تغيير موقعيت مدارگرد «اوديسه» براي مشاهده فرود كاوشگر «كنجكاوي» در سياره سرخ

ZEUS83

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1] تغيير موقعيت مدارگرد «اوديسه» براي مشاهده فرود كاوشگر «كنجكاوي» در سياره سرخ

[/h]


دانشمندان ناسا توانسته‌اند با موفقيت موقعيت مداري فضاپيماي «اوديسه» را براي قرار دادن آن در يك وضيت بهتر براي ارائه تائيديه سريع از فرود موفق كاوشگر «كنجكاوي» در روزهاي آينده در سطح اين سياره تغيير دهند.
به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، فضاپيماي آزمايشگاه علمي مريخ ناسا با محموله كاوشگر «كنجكاوي» مي‌تواند در زمان ورود به جو مريخ و پيش از فرود در سطح آن، اطلاعات محدودي را به طور مستقيم به زمين ارسال كند.


اين در حال است كه در آن زمان زمين در زير افق مريخي از منظر فضاپيماي در حال فرود خواهد بود كه مسير مستقيم ارتباطي را مسدود مي‌كند. در اين وضعيت مدارگرد اديسه اين فرآيند ارتباطي را سرعت خواهد بخشيد.
ناسا در جريان يك نشست مطبوعاتي در اواسط ماه ژوئيه گزارش كرد كه «اوديسه» كه ابتدا قرار بود يك ارتباط بلادرنگ را با «كنجكاوي» براي دانشمندان زمين ارائه كند، در روز 11 ژوئيه (21 تير) وارد موقعيت ايمن شد.


اين وضعيت ممكن است بر عمليات ارتباطي تاثير گذاشته باشد، اما فرود كاوشگر بدون اشكال انجام خواهد شد. بدون يك مانور تغيير موقعيت، «اوديسه» ممكن است دو دقيقه پس از فرود «كنجكاوي» به محل برسد.


هفته گذشته،‌ يك رانشگر فضاپيما براي حدود شش ثانيه روشن شده و مدارگرد مريخي «اوديسه» را حدود شش دقيقه در مدار خود به جلو راند. اين مدارگرد اكنون از حالت اجرايي عادي برخوردار بوده تائيديه فرود كنجكاوي بايد در اوايل روز ششم اوت(16 مرداد) به وقت آمريكا به زمين برسد.
دو مدارگرد ديگر مريخ يعني مدارگرد اكتشافي مريخ ناسا و مارس اكسپرس آژانس فضايي اروپا (اسا) نيز براي دريافت انتقالات راديويي از آزمايشگاه علمي مريخ در جريان فرود آن در موقعيت قرار خواهند گرفت. اگرچه اطلاعات دريافتي توسط اين مدارگردها براي انتشار بعدي و نه اطلاعات بلادرنگ هستند

 
بالا