حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد انواع ریخته گری چی اونم داره؟
بله معمولا تا اونجایی که بنده اطلاع دارم در آلیاژهای غیر آهنی اساس تقسیمات بر دونوع آلیاژ ریخته گری و نوع نورد شده هست که معمولا" پارامترهای مهم مکانیکی رو شامل میشه.

alias

عضو جدید
پودر آهن یا اکسید آهن؟! لطفا راهنمایی نمایید

پودر آهن یا اکسید آهن؟! لطفا راهنمایی نمایید

من آنالیز پودری رادارم که چون در تخصص من نیست ، نمیدانم پودر آهن است یا اکسید آهن و کاربرد آن چیست.

Fe2O3 75.6%
Ti O 7.9%
Al2O3 2.96
و بقیه اکثرا بسیار کم (زیر 0.01%) .

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من آنالیز پودری رادارم که چون در تخصص من نیست ، نمیدانم پودر آهن است یا اکسید آهن و کاربرد آن چیست.

Fe2O3 75.6%
Ti O 7.9%
Al2O3 2.96
و بقیه اکثرا بسیار کم (زیر 0.01%) .
با سلام .....
دوست عزیز مشکلات علمی خود را در فضای اصلی آن ارائه دهید....
این تاپیک تا دوروز در تالار اصلی هست ، سپس در داخل تاپیک حل مشکلات علمی ضمیمه میشه...

آنالیز ترکیب شیمیایی شما بدون شک نوعی اکسید آهن هست که با توجه به حضور آلومینا و روتیل می توان پیش بینی کرد که این ترکیب در صنایع جوش و مهمتر از همه در جوشهای زیر پودری و اتصال ریل راه آهن بیشترین کاربرد را خواهد داشت.
با تشکر

mansourfcb

عضو جدید
دوستان سلام

اگه کسی مقاله, کتاب و یا هر نوع منبعی در مورد سرمت ها (cermets) میتونه در اختیار من قرار بده ممنون میشم این کارو بکنه.

Hafezi

عضو جدید
سلام.من دقيق متوجه نشدم چي ميخواين.معمولا كتاب هاي بيو متريال يه قسمت هم در مورد بيو سراميك دارن. اگه جزئيات بيشتري واسم mail كنيد بهتر مي تونك كمكتون كنم
masoud.hafezi@gmail.com

mansourfcb

عضو جدید
سلام.من دقيق متوجه نشدم چي ميخواين.معمولا كتاب هاي بيو متريال يه قسمت هم در مورد بيو سراميك دارن. اگه جزئيات بيشتري واسم mail كنيد بهتر مي تونك كمكتون كنم

من یه سری اطلاعات کامل در مورد انواع سرمت ها , ویژگی ها و کاربردهاشون می خوام .
می خواستم بدونم که آیا کتاب و یا هر نوع منبع دیگه ایی هست که بطور کامل در مورد سرمت ها توضیح داده باشه یا نه ؟؟؟
اگه از دوستان (مخصوصا دوستانی که رشتشون سرامیکه) کسی اطلاعاتی در این مورد داره خواهشا دریغ نکنه ;) چون من خیلی وقته که دارم این موضوع رو دنبال می کنم و هنوز به نتیجه نرسیدم.:cry:

با تشکر

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه سری اطلاعات کامل در مورد انواع سرمت ها , ویژگی ها و کاربردهاشون می خوام .
می خواستم بدونم که آیا کتاب و یا هر نوع منبع دیگه ایی هست که بطور کامل در مورد سرمت ها توضیح داده باشه یا نه ؟؟؟
اگه از دوستان (مخصوصا دوستانی که رشتشون سرامیکه) کسی اطلاعاتی در این مورد داره خواهشا دریغ نکنه ;) چون من خیلی وقته که دارم این موضوع رو دنبال می کنم و هنوز به نتیجه نرسیدم.:cry:

با تشکر
من فکر می کنم شما باید کتاب های کامپوزیت را بخوانید. چون سرمت ها کامپوزیت هستند.
شما اگر تا به حال مطلبی پیدا نکرده اید به خاطر این است که در کتاب های سرامیک دنبال سرمت ها گشته اید.

تعریف دقیق سرمت:

A cermet is a composite material composed of ceramic (cer) and metallic (met) materials. A cermet is ideally designed to have the optimal properties of both a ceramic, such as high temperature resistance and hardness, and those of a metal, such as the ability to undergo plastic deformation. The metal is used as a binder for an oxide, boride, carbide, or alumina. Generally, the metallic elements used are nickel, molybdenum, and cobalt. Depending on the physical structure of the material, cermets can also be metal matrix composites, but cermets are usually less than 20% metal by volume.​

در قسمت دانلودگاه یک کتاب انگلیسی در رابطه با کامپوزیت های فلز و سرامیک قرار داده ام. برای اطلاعات بیشتر از آن کتاب استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

bi metal

عضو جدید
بی متال جان
موضوع شماره ی یک شما به زودی براتون میزارم.
موضوع دو رو هم براتون دو تا تاپیک گذاشتم
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=281805#post281805
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=43118
موضوع شماره سه هم یه جدول به زودی براتون ارائه میدم

حامد جان مقالات را خوندم. خیلی مفید بود ، دستت درد نکنه:)

mansourfcb

عضو جدید
من فکر می کنم شما باید کتاب های کامپوزیت را بخوانید. چون سرمت ها کامپوزیت هستند.
شما اگر تا به حال مطلبی پیدا نکرده اید به خاطر این است که در کتاب های سرامیک دنبال سرمت ها گشته اید.

در قسمت دانلودگاه یک کتاب انگلیسی در رابطه با کامپوزیت های فلز و سرامیک قرار داده ام. برای اطلاعات بیشتر از آن کتاب استفاده کنید.

دوست عزیز
ممنون بخاطر کتاب واقعا کتاب خوب و کاملی بود اما یه مسئله ایی هست و اون اینکه آیا منظور از کامپوزیت های فلز و سرامیک همون "سرمت" هست ؟؟؟؟
در ضمن آیا منبع فارسی هم در رابطه با این موضوع هست یا نه ؟؟
با تشکر

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
ممنون بخاطر کتاب واقعا کتاب خوب و کاملی بود اما یه مسئله ایی هست و اون اینکه آیا منظور از کامپوزیت های فلز و سرامیک همون "سرمت" هست ؟؟؟؟
در ضمن آیا منبع فارسی هم در رابطه با این موضوع هست یا نه ؟؟
با تشکر
خواهش می کنم دوست عزیز.
بله. چون حتی کاربید تنگستن هم به عنوان سرمت شناخته می شود.
در مورد منبع فارسی اطلاعی ندارم.
مواد جدیدتری هم به عنوان سرمت 2 (سرمت II) وجود دارد. شما می توانید مطالبی هم راجع به آن ها پیدا کنید.

daneshjoo_2005_

عضو جدید
شفت موتور جت

شفت موتور جت

سلام.
کسی هست در زمینه نوع سوپرآلیاژ شفت اصلی موتور جت اطلاعات داشته باشه.
ممنون میشم کمکم کنید،چون پروژه کارشناسیم در این رابطه هست.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
کسی هست در زمینه نوع سوپرآلیاژ شفت اصلی موتور جت اطلاعات داشته باشه.
ممنون میشم کمکم کنید،چون پروژه کارشناسیم در این رابطه هست.
دوست عزیز معمولا" از نوع سوپر آلیاژهای تک کریستال انجماد جهت دار استفاده میشه که به‌منظور توسعه توربين­هاي گازي مصرفي در هواپيماها و افزايش دماهاي كاري و كارآيي موتورها، به‌طور مداوم روش­هاي توليد سوپرآلياژها در حال بهبود است.
قسمت‌هاي بحراني توربين­ها معمولاً شامل پره­هاي تحت فشار بالا، هواكش­ها و ديسك­ها شفتها و متعلقات مي­باشند. در طول 15 سال گذشته تحقيقات بسياري در زمينه افزايش راندمان توربين­ها صورت گرفته است و عمده اين تحقيقات بر امكان افزايش دماي ورودي، فشاركاري و كاهش هزينه­هاي توليد استوار بوده است. توسعه فرايند انجماد جهت­دار به‌منظور توليد تك‌كريستالي‌هاي ريختگي سبب شده تا بتوان از اين طريق پره­هاي توربين را با دانه­هاي جهت­دار در راستاي اعمال تنش توليد نمود و به اين ترتيب علاوه بر خواص پايدار حرارتي، استحكام خستگي، استحكام خزشي و انعطاف‌پذيري نيز افزايش يابند.
با توسعه اين تكنولوژي، امروزه در توربين­هاي مصرفي در نيروگاه‌هاي برق نيز از قطعات تك‌كريستال از جنس سوپرآلياژها استفاده به‌عمل مي­آيد.
در سال­هاي اخير شركت هواپيمايي PWA يكي از پيشگامان توليد سوپرآلياژها مي‌باشد و توليد آلياژهاي PWA 1480 به صورت تك‌كريستال توسط اين شركت، سبب افزايش عمركاري هواپيماي جنگي F-100 گرديده است.
تقسيم‌بندي سوپرآلياژها برحسب تركيب شيميايي
به طور كلي اين آلياژها شامل سه گروه پايه نيكل، پايه آهن و پايه كبالت مي­باشند كه بسته به درجه حرارت كاربردي مورد استفاده قرار مي­گيرند .

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای چنین کاربردهایی از سوپرآلیاژهای پایه ی نیکل استفاده می شه.

yussef

عضو جدید
salam

salam

dostan man darbare tarahie valve hai sanate naft .
ertebat feshar ba jens va zekhamat
noe rikhtegi
anvae valv ha
be maghale ehtiaj daram
ba tashakor

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
noe rikhtegi
anvae valv ha
be maghale ehtiaj daram
ba tashakor

دوست عزیز لطف کنید و فارسی بنویسید.
اگر منظور شما از طراحی والوهای صنعت نفت، مهندسی لوله کشی باشد باید از متخصصین Piping راهنمایی بگیرید.(همچنین در رابطه با ارتباط فشار با جنس و ضخامت، همچنین در رابطه با انواع والوها)
در همین فروم تعدادی آشنا به piping وجود دارد.

نوع ریخته گری:
اگر منظور شما خود لوله است:
لوله به سه صورت ساخته می شه، ریخته گری (روش سانتر فیوژ برای لوله های چدنی)، جوشکاری (دو روش اسپرال و مستقیم)، اکستروژن(برای تولید لوله های آلومینیمی و ...)
اگر منظور شما شیر لوله است:
باید نوع، جنس، شکل و ... مشخص باشه تا بتوان نظر داد مگر آن که کسی قبلا روش ساخت آن را دیده باشد.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
noe rikhtegi
anvae valv ha
be maghale ehtiaj daram
ba tashakor
دوست عزیز..
به تالار مهندسی مواد ومتالورژی خوش آمدید.
لطفا" در داخل سایت با نوشتار فارسی تایپ نمایید...

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد آبکاری الکتریکی با جریان پالسی اطلاعات میخواستم.

Dr ehsan

عضو جدید
سلام دوستان
به یه مکانیکی درومونده:)cry:) کمک کنید لطفاً
من دارم یه دستگاهی می سازم (برای پروژه فاینال) طراحی رو از روی همین کتاب های درسی انجام دادم موادی هم که انتخاب کردم طبق استانداردهای تو همین کتاب ها بوده مثل ANSI یا UNS ولی تو بازار فولادها رو با کدهای ST می شناسن. می خوام بد.نم این کد ST چیه؟ مال کدوم استاندارده؟
مثلا من فولاد AISI 1020 یا UNS G10200 دارم ، می شه معادل چه STای؟
ممنون;)

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
به یه مکانیکی درومونده:)cry:) کمک کنید لطفاً
من دارم یه دستگاهی می سازم (برای پروژه فاینال) طراحی رو از روی همین کتاب های درسی انجام دادم موادی هم که انتخاب کردم طبق استانداردهای تو همین کتاب ها بوده مثل ANSI یا UNS ولی تو بازار فولادها رو با کدهای ST می شناسن. می خوام بد.نم این کد ST چیه؟ مال کدوم استاندارده؟
مثلا من فولاد AISI 1020 یا UNS G10200 دارم ، می شه معادل چه STای؟
ممنون;)

سلام دوست عزیز!

ST ها نحوه ی نامگذاری فولادها به روش آلمانی است که در گذشته استفاده می شده و به دلیل آمدن استاندارد DIN آلمان کنار گذاشته شده اند ولی به دلیل مرسومیت هنوز از آن ها استفاده می شود (مخصوصا در ایران .... افتاده!!)

من نگاه کردم و فهمیدم AISI 1020 و UNS G10200 یک نوع فولاد هستند که نحوه ی نامگذاری ایشان بر اساس استاندارهای مختلف متفاوت است.
AISI 1020 یک فولاد ساده کربنی است که 0.2 درصد کربن دارد.

شما با مراجعه به کتاب کلید فولاد می توانید معادل ST آن را پیدا کنید (من فکر می کنم همون ST-37 باشه متاسفانه کتاب رو در حال حاضر ندارم اگر داشتم نگاه می کردم و معادلش رو براتون می نوشتم)

کتاب کلید فولاد یک فصل دارد که تبدیل استاندارد ها به یک دیگر است. ابتدا AISI 1020 را به دین آلمان که یک عدد 5 رقمی به صورت 1,0000 (به جای 4 تا صفر عددهای دیگری نوشته شده است) می باشد تبدیل کنید سپس با مراجعه به مشخصات فولاد 1,0000 معادل St آن را (اگر موجود باشد) پیدا کنید.

Dr ehsan

عضو جدید
سلام
متالیک جان ممنون که پاسخ دادین.
فقط من به کلید فولاد دسترسی ندارم اگه شما یا یکی دیگه از دوستان می تونستید معادل همین AISI 1020 به من بگین کارم راه می افتاد راستی ساتی نیست که این اطلاعات رو بده؟
به هر حال خیلی خیلی ممنون;)

karoon245

عضو جدید
سلام

سلام

سلام ببخشید یک سوال حیاتی داشتم اگه ممکنه کمک کنید ......................................... یه تکه آهن داریم و یه تکه آهن ربا هردو از لحاظ شکل وزن رنگ و... شبیه هم هستند . بدون حضور شی سوم چگونه میتوان این دو را از هم تشخیص داد؟ لطفا کمک کنید

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
متالیک جان ممنون که پاسخ دادین.
فقط من به کلید فولاد دسترسی ندارم اگه شما یا یکی دیگه از دوستان می تونستید معادل همین AISI 1020 به من بگین کارم راه می افتاد راستی ساتی نیست که این اطلاعات رو بده؟
به هر حال خیلی خیلی ممنون;)
معادلش می شه ST-44

mjoshaghani

عضو جدید
نمودار فازي

نمودار فازي

سلامدرصورت امكان لطفا يك منبع براي نمودار فازي آلياژهای فلزات مانند آلياژهای آلومينيم، نقره، روي معرفي كنيد. با تشكر

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامدرصورت امكان لطفا يك منبع براي نمودار فازي آلياژهای فلزات مانند آلياژهای آلومينيم، نقره، روي معرفي كنيد. با تشكر
1- ساختار فلزات زیر میکروسکوپ نوری / دانشگاه سهند
2- متالرژیکی فیزیکی / اونر
3- آزمایشگاه متالوگرافی / افسانه ربیعی

بالا