تجربيات شخصي در امتحان نظام مهندسي

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سلام.
فكر كردم جاي اين تاپيك خالي باشه در اين مبحث. من آذر سال 1388 امتحان دادم. و همون موقع دقيقا تمام مواردي كه به ذهنم اومده بود رو تو وبلاگم نوشتم. و الان اونو كپي مي كنم اينجا. سال اول سه قسمت را يعني عمومي، تخصصي و طراحي را قبول شدم. و اسفند 89 هم دوباره فقط امتحان جزئيات را دادم و قبول شدم.

چند روز قبل از امتحان از يكي از دوستان سال بالايي كه قبول شده بود پرسيدم كه چه كار كرده. و راهنمايي هاي اون خيلي خيلي به دردم خورد. فكر مي كنم نوشتن اين تجربيات ميتونه به بقيه هم مثل من خيلي كمك كنه.

اميدوارم بقيه دوستان هم به زودي تجربياتشون را اينجان بنويسن:).

آخرین ویرایش:

Arch-Azadeh

امتحان نظام مهندسی مورخ 12 و 13 آذر 1388- روز اول

از سه روز قبلش شروع کردم به خوندن مباحث مهم، مثل مبحث 4 (الزامات عمومی ساختمان)و مبحث 7 (ساختمان مصالح بنایی) و مبحث 9 ( ساختمانهای بتنی) ، روز قبلش هم فهرست همه مباحث را یک نگاهی انداختم.
به توصیه یکی از دوستانم ساک(چمدون) چرخدار برداشتم برای حمل اون همه کتاب سر جلسه
( یکی از بهترین توصیه هایی که کسی می تونست بهم بگه). اول فکر می کردم ممکنه مسخرم کنند، بعد دیدم که همه همین کار را کردند و تمام آنهایی که با کیسه و ... کتابها را آوردند، پشیمون شدند.

ورود از در اصلی دانشگاه شهید بهشتی، مکان امتحان دانشکده ادبیات، (بالاتر از این دانشکده نداشتن فکر کنم ، 7-8 دقیقه پیاده روی و بارکشی و خود را در مقابل 50-60 تا پله یافتیم و اینجا بود که دیگه چمدون چرخدار هم کمکی نمی کرد
بعد از بالا رفتن از پله ها وارد دانشکده شدیم، مکان امتحان طبقه سوم
، دیگه نزدیک بود داد بزنم، همه سر و صداشون در اومده بود. بعد از رسیدن به مقصد و یافتن صندلی، رفتیم از کتابخونشون صندلی تکی برداشتیم تا کتابها را روش بچینیم که مبادا به زحمت بیفتیم و موقع امتحان دادن کمی خم بشیم، بعد از مدتی صندلی ها هم تموم شد(به هر حال به تعداد بچه هایی که امتجان می دادند نبود..(از مزایای زود رفتن سر جلسه
) ..سوالات روی زمین و شروع

خوب نخونده بودم، انتظاری هم نداشتم، محض رضای خدا و حروم نشدن 80 تومان پول رفتم امتحان دادم ، به خصوص بعد از دیدن بچه هایی که 3-4 ماه کلاس رفته بودند و تمام مباحث را فصل بندی کرده بودند، کاغذ رنگی بینش گذاشته بودند، از خودم نا امید شده بودم.
اولی را خونده شدم، می دونستم برای کدوم مبحثه، پیداش کردم ..دومی... سومی و ... واقعا باورم نمی شد انقدر آسون باشه
، هر چی که کتابش را داشتم به راحتی پیدا می شد..حتی مبحث تاسیسات برقی و سوال ترانسفورماتور (
) ، کتاب حوش را نخریده بودم، وقتی دیدم انقدر بزرگه و مطلب زیاد داره، به خودم گفته بودم که من برسم همین 15-16 تا مبحث را بخونم نمی خواد اونو (بزرگترین اشتباهه این امتحان ) 4 تا سوال جوش بود. چون وقت خیلی اضافه آورده بودم..می تونستم پیداشون کنم.

مهمترین نکته در این امتحان مدیریت زمان..مدیریت زمان... مدیریت زمان

سه تا امتحان تستی بود عمومی، تخصصی و جزئیات اجرایی . باید 50% در هر کدوم امتیاز بیاریم..برای همین از وقت هیچ کدام برای دیگری نباید گذاشت.

امتحان عمومی و تخصصی (که فرقشون را نفهمیدم ، البته فرقی هم با هم نداشتن، اسمشون فرق میکرد) ، هر کدام 40سوال و 80 دقیقه و جزئیات اجرایی 20 سوال 40 دقیقه. این 40 دقیقه وقت برای جزئیات خیلی خیلی کم بود برای اونایی که فقط اومده بودند جزئیات امتحان بدن. خیلی زمان می برد . من چون از اونور یک ربع وقت اضافه داشتم زودتر رسیدم..جزئیات اصلا نگاه نکرده بودم..واقعا امیدی نداشتم بتونم امتحان بدم.. اشتباه کردم..شما این اشتباه را نکنید، امتحان نظام مهندسی واقعا آسونه..فقط نمی دونم چرا انقدر از دور به نظر سخت و سنگین میاد

شاهکار امتحان جزئیات: وسط امتحان دیدم که دو تا سوال را ندارم. شانس آوردم حواسم بود به شماره سوال. کاشف به عمل اومد که 2 صفحه از دفترچه سوالاتم نیست.. 5-6 دقیقه طول کشید که دفترچه ام را بردن عوض کردن

بیشترین سوالات از مباحث 4،7و19 ( + راهنمای مبحث 19) اومده بود . برخلاف سالهای قبل سوال ازمبحث 9 (بتن آرمه) خیلی کم بود.
اتمام امتحان، جمع و جور کردن کتابها و وسایل که تا شعاع یک متر دور صندلی پخش شده بودند. بارکشی دوباره در تمام مسیر
..برف میومد..

Arch-Azadeh

روز دوم - امتحان عملی

روز دوم - امتحان عملی

روز دوم - امتحان عملی

مواد لازم :انواع مداد، انواع پاک کن ، انواع خط کش به تعداد لازم (تی رول، انواع شابلون مبلمان، شابلون دایره، مربع و .. )، روان نویس با ضخامت های مختلف برای اینکه اگه یک موقع اضافه آوردید راپیدی هم بکشید، پوستی (به تعداد لازم) ، یکی دو تا ماژیک M, F ............ و قسمت مهم ماجرا خوراکی به مقدار کافی

مکان امتحان: دانشکده معماری و آتلیه های معماری و میزهای بزرگ و نور به اندازه کافی
سوال: طراحی 4 طبقه بنا، به اندازه 11*21 ،پارکینگ+ همکف و سه طبقه به صورت تیپ، همکف بانک و اطلاعات - پارکینگ : 5 تا جای پارک، سرایداری و موتورخانه - طبقات ، سه مطب + سه اتاق معاینه - (کاغذ طراحی A4 )

سوال به نظر آسون میاد. زمین از سه جهت نور گیری داره و عالیه . مشکل اصلی بر 11 متری و نوع ستون گذاری برای در آوردن 5 تا پارکینگه (اگه 4 تا بود اصلا مشکلی نداشت) . بعد از کلی چپ و راست کردن، ستون گذاری را در آوردم (زیر 30 دقیقه)..بسیار یاد مهندس ماجدی عزیز کردم. توی سه سالی که باهاش کار کردم، همین را خیلی خوب یاد گرفتم..چه جوری از هر زمینی با هر چند متر بر، هر چند تا خواستیم پارکینگ در بیارم
..نکته دوم مشخص کردن محل سرویسها و آشپزخانه در طبقات و داکت، جوری که اینها همه در تمام طبقات یک جا باشه و موتورخانه در زیر زمین همون سمتای آشپزخانه

ساعت 9 شروع: تو امتحان عملی مدیریت زمان اصلی ترین حرف را میزنه. بدون هیچ چک نویس وپوستی کشیدن از همون اول انداختم روی کاغذ اصلی. مداد 2H برده بودم..برای اینکه می دونستم مداد از این پر رنگ تر ببرم کار افتضاح میشه.

ساعت 11 کیک و ساندیس (وقت نمی شدن بخورم)
ساعت 12..اتمام پلان طبقه همکف، از زمان افتضاح عقب بودم..چه جوری سه ساعت طول دادم واسه یک پلان نمی دونم
ساعت 1: اتمام پلان تیپ طبقات - بسی خوشحال، به زمان رسیدم

ساعت 1: ساندویچ هایدا+ نوشابه+ سس
ساندویچ گاز می زدیم، در حین جویدن ترسیم می کردیم

ساعت 1:30: اتمام ترسیم پلان زیر زمین
ساعت 2:15: اتمام ترسیم نمای جنوبی
ساعت 3: اتمام کشیدن نمای غربی
ساعت 3:45 : اتمام ترسیم برش
ساعت 4 : اتمام ترسیم پرسپکتیو ( این یکی را شانس آوردم که داشت..هر کی ناراحت شد من خوشحال شدم )
ساعت 4:45: اتمام اندازه گذاری و تکمیل پلانها، نماها و برش

یک ربع وقت اضافه

امیدوارم که نمره ام هم خوب بشه ..نمی دونم

تا آخر آن شب، همش ذهنم در گیر امتحان بود که اگه پله را اینجوری کشیده بودم، شاید آسانسور جاش یک جای دیگه بود بهتر بود، شاید...اگر...اما...کاش

نکته آخر: گردن درد به مدت سه روز ادامه داشت

با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

yaghoobb

عضو جدید
1-مارکر کشیدن روی سر تیترها
2- این دوستمون صندلی اضافه پیدا کرده می تونید میز تاشوی پلاستیکی همراهتون ببرید
3- مراقب باشید لیبل زیاد هم ذردسر نشه

araghon

عضو جدید
سلام
من 3 سالم تموم شده و میخوام تو ازمون طراحی شرکت کنم از کجا باید شروع کنم؟ کلاس برم؟ در ضمن شهرستان هستم .دوستانی که اطلاع دارند لطف کنن و راهنمایی کنن

saghi23

عضو جدید
سلام
من 3 سالم تموم شده و میخوام تو ازمون طراحی شرکت کنم از کجا باید شروع کنم؟ کلاس برم؟ در ضمن شهرستان هستم .دوستانی که اطلاع دارند لطف کنن و راهنمایی کنن

منابع رو مطالعه کنید(مبحث 3و4 و..)تایپیک مشاوره امتحان نظا م مهندسی و طراحی 89و90و91 را مطالعه کنید و همراه با اونها آزمون سالهای قبل رو طراحی کنید و در سایت قرار بدید و نقد کنید فقط همینها کافیه

Architect Abbas

عضو جدید
روش تست زني و پيدا كردن جواب سوالات آزمون نظام مهندسي

روش تست زني و پيدا كردن جواب سوالات آزمون نظام مهندسي

با سلام
از دوستاني كه تجربه آزمون را دارن خواهش ميكنم براي استفاده همه ، تجربيات خود را در اختيار ديگر دوستان بگذارن.
از قبيل
1-اينكه كتب را در زمان آزمون چگونه دسته بندي كنيم؟
يا
2-مطالب را در يك كتاب چگونه بتوانيم دسته بندي كنيم؟
يا
3-چگونه جواب يك سوال را در كمترين زمان پيدا كنيم؟
يا
هر روش و نكته ديگري كه دوستان تجربه دارن و يا به ذهنشان ميرسه

با تشكر

نكته مهم
با توجه به ديگر تاپيك هاي موجود در تالارهاي گفتگو لطفا "بحث هاي خارج از موضوع" به علت پراكندگي و خروج از بحث اصلي در اين تاپيك و يا هر تاپيك به اشتراك گذاشته نشود.

ممنون از توجه و رعايت اين نكته

ehsan_y

عضو جدید
با سلام
از دوستاني كه تجربه آزمون را دارن خواهش ميكنم براي استفاده همه ، تجربيات خود را در اختيار ديگر دوستان بگذارن.
از قبيل
1-اينكه كتب را در زمان آزمون چگونه دسته بندي كنيم؟
يا
2-مطالب را در يك كتاب چگونه بتوانيم دسته بندي كنيم؟
يا
3-چگونه جواب يك سوال را در كمترين زمان پيدا كنيم؟
يا
هر روش و نكته ديگري كه دوستان تجربه دارن و يا به ذهنشان ميرسه

با تشكر

نكته مهم
با توجه به ديگر تاپيك هاي موجود در تالارهاي گفتگو لطفا "بحث هاي خارج از موضوع" به علت پراكندگي و خروج از بحث اصلي در اين تاپيك و يا هر تاپيك به اشتراك گذاشته نشود.

ممنون از توجه و رعايت اين نكته
من یه پیشنهاد دارم که نیاز به همت دسته جمعی داره
با توجه به اینکه همگی از کتابهای مشابه استفاده می کنیم هر کسی کلمات کلیدی بخشی از یک کتاب را استخراج کند ( بعضی از کتابها آخرش اینجور چیزی داره که مثلا اگه بخای کلمه آسانسور را پیدا کنی در فلان صفحات استفاده شده )و به اشتراک بگذارد
اونوقت کافیه نتیجه رو به همراه کتابها ببریم سر جلسه امتحان و .......

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=2][/h]
دوستان کسی میدونه برای آزمون نظارت چه جوری باید بخونیم روش خاصی وجود نداره که زودتر به نتیجه برسیم؟​

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان کسی میدونه برای آزمون نظارت چه جوری باید بخونیم روش خاصی وجود نداره که زودتر به نتیجه برسیم؟​

اصلا احتیاج به خوندن نداره
کافیه شما بدونین هر مبحث شامل چه بحث هاییه ، میتونید یه نگاه خیلی اجمالی بهشون داشته باشین و بیشتر از هر چیز به ذهنتون بسپارین که کدوم مطلب توی کدوم کتابه ، بهتره از فهرست کتابها استفاده بکنین
سر امتحان هم همین طور ، خیلی سریع از فهرست کتابها میتونین به مطالب مورد نظر برسین

50003

عضو جدید
با سلام لطفا حل سوال طراحی آذر 92 رابیاید با هم اشتراک بگذاریم وبحث کنیم.sama_arch@yahoo.com

50003

عضو جدید
اشتراک پاسخ سوالات طراحی نظام

اشتراک پاسخ سوالات طراحی نظام

سلام.
فكر كردم جاي اين تاپيك خالي باشه در اين مبحث. من آذر سال 1388 امتحان دادم. و همون موقع دقيقا تمام مواردي كه به ذهنم اومده بود رو تو وبلاگم نوشتم. و الان اونو كپي مي كنم اينجا. سال اول سه قسمت را يعني عمومي، تخصصي و طراحي را قبول شدم. و اسفند 89 هم دوباره فقط امتحان جزئيات را دادم و قبول شدم.

چند روز قبل از امتحان از يكي از دوستان سال بالايي كه قبول شده بود پرسيدم كه چه كار كرده. و راهنمايي هاي اون خيلي خيلي به دردم خورد. فكر مي كنم نوشتن اين تجربيات ميتونه به بقيه هم مثل من خيلي كمك كنه.

اميدوارم بقيه دوستان هم به زودي تجربياتشون را اينجان بنويسن:).

لطفا بیاید حل سوالات طراحی معماری رو با هم به اشتراک بگذاریم.sama_arch@yahoo.com

saman44

عضو جدید
با پیشنهاد آقا احسان کاملا موافقم. برای شروع می تونیم از نمونه سوالات آزمون نظارت، استفاده کنیم.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
باتوجه به مفهموی شدن این آزمون، تنها راه قبولی مرور تمامی مباحث و زدن تست های سال های گذشته میباشد (جهت کسب مهارت در پیدا کردن جواب تست ها و وجود سوالات تا حدودی تکراری).

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون آزمون افتاده دست سازمان سنجش هر دوره داره کنکوری میشه.به نظرمن باید فهرست هر کتابو حفظ باشیم ومطالب مباحثو روزنامه وار حداقل 2دورمرورکنیم.بعدش نمونه سوالات آزمونای گذشترو بگیریم و به کمک کلید واژه تست بزنیم.هرکسی یک ماه این کارو انجام بده قول میدم صددرصدقبول میشه.خوم با این روش نتیجه گرفتم.

vertex

اخراجی موقت
مهمترین نکته آزمون طراحی از نظر شما

مهمترین نکته آزمون طراحی از نظر شما

دوستان عزیز این تاپیک برای این ایجاد شده که هر کسی مهمترین نکته ای که در مورد آزمون طراحی به نظرش میاد رو اینجا بگه . البته کل تالار نظام مهندسی سرشار از نکته های مهم این آزمون هست ولی چکیده نظر افراد خیلی وقتا میتونه راهگشا باشه . نکات مهم برای قبولی در آزمون هم مشخصا زیاده ولی اگر بصورت کوتاه مهمترین نکته از نظر دوستان ذکر بشه و مخصوصا نقل قول گرفته نشه به نظرم بهتر میشه . به امید قبولی همه مهندسین مخصوصا معمار های عزیز ...:gol:

vertex

اخراجی موقت
به نظر من مهمترین نکته آزمون طراحی ، تمرین زیاد برای مسلط شدن بر زمان آزمون هست . درسته که اطلاعات داوطلب خیلی مهمه ولی دوستان زیادی هستند که متاسفانه نمیرسند شیت ها رو به صورت کامل ارائه کنند و این خیلی سخته که چیزی رو بلد باشی و نتونی ارائه کنی . به امید قبولی همه عزیزان :gol:

وسعت

عضو جدید
چه تاپیک خوبی....ممنون

نکته های مهم از نظر من به ترتیب:
- خواندن دقیق صورت سوال و کدهای ارتفاعی
- تحلیل زمین – روی مقطع فکر کنید و پلان همزمان(اگه شیبداره از پایین ترین نقطه رمپ بدید- اگر تجاری داره و لابی تعیین کنید کدام روی رمپ باشه و مسئله سرگیری- برای تعیین تجاری یا مسکونی تعیین محل لابی ورودی- نحوه حل مشکل تعداد پله ها وقتی ارتفاع تجاری تان بیشتر از طبقات دیگر است)
- محاسبه طول و رمپ و تعیین سرگیری
- ستون گذاری و فضای گردش ماشین و مسیر به عرض 90 برای سترسی به حیاط و موتورخانه و انباری و...و از همه مهمتر باکس پله و اسانسور
- بعدشم حل پلان طبقات روی پوستی و همش اصلاحات
- نقشه نهایی و زدن مقطع
نکته همیشه در صورت سوال+ شکل/شیب زمین+ کاربری طبقه همکف است.
مسئله عمق نورگیری 7 متر خیلی مهمه.
بهتره کانال کولر را در اتاق خواب بذارید و تا بام هم ببرید. کمترین طول را طی کند

saman25710

عضو جدید
دوستان درست هست که میگن حد نصاب قبولی آزمون نظارت برای اون های که قبلاً در آزمون اجرا قبول شدن 37/5 هست؟

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان درست هست که میگن حد نصاب قبولی آزمون نظارت برای اون های که قبلاً در آزمون اجرا قبول شدن 37/5 هست؟

نه عزیزم ...درست نیست...الکی بر این باور امیدوار نباشید...من خودم همین اتفاق برام افتاده که میگم...و باید دوباره امتحان بدم

یاشار معمار

عضو جدید
سلام مهندسان گرامی ..........من برای بار اول در ازمون نظارت و اجرای خرداد 93 شرکت کردم ونظارت 59 واجرا 58 قبول شدم ..............دوماه کامل خوندم همه مباحث و چندین بار مرور کردم .........طبق تجربه ای که داشتم مرور خیلی مهمه.