تایتانیک ایران هم بالا آمد!

dina arian

عضو جدید
کاربر ممتاز

کشتی 270 متری رافائل که در دهه 60 میلادی ساخته شده بود، توسط شاه وقت ایران از ایتالیایی‌ها خریداری شد. این کشتی تجملی با 60 متر پهنا و گنجایش 1800 مسافر، یک شهرک تفریحی پر تجمل بود، با 6 استخر مخصوص کودکان و بزرگسالان و 750 کابین به صورت سوئیت‌های بزرگ و کوچک که در توصیف آن گفته می شد حمام‌ هایش با مرمرهای گرانبهای ایتالیا پوشیده شده بود.

هدف از خرید این کشتی این بود که در یکی از جزایر ایران(بوشهر) مستقر شود و جاذبه ‌ای برای جهانگردان خارجی از جمله ثروتمندان کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس باشد تا برای مدتی از امکانات تفریحی آن استفاده کنند.


این خرید، همزمان با وقوع انقلاب اسلامی(جنگ) شد.

اما سرانجام روز 26 آبان سال 62 دو هواپیمای عراقی در ضمن بمباران خارک و بوشهر چند موشک هم به رافائل بی آزار و محترم زدند که تا نیمه اش در آب فرو رفت اما وجودش مزاحم تردد کشتی ها شد. در این زمان یک یدک کش، رافائل را که دیگر کسی داوطلب خریدش نبود، به منطقه ای دیگر منتقل کرد اما یک ماه بعد زمانی که رافائل بدون برق خاموش مانده بود، کشتی باری ایران سیام به آن خورد و کاری را که هواپیماهای عراق آغاز کرده بودند به پایان برد.
رافائل شش سال بعد از آن که به سواحل ایران آمد، آرام آرام به زیر آب رفت، تکه تکه شد و مانند عروسی جان باخته و زنگ زده، نزدیک بوشهر زیر آب خفته بود. فرو رفتن این کشتی تفریحی که بزرگترین کشتی مغروق در خلیج فارس است تا امروز هم اثرات و تبعاتی برای تردد کشتی ها و محیط زیست دریایی کشورمان داشته است.
اما اکنون خبری خوش از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در اختیار ما قرار گرفته که نشان می دهد قرار است، رافائل پس از دقیقا 30 سال و 30 روز، از خواب شیرین بیرون بیاید و دولت با کمک متخصصان مجرب و تجهیزات نیروی دریایی ارتش، قصد دارد این کشتی را از آبهای بوشهر خارج کند.

به گفته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به اینکه متخصصان کشورمان، تجربه عملی برای خارج سازی کشتی های غول پیکر از عمق دریا نداشته اند، بررسی ها نشان داد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی توان بررسی محاسبات و انجام این کار را داراست و اکنون نمایندگان قوه مجریه و ارتش، در حال بررسی و استخراج دستورالعمل های لازم و دستیابی به توافق با نیروی دریایی ارتش هستند.
اگرچه تجربه ناموفق خارج سازی نفتکش سونگ بونگ متعلق به کره جنوبی، از عمق آبهای جزیره خارک باعث شده بود تا مسئولان کشورمان با احتیاط بیشتری درباره رافائل برنامه ریزی کنند، اما تجارب و تخصص بالای نیروی دریایی ارتش باعث شده تا بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، احتمالا تا پایان سال 93 این عملیات با موفقیت به پایان برسد و تایتانیک ایرانی بار دیگر خورشید را به نظاره بنشیند.
 

dina arian

عضو جدید
کاربر ممتازچند نکته رو بگم در مورد کشتی رافائل که توی متن راجبش صحبت نشده بود...
یکی اینکه برای دولت و مردم ایتالیا فوق العاده مهم و قابل احترام بوده و به عنوان یک گنجینه ملی بهش نگاه میکردند...
خبر منهدم شدن این کشتی در ساحل بوشهر به فوریت و از تمامی رسانه های ایتالیا به عنوان خبر فوری پخش میشه و مردمش بخاطر این قضیه عزادار میشن...
درباره ابعاد این کشتی هم در متن چیزی نیومده ولی بهتره بدونید از نظر شکوه،و بزرگی همپای تایتانیک بوده...

سندهاش هم توی سایتی که گذاشتم هست...
ممنون از حضورتون
 

noosheen1

عضو جدید
حیف شده ها!
من که خیلی غصه خوردم!:w04:
ولی اگه ایتالیایی ها انقدر دوستش داشتن چرا فروختنش؟!
 

Similar threads

بالا