خاكشير در چه مواردی استعمال میگردد

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خاكشير گياهي است علفي يكساله يا دو ساله كه ارتفاع ساقه آن تا يك متر نيز مي رسد . پائين گياه كرك دراست در حاليكه بالاي آن بدون كرك مي باشد .
تخم اين گياه كه همان خاكشير است ريز و كمي دراز و معمولا به دو رنگ وجود دارد يكي از آنها قرمز كه داراي طعم كمي تلخ است و ديگري برنگ قرمز تيره مي باشد .
تركيبات شيميايي:
خاكشير داراي تعدادي اسيد چرب مانند اسيد لينوئيك ،‌اسيد لينولنيك ، اسيد اولئيك ،‌اسيد پالمتيك و اسيد استئاريك مي باشد . ضمنا در خاكشير اسانس روغن فراري وجود دارد كه داراي مواد بنزيل و ايزوسيانات است
خواص داروئي:
خاكشير از نظر طب قديم ايران گرم و تر است .
1)التيام دهنده زخم و جراحات است .
2)جوشانده خاكشير براي رفع اسهال هاي ساده و رفع ترشحات زنانگي مفيد است .
3)خاكشير ادرار آور است .
4)خاكشير تب بر است .
5)براي دفع كرم مفيد است .
6)التهاب كليه را برطرف مي كند.
7)سرخك و مخملك را دوا مي كند .
8)خاكشير صدا را باز مي كند .
9)براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد .
10)از گلها و برگهاي گياه مي توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد .
11)سنگ كليه را دفع مي كند.
12)براي دفع سنگ كليه مي توان خارشتر ،‌خاكشير و ترنجبين را با هم مخلوط كرده وصبح ناشتا خورد .
13)براي برطرف كردن جوشهاي صورت كه بعلت خوردن چربي و شيريني زياد ايجاد مي شود بايد جوشانده يك قاشق ترنجبين را با دو قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا ميل ميل كنيد تا جوشها از بين برود.
مضرات :
بعضي از افراد هنگاميكه خاكشير مي خورند ممكن است سردرد بگيرند اينگونه شاخاص بايد خاكشير را با كتيرا بخورند . lenjan.ir
 

تیرنگ

عضو جدید
[h=2] خواص خاكشیر و نحوه‌ی مصرف آن[/h] مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی


hee133.jpg

خواص خاکشیر عبارتند از :
* خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.
*
التیام دهنده زخم و جراحات است.

*
جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال‌های ساده و رفع ترشحات زنانگی مفید است.

*
خاکشیر ادرار آور است.

*
خاکشیر تب‌بُر است.

*
برای دفع کرم مفید است.

*
التهاب کلیه را برطرف می‌کند.

*
سرخک و مخملک را دوا می‌کند.

*
خاکشیر صدا را باز می‌کند.

*
برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید.

*
از گلها و برگهای گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد.

*
سنگ کلیه را دفع می‌کند. برای دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، ‌خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده وصبح ناشتا خورد.

برای برطرف کردن جوشهای صورت که بعلت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می‌شود باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آن را میل میل کنید تا جوشها از بین برود.


توجه:بعضی از افراد هنگامیکه خاکشیر می‌‌خورند ممکن است سردرد بگیرند اینگونه اشخاص باید خاکشیر را با کتیرا بخورند.

نحوه مصرف:می توانید آن را بشویید . سپس به همراه کمی شکر یا نبات در یک لیوان آب سرد بریزید و بخورید.


خواص خاکشیر
نروید بر زمین هرگز گیاهی
که ننوشته ست بر برگش دوایی (نظامی)
خاکشیر یا خاکشی یا شفترک یا خاکشور یا خاکژی گیاهی است از تیره صلیبیان به ارتفاع 20 سانتی‌متر الی یک متر که به طور خودرو در باغ‌ها و صحراها می‌روید. دارای برگ‌هایی با بریدگی زیاد و گل‌های زرد روشن از تیره شب‌بو می‌باشد. از نظر تنوع دو نوع دارد؛ یکی تلخ که دانه‌های آن ریز و رنگ‌هایش مایل به سرخی است و گونه دیگر شیرین که دانه‌های آن بزرگ‌تر بوده و رنگش سرخ تیره می‌باشد. هر دو نوع گیاه یاد شده در اغلب نواحی ایران مخصوصاً دامنه‌های جبال البرز و در بیابان‌ها رشد می‌کند.

خواص کلی و درمانی خاکشیر
1.زخم‌ها و جراحات را التیام می‌بخشد.
2.در رفع اسهال روده و خونی و از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج می‌توان استفاده کرد. 3.دانه‌های خاکشیر اندکی ضدعفونی کننده، ضد کرم و تب بر هستند.
4.ملین و خنک کننده با آب سرد است.

5.بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی می‌افزاید و اشتها را باز می‌کند.

6.تنظیم کننده دستگاه گوارشی بوده و ابتلاء معده را به بیماری‌ها مرتفع می‌سازد.

7.خوردن آن سبب نیکویی رنگ و رخسار می‌گردد. در این صورت خاکشیر را با دو برابر وزن آن، شکر مخلوط کنید و تا ده روز بخورید.

8.گرفتگی ادرار را برطرف می‌سازد و فربه‌کننده است.

9.دل مالش و دل ضعفه را از بین می‌برد.

10.برای رفع بیماری‌های نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلی مفید است.

11.برای اسهال ساده کودکان شیرخوار اثر دارد.

12.به عنوان خنک کننده در امراض حصبه و آبله تجویز شده است.


13.اگر با شیر تازه خورده شود، بدن را چاق می‌کند.
14.خاکشیر را بکوبید، شب موقع خوابیدن، کف پا تا مچ را با آن ضماد نمایید، در تسکین و بهبود فشار خون اثر دارد.
15.روی ور‌م‌های سخت و سرطانی، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نمایید.

16.از دانه‌های خاکشیر به عنوان پادزهر به نحو زیر می‌توان استفاده کرد؛

پنج گرم دانه را شسته و با گلاب یا آب خالص آن قدر بجوشانید تا شکفته شود و بعد آن را نیم‌گرم به مسموم بخورانید. به این صورت، قی آورده و ایجاد تهوع می‌نماید و این عمل را چند مرتبه تکرار کنید تا قی بند آید.
17.بزرگسالان معمولاً دانه خاکشیر را پس از پاک کردن و شستن کامل به مقدار 10 تا 20 گرم در آب خیسانده، صبح ناشتا با آب و عسل مخلوط و برای چند روز متوالی می‌نوشند.

18.برای رفع اسهال ساده کودکان شیرخوار می‌توان مقدار یک قاشق غذاخوری خاکشی پاک کرده را در ظرفی ریخته بر روی آتش ملایم به هم بزنند تا خاکشی بو داده شود و سپس کمی آب و عسل به آن افزوده هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری از آن را به کودک بخورانند.

گفتنی است؛ در تدوین و نگارش مقاله حاضر، علاوه بر دانسته‌های شخصی از منافع موثق نیز سود جسته شده است.
فصل تابستان كه می‌رسد بازار مصرف خاكشیر و شربت آبلیمو هم داغ می‌شود. خاكشیر از زمان‌های گذشته كاربرد داشته است و بهترین كاربرد آن به خاطر خاصیت ضدعفونی‌كننده‌اش می‌باشد و برای ناراحتی‌های روده مثل اسهال یا حتی یبوست مفید است.
شربت خاک شیر و شربت آبلیمو دارای خاصیت خنک کنندگی بوده و برای گرمازدگی مفید است.
افرادی که دچار گرمازدگی می شوند علاوه بر آب، مقداری از نمک بدن خود را هنگام عرق کردن از دست می دهند. شربت های آبلیمو و خاک شیر علاوه بر اینکه آب از دست رفته بدن را جبران می کند تامین کننده املاح از دست رفته بدن نیز هستند. نوشیدن آب به تنهایی در افراد گرمازده نمی تواند املاح از دست رفته بدن آنان را بازگرداند. علاوه بر این شربت ها، دوغ نیز برای تامین املاح بدن در افراد گرمازده، فرآورده مناسبی به شمار می رود. برخی دیگر از شربت های گیاهی مانند بیدمشک و عرق نعناع نیز خاصیت خنک کنندگی دارد اما تامین کننده املاح از دست رفته بدن نیستند.
این گیاه را به صورت خیس كرده استفاده می‌كنند و در موارد جراحات و تب‌های زیاد بسیار موثر است و همچنین بو داده آن اسهال‌های سخت را درمان می‌كند. .
خاكشیر التهاب كلیه را برطرف می‌كند. برای از بین بردن كهیر و التهابات پوستی از خاكشیر استفاده كنید.

خاكشیر دارای تعدادی اسید چرب مانند اسید لینوئیك، اسید لینولنیك، اسید اولئیك، اسید پالمتیك و اسید استئاریك است.

این گیاه التیام‌دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن برای رفع اسهال‌های ساده مفید است.

خاكشیر تب‌بر است، این گیاه همچنین ادرارآور است و التهاب كلیه را برطرف می‌كند. از دیگر خواص خاكشیر می‌توان به درمان سرخك و مخملك اشاره كرد. این گیاه نیز برای رفع گرفتگی صدا مفید بوده و كهیر و التهابات پوستی را از بین می‌برد. از گل‌ها و برگ‌های این گیاه می‌توان برای رفع بیماری ناشی از كمبود ویتامین C استفاده كرد. برای برطرف كردن جوش‌های صورت كه به علت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می‌شود باید جوشانده یك قاشق ترنجبین را با ۲ قاشق غذاخوری خاكشیر مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا به مدت ۲ هفته میل شود تا جوش‌ها از بین بروند.منبع :سلامت نيوز

 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
1)التيام دهنده زخم و جراحات است .

روش استفاده:
خاکشیر را خیس کرده و بکوبید و درمحل زخم قرار دهید. و ببندید..تا 2ساعت و بعد با اب سرد بشویید.
 

تیرنگ

عضو جدید
در چین از تخم خاكشیر به عنوان ملین و تب‌بر و براى تسكین التهاب پوست ازجمله كهیر استفاده مى‌شود.
در هندوستان از گلها و برگهاى گیاه به عنوان قابض و داروى رفع كمبود ویتامین‌ C استفاده مى‌شود.تخم خاكشیر كه تلخ است را براى نرم كردن سینه و به عنوان تونیك ودر موارد برونشیت به عنوان تب‌بر و در موارد اسهال خونى استفاده مى‌كنند.تخم‌خاكشیر را براى دفع كرم معده و در موارد سنگ كلیه نیز مى‌خورند.مرسوم است  ٨ گرم از تخم خاكشیر را با شربت قند مخلوط كرده و براى كاهش تب و كهیر بلع‌میكنند.

اما از نظر حكماى طب سنتى ایران،خاكشیر از نظر طبیعت گرم و تر است و از نظرخواص معتقدند كه براى تقویت معده و هاضمه و ازدیاد اشتها و براى رفع گرفتگى‌آواز و روشن شدن رنگ چهره مفید است،ضمنا براى كاهش حدت سرخجه،سرخك،جدرى یا آبله و شرى(مخملك)مى‌خورند،نافع است.اگر حدود  ۶  گرم ازآن خورده شود براى اخراج اخلاط سینه و ریه مفید است و اگر مخلوط با شیر خورده‌شود براى باز شدن رنگ چهره و افزایش نیروى جنسى نافع است.معمول است كه آن‌را در آب یا شیر و به‌هرحال با شكر شیرین كرده به صورت شربت مى‌خورند.اگرتخم خاكشیر را سنگ‌شو نموده و با گلاب یا آب خالص بجوشانند تا شكفته شود وقدرى از آن بخورند قى‌آور است و از آن در موارد مسمومیت كه لازم است قى‌آورده شود استفاده مى‌شود.شیافى كه از تخم خاكشیر تهیه شود و در مهبل گذارندبراى التیام زخم رحم و كمك به وضع حمل مفید است.در برخى مزاجها خوردن‌خاكشیر ایجاد سردرد مى‌كند،در این موارد باید با كتیرا خورده شود.مقدار خوراك‌آن  ١٠ - ٨  گرم است.

به دانه‌هاى دو گیاه دیگر نیز خاكشیر گفته مى‌شود،یكى به نام علمى‌ .L oiri muirbmysiS كه در اطراف تهران در بوشهر و بلوچستان مى‌روید و دیگرى‌ .L mudnaper mumisyrE كه آن هم گیاهى است یكساله و در اطراف تهران،شمال‌رودبار،مزارع لاهیجان،مزارع غلات منطقهء ایسپیلى‌ییلاق و در آذربایجان درامیرآباد و ابراهیم‌آباد و در غرب در خرم‌آباد،كرمانشاه و در چمنزارهاى اطراف‌بوشهر مى‌روید كه از تخم آنها به عنوان تخم خاكشیر و با خواص مشابه با آن استفاده‌مى‌شود.
 

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
در چین از تخم خاكشیر به عنوان ملین و تب‌بر و براى تسكین التهاب پوست ازجمله كهیر استفاده مى‌شود.
در هندوستان از گلها و برگهاى گیاه به عنوان قابض و داروى رفع كمبود ویتامین‌ C استفاده مى‌شود.تخم خاكشیر كه تلخ است را براى نرم كردن سینه و به عنوان تونیك ودر موارد برونشیت به عنوان تب‌بر و در موارد اسهال خونى استفاده مى‌كنند.تخم‌خاكشیر را براى دفع كرم معده و در موارد سنگ كلیه نیز مى‌خورند.مرسوم است  ٨ گرم از تخم خاكشیر را با شربت قند مخلوط كرده و براى كاهش تب و كهیر بلع‌میكنند.

اما از نظر حكماى طب سنتى ایران،خاكشیر از نظر طبیعت گرم و تر است و از نظرخواص معتقدند كه براى تقویت معده و هاضمه و ازدیاد اشتها و براى رفع گرفتگى‌آواز و روشن شدن رنگ چهره مفید است،ضمنا براى كاهش حدت سرخجه،سرخك،جدرى یا آبله و شرى(مخملك)مى‌خورند،نافع است.اگر حدود  ۶  گرم ازآن خورده شود براى اخراج اخلاط سینه و ریه مفید است و اگر مخلوط با شیر خورده‌شود براى باز شدن رنگ چهره و افزایش نیروى جنسى نافع است.معمول است كه آن‌را در آب یا شیر و به‌هرحال با شكر شیرین كرده به صورت شربت مى‌خورند.اگرتخم خاكشیر را سنگ‌شو نموده و با گلاب یا آب خالص بجوشانند تا شكفته شود وقدرى از آن بخورند قى‌آور است و از آن در موارد مسمومیت كه لازم است قى‌آورده شود استفاده مى‌شود.شیافى كه از تخم خاكشیر تهیه شود و در مهبل گذارندبراى التیام زخم رحم و كمك به وضع حمل مفید است.در برخى مزاجها خوردن‌خاكشیر ایجاد سردرد مى‌كند،در این موارد باید با كتیرا خورده شود.مقدار خوراك‌آن  ١٠ - ٨  گرم است.

به دانه‌هاى دو گیاه دیگر نیز خاكشیر گفته مى‌شود،یكى به نام علمى‌ .L oiri muirbmysiS كه در اطراف تهران در بوشهر و بلوچستان مى‌روید و دیگرى‌ .L mudnaper mumisyrE كه آن هم گیاهى است یكساله و در اطراف تهران،شمال‌رودبار،مزارع لاهیجان،مزارع غلات منطقهء ایسپیلى‌ییلاق و در آذربایجان درامیرآباد و ابراهیم‌آباد و در غرب در خرم‌آباد،كرمانشاه و در چمنزارهاى اطراف‌بوشهر مى‌روید كه از تخم آنها به عنوان تخم خاكشیر و با خواص مشابه با آن استفاده‌مى‌شود.
یکیش sisymbrium irio
یکیشم Erysimum repandum...
خود خاکشیر هم descurinia sophia ست...
 

تیرنگ

عضو جدید
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]این خواص دارویی درمانی خاکشیر را نشنیده اید[/FONT]


[FONT=&quot]شاید کمتر کسی درباره خاصیت شفابخش خاکشیر در درمان و تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه شنیده باشد. اما در بسیاری از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که استفاده از خاکشیر هنگام بروز التهاب‌های مجاری ادراری و کلیه بسیار موثر است، به ویژه زمانی که فردی مبتلا به بیماری سنگ کلیه است.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]همه ما از مادربزرگ‌ها یا قدیمی‌های فامیل درباره خواص صفرابر و ضدعطش خاکشیر (که عموم مردم آن را به نام خاکشیر می‌شناسند) مطالبی را شنیده‌ایم و نسخه‌های خانگی و کاربردی را می‌شناسیم اما تعداد کمی از ما با دیگر خاصیت‌های این دانه‌های ریز و خوش‌تراش سرخ‌رنگ آشنایی داریم. دانه‌هایی که نه‌تنها برای درمان برخی بیماری‌ها کاربرد دارند بلکه می‌توانند کیفیت زندگی ما را از این رو به آن رو کنند.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]درمان فشار خون روی پای شما
یکی دیگر از خواص معجزه‌آسای دانه‌های خاکشیر، کنترل و تسکین فشارخون است. اگر به فشارخون مبتلا هستید و در حال حاضر داروهای کنترل‌کننده فشارخون مصرف می‌کنید، می‌توانید از این شیوه برای اثربخشی بیشتر استفاده کنید. برای این منظور کافی است یک لیوان خاکشیر را به‌خوبی بکوبید و آن را به‌صورت پودری نرم درآورید، سپس در ظرفی ریخته و به مرور به آن آب اضافه کنید تا خمیری یک دست به دست آید. می‌توانید در هفته یک‌بار این مرهم را روی پاهایتان بمالید و شب تا صبح با آن بخوابید. این مرهم به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید فشارخون خود را کنترل کنید.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]شربت خوشمز ضد بدبویی
اگر شما هم در گروه افرادی هستید که به‌دلیل افزایش خلط بلغم در بدن به بدبویی دهان مبتلا شده‌اید و نمی‌توانید به‌سادگی از شر این موضوع خلاص شوید، برای شما پیشنهاد جالبی داریم؛ از شربت ترنجبین و خاکشیر برای برطرف کردن بدبویی دهانتان استفاده کنید. تنها کافی است هر روز عصر یک لیوان از شربت ترنجبین و خاکشیر را بنوشید. ترنجبین را به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب خیس کنید و پس از صاف کردن آن را با یک تا ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کنید. نوشیدن این شربت به شما کمک می‌کند تا با دفع اخلاط ناسالم و بلغم اضافه به مرور احساس بهتری پیدا کنید و با اصلاح مزاج از شر بدبویی دهانتان راحت شوید.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]اگر پوستی باز و موی بدون شوره می‌خواهید [/FONT][FONT=&quot]…[/FONT][FONT=&quot]
برای از بین بردن لک‌های پوست به ویژه صورت یکی از بهترین روش‌ها، نوشیدن خاکشیر و ترنجبین است. افرادی که از این ترکیب به‌صورت روزانه و مستمر به مدت ۳ هفته استفاده کنند بعد از مدتی با روشنی پوست و از بین رفتن کک‌های صورت و پوست‌شان روبه‌رو می‌شوند. برای تهیه این ترکیب لازم است ترنجبین را ۵ ساعت در آب خیس کنید و[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] پس از این مدت آن را صاف کرده و به آن ۲ قاشق خاکشیر پاک کرده اضافه کنید و میل کنید. با نوشیدن این شربت گیاهی به مرور شاهد روشنی پوست و از بین رفتن لک‌ها خواهید بود؛ ضمن اینکه نوشیدن خاکشیر ۲ تا ۳ لیوان در روز به افرادی که به شوره‌ و خارش سر مبتلا هستند توصیه شده است. نوشیدن خاکشیر به این افراد کمک می‌کند تا با اصلاح مزاج برای همیشه با شوره و خارش پوست سرشان خداحافظی کنند.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]برای حل یک مشکل
یکی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] دیگر از خواص معجزه‌آسای خاکشیر درمان یبوست‌های ناشی از غلبه سودا در بدن و یبوست‌‌های ناشی از اضطراب و تنش‌های عصبی است. یکی از مهمترین علائم این نوع یبوست تکه‌تکه خارج شدن مدفوع از بدن است. حتی گاهی مقداری از مدفوع در روده‌ باقی می‌ماند و بدن قادر نیست روده‌ها را به‌درستی تخلیه کند و این مسئله به مرور زمان موجب بروز مشکلاتی برای سلامت فرد می‌شود، چرا که باقی ماندن مدفوع در روده‌ها موجب جذب مواد سمی و ناسالم از طریق جداره روده می‌شود. برای درمان این نوع یبوست و همین‌طور درمان یبوست و کم‌آبی ناشی از کهولت سن نسخه‌ای گیاهی و بسیار ساده وجود دارد. به گفته درمانگران مصرف[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] یک قاشق غذاخوری خاکشیر کوبیده شده به همراه قندآب می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود سوءمزاج و درمان یبوست داشته باشد.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]بخور ضد سرخک
همه ما به‌خوبی می‌دانیم که با گرم‌شدن هوا فصل بیماری‌هایی مانند آبله‌مرغان و سرخک از راه می‌رسد. چه بخواهیم چه نخواهیم کودک خردسال ما نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و دیر یا زود با بدنی مملو از دانه‌های ریز و قرمزرنگ آبله مرغان مقابل چشمتان ظاهر می‌شود. چاره‌ای نیست تنها راه‌حل این است که برای آسایش هر چه بیشتر او دست به‌کار شوید و چه چیز بهتر از نسخه‌های گیاهی و طبیعی. نوشاندن شربت خاکشیر کم‌شیرین به کودک مبتلا به آبله‌مرغان و سرخجه یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش حرارت درونی و خارش برون‌ریزی‌های پوستی است، بنابراین در روز ۳ تا ۴ لیوان خاکشیر برایش تهیه کنید و درصورتی که می‌توانید بدن کودک‌تان را با کمک دانه‌های سرخ‌رنگ خاکشیر بخور دهید. برای این کار می‌توانید از یک منقل کوچک یا اسفند دودکن استفاده کنید. به این ترتیب خاکشیر را روی حرارت قرار دهید و با دودی که از آن به‌دست می‌آید بدن کودک را بخور دهید. این کار به کاهش سوزش، خارش و التهاب بیماری کمک می‌کند.[/FONT]
[FONT=&quot]از رایج‌ترین اختلال فصل گرم می‌ترسید؟
ابتلا به اسهال در فصل تابستان یکی از شایع‌ترین اختلالاتی است که در گروه سنی کودکان بسیار شایع است. درمانگران طب سنتی ایران برای درمان این مشکل دارویی را تجویز می‌کنند که در تمامی خانه‌ها امکان تهیه و مصرف آن وجود دارد. برای تهیه این دارو کافی است خاکشیر را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید. این ترکیب را متناسب با سن بیمار و هردو ساعت یک بار برای او تجویز می‌کنند. این مخلوط از یک قاشق غذاخوری تا یک سوم استکان[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] برای خردسالان تجویز شده است.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]ناشتا بخورید، چاق می‌شوید
اگر تصمیم دارید وزن خود را افزایش دهید و برای این کار دست به دامن انواع و اقسام مکمل‌های غذایی و دارویی شدید به توصیه ما عمل کنید. هر روز صبح ناشتا پیش از آنکه سراغ صبحانه بروید از شربت خاکشیر و شیر میل کنید. به این ترتیب می‌توانید با نوشیدن این خاکشیر صبح ناشتا به درمان لاغری و افزایش وزن خود به مرور زمان کمک کنید. به اعتقاد درمانگران درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌شود، بنابراین افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند و البته توجه داشته باشند که از سلامت شیر و پاکیزه بودن آن مطمئن شوند.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]اگر التهاب مجاری ادراری دارید
شاید کمتر کسی درباره خاصیت شفابخش خاکشیر در درمان و تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه شنیده باشد. اما در بسیاری از متون طب سنتی به این موضوع اشاره شده است که استفاده از خاکشیر هنگام بروز التهاب‌های مجاری ادراری و کلیه بسیار موثر است، به ویژه زمانی که فردی مبتلا به بیماری سنگ کلیه است و وجود سنگ در کلیه وی موجب بروز التهاباتی در موضع کلیه یا مجاری ادرار وی شده است. در این حالت نوشیدن روزانه ۴ تا ۵ لیوان خاکشیر که با شیرینی طبیعی مثل سکنجبین شیرین شده باشد بسیار مفید دانسته شده است.[/FONT][FONT=&quot][/FONT] 
Similar threads
Thread starter عنوان تالار پاسخ ها تاریخ
آ موارد طبی استعمال گاو زبان گیاهان دارویی در درمان بیماری ها 2

Similar threads

بالا