[زهکشی ] اطراف ساختمان

ماندانا 2008

عضو جدید
سلام.
من سوالی در زمینه حفاری داشتم.قرار است تاعمق 40متر زمین رابکنند. موقع حفاری در جنوب غربی تهران به آب زیر زمینی در عمق 10 متر رسیدیم باید برای ادامه کار چه کرد؟ جنس خاک رس ریز دانه کم مایه و در بعضی قسمتها سفت وسخت و ماسه دار است.نباید زهکشی کنیم چون سطح آب را میخواهند سریع پایین انداخته و احتمال نشست در محدوده زیاد می شود. آیا ماده خاصی که ضد نفوذ آب باشد وبتواند با خاک مخلوط شود و جلوی نفوذ آب رابگیرد می شناسید؟ یا باید روش حفاری راتغییر دهیم ؟ اگر روش خاصی می شناسید لطفا راهنمایی کنید . محل پروژه ایستگاه مترو میباشد.مورد حیاتی و force است.
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ماندانا 2008

عضو جدید
فرمول نشست زمین در اثر افت سطح آب

فرمول نشست زمین در اثر افت سطح آب

سلام به همگی
کسی فرمول نشست زمین دراثر افت سطح آب پمپاژ شده ( زهکشی ) را دارد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

RaHNaVaRD

عضو جدید
سلام
برای کمک میتونید به این آدرس مراجعه کنید.سایت دکتر امین کشاورز,استاد گروه عمران دانشگاه خلیج فارس بوشهر.بهشون ایمیل بزنید اگه بتونن حتمان جواب میدن.
www.keshavarz.org

emad007

عضو جدید
سلام
من گرايشم خاك نيست ولي از يكي از دوستام شنيدم كه ميشه سيمان تزريق كرد تا ميزان سطح آب پايين بياد
شرمنده در همين حد اطلاع داشتم

Mehdi_rndyk

عضو جدید
با سلام
اول نوع حفاری یا گود برداری را با یستی شرح دهید. اجرای یک گمانه ، شمع به قطر مثلا 1 متر و یا گود برداری برای اجرای یک فنداسیون ( باز هم عمق مهم است ) با وجود آب زیر زمینی شرایط متفاوتی را ایجاد می کند. توضیح بیشتری بدهید شاید راه حلی برای آن پیدا کنیم.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
اول نوع حفاری یا گود برداری را با یستی شرح دهید. اجرای یک گمانه ، شمع به قطر مثلا 1 متر و یا گود برداری برای اجرای یک فنداسیون ( باز هم عمق مهم است ) با وجود آب زیر زمینی شرایط متفاوتی را ایجاد می کند. توضیح بیشتری بدهید شاید راه حلی برای آن پیدا کنیم.

منم این گوشه کنارها فکر کنم جواب دادم این سوالتون رو که باید چند تا چاه بزنید تا به آب زیرزمینی برسید ، بعد آب رو پمپاژ کنید به خارج تا سطح سفره توی چاه اصلی پایین بره و کارتون رو انجام بدید .

MAHDIIIIIIIIII

عضو جدید
روشهای مختلفی برای حل این مشکل وجود داره بهترینش ایجاد یخبندانه.برای ایجاد یخبندان در اطراف ساختگاه گمانه هایی حفر میشه و از طریق اونها محلولهای سرد کننده تزریق میشه. این مواد که تو بازار ایران هم انواع و اقسام اونها وجود داره به صورت بسته های سوسیس شکل وارد گمانه میشه و با عبور یک میله نوک تیز از وسط اونها، بسته ها که به صورت تودرتو هستند پاره میشن و در اثر اختلاط اونها دما به شدت پایین می یاد و محیط یخ میزنه.

sma519

عضو جدید
راه حل کلی

راه حل کلی

برای حل این مشکل ابتدا از طریق چاههای فرعی آب آن قسمت با پمپاژ دائم تخلیه شده ( سطح آب پایین آورده می شود ) و کف محل احداث با روشهای مناسب محیط که ما در اینجا اطلاعاتی از بیوگرافی خاک مورد سوال شما نداریم ، تثبیت می شود . پس از آن کف و دیوارها بطور کامل با بتن ضد آب بتن ریزی می شوند . تعبیه ریشه سازه جهت جلوگیری از واژگونی ( مهم ) را هم به متخصصین آن پروژه محول کنید . ( یعنی به طور مداوم در محل پروژه حضور داشته و عملیاتی را که انجام می دهند از نزدیک دنبال کنید .)

ضمنا" تقاضا دارم اگر از دوستان مطالبی را گرفتید ، در مورد منبع اطلاعات هم سوال کنید و هر گفته ای را مبنای سواد خود قرار ندهید .
موفق باشید . ;)

رحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

البته میتونید برای جلوگیری از ریزش از روش شات گریت استفاده کنی;)

haffar

عضو جدید
سلام. در مورد مشکل در حفاری که مطرح کردید میخواستم بگم که نوع حفاری رو مشخص نکرده بودید ولی اگه روتاری باشه میتونید با غلیظ کردن چاله بنتونیتتون دیواره رو نسبت به نفوذ اب بپوشونید.از مقدار زیاد بنتونیت استفاده کنید. یا میتونید از روش کیسینگ کمک بگیرید.اگر هم ضربه ای استفاده میکنید میتونید با جایگذاری لوله در متراژ پایین به حفاری ادامه بدید که شکلی از کیسینگ محسوب میشه. روشهای دیگه ای هم واسه هر 2 نوع حفاری هست که به نوع کار بستگی داره مثل حفاری در خود بنتویت با گشاد کردن اولیه. در هر صورت اینا بعضی از روشهای کم هزینه بود. امیدوارم بدردتون بخوره. اگه مشکلی بود خوشحال میشم کمک کنم.
alireza_khoshru@yahoo.com

ozhan

عضو جدید
سلام اگه مشكلت حل نشده

سلام اگه مشكلت حل نشده

سلام.
من سوالی در زمینه حفاری داشتم.قرار است تاعمق 40متر زمین رابکنند. موقع حفاری در جنوب غربی تهران به آب زیر زمینی در عمق 10 متر رسیدیم باید برای ادامه کار چه کرد؟ جنس خاک رس ریز دانه کم مایه و در بعضی قسمتها سفت وسخت و ماسه دار است.نباید زهکشی کنیم چون سطح آب را میخواهند سریع پایین انداخته و احتمال نشست در محدوده زیاد می شود. آیا ماده خاصی که ضد نفوذ آب باشد وبتواند با خاک مخلوط شود و جلوی نفوذ آب رابگیرد می شناسید؟ یا باید روش حفاری راتغییر دهیم ؟ اگر روش خاصی می شناسید لطفا راهنمایی کنید . محل پروژه ایستگاه مترو میباشد.مورد حیاتی و force است.
با تشکر
با اين شماره تماس بگير 02188064174شركت مشاور اب موجان با دكتر امامي صحبت كن مشكلت حل ميشه ;)

hamid reza2

عضو جدید
زهکش در بام سبز

زهکش در بام سبز

جنس و نوع زهکش در بام سبز ها چیه ؟
اگه اطلا عاتی در مورد بام سبز دارید بگید؟

hfb2003

عضو جدید
کتاب ساخت و نگهداری بام های سبز

کتاب ساخت و نگهداری بام های سبز

راهنمای کامل ساخت و نگهداری بام های سبز

Kelly Luckett, "Green Roof Construction and Maintenance"
McGraw-Hill Professional | 2009 | ISBN: 007160880X | 208 pages | PDF | 10,7 MB

کتاب جامع فوق راهنمای کاملی از طراحی، ساخت و نگهداری بام سبز و درختان و گیاهان قابل استفاده، روش آبیاری و زهکشی در اینگونه بام ها می باشد.

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
زهکشی

زهکشی

سلام.
مطالبی در مورد زهکشی نیاز دارم.
از زهکشی ساختمان گرفته تا زهکشی سد ها و جاده ها!
چه منابعی یا مطالبی رو پیشنهاد می کنید؟!

ali1362

عضو جدید
سلام.

در زمینه زهکشی ساختمان کتاب ساختمان سازی ترجمه اردشیر اطیابی رو پیشنهاد میدم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pj_civil

عضو جدید
سلام.

سلام دوست عزیز بهتره بری تو سایت نظام فنی و اجرای کشورhttp://tec.mporg.ir/ تو بخش نشریات و معیارهای فنی در مورد زهکشی نشریات زیادی هست حتما کمکت میکنه.تشکر یادت نره . بای

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SaDaF7

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهکشی فرانسوی

زهکشی فرانسوی

زهکشی فرانسوی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

laughingrose

عضو جدید
[زهکشی ] اطراف ساختمان

برای ساختمونی که سطح آب زیرزمینیش بالاست یا در منطقه با بارش زیاد قرار داره و پی خیس میخوره و رطوبت میاد بالا باید چیکار کنیم؟زه کشی؟ هیشکی تجربه ای یا توصیه ای در این زمینه نداره؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
برای ساختمونی که سطح آب زیرزمینیش بالاست یا در منطقه با بارش زیاد قرار داره و پی خیس میخوره و رطوبت میاد بالا باید چیکار کنیم؟زه کشی؟ هیشکی تجربه ای یا توصیه ای در این زمینه نداره؟

با سلام .......

اگه سطح آب آنقدر بالا هستش ......... بهترین راه به نظر بنده ساختمان رو بایستی با دادن ارتفاع از کف بستر طبیعی زمین جدا کرده و بعد بین این دو فضا رو با مصالح اور سایز پر نمود (بلوگاژ) تا مانع رسیدن رطوبت به محیط آرامش منزل مسکونی بشه .........

در غیر اینصورت همین طور که فرمودید .....بایستی از زهکشی استفاده نمود.

bulinrandom

عضو جدید
سلام دوستان مطلبی درمورد اموزش زهکشی ساختمان نیاز دارم لطفا کمک کنید سپاس