بـــــــــورس

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
ارائه گزارش سهام‌عدالت به وزیر اقتصاد

فارس- ريیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: هماهنگی‌ لازم و گزارش کار مربوط به اقدامات انجام شده درباره سهام عدالت به وزیر امور اقتصاد و دارایی ارائه شده و پس از نهایی شدن نظرات، سازوکار معاملات آن به طور رسمی اعلام خواهد شد.
احمد‌وند همچنین درباره تکلیف سهام عدالت افراد تازه متولد شده بعد از توزیع سهام عدالت نیز گفت: فعلا بنایی برای ارائه سهام عدالت به افراد جدید و تازه متولد شده نداریم و باید اطلاعات افرادی که تاکنون سهام عدالت دریافت کرده‌اند، به روز شود.
معاون وزیر اقتصاد افزود: در این میان امکان دارد افرادی هم از دنیا رفته باشند که اطلاعات این دسته از افراد نیز در حال به روز رسانی است.
ريیس سازمان خصوصی‌سازی درباره ساز و کار اجرایی واگذاری سهام عدالت به طور مستقیم به مردم گفت: در این باره فرهنگ‌سازی‌های لازم و بستر سازی‌ برای معرفی این سهام به مردم انجام خواهد شد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
بورس تمایل به بهبود دارد، ارز و طلا از نوسان افتاد
ثبات نسبی در بازارها

دنياي اقتصاد- همزمان با تحولات جدید در عرصه بین‌المللی، نشانه‌های آشکاری از بازگشت رونق به بازار سهام و نيز ثبات قیمتی در بازارهای غیر‌رسمی ارز و سکه دیده می‌شود. در بورس اوراق بهادار با اینکه گفته می‌شود ریسک حمله احتمالی آمریکا به سوریه می‌تواند بازار را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ اما شرایط جدیدی که به واسطه حجم بالای معاملات به وجود آمده، فعالان بازار را امیدوار کرده که افت بازار چه از نظر شاخص و چه از نظر اصلاح قیمت در برخی از صنایع پایان گرفته است، ضمن اینکه حضور پر رنگ سهامداران حقوقی در معاملات دیروز بازار سهام نیز، نشانه‌ای مثبت برای پایان روزهای منفی بورس قلمداد شد. همزمان در بازار غیر‌رسمی ارز و سکه نیز کاهش تقاضای کلان که با گران شدن عملیات واردات تشدید شده است؛ شرایطی را فراهم کرده که ثبات قیمتی به بازار برگردد. در حال حاضر، برخی مجوزهای افزایش قیمت کالاهای تولیدی در شرکت‌های بورسی به افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها منجر شده و جذابیت بازار سهام را بیشتر کرده است؛ در این شرایط سرمایه‌گذاری روی سکه و ارز به حاشیه رانده شده و انتظار برای ثبات قیمتی در بازار غیر‌رسمی را افزایش داده است.
جنب پل حافظ
نشانه‌هاي بازگشت بازار
گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد شرایط معاملاتی بهتری بود هر چند که تداوم وضعیت نامناسب شرکت مخابرات ایران در کنار افت نماد پالایشگاه اصفهان در بازگشایی همچنان مانع از رشد شاخص شد. روز گذشته شروع معاملات با خرابی سیستم معاملاتی همراه بود که همین امر نیز موجب شد بازار با تاخیری نیم ساعته فعالیت خود را شروع کند.
در بازار دیروز شاخص بورس 162واحد افت کرد و به مرز 57 هزار و 35 واحد رسيد تا زيان سرمايه‌گذاران از ابتداي شهريور به 8/3 درصد افزايش يابد. افت روز گذشته شاخص در شرایطی ثبت شد که سه نماد مخابرات، پالایشگاه اصفهان و مپنا در مجموع 285واحد تاثیر منفی داشتند که همین امر نیز در برابر رشد دیگر نمادها موجب افت شاخص شد. در اين زمينه معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار گفت: جهت‌گیری روز دوشنبه بازار مثبت بود و عمده دلیل افت شاخص بازگشایی نماد «شپنا» بود اما باتوجه به اینکه بخشی از سرمایه‌گذاران به نقدینگی سهام بازگشایی شده نیاز داشتند، فشار فروش در این سهم افزایش یافت و همین موضوع منجر به افت شاخص و تغییر جریان در بازار شد.
صحرایی با اشاره به حجم بالای معاملات گفت: فرصت مناسبی برای خرید بود و بسیاری از سرمایه‌گذاران که دید میان‌مدت و بلندمدت دارند، توانستند انتخاب‌های مناسب و خوبی داشته باشند و حضور پررنگ سهامداران حقوقی نشانه مثبتی برای پایان روزهای منفی بازار است. معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار با اشاره به اینکه بازار در حال تغییر جهت است، اظهار كرد: افت بازار چه از نظر اصلاح شاخص و چه از نظر اصلاح قیمت در برخی صنایع به پایان رسیده است، اما با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از این افت به دلیل ریسک سیستماتیک و آثار و تبعات ناشی از تهاجم احتمالی آمریکا به سوریه رقم خورده است، همچنان این ریسک می‌تواند بازار را تحت تأثیر خود نگه دارد.
صحرایی در پایان تاکید کرد: سرمایه‌گذاران اگر نگاه کوتاه مدت برای کسب سود را کنار بگذارند و با نگاه میان‌مدت و بلندمدت وارد بازار شوند، تحت تاثیر افت‌های مقطعی از بازار خارج نمی‌شوند، چون بازار سهام در مقایسه با سایر بازارهای رقیب همچنان از شرایط ممتاز و متفاوتی در سوددهی و نقدینگی برخوردار است.
اين در حالي است كه مخابرات ایران، بدون تردید بدترین عملکرد در هفته‌های اخیر بازار را رقم زده است و در خلال دو هفته اخیر با بیش از 20درصد افت نزدیک به 2هزار و 862میلیارد تومان زیان را برای سهامداران این شرکت به همراه آورده است. سهامداران عمده مخابرات ایران و شرکت‌های تابعه حمایت و بازارگردانی جدي را با وجود گره معاملاتي در اين نماد صورت نداده‌اند که همین مساله نیز افت شدید ارزش این شرکت را به همراه آورده است.
در همين حال در روزهای اخیر، دولت دکتر روحانی لغو برخی از پر حاشیه ترین واگذاری‌های دولتی را شروع کرده است. روز گذشته مهندس چیت چیان وزیر نیرو در شبکه خبر با بیان لغو واگذاری مهاب قدس خاطرنشان کرد: پیش‌پرداخت پروژه راه‌آهن گرگان _ بجنورد و بجنورد _ مشهد به میزان 600 میلیارد تومان است، اما در مجموع ارزش اموالی که طی این اقدام واگذار می‌شد بیش از 12 هزار و 600 میلیارد تومان است در حالی که ارزش پیش‌پرداخت 600 میلیارد تومان عنوان شده بود، بنابراین با تدبیری که صورت گرفت مصوبه قبلی لغو شد. چیت‌چیان با بیان اینکه پروژه راه‌آهن اجرا می‌شود، گفت: جلوی واگذاری سهام شرکت را گرفتند و قرار شد 15 درصد پیش‌پرداخت از جای دیگر پرداخت شود.
از سوي ديگر سهامداران شرکت پتروشیمی اصفهان نیز روز شنبه در نامه‌ای به ريیس جمهوری خواهان لغو واگذاری پتروشیمی اصفهان شدند؛ انتظار می‌رود دولت در قالب کمیته‌ای به درخواست سهامداران و کارکنان این شرکت‌ها در لغو واگذاری‌های صورت گرفته توجه کند. در تحولات کلان نگاه کارشناسان همچنان به سوی بحران سوریه است در این زمینه نظر کنگره آمریکا در مورد بحران سوریه امروز در اختیار بازار قرار خواهد گرفت.
در گروه مالی، سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه 400 درصدی شرکت بیمه البرز موافقت کرد. در اطلاعیه ارسالی اداره نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ تعداد سهام قابل انتشار 3 میلیارد سهم، ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال، مبلغ افزایش سرمایه 3 هزار میلیارد ریال، محل افزایش سرمایه مازاد تجدید ارزیابی دارايی‌های ثابت (زمین و ساختمان) و موضوع افزایش سرمایه افزایش ظرفیت سهم نگهداری مجاز، قبول اتکایی، افزایش سهم بازار و بهبود ضریب توانگری مالی اعلام شده است.
در گروه واسطه‌گری مالی یکی از صف‌های فروش بدون تحرک در هفته‌های اخیر مربوط به سرمایه‌گذاری بیمه بوده است. در مورد شرایط این شرکت مدیر سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در گفت‌وگو‌ با بورس نیوز عنوان کرد: ارزش روز پرتفوی بورسی «وبیمه» در حال حاضر و با احتساب ارزش افزوده 600 میلیون تومانی، مبلغ 20 میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌دهد. عبدالله عالی شوندی در ارتباط با وضعیت پرتفوی بورسی «وبیمه» اظهار كرد: این شرکت طی سال جاری سهام شرکت‌های سیمانی سرمایه پذیر را که سرمایه‌گذاری در آنها با بازدهی اندک همراه بوده، واگذار کرده و درآمدهای حاصل از آن را به سمت سرمایه‌گذاری در صنایع مطرح بورسی همچون فعالان گروه محصولات شیمیایی سوق داده است. همچنین فروش سهام شرکت‌های خودرویی موجود در پرتفوی بورسی نیز در برنامه کاری «وبیمه» قرار دارد. در این گروه، شرکت سرمايه‌گذاري ملي ايران با سرمایه‌ای معادل 290 میلیارد تومان اطلاعات و صورت‌های حسابرسی شده مالی میاندوره‌ای 6 ماهه منتهی به 31 خرداد 92 را منتشر کرده است.
این شرکت برای هرسهم در دوره 6 ماهه مبلغ 214 ریال سود خالص محقق نموده که در مقایسه با دوره مشابه سال مالی گذشته 69 درصد افزایش داشته است. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری پردیس نیز طی نامه‌ای اعلام کرده این شرکت یک قطعه ملک واقع در خیابان میرداماد را از طریق مزایده واگذار کرده که از محل این واگذاری به ازای هر سهم مبلغ 165 ریال با سرمایه 50 میلیارد تومان به سود هر سهم در سال مالی منتهی به 30 آذر 92 اضافه خواهد شد.
«پردیس» در گزارش دوره 6 ماهه برای هر سهم با سرمایه 32 میلیارد و 500 میلیون تومان مبلغ 243 ریال سود خالص محقق كرده بود که در مقایسه با دوره مشابه سال مالی گذشته 71 درصد افزایش داشته است. در گروه خودرویی آمار تولید خودرو نشان‌دهنده کاهش تولید است. به گزارش «ایسنا»، تولید انواع خودرو در مردادماه امسال 1/35 درصد و در پنج ماهه نخست امسال 5/44 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. در مجموع بازار دیروز شرایط مناسبی تجربه کرد که به‌رغم افت شاخص نشانه‌هايی از امیدواری به بهبود شرایط بازار را ایجاد کرده است. دیروز ارزش معاملات نیز به 113میلیارد تومان رسید که 7/17 درصد آن‌را معامله 17میلیون سهم پالایشگاه بندرعباس تشکیل داد.از 274نمادی که به روی تابلو رفتند 134نماد با کاهش قیمت و 137نماد با رشد ارزش همراه شدند.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
پیش‌شرط ورود سهام عدالت به بازار سهام
سنا - معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس تاکید کرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، پیش از ورود به بازار سهام باید نسبت به تجدید ارائه صورت‌های مالی اقدام کنند.
علي حسینی در خصوص فرآیند ورود سهام عدالت به بازار سهام گفت: بخشی از این فرآیند مشابه ضوابط پذیرش فعلی است، یعنی شرکت سرمایه‌گذاری استانی باید مشابه سایر شرکت‌ها، تقاضای پذیرش بدهند و هیات پذیرش بررسی کند و اگر لازم است، شرایطی وضع شود تا براساس آن سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قابل معامله شود.
وی افزود: در ابتدای کار، باید بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت که در وثیقه سازمان خصوصی‌سازی است، آزاد شود و نکته دوم این است که این شرکت‌ها افزایش سرمایه بدهند تا بتوانند سهام خود را در اختیار همه دارندگان سهام عدالت قرار دهند، زیرا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در حال حاضر فقط یک پرتفوی دارایی دارند و باید سهام این شرکت‌ها، رقیق شود تا به تعداد زیادی سهامدار، قابل ارائه باشد و اجرایی‌شدن این موارد، مستلزم برخورداری از سازوکارهای مقرراتی لازم است.
عضو هیات مدیره سازمان بورس درخصوص نحوه خرید و فروش سهام عدالت هم گفت: هم‌اکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در سمت راست ترازنامه یک دارایی دارند و سمت چپ ترازنامه سرمایه‌شان بسیار پایین است و به دلیل دارایی‌اي که گرفته‌اند، بدهکار دولت هستند، از طرفی مردم هم برگه‌های سهام عدالت را در اختیار دارند، نه برگه‌های سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را؛ بنابراین پیش‌بینی شده تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی افزایش سرمایه قابل‌توجهی را به اندازه ارزش روز پرتفوی‌شان انجام و سهام جدید را در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار دهند.
حسینی در ادامه افزود: بر این اساس، دارندگان سهام عدالت، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌شوند و پس از آنکه شرکت‌های مذکور شرایط پذیرش را احراز کرده و وارد بازار سهام شدند، سهام آنها قابل معامله خواهد بود، بنابراین، مردم هر استان برای خرید و فروش سهام عدالت خود، باید منتظر ورود شرکت سرمایه‌گذاری استانی استان خود در بازار سهام باشند.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش اندکی از سهام عدالت آزاد شده است، خاطرنشان کرد: کانون سهام عدالت ایجاد شده تا به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای ورود به بازار سرمایه مشورت بدهد، به‌علاوه در دستورالعمل‌های موجود تلاش شده ملاحظات بازار سرمایه و منافع سهامداران مورد توجه قرار بگیرد، در همین راستا پیش بینی‌های لازم انجام شده تا با آزادسازی این سهام، همه دارندگان این اوراق به‌طور ناگهانی سهام خود را در بورس یا فرابورس عرضه نکنند.
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه هنوز اقساط این سهام به اتمام نرسیده است، یادآور شد: برای آزادسازی کل پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، باید همه بدهی‌ها به دولت پرداخت شود.
وی در پاسخ به این سوال که منابع مالی موردنیاز برای افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از چه محلی تامین می‌شود گفت: پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی این است که بر اساس مفاد قانون اصل 44 و آیین‌نامه‌های اجرایی، افزایش سرمایه از محل بدهی به دولت تامین می‌شود و زمانی که بدهی تسویه شد، شرکت سرمایه‌گذاری استانی بدهی به دولت را صفر کرده و در ازای آن سهم منتشر می‌کند.
حسینی افزود: در حال حاضر نیز وقتی شرکت‌های موجود در پرتفوی سهام عدالت تقسیم سود می‌کنند، سود را به جای اینکه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بدهند، در ازای پرداخت اقساط به سازمان خصوصی‌سازی که نماینده دولت است، می‌پردازند، در نتیجه با پرداخت این سودها، بدهی آنها به سازمان خصوصی‌سازی کاهش پیدا کرده و سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به‌مرور آزاد می‌شود.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
براي 30 ماه ديگر
كليد بورس نزد صالح‌آبادي ماند

گروه بورس- عليرضا باغاني: «علي صالح‌آبادي در ملاصدرا ماندگار شد» اين خبري است كه سايت رسمي سازمان بورس و اوراق بهادار در ميانه ساعت معاملات روي خروجي خود قرار داد تا بهانه‌اي براي تشديد رونق معاملات بازار سهام و رشد 3/2 درصدي بورس پس از طي يك دوره افت بيش از 4 هزار واحدي باشد.
خبر اين بود: «براساس مصوبه جلسه عصر روز دوشنبه شورای عالی بورس كه به ریاست علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای شورا در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، علی صالح‌آبادی در سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ابقا شد.»سايت رسمي بورس در ادامه تصميمات شوراي بورس را اين طور گزارش كرده است: «‌وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه، با مثبت ارزیابی‌کردن عملکرد بازار سرمایه در سال‌های اخیر، این بازار را از مجموعه‌های مؤثر و کارآمد در عرصه اقتصادی کشور دانست و تأکید کرد: لازم است تیم مدیریتی فعلی با قدرت و نشاط بیشتر به خدمت‌رسانی در بازار سرمایه ادامه دهند.»علي طیب‌نیا همچنین بر لزوم برنامه‌ریزی برای ارتقاي جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی، به‌ویژه تقویت نقش این بازار در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی تاکید و خاطرنشان کرد: «لازم است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که با تقویت بازار اولیه، نظام تامین مالی در کشور از بانک‌محوری به سمت تامین مالی از بازار سرمایه سوق پیدا کند.»
در اين جلسه شورای عالی بورس که به ریاست دکتر علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و ريیس شورا در محل این وزارتخانه برگزار شد، سایر اعضای شورای عالی بورس شامل مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، معاون اول دادستان کل کشور، آقایان دکتر پورابراهیمی، مقدسی، دکتر ابوالحسنی، زال‌پور، معظمی، پاک‌بین و خانم دکتر فقیه‌نصیری حضور داشتند. در این جلسه، همچنین قائم‌مقام و معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور پیدا کرده بودند.
بازار ابقاي «دكتر» را چگونه تحليل مي‌كند؟
اما اين خبر هرچند براي بازار سرمايه ايران به معناي ثبات مديريت بورس و ادامه سياست‌هاي توسعه‌اي موجود است، اما از زواياي گوناگون قابل بررسي و تحليل است.
نخست اينكه ابقاي دكتر علي صالح‌آبادي درخواست قاطبه اهالي بازار سرمايه ايران بود. چرا كه همان طور كه بارها در يادداشت‌هاي كارشناسي و اظهارنظر كارشناسان و بازيگران بازار سرمايه مطرح شده بود، نقش وي در توسعه بازار سرمايه انكارناپذير است. او كه به مدت كمتر از يك سال (از سال 84 تا 85) دبيركل سازمان كارگزاران بورس اوراق بهادار بود، در 3 دوره 30 ماهه نيز اداره نهاد نظارتي بازار سرمايه را بر عهده داشت. در واقع صرف نظر از حدود يك سال دبيركلي او حدود 90 ماه سازمان بورس و اوراق بهادار را اداره كرد تا اين بازار در كنار همه تهديدهايي كه در دولت نهم و دهم به ويژه از ناحيه تصميمات خلق‌الساعه با آن مواجه بود، بتواند از نظر ثبات مديريت رشد خوبي را تجربه كند.
به اين ترتيب او براي 5/2 سال ديگر يعني تا سال 95، در سمت رياست سازمان بورس و اوراق بهادار ماندگار شد تا بتواند ايده‌هاي باقي مانده خود را براي توسعه بازار سرمايه ايران اجرايي كند.
بر اين اساس به طور كلي بازار با ماندگاري صالح‌آبادي در ساختمان ملاصدرا موافق بود و از زمان روي كار آمدن دولت جديد رسانه‌ها، بازيگران بازار سرمايه و كارشناسان بارها و بارها بر ابقاي وي تاكيد داشتند تا دست‌كم يكي از ريسك‌هاي قابل اعتناي بازار سرمايه كه در شرايط حساس كنوني خودنمايي مي‌‌كرد، برطرف شود.اخبار رسيده حاكي از آن است كه علي طيب‌نيا بعد از بررسي عملكرد سازمان بورس و اوراق بهادار و گفت‌وگو با كارشناسان خبره بازار سرمايه به اين نتيجه رسيده كه ابقاي مديريت بورس هم در راستاي اعتدال‌گرايي دولت حسن روحاني است و هم در جهت عمل به خواسته عمده فعالان بازار سرمايه ايران. بر اين اساس علي طيب‌نيا به يكي از درخواست‌هاي اصلي فعالان بازار سرمايه ايران عمل كرد.
از شوراي بورس و رييس سازمان چه انتظاراتي وجود دارد؟
اما فعالان بازار 330 هزارميليارد توماني سرمايه ايران درخواست‌ها و مطالبات ديگري هم از وزير جديد اقتصاد دارند و آن پايان اقدامات فراقانوني و مداخله‌هاي غيرمنطقي و بدون دليل سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار سهام است.
بدون شك با پايان دغدغه تغييرات مديريتي در سازمان بورس و اوراق بهادار اين مطالبات به شكلي جدي‌تر از سوي اركان مختلف بازار سرمايه پيگيري و مطالبه خواهد شد.
عمده اين مطالبات به تغييرات در بخش‌هاي نظارتي بازار سرمايه برمي‌گردد. به اين معني كه همان طور كه قاطبه بازار سرمايه موافق ماندگاري علي صالح‌آبادي در سمت رياست سازمان بورس و اوراق بهادار بود، به همان اندازه هم انتقاداتي جدي نسبت به بخش‌هاي نظارتي بورس داشت.
اقدامات مداخله‌جويانه نهاد نظارتي بورس در روند فعاليت بازار سرمايه، در كنار برخوردهاي قهري با معامله‌گران و محدوديت‌هاي شديد رسانه‌‌اي در سومين دوره مديريت صالح‌آبادي در بورس سبب شد تا انتقادات شديدي نسبت به عملكرد اين سازمان مطرح باشد. از اين رو فعالان بازار سرمايه از علي طيب‌نيا رييس شوراي بورس و همچنين علي صالح‌آبادي رييس ابقاشده سازمان بورس و اوراق بهادار انتظار دارند كه به شرايط نامناسب موجود پايان دهند و براي تغيير و تحولات بخش نظارتي بورس فكري اساسي نمايند.همان طور كه بارها در گزارش‌هاي كارشناسي به آن اشاره شده در هيچ كجاي دنيا بخش‌هاي نظارتي بورس‌ها بيش از 3 سال در سمت خود نمي‌مانند، اما در سازمان بورس فعلي شاهد آن هستيم كه برخي مديريت‌ها 9 سالي است در سمت خود حضور دارند!
همين موضوع هم سبب شده تا اين بخش‌ها خود را در سمت‌هاي خود ماندگار ديده و با تفاسيري نادرست نسبت به اقداماتي فراقانوني دست زده و در نهايت خود را در مقام قيم بازار تصور كنند.مداخله در مجامع شركت‌ها، برخوردهاي سليقه‌اي در توقف و بازگشايي نمادها، نگاه بالا به پايين بورس به اركان فعال در بازار سرمايه، برخوردهاي تبعيض‌آميز در تاييد صلاحيت مديران نهادهاي مالي، ايجاد انحصار در صنعت كارگزاري، محدوديت‌ رسانه‌ها كه نظارت برآنها بر عهده نهادي مثل وزارت ارشاد است، در كنار ده‌ها مصداق ديگر از جمله مواردي است كه نياز به خانه‌تكاني در بخش‌هاي نظارتي سازمان بورس و اوراق بهادار را ضروري كرده است.
در واقع اگر علي صالح‌آبادي مي‌خواهد تا مثل 90 ماه گذشته كارنامه قابل قبولي را در بازار از خود بر جاي بگذارد بايد تغييراتي عمده در سيستم نظارتي بورس رقم بزند و بخشي از اين تغييرات بدون ترديد با عزل برخي از مديران اتفاق خواهد افتاد.
انتظار براي خانه‌تكاني اساسي در بورس
به تعبيري واضح‌تر مشكلات اخير رخ داده در سازمان بورس و اوراق بهادار بيشتر مربوط به دو سال اخير است و ريشه در ماندگاري برخي از مديران در سمت‌هايشان دارد. اما باز هم اين اقدامات فراقانوني و سليقه‌اي سبب شده كه بازار براي قضاوت درباره عملكرد صالح‌آبادي از جاده انصاف خارج نشود، بلكه همچنان او را به عنوان مديري داراي سلامت نفس و كارآيي لازم براي اداره بازار قبول دارد، اما لزوم تغييراتي اساسي در حوزه نظارتي بورس و پايان اقدامات مداخله‌جويانه را ضروري مي‌داند.
همچنين لازم است سازمان بورس و اوراق بهادار در دوره جديد فعاليت خود شرايط شفاف‌تري را از خود به نمايش بگذارد. به اين معني كه شفافيت را در دو حوزه بازار و در حوزه فعاليت‌هاي خود رقم بزند و اين كار مي‌تواند از انتشار صورت‌هاي مالي سازمان بورس آغاز شود. به هر حال سازمان بورس و اوراق بهادار يك نهاد عمومي غيردولتي است كه از محل كارمزدهاي دريافتي اداره مي‌شود، بنابراين اين انتظار غيرمنطقي نيست كه سازمان بورس صورت‌هاي مالي خود را منتشر كند تا عملكرد خود ناظر بازار سرمايه هم شفاف بشود. يا اينكه سازمان بورس اعلام كند كه هر شخص حقيقي و حقوقي از‌ اين نهاد شكايت دارد مي‌تواند به شوراي بورس مراجعه كند. عدم شفاف‌سازي لازم درخصوص اينكه حتي سهامداري كه يك برگه سهم دارد مي‌تواند از سازمان بورس نزد شوراي بورس شكايت كند سبب شد تا در 8 سال گذشته، تنها 3 فقره شكايت از اين سازمان تسليم شوراي بورس شود.
تغيير و تحولات اساسي در راه است
اما درباره اولين مفاد جلسه شوراي بورس با حضور وزير اقتصاد به سراغ دكتر محمدرضا پورابراهيمي عضو حقيقي اين شورا و نماينده مردم كرمان در مجلس شوراي اسلامي رفتيم.
او ضمن تاييد ابقاي صالح‌آبادي در سمت رييس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در اين نشست عملكرد سازمان بورس در دوره گذشته مناسب ارزيابي شد، اما تاكيد شد كه اين سازمان بايد در دولت تدبير و اميد با شكلي متفاوت و جديد در بازار سرمايه ايران ظاهر شود و تغييراتي اساسي در رويكردهاي خود براي اداره بازار سرمايه داشته باشد.
وي با بيان اينكه سازمان بورس و اوراق بهادار بايد به انتقادات موجود درخصوص اقدامات سليقه‌اي و فراقانوني رخ داده در بازار سرمايه توجه كند، گفت: در اين جلسه اين دغدغه‌ها با علي صالح‌آبادي در ميان گذاشته شد و او هم قول داد تا طي مذاكرات با اركان مختلف بازار سرمايه از جمله كارگزاران، نهادهاي مالي، نهادهاي اجرايي و رسانه‌ها به نقاطي مشترك برسد.اين عضو حقيقي شوراي بورس با بيان اينكه به رييس ابقا شده سازمان اعلام شد كه تغييرات مديريتي در برخي از بخش‌هاي نظارتي اين سازمان ضروري و لازم‌الاجرا است، گفت: در كنار خدمات قابل تقدير انجام شده در سازمان بورس به آقاي دكتر صالح‌آبادي اعلام شده، براي آنكه شكل جديدي از نهاد نظارتي بازار سرمايه را با رويكردهاي جديد در دولت دكتر حسن روحاني داشته باشيم، بايد حتما تغييراتي را در بخش‌هاي نظارتي انجام دهد و البته ما هم در شوراي بورس و هم در مجلس شوراي اسلامي، حسن انجام اين تغييرات را به طور جدي دنبال خواهيم كرد.
وي ابراز اميدواري كرد: تغييرات صالح‌آبادي در بخش‌هاي نظارتي بورس بتواند بر برخي از اقدامات ناروا، غير ضابطه‌مند و در واقع فراقانوني تعدادي از مديران و كارشناسان سازمان بورس در بازار پايان دهد و رضايت همه را جلب كند.
پورابراهیمی گفت: در این جلسه راهبردهای جدید و برنامه‌های عملیاتی خوبی ارائه شد و قرار شد تا مجموعه بازار سرمایه مشکلات اساسی موجود را برطرف کند.
عضو حقیقی شورای عالی بورس با بیان اینکه وزیر اقتصاد بر توجه بیشتر به بازار سرمایه تاکید کرده است، گفت: قرار شد تا بازار سرمایه در چارچوب‌های کلی متمرکز و برنامه‌های خود را در جلسات آینده ارائه کند تا در مورد آنان تصمیم‌گیری شود.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که همواره پیگیر آن بودیم راه‌اندازی بورس ایده بود که ريیس سازمان بورس در این باره قول داده تا 2 ماه آینده آن را عملیاتی کند.
همه به جريان آزاد اطلاع‌رساني تمكين كنند
وي گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار در دوره جديد بايد از فرصت نقدينگي موجود در كشور براي جذب سرمايه استفاده كند، چراكه در حال حاضر عددي معادل 600 هزار ميليارد تومان برآورد وجود نقدينگي شناور در كشور وجود دارد و در شرايط اقتصادي موجود كه داراي تورم توام با ركود است، به طور حتم نقش بورس حساس‌تر از گذشته است. اين عضو شوراي بورس از راه‌اندازي صندوق‌هاي زمين و ساختمان، صندوق‌هاي مخاطره‌پذير و صندوق دارايي‌هاي وقفي به عنوان اقداماتي عنوان كرد كه نهاد ناظر بايد در دوره جديد براي عملياتي كردن آنها توجه ويژه‌اي به آنها داشته باشد. وي ابراز اميدواري كرد: در دوره جديد، نفت به عنوان مهم‌ترين دارايي و كالاي كشور بتواند در بازار شفافي مثل بورس قابل معامله باشد. او درباره جايگاه رسانه‌ها در رويكرد جديد شوراي بورس هم گفت: يكي از دغدغه‌هاي موجود در بازار سرمايه جريان آزاد اطلاع‌رساني است كه بايد به آن تمكين كرد، از اين رو قرار شد تا رييس سازمان بورس شخصا در جلساتي با اهالي رسانه به عنوان بخش مهمي از بازار، دغدغه‌هاي رسانه‌ها را بشنود و از محدوديت‌هاي رسانه‌اي در بازار سرمايه كه نماد شفافيت است، جلوگيري كند.
صالح‌آبادي درباره اين نشست چه گفت؟
اما علي صالح‌آبادی هم درباره جلسه روز دوشنبه شوراي بورس گفت: در اين جلسه، درخصوص محورهای کلی و اصولی بازار سرمایه که باید در سال‌های آینده به‌عنوان مبنای حرکت این بازار مدنظر قرار گیرد، صحبت‌های خوبی انجام شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از نکات قوت جلسه روز دوشنبه، حضور شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان عضو شورا در این جلسه بود، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از بنگاه‌های حاضر در بازار سرمایه، شرکت‌های تولیدی هستند که باید از این بنگاه‌ها حمایت مناسبی انجام گیرد، حضور مهندس نعمت‌زاده در نخستین جلسه شورا در دولت جدید اتفاق بسیار مثبتی بود.
سخنگوی سازمان بورس افزود: خوشبختانه بنگاه‌های صنعتی ما هم در بورس اوراق بهادار حضور دارند و هم محصولاتشان در بورس کالا عرضه می‌شود، بنابراین ما هم ازطریق سازوکارهای بازار سهام می‌توانیم به این شرکت‌ها کمک کنیم و هم از طریق سازوکارهای بورس کالا.
صالح‌آبادی در ادامه، اهم برنامه‌های آینده سازمان بورس و اوراق بهادار را مدنظر قرار داد و گفت: بازار اوراق بهادار و بازار کالا باید کارا باشد که این کارایی مؤلفه‌هایی دارد، ازجمله وجود ابزارهای مالی متنوع، کشف عادلانه قیمت، تخصیص بهینه سرمایه، تقارن و شفافیت اطلاعات، توزیع و مدیریت ریسک، حفظ و توسعه نقدشوندگی در بازار سرمایه، تامین مالی بنگاه‌های تولیدی در بازار سرمایه، فراهم‌کردن سازوکار مناسب برای واگذاری شرکت‌های دولتی، بسترسازی برای خصوصی‌سازی و کوچک‌کردن دولت؛ همچنین بازار سرمایه باید بتواند شرایط بازار رقابتی را فراهم و درمجموع به بخش واقعی اقتصاد کمک کند و این هم امکان‌پذیر نیست، مگر با نظارت و نظارت صحیح و درست و حمایت از سرمایه‌گذارانی که در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.
ابزارهای مالی جدید مهمان بازار مي‌شوند
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ضرورت توجه به سلایق مختلف سرمایه‌گذاری گفت: در این بازار باید سلایق مختلف سرمایه‌گذاری را مد نظر قرار داد، برخی ریسک‌گریز هستند و برخی ریسک‌پذیر، در نتیجه لازم است، ابزارهای متفاوتی طراحی شود که افراد با سلایق و علایق متفاوت بتوانند از این بازار بهره ببرند و به آن جذب شوند که این نیازمند طراحی‌های مختلف است. وی خاطرنشان کرد: البته فقط طراحی ابزارهای مالی جدید کفایت نمی‌کند، باید فرهنگ‌سازی مناسبی در جامعه در این خصوص این ابزارها انجام بگیرد. هم در جامعه سرمایه‌گذاری که خواهان سرمایه‌گذاری در این بازار هستند، هم در جامعه هدف که بنگاه‌هایی هستند که به تامین مالی از طریق بازار سرمایه نیاز دارند، بنگاه‌ها باید این رویکرد را داشته باشند که برای تامین مالی بنگاه‌های خود از طریق این بازار وارد عمل بشوند، پس لازم است در این خصوص هم فرهنگ‌سازی شده و بنگاه‌ها با این روش‌ها آشنا شوند تا بتوانند برای تامین مالی خود از بازار سرمایه استفاده کنند.‌
توصیه‌های طيب‌نيا برای توسعه بازار سرمایه
صالح‌آبادی درباره توصیه‌ها و انتظارات وزیر اقتصاد در جهت توسعه بازار سرمایه هم گفت: دکتر طیب‌نیا تاکید ویژه‌ای بر توسعه بازار به‌ویژه افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی ازطریق تقویت بازار اولیه دارد. وی اظهار كرد: بنگاه‌ها باید به سمتی حرکت کنند که احساس کنند تامین مالی خود را ازطریق بازار سرمایه انجام بدهند که برای این مهم باید طراحی‌های مختلفی انجام بگیرد تا بنگاه‌ها بتوانند وارد بازار سرمایه شوند و هم عرضه سهام کنند و از طریق فروش سهم تامین مالی کنند هم اینکه افزایش سرمایه بدهند و از ابزارهای جدید استفاده کنند، به‌علاوه در بورس کالا با عرضه‌های سلف بتوانند کالاهای خود را پیش فروش و تامین مالی کوتاه‌مدت کنند.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بازار سرمایه زیاد است و بازار سرمایه در حال حاضر توسعه خوبی پیدا کرده است، در گذشته ظرفیت بازار کوچک و حجم و ارزش معاملات کم بود، بنابراین این بازار نمی‌توانست در تامین مالی در خدمت بنگاه‌ها باشد، اما امروز خوشبختانه اقدامات زیادی ازجمله اجرای اصل 44 قانون اساسی و ورود بنگاه‌های بزرگ به بورس صورت گرفته و ظرفیت بازار سرمایه را افزایش داده است و البته فرهنگ‌سازی خوبی برای ورود مردم به این بازار انجام گرفته است، بنابراین با توجه به اینکه بازار سرمایه به جایگاه مناسبی رسیده، می‌توانیم ماموریت‌های بزرگ‌تری برای بورس متصور باشیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بنگاه‌های مختلف، دستگاه و وزراتخانه‌هایی که درگیر کار تولیدی هستند وارد بازار شوند و تامین منابع مالی خود را از این طریق انجام بدهند. این در واقع رویکرد جدی وزیر اقتصاد بود که باید به بنگاه‌های اقتصادی در مسیر پذیرش در بازار سرمایه و تامین مالی از این بازار کمک شود و البته بازار ثانویه هم مد نظر باشد، چون هر اندازه نقدشوندگی و شفافیت بازار ثانویه بیشتر شود و این بازار کاراتر عمل کند، به تقویت بازار اولیه کمک بیشتری می‌کند؛ لذا توسعه متوازن دو بازار اولیه و ثانویه مدنظر است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
اپیدمی تنش‌های منطقه‌ای پایداری سیستمی بازار سرمایه ایران

مجید قاسمی فيض‌آبادي
تنش‌های منطقه‌ای طی دو دهه گذشته که حاصل تنازعات قدرت‌های بزرگ و مدعیان نوظهور منطقه‌ای است، بازارهای سرمایه ایران را تحت نوسانات متعددي قرار داده ولی هیچ‌گاه نتوانسته است بازدهی و روند سیستمی پایدار بازار سرمایه ایران را متوقف كند.
در حالی‌که بورس تهران همچنان تحت تاثیر نگرانی‌ها از تنش‌های سوریه، روند نزولی منحصر به فردی را طی می‌کند، سایر بورس‌های منطقه و بین‌الملل، روند مثبت و افزایشی را دنبال می‌کنند. سرمایه‌گذاران در حالی به فروش سهم‌های خود در قیمت‌های فعلی اصرار می‌ورزند که حتی خبرهای خوشی که از بهبود فضای کسب و کار به گوش می‌رسد و به صورت رسمی نیز اعلام مي‌شود برای آنان کاملا بی‌اهمیت شده است. خبرهای مثبتی همچون محول کردن پرونده هسته‌ای ایران به وزارت خارجه که با واکنش‌های مثبت طرف‌های غربی نیز روبه‌رو‌ شده، لغو تحریم‌های برخی از شرکت‌ها و موسسات مالی ایرانی از سوی دادگاه عمومی اتحادیه اروپا، دستور ویژه ريیس‌جمهور برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی و احتمال حذف ممنوعیت صادراتی برخی محصولات پتروشیمی. این رویکرد سهامداران در بورس تهران، پدیده جدیدی نیست و در ادبیات مالی تحت عنوان «بیش‌واکنشی» یا «کم واکنشی» شناخته می‌شود و در اغلب بازارهای مالی در دوره‌های زمانی مختلف مشاهده شده است. اما باید اذعان کرد که شدت آن در بورس تهران کاملا منحصر به فرد است. در ادامه مفهوم بیش‌واکنشی توضیح داده شده و پس از آن بازدهی بورس تهران پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 و جنگ عراق در سال 2003 ارائه مي‌شود.


بیش واکنشی
یکی از مفروضات بازار کارآی سرمایه این است که سرمایه گذاران به طور منطقی نسبت به اطلاعات جدید واکنش نشان می‌دهند. اما شواهد بسیار زیادی وجود دارد که سرمایه‌گذاران نسبت به اطلاعات جدید واکنش بیش از اندازه نشان می‌دهند. در واقع سرمایه‌گذاران تمایل دارند اهمیت بیشتری برای اطلاعات و رویدادهای جدید قائل شوند. هر اندازه درجه کارآیی بازار کمتر باشد، شدت بیش‌واکنشی مشهودتر خواهد بود. برای مثال در بورس اوراق بهادار تهران به دلیل نبود ابزارهای پوشش ریسک (اختیار معامله یا فیوچرز) در مواجهه با ریسک‌های سیستماتیک و انتظارات منفی که بر کل بازار حکمفرما مي‌شود، سرمایه‌گذاران تنها با موقعیت فروش سهام مواجه هستند که سیل عرضه‌ها منجر به ایجاد صف‌های فروش سنگین شده و بار منفی ایجاد شده در اثر یک رویداد تشدید مي‌شود. در این حالت ریسک نقدشوندگی سهام نیز به وضعیت ناخوشایند موجود اضافه مي‌شود.

همان‌طور که از شکل يك قابل ملاحظه است در یک بازار ناکارآ، سرمایه‌گذاران به اخبار بد و منفی واکنش بیش‌از اندازه نشان می‌دهند و این امر منجر به سقوط قیمت سهم و کمتر شدن قیمت از ارزش ذاتی مي‌شود (خط نقطه چین) که پس از مدتی سرمایه‌گذاران متوجه این اشتباه خود شده و قیمت سهم با روندی صعودی به سوی ارزش ذاتی خود باز می‌گردد.


بورس تهران پس از حملات 11 سپتامبر و جنگ افغانستان
در پی سلسله حملات انتحاری که در 11 سپتامبر 2001 برابر با 20 شهریور 1380 توسط گروه القاعده در خاک ایالات متحده صورت گرفت، بازارهای مالی در سرتاسر جهان با ریزش شدید مواجه و بورس نیویورک در همان روز تعطیل شد. در روزهای طی شده پس از حادثه 11 سپتامبر 2011 و حمله به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی، داوجونز طی دو ماه سقوط 1400 واحدی را متحمل شد.
بورس تهران نیز در حالی که از ابتدای سال 1380 تا 20 شهریور 1380 بازدهی 14 درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده بود (افزایش شاخص کل از 3010 به 3426 ) در پی حملات یازده سپتامبر
شروع به کاهش کرد و از آن‌جا که از همان ساعات اولیه حادثه مقامات آمریکایی القاعده و رهبر آن را مسوول‌ حملات معرفی کردند، زمزمه حمله آمریکا به افغانستان روند نزولی بورس تهران را شدت بخشید.

به فاصله 25 روز پس از حملات 11 سپتامبر و در تاریخ 15 مهرماه، حمله آمریکا به افغانستان آغاز شد. همان طور که از شكل 2 قابل ملاحظه است، شاخص بورس تهران از زمان حملات 11 سپتامبر تا شروع جنگ افغانستان حدود 4 درصد کاهش را تجربه کرد و تنها تا سه روز پس از آغاز جنگ همچنان رو به نزول بود و از روز چهارم به مدار صعود بازگشت. در واقع از زمان حملات 11 سپتامبر تا سه روز پس از آغاز جنگ افغانستان روند بورس نزولی بوده و شاخص کل معادل 6درصد کاهش یافت (طی 21 روز کاری). پس از این دوره نزولی و افت بازار، روند صعودی بازار آغاز شد و تنها 17 روز کاری طول کشید تا شاخص رقم خود را در روز قبل از حملات 11 سپتامبر پس گیرد. بازدهی بورس یک ماه پس از پایان روند نزولی، معادل 7 درصد شد.

همان‌گونه که از شكل 3 قابل ملاحظه است، تنها 3 روز برای سهامداران بورس تهران کافی بود تا از نگرانی‌ها پیرامون حمله نظامی آمریکا به همسایه شرقی رهایی یابند و بازار بار ديگر به روند صعودی خود بازگردد.
بازدهی بازار بورس طی این دوره معادل 7/16 درصد بوده که حتی بیش‌از دوره زمانی مشابه قبل از حمله آمریکا به افغانستان بوده است. یعنی حدودا در یک دوره شش ماهه پس از آغاز جنگ، بازدهی بازار حدود 17 درصد بوده است. در شكل 4 بازدهی بازار سرمایه در افق‌های زمانی مختلف پس از حمله آمریکا به افغانستان قابل ملاحظه است.



بورس تهران پس از حمله آمریکا به عراق
جنگ عراق (که با نام‌های اشغال عراق و عملیات آزادسازی عراق نیز شناخته می‌شود) در ۲۰ مارس ۲۰۰۳ (28 اسفند ماه 1381) با حمله یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا و بریتانیا به عراق آغاز شد. از آن‌جا‌که خبر مربوط به حمله به عراق از ماه‌ها قبل از شروع جنگ منتشر شده بود، تعیین این موضوع که دقیقا از چه تاریخی بورس تهران در این مورد واکنش نشان داده، دشوار است. اما بررسی خبرهای رسانه‌ها در آن زمان حاکی از قطعی شدن حمله حدود دو ماه قبل از شروع رسمی جنگ بوده است.

بورس تهران نیز احتمالا در واکنش به همین اخبار از اوایل بهمن افت خود را آغاز کرد و شاخص کل از 5296 واحد در پنجم بهمن ماه 1381 به 5062 واحد در 28 اسفندماه (روز آغاز حمله) رسیده است (5/4 درصد کاهش).
پس از شروع سال جدید و از اولین روز کاری سال جدید یعنی 5 فروردین ماه سال 1382 (7 روز پس از آغاز حمله)، بورس تهران به مدار رشد بازگشته وطی کمتر از دو هفته کاری شاخص قله‌ 5296 واحدی خود را پس می‌گیرد و پس از آن نیز به روند مثبت خود ادامه می‌دهد.

بازدهی بورس تهران طی یک دوره سه ماهه پس از آغاز جنگ 35 درصد بوده است. در شكل 7 بازدهی بازار سرمایه در دوره‌های مختلف زمانی پس از آغاز حمله آمریکا به عراق قابل ملاحظه است.


نتیجه‌گیری
بورس ایران در مقابل تضییقات حاصل از تنش‌های منطقه‌ای واکسینه شده است، همان‌گونه که از مطالب بالا مشخص است، واکنش بورس تهران در مقابل جنگ‌های منطقه‌ای از یک الگوی معین پیروی می‌کند به این ترتیب که از زمان انتشار خبر درگیری نظامی تا زمان وقوع عملیات نظامی، روند بورس نزولی مي‌شود (در بیشترین حالت حدود 5 درصد افول) که بيشتر ناشی از
بیش‌واکنشی سهامداران در مقابل آثار منفی جنگ بر کشور و اقتصاد داخلی است، اما اندکی پس از وقوع حمله نظامی، بورس تهران حرکت سیستمی و پایدار خود را برای دستیابی به رکوردهای جدید دنبال می‌کند و بازدهی ایجاد شده برای سهامداران پس از درگیری نظامی در افق‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت چشمگیر و قابل ملاحظه است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
تجزیه و تحلیل صنعت محصولات غذایی از دیدگاه بورس علی دهدشتی‌نژاد
محصولات غذایی به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های بالقوه و عدم وابستگی به واردات از مزیت نسبی خوبی برخوردار هستند.
ورود صنایع غذایی به بازار سهام شرکت‌ها را تشویق به ارتقاي کیفیت محصولات و حفظ ثبات کیفی تولید در حد استاندارد مي‌كند. همچنین شفافيت فعاليت‌هاي اقتصادي و دسترسي بيشتر به اطلاعات شرکت‌ها سبب شناخت بهتر مشتريان از آنها و بالا رفتن حس اعتماد در سرمایه‌گذاری‌ها خواهد شد.
از سوي ديگر صنعت محصولات غذایی از صنایع غیرادواری هستند؛ به این معنا که در همه فصول سال و در وضعیت‌های اقتصادی مختلف، تقاضا برای محصولات این صنعت به طور دائم وجود دارد. اما در سال‌های گذشته به دلیل سودآوری پایین (یا بعضا زیان بسیاری از شرکت‌ها)، معاملات کم حجم و وضعیت نامساعد مالی شرکت‌های این گروه، این صنعت مورد اقبال سرمایه‌گذاران بازار سهام واقع نشده بود. اما در یکی دو سال گذشته صنعت محصولات غذایی به یکی از پرطرفدارترین صنایع بورس تبدیل شده است که سودآوری بالایی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

سوال اول در اینجا این است که در سال اخیر چه اتفاقی برای صنعت غذایی رخ داده است که بازده ای معادل 200 درصد را در یک سال گذشته به وجود آورده است؟
صنعت محصولات غذایی در یکی دو سال گذشته در چندین نوبت مجوز افزایش قیمت‌ محصولات گرفت و در کنار آن میزان تولید و فروش را نیز افزایش داد. بنابراين دلیل عمده ایجاد سودآوری بالا در سال گذشته عمدتا از طریق دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات شرکت‌های این گروه حادث شده است.
سوال دومی که مطرح می‌شود این است که صنایع زیادی در سال گذشته مجوز افزایش نرخ فروش محصولات خود را اخذ کردند، اما چرا اثر این افزایش نرخ در صنایع غذایی بیشتر نمود پیدا کرد؟
پاسخ این سوال در میزان حاشیه سود این صنعت نهفته است. به این معنا که حاشیه سود خالص این صنعت بسیار پایین است. وجود حاشیه سود خالص پایین دارای یک مشکل اساسی و یک حسن خوب است. مشکل اینجا است که هر چه حاشیه سود صنعتی کم باشد، ریسک‌های غیر سیستماتیک صنعت افزایش می‌یابد و با کوچک‌ترین حادثه یا مشکل اقتصادی- مالی که برای صنعت پیش می‌آید، کل سود آن را تحت الشعاع قرار داده و صنعت را ممکن است به زیان بکشاند. یعنی تاثیر حوادث غیر مترقبه بر صنایع با حاشیه سود کم، بیشتر است. اما از طرف دیگر، حسن وجود حاشیه سود پایین این است که در صورت اخذ مجوز افزایش نرخ فروش محصولات، سودآوری رشد تصاعدی می‌کند. به این معنا که هر چه حاشیه سود خالص کمتر باشد، تاثیر افزایش نرخ محصولات و یا افزایش سود حاصل از نرخ تسعیر ارز بیشتر می‌شود. دلیل این امر این است که در صورت بروز این جریان فروش شرکت بالا رفته ولی بقیه هزینه‌های آن تقریبا بدون تغییر می‌مانند و یا افزایش بسیار اندکی می‌یابند. بنابراين میزان فروش نسبت به سود خالص بیشتر است و با اندکی تغییر در میزان فروش، سود خالص تاثیر بسزایی می‌یابد.
Ads not by this site



جایگاه صنعت محصولات غذایی در بورس
ارزش جاری صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی در بازار سهام معادل 36,700 میلیارد ریال است که 3/1درصد ارزش کل بازار را تشکیل می‌دهد. همچنين میانگین ارزش معاملات روزانه این صنعت 44 میلیارد ریال است که 6/2 درصد ارزش معاملات روزانه بورس را به‌طور میانگین تشکیل می‌دهد.
این صنعت معادل 800 درصد سود را از سال 1388 تاکنون (ظرف 5 سال گذشته) برای سهامداران خود به ارمغان آورده است و در سال‌های گذشته با نرخ رشد 34 درصد در سال ارزش بازار این صنعت افزایش یافته است. نسبت سرمایه ثبت شده به ارزش جاری صنعت محصولات غذایی نیز 05/0 است که نشان‌دهنده فاصله گرفتن ارزش جاری بازار این صنعت نسبت به مبلغ اسمی و یا سرمایه ثبت شده آنها است.


بررسی روند P/E و حرکت شاخص صنعت
در سال‌های گذشته که صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی مورد اقبال فعالان بازار سهام نبوده است، حداکثر نسبت پي بر اي 6/6 مرتبه بوده است. ولی در سال جاری به علت رشد سودآوری این صنعت، تقاضا برای خرید سهام شرکت‌های این گروه افزایش چشمگیری یافته تا جایی‌که نسبت P/E این گروه به 4/10 مرتبه نیز رسیده است.


بررسی نسبت‌های ارزیابی صنعت
نرخ رشد سودآوری این صنعت طی سالیان گذشته از 2/1 به 8 درصد رسیده است که جای رشد بیشتری نیز در سال‌های آتی خواهد داشت. نسبت PEG این صنعت معادل 5/0 است که تقریبا معادل نسبت PEG بازار است و ضریب بتا 23/2 است که به معنای 120 درصد نوسان بیشتر از شاخص کل است که نمایانگر حرکت‌های نوسان گیرانه فعالان بازار روی این صنعت است. ولی از طرف دیگر، P/E جاری این صنعت معادل 1/8 است که از P/E بازار 31 درصد بیشتر است. چنانچه قبلا گفته شد، نسبت P/E بالا یا ناشی از انتظار رشد سودآوری آتی صنعت است یا به دلیل گران بودن سهام شرکت‌های موجود در صنعت است. در خصوص صنایع غذایی، علت P/E بالا ناشی از انتظار رشد سودآوری بازار از این گروه است که باعث شده قیمت سهام این صنعت افزایش یابد.
سوال سوم در این ارتباط این است که سرمایه‌گذاری در صنعتی که با توجه به رشد سودآوری آتی، نسبت P/E معادل 1/8 دارد، مناسب است یا خیر؟
برای رسیدن به پاسخ این سوال ابتدا به بررسی روند سوددهی این صنعت در چند سال گذشته خواهیم پرداخت.
1- با توجه به جدول شماره 3 مقدار تولید در سال گذشته به میزان 3 درصد و در پیش‌بینی سال جاری به میزان 24 درصد افزایش نشان می‌دهد.
2- مقدار فروش سال گذشته کاهش 5 درصدی را نشان می‌دهد، حال آنکه در پیش‌بینی سال جاری 26 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
3- مبلغ فروش به دلیل اخذ مجوز افزایش نرخ فروش محصولات در سال قبل 40 درصد افزایش و در پیش‌بینی سال جاری نیز 37 درصد افزایش نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.
4- بهای تمام شده کالای فروش رفته و هزینه‌های شرکت به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه و حقوق دستمزد به ترتیب 42 درصد و 25 درصد افزایش می‌یابد.
5- سود خالص صنعت دوباره به دلیل افزایش تولید و افزایش نرخ فروش محصولات در سال گذشته 70 درصد و در سال جاری 58 درصد افزایش می‌یابد. به این معنا که سود خالص صنعت در سال قبل به همراه امسال به میزان 115 درصد افزایش را نشان می‌دهد که همان‌طور که قبلا گفته شد، ناشی از تاثیر حاشیه سود پایین صنعت است.
در نتیجه، اگر چنانچه شرایط منفی از جمله تاخیر در ارائه محصولات PET برای شرکت‌های این گروه رخ ندهد که می‌تواند بر تولیداتی چون روغن نباتی، لبنیات، آب معدنی، نوشابه، کنسرو، آبمیوه، شوینده، پلاستیک و محصولات پلیمری و صنایع بهداشتی و آرایشی اثر منفی گذارد، صنعت محصولات غذایی در سال جاری دارای پتانسیل خوب در خلق سودآوری بهتر است و احتمال ارائه تعدیل‌های مثبت از سوی برخی از شرکت‌های گروه محتمل است. اما سوالی که هنوز پا برجا است این است که با توجه به روند رو به رشد سودآوری این صنعت، آیا خرید سهام آنها در این قیمت‌ها و یا با P/E حدود 8 مرتبه توصیه می‌شود یا خیر؟



نتیجه‌گیری
صنعت محصولات غذایی به علت افزایش میزان تولید و فروش از یک طرف و اخذ مجوز افزایش نرخ فروش محصولات خود از طرف دیگر، سودآوری خوبی را در سال گذشته به منصه ظهور گذاشته است. پیش‌بینی امسال این صنعت نیز حاکی از رشد بیشتر سودآوری دارد و احتمال می‌رود برخی از شرکت‌های این گروه با تعدیل‌های مثبت EPS نیز مواجه شوند. اما نکته مهم در این خصوص، این است که خرید سهام یا صنعتی که پیش‌بینی می‌شود تعدیل مثبت سودآوری به همراه دارد، در هر قیمتی مقرون به صرفه نیست و خرید آن توصیه نمی‌شود، به این معنا که اگر چه صنعت محصولات غذایی، در شرایط کنونی اقتصادی، صنعت رو به رشدی است و دورنمای مثبتی دارد، اما به دلیل وجود نسبت P/E 1/8 مرتبه ای و نرخ رشد (G) 8 درصدی، سرمایه‌گذاری در سهام این گروه در حال حاضر کمی دیر است، به این معنا که اگر قبلا در قیمت‌های پایین‌تر سرمایه‌گذاران وارد این صنعت شده اند که مناسب است. در غیر این صورت، بايد صبر کرد تا قیمت‌ها کمی کاهش یابد و در قیمت‌های پایین تر و در موجه‌ای اصلاحی بازار با نسبت P/E کمتری وارد این صنعت شد که با توجه به نرخ تورم جامعه و نرخ سود بدون ریسک بانک‌ها، توجیه اقتصادی داشته باشد. باید توجه كرد که عملکرد تک سهم در این گروه می‌تواند، جدا از عملکرد کل صنعت باشد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
صعود 2درصدی بورس تهران
گروه بورس- همایون دارابی: رفع نگرانی سیاسی از فراز بورس تهران دیروز موجب شد شاخص بورس اوراق بهادار به بیش از یک هفته افت یکپارچه خود پایان دهد.
در حالی که نگرانی از بحران سوریه موجب شده بود در تمام بازارهای مالی جهانی افت چشمگیری رخ دهد از عصر روز دوشنبه، مطرح شدن پیشنهاد روسیه و استقبال ایالات متحده از این پیشنهاد، موجب شد تا در تمام بازارها شرایط بهبود یابد. در حالی که دیروز در بورس‌های منطقه از جمله دبی نیز شاخص‌ها تا بیش از 7درصد رشد را تجربه کردند، بورس تهران دیروز رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد و با رشد یک هزار و 155واحدی به مرز 58هزار و 190رسید. این تغییر فضا و بهبود انگیزه معامله گران باعث شد تمامی نمادهای عمده با صف خرید همراه شوند. این رشد قابل ملاحظه همچنین در فضایی ایجاد شد که کاهش قیمت‌ها در خلال روزهای اخیر موجب شده است سرمایه‌گذاران اشتیاق مناسبی را برای خرید سهام ارزان به ویژه در گروه پتروشیمی، نفت و فلزی- معدنی و بانک‌ها نشان دهند و با صف خرید همراه شوند. این امر به ویژه در گروه بانکی که در روزهای اخیر با بیشترین افت همراه شده بودند با نمود بیشتری همراه بود و نمادهایی نظیر بانک ملت، تجارت و پاسارگاد با صف خرید همراه شدند. این فضا حتی باعث شد بانک سینا نیز با جمع‌آوری صف فروش 40میلیون سهمی به تعادل برسد.
در تحولات سیاسی مهم در مورد بحران سوریه، ريیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که درباره چگونه واکنش نشان دادن به رای منفی احتمالی کنگره درباره حمله به سوریه، تصمیم نگرفته است. این صحبت‌ها در حالی بیان شد که قرار است امروز کنگره آمریکا در این زمینه تصمیم‌گیری کند. در همین حال‌رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا رای‌گیری اولیه درباره طرح حمله نظامی به سوریه را به تعویق انداخت. با این تحولات احتمال رخداد جنگ در منطقه بسیار کاهش یافته است.در همین حال در تحولات سیاسی داخلی، رییس‌جمهور دیروز در همایش ائمه جمعه اعلام کرد که شاید در هفته‌های آینده اولین مذاکرات در ارتباط با موضوع هسته‌ای در نیویورک صورت گیرد.به گزارش انتخاب، دكتر حسن روحانی گفت: شاید در هفته‌های آینده اولین مذاکره در مورد پرونده هسته‌ای در نیویورک صورت بگیرد و بعد مذاکرات با گروه 1+5 در جایی که مشخص می‌شود، ادامه پیدا ‌کند.انتظار می‌رود کاهش نگرانی هسته‌ای بتواند زمینه رشد بازار را در آستانه انتشار گزارش‌های شش ماهه فراهم کند. در تحولات داخلی نیز براساس مصوبه جلسه شورای عالی بورس كه به ریاست علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای شورا در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، علی صالح آبادی در سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ابقا شد. این مساله موجب شده است ساختار بازار با ثبات همراه شود.در گروه پتروشیمی دیروز اعلام انتخاب معاون پتروشیمی وزارت نفت تاثیر مثبتی بر بازار داشت.براساس حکم مهندس زنگنه، عباس شعری مقدم که پیش از این مدیرعامل شرکت‌های پتروشیمی بندرامام و آریاساسول بوده است، مدیریت شرکت ملی پتروشیمی را بر عهده گرفت. در همین حال انتظار می‌رود امروز مدیرعامل شستا نیز معرفی شود، گفته می‌شود فیاض بخش از مدیران گروه پاسارگاد مدیریت این هلدینگ بزرگ را برعهده مي‌گيرد.
در گروه شیمیایی، صنایع شیمیایی سینا در بازگشایی با 17درصد رشد همراه شد.شرکت صنايع شيميايي سينا با سرمایه‌ای معادل 2 میلیارد و 362 میلیون و 500 هزار تومان پیش بینی حسابرسی نشده درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 3 ماهه را منتشر كرده‌است.«شسینا» که پیش از این عایدی خالص هر سهم را مبلغ 502 ریال پیش بینی کرده بود گزارش اخیر خود را با اعلام سود 768 ریالی و تعدیل مثبت 53 درصدی همراه ساخته است.در گروه خودرویی دیروز شایعات در مورد تغییرات شرکت‌های خودرویی مطرح بود، گفته می‌شود براساس آن‌هاشم یکه زارع به جای جواد نجم الدین سکان هدایت ایران خودرو را به دست خواهد گرفت.در گروه معدنی، شرکت ذغال سنگ نگین طبس با سرمایه‌ای معادل 6 میلیارد تومان طی نامه‌ای اقدام به شفاف سازی کرده است.مدیر‌عامل «کطبس» در این نامه در خصوص افزایش نرخ 20 درصدی زغال‌سنگ خام که در برخی از رسانه‌ها منتشر شده است اعلام کرده براساس تجارب سنوات گذشته هر ساله ایمیدرو این افزایش نرخ حدود 20 درصدی را اعمال می‌کرده و لذا در هنگام تدوین بودجه سال مالی 92 افزایش نرخ مذکور لحاظ شده است.بنابراین EPS پیش‌بینی شده شرکت تغییر خاصی نخواهد داشت و کماکان مبلغ 575 ریال برای سال مالی 92 مورد تاکید شرکت است. در مجموع، بازار دیروز بازار مثبتي بود که در آن 223میلیارد تومان سهام معامله شد که 3/29 درصد آن را معاملات 53میلیون سهم پالایشگاه بندرعباس تشکیل داد. از 281نمادی بر روی تابلو رفتند نیز 45نماد با کاهش قیمت و 233نماد با افزايش قيمت همراه شدند.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
بازار يكپارچه خريد شد

گروه بورس– سردار خالدي: فرابورس روز گذشته را يكپارچه با تشكيل با صف خريد سپري كرد كه در نهايت شاخص اين بازار، رشد 4 درصدي را به ثبت رساند و به محدوده 658 واحدي بازگشت.
در بازار ديروز مبادلات بازارهاي فرا‌بورس با تحركات مثبت قيمتي و البته بيشترين صف خريد طي روزهاي اخير همراه بود و همين عامل كافي بود تا شاخص بازار (آيفكس) با 26.80 واحد معادل 25/4 درصد رشد محسوسي را تجربه كند و در عدد 38/658 واحد تثبيت شود. در دادوستدهاي روز گذشته پتروشيمي مارون با 29/6 واحد بيشترين تاثير را در مثبت شدن شاخص به جا گذاشت كه البته در گروه پالايشگاهي‌ها، پالايش نفت لاوان و پالايش نفت تهران از ديگر نمادهايي بودند كه به رشد شاخص كمك كردند.
در میان شرکت‌های فرابورسی، بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش 239میلیون و 400هزار سهم بانک قوامین در بازار پایه به ارزش 359میلیارد و 100میلیون ریال اختصاص داشت. پس از آن، بانك دي با معامله 3/25 میلیون سهم به ارزش 3/31 میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت؛ به طوری که در پایان معاملات با رشد 8/4 درصدی قیمت هر سهم آن به 1236ریال رسید. کمترین حجم معاملات هم به مبادله 300سهمی پتروشیمی ممسنی در بازار پایه تعلق گرفت.
همچنین حق‌تقدم بیمه پاسارگاد، پالایش نفت تهران، شمال شرق شاهرود، نفت ایرانول و سبحان دارو بیشترین افزایش قیمت را داشتند. در همین حال، مرجان کار بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد. در همين حال امتیاز تسهیلات مسکن افزایش قیمت داشت و امتیاز تسهیلات مسکن اردیبهشت 90 با بیشترین رشد قیمت به نرخ 382هزارو 765 ریال رسید.
از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات به ترتیب به خرید و فروش 50 هزار برگه اجاره پارس، 24 هزار و 110 برگه مشارکت نارنجستان و 22 هزار و 430 برگه اجاره ماهان اختصاص داشت. البته روز گذشته بازار فرابورس با معامله 6/296 میلیون سهم و اوراق به ارزش 9/781 میلیارد ریال در 10هزار و 149 نوبت به كار خود پايان داد. همچنين براساس پیام ناظر بازار، نماد‌های معاملاتی شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، بانک گردشگری، اوراق اجاره ماهان و اوراق‌های مشارکت شهرداری سقز، سنگ‌آهن گهر‌زمین و شهرداری شیراز متوقف شد.
نقش مهم فرابورس در تامين مالي
همچنين براساس گزارش روابط عمومي فرابورس ايران، بهنام محسني، رييس اداره عمليات بازار فرابورس با اشاره به تامين مالي فرابورس از ابتداي تاسيس تا كنون اشاره كرد و گفت: فرابورس ايران در مجموع 137 هزار ميليارد و 38 ميليون ريال تامين مالي كرده است كه از اين مبلغ، 27 هزار ميليارد و 863 ميليون ريال بابت سهام جديد ناشي از سلب حق تقدم در افزايش سرمايه در بازارفرابورس ايران تامين مالي شده است. محسني در ادامه افزود: مبلغ 5 هزار ميليارد و 124 ميليون ريال نيز از طريق بازار سوم و بابت سهام در دست انتشار شركت‌هاي سهامي عام در شرف تاسيس تامين مالي شده است. رييس اداره عمليات بازار فرابورس سهم عرضه‌هاي اوليه فرابورس را در تامين مالي 13 هزار ميليارد ريال برآورد كرد و افزود: مبلغ 13 هزار ميليارد و 229 ميليون ريال سهم عرضه‌هاي اوليه فرابورس در تامين مالي بوده است. محسني خاطر نشان كرد: اوراق مشاركت، صكوك، مرابحه و اجاره و گواهي سپرده خاص و عام نيز 16 هزار ميليارد و 446 ميليون ريال تامين مالي را از طريق فرابورس انجام داده‌اند.
وي در پايان اظهار كرد: نقش افزايش سرمايه شركت‌هاي درج يا پذيرش شده در فرابورس در تامين مالي نيز 74 هزار ميليارد و 376 ميليون ريال بوده است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]بازار مثبت حقوقي‌ها را فروشنده كرد[/h] کد خبر: DEN-751430 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
گروه بورس- بازار دیروز به دنبال ابقای علی صالح‌آبادی به عنوان ريیس سازمان بورس و آرامش در اوضاع سیاسی منطقه، برای دومین روز متوالی با رشد 7/1 درصدي شاخص كل مواجه شد و صنایع بورسی نیز در این رشد همراه شدند.
باوجود عرضه گسترده سهام از سوي حقوقي‌ها طي دو روز گذشته اما به نظر مي‌رسد حضور سهامداران حقوقی جهت حمایت از بازار در بيشتر نمادها در دستور كار قرار دارد. بر اين اساس به سهامداران حقيقي توصیه می‌شود که فارغ از جو موجود در بازار به ارزش ذاتی سهام مورد معامله اهميت ویژه‌ای دهند. روز گذشته گروه شیمیایی روند مثبت خود را ادامه داد؛ «تاپیکو» به عنوان پر‌معامله‌ترین نماد بورسی روز گذشته، حضور قابل توجه حقوقی‌ها را در قسمت فروش شاهد بود؛ این نماد در پایان روز به منظور برگزاری مجمع بررسی حساب‌های مالی متوقف شد. «فارس» نیز که بیشترین تاثیر بر شاخص کل (184 واحد مثبت) را در معاملات روز گذشته داشت با حضور حقیقی‌ها به عنوان فروشنده مواجه بود. دیروز، «شسینا» پس از تعدیل مثبت EPS بازگشایی و با صف فروش همراه شد. همچنین، نماد «شپدیس» با تقاضای بالای 60 میلیارد ریالی به کار خود پایان داد.
در همين حال گروه فرآورده‌های نفتی دومین روز مثبت را سپری کرد. روز گذشته، «شبندر» پرمعامله‌ترین نماد گروه با فروش چشمگیر حقوقی‌ها مواجه شد؛ در معاملات روز سه‌شنبه نیز فروش يك میلیون سهم این نماد توسط شرکت نوآوران مدیریت سبا قابل توجه بود. «شپنا» موثرترین نماد این گروه بر روی شاخص کل (78 واحد مثبت) بود و «شنفت» با تقاضای سنگین 30 میلیارد ریالی مواجه شد. گروه فلزات اساسی به روند مثبت خود از روز دوشنبه ادامه داد. در این گروه، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل به ترتیب با 103 و 51 واحد مثبت داشتند. از سوي ديگر بانکی‌ها روزهای مثبت خود را ادامه دادند. در این گروه، «وپاسار» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل (41 واحد مثبت) داشت. همچنین «وبصادر» با تقاضای 3/43 میلیون سهم به ارزش 80 میلیارد ریال برترین تقاضا در میان کلیه نمادهای بورسی به خود اختصاص داد. گروه کانه‌های فلزي روند مثبت خود از روز دوشنبه را با رشد 9/2 درصدی شاخص ادامه داد. «ومعادن» موثرترین نماد این گروه بر روی شاخص کل (31 واحد مثبت) بود.
از سوي ديگر در ميان شرکت‌ها چندرشته‌ای صنعتی «وصندوق» پرمعامله‌ترین نماد این گروه بود. در اين گروه «وغدیر» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل (63 واحد مثبت) داشت.
اما در ادامه معاملات ديروز، گروه مخابرات که روز سه‌شنبه پس از مدت‌ها مثبت شده بود بار دیگر منفی شد. پیمان حدادی، تحلیلگر گروه کارگزاری صبا جهاد علت این امر را مباحث پيرامون لغو افزایش تعرفه‌ها توسط وزیر ارتباطات جدید و حجم مبنای بالای این سهم عنوان كرد که عدم جذابیت آن برای نوسانگیران را به همراه دارد.
وی همچنین افزود: سهام شناور آزاد کم این نماد (تنها 4 درصد) و حضور گروه‌های زودبازدهی چون پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها، اقبال سهامداران به گروه تک‌سهمی مثل مخابرات را کاهش داده است. گروه سیمانی‌ها طی دو روز گذشته مثبت بودند و «سشرق» پرمعامله‌ترین نماد این گروه با خريد و فروش حقیقی‌ها همراه بود. اما خودرویی‌ها روند منفی خود طی روزهای اخیر را ادامه دادند. در این گروه پارس‌خودرو و زامیاد در حالی شامل رفع گره معاملاتی شدند که باز هم با صف فروش به کار خود پایان دادند. پیمان حدادی عامل اصلی روند نزولی این گروه را نسبت P/E بالای نمادهای گروه دانست (این نسبت برای سایپا و زامیاد به ترتیب 142 و 202 است). وی افزود: P/E بالا یا نشان از حباب قیمتی (عدم وجود خریدار) یا امید به آینده مناسب سهام دارد. آینده سهام این گروه از دو منظر تولید و فروش قابل تامل است. وي تاكيد كرد: در بخش تولید، مشکل واردات قطعات در کوتاه‌مدت و میان‌مدت قابل رفع نیست؛ در حالی که امید است در بلندمدت بهبود یابد. در قسمت فروش نیز امید سهامداران به آزادسازی قیمت و همچنین بحث حضور شرکت‌های لیزینگی است که باعث افزایش فروش می‌شود. اين كارشناس بازار سرمايه اظهار كرد: همچنین، اکثر نمادهای قطعه‌سازی این گروه دارای زیان انباشته‌اند که نبود سود نقدی برای سهامداران، عدم تمایل آنها را به همراه دارد. رصد معاملات ديروز در ميان صنايع حاكي از آن است كه گروه سرمایه‌گذاری‌ها با رشد 8/2 درصدی شاخص به کار خود پایان دادند. «وسپه» پرمعامله‌ترین نماد گروه بود. از منظر ارزش بازار این گروه در کل مقام یازدهم را دارد؛ اما با توجه به وسعت بیشتر نمادهای عضو و حجم معاملات بالاتر، سرمایه‌گذاری‌ها را در میان ده صنعت بررسی کردیم.


 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
ک هفته با تپیکس [h=1]عبور بازار از ریسک سیاسی[/h]



گروه بورس- شروین شهریاری: بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن دو هفته دشوار و تاثیرپذیری شدید از اخبار غیر اقتصادی دوباره به آرامش رسید. به این ترتیب با افزایش 8/1 درصدی شاخص کل، افت دو هفته اخیر تا اندازه زیادی جبران شد و بازدهی بازار از ابتدای سال که در میانه هفته جاری تا مرز 50 درصد عقب نشسته بود به سطح 55 درصد بازگشت. مهم‌ترین عامل چرخش بازار و رهایی از چنگال رکود، اخبار بین‌المللی مربوط به سوریه بود؛ جایی که فعل و انفعالات دیپلماتیک و مخالفت گستره افکار عمومی با مداخله نظامی، احتمال آغاز جنگ یک جانبه از سوی ایالات متحده در منطقه خاورمیانه را کاهش داده است. با این حال، اتفاقات دو هفته اخیر در بورس تهران تجربه خوبی به ویژه برای تازه واردان به این بازار بود؛ تجربه افتی سریع و ناگهانی که هرچند با کنار رفتن ابر سیاه ریسک سیاسی، کنترل شد اما به سهامداران گوشزد می‌کند که هیچ روند صعودی در بازارهای مالی خلل ناپذیر نیست و لازم است سهامداران همواره با تنظیم معاملات بر اساس ارزش ذاتی سهام و متنوع‌سازی پرتفولیوی سرمایه‌گذاری، آسیب پذیری خود از نوسانات بورس را مدیریت کنند.
قدرت نمایی نقدینگی در بازار
بازار سهام در سه روز نخست هفته جاری روندی فرسایشی توام با حاکمیت صف‌های فروش سنگین و کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات را تجربه می‌کرد. اما به محض احساس اطمینان نسبی از روند تحولات سیاسی در روز سه‌شنبه، سیلی از نقدینگی «پارک شده» به سمت بازار سرازیر شد که به سرعت منجر به جذب عرضه‌های سنگین سهام و تشکیل صف‌های خرید شد. هر چند این روند در روز گذشته با افزایش عرضه‌ها تعدیل شد، اما نفس این اتفاق نشان از فرصت‌طلبی سرمایه‌ها جهت بازگشت به بورس دارد. از برآیند رویدادها به نظر می‌رسد که بر خلاف برخی سال‌های سخت اخیر، بورس اینک به کانون توجه بخش مهمی از سرمایه‌گذاران کشور تبدیل شده است و با فرض برقرار بودن امنیت سیاسی و اقتصادی، توانایی جذب حجم بیشتری از سرمایه‌های سرگردان به سمت خود را دارد. علاوه بر این، باید اذعان كرد که سطوح فعلی قیمت‌های سهام به اندازه کافی برای سرمایه‌گذاران جذاب هست که پس از اصلاح چند درصدی، دوباره جهت ورود به بورس ترغیب شوند و به خرید سهام بپردازند. به‌این ترتیب می‌توان گفت بازار سرمایه به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم وارد دوره‌ای جدید از فعالیت خود شده و با تامین امنیت سرمایه‌گذاران (که با سیاست‌های دولت جدید تا حد زیادی محقق‌شده است) پتانسیل جذب گسترده سرمایه‌ها و نقش‌آفرینی جدی در صحنه اقتصادی کشور به لحاظ تامین مالی را داراست.
اقبال به پتروشیمی‌ها بازمی‌گردد؟
یکی از صنایعی که به‌رغم رونق مناسب بازار در نه ماه گذشته نتوانسته رضایت سهامداران را جلب کند، گروه پتروشیمی بوده است. پس از رشد بسیار مناسب سهام پتروشیمی در پاییز 91، همزمان با مطرح شدن مباحثی در مورد تغییر نرخ خوراک، سهام این گروه به رکود نسبی دچار شد و از آن زمان تاکنون از رشد بازار عقب مانده است. این روزها اما زمزمه ارزندگی سهام پتروشیمی و اقبال مجدد به سمت این گروه به ویژه در میان تحلیل گران فاندامنتال شنیده می‌شود. واقعیت این است که اکثر سهام مهم پتروشیمی این روزها با نسبت P/E در حدود 4 تا 5 واحد معامله می‌شوند که در مقایسه با میانگین شش واحدی بازار نشان از ارزان‌تر بودن قیمت سهام آنها در مقایسه با سودآوری دارد. از سوی دیگر، در صورت ثبات نرخ ارز، سهام پتروشیمی در گزارش‌هاي میان‌دوره‌ای (که تا یک ماه آینده منتشر می‌شود) در معرض تعدیلات مثبت پیش بینی سود و پوشش مناسب EPS قرار دارند که این مساله نیز در توجیه ارزندگی سهام آنها مزید بر علت است. البته در این میان، یک فاکتور اساسی و مهم که همان نرخ‌گذاری خوراک است کماکان در ‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در این راستا، اگر آن طور که تا به حال پیش رفته، قیمت‌های قدیمی خوراک گازی و مایع ملاک عمل باشند چشم انداز سودآوری این گروه، استثنایی به نظر می‌رسد. اما با توجه به قیمت محصولات و رشد نرخ ارز این سناریو (تداوم استفاده از خوراک ارزان) تا حدی بعید خواهد بود. در هر حال، از دولت تازه استقرار یافته و وزارت نفت انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر این ابهام سایه افکنده بر صنعت پتروشیمی را رفع کنند؛ چه بسا که حتی با تصویب افزایش معقول قیمت خوراک، این علامت سوال مهم از روی سهام پتروشیمی برداشته شود و سهام گروه «ش» نیز بتوانند متناسب با پتانسیل‌های بنیادی خود از فضای رونق بازار سهام و اقبال سرمایه‌گذاران بهره‌مند شوند.
چراغ سبز وزارتخانه به مدیریت بورس
در هفته جاری نخستین جلسه شورای عالی بورس با حضور وزیر اقتصاد جدید (دکتر طیب نیا) برگزار شد و طی آن، آخرین وضعیت بازار و عملکرد سازمان مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه، وزیر اقتصاد با مثبت خواندن عملکرد بازار سرمایه طی سالیان اخیر بر ابقای مدیریت دکتر صالح آبادی در مقام ریاست سازمان بورس صحه نهاد. به‌این ترتیب می‌توان گفت پرونده شایعات اخیر درباره تغییر تیم مدیریتی سازمان بورس عملا بسته شده است و مدیران فعلی، کار خود را تا پایان دوره تصدی در اوایل سال 95 با قوت ادامه خواهند داد.
این تصمیم از منظر بازار سرمایه نیز به لحاظ ثبات مدیریتی مثبت تلقی می‌شود، چرا که تیم مدیریت فعلی با تجربیات حاصل شده در دوران 8 ساله تصدی خویش، اینک به آشنایی و تسلط کافی در زمینه ایفای مسوولیت دشوار راهبری بازار سرمایه دست یافته اند و ادامه فعالیت تیم کنونی، زمینه ساز اتمام پروژه‌های نیمه تمام و به بار نشستن برنامه‌های بلند مدت سازمان در دو سال و نیم آینده خواهد بود.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]وزارتخانه‌ها بايد در بازار سرمایه فعال شوند[/h] کد خبر: DEN-751330 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
گروه بورس- نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس در نشست تخصصي تامين مالي پروژه‌هاي حمل‌ونقل، راه و ساختمان كه با حضور وزير راه و شهرسازي، اعضاي كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري و فعالان بازار سرمايه و با همت شركت تامين سرمايه امين برپا شده بود تاكيد كرد: همه وزارتخانه‌ها می توانند فعالیت‌های خود را وارد بازار سرمایه کنند.
محمدرضا پورابراهيمي با بیان مطلب بالا گفت: طی مذاکرات انجام شده با وزارت نفت، آقای زنگنه، موافقت خود را با عرضه نفت خام در بازار سرمایه اعلام کرده است.
وي ادامه داد: این اتفاق حجم معاملات را افزایش می دهد، به طوری که هم اکنون شاهد هستیم حجم معاملات آتی طلا بسیار بالا است و این امر یک تحول عظیم در اقتصاد است.
نماينده مردم كرمان در نشست يادشده همچنين گفت: در سایر وزارتخانه‌ها هم می‌توان فعالیت‌ها را وارد بازار سرمایه کرد. به طور مثال در حال حاضر 17 درصد دارایی کشور را دارایی وقفی تشکیل می‌دهد، در حالی که مدیریت دارایی وقفی فراموش شده است.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: طبق آمار، میانگین نرخ بازده دارایی وقفی حداکثر پنج درصد است و نرخ بازده پنج درصد یعنی این دارایی 20 درصد هزینه‌ فرصت به اقتصاد تحمیل می‌کند.
پورابراهیمی با بیان اینکه مدیریت دارایی باید در کشور انجام شود، عنوان کرد: در دنیا تجربه‌ صندوق وقفی وجود دارد که این رویکرد می‌تواند مورد استفاده قرار گرفته و بازار سرمایه را متحول کند.
عضو شورای عالی بورس تاكيد كرد: علاوه بر وزارت نفت، وزارت ارشاد، وزارت علوم، وزارت امورخارجه و وزارت بهداشت نیز باید به بازار سرمایه وارد شوند.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: تا پیش از رسیدن به افق 1404باید جریان علم و فناوری تجاری شود، تا علم و دانش موجب خلق ثروت در اقتصاد شود. این درحالی است که وزارت علوم با ادبیات بازار سرمایه بیگانه است و راهکارهایی باید برای این موضوع اندیشیده شود. برای مثال راه اندازی بورس ایده، می تواند گام بزرگی در این زمینه باشد.
وی به ورود وزارت راه به بازار سرمایه اشاره و تصریح کرد: شرکت ماهان از طریق صکوک تامین مالی کرده و هواپیما خرید و هم اکنون نیز بزرگ ترین ناوگان هوایی کشور را در اختیار دارد، بنابراين مشابه این اتفاق باید در سایر وزارتخانه‌ها رخ بدهد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که سفرای ما در وزارت امور خارجه فعالیت‌های اقتصادی را جدی نمی‌گیرند، یادآور شد: در گذشته قرار بود سهام شرکت ملی مس در مالزی عرضه شود، اما به دلیل عدم آشنایی سفارت با این موضوع، اجرایی نشد. در حالی که اگر اراده و تخصص در کشور وجود داشته باشد، تحول بسیار بزرگی در بازار رخ می‌دهد و شاهد بین المللی شدن بورس خواهیم بود.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور در شرایط جنگ اقتصادی به سر می برد، ابراز كرد: در این شرایط، قوانین و مقررات مربوط به صلح اقتصادی کارآیی ندارد.
وی تاکید کرد: باید توانمندی اقتصادی را افزایش دهیم و در مجلس هم این آمادگی وجود دارد تا آنچه را که دولت نیازمند است، تصويب کند تا کشور به نحو مطلوب اداره شود.
این نماینده مجلس در نهایت چشم‌انداز اقتصادی کشور را فوق‌العاده خوب ارزیابی کرد و گفت: البته این امر نیازمند عزم جدی و حرکت‌های جدی است.
رویه‌های حسابداری اصلاح شود
علی اسلامی، کارشناس بازار سرمایه، در نشست کاری روز گذشته که در خصوص تامین مالی پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: باید برای تامین مالی بستر قانونی فراهم شده و اطلاع‌رسانی و شفافیت اطلاعات صورت گیرد و رویه حسابداری اصلاح شود.
وی افزود: این در حالی است که اوراق بدهی و اوراق مشارکت دولتی و شرکتی که ریسک‌های متفاوتی دارد با یک نرخ منتشر می‌شوند، بنابراین طبیعی است که با استقبال قابل توجهی مواجه نشود.
اسلامی خاطرنشان کرد: این در حالی است که اگر به شرکت‌ها اجازه دهیم با ضامن نسبت به انتشار اوراق اقدام کنند سرمایه‌گذاران نیز از تامین مالی در بورس استقبال قابل توجهی خواهند کرد.
وی با اشاره به فراهم بودن بستر راه اندازی صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه ابراز داشت: اما این صندوق اجرایی نشد که امیدواریم با همت وزیر راه و همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار شاهد راه‌اندازی این صندوق باشیم.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]پیشنهادی موثر دراجرای قانون مبارزه با پولشویی[/h] کد خبر: DEN-751331 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
رسول دشتی*
در قانون مبارزه با پولشویی سازوکارهای موثری به منظور اعمال نظارت بر فعالیت‌های اشخاص مشمول پیش‌بینی شده است. در متن حاضر تلاش شده که در کنار این ساز و کارها پیشنهادی براي افزایش اثر بخشی نظارت در جهت رعایت الزامات قانون یاد شده و مقررات مرتبط ارائه شود.
پیشنهاد ارائه شده در متن ذیل به طور اخص الزام اشخاص مشمول (تعیین شده در قانون مبارزه با پولشویی) به اخذ گواهی رعایت قانون در زمان دریافت خدمات مالی، پولی و خدمات پایه است به طوري كه گواهی یادشده توسط اشخاصی واجد شرایط (که به اختصار توسط نگارنده کارشناسان معتمد شورای عالی مبارزه با پولشویی تعبیر‌شده) صادر شود. به موجب قانون مبارزه با پولشویی اقداماتی از قبیل تحصيل، تملك، نگهداري يا استفاده از عوايد حاصل از فعاليت‌هاي غيرقانوني با علم به اينکه به طور مستقيم يا غيرمستقيم در نتيجه ارتكاب جرم به دست آمده باشد، تبديل، مبادله يا انتقال عوايدي به منظور پنهان کردن منشأ غيرقانوني آن با علم به اينکه به طور مستقيم يا غيرمستقيم ناشي از ارتكاب جرم بوده يا کمك به مرتكب به نحوي که وي مشمول آثار وتبعات قانوني ارتكاب آن جرم نشود وهمچنین اخفاء يا پنهان يا کتمان کردن ماهيت واقعي، منشأ، منبع، محل، نقل و انتقال، جا به جايي يا مالكيت عوايدي که به طور مستقيم يا غيرمستقيم در نتيجه جرم تحصيل شده باشد جرم محسوب می‌شود.در اجرای این قانون کليه اشخاص حقوقي از جمله بانك مرکزي جمهوري اسلامي ايران، بانك‌ها، موسسات مالي و اعتباري، بيمه‌ها، بيمه مرکزي، صندوق‌هاي قرض‌الحسنه، بنيادها و موسسات خيريه و شهرداري‌ها مكلف به اجرای آيين‌نامه‌هاي مصوب اين قانون شده‌اند.به موجب ماده 20 آيين‌نامه اجرايي قانون مبارزه با پولشويي دستگاه‌هاي مسوول‌ نظارت بر اشخاص مشمول از قبيل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان بازرسي كل كشور، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، اتحاديه‌هاي صنفي و سازمان اوقاف و امور خيريه موظف شده‌اند در بازرسي‌هاي معمول خود رعايت مقررات مبارزه با پولشويي را مدنظر قرار داده و نسبت به رعايت يا عدم رعايت آن اعلام نظر كنند.یکی دیگر از ساز و کار‌های نظارتی پیش‌بینی شده در مقررات مرتبط با قانون (ماده 33 دستورالعمل مبارزه با پولشویی) مقرر كرده که حسابرسان در رسیدگی و اظهار نظرنسبت به صورت‌های مالی، باید رعایت مفاد قانون مبارزه با پولشویی و مقررات مربوطه را ارزیابی و به عنوان بند مستقل در گزارش حسابرس مستقل یا بازرس قانونی، اظهار‌نظر كنند.
پیشنهاد نگارنده بر این است که:
1- از بین اشخاص واجد شرایط اشخاصی به عنوان کارشناسان معتمد شورای عالی مبارزه با پولشویی تعیین شوند.2- شورای عالی مبارزه با پولشویی ضمن پیش‌بینی سازوکار لازم در دستورالعمل‌های مرتبط، اشخاص مشمول تعیین شده در قانون را به اخذ گواهی رعایت قانون مبارزه با پولشویی که به تایید یکی از اشخاص واجد شرایط (کارشناسان معتمد شورای عالی مبارزه با پولشویی) رسيده، ملزم كند، به طوری كه ارائه خدمات پایه و خدمات مالی و پولی منوط به اخذ گواهی یادشده باشد و موسسات اعتباري، بيمه‌ها و شركت بورس در هنگام ارائه خدمات و انجام عمليات پولي ازجمله انجام هرگونه دريافت و پرداخت، حواله وجه، صدور و پرداخت چك، ارائه تسهيلات، صدور انواع كارت دريافت و پرداخت، صدور ضمانتنامه، خريد و فروش ارز و اوراق گواهي سپرده و اوراق مشاركت، قبول ضمانت و تعهد و اعتبارات اسنادي، خريد و فروش سهام نسبت به اخذ گواهی رعایت قانون مبارزه با پولشویی و مقررات مربوطه اقدام كنند.3- با توجه به ماهیت گواهی یادشده اشخاص واجد شرایط براي صدور و ارائه گواهی مربوطه بايد از دانش حسابداری و تسلط به قوانین حوزه مالی به خصوص، قانون مبارزه با پولشویی و مقررات مرتبط و همچنین تجربه کافی برخوردار باشند و ضمن برخورداری از این شرایط توسط یکی از مراجع حرفه‌ای و دولتی نیزمورد تایید قرار گرفته باشند. در این میان به نظر اینجانب سازمان حسابرسی،موسسات حسابرسی و حسابداران رسمی عضو جامعه حسابداران رسمی و کارشناسان رسمی (حسابداری و حسابرسی) از این شرایط برخوردار هستند.4- مجوز اعطای گواهی توسط حسابرسان و کارشناسان رسمی تنها پس از گذراندن دوره‌های تخصصی در جهت آشنايي با قانون، آيين نامه ودستورالعمل‌هاي مربوط، نحوه عملكرد پولشويان و آخرين شگردهاي پولشويان در استفاده از خدمات اشخاص مشمول وچگونگي محو منشأ مجرمانه وجوه ارائه شود و طي كردن دوره‌هاي يادشده براي اعطای مجوز فعالیت ضروری باشد.5- الزام به اخذ گواهی می‌تواند برای گروه خاصی از مشمولان باشد، به طوری که در ابتدای اجرایی كردن پیشنهاد، تنها اشخاصی که معاملات سالانه آنان از مبلغ مشخصی بیشتر بوده باشد و اشخاصی که ماهیت فعالیت آنان دارای ریسک بیشتری بوده یا افرادی که متقاضی دریافت خدمات خاصی هستند مشمول شوند. 6- دوره اعتبار گواهی بايد برای مدت محدود و مشخص مثلا سالانه و یا دو سالانه باشد.7- متقاضیان اخذ گواهی پس از مراجعه به کارشناسان معتمد نسبت به انعقاد قرارداد اقدام و کلیه اسناد و مدارک لازم را به منظور بررسی سوابق در اختیار ایشان قرار دهند.8- کارگروهی منتخب شورای عالی مبارزه با پولشویی به منظور بررسی راهکارهای عملیاتی، تعیین دامنه اشخاص ملزم به اخذ گواهی تشکیل شود. 9- پس از تعیین صلاحیت اشخاص واجد شرایط و طی كردن دوره آموزشی پروانه انجام فعالیت برای آنان صادر شود.
مزایای اجرایی شدن پیشنهاد
1- بازدارندگی بیشتر با توجه به الزام به اخذ گواهی رعایت.2- تخصصی كردن اظهارنظر در خصوص رعایت مفاد قانون مبارزه با پولشویی و مقررات آن.3- سازمان یافتن امر بررسی مفاد قانون با توجه به اهمیت اجرای قانون مبارزه با پولشویی.4- استفاده از افراد واجد شرایط آموزش دیده(به طور تخصصی).5- تدوین دستورالعمل و شیوه‌های رسیدگی خاص با توجه به سازمان یافتن امر بررسی.
*حسابدار رسمی
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
ماندن صالح‌آبادي خوب است، اما...
کد خبر: DEN-751332 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
مهدی طحانی*
حدود 8سالی است که تیم مدیریت فعلی سازمان بورس بر ریاست این سازمان تکیه زده‌اند. این دوران فرازونشیب‌های زیادی داشته است. از بحران‌های مالی سال 2008 میلادی گرفته تاهمین اواخر که بحث حمله آمریکا به سوریه مطرح است.
حرکت کشتی بازار سرمایه در این دریای پرتلاطم به ناخدایی ماهر احتیاج داشت که تیم مدیریتی سازمان بورس به‌رغم جوان بودن و تجربيات اندك، نشان دادند که می‌شود با تلاش، تدبیر و سعه‌صدر بر این ناملایمات فائق آمد. در این دوران قوانین مهمی در بازار سرمایه تصویب و اجرايي شد. در ابتدای کار این تیم با تلاش تیم مدیریتی قبلی بورس، قانون بازاراوراق بهادار در سال 84 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. با توجه به کلی بودن بعضی از مفاد این قانون (مخصوصا در زمینه صندوق‌های سرمایه‌گذاری) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال 88 مصوب شد. در این دوران 8ساله انواع نهادهای مالی از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها به جامعه سرمایه گذاری ایران معرفی شدند و فرابورس ایران با کارکردهای متنوع ایجاد شد و توسعه یافت. تاقبل ازاین دوران دانشجویان رشته مالی در کتاب‌های درسی خود درمورد معاملات آتی (futures) صرفا تئوری مطالعه می‌کردند و هیچ ذهنیت عینی درباره این معاملات نداشتند ولیکن در این دوران معاملات آتی سکه با روش ایرانی طراحی و اجرا شد. هنوز بحث اینترنت در نزد متولی آن (وزارت ارتباطات) حل نشده است، حال آنکه در بازار سرمایه معاملات آنلاین که در کشورهای پیشرفته رواج دارد در حال انجام است. به عبارتی در حال حاضر بازار سرمایه ایران به مانند ماشین پیشرفته‌ای می‌ماند که در خیابان‌های خاکی (زیر‌ساخت‌های مالی، اقتصادی و فرهنگ سرمایه‌گذاری ایران) در حال راندن است. البته در این دوران انتقادات و ابهاماتی هم به عملکرد تیم مدیریت ناظر بازار وارد است. اعمال سلایق در توقف و بازگشایی نمادها باعث نارضایتی و خدشه به اعتماد سرمایه‌گذاران شده است. این ابهامات در واقع باعث کم دیده شدن یا دیده نشدن زحمات و خدمات اصلی سازمان بورس شد كه البته اميدواريم اين ابهامات در دوره جديد هموار شود.به نظر می‌رسد در صورتی که نقیصه فوق توسط سازمان بورس رفع شود بازار سرمايه ايران، با بازشدن فضاهای سیاسی در آینده حرف برای گفتن بسیار داشته باشد. گام‌های آتی می‌تواند بین‌المللی کردن بورس ایران، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی باشد. در آخر دولت تدبیر و امید نشان داد که به وعده خود در زمینه نگهداری مدیران شایسته که از دولت قبلی به ارث رسیده‌اند عمل مي‌كند.
*کارشناس بازار سرمایه
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس:
به انتظارات بخش خصوصی توجه کنيم
کد خبر: DEN-751333 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
سنا- برای خصوصی‌سازی باید از مهم‌ترین پروژه‌ها که بازدهی قابل قبولی برای بخش خصوصی دارد، شروع کنیم.
حجت الاسلام موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب بالا گفت: در این راه اگر با تنگ‌نظری اجازه ورود بخش خصوصی داده نشود و بر نرخ‌های دولتی اصرار شود، با مشکل مواجه می شویم.وی با اشاره به اینکه اگر انتظار داشته باشیم بخش خصوصی مانند بخش دولتی منافع ملی را مورد توجه قرار دهد راه به جایی نمی بریم، ابراز كرد: در این زمینه باید به انتظارات بخش خصوصی هم توجه شود. حجت‌الاسلام موسویان با بیان اینکه انتشار اوراق خزانه اسلامی مشکلی ندارد، تأکید کرد: بانک مرکزی باید مقدار نرخ‌ها را بر مبنای نرخ بازار تعیین کند، نه به صورت تکلیفی.دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: باید الزامات و قیدها مشخص و به بخش خصوصی اجازه داده شود تا با منطق خودش راه را پیش ببرد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]تغییرات روزانه شاخص کل بورس[/h] کد خبر: DEN-751334 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۴
 

mb206

عضو جدید
مدیر‌عامل شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار در گفت‌وگو با فارس خبر داد
همکاری بورس‌های ایران و کره از هفته آینده/ افتتاح نرم‌افزار بومی پس از معاملات از مهر
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اعلام خبر راه‌اندازی نرم‌افزار ایرانی پس از معاملات بورس، گفت: شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی ایران و کرۀ جنوبی بیست و پنجم شهریور در تهران تفاهمنامۀ همکاری امضا می‌کنند.
 

mb206

عضو جدید
نخستین جلسه هیئت واگذاری‌ در دولت جدید برگزار شد
نخستین نشست هیئت واگذاری‌ سازمان خصوصی‌سازی در دولت جدید با حضور وزیر امور اقتصادی و دارائی و دیگر اعضا روز شنبه برگزار شد.
 

mb206

عضو جدید
ایده‌ها چگونه در بورس تجاری‌سازی می‌شود؟

ایده‌ها چگونه در بورس تجاری‌سازی می‌شود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مخترع یا مالک دارایی فکری ابتدا در بسته پیشنهادی تقاضای عرضه حق اختراع به شرکت تأمین سرمایه یا مشاور سرمایه‌گذاری ارائه می‌کند و پس از آن این شرکت تأمین سرمایه یا مشاور سرمایه‌گذاری باید موضوع را در کمیته عرضه فرابورس ارائه کند.بنابراین گزارش، پس از بررسی در کمیته عرضه یا موافقت اصولی توسط کمیته عرضه به شرکت تأمین سرمایه یا مشاور سرمایه‌گذاری اعلام شده و یا به طور قطعی با پذیرش آن مخالفت می‌شود.در صورت اعلام موافقت اصولی توسط کمیته عرضه مجدداً به شرکت تأمین سرمایه ارجاع و مدارک و بسته پیشنهادی دوباره به کمیته عرضه ارسال می‌شود و در صورت رد مشروط و تکمیل مدارک مجددا همین روند بین شرکت تأمین سرمایه یا مشاور سرمایه‌گذاری و کمیته عرضه تکرار می‌شود.پس از تکمیل مدارک، مجوز انتشار بیانیه عرضه صادر و بابت اقرار‌نامه غیرقابل معامله کردن دارایی فکری رسید دریافت می‌شود.در این میان بیانیه عرضه یکجا، منتشر و فرایند عرضه مطابق با مقررات معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران آغاز می‌شود.به گزارش فارس، پیش از این علی صالح‌آبادی، رئیس و سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار، گفته بود: موضوع بورس ایده در قانون برنامه پنجم توسعه نیـز دیده شده است که با راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری در فرابورس، عملا بورس ایده در کشور اجرایی خواهـد شد.وی با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، بازار دارایی‌های فکری در نیمه دوم سال جاری راه‌اندازی خواهد شد، افزود: بسیاری مواقع دانشگاهیان و مخترعان و مبتکران دارای ایده‌ها و ابتکارات جدیدی هستند، اما به دلیل عدم ارتباط نظام‌مند با صنعت قادر به معرفی ایده‌ها و ابتکارات خود به صنعت و در نتیجه تجاری‌سازی این ایده‌ها و اختراعات نیستند و بنابراین، رابطه بین دانشگاه و صنعت بخوبی برقرار نمی‌شود. این در حالیست که ایران در نوآوری‌ها و اختراعات در دنیا جزو کشورهای پیشرو بوده است و بویژه جوانان در این عرصه بسیار فعال بوده‌انـد.سخنگوی سازمان بورس در ادامه، انواع دارایی‌های فکری قابل معامله در فرابورس را تشریح کرد و گفت بطور کلی، اختراعات و اکتشافات، برندها (نام‌های تجاری) و طرح‌های صنعتی، در بازار دارایی‌های فکری قابل معامله خواهند بود.صالح‌آبادی افزود: در بخش اختراعات و اکتشافات، افرادی‌که اختراعی دارند و اختراع خود را در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رسانده‌اند، می‌توانند آن اختراع و یا اکتشاف را در قالب patent در بازار دارایی‌های فکری عرضه کنند و صاحبان بنگاه‌ها و صنایعی که به این اختراع نیاز دارند، می‌توانند یا این اختراع را از صاحب ایده خریداری کرده و یا در تجاری‌سازی آن، با صاحب اختراع مشارکت کنند. به این ترتیب تامین منابع مالی لازم برای عملیاتی‌کردن ایده و اختراع که اغلب، منابع مالی قابل توجهی نیز می‌باشد، ازطریـق بازار ایده صورت خواهد گرفت.وی برندها (نام‌های تجاری) و طرح‌های صنعتی را از دیگر انواع دارایی‌های فکری قابل عرضه و معامله در فرابورس دانست و گفت: امروزه در عرصه بین‌المللی، یکی از دارایی‌های بسیار سودآور، نام‌های تجاری یا اصطلاحا برندها هستند، برای مثال برخی هتل‌های مشهور و صاحب نام در دنیا در بسیاری از کشورها با نام تجاری خود، شعبه دارند و هر مشتری که در هتل‌های تحت برند هتل اصلی اقامت کند، درصدی از درآمد حاصل از آن باید به هتل اصلی و صاحب‌برند پرداخت شـود. به همین علت، صاحبان برند در دنیا اگرچه ممکن است صرفا یک ساختمان بیشتر در یک کشور نداشته باشند، اما با واگذاری امتیاز استفاده از نام تجاری خود به اشخاص دارای صلاحیت، سالیانه درآمد بسیار زیادی بدست می‌آورند.رئیس سازمان بورس با بیان اینکه در کشور ما نیز شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نامی وجود دارند که پس از سال‌ها فعالیت و صرف زمان و هزینه زیاد برای تبلیغات و بازاریابی، توانسته‌اند نام تجاری قابل قبول و محبوبی بدست آورند، گفت: با راه‌اندازی بازار ایده در فرابورس، اینگونه شرکت‌ها می‌توانند اجازه استفاده از برند خود را تحت شرایط و الزامات مشخص، به شرکت‌های صاحب صلاحیت و توانمند واگذار کرده و از این طریـق، درآمد قابل قبولـی بدست آورند.وی افزود: به‌علاوه راه‌اندازی بازار ایده، امکان عرضه و تجاری‌سازی طرح‌های صنعتی را فراهم می‌کند، برای مثال شخصی ممکن است طراحی خاصی در صنعت خودرو انجام داده و طرح مذکور را در اداره ثبت مالکیت صنعتی، به ثبت رسانده باشد. با راه‌اندازی بازار ایده، این فرد می‌تواند امتیاز کلی طرح و یا اجازه استفاده از آن طرح را به متقاضیان فروخته و از این طریق، کسب درآمد کنـد.سخنگوی سازمان بورس در ادامه، ضمن تشریح سازوکار پذیرش و معاملات دارایی‌های فکری در بازار ایده فرابورس، گفت نخستین گام برای پذیرش دارایی‌های فکری، اعم از اختراع و اکتشاف، نام تجاری و طرح صنعتی، ثبت آن در اداره ثبت مالکیت صنعتی است، سپس کمیته عرضه فرابورس طرح مذکور را ازنظر دارابودن شرایط لازم برای عرضه در بازار دارایی‌های فکری، مورد بررسی قرار داده و درصورت تأئید، عرضه ایده مذکور در بازار دارایی‌های فکری، به تصویب می‌رسد.وی ادامه داد برای عرضه یک دارایی فکری در فرابورس، باید طرح تجاری (business plan) توسط مشاوران مورد تأئید سازمان بورس تهیه و طرح مذکور همراه دارایی فکری، در فرابورس عرضه شود. این طرح تجاری که باید دربرگیرنده مواردی همچون بازار محصول، توجیهات اقتصادی و مالی طرح و سایر جزئیات موردنیاز برای تصمیم‌گیری خریداران دارایی فکری باشد، در واقع همانند امیدنامـه‌ای است که هنگام انتشار اوراق مشارکت یا اوراق اجاره، به بازار منعکس می‌شود.صالح‌آبادی همچنین در تشریح نحوه معامله دارایی‌های فکری در فرابورس گفت: معامله ایده‌ها در فرابورس، بنا به نظر و انتخاب صاحب ایده، به دو شکل قابل انجام خواهد بود: در روش نخست، دارایی‌ فکری در قالب یک ورقه بهادار، در فرابورس عرضه شده و پس از کشف قیمت، متقاضیان آن را خریداری می‌کنند،وی در تبیین روش نخست افزود: براساس مصوبه اخیر شورای عالی بورس، طرح‌ها، اختراعات و اکتشافات، به منزله اوراق بهادار مبتنی‌بر دارایی فکری تلقی شده و در قالب یک ابزار مالی، در فرابورس قابل عرضه می‌باشد، بنابراین اگر به‌عنوان مثال طرحی درخصوص کاهش میزان مصرف سوخت خودرو توسط یکی از مبتکران کشور طراحی و در اداره ثبت مالکیت صنعتی، به ثبت رسیده باشد، این طرح در قالب یک ورقه بهادار مبتنی‌بر دارایی فکری، در فرابورس عرضه شده و به فروش می‌رسدسخنگوی سازمان بورس در ادامه، به دومین روش معامله دارایی‌های فکری در فرابورس اشاره کرد و گفت: در این روش، یک یا چند دارایی فکری (شامل اختراع، طرح صنعتی و یا برند) در قالب یک شرکت سهامی خاص در بازار فرابورس عرضه شده و سهام این شرکت بصورت بلوکـی و یکجا، توسط متقاضیان دارایی‌ فکری موردنظر از داخل و یا احیانـا خارج کشور، خریداری می‌شود. صالح‌آبادی موضوع کارمزد معاملات در بازار ایده را مورد توجه قرار داد و گفت: به‌منظور افزایش جذابیت این بازار، کارمزد معاملات در بازار دارایی‌های فکری پائیـنی درنظر گرفتـه شده است.رئیس سازمان بورس همچنین به پارک‌های علم و فناوری در موفقیت بورس ایده اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه پارک‌های علم و فناوری، بانک جامعی از افراد صاحب ایده در اختیار داشته و با آنها در ارتباط هستند، می‌توانند بازار دارایی‌های فکری و مزایای آن را به نحو مطلوب، به صاحبان ایده معرفی و آنها را به این سمت هدایت کنند، بنابراین در شکل‌گیری بازار ایده نقش بسیار مهمی دارنـد، به همین دلیل نیز از چند سال گذشته که موضوع راه‌اندازی بورس ایده مطرح شد، جلسات متعددی با پارک‌های علم و فناوری بویژه پارک علم و فناوری پردیس برگزار و با آنها در این خصوص هماهنگ شده است.دبیر شورای عالی بورس در پایان، با بیان اینکه تجربه بورس ایده در سایر کشورها نیز وجود داشته و در طراحی بازار دارایی‌های فکری در ایران، از این تجربیات استفاده شده است، گفت: انتظار داریم با راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری، شاهد توفیقات خوبی در زمینه تأمیـن منابع مالـی موردنیاز برای تجاری‌سازی طرح‌ها، اختـراعات و اکتشافات، برقراری ارتباط نظام‌منـد میان صنعت و دانشگاه و بهره‌گیـری از ایده‌های خلاقانه در راستای ارتقـاء صنعت، تجاری‌سازی برندها و ایجاد فرصت‌های کسب درآمد برای صاحبان برند، اشتغال‌زایی در کشور و در نهایت، حفظ نخبگان در داخل کشور و استفاده از ظرفیت‌های بالای آنها در راستای ارتقاء جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی باشیم.به گفته محمد رضا پورابراهیمی، عضو حقیقی شورایعالی بورس بورس ایده تا دو ماه دیگر راه اندازی خواهد شد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]بازگشت بورس به بازدهی بالای55 درصد[/h] کد خبر: DEN-751639 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
دنیای اقتصاد– با فروکش کردن بحران در منطقه خاورمیانه، بورس تهران همراه با بازارهای منطقه‌اي و جهانی فرصتی برای بازگشت پیدا کرد تا به اين واسطه، سرمایه‌گذاران پس از نزدیک به 10 روز افت بازار، شاهد بازگشت روند مثبت به معاملات باشند. اگرچه کاهش خطر جنگ در سوریه مهم‌ترین عامل در بازگشت انگیزه معامله‌گران بود تا در پي اين امر بورس تهران شاهد رشد بازدهی هفتگی 75/1 درصدی باشد، اما در اين ميان مجموعه‌اي از تحولات سیاسی و اقتصادی مانند سفر روحانی به بیشکک و مذاکرات با سران روسیه و چین نیز به کمک بازار آمد.
جنب پل حافظ
بازدهی بورس به بالای 55 درصد بازگشت

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش نگرانی از بحران سیاسی در منطقه خاورمیانه و جهت‌گیری مثبت سیاسی- اقتصادی دولت جدید روند رو به رشد خود را از سرگرفت.
در هفته گذشته با فروکش کردن بحران در منطقه خاورمیانه بازارهای منطقه‌اي و جهانی فرصتی برای بازگشت پیدا کردند که این امر برای بورس تهران نیز با رشد شاخص و ثبت بازدهی هفتگی 75/1 درصدی رخ داد و سرمایه‌گذاران پس از نزدیک به 10 روز افت بازار، شاهد بازگشت روند مثبت به معاملات بودند. هر چند در این میان کاهش خطر جنگ در سوریه مهم‌ترین عامل در بازگشت انگیزه معامله‌گران بود اما مجموعه‌اي از تحولات سیاسی و اقتصادی نیز به کمک بازار آمد.
در مهم‌ترین تحولات سیاسی تحرکات دیپلماتیک میان ایران و گروه 5+1 سبب امیدواری به حل مسائل سیاسی شده است؛ کاهش هرچند اندک تحریم‌ها در هفته گذشته پس از سال‌ها تنش سیاسی در حوزه بین‌الملل را به سوی کاهش سوق داده است و به نظر مي‌رسد در این بخش گشایش‌های بیشتری پیش روی کشورمان باشد. در این میان سفر دکتر روحانی به بیشکک و مذاکرات با سران روسیه و چین و به همچنین سفر قریب‌الوقوع ایشان به نیویورک نیز از اهمیت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. در همین حال تغییرات در حوزه شورای امنیت ملی نشان‌دهنده تحولات مهمی است؛ انتصاب شمخانی به عنوان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و همچنین انتصاب وی به عنوان نماينده ولی فقیه در این شورا که به دوره 16ساله نمایندگی دکتر روحانی پایان مي‌دهد نشان از تغییر آرایش سیاسی در تهران دارد.
با تغییر و تحولات جدید روشن است به خاطر هماهنگی و همراهی رييس‌جمهور، وزارت خارجه و شورای امنیت، فردی مانند شمخانی به جای جلیلی انتخاب شده که بتواند با ظریف و روحانی هماهنگی لازم را در اتخاذ سیاست‌ها و اجرای سیاست‌ها وتحولات جدید داشته باشند.
در کنار مسائل سیاسی در حوزه اقتصادی نیز روند تحولات به نفع بازار سرمایه رقم خورده است؛ هر چند که در این حوزه بیشتر اخبار در مورد انتصاب‌ها در روزهای اخیر رقم خورده است. به نظر مي‌رسد در دو حوزه نفت و صنعت، معدن تجارت مهره چینی‌های صورت گرفته به ویژه با حضور دکتر کرباسیان در ایمیدرو و شعری مقدم در ملی پتروشیمی بیش از دیگر تحولات برای بازار سرمایه مثبت بوده است. در این شرایط روند تحولات در دو وزارت خانه ارتباطات و فناوری و نیرو چندان به نفع بازار سرمایه در حال پیشرفت نیست اما در حوزه وزارت امور اقتصادی و دارایی و مسکن و شهرسازی کفه توجه به بازار سرمایه امیدوارکننده است. ابقاي دکتر صالح‌آبادی در سازمان بورس و اوراق بهادار در هفته گذشته همچنین به ثبات بازار کمک کرد اما در حوزه وزارت اقتصاد هنوز تحول عملی به ویژه در مورد وضعیت مدیران بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌اي صورت نگرفته و بانک مرکزی نیز برنامه ارزی خود را اعلام نکرده است؛ به‌طوري كه همچنان سردرگمی در این حوزه به چشم مي‌خورد که همین امر نیز به وضعیت سه نرخی بودن بازار ارز تداوم مي‌بخشد هر چند که هر از چندگاهی اظهارنظرهایي که صورت مي‌گیرد بر ابهام‌ها مي‌افزاید.
بانک مرکزی روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه ارز 1226 توماني در سال 92 وجود ندارد حجت را بر واردکنندگان کالاهای اساسی تمام کرد و گفت: دیوان محاسبات نامه‌ای در خصوص اختصاص ارز 1226 توماني به بانک مرکزی نداده است. اما با وجود این اعلام و همچنین اعلام بازنگری در مورد ارز مسافرتی همچنان بانک مرکزی از شفاف کردن سیاست ارزی خودداری کرده است.
در حوزه اقتصادی در بازارهای جهانی، بهای فلزات پس از تحولات سیاسی در منطقه خاورمیانه به ثبات نسبی رسیده است. بهای مس در حد 7 هزار و 13 دلار در هر تن باقی مانده است؛ بهای سه فلز آلومینیوم، روی و سرب نیز به ترتیب یک هزار و 743 دلار، یک هزار و 825 دلار و 2 هزار و 71 دلار باقی مانده است. در بورس کالا نیز همچنان بازار در انتظار شفاف‌سازی سیاست ارزی بانک مرکزی و احتمال تک نرخی شدن بازار ارز است.
در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه هفته گذشته بازار مثبتی بود که هر چند با رشد شاخص به میزان 974 واحد همراه شد اما میزان رشد شاخص کمتر از روز سه‌شنبه بود. از دیدگاه کارشناسان به‌‌رغم برطرف شدن نگرانی سیاسی، بازار همچنان در انتظار گزارش‌های شش ماهه است. در همین حال هفته پیش رو به دلیل پایان فصل پاییز از تاثیرات زمانی نیز به دور نخواهد بود. فرارسیدن پایان سال مالی برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین شمار قابل ملاحظه‌اي از شرکت‌های کارگزاری موجب مي‌شود تحولات مهمی در بازار رخ دهد و سطح نقدینگی بازار با تحولاتی مواجه باشد.
در همین حال احتمالا شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز به تلاش خود برای شناسایي آخرین سودها خواهند افزود.
در بازار روز چهارشنبه در گروه پتروشیمی، هلدینگ تاپیکو در آخرین روز معاملاتی پیش از برگزاری اولین مجمع بورسی خود با معاملات پر حجمی مواجه شد؛ به نظر مي‌رسد مجمع روز یکشنبه این شرکت حداکثر تقسیم سود نقدی را به همراه آورد. در این گروه، انتصاب شعری مقدم به اقبال معامله گران به هلدینگ فارس منجر شد این نماد نیز با صف خرید به کار خود پایان دهد. در همین حال در عرصه جهانی، کاهش بهای اوره فشاری را بر شرکت‌هاي دارای صادرات قابل ملاحظه نظیر کرمانشاه و پردیس وارد خواهد ساخت اما برخلاف اوره بهای متانول رشد مناسبی را تجربه کرده است. در گروه پالایشگاهی روز چهارشنبه دو پالایشگاه لاوان و تهران راه متفاوت خود از سه پالایشگاه اصفهان، تبریز و بندرعباس را ادامه دادند.
در گروه خودرویی همچنان وضعیت مبهم این صنعت ادامه دارد؛ با تغییر مدیرعامل ایران خودرو نیز به نظر مي‌رسد وضعیت این شرکت نگران‌کننده باقی بماند. در این شرایط جلسه شورای رقابت بدون مصوبه‌اي خاتمه یافته است.
رييس شورای رقابت در رابطه با تداوم حضور شورای رقابت در بحث خودرو گفت: در این رابطه این کار صرفا براساس قانون انجام می‌شود یعنی نه وزیر صنعت، معدن و تجارت و نه مقام دیگری نمی‌تواند تعیین کننده حضور یا عدم حضور شورای رقابت در بازار خودرو باشد بلکه فقط و فقط این کار براساس قانون انجام می‌شود. وی ادامه داد: پس از تهیه گزارشات مربوطه مقرر شد هفته آینده از سوی کارگروه، جلسه‌ای در شورای رقابت درباره بازار خودرو و مخابرات برگزار شود.
وی در پایان گفت: علت عدم نداشتن مصوبه در اين جلسه به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضا و با تاخیر برگزار شدن جلسه بوده است.
در صنعت خودرو براساس جدیدترین آمارهای رسمی، تولید خودرو در برخی از شرکت‌های خودروسازی متوقف شده است. به گزارش «ایسنا»، براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مرداد ماه امسال در سه شرکت خودروسازی راین، خودروسازی مدیران و کرمان موتور تولید خودرو به صفر رسیده است.
در گروه سیمانی، شرکت سيمان کارون با 20 میلیارد و 883میلیون و 300 تومان سرمایه برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 3 ماهه مبلغ 1562ریال سود خالص پیش‌بینی کرده که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل منفی 8/2 درصدی روبه‌رو بوده و دلیل این تغییرات را تغيير در ترکيب فروش صادراتي اعلام كرده‌است.
در این گروه سیمان، باقران نیز با نماد سباقر در بازار پایه فرابورس درج شده است.
در گروه فلزی، فولاد آلياژي يزد اعلام کرده با توجه به پیش‌بینی فروش شرکت کارگزاری ایساتیس در بودجه 92 سهام فوق در تاریخ 18 شهریورماه به فروش رسید و به ازای هر سهم 15 تومان سود خالص عاید شرکت شد که مبلغ 10 تومان مازاد بر پیش‌بینی قبلی است؛ سود هر سهم شرکت در حال حاضر 964 ریال است.
در گروه غذایی، شرکت گلوکوزان سود هر سهم سال مالی منتهی به شهريورماه امسال را از 3179 به 4936 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 55 درصدی روبه‌رو شده است.علت این تعدیل افزایش قیمت فروش محصولات بوده است. مهم ترین محصولات شرکت گلوکز و نشاسته است.
گلوكوزان برای سال مالی 93 در اولین پیش‌بینی 5106 ریال پیش‌بینی کرده که در مقایسه با شال 92 با رشد 3 درصدی روبه‌رو شده است. علت این تعدیل نیز افزایش نرخ فروش بوده است.
در گروه ساختمانی نیز سخت آژند که سال مالی منتهی به 31 شهریور 92 دارد سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 370 ریال به 683 ریال افزایش داده که علت تعدیل فروش سهام شرکت آژند توسعه شهرستانک بوده است. لازم به ذکر است که مبلغ 83 ميليارد و 950 میلیون ریال از ثمن معامله با بدهی شرکت به شرکت پیشگامان توسعه شهری ایرانیان تهاتر شده و از این بابت هیچ گونه نقدینگی وارد شرکت نشده است.
اما شرکت برای سال مالی 93 در اولین پیش‌بینی 420 ریال اعلام کرده که در مقایسه با سال 92 کاهش 39 درصدی داشته است. البته این را نیز باید در نظر داشت که عمده سود سال 92 غیرعملیاتی بوده است.
در گروه واسطه‌گری، سرمایه‌گذاری بیمه امروز مشمول ضوابط رفع گره‌های معاملاتی است. در کنار این شرکت نمادهای بیمه دانا، کاشی اصفهان و پارس الکتریک نیز در گره قرار دارند.
در مجموع روز چهارشنبه بازار شرایط مثبتی داشت که در آن علاوه بر رشد 974 واحدی شاخص کل، ارزش معاملات نیز به 233 میلیارد تومان بالغ شد که 5/13 درصد آن را معامله 80 میلیون سهم تاپیکو تشکیل داد. در کل هفته نیز ارزش معاملات با 9/18 درصد رشد به 736 میلیارد تومان رسید و شمار خریداران نیز با 2/21 درصد رشد از 67 هزار و 224 نفر گذشت. در کل هفته نیز بازدهی بازار 75/1 درصد بود تا بازدهي بورس از ابتدای سال‌جاری به 5/55 درصد بالغ شود.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]اولویت‌های جدید بازار سرمایه اعلام شد[/h] کد خبر: DEN-751730 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵

فارس- ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تامين مالی بنگاه‌ها، افتتاح بورس ایده، راه‌اندازی سامانه جدید کارگزاری‌ها و توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی از مهم‌ترین اولویت‌های بازار سرمایه در سال‌جاری است.
علی صالح‌آبادی، با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی یکی از اولویت‌های مهم‌ بازار سرمایه است، تصریح کرد: جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به دو بخش ایرانیان‌ خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارج از کشور، تقسیم می‌شود.
ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی دو بخش اصلی ورود به بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند، گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور اکنون در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بخش دیگری هم که خارجی‌ها هستند به تناسب موقعیت از مزایای بورس ایران استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: افراد خارج از کشور که ایرانی نیستند با مراجعه به سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تحت حمایت قانون قرار گرفته و از مزایای سرمایه‌گذاری در ایران استفاده می‌کنند.
صالح‌آبادی گفت: این افراد در صورت عدم تمایل به استفاده از قوانین مزایای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران، تنها با ارائه شناسنامه همانند ایرانیان داخل اقدام به خرید و فروش کنند.ريیس سازمان بورس اوراق و بهادار با تشریح دیگر اولویت‌های بازار سرمایه در سال جاری به بحث تامين مالی با توجه به شرایط درآمد نفتی اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی بنگاه‌ها باید به بازار سرمایه رفته و از ابزارهای مختلف تامين مالی همانند اسناد خزانه اسلامی استفاده کنند.
صالح‌آبادی ادامه داد: در قانون تا سقف 6 هزار میلیارد تومان اجازه انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامیه (اوراق رهنی تسهیلات مسکن) داده شده و اینکه چقدر از این میزان استفاده شود، بستگی به تصویب و ابلاغ آیین‌نامه این اوراق دارد.وی با اعلام این خبر که پیش‌نویس آیین‌نامه انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی در حال تهیه است، خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این آیین‌نامه راه برای انتشار این اسناد باز می‌شود.


راه‌اندازی موسسات
رتبه‌بندی اعتباری
علی صالح‌آبادی راه‌اندازی موسسات رتبه‌بندی اعتباری را از دیگر اولویت‌های مهم بازار سرمایه در سال جاری دانست و تاکید کرد: موسسات رتبه‌بندی پس از طی مراحل مختلفی ایجاد خواهد شد و وظیفه اصلی آنان اعلام رتبه اوراق بهادار و یا اوراق مشارکت و اجاره است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر اوراقی از ریسک بالایی برخوردار باشد با نرخ بیشتر و در صورت پایین بودن ریسک آن با نرخ کمتری منتشر خواهد شد؛ رتبه‌بندی اوراق بر مبنای نظر موسسات رتبه‌بندی خواهد بود.
وی پیش از این در همایش یک‌روزه نقش موسسات رتبه‌بندی در اقتصاد کشور، گفته بود: بازار سرمایه کشور پیشرفت‌ خوبی با همکاری همه نهادها و فعالان این حوزه داشته است و موسسات رتبه‌بندی هم به عنوان حلقه آخر و تکمیلی نهادهای مالی محسوب مي‌شود که از پیچیده‌ترین نهادهای حوزه مالی است.
ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بعد از بحران مالی جهانی اهمیت این موسسات بیشتر شده و مقررات کامل‌تری برای آنها وضع شده است، تاکید کرد: برای راه‌اندازی موسسات رتبه‌بندی مطالعات زیادی انجام و مقررات 40 صفحه‌ای در دست تدوین است.
صالح‌آبادی افزود: رتبه‌بندی در کشور وجود ندارد و از وجود ضامن که بيشتر، بانک‌ها و شرکت‌های تامين سرمایه هستند، برای پوشش ریسک استفاده می‌شود، اما برای تامين مالی گسترده‌تر و ارتقای آن، بانک‌ها و شرکت‌های تامين سرمایه این ظرفیت را دارند که در آینده اوراق بهادار زیادی متناسب با ریسک و نرخ مختلف منتشر کنند.
رييس سازمان بورس انتشار اوراق بهادار، اوراق مشارکت، صکوک، اجاره و سایر اوراق با نرخ ریسک متفاوت، بررسی شرکت‌ها در ارزیابی تحلیلگران، صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ها و حتی نظام بانکی را از کارکردهای موسسه‌های رتبه‌بندی اعلام کرد.
توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی بازار سرمایه
صالح‌آبادی افزود: توسعه زیرساخت‌هاي بازار سرمایه مانند ایجاد ظرفیت‌هاي خوب مقرراتی و الکترونیکی، منجر به دسترسی عموم مردم به بازار سرمایه شده است.
وی همچنین با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی بازار سرمایه از اولویت‌های دیگر سازمان بورس خواهد بود، گفت: در این زمینه اقدامات مهمی انجام شده و به زودی نرم‌افزارهای جدید رونمایی خواهد شد. صالح‌آبادی در توضیح جزئیات نرم‌افزارهای جدید معاملاتی گفت: به زودی سامانه جدیدی جایگزین سامانه فعلی کارگزاری‌ها خواهد شد که این سامانه جدید امکان کنترل کارگزاری‌ها بر معامله‌گران خود را بیشتر می‌کند. وی افزود: این نرم‌افزار جدید که از سرعت و امکانات پیشرفته‌ای نسبت به سامانه قبلی برخوردار است توسط همکاران فناوری اطلاعات بازار سرمایه تهیه شده است.


افتتاح بورس ایده در فرابورس ایران
تا دو ماه دیگر
صالح‌آبادی گفت: بورس ایده نیز با توجه به اقدامات انجام شده و فراهم کردن بسترهای معاملاتی آن تا دو ماه دیگر افتتاح می‌شود.
ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: سازمان بورس بر اساس تصریح قانون برنامه پنجم توسعه، راه‌اندازی بورس ایده را به صورت جدی پیگیری و بخش عمده الزامات فعال شدن این بازار، از جمله تصویب اوراق بهادار مبتنی‌بر دارایی‌های فکری در شورای عالی بورس و زیرساخت‌های نرم‌افزاری موردنیاز برای معاملات دارایی‌های فکری را فراهم کرده است و با نهایی‌شدن دستورالعمل مربوطه در روزهای آینده، همه شرایط لازم برای عملیاتی‌شدن بازار دارایی‌های فکری در فرابورس ایران فراهم
خواهد بود.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]كميته حسابرسي در اولين چالش براي اثبات خود[/h] کد خبر: DEN-751731 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
مصطفي رضايي*
همانگونه كه مطلع هستيد سازمان بورس و اوراق بهادار براي سال مالي 1391 به بعد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس را ملزم به رعايت منشور كميته حسابرسي و منشور فعاليت‌هاي حسابرسي داخلي كرده است.
به‌رغم اينكه بيشتر شركت‌ها در پايان سال مالي 91 از درج گزارش كنترل‌هاي داخلي حاكم بر گزارشگري مالي استنكاف كردند و حسابرسان نيز با درج اين موضوع در گزارش‌های خود مبني بر عدم رعايت اين دستور‌العمل مراتب را افشا و سال مالي 91 ختم به خير شد، اما در سال مالي 92 برخي از شركت‌ها اقدام به تشكيل كميته حسابرسي براساس سرفصل تركيب و ويژگي‌هاي اعضاي كميته حسابرسي موضوع ماده 5 منشور كميته حسابرسي كردند مبني بر اينكه اعضاي 5 نفره كميته حسابرسي بايد شامل دو تن عضو مستقل يا غيرموظف و براي اعضاي سه نفره كميته يادشده يك تن عضو مستقل و غيرموظف باشد كه بايد داراي تخصص مالي ياگرايش‌های مرتبط مالي باشند.
بند‌هاي ماده چهار منشور كميته حسابرسي اشعار مي‌دارد:‌
1) منابع مورد نياز براي انجام وظايف اين كميته به طور كامل و بدون هيچ مانعي در اختيار آن قرار گيرد.
2) نحوه جبران خدمات اعضاي كميته در چارچوب قوانين و مقررات مربوط تعيين شود.
از طرفي شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس بر اساس قانون بورس اوراق بهادار موظف هستند آيين‌نامه‌‌ها و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هاي مصوب توسط هيات مديره بورس را بر اساس الزام در شركت‌هاي پذيرفته شده بورسي اجرا كنند و همچنين براساس بندهاي 8، 11 و 18 قانون اوراق بهادار، هيات مديره اختيار اين‌گونه موارد را دارد و عدم اجرا توسط ناشران نيز مي‌تواند تبعات انضباطي شديد براي آنان به همراه داشته باشد.
از طرفي در بند سوم نحوه جبران خدمات اعضاي كميته كه يك يا دو تن از آنان اعضاي هيات مديره غيرموظف هستند و از طرفي ماده 134 قانون تجارت به خصوص قسمت آخر قانون اشعار مي‌دارد «... اعضاي غيرموظف هيات مديره حق ندارند به‌جز آنچه در اين ماده پيش‌بيني شده است در قبال سمت مديريت خود به طور مستمر يا غيرمستمر بابت حقوق يا پاداش يا حق‌الزحمه وجهي از شركت دريافت كنند.»
مقايسه دو موضوع يادشده بالا براي برخي، خطا در استنباط را پيش آورده است كه بندهايي از ماده چهار منشور كميته حسابرسي با ماده 134قانون تجارت درتعارض با يكديگر است حال آنكه اگر به دقت بند سوم از ماده چهارم منشور مطالعه شود در انتهاي بند، قيد در چارچوب قوانين و مقررات مربوطه آمده است.
در اينكه ايجاد كميته حسابرسي قدمي بسيار مثبت، موثر و كارآمد در وضعيت اداره شركت توسط اعضاي هيات مديره است هيچ‌گونه شكي بين اهل تخصص ودلسوختگان بازار سرمايه وجود ندارد، اما شركت‌ها در هنگام برگزاري مجامع سال 1392 خود، بايد در بخش تعيين حق حضور جلسات هيات مديره در باب مشروح تكاليف مجمع به حق حضور ويژه عضو كميته حسابرسي عنايت خاص مي‌داشتند و براي وي حق‌الزحمه مناسب تعيين مي‌كردند و از طرفي وقتي با دقت ماده 134 قانون تجارت را مطالعه مي‌كنند كه ابراز مي‌دارد «... مجمع عمومي اين مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتي كه هر عضو هيات در جلسات هيات حضور داشته است تعيين خواهد كرد».
يعني قانون گذار اين اختيار را به مجمع داده است كه براي هر عضو، يك حق‌الزحمه متناسب و متفاوت تعريف كند ولي به لحاظ تكرار در اخذ تصميم مساوات گونه در پرداخت حق حضور بيشتر آنها به اين نكته «هر عضو هيات» دقت كافي مبذول كرده‌اند.
در نتيجه هيچ‌گونه مغايرتي بين منشورهاي مصوب بورس و قانون تجارت، تنها در اين مقوله وجود ندارد.
حال سوال‌ اين است كه بيشتر شركت‌هاي بورسي مجامع خود را برگزار كرده‌اند و هم‌اكنون كميته‌هاي حسابرسي خود را تشكيل داده و براي عضو غيرموظف در كادر كميته حسابرسي در مجمع حق‌الزحمه مناسب به منظور حضور در جلسات كميته حسابرسي نديده‌اند؟ راهكار پيشنهادي چيست ‌؟
در بدو امر بايد شركت‌ها را به دو گروه دسته‌بندي كرد:
گروه اول: برخي از شركت‌هاي بورسي كه به هر دليل تاكنون مجامع خود را برگزار نكرده‌اند.
گروه دوم: بيشتر شركت‌هاي بورسي كه تاكنون مجامع خود را برگزار كرده‌اند ولي حق‌الزحمه حضور عضو مستقل يا غير‌موظف رادر جلسات هيات مديره و كميته حسابرسي تواما تعيين نكرده‌اند.
راهكار پيشنهادي شركت‌هاي گروه اول بسيار مبين وروشن است كه بايد در مجمع پيش‌رو حق‌الزحمه عضو يادشده متناسب با دوگانگي جلسات تعيين كرده و مصوبه مجمع را اخذ كنند.
راهكار پيشنهادي شركت‌هاي گروه دوم به سه شكل قابل طرح است:
1) اگر تعداد سهامداران به گونه‌اي است كه مي‌شود با صرف هزينه‌هاي معقول مجمع برگزار كرد، اين موضوع را در دستور جلسه مجمع عمومي به طور فوق‌العاده قرار داده و به سرعت نسبت به برگزاري و تعيين حق‌‌الزحمه آن اقدام كنند.
2) اگر شركت مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده به منظور تعيين هيات مديره جديد پيش رو دارد اين موضوع را نيز در دستور جلسه لحاظ كند.
3) اگر شركتي تعداد اعضاي سهامداراي بالاي دارد و به تبع آن برگزاري مجامع براي آنان هزينه‌بر است و از طرفي نيز برگزاري مجمع نزديك چه براي انتخاب هيات مديره يا مورد ديگر، قانوني ندارد، با مصوبه هيات مديره حق‌الزحمه را پرداخت و در سال مالي بعد با برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه مجوز حق‌الزحمه عضو يا اعضاي غيرموظف هيات مديره و كميته حسابرسي را براي سال مالي قبل و سال مالي آتي به اتفاق اخذ كند.
پيشنهاد سوم بر اساس دلايل زير توسط نگارنده مطرح مي‌شود كه در جاي خود قابل تامل و بررسي است و نقد كارشناسانه توسط ساير دوستان مجرب را دارد:
1-3)خيلي از شركت‌هاي بورسي زيان ده در قالب جبران خدمات هيات مديره وجوهي به آنان خلاف همين ماده پرداخت و مجامع نيز آن را مصوب مي‌كنند يا در ماده 129دقيقا موبه‌موي مفاد قانون تجارت رعايت مي‌شود؟! آنجا كه قانونگذار اشعار مي‌دارد «...در صورت اجازه نيز هيات مديره مكلف است بازرس شركت را از معامله‌اي كه اجازه آن داده شده بلافاصله مطلع نمايد و....» با اين حال نظر به ماهيت مثبت اقدام كنترلي فوق پرداخت به اين اعضا با مصوبه هيات مديره شركت و اخذ مجوز در طول سال مالي يا بعد از سال مالي مورد گزارش در مجمع عمومي عادي يا فوق‌العاده عادي، شركت را دچار مشكل چه ازمنظر قانون تجارت و چه از منظر بورس اوراق بهادار نخواهد كرد.
2-3) در بيشتر شركت‌هاي بورسي، منتخبين هيات مديره با اكثريت آراي صاحبان سهام منصوب مي‌شوند و افزون بر اين هيچ سهامداري از باب انجام هزينه براي حفظ و حراست از سرمايه‌گذاري خود معترض هيات مديره نخواهد بود.
با توضيحات يادشده دور از ذهن نيست كه طرح اين اشكال بيشتر ايجاد چالش است براي كميته نو پاي حسابرسي تا التزام به‌رعايت قانون!
نظر خوانندگان محترم را به مقاله‌هاي پنج‌شنبه 5/2/92 صفحه 9 و دوشنبه 13/3/91 صفحه 9 مندرج در روزنامه دنياي اقتصاد جلب مي‌كنم، نگارنده خود در مقام انتقاد به اجرا و نحوه تدوين دستورالعمل يادشده مفصل طرح موضوع كرده ‌است، اما وجود كميته حسابرسي به طور محتوايی و كاربردي در اداره شركت‌هاي بورسي به خصوص شركت‌هاي مشمول واگذاري اصل 44 كه هنوز در بيشتر آنها ثبات قطعي در حفظ و تداوم منافع سهامداران به معني واقعي آن به خصوص تركيب سهام‌هاي حمايتي و برخي از سهامداران بلوكي و مديريتي كه نقش شبه دولتي‌ها را دارند از رويكردهاي منطق اقتصادي و صرف و صلاحي و كارآمدي موثر تابعيت ندارد. در پايان اميدوارم تحليل حاضر مورد بررسي موشكافانه كارشناسان بورسي و مالي و حقوقي قرار گيرد و انتقادات وارد بر آن راهگشا و منشا اثر شود.
*حسابدار رسمي، مدرس دانشگاه
و كارشناس رسمي دادگستري
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]ابهام در بند 74 قانون بودجه سال 1392[/h] کد خبر: DEN-751732 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
مصطفی باتقوا*
در بند 74 قانون بودجه سال 92 آمده است:
«کلیه جریمه‌های مالیاتی» ناشی از تاخیر در پرداخت مربوط به عملکرد سال‌های 1389،1390 و 1391 بنگاه‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری که بتوانند ظرف شش‌ماه پس‌از لازم‌الاجرا شدن این‌قانون نسبت به تسویه اصل بدهی مالیاتی قطعی‌شده خود اقدام کنند، بخشوده می‌شود.
براساس بخشنامه صادره سازمان امور مالیاتی به تاریخ 25/05/1392 به این موضوع تاکید شده است که تنها بخشش برای مالیات عملکرد است.
در حالی که این بینش و تفسیر صحیح به دلایل ذیل صحيح نيست:
الف) در متن بند بالا عنوان شده «کلیه جریمه‌های مالیاتی» .بنابراین اگر نیاز بود، تنها بخشش شامل مالیات عملکرد باشد، حتما قانون‌گذار باید به این موضوع به صراحت اشاره می‌کرد. حال که موضوع، ابهام دارد و محل مناقشه است با عنایت به اصل 73 قانون اساسی، در صورت وجود ابهام در قانون، باید استفساریه از مجلس شورای اسلامی دريافت شود. شرح و تفسیر قوانین عادی در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است. (نه شخص دیگری)
ب) کلمه عملکرد حالت عمومی دارد. به عنوان مثال هنگام صدور برگ تشخیص برای مالیات حقوق عنوان می‌شود‌: برگ تشخیص مالیات حقوق‌، عملکرد سال 1390 یا برگ مطالبه مالیات تکلیفی‌، عملکرد سال 1390 و... پس دقت می‌شود کلمه عملکرد هم براي مالیات عملکرد‌، هم براي مالیات حقوق و هم براي مالیات تکلیفی به کاربرده شده است. اینکه ادارات مالیاتی به شرح يادشده برداشت و تفسیر شخصی می‌کنند و سازمان امور مالیاتی بخشنامه به شرح بالا صادر می‌کند، صحیح نيست.
*حسابدار رسمی و حسابدار مستقلmbataghvaiacpa@yahoo.com
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]توسعه حمل‌ونقل ریلی، یک ضرورت ملی[/h] کد خبر: DEN-751733 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵

صادق سکری *
حمل‌‌ونقل‌ ريلي‌ به‌‌عنوان‌ يكي‌ از بخش‌هاي‌ مهم‌ سيستم‌ حمل‌‌ونقل،‌ نقش‌ عمده‌اي‌ را در عرصه‌ اقتصادي، صنعتي‌ و اجتماعي‌ كشورها ايفا مي‌كند و به واسطه مزایای خاص و نسبی که در مقایسه با سایر بخش‌هاي حمل‌ونقل از جمله هوایی، جاده‌اي و دریایی دارد توانسته سهم قابل توجهی را در حوزه حمل‌ونقل به خود اختصاص دهد.
راه‌آهن با مزایایی همچون ظرفيت‌ بسيار بالا، مصرف‌ انرژي‌ و آلودگي‌ كم، نرخ‌ كرايهِ‌ پايين‌ و ايمني‌ نسبت‌ به‌ ساير وسيله‌هاي‌ حمل‌‌ونقل‌ استفاده‌ از آن‌ به منظور ‌حمل‌ و نقل‌ بار و مسافر را در مسافت‌هاي‌ زياد توجيه‌ کرده و موجب شده به عنوان یک وسیله ایمن و با صرفه ارتباطی شناخته شود.
از سوی دیگر درمیان مزایای یاد شده ایمنی بالا، ارزان بودن و مصرف انرژی کمتر این سیستم را به یک ابزار مردمی تبدیل کرده و موجب شده اکثریت متقاضیان با مدنظر قرار دادن این پارامترها، سیستم حمل‌ونقل ریلی را برای تامین نیاز برگزینند که به نظر می‌رسد بررسی برخی از این ویژگی‌ها خالی از لطف نباشد. قدر مسلم مهم‌ترين‌ پارامتر در انتخاب‌ نوع‌ وسيله‌ نقليه‌ نزد مسافران، وضعيت‌ ايمني‌ است وآمار و اطلاعات نشان‌ مي‌دهد که ايمني‌ مسافرت‌هاي‌ حمل‌‌ونقل‌ ريلي‌ به‌ مراتب‌ بيش‌ از سیستم هوايي‌ و جاده‌اي است. طبق آمار میزان کشته‌شدگان جاده‌اي 330 برابر بخش ریلی است که به عبارت دیگر 7/99 درصد این شاخص به حوزه جاده‌اي و کمتر از 3 دهم درصد آن به حوزه ریلی اختصاص می‌یابد. این ارقام عنوان می‌کند که سيستم‌ ريلي‌ كشور وضعيت‌ نسبتا مناسبي‌ را از نظر ايمني‌ دارد و بروز حادثه دلخراش در جاده قم و کشته شدن 44 نفر از هموطنان عزیزمان طی روزهای گذشته این مساله را تایید می‌کند. ‌‌از سوی دیگر مقایسه شاخص مصرف سوخت در حوزه ریلی و جاده‌اي از نسبت یک به 6 و شاخص متغیر آلایندگی از نسبت یک به 20 حکایت دارد که برآیند همه آنها کارنامه موفق حوزه ریلی را نشان می‌دهد و موجب شده علاوه بر مردم، دولتمردان نیز توجه ویژه‌اي به این حوزه داشته باشند. ویژگی‌های منحصر به فرد راه‌آهن در کنارنگاه جامعه پسندی که افراد نسبت به این حوزه دارند موجب شده دست‌اندرکاران مربوطه در طول سال‌های اخیر بنا را بر تدوین اهداف بزرگ و سترگ قرار دهند و به سمتی بروند که این حوزه نقش پررنگ‌تری در عرصه‌ اقتصادي، صنعتي‌ و اجتماعي‌ ایفا کنند اما آنچه از شواهد امر برمی‌آید آن است که این میزان توجه کافی نبوده و جا دارد تصمیم‌گیران و مسوولان مربوطه با نگاه جامع‌تری به این سیستم ایمن حمل‌ونقل بنگرند. طبق اهداف تدوین شده سند چشم‌انداز 20 ساله باید در سال 1404 به نقطه‌اي برسیم که سالانه 52 میلیون مسافر از طریق شبکه ریلی جابه‌جا شوند و این امری نیست که تنها با تدوین اهداف بلندمدت میسر باشد بلکه نیازمند همکاری و هماهنگی متقابل ارکان و نهادهای مرتبط، جذب اعتبارات مورد نیاز و بودجه‌هاي تخصیص یافته و در نهایت اجرای دقیق برنامه‌هاي تدوین شده است. با این تفاسیر حال که شاهد پیشرفت راه‌آهن‌ تحت‌تاثير تقاضا و رقابت‌ با ساير روش‌هاي‌ حمل‌‌ونقل‌ و همچنین پيمودن‌ راه‌ توسعه‌ و نوگرايي‌ این سیستم در رابطه‌ با افزايش‌ سرعت، كاهش‌ هزينه‌هاي‌ حمل‌‌ونقل، افزايش‌ ايمني‌ و راحتي‌ و ارائه‌ خدمات‌ بهتر هستیم جا دارد متولیان مربوطه بکوشند ظرفیت‌هاي بالقوه این حوزه را بالفعل کرده و زین پس شاهد تحولات‌ عظيم‌تری در حوزه حمل‌‌ونقل‌ ريلي‌ باشیم.
*مدیرکل روابط عمومی شرکت راه‌آهن
جمهوری اسلامی ایران
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]سيمان تهران برنده تنديس طلايي ارتباط با رسانه‌ها شد[/h] کد خبر: DEN-751734 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
گروه بنگاه‌ها- سيمان تهران به‌عنوان يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان سيمان كشور در كنار ارتقای مستمر سطح كمي و كيفي محصولات متنوع خود، به پاس ارتباط اثر بخش با رسانه‌ها نيز حائز دريافت تنديس طلايي برتر شد.
به گزارش خبرنگار ما، در نهمين جشنواره روابط عمومي‌هاي برتر بنياد مستضعفان كه با هدف معرفي روابط عمومي‌هاي برتر روز چهارشنبه 20 شهريورماه در محل ستاد مركزي بنياد مستضعفان برگزار شد، هيات داوران اين جشنواره با ارزيابي دقيق بيش از 225 اثر ارسالي از 32 شركت راه يافته به بخش ارزيابي جشنواره در بخش‌هاي مختلف، روابط عمومي‌هاي برگزيده را معرفي كرد كه در اين بين روابط عمومي شركت سيمان تهران در رشته فعاليت «ارتباط رسانه‌اي» به‌عنوان برتر شناخته و تنديس طلايي اين جشنواره را
دريافت کرد.
در اين زمينه سرپرست روابط عمومي سيمان تهران اصحاب رسانه را نزديك‌ترين ياران روابط عمومي‌ها برشمرد كه مي‌توانند علاوه بر رسالت اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي جامعه، نقش كارشناس و مشاوري امين را نيز براي مسوولان روابط عمومي برعهده داشته باشند.
محمد زرين خواه با اشاره به تخصصي بودن حرفه روابط عمومي، شناخت و دانش مديران ارشد سازمان‌ها را از مقوله روابط عمومي، يكي از مهم ترين عوامل تسهيل‌كننده در پيش‌برد برنامه‌ها و موفقيت روابط عمومي سازمان‌ها برشمرد و اضافه كرد: عمده وظايف و رسالت‌هاي اين بخش به لحاظ داشتن ماهيت فرهنگي و تلاش در جهت اقناع صادقانه افكار عمومي، مستلزم داشتن سعه صدر بالا و نگاه آينده نگرانه متناسب با چشم‌انداز سازمان است.
سرپرست روابط عمومي سيمان تهران، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي گسترده و متنوع روابط عمومي‌ها را آميزه‌اي از علم و هنر دانست و گفت: در اين بين رشته فعاليت ارتباط رسانه اي به لحاظ تعامل با ارباب جرايد از اهميت ويژه‌اي برخوردار است كه دركشان و منزلت اصحاب رسانه و ايجاد تعامل دوسويه وسازنده با آنان به عنوان پيام آوران راه حقيقت وعدالت‌طلبي، ارتباط رسانه‌اي موفق را براي سازمان‌ها به همراه دارد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
اجرایی شدن نرم‌افزارهاي پس از معاملات و سهام عدالت به صورت همزمان

کد خبر: DEN-751735 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
ايسنا- رییس اداره بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس از اجرایی شدن نرم‌افزار پس از معاملات بورس و نرم‌افزار سهام عدالت به صورت همزمان خبر داد.
محمودرضا خواجه نصیری در مورد آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت و انجام اقدامات لازم برای آزادسازی آن گفت: سیستم معاملاتی سهام عدالت در حال طراحی است و قرار است نرم‌افزار جدید پس از معاملات بازار سرمایه و نرم‌افزار سهام عدالت با یکدیگر اجرایی شود.
وی افزود: البته معاملات سهام عدالت به دلیل حجم بالای کد معاملاتی، بسیار پیچیده است؛ اما نرم‌افزار معاملاتی آن در حال طراحی است تا با نرم‌افزار جدید پس از معاملات اجرایی شود.
این مسوول سازمان بورس در مورد زمان آزاد شدن سهام عدالت گفت: زمان معامله سهام عدالت به سیاست‌های وزارت اقتصاد بستگی دارد تا در چه زمانی بخواهد این سهام را آزاد کند؛ به همین دلیل مشخص شدن اینکه سهام عدالت جزو کدام اولویت است برعهده وزارت اقتصاد است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]نخستین جلسه هیات واگذاری‌ در دولت جدید برگزار شد[/h] کد خبر: DEN-751736 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
فارس- نخستین نشست هیات واگذاری‌ سازمان خصوصی‌سازی در دولت جدید با حضور وزیر امور اقتصادی و دارايی و دیگر اعضا برگزار شد.
محمد رحیم احمدوند ريیس ‌سازمان خصوصی‌سازی هفته گذشته با اعلام این خبر که جلسات هیات واگذاری بار ديگر آغاز به کار خواهد کرد، گفت: شنبه گذشته این هیات با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل جلسه داد.
در این جلسه ريیس کل سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر اقتصاد، گزارش عملکرد سازمان خصوصی‌سازی در سال‌های 80 تا 92 ارائه کرد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزارت دادگستری، مجلس شورای اسلامی، اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از اعضای هیات واگذاری هستند.
بر اساس این گزارش، به موجب ماده 39 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ایران و اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، دبیرخانه هیات واگذاری در سازمان خصوصی‌سازی تشکیل می‌شود و ريیس سازمان مزبور دبیر هیات واگذاری است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
اعلام سود «مداران» با سرمايه جديد

کد خبر: DEN-751737 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۱۵
گروه بنگاه‌ها- داده‌پردازی ایران سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 را بر اساس سرمایه جدید 650 میلیارد ریالي مبلغ 235 ریال اعلام کرده است. براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، «مداران» با سرمایه قبلی معادل 186 ميليارد و 753 میلیون ریال سود هر سهم را مبلغ 743 ريال اعلام كرده بود.
مطابق با مصوبه مجمع عمومي فوق‌العاده داده‌پردازي ايران در تاريخ 4 تيرماه سرمايه «مداران» از مبلغ 186 ميليارد و 753 ميليون ريال به مبلغ 650 ميليارد ريال از محل مطالبات و آورده نقدي افزايش يافت.
داده‌پردازي در چهار ماهه واقعی منتهی به 31 تیر نیز
31 درصد سود هر سهم را پوشش داده و براي هر سهم 73 ريال سود كنار گذاشته است.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
در گفت‌وگو با كارشناسان بررسي شد
الگوهاي رفتاري سرمايه‌گذاران در بازار سرمايه

گروه بورس- هديه لطفي: وقتي بورس تهران منفي مي‌شود، همه فروشنده و وقتي مثبت است همه خريدار مي‌شوند. اين موضوع به خصوص در زمان منفي شدن بازار تا حدي آزاردهنده است كه باعث مي‌شود سهامداران بدون توجه به پتانسيل‌هاي سهام خود در نقش فروشنده ظاهر شوند تا بر شدت افت بازار بيفزايند. اما چرا الگوهاي رفتاري در بورس تهران در ميان سرمايه‌گذاران مختلف يكسان است و تمامي گروه‌ها را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد؟ آيا سرمايه‌گذاران در بورس تهران از الگوهاي خريد و فروش خاصي پيروي مي‌كنند؟ اين مباحث از موضوعاتي هستند كه سعي شده در گفت‌وگو با كارشناسان به آن پرداخته شود تا تحقيقي درباره استراتژي‌هاي سهامداران بورس تهران باشد.
سرمايه‌گذاري با الگوي صف خريد يا فروش
يك تحليلگر بازار سرمايه درخصوص الگوهاي رفتاري سرمايه‌گذاران در بازار سرمايه گفت: پاسخ به این سوال در دو سطح کلان و خرد قابل تشریح است؛ در سطح کلان به دلیل آنکه ما بازاری با محدودیت‌های فراوان معاملاتی داریم رفتار سرمایه‌گذاران شباهت‌هایي با هم پیدا مي‌کند. همايون دارابي افزود: دامنه نوسان 4‌درصدی و حجم مبنا موجب به تاخیر افتادن کشف قیمت عادلانه در بورس مي‌شود یعنی وقتی شما مي‌بینید خبری منتشر مي‌شود و تاثیر آن باید 20درصد قیمت را به بالا یا پایین هدایت کند، در بورس صف تشکیل مي‌شود. همین صف موجب مي‌شود که شما فرصتی را پیدا کنید که بدون تحلیل با سه روز صف‌نشینی شانس خود را برای خرید یا فروش سهام پیش از قیمت تعادلی به‌دست آورید.
وي تاكيد كرد: همین مساله باعث مي‌شود که در سطح کلان بازار، سرمایه‌گذاران به دنبال صف خرید بگردند و همین امر موجب مي‌شود واکنش بیش از حد نیز رخ دهد یعنی یک سهم با لزوم اصلاح قیمت 20 درصدی وقتی 10 روز صف خرید است و مثلا هر روز یک درصد رشد قیمتی داشته است آن‌چنان صف خریدي را می‌تواند شاهد باشد که آن اصلاح 20 درصدی حتی در سطح 30 درصد نیز متوقف نمی‌شود و از این نظر صف فروش و خرید موجب بی‌نظمی بیشتر در بازار مي‌شود. اين كارشناس بازار سرمايه خاطرنشان كرد: در کنار این رفتار کلان، سرمایه‌گذاران در سطح خرد نیز مدل‌های رفتاری متفاوتی را در پیش مي‌گیرند که برخاسته از تحليل‌هاي تکنیکال و بنیادی و همچنین ترکیبی از این دو روش یا حتی روش‌های بدیع دیگری از جمله الگوریتم ژنتیک، دیفرانسیل‌های نامتقارن و سری‌های زمانی مي‌شود. دارابي ادامه داد: گاهی هم البته علم رجال و موارد دیگر مشاهده مي‌شود و سرمایه‌گذاران به استناد خرید و فروش فرد حقیقی یا حقوقی خاصی اقدام به خرید و فروش مي‌کنند كه سرمایه‌گذاران بزرگ حقیقی یا حقوقی در این شرایط حکم گروه مرجع پیدا مي‌کنند.
اثر اطمينان‌بخش حقوقي‌ها
اين كارگزار بورس سپس گفت: بازار ملغمه‌ای از ترس و طمع است و همه تصمیمات در بستر بازار شکل مي‌گیرد گاهی ما حتی به مواردي نیز بر مي‌خوریم که فعالان بازار با حرکت یک گروه کوچک همه دنباله رو مي‌شوند و فروش یا خرید مي‌کنند؛ این امر البته در بازارهای مختلف و با سطوح تحلیل متفاوت فرق می‌کند.
اين كارشناس درخصوص تاثير حقوقي‌ها در روند معاملات نيز گفت: اینکه یک خریدار حقوقی سهمی را بخرد امیدواری را ایجاد مي‌کند که اولا تصمیم حقیقی در خرید از سوی رفتار حقوقی که عموما تصمیمات کارشناسانه‌تری مي‌گیرد، حمایت مي‌شود و در همین حال چون خریدهای حقوقی کلان است عموما موجب رشد قیمتی و تشکیل یک کف حمایتی از سهم مي‌شود؛ چرا که حقوقی‌ها معمولا یک قیمت ثابت را برای خرید خود اعلام مي‌كنند و اين امر بازار را مطمئن مي‌کند که حقوقی در این قیمت خریدار است.
اين تحليلگر بازار سرمايه خاطرنشان كرد: افراد بايد پیش از شروع به فعالیت، هویت خود را در بازار بشناسند؛ یعنی بدانند که در بازار چه شخصیتی را ایفا مي‌کنند. آیا معامله‌گر هستند یا سرمایه‌گذار؟ آیا معامله‌گر کوتاه‌مدت هستند یا میان‌مدت؟ آیا سرمایه‌گذار بنیادی هستند یا تکنیکال؟ آیا سرمایه‌گذار شرکت‌های کوچک هستند یا شرکت‌هاي بزرگ یا حتی شرکت‌های ورشکسته؟ وقتی شخصیت فعال بازار مشخص شد آنگاه الگوهای مختلفی مطرح مي‌شود.
دارابي درخصوص سطح تحليل در دادوستدهاي بازار سرمايه تاكيد كرد: متاسفانه در ماه‌های اخیر ما رفتارهايي حتی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و‌ بانک‌ها دیدیم که از حقیقی‌های تازه کار نیز انتظار آن نمی‌رود به هر حال سطح تحلیل در بازار ما بسیار پایین است.
وي درخصوص دوره‌هاي زماني مختلف نيز گفت: رفتار تاریخی به ویژه در ماه فروردین، ماه محرم و ماه رمضان و همچنين هفته پایانی تیرماه و شهریورماه تفاوت دارد كه این نوع اثر تاریخی را ما شاهد هستیم.
رفتارهای دوگانه سرمایه‌گذاران
سید‌یوسف‌ هاشمی از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است: به طور کلی، الگوي خريد و فروش حاصل از به‌کارگیری یکسری قوانین است که با تکرار آنها نتایج معینی حاصل می‌شود یا پدیده‌های طبیعی است که از اصول معینی تبعیت می‌کند؛ بنابراین در بورس تهران نیز می‌توان سرمایه‌گذاران را به طور کلی به دو دسته تقسیم کرد؛ دسته اول که از الگو‌های مشخصی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند و این الگو‌ها از روش‌های علمی یا تجربی معینی نشات گرفته است به نوعی می‌توان گفت با تحلیل اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند و دسته دوم از سرمایه‌گذاران که از این الگوها استفاده نکرده و تنها بر اساس حرکت کلی بازار تصمیم گیری می‌کنند و به نوعی دنباله رو هستند که این رفتار را نمی توان الگو یا استراتژی نامید، حتی این روش سرمایه‌گذاری را در قالب الگوهای رفتاری هم نمی‌توان جای داد. وی در ادامه توضیح داد: این دسته از افراد کاملا ارادی از این روش برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، اما متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران در بورس تهران در این دسته جای دارند؛ البته بدیهی است این افراد چون دنباله رو هستند بخش عمده‌ای از بازده را از دست خواهند داد و صد البته اگر محدودیت دامنه نوسان قیمت‌ها در بورس تهران وجود نداشت یا حداقل دامنه نوسان قیمت‌ها بیشتر از میزان فعلی بود، این دسته، بازده خیلی بیشتری را از دست می‌دادند یا اصلا بازدهی کسب نمی‌کردند و به طور خودکار از تعداد این دسته سرمایه‌گذاران کاسته شده یا حذف می‌شدند.
تحلیل یا نوسان‌گیری
هاشمی در ادامه اظهاراتش به تاثیر روند معاملات بر تصميمات سرمايه‌گذاران اشاره کرد و گفت:روند معاملات در تصمیم گیری سرمایه‌گذاران با دیدگاهای مختلف اهمیت متفاوتی دارد؛ یکی از ویژگی‌های بورس، نوسان در قیمت‌ها است که همین امر باعث جذابیت آن برای یکسری از سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت یا به عبارتی نوسان گیرها می‌شود.
وی ادامه داد: نوسان‌گیری یا سرمایه‌گذاری با دید خیلی کوتاه‌مدت در کنار سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلند‌مدت، یک استراتژی در سرمایه‌گذاری است که در آن سرمایه‌گذاران بخشی از سرمایه خود را به منظور منتفع شدن از نوسانات قیمت سهام در کوتاه‌مدت به کار می‌برند. این دسته از سرمایه‌گذاران به طور عمده از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند و مسلما به صورت حرفه‌ای در بورس حضور دارند، یعنی هم دانش و تجربه کافی را دارند و هم شغل دیگری نداشته و تمام وقت خود را صرف پیگیری نوسان قیمت‌ها می‌کنند. برای این سرمایه‌گذاران روند قیمت‌ها در تصمیم‌گیری بسیار مهم است و اتفاقا بیشترین وقت خود را صرف پیگیری روند قیمت‌ها می‌کنند.
وی در ادامه افزود: ولی برای سهامداران با دید میان‌مدت و بلند‌مدت روند قیمت‌ها در تصمیم‌گیری زیاد حائز اهمیت نیست، چون مبنای سرمایه‌گذاری آنها بر پایه تحلیل بنیادی استوار بوده و وضعیت سود دهی حال و آینده شرکت‌ها مهم است.
هاشمی خاطرنشان کرد: اما در این میان سرمایه‌گذارانی وجود دارند که تنها دنباله رو هستند که صد البته برای این دسته از سرمایه‌گذاران که بدون هیچ استراتژی مشخصی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، روند قیمت‌ها بی معنی بوده و اساسا هیچ چیز دیگری نیز در بورس در تصمیم‌گیری آنها تاثیر ندارد مگر حرکت سایر سرمایه‌گذاران.
حضور اشخاص حقوقی و افزایش بازدهی
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آيا حضور خريداران حقوقي در نمادهاي مختلف بر ميزان فعاليت حقيقي‌ها موثر است؟ گفت: به طور قطع هر چه عمق بازار و تعداد فعالان آن بیشتر باشند نقدینگی بیشتری جابه‌جا شده و دو پدیده کشف دقیق تر قیمت‌ها و نقدشوندگی بیشتر سهم‌ها حاصل می‌شود که به شادابی و پویایی بازار می‌افزاید، قطعا برای سرمایه‌گذاران عاملی که بیشتر از بازدهی اهمیت دارد، سرعت نقدشوندگی سرمایه آنها است و هر چه این عامل در بازار قوی تر شود فعالیت سهامداران افزایش یافته وسرمایه‌گذاران بیشتری جذب بازار سرمايه می‌شوند؛ حضور اشخاص حقوقی و میزان فعالیت آنها یکی از فاکتورها در تحقق این مهم است. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهاراتش به بررسی رفتار سرمایه‌گذاران در شرایط تعادلی پرداخت و گفت: در شرایط تعادل بازار نیز سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به دنبال شرکت‌هایی که در یک کانال مشخص نوسان قیمت بیشتری دارند و از فاکتور نقدشوندگی خوبی برخوردار هستند، می‌روند و سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلند‌مدت به دنبال بهینه کردن و تغییر وزن مالکیت شرکت‌ها در سبد سهام خود با توجه به اختلاف قیمت با ارزش ذاتی شرکت‌ها هستند. هاشمی در ادامه افزود: اما به طور کلی میزان آشنایی سهامداران با بازار سرمایه سال به سال در حال بهبود است به طوری که شرایط فعلی نسبت به سال‌های گذشته اصلا قابل مقایسه نیست، ولی تا شرایط مطلوب و ایده‌آل خیلی فاصله وجود دارد. وی ادامه داد: قطعا افزایش سطح تحلیل بر ساختار تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران تاثیر خواهد گذاشت و به میزان قابل توجهی بر بازده حاصل از سرمایه‌گذاری آنها می‌افزاید، حتی می‌تواند بر شرایط کلی بازار نیز تاثیر گذار باشد و از حرکت‌های احساسی کاسته و روندها را بهبود بخشد.
نوسانات گوناگون در ماه‌های سال
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد: در این میان بررسی عملكرد سهامداران در ماه‌هاي مختلف سال نيز متفاوت است؛ با فرض ثابت بودن سایر شرایط، بيشتر شرکت‌ها به صورت دوره‌ای اقدام به انتشار اطلاعات در ماه‌هاي تير، مهر، دي و اسفند می‌کنند و همانطور که می‌دانید ماه‌هایی از سال نیز به فصل مجامع معروف هستند که شرکت‌ها در این ماه‌ها به برگزاری مجامع عادی سالانه خود اقدام می‌کنند که در این ماه‌ها نوسانات قیمت سهم‌ها به علت رد و بدل شدن اطلاعات شرکت‌ها بیشتر است و به تبع آن حساسیت بازار به اخبار بیرونی کمتر می‌شود، ولی در سایر ماه‌ها بازار با کمبود اطلاعات از شرکت‌ها مواجه است که در این شرایط نوسان قیمت‌ها تقریبا متعادل و دامنه آن کم است. البته نکته قابل توجه این است که در این ماه‌ها بازار نسبت به وقایع بیرونی بسیار حساس‌تر می‌شود و خبرهای نامتعارف بیرون از بازار می‌تواند نوسانات زیادی را در بازار ایجاد کند.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
بورس در انتظار گزارش‌هاي 6ماهه
گروه بورس- محبوبه مغاني: همزمان با به پایان رسیدن فصل تابستان، بازار خود را برای انتشار گزارش‌هاي 6 ماهه شرکت‌های بورسی آماده می‌کند؛ اين امر در شرايطي است كه يك ماه گذشته معامله‌گران تنها تحت تاثير اخبار و بحران منطقه‌اي بوده‌اند و اطلاعي از آخرين عملكرد شركت‌ها نداشته‌اند.
برآورد كارشناسان از گزارش‌هاي 6ماهه : عمده گزارش‌ها مطابق با انتظارات بازار است
سهامداران در انتظار گزارش‌هاي 6ماهه
حال با آرامش نسبي در منطقه انتشار اين گزارش‌هاي 6 ماهه مي‌تواند با ارائه تصوير به سهامداران، فعالان بازار را در اتخاذ تصميم و رويكرد سرمايه‌گذاري ياري كند. هرچند اين گزارش‌ها به اعتقاد بسياري از كارشناسان محافظه‌كارانه خواهد بود به طوري که عملکرد شرکت‌ها در میانه سال 92 نه تنها تاثیر چندانی بر P/E این بازار نداشته باشد، بلکه از عدد آن نیز مي‌کاهد. اما مي‌تواند به بخشي از انتظارات بازار از روند سودآوري شركت‌ها پاسخ دهد.
براین اساس تلاش شده طی گفت و گوهایی با کارشناسان ارشد بازار سرمایه به بررسی گزارش‌هاي 6 ماهه شرکت‌ها و تاثیر‌گذاری آن بر P/E بازار پرداخته شود.
تعدیل‌هاي غیر‌منتظره در گزارش‌هاي 6 ماهه نداریم
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی در گفت‌وگو با خبرنگار دنیای‌ اقتصاد، با بیان اینکه قیمت سهام در بورس حاصل اطلاعات و انتظارات است، به انتظار بازار در انتشار گزارش‌هاي 6 ماهه اشاره کرد.
فواد فتح‌اللهي اظهار كرد: با توجه به عدم تغییر عوامل بنیادی و متغیرهای تاثیرگذار بر سودآوری شركت‌ها در سه ماهه تابستان سال‌جاری، احتمال به وقوع پیوستن تعدیلات غیرمنتظره پیش‌بینی شده در سال 1392 شركت‌ها بعید به نظر می‌رسد، هر چند در برخی صنایع و شركت‌ها استثنائاتی وجود دارد. به هر روی، سياست‌های پولی، مالی و توسعه‌اي دولت جدید نیز اثرگذار است و با توجه به اینکه این سياست‌ها در دست تدوین، تکمیل و ارزیابی است احتمالا شركت‌ها نهایت محافظه‌کاری را در اعلام پیش‌بینی سود سالانه لحاظ مي‌کنند.
وی ادامه داد: اما نکته کلیدی، عملکرد 6 ماهه است که مي‌تواند انتظارات و برآوردهای بازار از سود سال 1392 شركت‌ها را تایید یا سرمایه‌گذاران را مجبور به تعدیل کند.
هرچند احتمال تایید انتظارات و تحلیل‌هاي بازار بیشتر است بنابراین، گزارش‌های 6 ماهه خوب و تاییدکننده از شركت‌ها منتشر خواهد شد، اما موضوع غیرمنتظره اي که اثرات شگرف بر بازار داشته باشد وجود نخواهد داشت.
به گفته فتح‌اللهي؛ گزارش‌هاي 6 ماهه می‌تواند اعتماد را به بازار بازگرداند و در‌خصوص ارزشمندی و ادامه روند معمول فعالیت شركت‌ها، بازار را مطمئن سازد که این خود رونق معاملات را سبب مي‌شود. بنابراین، زمان انتشار گزارش‌های 6 ماهه، دوره ثبات در بازار و توام با نوسانات منطقی و معمول خواهد بود و لزوما رشد سریع شاخص را شاهد نخواهیم بود.
مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی در مورد تاثیر گزارش‌هاي 6 ماهه بر P/E بازار، به رشد قابل توجه بازار سهام طی 6 ماه گذشته اشاره کرد و افزود که این امر منجر به افزایش P/E بازار شده است.
فتح‌اللهی با بیان اینکه افزایش P/E بازار به حدود هفت مرتبه به این معنی است که قیمت‌ها افزایش یافته ولی سود شركت‌ها در جهت افزایشی تعدیل نشده است، این سوال را طرح کرد که آیا سود شركت‌ها در همان محدوده بودجه‌هاي اعلامی سال 92 خواهد ماند؟
وی خود پاسخ داد: قطعا این‌گونه نیست و سود شركت‌ها افزایش خواهد یافت و از این پس، رشد سود بیشتر از رشد قیمت خواهد بود تا P/E مجددا تعدیل شود. اگرچه P/E بازار حدود هفت است ولی P/E تحلیلی بازار در حال حاضر حدود 5/4 واحد است و این منطقی به نظر مي‌رسد. بورس براساس پیش‌بيني عمل مي‌کند و سهامداران بر اساس تحلیل، برآوردها و انتظارات، خرید و فروش مي‌کنند.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی ادامه داد: بنابراين بازار قيمت‌ها را افزایش داده و حالا منتظر گزارش‌هاي 6 ماهه مي‌ماند تا عملکرد گذشته را تایید کند. اگر تحلیل‌ها و انتظارات بازار تایید شود، بازار با ثبات خواهد بود و تحلیل‌ها و انتظارات واقعیت بیشتری مي‌گیرد ولی اگر تحلیل‌ها و انتظارات تایید نشود، بازار قيمت‌ها را در جهت رو به پایین اصلاح خواهد کرد.
وی معتقد است: رسیدن P/E بازار به 7 و رشد چند ماه گذشته، پتانسیل رشد بیشتر بازار را محدود کرده است ولی اين در صورتی است که بخشی از انتظارات آتی بازار از سودآوری و جریانات نقد شركت‌ها در گزارش‌هاي عملکرد 6 ماهه و در برخی شركت‌ها 9 ماهه، تأیید شود.
به گفته فتح‌اللهي، بازار در گزارش‌هاي 6 ماهه به جای آنکه به اصلاح سریع قيمت‌ها در جهت رو به بالا فکر کند بیشتر به دنبال تایید برآوردها و انتظارات قبلی خود است.
فتح‌اللهی در مورد بيشترين تعديلات مثبت در صنايع بورسی در گزارش‌هاي 6ماهه، عنوان کرد: صنایعی که ارزبری آنها قابل ملاحظه است نظیر صنایع لاستیکی، شوینده‌ها و... با توجه به کاهش نرخ ارز در سه ماهه دوم سال 1392 نسبت به بودجه‌های ارائه شده توسط این نوع از صنایع می‌توانند به دلیل کاهش بهای تمام شده تعدیل مثبت داشته باشند. از سوی دیگر شركت‌هایی که با توجه به گزارش‌هاي منتشره توسط گمرک از صادرات مناسبی در مقایسه با سه ماهه اول سال جاری برخوردار بودند نظیر شركت‌های تولیدکننده محصولات پتروشیمی، متانول، سیمان و سنگ آهن نیز می‌توانند در زمره شركت‌های دارای تعدیل سود مناسب با توجه به عملکرد صادراتی خود قرار گیرند.
وی با توجه به افت قيمت دلار در تابستان نسبت به بهار، در مورد انتظار فعالان بازار سرمایه نسبت به ضعیف بودن گزارش‌هاي 6 ماهه به ويژه در گروه‌هاي معدني، فلزي و پتروشيمي در مقایسه با گزارش‌هاي سه ماهه، ابراز كرد: با توجه به اینکه میانگین قیمت معاملاتی محصولات فلزی در بورس کالا برای سه ماهه دوم سال جاری نسبت به سه ماهه اول تغییر قابل ملاحظه‌ای نداشته و حتی در برخی موارد بالاتر از سه ماهه اول بوده است، در این گروه، کاهش نرخ ارز تاثیری بر درآمدها نداشته است و حتی، شركت‌ها را به اجرای طرح‌های توسعه تشویق مي‌کند.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی ادامه داد: در مورد شركت‌های موجود در صنعت پتروشیمی با توجه به اینکه این گروه در بودجه خود نرخ دلار را معادل نرخ ارز مبادلاتی در نظر گرفته‌اند و از دیگر سو وزن صادرات این گروه در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول افزایش یافته است بنابراین کاهش نرخ دلار نمی تواند باعث عملکرد ضعیف این شركت‌ها در سه ماهه دوم سال 1392 و در نتیجه اعمال تعدیل منفی در سود هر سهم شود.
به گفته وی؛ در شركت‌های معدنی نیز نظیر شركت‌های تولید کننده سنگ آهن به دلیل عدم تغییر نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان، کاهش نرخ دلار تاثیری بر سودآوری شركت‌ها نخواهد گذاشت.
فتح‌اللهی در مورد سهام بانك‌ها و خودروسازان و انتظار فعالان بازار در ماه‌هاي اخير به اميد بهبود شرايط آينده این صنایع، گفت: قیمت سهام شركت‌های گروه‌هاي خودروسازی و بانک‌ها، با توجه به انتظارات آتی در خصوص بهبود وضعیت عملیاتی این نوع شركت‌ها به دلیل سياست‌های کلی تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید و کم شدن تحریم‌ها، از رشد قابل ملاحظه‌ای در چند ماه اخیر برخوردار بوده که البته این رشد نشات گرفته از انتظار تغییرات در سودآوری شركت‌ها برای دوره‌های بلندمدت است.
وی ادامه داد: یعنی بازار به صورت پیش بین عمل کرده و جریانات نقد آتی را تنزیل و به قيمت‌های فعلی رسیده است که البته این رشد قیمت در کوتاه‌مدت خوشبینانه به نظر مي‌رسد، ولی در یک دوره بلندمدت مي‌تواند منطقی باشد. بنابراین، برای این دو صنعت در گزارش‌هاي 6 ماهه شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود؛ هر‌چند در گروه خودروسازی، میزان زیان کمتر شده و افزایش قیمت در سال 1392 و تولید در سه ماهه دوم سال 1392 باعث مي‌شود گزارش‌هاي بهتری نسبت به دوره‌هاي قبل داشته باشیم اما این گزارش‌ها در راستای انتظارات بازار است و تعدیلات لازم در قيمت‌هاي گروه خوردوسازی انجام شده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی در مورد گروه بانکداری نیز گفت: در این گروه نیز گزارش‌هاي 6 ماهه برابر انتظارات بازار خواهد بود و بانک‌ها صرفنظر از دستورالعمل صندوق ضمانت سپرده‌هاي بانکی، به بودجه خود خواهند رسید و حتی چند بانک فراتر هم عمل خواهند کرد. به نظر من، انتظارات و برآوردهای بازار در خصوص صنایع بانکداری و خودروسازی از اوایل زمستان سال 1392 تعدیل خواهد شد و گزارش‌هاي 6 ماهه برای تجدیدنظر در قيمت‌های جاری این 2 گروه و انتظارات و تحلیل‌هاي زود هنگام است.
وی معتقد است: بازار در شرایط فعلی دچار هیجان شده و این به دلیل ریسک سیستماتیک مسائل سیاسی خارجی است که کل بازار را تحت تاثیر قرار داده ولی باید به این نکته توجه داشت که بازار سهام یک بازار میان مدت تا بلندمدت است.
بر این اساس فتح‌اللهی شرایط فعلی را، شرایط خرید ارزیابی و به سهامداران و معامله‌گران توصیه کرد از هیجان کاذب پرهیز کنند و سهام ارزنده از نظر بنیادی را خرید كنند. چرا که مطمئنا گزارش‌هاي 6 ماهه به نفع بازار خواهد بود و قیمت سهام ارزشمند از نظر بنیادی پس از ریزش‌هاي اخیر، مناسب به نظر مي‌رسد.
P/E بازار اصلاح مي‌شود
مدیرعامل شرکت سرمایه آفرینان متین نيز در اين گفت‌وگو تفاوت اساسی گزارش‌هاي 6 ماهه با سایر گزارش‌هاي فصلی را حسابرسی شدن این گزارش‌ها و تلاش مدیران شركت‌ها برای ارائه گزارش‌ها با کمترین انحراف عنوان و اضافه کرد: با توجه به پارامترهای تاثیر گذار بر رشد بازار در سال گذشته و چند ماه سپری شده از سال جاری که عمدتا ناشی از نوسانات نرخ ارز و تورم بوده و ثبات نسبی این پارامترها از یکسو و رشد نرخ مواد اولیه و سایر هزینه‌هاي تولید به همراه عدم افزایش قيمت‌هاي فروش باعث شده ارزیابی گزارش‌هاي 6 ماهه قدری مشکل باشد.
محمدرضا صادقی با اشاره به اینکه در مورد نرخ‌های جهانی نیز نوسانات قابل توجهی روی نداده است، ادامه داد: بنابراين نمي‌توان انتظار زیادی از تعدیل گزارش‌هاي 6 ماهه داشته باشیم مگر در برخی شركت‌ها که با رشد تولید یا فروش بیش از بودجه اولیه مواجه بوده‌اند؛ افزون بر این در این مقطع در مورد شركت‌هایی که سال مالی آنها منتهی به شهریورماه است، شاهد ارائه بودجه سال بعد نیز هستیم که در ارزیابی عملکرد سال مالی جاری و سال آتی آنها موثر خواهد بود.
وی رونق مجدد بازار سرمایه را ناشی از برآورد تعدیل‌هاي مثبت در شركت‌های تاثیرگذار بازار دانست و اضافه کرد: با در نظر گرفتن توضیحات فوق و شرایط سیاسی حاکم بر این روزهای بازار، به نظر مي‌رسد در صورت وجود تعدیل‌هاي مثبت در برخی از گروه‌ها، این تعدیل‌ها اصطلاحا سوخته و بی‌اثر شوند و مدیران شركت‌ها نیز شاید تمایلی به ارائه تعدیل‌ها در این شرایط نداشته باشند.
صادقی در مورد تاثیر گزارش‌هاي 6 ماهه بر P/E بازار، ادامه داد: با توضیحات فوق فکر نمي‌کنم تغییر محسوسی در P/E بازار رخ دهد ؛ لذا احتمال کاهش را بیشتر از افزایش مي‌دانم مگر اینکه ابهامات مورد اشاره رفع شده و روال عادی بر فضای بازار حاکم شود.
وی بیشترین تعديل‌هاي مثبت را در صنایع شیمیایی بالاخص گروه پتروشیمی، سیمان، فلزات اساسی خصوصا گروه فولاد و روی، صنایع کانی فلزی و غیرفلزی و برخی تک سهم‌ها در سایر صنایع عنوان و دلیل اصلی تعدیل‌هاي این گروه‌ها را تاثیرات نرخ ارز، رشد تولید و فروش نسبت به بودجه و تاثیر افزایش قیمت محصولات آنها ذکر کرد.
مدیرعامل شرکت سرمایه آفرینان متین در خصوص افت قيمت دلار در تابستان نسبت به بهار و تاثیر آن در گزارش‌هاي 6 ماهه به ويژه در گروه‌هاي معدني، فلزي و پتروشيمي، ابراز كرد: شركت‌های موجود در این گروه‌ها عمدتا دلار خود را به نرخ مبادلاتی در پیش‌بینی‌هاي خود لحاظ کرده‌اند؛ بنابراين با وجود افت نسبی قیمت دلار در تابستان، هنوز تفاوت مناسبی بین این دو نرخ وجود دارد ولی ابهام در نحوه فروش و تسعیر ارز حاصل از صادرات در اغلب این شركت‌ها قضاوت در مورد تاثیر ارز در گزارش‌هاي 6 ماهه را قدری پیچیده کرده است ولی با این حال به نظر مي‌رسد ضعیف بودن گزارش‌هاي 6 ماهه نسبت به 3 ماهه از این حیث را شاهد خواهیم بود. وی در مورد گزارش‌هاي 6 ماهه دو صنعت بانکداری و خودروسازی، ابراز كرد: با توجه به عدم تغییر اساسی در اطلاعات بنیادی این دو گروه نمي‌توان انتظار بهبود قابل توجهی را در گزارش‌هاي 6 ماهه آنها داشت. ابهامات و مشکلات قیمت‌گذاری و تامین قطعه و منابع مالی به همراه ادامه تحریم و کاهش تولید در گروه خودرو و مشخص نشدن دقیق سياست‌های پولی و مالی دولت جدید در گروه بانکی در کوتاه مدت امکان تغییر اساسی را در عملکرد این دو گروه کم رنگ کرده اما در بلندمدت مي‌توان به این دو گروه امیدوار بود.
صادقی در این میان به ریسک سیستماتیک در مورد سوریه و فشار فروش از سوي معامله‌گران اشاره و تصریح کرد: اگر به این اصل مهم در بازار اعتقاد داشته باشیم که «در بلندمدت، قیمت سهم به سمت ارزش ذاتی و واقعی خود حرکت مي‌کند» و به عملکرد معامله‌گران هم چه در دنیا و چه در ایران توجه کنیم به این نتیجه مهم مي‌رسیم که «صبوری بر روی سهام بنیادی نتیجه خواهد داد».
کاهش ریسک سهامداران در میانه راه سال مالی
از سوي ديگر مدیرعامل شرکت سینا فرآیند نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد، به قوانین و مقررات بازار سرمایه شرکت‌هاي پذیرفته شده در بورس اشاره کرد که موظفند در مقاطع سه ماهه گزارش عملکرد و صورت‌هاي مالی همراه با پیش‌بینی سود و زیان عملیات مالی خود را جهت اطلاع سهامداران و فعالان بازار سرمایه به صورت رسمی از طریق مراجع ذی‌صلاح ارائه کنند.
ابراهیم نوایی در این میان اهمیت گزارش‌هاي 6 و 12 ماهه را از این جهت حائز اهمیت دانست که نظر حسابرس شرکت پس از بررسی به آن افزوده مي‌شود تا سهامداران، شرایط مالی شرکت را از این طریق بهتر و با شفافیت بیشتری مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار دهند. وي اهمیت دیگر گزارش 6 ماهه یا میان دوره‌اي را ناشی از میزان تحقق بودجه شرکت با پیش‌بینی اولیه قابل مقایسه عنوان کرد که نشان‌دهنده میزان موفقیت مدیران شرکت در رسیدن به برنامه اعلام شده، است. وی توجه به این نکته را ضروری دانست که با توجه به شفافیت گزارش شش ماهه شرکت‌ها در میانه راه سال مالی، ریسک سهامداران را در نحوه انتخاب شرکت‌هاي مورد معامله کاهش داده و برآوردی شفاف از تحقق بودجه پایان سال یا حتی سال آتی را در اختیار متقاضیان قرار مي‌دهد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همه این مزایا باعث مي‌شود تا اهمیت گزارشات میان دوره‌اي نزد فعالان و تحلیل گران بازار دو چندان شده و بازار با بدست آوردن این گزارشات، با بررسی و تجزیه و تحلیل آن نسبت به شرکت‌هاي مورد نظر خود، دیدگاه‌هاي شفاف‌تری یابند تا به این واسطه ریسک معاملات این بازار کاهش یابد.
وی یادآور شد: همگان بر این نکته واقفند که بازار‌هاي بورس از بالاترین ریسک فعالیتی برخوردارند و عدم افشای اطلاعات شرکت‌ها، ریسک فعالیت در این بازار را به‌شدت افزایش داده و موجب زیان‌هاي شدید برای فعالانی مي‌شود که به‌خاطر عدم دسترسی به اطلاعات شرکت و بی‌اطلاعی از میزان پوشش صورت‌هاي مالی اقدام به معامله مي‌کنند.
مدیرعامل شرکت سینافرآیند نیرو تاكيد كرد: همیشه در این مقطع از سال با توجه به فاصله گزارش‌هاي داده شده از سوی شرکت‌ها، خلأ اطلاعاتی کاملا مشهود بوده و مي‌تواند باعث گمراهی سرمایه‌گذاران شود.
وی در مورد تاثیر گزارش‌هاي 6ماهه بر رونق مجدد بازار سرمايه، نحوه و میزان پوشش گزارش‌هاي 6 ماهه را عامل بسیار مهمی در رونق مجدد در بازار بورس تلقی و تاکید کرد: البته باید توجه داشت رونق بازار بورس در سال گذشته خصوصا پس از گزارش‌هاي 6 ماهه مدیون کاهش ارزش ریال در برابر سایر ارز‌ها بود؛ به طوری که سال گذشته شرکت‌هاي صادراتی به سرعت مورد توجه بازار قرار گرفته و رشد خیره‌کننده‌اي تا حدود 100درصد نصیب خود کردند.
نوایی با بیان اینکه امسال این رونق را شاهد نخواهیم بود، اهمیت این گزارش را از منظر دیگری مورد توجه قرار داد و گفت: نزدیک یک ماه است که بازار به دنبال لیدر و گروه پیشرو در فعالیت‌هاي بورس مي‌گردد که در این راستا به سراغ گروه‌هاي متفاوت و با انگیزه رفته و آنها را آزمايش مي‌کند.
به گفته وی، در این میان گزارش‌هاي 6 ماهه سمت و سوی بازار را در انتخاب این گروه و تمرکز سرمایه‌گذاران و تحلیلگران را روشن ساخته و مي‌تواند بازار را برای چند ماهی از بلاتکلیفی برای انتخاب گروه پیشرو رهایی بخشد؛ از سوی دیگر شناخت اطلاعات 6 ماهه توقع از بعضی گروه‌ها را کاهش داده و موجب اصلاح قیمتی آنها مي‌شود.
مدیر عامل شرکت سینا فرآیند نیرو در برابر این سوال که با توجه به رسيدن P/E بازار به 7 واحد، به نظر شما اين ارزش‌گذاري براي سهام تا چه حد منطقي است و آيا نشانگر محدود شدن پتانسيل رشد بازار نيست، ابراز داشت: ابتدا باید عرض کنم P/E متوسط بازار را مي‌توان نزدیک به 6 به حساب آورد زيرا وزن شرکت‌هايي که با P/E پایین در گستره بازار فعال هستند به مراتب بیشتر از شرکت‌هايي است که دارای P/E بالاتر از 9 است، از طرفی با شرایط ثبات نرخ ارز و کاهش رشد نرخ تورم از یک سو و خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به تیم اقتصادی دولت جدید و شروع به کار این تیم و شفافیت دیدگاه‌ها و برنامه‌هاي این تیم به‌خصوص در رابطه با محوریت بازار سرمايه، حتی در شش ماهه دوم مي‌تواند باعث رونق بهتر بازار شود.
وی دلیل این امر را ثبات و آرامش حاصل نظرات این مدیران عنوان کرد که باعث اطمینان خاطر فعالان و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه مي‌شود.نوایی ادامه داد: از سوی دیگر عدم توجه سرمایه‌گذاران به سایر بازارهای موازی و رقیب مي‌تواند مسیر ورود سرمایه را به بازار سرمايه‌ تسریع بخشد؛ در این میان باید پتانسیل رشد بازار در برخی از گروه‌ها محدود شود اما نمي‌توان این نظر را به کلیت بازار تسری داد.
وی از گزارش‌هاي 6 ماهه به عنوان عاملی براي اصلاح P/E بازار نام برد و ابراز كرد: به عبارتی این مساله تنها به معنای کاهش یا افزایش عدد P/E نیست، اما موجب مي‌شود در شرکت‌هايي که انتظار و توقع بیش از حد نزد سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌اند کاهش یابد و کم‌توجهی به سایر گروه‌ها را که طی ماه‌هاي اخیر به دلایل متفاوت کمتر در کانون توجه بازار بوده‌اند به رونق و توجه فعالان بازار نزدیک گرداند.
وی ادامه داد: در واقع یعنی P/E گروه‌هاي مختلف نسبت به عملکرد آنها اصلاح مي‌شود، البته باید توجه داشت P/E کلیت بازار به دلایل کلان اقتصادی، سیاسی و سایر ریسک‌هاي کلی مي‌تواند کاهش یا افزایش یابد و گزارش‌هاي 6 ماهه شرکت‌ها تنها باعث شفافیت اطلاعات و آگاهی سرمایه‌گذاران از عملکرد شرکت‌ها و میزان تحقق اهداف مالی شرکت‌ها مي‌شود.
مدیرعامل شرکت سینا فرآیند نیرو در برابر این سوال که با توجه به افت قيمت دلار در تابستان نسبت به بهار، برخي انتظار دارند گزارش‌هاي شش ماهه به ويژه در گروه‌هاي معدني، فلزي و پتروشيمي ضعيف‌تر از گزارش‌هاي سه ماهه باشد. نظر شما در اين مورد چيست؟ عنوان کرد: مي‌تواند اینگونه باشد اما باید توجه داشت شرکت‌هايي که عنوان شده تقریبا تمام بودجه خود را با نرخ به مراتب پایین‌تری اعلام کرده‌اند و حتی نرخ‌هاي مورد معامله در تابستان مي‌تواند تعدیلات خوبی را برای این شرکت‌ها به ارمغان آورد.
وی ادامه داد: ضمن آنکه سود شرکت‌ها و هزینه‌هاي آنها بر اساس نرخ‌هاي به مراتب پایین‌تری مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است؛ ثابت ماندن یک طرف (هزینه‌ها) و افزایش نرخ در طرف دیگر آن (درآمد) در تراز مالی باعث جهش سود مي‌شود.
نوایی تصریح کرد: در حال حاضر با پایین آمدن نرخ ارز میزان این جهش کاهش مي‌یابد؛ اما کماکان مي‌توان شاهد تعدیلات مناسب در صورت‌هاي مالی بود.
وی در این میان اقبال بازار نسبت به سهام بانك‌ها و خودروسازان در ماه‌هاي اخير را از امید به تغییر نگرش در سیاست‌هاي دولت جدید نسبت به سایر گروه‌هاي فعال در بورس از جمله بانک، خودرو، تجهیزاتی و ساختمانی عنوان و تصریح کرد: البته سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند قسمتی از این خوش‌بینی به دلیل کاهش محدودیت‌هاي فعالیت گروه‌هاي یاد شده است و از طرفی نگرش خوبی که نزد سرمایه‌گذاران نسبت به سیاست‌هاي تعامل داخلی و خارجی وجود خواهد داشت، موجب رشد این گروه‌ها شده است.
این کارشناس بازار سرمایه خواستار توجه و دقت به این مساله شد که آثار این تغییر نگرش در صورت‌هاي مالی 6 ماهه این گروه‌ها به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهد بود؛ چرا که در حقیقت در نیمه دوم سال با استقرار تیم مدیریتی دولت دکتر روحانی و ابلاغ دستورات راهگشای تیم اقتصادی ایشان، مي‌توان به بهبود فضای فعالیت اقتصادی به‌خصوص این گروه‌ها امید بست.
وی پیش‌بینی کرد: آثار این تغییرات و نتایج اولیه این سیاست‌هاي جدید را مي‌توان در پیش‌بینی گزارش‌هاي مالی سال آینده از پایان سال 1392 شاهد بود.
وی در شرايط كنوني از سرمایه‌گذاران خواست تا برای بررسی شرکت‌هاي مختلف جهت سرمایه‌گذاری نکات متعددی را مدنظر داشته باشند که یکی از آنها مي‌تواند گزارش‌هاي 6 ماهه شرکت‌ها باشد؛ البته نحوه این گزارش‌ها نباید تنها باعث حذف یا تایید شرکتی برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد.
نوایی همچنین از پتانسیل‌ها، طرح‌هاي توسعه‌ای، بهبود شرایط فعالیت صنعت، سیاست‌هاي ابلاغی دولت درخصوص صنایع مختلف، تعامل و همکاری با بخش خصوصی بر اساس حل گره‌هاي موجود این بخش و همچنین رفع موانع تولید یا رفع تحریم‌ها در بعضی صنایع با شرکت‌ها که فعالیت آنها را محدود کرده بودند نیز به‌عنوان عواملی نام برد که برای انتخاب شرکت‌هاي پتانسیل‌دار جهت سرمایه‌گذاران مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
 

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
[h=1]نگاه بازار به عرضه پتروشيمي جم [/h]گروه بورس- پيام ناظر مبني بر عرضه روز سه‌شنبه پتروشيمي جم مهم‌ترين اتفاق بازار ديروز فرابورس بود، به طوري كه روند مثبت خريد در معاملات ديروز را به فشار فروش تبديل كرد.
به گزارش خبرنگار ما، 218 ميليون سهم پتروشيمي جم در حالي فردا روي ميز فروش بازار دوم فرابورس مي‌رود كه بازار براي تامين نقدينگي و خريد اين سهم با فشار فروش مواجه شده است.
در بازار ديروز گروه‌هاي ساختماني و دارويي از جمله نمادهاي مورد توجه بودند. همچنين پالايش نفت لاوان با عرضه‌هاي قابل توجه معاملات سنگيني را رقم زد.
بر اين اساس در معاملات ديروز 52 میلیون سهم و اوراق به ارزش 5/688میلیارد ریال از سوی خریداران مورد معامله قرار گرفت همچنين شاخص فرابورس با رشد 36/0درصدی، 3/2 واحد افزایش یافت و به رقم 3/670 واحد رسید.
طبق این گزارش، در میان شرکت‌‌های فرابورسی، بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش 5/8 میلیون سهم ذوب آهن به ارزش 34 میلیارد و 994میلیون ریال اختصاص داشت. در عین حال کمترین حجم معاملات به مبادله هزار سهم بیمه کارآفرین در بازار پایه تعلق گرفت.
این در حالی است که شرکت‌‌های سیمان سبزوار، بیمه میهن و سبحان دارو بیشترین افزایش قیمت را داشتند. در همین حال بیمه سامان و مهندسی ساختمان و تاسیسات راه‌آهن نسبت به سایر شرکت‌‌ها بیشترین کاهش قیمت را داشتند.در همين حال تعداد 466 سهم معادل 6/46 درصد ازسهام شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز که در 22مرداد‌ماه به قیمت 86 میلیون ریال و به ارزش 40میلیارد ریال در بازار سوم عرضه شده بود پس از احراز شرایط معامله در 20شهریور به قطعیت رسید.
بر پایه این گزارش، بازار امتیاز تسهیلات مسکن نيز نوسان قیمت داشت .این در حالی است که امتیاز تسهیلات مسکن آبان 89 با 4/2درصد رشد به نرخ 379 هزار و 29 ریال و امتیاز تسهیلات مسکن دی 89 با بیشترین کاهش قیمت به نرخ 359 هزار و 971 ریال رسید.از سوی دیگر در بازار ابزار‌‌های نوین مالی، بیشترین حجم معاملات به ترتیب به خرید و فروش 75 هزار و 90 برگه اجاره امید، 45 هزار و 670 برگه گواهی سپرده انصار و 29 هزارو 240برگه اجاره مپنا اختصاص داشت.
طبق پیام ناظر، نماد معاملاتی شرکت گروه فن آوا، با توجه به عرضه یکجای سهام مدیریتی غیر‌کنترلی شرکت فن آوا کارت در 25شهریور، از طریق بازار سوم فرابورس ایران در پایان معاملات متوقف شد. در همین حال نماد معاملاتی اوراق مرابحه شرکت گروه صنعتی بوتان، به منظور پرداخت بهای اقساط سه ماهه اوراق در 26شهریور، متوقف شد.
افزون بر این، نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت، پس از برگزاری جلسه هیات مدیره و عدم تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه و همچنین به علت عدم پر شدن حجم مبنای بازگشایی قبلی با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد، معامله شد. در عین حال نماد معاملاتی شرکت سیمان لار سبزوار، پس از ارائه اطلاعات پیش بینی، بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت (دامنه کاملا باز) و همچنین نماد معاملاتی شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 5 درصد معامله شدند. اين در حالي است كه سيمان لار سبزوار با رشد 144 درصدي پس از توقف 14 ماهه به تابلو بازگشت كه جابه‌جايي 7/3 ميليون سهم از اين شركت را در پي داشت.
همچنين در نخستین روز پذيره‌نويسي واحد‌‌هاي صندوق سرمايه‌گذاري سپهر كاريزما 6/3میلیون واحد به ارزش 36میلیارد و 318میلیون ریال پذیره‌نویسی و ادامه آن به امروز موکول شد. واحد‌‌هاي قابل پذيره‌نويسي 49 ميليون واحد و به مبلغ اسمي هر واحد 10هزار ريال است.
این گزارش می‌افزاید: خريد واحد‌‌هاي ETF مستلزم داشتن كد معاملاتي فعال در سيستم شركت سپرده‌گذاري مركزي است و خريداران مي‌توانند حداقل 100واحد و حداكثر 2ميليون و 500 واحد را پذيره‌نويسي كنند. همچنين خريد واحد‌‌هاي بيشتر ملزم به تاييد مدير صندوق و كارگزار عامل پذيره‌نويسي است.
پذیره‌نویسی واحد‌‌های صندوق سرمايه‌گذاري سپهر كاريزما به مدت 4روز کاری انجام می‌شود.
 
بالا