چه سايزي براي خط لوله آن پيشنهاد ميكنيد؟ ( P=40 bar g )(ازیک رابطه سرانگشتی برای هردوسوال استفاده کنید)

3- مشخصات خوراك يك پالايشگاه SPGR=0.84 و Mid BP=300° C ميباشد اولاً Kuop آن را محاسبه و سپس مفهوم آن و ماهيت خوراک آنرا مشخص نمائيد.

4- گنجايش مخازن خوراك و همچنين مخازن فرآورده براي يك پالايشگاه يكصد هزار بشكه اي معمولاً چقدر است؟

5- يك خط لوله نفت10" ما بين دو شهر بفاصله 315 كيلومتر كشيده شده محتوي خط چند بشكه گنجايش دارد و بطور معمول چقدر طول مي كشد تا كاملاً تخليه شود؟

6- منظور از Affinity law چيست؟ روابط آن كدام است؟

آخرین ویرایش:

designchem

کاربر ممتاز
1- براي خوراك رساني به واحد تقطیريك پالايشگاه صد هزار بشكه اي چه قطر لوله اي راپيشنهادميكنيد؟

2- براي تامينNM3/H 50,000 گاز طبيعي مورد نياز همان پالايشگاه چه سايزي براي خط لوله آن پيشنهاد ميكنيد؟ ( P=40 bar g )(ازیک رابطه سرانگشتی برای هردوسوال استفاده کنید)

سلام,
همونطور که خودتون می دونید برای به دست آوردن قطر لوله چه در فاز گازی و چه در فاز مایع با در نظر گرفتن سرعت مجاز و استفاده از روابط API RP-14E (یا روابط دیگه) که برای فاز گازی و فاز مایع متفاوته قطر لوله مشخص میشه بعدش با توجه به افت فشار اگه در محدوده مجاز بودیم که قطر لوله درست تعیین شده در غیر این صورت باید برگردیم و با کاهش سرعت که منجر به افزایش قطر لوله میشه رون رو تکرار می کنیم خلاصه که یک روند حدس و خطاست ولی فکر نمیکنم منظور شما همچین چیزی باشه آیا اگه از یه رابطه سر انگشتی استفاده کنیم به همون دقت میرسیم؟و به خاطر طولانی بودن روند بالا حتماً به کامپیوتر نیاز داریم می خوام بدونم یه مهندس شیمی باید اون قدر دید داشته باشه که قادر باشه در عرض چند دقیقه حدود قطر یک لاین رو مشخص بکنه؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت دوستان خوبم

جوابها رو هم دو هفته بعد قرار میدم

3- مشخصات خوراك يك پالايشگاه SPGR=0.84 و Mid BP=300° C ميباشد اولاً Kuop آن را محاسبه و سپس مفهوم آن و ماهيت خوراک آنرا مشخص نمائيد.

4- گنجايش مخازن خوراك و همچنين مخازن فرآورده براي يك پالايشگاه يكصد هزار بشكه اي معمولاً چقدر است؟

5- يك خط لوله نفت10" ما بين دو شهر بفاصله 315 كيلومتر كشيده شده محتوي خط چند بشكه گنجايش دارد و بطور معمول چقدر طول مي كشد تا كاملاً تخليه شود؟

6- منظور از Affinity law چيست؟ روابط آن كدام است؟

دوستان متذکر شدند این سوالا سخته بخاطر همین تصمیم گرفتم یه مقدار ساده ترش کنم تا همه بتونن جواب بدن برای همین جواباشو تو قسمت اطلاعات صنعتی برای مهندسین شیمی گذاشتم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام,
همونطور که خودتون می دونید برای به دست آوردن قطر لوله چه در فاز گازی و چه در فاز مایع با در نظر گرفتن سرعت مجاز و استفاده از روابط API RP-14E (یا روابط دیگه) که برای فاز گازی و فاز مایع متفاوته قطر لوله مشخص میشه بعدش با توجه به افت فشار اگه در محدوده مجاز بودیم که قطر لوله درست تعیین شده در غیر این صورت باید برگردیم و با کاهش سرعت که منجر به افزایش قطر لوله میشه رون رو تکرار می کنیم خلاصه که یک روند حدس و خطاست ولی فکر نمیکنم منظور شما همچین چیزی باشه آیا اگه از یه رابطه سر انگشتی استفاده کنیم به همون دقت میرسیم؟و به خاطر طولانی بودن روند بالا حتماً به کامپیوتر نیاز داریم می خوام بدونم یه مهندس شیمی باید اون قدر دید داشته باشه که قادر باشه در عرض چند دقیقه حدود قطر یک لاین رو مشخص بکنه؟

مرسی بله بیشتر هدف محاسبات سر انگشتیه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از این بعد سوالهارو بیشتر با پایه درسایی که دانشگاه خوندیم مطرح میکنیم

1- فرآیند Clude چیست ؟

2-ضریب ژول تامسون چیست و برای کدام مواد مثبت و برای کدامیک منفی است؟

3- بازده چرخه اتو بیشتر است یا دیزل؟

4- چرا در بین مراحل کمپرسورهای چند مرحله ای Inter Cooler قرار میدهند؟

designchem

کاربر ممتاز
دوستان متذکر شدند این سوالا سخته بخاطر همین تصمیم گرفتم یه مقدار ساده ترش کنم تا همه بتونن جواب بدن برای همین جواباشو تو قسمت اطلاعات صنعتی برای مهندسین شیمی گذاشتم
خوب سخت باشه اشکالی نداره اول اینکه ذهن آدم درگیر میشه دوم که چیزی رو یاد میگیری که توی کتابها به راحتی پیدا نمیشه حتماً که قرار نیست ما جواب سوالارو بدونیم و جواب درست بدیم اینجا نه استادی در کاره نه نمره ای
شما زحمت کشیدید جواب همه سوالاتونو توی اطلاعات صنعتی قرار دادید ولی مطمئن باشید اگه هر کدوم رو میذاشتید اینجا دو سه روز ما روش فکر می کریم بعد جوابو می گفتین هم شیرینتر بود هم یادمون میموند.

icejabin

عضو جدید
سلام دوستان
من کارمند یکی از پالایشگاههای کشورهستم .
یک سوال دارم در مورد reboiler ها. البته نمیدونم اینجا جای درستیه واسه بیان این سوال یا نه . چون تازه واردم . امیدوارم که بتونین کمکم کنین

اگه دقت کرده باشید در ریبویلر ها کنترل ولو همیشه بر روی مسیر condensate قرار داره . اما در واحد تصفیه گاز با آمین (MEA) در ریبویلر برج regenerator کنترل ولو بر روی مسیر ورودی steam به ریبویلر قرار داره و در مسیر condensate از steam trap استفاده شده .
این موضوع تقریبا یک استثنا هست . می خواستم بدونم کسی میتونه راهنمایی کنه . ممنونم .

ahmadreza.rahbar

عضو جدید
به نظرمن چون تحت فشار می باشه وبستگی به میزان خلاءبرج داره.

به خاطر خلوص بیشترمحصول

جریان برگشتی به برج رابیشترمی کنیم.وپمپ استندبای رابه سرویس میاریم.

بالا