حشرات طبقه بندی نشده!!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم منو يه احضار نظري كرده باشم آقا ما رفتيم پيش استاد عزيزم يه ديداري كرده باشيم عكس اين حشره دونه برفي ناز رو بهش نشون دادم گفت از اينا توي فلان دانشگاهش ديده پس به اين نتيجه ميرسيم جناب عدد درست گفتن و بيخيال نامگذراي دونه برفي باشيد

انگار حميد خيلي از اين طفلكي خوشش امده

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من یه توضیح کوچولو میدم (البته باید ببخشید که زیادی حرف میزنم ... قصد ندارم سر کسی رو درد بیارم بیخودی وراجی کنم ... فقط احساس میکنم که بهتره حرفمو بزنم)

همونطور که قبلا گفتم بین حشره کامل و بالغ تفاوت وجود داره
بین ثبت و گزارش گونه حشره هم تفاوت وجود داره.

اینکه کسی بیاد یک گونه جدید رو به دنیا معرفی کنه ... میشه کشف و ثبت یک گونه جدید برای دنیا که اسم گونه از اسم مولف تبعیت میکنه یا در آخر نام گونه در داخل پرانتز نام مولف و سال اون نوشته میشه)
اینکه کسی بیاد یک گونه جدید رو برای یک منطقه معرفی کنه میشه گزارش یک گونه برای اولین بار از یک منطقه

ثبت یک حشره برای اولین بار در دنیا:
مثال عرض میکنم
شخصی میخواد روی یک موضوعی کار بکنه مثلا تاثیر سم فلان روی لارو حشره فلان.
میره و حشره رو از طبیعت جمع آوری میکنه
ظاهرا گونه ای هست که خودش میخواد
برای اعتبار بخشی به موضوع تحقیقاتی ... گونه حشره باید از طرف موسسه تحقیقات یا انجمن حشره شناسی تایید بشه (کار تخصصی)
فرد متخصص از اینکه این گونه جمع آوری شده همون گونه مورد نظر هست شک پیدا میکنه
باید حشره مورد نظر برای فرد صاحب تخصص در خارج از کشور فرستاده بشه تا گونه تایید بشه
معمولا هر دانشمند حشره شناسی در دنیا صاحب تخصص در تاکسونومی افراد یک خانواده از حشرات هست و نظر ایشون در دنیا معتبره...
حشره فرستاده میشه و این دانشمند گونه رو یک گونه جدید معرفی میکنه (برخلاف انتظار)
نامه زده میشه که گونه برای اولین بار در دنیا گزارش شده و برمیگرده به به ایران

حالا فرد بهت زده که فکر نمیکرد گونه جدیدی جمع آوری کرده باشه باید یک کار تحقیقاتی انجام بده زیر نظر متخصص تا اینکه حشره رو از نظر میزبانها و زیست شناسی و خصوصیات موفولوژی بصورت کامل تحت یک مقاله و ترجمه به زبان انگلیسی برای دانشمند متخصص بفرسته و تایید بشه و در دنیای علوم حشره شناسی ثبت بشه.

گزارش یک حشره برای اولین بار در یک منطقه:
گزارش یک حشره یعنی اینکه اون حشره قبلا در فلان کشورها گزارش شده و ثبت شده و نام جنس و گونه مشخصی داره.
اما این حشره برای اولین بار از یک کشور یا حتی یک شهر گزارش میشه
روال کار تقریبا مثل توضیحات بالاست... فقط شخصی که حشره رو گزارش میده به دنیای علم حشره شناسی میگه که آقا ما هم این گونه رو در منطقه خودمون داریم.

خیلی از حشراتی که من یا تو که میبینیم ... عکس میندازیم ... جمع آوری میکنیم ... شاید برداریم و به عنوان نمونه حشره ببریم برای دانشگاه ... و عده ای هم ببینن ...
اما اینکه اون حشره طی یک کار تحقیقاتی معرفی و گزارش بشه یه قضیه دیگست...

مثلا سوسک برگخوار سیب زمینی فعلا از بعضی مناطق کشور گزارش نشده ... یا حشره آفت خطرناکی مثل کرم سرخ پنبه
اگر فردی بیاد این حشره رو از منطقه ای برای اولین بار گزارش کنه توی منابع اسم طرف قید میشه ...
مثلا مناطق انتشار رو مینویسن و در آخر داخل پرانتز نام کسی که چنین گزارشی رو داده هم باید قید بشه.

این سنی که رضا عکسش رو گرفته شاید با احتمال خیلی کم حتی بتونه گونه جدیدی برای دنیا باشه (صفاتی که گونه ها رو تمیز میده با چشم تعیین نمیشه)
شایدم گونه اش در دنیا معرفی شده اما در ایران گزارشی ازش نباشه ...
و شایدم از ایران گزارش شده باشه

اگر به نوشته ها دقت کنید من از واژه هایی مثل معمولا، تقریبا، شاید استفاده میکنم
حکم نمیکنم.
و توی پست صفحه قبل هم گفتم از ایران گزارش نشده ...

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام به همه ی دوستان

عکسی که مدیر phyto گذاشته بودن وعکسی که خودم ار اینترنت دانلود کرده بودم ،به ایمیل استاد بزرگوار دکتر مهدی مدرس اول ایمیل کردم واز ایشون خواستم راهنماییمون کنن

جواب دکتر:

همکار گرامی سلام و وقت به خیر، نام صحیح گونه ­ی مورد نظر شما عبارت از Phyllomorpha laciniata (Vill.) می ­باشد و این گونه در ایران وجود دارد و شما می ­توانید به ­صفحه ­ی 150 کتاب تالیف اینجانب تحت عنوان فهرست آفات کشاورزی ایران و دشمنان طبیعی آنها چاپ چهارم، وبرایش سوم (1391) که اخیرأ منتشر شده است، مراجعه فرمایید.
باموفقیت

من کتابی که ایشون نام بردند رو ندارم هرکدوم از دوستان که میتونن پیداش کنن لطفا مطلبی که دکتر در کتاب نوشتند رو برامون از توی این کتاب اینجا بنویسن
ممنون:gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوکی ... مثل اینکه موجوده ...
منم میخواستم که رضا عکس بهتری بگیره تا برای دکتر مدرس اول ایمیل کنم که شما زودتر انجام دادین...
این کتاب هم چاپ قدیمیش رو دیده بودم
این چاپ مثل اینکه خیلی جدیده و ندیدم ...
توی ترجمه ای که از رده بندی بورر کرده بود و خودش هم اضافاتی بهش کرده بود هیچ اشاره ای به خانواده هم نکرده بود ... فکر کنم برای سال 88 بود ...
شاید اگر اشتباه نکنم توی چاپ جدیدش اضافه کرده باشه ...
سهیلا فکر کنم چاپ قدیمیش رو داره ... اگر زحمت بکشه یه مراجعه به این کتاب بکنه و ببینه این حشره موجوده یا نه و اگر موجوده و اگر مقدوره یه توضیحاتی از زیست شناسیش و میزبانهاش واسه ما بگه تا بهتر بشناسیمش ... لطف بزرگی کرده.
در هر صورت خیلی ممنون که پیگیر بودین
نون رضا هم آجر شد.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
اوکی ... مثل اینکه موجوده ...
منم میخواستم که رضا عکس بهتری بگیره تا برای دکتر مدرس اول ایمیل کنم که شما زودتر انجام دادین...
این کتاب هم چاپ قدیمیش رو دیده بودم
این چاپ مثل اینکه خیلی جدیده و ندیدم ...
توی ترجمه ای که از رده بندی بورر کرده بود و خودش هم اضافاتی بهش کرده بود هیچ اشاره ای به خانواده هم نکرده بود ... فکر کنم برای سال 88 بود ...
شاید اگر اشتباه نکنم توی چاپ جدیدش اضافه کرده باشه ...
سهیلا فکر کنم چاپ قدیمیش رو داره ... اگر زحمت بکشه یه مراجعه به این کتاب بکنه و ببینه این حشره موجوده یا نه و اگر موجوده و اگر مقدوره یه توضیحاتی از زیست شناسیش و میزبانهاش واسه ما بگه تا بهتر بشناسیمش ... لطف بزرگی کرده.
در هر صورت خیلی ممنون که پیگیر بودین
نون رضا هم آجر شد.

برای مدیر متاسفیم :)
امیدوارم ما رو حلال کنن البته نه مدلی که خودشون بلدن :biggrin:

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم امشب نگاه ميكنم و همين امشب براتون ميزارمش.. قابلي نداره

گفتم استادم گفته اينو توي دانشگاهش ديده باور نكردين

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم امشب نگاه ميكنم و همين امشب براتون ميزارمش.. قابلي نداره

گفتم استادم گفته اينو توي دانشگاهش ديده باور نكردين

مرسی
بحث باور کردن یا نکردن نیست
احتمال دادم که شاید گزارش نشده، همین.

اگر تو این کتاب چاپ قدیم دکتر مدرس اول باشه که من میرم سر وقت دکتر ... :D
آخه توی ردی بندی سن ها هیچی از این خانواده عنوان نکرده. (تا سال 88)
بخاطر همین من احتمال میدادم که گزارش نشده
دکتر مدرس اول روی سن ها صاحب نظره ... بعد وقتی من دیدم شخص ایشون توی کتاب رده بندی از راسته سن ها اصلا اشاره ای به این خانواده نکرده گفتم حتما گزارشی از افرادش نداریم دیگه.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدي جدي ميري سراغ مدرس؟ مگه كجاس؟ تهرانه؟ منم دوست دارم ببينمش چه شكليه
ولي حميد به نظرم برو چون توي كتاب 76 اين حشره اسمش دقيقا ذكر شده توي كتاب چيز زيادي نوشته نشده جز اينكه شرق آذربايجان ديده شده شايد اون زمان آفت نبوده فكر كنم هنوز هم آفت نيس كه دكتر بهش اشاره اي نكرده يا شايد هم حواسش نبوده بگه دونه برفي خوشگل من اينجا وجود داره

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه با ایمیل
فکر میکنم آفت نیست ...
کتابایی که فهرست وار آفات رو قید میکنن اشاره به همه حشراتی که روی گیاه میزبان به سر میبرن دارن
و باید هم درجه بندی بکنن
مثلا درجه یک ، دو و سه ... شاید جزء آفات درجه 3 باشه و
بهتره ایمیل بزنیم و بگیم که جای اطلاعات این خانواده از سن ها در کتاب رده بندی خالیه ... که در چاپ بعدی کتاب کامل تر بشه.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام عرض میکنم، عیدتو مبارک دلبندان من
ما رو نمیبینید خوش میگذره؟ :D

امروز اومدم چنتا عکس از یه حشره خوشگل بذارم ببینم کی میتونه تشخیص بده چه گونه ایه:

شخصا من تو تشخیص راسته اشم موندم یک لحظه :w05: چه برسه به گونه !!! :w19:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هنوز کشف نکردم

هنوز کشف نکردم

سلام

این شبیه مگسهاست والبته زنبورها

بشرطی که بگید بالهاش کو؟

سیلام :lol:

منم با گزینه ی مگس و زنبور موافقم

اما مگه مگس و زنبور بدون بال هم داریم:surprised:

اگه هست پس اون جز حشره بالغ محسوب نمیشه:huh:

شایدم این یه حشره نابالغ ؟!!!!:surprised:

اما به
شاخک هاش دقت کن اصن شبیه مگس و زنبور نیست:huh:

شاخکش اگه اشتباه تشخیص نداشته باشم از نوع
تسبیح مثل شکل های 2،4،5،6،7

اما تو شکل 1 و 3 نوع شاخکش یکم فرق میکنه ؟!!!!:surprised:

پس زنبور نیست چون شاخکش شبیه زانویی نیست !!!!!

یعنی مگس؟!!:huh:

اما نوع پاهاش بیشتر شبیه جمع اوری کننده هست به نظرم !!!!

تا اونجایی که اطلاع دارم نوع جمع اوری کننده تو
زنبور عسل ها رایج !!!!:surprised:

پس با این حساب این از نوع نا شناخته محسوب میشه :huh:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام برو بچه های مشتاق و با صفا
آگاهدخت عزیز خیلی نزدیک گفته و شایدم یه جورایی درست گفته ...

برید سراغ راسته زنبورها:
درصد قابل توجهی از زنبورها بی بال اند و یا بالشون رو از دست میدن ... خانواده مورچه ها نمونه بارزش هست.
این حشره مشخصه واضحی داره که بشه بین دوبالان و زنبورها از هم تفکیکش کرد.

دوست عزیزمون خیال شیشه ای جان:
برای تشخیص راسته حشرات اصلا سراغ فرم شاخک نرو ... انواع شاخک در انواع راسته ها وجود داره ... شاخک توی تفکیک خانواده ها در یک راسته مشخص میتونه مورد استفاده قرار بگیره خصوصا در سوسکها.

یه خانواده تقریبا معروفی از زنبورهاست که به .... مشهورن. چندتا از گونه هاش رو توی ایران هم شناسایی کردن. ماده ها بدون بالند و نرها بالدار
جفتگیری اینا فوق العاده زیباست. کسی میتونه بگه چه جوریه؟!!!
من خودم در مورد تشخیص جنسها و گونه های خانواده این زنبور اطلاعاتی ندارم مگر اینکه جنس های معرفی شده رو سرچ کنم و از روی تشابه نظر بدم.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

برای تشخیص راسته حشرات اصلا سراغ فرم شاخک نرو ... انواع شاخک در انواع راسته ها وجود داره ... شاخک توی تفکیک خانواده ها در یک راسته مشخص میتونه مورد استفاده قرار بگیره خصوصا در سوسکها.

سلام مهندس ممنون از توضیحاتت:)

سلام

مورچه است

با نام علمی.............

مدیر چی بود اسمش؟

ژااااااانم الان مورچه شد ؟؟:surprised:

الان این مورچه هست یا زنبور!!!!؟؟:huh:

شاید مورچه زنبور نما باشه ؟!!!!:huh:

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام برو بچه های مشتاق و با صفا
آگاهدخت عزیز خیلی نزدیک گفته و شایدم یه جورایی درست گفته ...

برید سراغ راسته زنبورها:
درصد قابل توجهی از زنبورها بی بال اند و یا بالشون رو از دست میدن ... خانواده مورچه ها نمونه بارزش هست.
این حشره مشخصه واضحی داره که بشه بین دوبالان و زنبورها از هم تفکیکش کرد.

یه خانواده تقریبا معروفی از زنبورهاست که به .... مشهورن. چندتا از گونه هاش رو توی ایران هم شناسایی کردن. ماده ها بدون بالند و نرها بالدار
جفتگیری اینا فوق العاده زیباست. کسی میتونه بگه چه جوریه؟!!!
من خودم در مورد تشخیص جنسها و گونه های خانواده این زنبور اطلاعاتی ندارم مگر اینکه جنس های معرفی شده رو سرچ کنم و از روی تشابه نظر بدم.

با این نظرت مخالقم داداش حمید .....

برای تشخیص راسته حشرات اصلا سراغ فرم شاخک نرو

تقریبا میشه از فرم شاخک استقاده کرد !!! اخه رفتم دیروز روسری بخرم !! روش پروانه بود !! کلی ذووق کرد !! گفتم اینو میخوام بعد بازش کرد دیدم برا پروانه شاخک اره ای کشیده بودن !!! منو بگی :w22:
دیگه پروانه ها شاخک اره ای نداره !!!

یا مثلا شاخک دوبالان معمولا مو داره که این میتونه هم تو تشخیص راسته هم خانواده و جنس و گونه هم کمک کنه !!

♥MitrA

عضو جدید
کاربر ممتاز

تقریبا میشه از فرم شاخک استقاده کرد !!! اخه رفتم دیروز روسری بخرم !! روش پروانه بود !! کلی ذووق کرد !! گفتم اینو میخوام بعد بازش کرد دیدم برا پروانه شاخک اره ای کشیده بودن !!! منو بگی :w22:

یا مثلا شاخک دوبالان معمولا مو داره که این میتونه هم تو تشخیص راسته هم خانواده و جنس و گونه هم کمک کنه !!

من با نظر الهام موافقم
شاخک زانویی هم که مال همه نیس...
میشه استفاده کرد از فرم شاخک
ولی نه اینکه قطعی روش نظر بدیم ...
الان باورتون نمیشه من تو تاپیک علمی شرکت کردم نه؟؟

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خداوند بخشنده مهربان:gol::gol:
اينجانب سهيلا هستم...يادتونه من؟
سلاااااااااااااااااااااااااااااام دوستام
گفتم يه سر بزنم بهتون موندگار بشم:gol:
اين اگه زنبوره چقدر زشته رو دست ننه اش ميمونه به اين زشتي.. از زير راسته آپوكريتا هستش؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

من با نظر الهام موافقم
شاخک زانویی هم که مال همه نیس...
میشه استفاده کرد از فرم شاخک
ولی نه اینکه قطعی روش نظر بدیم ...
الان باورتون نمیشه من تو تاپیک علمی شرکت کردم نه؟؟

بله من حرف شما دوستان عزیز رو قبول دارم. بله نوع شاخک هم کمک میکنه مثلا شاخک سنجاقی روزپرکها و شاخک مودار مگسها خیلی کمک کننده است. اما حشره شناسا برای تفکیک راسته ها از هم یه سری مشخصات دیگه رو تعیین کردن و بعد تاکسونومیست ها طبق اون مشخصات تاکسونومی کردن! شاخک هم توی این مشخصات جایگاه خوبی داره من منکر حرف درست شما نمیشم. حق با شماست. خود من برای تشخیص راسته ها سراغ شاخک نمیرفتم (شاید ایراد من باشه) چون به این نتیجه رسیدم اندام های حشرات بخصوص اندام های حسی بر اساس نوع زندگی ای که حشره داره شکل و شمایل خاص خودش رو پیدا کرده و از اونجایی که حشرات بشدت قدرت پراکندگی دارن و نوع زندگی هاشون متفاوته بر این اساس ساختار شاخک هم در اونها پیچیده شده و انواع شاخک در راسته ها دیده میشه ...
توی سوال رضا شکل شاخک خیلی کمک کننده است! اگر بین مگس ها و زنبورها شک داشتید از روی شاخک میشد پی برد که زنبوره ... البته من تو اینجا به ساختار شکم و سینه و اتصالشون بهم توجه کردم و قضیه برام روشن شد.
اگه اجازه بدین من اینجا زیاد توضیح ندم. انتقاد شما برای من سازنده است و من بر آن شدم (اصطلاحا شکفتم) که همین حالا یه مطلب در این مورد بنویسم. اگه ذهنم یاریم کنه تا ساعاتی بعد آماده میشه ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]آها راستی در مورد عکس رضا[/FONT] [FONT=&quot]این حشره معروفه به مورچه مخملی![/FONT] [FONT=&quot]البته خانواده ای هست تحت نام خانواده مورچه مخملی ... یکی از خانواده های زنبورهای بالاخانواده [/FONT][FONT=&quot]Scolioidea[/FONT][FONT=&quot] است تحت نام [/FONT][FONT=&quot]Mutillidae[/FONT][FONT=&quot] که به مورچه مخملی ها معروفند. توی ایران تا اونجایی که من میدونما 2-3 تا گونه گزارش کردن ازش که اونم فقط از تهران بوده[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] که نام علمیشون یادم نیست[/FONT][FONT=&quot]. ماده ها بال ندارند و نرها بالدارند. پرواز جفتگیری دارن در صورتی که ماده ها بال ندارن! و نر ماده رو با خودش میبره اون بالا مالاها و جفتگیری میکنن. ماده ها تخمشون رو میزارن تو لونه زنبورهای دیگه (زندگی انگلی دارن) و بچشون از بچه مردم میخوره! میتونن انگل زنبورهای عسل و خرزنبورها هم باشن. [/FONT]

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزان، صاحب نظران محترم ... خیلی ممنون میشم یه سر اینجا بزنید:

http://www.hamid-ghobadi.com/65-شناسایی-و-تشخیص-راسته-های-حشرات

شاید براتون جالب باشه
اجازه بدین یه تبلیغاتی هم بکنم:
اگر شما علاقمندان لطف کنید و در وبسایت بنده حقیر عضو بشید ... طبیعتا با نظرات و انتقادات شما عزیزان بهتر میتونم فعالیت داشته باشم
خوش دارم نظر بدید و انتقاد کنید و پیشنهاد بدید. ممنون.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
عزیزان، صاحب نظران محترم ... خیلی ممنون میشم یه سر اینجا بزنید:

http://www.hamid-ghobadi.com/65-شناسایی-و-تشخیص-راسته-های-حشرات

شاید براتون جالب باشه
اجازه بدین یه تبلیغاتی هم بکنم:
اگر شما علاقمندان لطف کنید و در وبسایت بنده حقیر عضو بشید ... طبیعتا با نظرات و انتقادات شما عزیزان بهتر میتونم فعالیت داشته باشم
خوش دارم نظر بدید و انتقاد کنید و پیشنهاد بدید. ممنون.

چقدر عالی

راستی سلام

فقط یک سوال
به سایت خودتون هم ماه به ماه سرکشی میکنید؟