دانستنی های هواوفضا جهان

Elliott

عضو جدید
1655373017545.png

کره جنوبی برای دومین تست راکت فضایی خود آماده می شود .

وسیله پرتاب ماهواره کره ای شماره ۲ ، معروف به نوری ، از گوئونگ ، در حدود ۵۰۰ کیلومتری جنوب سئول پرتاب می شود.

چنین پرتاب هایی برای یک برنامه فضایی ضروری است ، اما می تواند کاربردهای نظامی نیز داشته باشد.

تحقیقات و ساخت راکت نوری برای کره جنوبی حدود چند میلیارد دلار هزینه داشته است. وزن آن ۲۰۰ تن و طول آن ۴۷.۲ متر است و دارای شش موتور سوخت مایع است.

اولین پرتاب راکت نوری در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ انجام شد و با وجودی که پرتاب موفق بود ولی محموله ماکتی نتوانست به سرعت مداری مورد نظر برسد
 

Elliott

عضو جدید
1655373853911.png
جدیدترین تصاویر از سکوی شماره یک پایگاه فضایی سمنان که توسط شرکت مکسار منتشر شده است نشان از ادامه کار ایران در این سکو برای پرتاب راکت فضایی ذوالجناح دارد

مرحله اول راکت نصب شده و مرحله دوم نیز در حال نصب است

با توجه به اینکه این راکت در مراحل اول و دوم خود از سوخت جامد استفاده می کند پیش بینی زمان پرتاب بسیار مشکل است
 

Elliott

عضو جدید
1655549541965.png

از امشب تمام سیارات به مدت یک هفته به صف می شوند! تماشاگران آسمان از امشب شانس این را خواهند داشت تا تمام سیارات اصلی منظومه شمسی رادر جنوب شرقی آسمان در کنار هم ببینند - در حالی که ماه نیز از امشب در این ترکیب قرار میگیرد!

این هم ترازی نادر شامل پنج سیاره است که به راحتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است: عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل. هر کدام به اندازه‌ای روشن هستند که حتی در آسمان‌های شهری آلوده به نور دیده شوند، ناهید درخشان‌ترین و عطارد کم‌نورترین. به نظر می رسد که نزدیک ترین سیارات ما در سراسر آسمان به همان ترتیبی که فاصله آنها از خورشید است، چیده شده اند.
 

Elliott

عضو جدید
اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ رادیویی بزرگ چین، یک انفجار رادیویی مرموز و تکرارشونده را شناسایی کردند که از یک کهکشان کوتوله در فاصله ۳ میلیارد سال نوری از زمین سرچشمه می‌گیرد.

انفجارهای رادیویی سریع، اسرار آمیز هستند و به ندرت به صورت انفجار انرژی در فضا یافت می‌شوند. این نوع انفجار حدود یک دهم ثانیه طول می‌کشد و انرژیی که در یک میلی ثانیه در این انفجار آزاد می‌شود به اندازه‌ی انرژیی است که خورشید در ده هزار سال ساطع می‌کند.

مشاهدات جدید نشان می‌دهد این انفجار رادیویی تکرارشونده به طور مداوم امواج رادیویی ضعیف‌تری نیز منتشر می‌کند. دانشمندان هنوز منشاء دقیق آن را نمی‌دانند اما مگنتارها( نوعی ستاره نوترونی) کاندید هستند. o_Oo_Oo_O
 

پیوست ها

  • 1655549644175.png
    1655549644175.png
    727.6 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Elliott

عضو جدید
1655554005828.png


تصاویر زیبایی که اولگ آرتیمف کیهانورد روسی ایستگاه فضایی بین المللی از خلیج فارس گرفته است

1655554067265.png
 

Elliott

عضو جدید
1655710022540.png

فضاپیمای واسخود ۲ در حال آماده سازی در پایگاه فضایی بایکونور

این فضاپیما در روز 18 مارس سال 1965 از" پایگاه فضایی بایکونور" در اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد. فرمانده پرواز، پاول بلیایف و ناوبر آن، آلکسی لئونوف بود و در طی این ماموریت اولین پیاده روی فضایی جهان انجام شد
 

Elliott

عضو جدید
1655710134274.png

این عکس طولانی مدت از ایستگاه فضایی بین المللی در ارتفاع 259 مایلی از کشور جزیره ای وانواتو در شمال شرقی استرالیا گرفته شده است. کهکشان راه شیری در بالای درخشش جوی زمین که افق سیاره را پوشانده است، تصویر شده است.
 

Elliott

عضو جدید
1655710297793.png

در کهکشان‌ راه‌شیری صد میلیون سیاهچاله وجود دارد، اما داشمندان تا به حال هیچگاه سیاهچاله‌ای تنها را کشف نکرده بودند.

✅حالا تلسکوپ فضایی هابل پس از شش سال رصد دقیق، برای اولین بار سیاهچاله‌ای تنها را شناسایی کرد و دانشمندان موفق شدند جرم آن را اندازه‌گیری کنند.

✨این سیاه چاله سرگردان در فاصله تقریبا 5000 سال نوری از ما و در بازوی کمان-شاه‌تخته کهکشان راه شیری قرار گرفته است.

💥 اکثر سیاهچاله‌ها به‌عنوان بخشی از یک سامانه دوتایی متشکل از یک سیاهچاله و یک ستاره یا در مناطق شلوغ در مرکز کهکشان شناسایی می‌شوند.

✔️دانشمندان برای کشف این سیاهچاله‌ از همگرایی گرانشی استفاده کردند و انحراف نور ستارگان پشت این سیاهچاله (بر اثر گرانش آن) را تشخیص دادند.

⚡️تیم تحقیقاتی جرم سیاهچاله را حدود 1.6 تا 4.4 برابر خورشید تخمین زده‌اند. حد پایین این تخمین به معنی وجود ستاره نوترونی و حد بالا نشان دهنده یک سیاهچاله‌است.
 

Elliott

عضو جدید
فقط برای یادآوری اندازه زمین در مقایسه با اندازه مشتری 🌎

1655818496111.png
 

Elliott

عضو جدید
1655902722787.png

چینی‌ها وجود آب روی ماه را تأیید کردند

چین در ادامه رقابت خود با آمریکا در کاوش‌های فضایی، توانست با نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح ماه، آب را در این سیاره کشف کند.

لی چونلای، دانشمند سیاره‌شناسی در رصدخانه ملی نجوم آکادمی علوم چین: این نخستین‌بار در جهان است که نتایج تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه‌های بازگشتی ماه و داده‌های طیفی از بررسی‌های سطح ماه در محل به‌طور مشترک، برای اندازه‌گیری شکل و مقدار آب در نمونه‌های قمری مورد استفاده قرار گرفت.

پارواتی پرم، محققی که در این تحقیق شرکت نداشته گفت که میزان آب کشف شده در طول این ماموریت کمتر از حد انتظار بوده است. از سویی ممکن است جمع‌آوری نمونه‌ها در دمای ماه نزدیک به ۹۳درجه سلسیوس، تأثیر زیادی روی نتایج این مطالعه داشته باشد.
 
بالا