اعلام نظر در رابطه با نرم افزار هوشمند انبار ومحاسبه موجودی خط

shpegah

عضو جدید
باسلام امیدوارم ایام به کام باشد
سوال داشتم من نرم افزاری طراحی و پیاده سازی کردم که کلیه کالا ها ومواد اولیه ای که وارد یک مجموعه صنعتی میشه لحظه به لحظه ردیابی میکنه از لحظه سفارش خرید تا1- انبار موقت 2-کنترل کیفیت 3- انباردائم 4-خط تولید 5- مراحل تولید 6- برگشت به انبار به شکل اجزاء یک محصول 7-تحویل پیمانکار به این ترتیب باهمین کد کالا در تمامی مراحل شناسنامه کارت گردش خود را همه جا یدک میکشد به همین دلیل در هرلحظه همه چیز را در مورد آن میدانیم ومیتوانیم گزارش بگیریم.مراحل تولید بااستفاده از BOM محصول که در سیستم به صورت درختی گنجانده شده کنترل میشود که میتواند یک کالا در چندین محصول به کاررفته باشد ویاخود یک محصول نیمه ساخته باشد که گردش کالای ما به طور کامل در خط تولید مونیتور میشودبااستفاده از این اطلاعات موجودی خط وانبارها محاسبه شده وتوان تولید محصول حاصل گردیده است.
لازم به ذکر است جهت کنترل کالای ورودی به خط از روش فایفو ورودی توسط خود سیستم اتومات کالا انتخاب میشود ودقیقا میگوید از کدام آدرس در انبار کالا را تحویل دهد واگر چنین نکند با خطاهای مکرر روبرو میشود که مجبور به تصحیح میگردد البته در مواقع خیلی خاص استثناء کنترل شده در آن گنجانده شده حال باتمام این صحبتها میخواستم بدانم این سیستم تمامی شرایط MRP را داراست یا هنوز ضعف دارد به نظر میاید میتوان باامکانات سیستم قیمت تمام شده را نیز تعیین نمود آیامیشود حسابداری صنعتی را نیز در آن گنجاند؟ باتوجه به اینکه بنده سیستم اموال واداری وتولید وتعمیرنگهداری وتدارکات وگزارش سازرا نیز خودم طراحی نموده ام شرایط ERP فراهم گردیده است؟اگر نه چه چیز کم دارد . خوشحال میشوم با کمک شمااین سیستم تکمیل گردد .باتشکر از حوصله شما
آماده هرگونه همکاری هستم.

linktaz

کاربر بیش فعال
باسلام امیدوارم ایام به کام باشد
سوال داشتم من نرم افزاری طراحی و پیاده سازی کردم که کلیه کالا ها ومواد اولیه ای که وارد یک مجموعه صنعتی میشه لحظه به لحظه ردیابی میکنه از لحظه سفارش خرید تا1- انبار موقت 2-کنترل کیفیت 3- انباردائم 4-خط تولید 5- مراحل تولید 6- برگشت به انبار به شکل اجزاء یک محصول 7-تحویل پیمانکار به این ترتیب باهمین کد کالا در تمامی مراحل شناسنامه کارت گردش خود را همه جا یدک میکشد به همین دلیل در هرلحظه همه چیز را در مورد آن میدانیم ومیتوانیم گزارش بگیریم.مراحل تولید بااستفاده از BOM محصول که در سیستم به صورت درختی گنجانده شده کنترل میشود که میتواند یک کالا در چندین محصول به کاررفته باشد ویاخود یک محصول نیمه ساخته باشد که گردش کالای ما به طور کامل در خط تولید مونیتور میشودبااستفاده از این اطلاعات موجودی خط وانبارها محاسبه شده وتوان تولید محصول حاصل گردیده است.
لازم به ذکر است جهت کنترل کالای ورودی به خط از روش فایفو ورودی توسط خود سیستم اتومات کالا انتخاب میشود ودقیقا میگوید از کدام آدرس در انبار کالا را تحویل دهد واگر چنین نکند با خطاهای مکرر روبرو میشود که مجبور به تصحیح میگردد البته در مواقع خیلی خاص استثناء کنترل شده در آن گنجانده شده حال باتمام این صحبتها میخواستم بدانم این سیستم تمامی شرایط MRP را داراست یا هنوز ضعف دارد به نظر میاید میتوان باامکانات سیستم قیمت تمام شده را نیز تعیین نمود آیامیشود حسابداری صنعتی را نیز در آن گنجاند؟ باتوجه به اینکه بنده سیستم اموال واداری وتولید وتعمیرنگهداری وتدارکات وگزارش سازرا نیز خودم طراحی نموده ام شرایط ERP فراهم گردیده است؟اگر نه چه چیز کم دارد . خوشحال میشوم با کمک شمااین سیستم تکمیل گردد .باتشکر از حوصله شما
آماده هرگونه همکاری هستم.
سلام.پيشنهاد ميكنم پله پله شروع نمائيد.
رديابي از چه طريق ممكنه؟بچ نامبر؟يا كد قلم؟اگر كد قلم باشه يكم سخته.اگر بچ نامبر باشه توليد وقتي ميره بالا اونم مشكلات خودشو داره.
منظورتون از گزدش كالا ،كاردكس هستش؟چه سند هائي رو براي ورود و خروج اقلام در انبار در نظر گرفتيد؟
حواله ساخت،حواله توليد،حواله متفرقه ،حواله مصرف و....
رسيد ها؟
تعديل ها؟
انتقال ها؟...
حسابداري صنعتي بسيار بسيار مرتبط با نرخ هائي است كه براي اين اسناد در نظر ميگيريد.
همونطوري كه خودوتون ميدونيد قيمت تمام شده به 2 روش سفارش كار و مرحله اي قابل محاسبه است.چه شيوه اي رو شما در دست گرفتيد؟با توضيحاتي كه گفتيد احتمالا مرحله اي كار ميكنيد.

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
ممنون از حوصله شما
ردیابی بصورت بچ از لحظه دریافت ودرانبار موقت وبااتصال به شماره تدارکات ویاشماره سفارش ویا شماره قرارداد آغاز میگردد وپس از شمارش مقدار واقعی ومقدار ابرازی و... ثبت گردیده وارد بافرم وارد کیفیت میشود ویا در شرایط اضطراری با ثبت وضعیت وارد انبار موقت میگردد اطلاعات لازم از نرم افزار کیفیت به نرم افزار ما باهمان شماره ردیابی وصل اتومات سند دائم ثبت میگردد ویا در همان انبار موقت عودت داده میشود .
20 نوع سند ورود وخروج در انبار دائم داریم.حواله انبار کالای ساخته شده ودر جریان ساخت وبسته بندی کالای ساخته شده واقلام مصرفی هم شامل آن میشود تعدیلهاوانتقالها نیز شامل آن میشود.
منظورم ازگردش الگوریتم درخت پیمایش کالا ومحصول باتوجه به روش انتخاب شده از روی BOM موجود است که البته برای محاسبه مغایرت در هر ایستگاه کاری باکاردکس برای جلوگیری از خطاهای احتمالی مقایسه میشودوباتوجه به ورودی وخروجی خط موجودی کالا در خط محاسبه وباتوان تولید هر ایستگاه مقایسه میگردد.در ضمن همچنان که اشاره کردم روش ورودی کالا به خط فایفو است یعنی این سیستم است که تعیین میکند کدام کالا باید وارد خط شود وچون مقدار مورد نیاز خط را میداند حداقل تعداد ردیابیهای لازم را به خط میفرستد واپراتور ملزم است (بانظارت)به ترتیب دستور استفاده از بچ استفاده کند تابهیچ عنوان ردیابی ها گم نشود.آدرس هر بچ در انباردقیقا در سیستم به صورت کدام انبار کدام طبقه کدام ردیف ...وکدام پالت در سیستم ثبت شده وروی هر پالت شماره ردیابی وآدرس انبارچسبانده شده.(از سیستم پرینت میگیرند چون سیستم میگوید در کدام آدرس بذار) به همین دلیل انبار گردانی آخر سال بسیار راحت میشودوتقریبا هیچ خطایی نداریم.
ودر هر ایستگاه ردیابهای استفاده شده ثبت سیستم میگردد. (این سیستم سه سال در یک کارخانه قطعات خودرو کار کرده است.) ودر واقع چون یکسری اطلاعات واقعی داریم محاسه قیمت تمام شده با روش مرحله ای را امکان پذیر میکند

آخرین ویرایش:

linktaz

کاربر بیش فعال
ممنون از حوصله شما
ردیابی بصورت بچ از لحظه دریافت ودرانبار موقت وبااتصال به شماره تدارکات ویاشماره سفارش ویا شماره قرارداد آغاز میگردد وپس از شمارش مقدار واقعی ومقدار ابرازی و... ثبت گردیده وارد بافرم وارد کیفیت میشود ویا در شرایط اضطراری با ثبت وضعیت وارد انبار موقت میگردد اطلاعات لازم از نرم افزار کیفیت به نرم افزار ما باهمان شماره ردیابی وصل اتومات سند دائم ثبت میگردد ویا در همان انبار موقت عودت داده میشود .
20 نوع سند ورود وخروج در انبار دائم داریم.حواله انبار کالای ساخته شده ودر جریان ساخت وبسته بندی کالای ساخته شده واقلام مصرفی هم شامل آن میشود تعدیلهاوانتقالها نیز شامل آن میشود.
منظورم ازگردش الگوریتم درخت پیمایش کالا ومحصول باتوجه به روش انتخاب شده از روی BOM موجود است که البته برای محاسبه مغایرت در هر ایستگاه کاری باکاردکس برای جلوگیری از خطاهای احتمالی مقایسه میشودوباتوجه به ورودی وخروجی خط موجودی کالا در خط محاسبه وباتوان تولید هر ایستگاه مقایسه میگردد.در ضمن همچنان که اشاره کردم روش ورودی کالا به خط فایفو است یعنی این سیستم است که تعیین میکند کدام کالا باید وارد خط شود وچون مقدار مورد نیاز خط را میداند حداقل تعداد ردیابیهای لازم را به خط میفرستد واپراتور ملزم است (بانظارت)به ترتیب دستور استفاده از بچ استفاده کند تابهیچ عنوان ردیابی ها گم نشود.آدرس هر بچ در انباردقیقا در سیستم به صورت کدام انبار کدام طبقه کدام ردیف ...وکدام پالت در سیستم ثبت شده وروی هر پالت شماره ردیابی وآدرس انبارچسبانده شده.(از سیستم پرینت میگیرند چون سیستم میگوید در کدام آدرس بذار) به همین دلیل انبار گردانی آخر سال بسیار راحت میشودوتقریبا هیچ خطایی نداریم.
ودر هر ایستگاه ردیابهای استفاده شده ثبت سیستم میگردد. (این سیستم سه سال در یک کارخانه قطعات خودرو کار کرده است.) ودر واقع چون یکسری اطلاعات واقعی داریم محاسه قیمت تمام شده با روش مرحله ای را امکان پذیر میکند
انبار موقت رو همه توليدي ها ندارند و بالطبع سند رسيد موقت هم نخواهند داشت.اما خوب لازمه در نرم افزار گنجانده شود.

20 نوع سند ورور خروج كم نيستش؟به فايل پيوست توجه كنيد...
منظورتون از توان دستگاه چي هستش؟مقايسه با زمان استاندارد قطعه سنجيده ميشه نه توان دستگاه.
بحث فايفو بايد انتخابي باشد(به نظر من)در مورد اجناسي كه گذر زمان روي آنها تاثير گذارند مشكلي ندارد اما فكر كنيد مواد فولادي است و مشتري سفارش خاص از مواد خاص دارد.خوب بايد دست ما باز باشد در انتخاب بچ...
در مورد كارهاي اصلاحي كه تعبيري انيشيده ايد؟دوباره كاري ها تاثير بسزايي روي قيمت تمام شده دارند.

پیوست ها

• 32.jpg
    32.jpg
    33.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shpegah

عضو جدید
برای این سیستم 8 نوع عمل و20 نوع سند در نظر گرفته شده که در واقع میشود160 نوع که البته برخی نیز نامفهوم میشود واستفاده نمیشود برای اینکه در گردش کمتر دچار مشکل شویم این کتگوری بسیار کاراست
مثلا نوع تولیدی مونتاژی امانی پیمارنکاری و...
من نگفتم توان دستگاه گفتم توان تولید که یک نوع محاسباتی است که نرم افزار ما باداده هایش محاسبه میکند یعنی براساس درخت محصولات و موجودی خط وانبار ها میگوید برای مثلا 100محصول A نیاز به n1 کالا یا مواد یا قطعه نیمه ساخته ویا معادل آن وn2 از x وn3و.....میباشد با توجه به درخت آن ولی یکی از این مواد تعدادش هم در خط و هم در انبار کمتر است پس توان تولید براساس این تعداد که کمتر است محاسبه میگردد
نه 100 تا .
این سیستم برای فرستادن کالا به خط میپرسد چه محصولی میخواهید تولید کنید (که تعداد آن براساس برنامه ریزی تولیداست)سپس خودش سند ارسال به خط تولید را باتمام ریز موادش میسازد که البته قابل کم وزیاد وتغییر است
در بحث فایفو نیز همانطور که اشاره کردم دست اپراتور را میبندد ولی اگر دستور مافوق داشته باشد حالت اضطراری باز میشود که آن هم تحت کنترل برنامه است که در برنامه ریزی آن را لحاظ کند تاردیابی ها به هم نخورد(بااستفاده از روش بلوکه کردن)
ما در این سیستم ضایعات تولید را نیز لحاظ کردیم که روی آنها نیز سند میخورد ومراحلی را که طی میکند مثلا بازکاری تماما در سیستم ثبت شده ودر الگوریتم مانقش عمده ای دارد وبه قول شما هزینه تولید را بالا میبرد که چون تمام دیتا های آن طی نظم خودش موجود است کافیست عمل محاسباتمان را روی آنها اعمال نماییم
با تشکر

linktaz

کاربر بیش فعال
برای این سیستم 8 نوع عمل و20 نوع سند در نظر گرفته شده که در واقع میشود160 نوع که البته برخی نیز نامفهوم میشود واستفاده نمیشود برای اینکه در گردش کمتر دچار مشکل شویم این کتگوری بسیار کاراست
مثلا نوع تولیدی مونتاژی امانی پیمارنکاری و...
من نگفتم توان دستگاه گفتم توان تولید که یک نوع محاسباتی است که نرم افزار ما باداده هایش محاسبه میکند یعنی براساس درخت محصولات و موجودی خط وانبار ها میگوید برای مثلا 100محصول A نیاز به n1 کالا یا مواد یا قطعه نیمه ساخته ویا معادل آن وn2 از x وn3و.....میباشد با توجه به درخت آن ولی یکی از این مواد تعدادش هم در خط و هم در انبار کمتر است پس توان تولید براساس این تعداد که کمتر است محاسبه میگردد
نه 100 تا .
این سیستم برای فرستادن کالا به خط میپرسد چه محصولی میخواهید تولید کنید (که تعداد آن براساس برنامه ریزی تولیداست)سپس خودش سند ارسال به خط تولید را باتمام ریز موادش میسازد که البته قابل کم وزیاد وتغییر است
در بحث فایفو نیز همانطور که اشاره کردم دست اپراتور را میبندد ولی اگر دستور مافوق داشته باشد حالت اضطراری باز میشود که آن هم تحت کنترل برنامه است که در برنامه ریزی آن را لحاظ کند تاردیابی ها به هم نخورد(بااستفاده از روش بلوکه کردن)
ما در این سیستم ضایعات تولید را نیز لحاظ کردیم که روی آنها نیز سند میخورد ومراحلی را که طی میکند مثلا بازکاری تماما در سیستم ثبت شده ودر الگوریتم مانقش عمده ای دارد وبه قول شما هزینه تولید را بالا میبرد که چون تمام دیتا های آن طی نظم خودش موجود است کافیست عمل محاسباتمان را روی آنها اعمال نماییم
با تشکر

ببخشيد منظورم توان توليدي بودش.بازم يكم برام نامفهومه.ببينيد چيزي كه شما داريد مطرح ميكنيد بحث MRP هستش و ضرايب مصرف.مثلا:

im.JPG

در درخت فوق در يك محصول A،هشت عدد ‍C مصرف خواهد شد.خوب توان توليد اينجا چه معني پيدا ميكند؟
در مورد دوباره كاري ها و اصلاحي ها:(هر عملي كه بجز مراحل اصلي توليد محصول انجام شود اصلاحي است)
ببينيد ما براي توليد هر محصول فرمولي را تعيين ميكنيم:
فورج
دوربري
كاليبر
سختكاري
شات بلست
رنگ

خوب وقتي اين مراحل در نرم افزار تعيين ميشود بصورت خودكار ار موجودي مراحل قبل برميدارد،در واقع با ثبت سند گزارش توليد ،رسيد توليد ميخورد و همزمان حواله توليد از مرحله قبل بصورت اتوماتيك ميبايست بخورد.
خوب فرض نمائيد بعد از دوربري ، ديدند نياز به يك مرحله اصلاحي سنباده واجب است .شما ميباست فرمول ساخت را تغيير دهيد و سنباده را بعد از آن تعريف نماييد.دراينصورت بايد از دوربري حواله بخورد و در سنباده رسيد شود.براي هر مرحله اين اتفاق ممكن است بيافتد،آيا قدري پيچيده نميشود؟چطور مراحل اصلاحي و دوباره كاري به مراحل اصلي مرتبط ميشود.؟

ضايعات وقتي خارج ميشود كجا ميرود؟!! انبار ضايعات؟بحث مالي آن چي؟در انبار ضايعات ديگر قطعه مهم نيست،وزن مهم هستش....

ببخشيد يكم طولاني شد!

shpegah

عضو جدید
برای تولید 100 محصول A نیاز به 800 محصول C داریم اگر 799 تا C داشته باشیم توان تولید میشود 99 محصول A
برای ضایعات ما کدینگ را تغییر دادیم کدینگ ما به این صورت است 1و2و3و4 مواد هستند 5 قطعات نیمه ساخته 6 محصولات 7و8 الان یادم نیست 9 ضایعات یعنی اگر دوباره وارد خط شوندیک BOM دیگه دارند
در ضمن تمام ضایعات را در هرایستگاه ثبت میشود ونوع وتعدادشان نیز مشخص میگردد وفقط ضایعات مسدودی تحویل انبار ضایعات میگردد .
در این سیستم یک مکانی به نام اطلاعات پایه گنجانده شده است که مواد وشناسنامه مواد در آنجا ذخیره میشود وکدینگ انباررا میگیرد اگر از نوع مواد اولیه باشد مشخص میشود در چه محصولات وقطعات نیمه ساخته ای ممکن است وجود داشته باشد اگر محصول یا قطعه نیمه ساخته است اجزایش راچه چیزهایی با چه ضریب مصرفی تشکیل داده است اگر معادل(مشابه) دارد این مشابهات چه هستند وکدام اولویت جایگزین دارد اگر ضایعات دارد کد ضایعاتش چیست اگر خودش نوع ضایعات است در چه درخت یا درختهایی قرار میگیرد
در همان صفحه اطلاعات پایه درخت هر ماده نیز بلافاصله برحسب ماهیتش نمایش داده میشود
اگر ساختاری تغییر کند با کد جدید ساختار تعریف میشود در اصل ماهیت عوض میشود

linktaz

کاربر بیش فعال
برای تولید 100 محصول A نیاز به 800 محصول C داریم اگر 799 تا C داشته باشیم توان تولید میشود 99 محصول A
برای ضایعات ما کدینگ را تغییر دادیم کدینگ ما به این صورت است 1و2و3و4 مواد هستند 5 قطعات نیمه ساخته 6 محصولات 7و8 الان یادم نیست 9 ضایعات یعنی اگر دوباره وارد خط شوندیک BOM دیگه دارند
در ضمن تمام ضایعات را در هرایستگاه ثبت میشود ونوع وتعدادشان نیز مشخص میگردد وفقط ضایعات مسدودی تحویل انبار ضایعات میگردد .
در این سیستم یک مکانی به نام اطلاعات پایه گنجانده شده است که مواد وشناسنامه مواد در آنجا ذخیره میشود وکدینگ انباررا میگیرد اگر از نوع مواد اولیه باشد مشخص میشود در چه محصولات وقطعات نیمه ساخته ای ممکن است وجود داشته باشد اگر محصول یا قطعه نیمه ساخته است اجزایش راچه چیزهایی با چه ضریب مصرفی تشکیل داده است اگر معادل(مشابه) دارد این مشابهات چه هستند وکدام اولویت جایگزین دارد اگر ضایعات دارد کد ضایعاتش چیست اگر خودش نوع ضایعات است در چه درخت یا درختهایی قرار میگیرد
در همان صفحه اطلاعات پایه درخت هر ماده نیز بلافاصله برحسب ماهیتش نمایش داده میشود
اگر ساختاری تغییر کند با کد جدید ساختار تعریف میشود در اصل ماهیت عوض میشود
ببينيد دوست عزيز،ما هيچوقت نميگيم چقد ميتوانيم توليد نمائيم!بلكه برنامه را ميگذاريم و كسري هائي كه نسبت به تعداد برنامه داريم را درخواست مينمائيم.تا برنامه ما اكي شود.
در مورد ضايعات بحث بسيار گسترده است ...

shpegah

عضو جدید
دوست عزیز شما اسمش روبذار کسری تولید اگر کسری را ندونی نمیتونی برنامه تکمیلش را تهیه کنیم من وقتی اتومات میخام سند حواله به خط بزنم باید بدونم چقدر دارم که سند کنم یاخیر؟ چه کار به اسمش داری من از این متغیری که مقدارش را محاسبه میکنم میخام استفاده کنم شما روی اسم توان تولید زوم کردی من که نگفتم این یعنی برنامه ریزی تولید
فکر میکنم خیلی خسته تون کردم ما میخاستیم به یک نتیجه بدرد بخوری برسیم من که از اول گفتم میخام نقاط ضعفمو بگید هر سوالی بپرسید که در سیستم وجود نداشته باشد من سعی میکنم راهکاری برایش پیدا کنم ودر سیستم بگنجانم
من نگفتم این کاررو خیلی بیدرد سرو راحت انجام دادم 2 سال تمام وقت گذاشتم بایک الگوریتم بسیار پیچیده منظورتان از اینکه بحث بسیار گسترده است اینکه بحث را تمام کنیم هر طور صلاحه یک تصویر از موجودی خط براتون میذارم البته ببخشید چون اطلاعات مردمه کمی خط خطی کردم

shpegah

عضو جدید
x.jpg

در این تصویر موجودی خط یک محصول محاسبه شده trash همان ضایعات است که در اینجا یکی از انواعش وجود داشته
موجودی منفی شده یعنی اگر مواد کامل بودمیتوانست 4552 محصول تولید کند
product یعنی در چه محصولات دیگری قرار دارد material یعنی شامل چه موادی میشود itself یعنی خودش چقدر ورودی خروجی داشته equal یعنی چه معادلهایی دارد و 2 * یعنی مثلا باضریب مصرف 2
همانطور که میبینید این درخت خیلی گسترده است وشامل 312 ایتم دخیل در محاسبه موجودی شده که در اینجا فقط چند ایتم آن را باز کردیم
اگر بحث خسته کننده است ادامه ندیم

آخرین ویرایش:

linktaz

کاربر بیش فعال
دوست عزیز شما اسمش روبذار کسری تولید اگر کسری را ندونی نمیتونی برنامه تکمیلش را تهیه کنیم من وقتی اتومات میخام سند حواله به خط بزنم باید بدونم چقدر دارم که سند کنم یاخیر؟ چه کار به اسمش داری من از این متغیری که مقدارش را محاسبه میکنم میخام استفاده کنم شما روی اسم توان تولید زوم کردی من که نگفتم این یعنی برنامه ریزی تولید
فکر میکنم خیلی خسته تون کردم ما میخاستیم به یک نتیجه بدرد بخوری برسیم من که از اول گفتم میخام نقاط ضعفمو بگید هر سوالی بپرسید که در سیستم وجود نداشته باشد من سعی میکنم راهکاری برایش پیدا کنم ودر سیستم بگنجانم
من نگفتم این کاررو خیلی بیدرد سرو راحت انجام دادم 2 سال تمام وقت گذاشتم بایک الگوریتم بسیار پیچیده منظورتان از اینکه بحث بسیار گسترده است اینکه بحث را تمام کنیم هر طور صلاحه یک تصویر از موجودی خط براتون میذارم البته ببخشید چون اطلاعات مردمه کمی خط خطی کردم
1-فكر نميكنم با توضيحات چند خطه بشه ضعف يه نرم افزار رو به اين زودي پيدا كرد!تا زماني كه يه نرم افزارو نشناسيم چطور ميشه ضعفشو گفت؟!!!اوميدن ميگيد يه نرم افزار نوشتيد نقطه ضعفامو بگين!

2-دوست عزيز من روي لغت خاصي زوم نكردم،شما گفتي توان توليد،منم گفتم ما به توان توليد كاري نداريم بايد برنامه توليد بچينيم.بعد كسري هاي توليد رو درخواست بديم(طبق برنامه توليد) شما ميتونيد بگيد وقتي توان توليد گفته ميشه،ميزان كسري نسبت به برنامه توليد به تفكيك قطعه از سوي نرم افزار ارائه ميشه.

3- منظور من از بحث گسترده است اينه كه توان اينو داريد در مورد ضايعات با شما بحث كرد يا نه،ميخواستم اينو بسنجم كه جوابمو گرفتم!ضمنا ً من نگفتم شما روي اين نرم افزار وقت نذاشتيد.صد در صد همينطور بوده.منم تجربه مديريت 5 ساله ي واحد برنامه ريزي توليد و انبارها و2 سال تجربه مديريت واحد كنترل موجودي رو قصد داشتم در اختيارتون بذارم.يقينا ً اطلاعات شما در اين مورد بسيار بالاست و گفتمان با من نتيجه به درد بخوري براي شما نخواهد داشت.

بدرود

shpegah

عضو جدید
بسیار خوب برای خاتمه خدمتتون عرض میکنم
منظور من از ضعف سیستم این بود که جواب سوالی را بخواهید ولی نشود از این سیستم جواب گرفت . برای ضایعات هم قطعا تولیدات مختلف نوع ضایعات متفاوتی دارند وشما که صنایعی هستید قطعا بهتر از من از انواع آن سر در میاورید وبا اصطلاحات آن آشنا ترید من فقط گفتم در این سیستم قابل ردگیری است ومیتوان سیر حرکتش را دنبال کرد ودر جایی که این سیستم نصب گردیده بعد از سه سال هنوز موردی برای ضایعات پیش نیامده که بگویند خطا داره.
اعتراف میکنم که با اصطلاحات
فورج
دوربري
كاليبر
سختكاري
شات بلست
رنگ

آشنایی ندارم ولی ما کامپیوتری ها یک الگوریتم مینویسیم برای هر اصطلاحی جواب میدهد گفتم از انواع ضایعات فقط یکی مسدودی یعنی پایان کار است
در این سیستم کلی اطلاعات ریختن که من از اونها سر در نمیارم ولی اپراتور براحتی از سیستم جواب میگیرد
درهر صورت از وقتی که گذاشتید ممنونم و امیدوارم مرا ببخشید خداحافظ

linktaz

کاربر بیش فعال
دوست عزيز،اينو همواره بدونيد ،اپراتور ثبت هيچ وقت از خروجي داده ها چيزي نميفهمد!به خيال خودش درست ثبت ميكند اما وقتي در پايان سال قيمت تمام شده استخراج ميشود و با نتايج دستي مقايسه ميگردد متوجه گند آن خواهد شد!
موارد كلي كه من عرض كردم خدمتتون ضعف اكثر نرم افزار هاي اين تخصص هستش،كارهاي اصلاحي ،دوباره كاري و...مواردي هستش كه كه سالهاست باهاشون دست و پنجه نرم كردم،با خروجي ها سروكله زدم.صرف 5 تا عدد بي ارزش نبوده كه به آن اكتفا كنم.ضمنا ً اينكه صرفا يك نرم افزار در يك محيط توليدي جواب داده دال بر تكامل نرم افزار نيست.

بهر حال اميدوارم همواره موفق و پيروز باشيد و مطمئن ام كه زمان و زحمت زيادي را صرف اين پكيج نموده ايد.
منتظر هستيم تا باقي دوستان اين بحث رو تكميل تر كنند و همه استفاده كنند.

بدرود

shpegah

عضو جدید
از دوستان دیگه کسی نظری نداره ؟ کسی نمیخواد وارد این بحث بشه؟ حداقل یکی سوال اول منو جواب بده. فرض را بر پایه اعتماد بذارید. فرض کنید موجودی درست حساب میشه فرض کنید ردیابیها بدون نقصه حالا برای اینکه از این بحث نتجه گیری بشه یکی بگه دیگه چی کم داریم تاسیستممون بتونه ادعا کنه شرایط MRP را داراست؟ باتوجه به سوال اول تا ERP چقدر فاصله است؟ نمیدونید یا بحث را در حد ادامه دادن نمیدونید؟
به جز مشتری که اگر یک روز سیستم نداشته باشه گریه اش میگیره بقیه از این سیستم گریزانند نمیدونم چرا؟شمایی که دارید این مطلبو میخونید ته دلتان دارید منو مسخره میکنید؟ خوب بگید به خدا دعاتون میکنم.

shpegah

عضو جدید
دوست عزيز،اينو همواره بدونيد ،اپراتور ثبت هيچ وقت از خروجي داده ها چيزي نميفهمد!به خيال خودش درست ثبت ميكند اما وقتي در پايان سال قيمت تمام شده استخراج ميشود و با نتايج دستي مقايسه ميگردد متوجه گند آن خواهد شد!
موارد كلي كه من عرض كردم خدمتتون ضعف اكثر نرم افزار هاي اين تخصص هستش،كارهاي اصلاحي ،دوباره كاري و...مواردي هستش كه كه سالهاست باهاشون دست و پنجه نرم كردم،با خروجي ها سروكله زدم.صرف 5 تا عدد بي ارزش نبوده كه به آن اكتفا كنم.ضمنا ً اينكه صرفا يك نرم افزار در يك محيط توليدي جواب داده دال بر تكامل نرم افزار نيست.

بهر حال اميدوارم همواره موفق و پيروز باشيد و مطمئن ام كه زمان و زحمت زيادي را صرف اين پكيج نموده ايد.
منتظر هستيم تا باقي دوستان اين بحث رو تكميل تر كنند و همه استفاده كنند.

بدرود

منظور من از اپراتور کسی بوده که این سیستم رودر خواست داده خودش همه اطلاعات رو در اختیارم گذاشته وگرنه من نمیدونستم تو خط چه خبره؟ کاش اونو میتونستم تواین بحث وارد کنم .باهاش تماس میگیرم.
در خط ضایعات دمونتاژ شده وپس از ثبت در انبار هر قطعه بارسید انبار وارد ایستگاه مربوط به خودش میشه وکارهای لازم روش انجام میشه ادعای من اینست که تاحالا کد ردیابی محفوظ مونده ورشته اطلاعات گم نشده. همین

linktaz

کاربر بیش فعال
شما فقط ميگيد ضايعات!
ضايعات شامل چيه؟
قطعات معيوبي كه در حين توليد ايجاد ميشن.خوب اونا به عدد هستند.و در بعضي مواقع قابل استفاده هستند و در بعضي مواقع غير قابل استفاده!يعني ممكنه يك ميلگرد اشتباها به سايز 2 ميل كمتر بريده شود ،از ديد اون قطعه اسقاط هستش ولي قابل استفاده در قطعه ديگر است.
در مواقعي كه غير قابل استفاده است بايد به عدد از خط كم شود و به وزن به انبار ضايعات اضافه شود.چرا؟چون ضايعات فروخته ميشه.(كيلو)
خوب اين در ضايعات فولادي است.
در ضايعات غير فولادي چي؟مثلا پلاستيكي.مواد پلاستيكي ميتوانند آسياب شوند و دوباره قابل استفاده شوند...
چوب چي؟چوب هاي ترك دار و سايز بالا قبال استفاده در سايز پايين هستند!!
و...

shpegah

عضو جدید
طبق فرمایش شما ماهم مواد مقداری داریم هم تعدادی
وقتی یک محصول یا محصول نیمه ساخته ویا ماده اولیه ویا حتی خود قطعه ضایعاتی قبلا ضایعات میشه (تا اینجا همه چیز رو در باره اش میدانیم ) این قطعه دمونتاژ میشه به همان تعداد یا مقدار تحویل انبار گشته رسید انبار میشود
ودر سند رسید تک تک شماره ردیابیهایش ثبت میگردد.
در آینجا تصمیم میگیرند که هر کدام از این قطعات کجا میروند دوباره به خط برای بازکاری یا مثلا با واحد مقداری تحویل انبار ضایعات مخصوص به خودش ودر آدرس خودش قرار میگیرد که بر اساس آن باز هم با همان شماره ردیابی حواله انبار میخورد.
دنبال کردن این مراحل برای انسان خیلی سخته ولی کامپیوتر کارش همینه .
یک سوال در نرم افزار های خارجی که استفاده میکنید همه این مواردی که میگویید بدون نقص وجود دارد؟ وشما این نقص را در نرم افزار های داخلی دیدید؟ یا خیر آنها هم جوابگو نیستند؟
دوست عزیز نواقص قابل رفع اند کار نشد نداره. من بسیار خوشحال میشم به لطف شما ودیگران به یک راه کار خوب برسیم. البته اگر نرم افزارهای خارجی بینقصند این کار وقت تلف کردنه.

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
دوستان بیایید بحث رویک جور دیگه بهش نگاه کنیم شاید اینطوری بیشتر علاقمند بتونه جذب کنه.
اگه این بحث جواب بگیره ومورد تایید همه قرار بگیره از بیس منطق الگوریتم میتونیم خیلی جاهای دیگه استفاده کنیم برای تمام آنالیزهای درختی از دودویی گرفته تا چندگانه و...
مخصوصا برای شما متخصصین صنایع که از بحث تولید وصنعت بیاید بیرون به آنالیز طبیعت بپردازید مثلا دانه لوبیا رو با دانه عدس بخواهیم مقایسه کنیم از لحظه ای که دانه به گیاه وسپس به محصولش تبدیل میشه بتونیم تقسیم سلولی این دوگیاه روباهم مقایسه کنیم ودر نهایت پیداکردن اینکه چه تفاوتی بین این دو وجود دارد که یکی لوبیا میده یکی عدس و... درسته که این کارها تازه نیست ودر سطح دانشمندان انجام شده به طوریکه از طریق سلولهای بنیادین به شبیه سازی حیوانات دست پیدا کردند در واقع الگوریتم تشکیل را پیدا کردند حالا به اون الگوریتم هر سلولی رو بدن از همون موجود میده بادقیقا همان ویژگیها.
حالا فرض کنید این بررسی ها از سطح دانشمندان به سطح متخصصین عادی در سطح جامعه برسه.میدونید سرعت رشد علم چند برابر میشه؟؟؟ این تحول میتونه دنیارو دگرگون کنه! نخندید به خدا واقعیت همینه
فکر میکنید چرا نصف ایران شدند متخصص کامپیوتر ؟بدلیل رعایت نشدن کپی رایت ومفت بودن نرم افزارهای بسیار حرفه ای ویا اپن سورسها

shpegah

عضو جدید
از شما دوستان کسی بانرم افزار های SAP یا oracle ویا ... که جهت ERP طراحی شده کار کرده است؟ آیا در آنها این تیپ مشکلاتی که در اینجا مطرح شد در نظر گرفته شده؟
این سوال را به این دلیل میپرسم که این نرم افزار ها بصورت قفل شکسته در ایران موجود است نرم افزار های بسیارقدری است من آشنایی با آنها ندارم ولی شرکتهایی که این نرم افزار ها را بعنوان راهکار ERP ارائه میدهند فقط بابت نصب وآموزش وپیاده سازی در شرکتهای صنعتی مبالغ میلیاردی بابتش میگیرند بدون لایسنس
البته مدعیند این نرم افزار ها بقدری قدرند که میتواند یک کشور را مدیریت کند بایک دیتابیس بسیار بزرگ.
شرکتهای داخلی هم نرم افزار های خوبی ساخته اند از بین 20 شرکت نرم افزاری برتر کشور من دموی سه چهارتااز بهترینهاشونو دیدم که یکیش واقعا عالی بود(البته فقط در حد دمو دیدم) ولی اون هم در قسمت برنامه ریزی تولید ومحاسبه موجودی وتعمیرات نگهداری باید بیشتر روش کار میشد وقیمت تمام شده را فرمولی حساب میکرد نه مرحله ای ولی قیمت همه اونها هم میلیاردی بود

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
ببینید دوستان من در طی مدت 10 -15 سال در یک مجموعه تولیدی قطعه ساز که خودش شامل 16-17 کارخانه با تولیدات مختلف بود چندین سیستم نوشتم که برخی از این سیستمها برای همه زیر مجموعه ها بطور یکسان ولی برای هر کارخانه بافرمت وآرم خودش استفاده میشه . منتها هر کدام از این سیستم ها بسته به زمان خودش باامکانات همان زمان پیاده سازی شده البته همه سیستمها از همدیگر تغذیه میشوند منتها شمایل متفاوتی دارند.یکی با فکس پرو یکی با اکسس یکی با ویژوال بیسیک وآخری ها هم با دلفی نوشته شده حالا تصمیم داشتم همه اینا رو با جاوا وphp با دیتا بیس mysql به صورت اینترانتی پیاده سازی کنم که اگر کسانی تمایل داشتند اطلاعات خود را اینترنتی با گوشی یا تبلت خود بررسی کنند بتوانند. ولی نمیدونم این کار ارزش انجام دادن داره یا نه ؟؟؟
به لطف sql این تیپ کارها خیلی آسون شده اکثر سیستم ها یک بچ اطلاعات به طورسازمان یافته در دیتابیس میریزند. وبرای هر سیستم هم از یک تاحداکثر10 گزارش پیچیده لازمست یک خبره طراحی کند بقیه را کافیست Sql بدانید تهیه گزارش آنها بسیار ساده است.
مثلا برای سیستم اداری 1-محاسبه مرخصیها وحضور وغیاب2-قراردادهای پرسنل3- نوبت کاری وشیفت کاری 4- گردش حکم پرسنلی وسمتها
سیستم اموال مهمترین فرمول استهلاکگیری
سیستم تعمیر نگهداری 1- تعیین اینکه هر فعالیتی را کی وچه کسی انجام دهد 2- توقفات دستگاهها ومحاسبه اینکه چه تجهیزاتی در چه دستگاهایی نصب شده وبلعکس و...
حال میخواهیم سیستم ها رو لیست کنیم وبگیم دغدغه هر سیستمی چیه ؟چه گزارش اصلی هر سیستم نیاز داره که کار افراد بااطلاعات مختصرتر نیست

قصد من از این کار اینکه همه فایلهای اکسلیتون جمع شه وتبدیل به یک فایل اکسل بشه چون در انتها یک برنامه ارائه میشه که گزارش مورد نظرتون از sql به اکسل منتقل میشه

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
اين اطلاعات منوي اصلي سيستم انبار است كه برخي از منو هاي پر کاربرد را باز میکنم

A1.jpg

shpegah

عضو جدید
در قسمت اطلاعات کالاها مشخصات ثابت کالاهای موجود در انبار ها ثبت میگردد این اطلاعات شامل سه نوع فیلد میشود1- فیلدهایی مثل کدانبار نام کالا کد فنی حداقل وحداکثر موجودی انبارو.... 2 -مجموعه اطلاعاتی مثل کد انبار هایی که در آن قرار میگیرد(به ترتیب اولویت) در چه محصولات (فقط تا یک سطح) باچه ضریب مصرفی مصرف میشود این کالا چه معادلهایی دارد وچه ضایعاتی را میتواند بوجود آورد واین کالا در چه نوع کاربردی استفاده میشود در تولید در مونتاژ در هردو در کارمزدی پیمانکاری و... یا در دو یاچند تا از اینها 3- نوع سوم هم که جنبه اطلاعاتی دارد درختی است که این کالا را به هر شکل شامل میشود

در این سیستم کلیه آلارم ها بصورت رنگ میباشد بدین صورت که مثلا در اینجا اگر مقدار کالا ازحداقل کمتر بود رنگ آن زرد اگر صفر بود قرمز اگر آبی بود مطلوب اگر سبز بود بیشتر از حداکثر است.

البته قابل توجه است که مقدار حداقل وحداکثر قابل تغییر است مخصوصا بعدا که با آمار های موثری که به دست میاید میتوان مقادیر آن را بهینه نمود.
رنگها در این سیستم از یک استاندارد خاصی تبعیت میکند تا چشم بیننده عادت کندکه مثلا رنگ قرمز همیشه حالت بحرانی رنگ زرد اخطار و..

در صورتی که اطلاعات در این قسمت به دقت وارد شود BOM محصولاتتان را خواهید داشت
برای اولین بار اطلاعات را از هر دیتا بیسی میتوانید دریافت کنید

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
برای اینکه سرعت سیستم فدای پردازش رنگی نشود برای کسانی که صرفا ورود اطلاعات میکنند نسخه بدون پردازش رنگ میتواند استفاده شود.

خوب . تقریبا در اکثرواحد های تولیدی برای انبار گردانی هم که شده موجودی خط تولید را صفر میکنند.مانیز برای اینکه بتوانیم به اطلاعاتمان استناد کنیم مجبوریم حداقل برای اول کار این کار را انجام دهیم.
براساس برنامه ریزی که تابحال داشتیم اعلام نیاز (برای تولید مثلا محصول A به تعداد 100 تا محصول B به تعداد 200 تا و محصول C به تعداد 300 تا )میکنیم چون خط صفر است نیاز مواد اولیه کاملا باید از انبارها تامین شود
پس از پردازش موجودی انبار به این نتیجه میرسیم که از محصول A هر 100تا ولی از محصول B فقط 150 تا واز محصول C فقط 200 تا میتوانیم تهیه کنیم. درخواست سفارش خرید فوری داده میشود به تعداد حداقل برآورد نیازها که چون ریز قطعات یک تعداد حداقل خریدی دارند در خواست بر اساس حداقل سفارش تهیه میشود ومسئول مربوطه نظر قطعی روی آن داده برای مراحل تهیه آن اقدام میگردد.
از اون طرف تاکسری ها تهیه شود سند ارسال قطعات مورد نیاز به تعداد موجودی به ریز قطعات با شماره ردیابی تک تک اقلام آماده شده نظر قطعی مسئول روی آن اعمال گردیده جهت پردازش فایفو ورودی کالا توسط خود سیستم آماده میشود پس از آن یک پرینت به شما میدهد که هر کالا را از روی چه آدرسی در انبار برداریدوچند پرینت هم با تما م شماره ردیابی های هر ایستگاه به شما میدهد که پالتها باید با آن برگه به ایستگاه مربوطه بروند از این لحظه زمان تحویل روی آن پرینتها ثبت میشود(از هر پرینت چند نسخه صادر میشود برای ردیابیهای بعدی مثلا ضایعات چون مسیر حرکت فرق میکند) در هر مرحله روی شماره ردیابیهایی که از آن مرحله رد میشود هایلایت میشود(بارنگ نارنجی ودستی اگر اشتباه کرد بارنگ سبز اصلاح میکند که برای ثبت در سیستم همیشه رنگ سبز اولویت دارد)

آخرین ویرایش:

shpegah

عضو جدید
همانطور که در بالا اشاره کردم پالتها با برگه های مخصوص هر ایستگاه به ایستگاه مربوطه رفته وعملیات لازم رویشان اتفاق میافتد.در ایستگاهی که هستیم باید روال طبق برگه انجام شود به هر دلیلی غیر از این بود ومیبایست مرحله بعدی تغییر کند من اسمش را گذاشتم ضایعات که شاید اصطلاح بهتر تغییر مرحله باشد روی برگه همراه انواع ضایعات محتمل نوشته شده(یا همان تغییر مرحله= حال میتواند آبکاری تمام کالا ها ی این ایستگاه باشد خواه کوچکتر شدن از سایز استاندارد باشد سنباده کاری باشد ویا شکستگی یک قطعه و.....) در این حالت سیر حرکت متوقف میشود یک نسخه از پرینت ضمیمه همراهش میشود ونوع ضایعاتش هایلایت میشود حال اگر میتوانید تا انتهای شیفت کاری که اطلاعات پرینت باید ثبت سیستم گردد صبر کنید .اول اطلاعات ایستگاه ثبت میشود وچون روی هر برگه شماره شناسه وشماره ایستگاه داره بعد مشخصات ضایعات با همین شماره وتعدادی که در برگه نوشته رسید انبار وبلافاصله حواله انبار میخورد تا سیر جدید حرکتش مشخص شودوبرایش برگه جدیدی با روال جدید صادر شود(مراحل دمونتاژ نیز به همین طریق انجام میشود)
حالا فرض کنید نمیتوانید تاپایان شیفت صبر کنیدوباید بلافاصله دمونتاژ شده به مرحله مورد نظر بروددر این صورت مجبورید ابتدا در نسخه خام برگه همراه -اول نوع ضایعات را مشخص کنید سپس از روی نسخه پرشده ردیابیهای سیر شده را هایلات کنید ثبت سیستم کنید برگه همراه جدید را دریافت کنید وطبق روال گفته شده ادامه دهید.
اگر تااینجا سوالی هست در خدمتم

shpegah

عضو جدید
دوستان شاید بد نباشه اینوهم بدونید که در شرکتی که این سیستم روروش نصب کردم وقتی افراد ممیزی ISO TS برای بررسی انبار اومده بودند تمام جزئیات سیستم رو از من پرسیدند وخیلی بادقت خروجیهای سیستم وبا واقعیت مقایسه کردند وخوشبختانه شرکت موفق به دریافت ایزو TSشد ولی از اون سال به بعد به بررسی انبار که میرسه فقط میپرسن دارین با همون سیستم کار میکنید؟ ودیگه به چیزی کار ندارند وتاحالا تونسته ایزوشو حفظ کنه

مهران اكوان

عضو جدید
سلام دوست عزيز شما براي اين سيستمي كه راه اندازي كردي براي اينكه بتوني سيستم اموال رو هم براش معرفي كني بايد يك سيستم كدينگ اموال هم معرفي كني كه احتمالا با قسمت انبار موادت به مشكل برخورد كني به نظر من اگه بتوني دو برنامه جدا براشون بنويسي خيلي بهتر هست و ضمنآ اينكه اگه ميخواي اين نرم افزار رو به فروش برسوني بايد فكر اين هم باشي كه تو شركتها قسمت مواد اوليه مربوط به برنامه ريزي توليد ميشه و قسمت جامع داري مربوط به حسابداري صنعتي و تعميرات نگه داري هم مربوط به قسمت فني كه اينها رو خودتون بهتر ميدونيد يه همچين حجم اطلاعاتي سيستم رو دچار مشكلات هنگ و عدم گزارش دهي ميكنه چون خودمون هم در حال حاضر با همچين سيستم هايي سرو كار داريم . چند برنامه جدا گونه و در عين حال كامل خيلي بهتره اميدوارم گفته هام بدردتون خورده باشه

بالا