لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان بهتره تو تایپیک سوالات اسپم نکنیم
بیاین اینجا ادامه بدیم

شما هنوز مواد خطرناک رو ندیدی که مقیاست رو برمبنای مقدار آب داخلش گذاشتی
واقعا بعیده اینجور تفکر در مورد محلولها
......

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نخند ببینم.
عجب بابا
علیرضا کجایی بیا کمکم
بیاین اینجا ادامه بدیم

بازم فسفریک 85% ه یکم مردونگیش بیشتر از HCl ه
اما اونم فقط به درد چاشنی غذا شدن میخوره (لامصب خوش خوراکه)
خب محسن، همین 37 درصد هم خیلی مواقع کار راه میندازه:surprised: مثلا خنثی کردن یه محیط بازی، دیگه چه فرقی میکنه اسید غلیظ بریزی که 100 درصد باشه یا یه اسید محلول در آب که 37 درصد باشه
گازش که دیگه برای کارای آزمایشگاهی معمولی به درد نمیخوره، امکانات ویژه میخواد تا باعث خوردگی نشه
محسن جان، شما در حد اشل صنعتی فکر میکنید، ما در حد آزمایشگاه
اینا با هم قابل قیاس نیست

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب محسن، همین 37 درصد هم خیلی مواقع کار راه میندازه:surprised: مثلا خنثی کردن یه محیط بازی، دیگه چه فرقی میکنه اسید غلیظ بریزی که 100 درصد باشه یا یه اسید محلول در آب که 37 درصد باشه
گازش که دیگه برای کارای آزمایشگاهی معمولی به درد نمیخوره، امکانات ویژه میخواد تا باعث خوردگی نشه
آخه ویدا90 هم مهندس ه و خیر سرش بعدا میخواد بره تو صنعت و با اسید 100% خالص روبرو شه
با این همه اوشون میگه من خطر ناک رو از بی خطر تشخیص نمیدم :surprised:
اسید فقط فسفریک 85% (جون میده برای ریختن تو سالاد):w15::w15::w15:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخه ویدا90 هم مهندس ه و خیر سرش بعدا میخواد بره تو صنعت و با اسید 100% خالص روبرو شه
با این همه اوشون میگه من خطر ناک رو از بی خطر تشخیص نمیدم :surprised:
اسید فقط فسفریک 85% (جون میده برای ریختن تو سالاد):w15::w15::w15:
به همدیگه احترام بذارین دیگه
مثلا مهندس مملکتین
آره خب ولی باز میگم، کاری که ویدا انجام میده با کار شما متفاوته، ایشان اشل آزمایشگاهیه، شاید بعدا هم تو صنعت بره با 100 درصد کار کنه
دلیل نمیشه که تالار را به گفتگوی طنزآمیز تبدیل کنید.
بنده خدا یه کلام گفت تازگی ها با اسید کار میکنم، تالار را به اسپم کشیدید.:razz:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بیاین اینجا ادامه بدیم

بازم فسفریک 85% ه یکم مردونگیش بیشتر از HCl ه
اما اونم فقط به درد چاشنی غذا شدن میخوره (لامصب خوش خوراکه)

به همدیگه احترام بذارین دیگه
مثلا مهندس مملکتین
آره خب ولی باز میگم، کاری که ویدا انجام میده با کار شما متفاوته، ایشان اشل آزمایشگاهیه، شاید بعدا هم تو صنعت بره با 100 درصد کار کنه
دلیل نمیشه که تالار را به گفتگوی طنزآمیز تبدیل کنید.
بنده خدا یه کلام گفت تازگی ها با اسید کار میکنم، تالار را به اسپم کشیدید.:razz:
جناب آقای باحال!
اگه به پستی که نقل کردم دقت کنی بچه هارو دعوت کردم به جای دیگه برای ادامه ی بحث
و همچنین ویدا خانوم و حمید جان و پوریاتیز هم میدونن همش شوخی بوده و اینا در نتیجه احترامات سر جاشه
شمام اگه مدیر تالار رو گیر آوردی بگو اسپمهاشو پاک کنه
پیروز باشید

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز

ممنون مثل همیشه عالی;)
بهتره این بحث تموم بشه تا بچه ها به سوالاشون برسن

vivipoli

عضو جدید
سلام دوستان شیمیست عزیز:).بنده عضو جدید این فروم هستم.یه سوال بدون شرح هست می خواستم ببینم می تونید کمکم کنید..خیلی ممنون میشم:smile:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان شیمیست عزیز:).بنده عضو جدید این فروم هستم.یه سوال بدون شرح هست می خواستم ببینم می تونید کمکم کنید..خیلی ممنون میشم:smile:

سلام ...

بیشتر فکر می کنم یه سوال هوشه ... سه تا شکل داده چهارمی رو می خواد ؟؟!!!

:w20:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جواب اینه که این شکل ها مربوط به rating عدد اکتان بنزین هستن
و ؟ جوابش میشه 6- چون RON نرمال هپتان 0 و اکتان 10- و شاخه جانبی ندارن :D
6-=5/(10-*3)
http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

آخرین ویرایش:

moaqfe

کاربر بیش فعال
چي به سيمان يا گچ ( يا چسب كاشي ) بزنم كه ايجاد گاز بكنه و ملات رو متخلخل بشه؟

بايد ملاتمو سبك كنم چون ديوارم تحمل وزن زياد رو نداره

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چي به سيمان يا گچ ( يا چسب كاشي ) بزنم كه ايجاد گاز بكنه و ملات رو متخلخل بشه؟

بايد ملاتمو سبك كنم چون ديوارم تحمل وزن زياد رو نداره
Autoclave Aerated Concrete یک محصول بتنی با تکنولوژی پیشرفته است که در دهه آغازین قرن بیستم در سوئد ابداع گردید.
در سال ۱۹۲۰ میلادی دکتر اکسل اریکسون، استاد یار تکنولوژی ساختمان در انستیتو رویال تکنولوژی استکهلم، برای نخستین بار بتن گاز دار (Gas Concrete) را ساخت. او مشاهده کرد که مخلوط آهک و سیلیس به همراه پودر سیمان و پودر آلومینیوم ماده‌ای بتنی ایجاد می‌کند که متخلخل و بسیار سبک می‌باشد.
اما این محصول مقاومت بسیاری نداشت. وی پس از آزمایش‌ها متعدد دریافت که اگر عمل آوری این مواد در حرارت و فشار زیاد انجام شود، یک محصول بتنی متخلخل با مقاومت بالا به دست می‌آید که به علت وجود حباب‌های گاز در آن، یک عایق خوب نیز محسوب می‌شود. این محصول پس از تغییراتی در فرمولاسیون Autoclaved Aerated Concrete و به اختصار AAC نام گرفت.
در حدود ۵۰ سال قبل آلمانی‌ها نیز از این تکنولوژی استفاده کرده و AAC را تحت نامهای تجاری مختلف تولید کردند. همگام با سوئد و آلمان، انگلستان و کشورهای اروپای شرقی نیز خاکستر را جایگزین سیلیس کرده و مدت زیادی است که بلوک AAC تولید شده را در ساخت و ساز استفاده می‌کنند.
در حال حاضر، با تغییرات کوچک در فرمولاسیون و فرایند مربوط به AAC، تغییرات چشمگیری در ساختار آن فراهم آمده و این تغییرات موجب تقویت ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی AAC شده است. در سالهای اخیر بیش از ۴۵۰ تولید کننده در ۴۱ کشور جهان AAC را تولید و به بازار عرضه می‌کنند
(Autoclaved Aerated Concrete (AAC که در عین حال به معنی بتن اسفنجی اتوکلاوی شناخته شده‌است از مواد ساختمانی پیش فرم یافته سبک وزن می‌باشد که بدنه، عایق کاری و مقاومت در مقابل آتش را به شکلی ساده تامین می‌نماید.
محصولات AAC شامل بلوک، پنل‌های دیواری، پنل‌های سقف و کف و لینتل‌ها می‌باشند که از مخلوط کانکریتی (سیمانی) برای ایزولاسیون خارق العاده، برای مصارف داخلی و خارجی ساخته شده‌است. علاوه بر قابلیت ایزولاسیون دیگر امتیاز این محصول در ساختمان، مصرف راحت و سریع آن است.
چرا که کد مواد می‌تواند با افزایش شن تثبیت شده و سپس بوسیله اره کربنی استاندارد لبه دار و یا اره دستی و دریل در سایت بریده و سایز شوند. در عین حال ملات سیمانی مناسب می‌تواند بکارگرفته شود. ۹۸٪ ساختمانهای ساخته شده از این محصول از بستری نازک از این ملات که می‌تواند تا حدود ۸/۱ اینچ شکل پیدا کند استفاده می‌نمایند که این، کد ساختمان ملی را تغییر داده و عوامل محکم و یکنواختی را بوجود می‌آورد. همچنین می‌تواند با پوشش پلاستر در مقابل عوامل فعال حفاظت شود.
عناصر جانبی یا فرعی، آجر و کناره‌های ونیلی نیزمی تواند همراه محصول استفاده شوند. با بیشتر ازهفتاد سال سابقه تولید، مزایای قابل توجهی رادر قیاس با دیگر عوامل ساختمانی ارائه می‌نماید که از مهمترین آن حداقل تأثیر محیطی می‌باشد. درجه بالای کارآیی ذاتی AAC تاثیر کم محیطی آنرا درتمامی دوره‌های سیکل زندگی آن از پروسس مواد خام تا انهدام ضایعات آن تامین می‌نماید. وزن کم هم در حمل و نقل باعث کاهش مصرف انرژی می‌گردد. به دلیل اینکه AAC بیشتر از پنج برابر از بتن معمولی سبک تر است. این در عین حال باعث کاهش سهمی مهم از انتشار گاز co۲ به هنگام حمل و نقل می‌شود. برای کاهش نیاز به حمل و نقل، طراحین AAC اصولی را برای احیای تولید هر چه نزدیک تر به بازار مصرف کنندگان تدارک دیده‌اند.
مقاومت حرارتی عالی AAC نقشی بزرگ را برای حفاظت محیط توسط کاهش ظرفیت نیاز به هوای گرم و یا خنک در ساختمانها بعهده دارد. به اضافه اینکه قابلیت استفاده راحت از این محصول، برش درست آنرا باعث می‌شود که این تولید ضایعات سخت در حین مصرف را به حداقل می‌رساند.
بر خلاف دیگر مواد ساختمانی AAC می‌تواند نیاز به استفاده از عوامل ایزولاسیون در ساختمان را که باعث افزایش تاثیر بر محیط و قیمت محصول می‌شود را منتفی نماید. شن کوارتز، آهک و یا سیمان به مثابه عامل پیوند کننده، پودر آلومینیوم به نسبت ۵ درصد (با توجه به دانسیته از قبل طراحی شده) و آب زمانی که مخلوط شده ودر قالبها ریخته می‌شوند باعث پیدایش واکنش‌های متعدد شیمیایی می‌شوند که وزن سبک و خواص حرارتی AAC را تامین می‌کنند. پودر آلومینیوم با هیدروکسید کلسیم و آب وارد واکنش شده و هیدروژن تولید می‌کند. گاز هیدروژن مخلوط خام را تا دو برابر حجم فوم مینماید (توسط حبابهای گازی باقطر حدود ۸/۱ اینچ) در پایان پروسس فرمینگ هیدروژن به اتمسفر گریخته و توسط هوا جایگزین می‌شود. زمانی که فرمها از مواد جدا می‌شوند محصول جامد ولی هنوز نرم است که بشکل پنل و بلوک بریده شده و برای مدت ۱۲ساعت در اتاقکاتوکلاو قرار داده می‌شود.
در شرایط فشار بخار، پروسه سخت شدن تا زمانی که درجه حرارت به ۱۸۰° c و فشار به ۱۲ bar می‌رسد ادامه می‌یابد. شن‌های کوارتز با کلسیم هیدوکسید واکنش داده و کلسیم سیلیکوهیدرات تولید می‌نماید که این عاملی است که مقاومت بالا و خواص مشهود AAC را بوجود می‌آورد.
کارکردن با بتن سبک بسیار آسان است مثلاً به راحتی میتوان آنرا اره نموده و یا میخ در آن کوبیده شود و یا جای پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آن در آن بوجود آورد. غلاوه بر این بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا میباشد.
کادر اجرایی : کارکردن با این نوع بتن‌های سبک نیاز به تخصص خاصی ندارد. با توجه به ابعاد و سهولت کار، سرعت اجرا نیز نسبت به آجر و سفال تا ۲ الی ۳ برابر افزایش می یابد.
ملات مورد نیاز : همان ماسه و سیمان می‌باشد و با توجه به اینکه بلوکهای AAC از نوع بتن سبک می‌باشد و همگونی کاملی با ملات ماسه و سیمان دارد میتوان نسبت ترکیب را ۵ یا ۶ به یک تبدیل و در مصرف سیمان صرفه جویی بیشتری نمود. در مواردیکه ایغه بندیهای مورد اجرا با آب و رطوبت سر و کاری نداشته باشد (مثل دیوار اتاق خواب، کار و ...) میتوان از ملات گچ و خاک (به لحاظ صرفه حویی اقتصادی) نیز استفاده نمود.
جذب آب : با توجه به ابعاد متخلخل بودن بلوکهای AAC، نم و رطوبت توسط این بلوکها منتقل نمی‌شود. نکته مهم : در عین اینکه این بلوکها نم و رطوبت را منتقل نمی‌کنند ولی در سطح بلوک آب بیشتری را نسبت به مصالح مشابه جذب میکنند .
از نظر نصب تاسیسات و نماسازی (اعم از لوله، کابینت، سنگ، سرامیک ، ...) مانند سایر مصالح می‌باشد و چنانچه به صورت صحیح اجرا شود با مشکلی مواجه نخواهد شد
از سال ۱۹۸۰ توسعه‌ای جهانی در مصرف AAC و احداث کارخانجات جدید در آمریکا، اروپای شرقی، چین، بحرین، روسیه، هند و استرالیا بوجود آمد. این محصول بطور روز افزونی توسط تولید کنندگان، معماران و سازندگان خانه استفاده می‌شود.

arashdesign

عضو جدید
مي خواستم بدونم چگالي رنگ اكريليك ساختماني چقدر؟ يا ١ليتر رنگ چند كيلو ميشه؟لطفا اگه كسي ميدونه جواب بده،با تشكر.

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مي خواستم بدونم چگالي رنگ اكريليك ساختماني چقدر؟ يا ١ليتر رنگ چند كيلو ميشه؟لطفا اگه كسي ميدونه جواب بده،با تشكر.

دوست عزیز
بستگی به برند رنگ، نوع رنگ و خیلی چیزای دیگه داره
اینم یه نمونه برای شما

اين رنگ بر پايه رزين اکريليک سيليکو نايز شده جهت سطوح گچي ، آجري ، بتني ، سيماني مخصوص فضاي داخلي و خارجي ساختمان ها طراحي شده است.از جمله خواص بارز اين رنگ خاصيت تراوايي (تنفس پذيري از يک طرف) مي باشد که از يک سو موجب مي شود رطوبت و بخار حاصل از آن ، گاز CO2 موجود در ديواره ها براحتي از لايه رنگ عبور کرده بدون آنکه رنگ تبله و يا پوسته نمايد ،از سوي ديگر مانع نفوذ رطوبت و آب به لايه هاي زيرين مي گردد و سطح را کاملا" واتر پروف مي نمايد (water repellent) ، اين رنگ بدليل دارا بودن آب فاقد بو و سازگار با محيط زيست مي باشد ،از ساير خواص اين رنگ مي توان به قابليت شستشو سريع و راحت ،مقاومت سايشي ، عدم جذب گردو غبار ، مقاومت UV و ثبات رنگ اشاره نمود.
مشخصات فني :
کد
01-0000-6040
نوع رنگدانه
مقاوم در برابر رطوبت و نور (تيتان)
نوع رزين
اکريليک
رقيق كننده
آب
چگالي پوشش
1/0 ± 4/1 گرم بر سانتي متر مکعب
جامد وزني
2 ± 58 درصد
جامد حجمي
3 ± 43 درصد
پوشش تئوري
3 متر مربع به ازاي يک کيلو گرم پوشش با ضخامت 100 ميكرون
زمان خشك شدن
سطحي کمتر از 10 دقيقه
ضخامت فيلم خشك
100 ميكرون
http://www.samarpolymer.com/product.php?idp=58

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ببخشید من میخوام یک فرایند تعریف کنم که از یکی از این موادزیر چرخه تولیدی ایجاد بشه تا به یکی دیگه از اینها ختم بشه
نمیخوام خیلی دقیق باشه و البته مواد مختلفی باید به فرایند اضافه بشه تا این مواد استفاده بشه
فقط میخوام یک رابطه فرایندی بین این مواد زیر پیدا بکنم
ممنون میشم اگر کسی چیزی میدونه راهنمائی کنه
مرسی

نفتا
پروپیلن
اكسيد پروپيلن

بنزن (ازتصفيه نفت يا از ميعانات گاز طبيعي)

اكريلونيتريل

اسيد استيك
وينيل استات

پلي ايزو بوتيلن

پلي استال
رزين پلي استال

پلي متيل متاكريلات
پلي استايرن

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ببخشید من میخوام یک فرایند تعریف کنم که از یکی از این موادزیر چرخه تولیدی ایجاد بشه تا به یکی دیگه از اینها ختم بشه
نمیخوام خیلی دقیق باشه و البته مواد مختلفی باید به فرایند اضافه بشه تا این مواد استفاده بشه
فقط میخوام یک رابطه فرایندی بین این مواد زیر پیدا بکنم
ممنون میشم اگر کسی چیزی میدونه راهنمائی کنه
مرسی

نفتا
پروپیلن
اكسيد پروپيلن

بنزن (ازتصفيه نفت يا از ميعانات گاز طبيعي)

اكريلونيتريل

اسيد استيك
وينيل استات

پلي ايزو بوتيلن

پلي استال
رزين پلي استال

پلي متيل متاكريلات
پلي استايرن
دوست عزیز
توضیح بدین که از چه موادی میخواین به چی برسین
من الان نفهمیدم کدوم ماده اولیه است و کدوم محصول:D

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز
توضیح بدین که از چه موادی میخواین به چی برسین
من الان نفهمیدم کدوم ماده اولیه است و کدوم محصول:D

اتفاقا دقیقا سوال من هم همینه که از کدام یک از مواد فوق بعنوان مواد اولیه میتوان به کدام یک از مواد فوق بعنوان محصول رسید
در اصل میخوام زنجیره ای از فرایند پیدا کنم که یکی از اینها به دیگری و همینطور به دیگری تا آخر تبدیل بشود
یک نوع معمای شیمیائی هست در اصل.

مثلا از پروپان و کرکینگ نفتا میتوان پروپیلن تولید کرد
و از پروپیلن میتوان اکریلو نیتریل تهیه کرد و در کنار ان پروپیلن اکسید هم میتوان تولید کرد.

با اکسایش بوتان یا نفتا استالدئید تولید میشود و با اکسایش استالدئید نیز اسید استیک تولید میشود

فرایند دیگه اینه که از سنتز متان متانول تهیه میکنند و از متانول نیز پروپیلن تولید میکنند.
و از پروپیلن میتوان اکریلو نیتریل تهیه کرد و در کنار ان پروپیلن اکسید هم میتوان تولید کرد.

فقط در حالت کلی میخوام زنجیره ای از فرایند که تولید تمامی این مواد داخلش باشه پیدا کنم.

=============
اكسيد پروپيلن
بنزن توليد شده از تصفيه نفت يا از ميعانات گاز طبيعي
اكريلونيتريل
اسيد استيك
وينيل استات
پلي ايزو بوتيلن
پلي استال ها
پلي متيل متاكريلات به شكل گرانول
رزين پلي استال
پلي استايرن قابل انبساط

aliardakani

عضو جدید
یکی از کاربردهای فراوان ان انالیز کمی عناصردرنمونه های مختلف است .مثال تعیین درصد عناصرمختلف در نمونه های معدنی .مثل درصد فسفر واکسیدهای کلسیم منیزیوم و الومینا و... در نمونه سنگ اهن

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یکی از کاربردهای فراوان ان انالیز کمی عناصردرنمونه های مختلف است .مثال تعیین درصد عناصرمختلف در نمونه های معدنی .مثل درصد فسفر واکسیدهای کلسیم منیزیوم و الومینا و... در نمونه سنگ اهن
علی آقاااااا
این الان جواب کدوم بنده خدا بود؟:surprised:
پاسخ با نقل قول را بزنید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اتفاقا دقیقا سوال من هم همینه که از کدام یک از مواد فوق بعنوان مواد اولیه میتوان به کدام یک از مواد فوق بعنوان محصول رسید
در اصل میخوام زنجیره ای از فرایند پیدا کنم که یکی از اینها به دیگری و همینطور به دیگری تا آخر تبدیل بشود
یک نوع معمای شیمیائی هست در اصل.

مثلا از پروپان و کرکینگ نفتا میتوان پروپیلن تولید کرد

با اکسایش بوتان یا نفتا استالدئید تولید میشود و با اکسایش استالدئید نیز اسید استیک تولید میشود

فرایند دیگه اینه که از سنتز متان متانول تهیه میکنند و از متانول نیز پروپیلن تولید میکنند.

فقط در حالت کلی میخوام زنجیره ای از فرایند که تولید تمامی این مواد داخلش باشه پیدا کنم.

=============
اكسيد پروپيلن
بنزن توليد شده از تصفيه نفت يا از ميعانات گاز طبيعي
اكريلونيتريل
اسيد استيك
وينيل استات
پلي ايزو بوتيلن
پلي استال ها
پلي متيل متاكريلات به شكل گرانول
رزين پلي استال
پلي استايرن قابل انبساط
امیدوارم چیزی از قلم نیفتاده باشه
ایزوبوتیلن هم که براحتی به پلیمرش تبدیل میشه

پیوست ها

• process.rar
    13.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیدوارم چیزی از قلم نیفتاده باشه
ایزوبوتیلن هم که براحتی به پلیمرش تبدیل میشه

سلام
دست شما خیلی درد نکنه

این نقشه را برای تاپیک زیر میخوایم یک گروهی چند ساله داره یک طرح فرضی با نام طراحی خطوط تولید الیاف کربن کار میکنه
اگر درباره روش تهیه این نقشه فرایند و نرم افزارهائی که ازش برای تهیه این فرایند استفاده کرده اید بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/391968

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دست شما خیلی درد نکنه

این نقشه را برای تاپیک زیر میخوایم یک گروهی چند ساله داره یک طرح فرضی با نام طراحی خطوط تولید الیاف کربن کار میکنه
اگر درباره روش تهیه این نقشه فرایند و نرم افزارهائی که ازش برای تهیه این فرایند استفاده کرده اید بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/391968
مهندس کار خاصی نکردم
فقط یه چیزی بگم، مثل یه پازل بود وقتی حلش میکردم خیلی حال کردم.
شما یه سری ماده داده بودین که به هم ربط داشتن ولی اینکه کدوم به کدوم بود معلوم نبود
کاری که من کردم این بود که یه سرچ کوچولو در مورد همه اون موادی که نوشته بودین انجام دادم، بعد، روش تهیه هر کدوم را روی کاغذ نوشتم
از روی روش تهیه مواد، ارتباط بین اون ها را پیدا کردم
آقا، خیلی باحال بود
برای رسمش هم از نرم افزار Chem Office استفاده کردم.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس کار خاصی نکردم
فقط یه چیزی بگم، مثل یه پازل بود وقتی حلش میکردم خیلی حال کردم.
شما یه سری ماده داده بودین که به هم ربط داشتن ولی اینکه کدوم به کدوم بود معلوم نبود
کاری که من کردم این بود که یه سرچ کوچولو در مورد همه اون موادی که نوشته بودین انجام دادم، بعد، روش تهیه هر کدوم را روی کاغذ نوشتم
از روی روش تهیه مواد، ارتباط بین اون ها را پیدا کردم
آقا، خیلی باحال بود
برای رسمش هم از نرم افزار Chem Office استفاده کردم.

پس هم درد هستیم :D

منم وقتی این پازلها را حل میکنم خیلی حال میکنم

اون مطالب را از این ور اون ور گشتم و یه کلیاتی در آوردم که مثلا از متان یا نفتا با فرایند های مختلف میشه در نهایت به مثلا اکریلو نیتریل رسید. در بین راه هم کلی ماده تولید میشه!

خلاصه دمت گرم ;)

Kaulitz

کاربر فعال
سلام دوستان. ببخشید 2تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید.

1- از کجا بفهمیم یه اسید , green acid هست یا نیست؟

2- یه اسید وقتی توی آب حل میشه قطبی میشه؟؟ از کجا بفهمیم قطبی میشه یا نه؟

با تشکر از لطفتون:gol::gol:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بازم من اومدم!

اتفاقا منم سوال اسیدی داشتم و به سوالات نفر قبلی اضافه میکنم!

برای ساخت PCB (همون برد های الکترونیکی ) از یک پودر تیره رنگی استفاده میشه که بهش میگن اسید!البته باید با آب مخلوط بشه و ما برد رو بعد از طراحی نقشمون با ماژیک توش میندازیم تا مس های اضافیش پاک بشه.

- الان این اسید دقیقا چیه؟

- چرا توی ظرف پلاستیکی که این محلول رو درست میکنیم بلایی سرش نمیاد ولی فلزات رو میخوره!؟

از لطف شما بابت وقتی که میگذارید متشکریم! ;)

آخرین ویرایش:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام دوستان. ببخشید 2تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید.

1- از کجا بفهمیم یه اسید , green acid هست یا نیست؟

2- یه اسید وقتی توی آب حل میشه قطبی میشه؟؟ از کجا بفهمیم قطبی میشه یا نه؟

با تشکر از لطفتون:gol::gol:

سلام دوست عزیز

green acid ها به اسید هایی گفته میشه که تو طبیعت بتونی اونو به دست بیاری مثل اسید استیک یا همون سرکه که از انگور تولید میشه یا میوه های دیگه هم که اسید دارند مثل گوجه سبز که ترشی آن به خاطر اسید مالییک و استیک اون هست.

آب حلال قطبی گفته میشه چون اکسیژن دارای بار جزیی منفی و هیدروژن های آن دارای بار جزیی مثبت هستند و یه قانون تو شیمی داریم که میگه قطبی در قطبی و غیر قطبی در غیر قطبی حل میشه
.

:gol:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام بازم من اومدم!

اتفاقا منم سوال اسیدی داشتم و به سوالات نفر قبلی اضافه میکنم!

برای ساخت PCB (همون برد های الکترونیکی ) از یک پودر تیره رنگی استفاده میشه که بهش میگن اسید!البته باید با آب مخلوط بشه و ما برد رو بعد از طراحی نقشمون با ماژیک توش میندازیم تا مس های اضافیش پاک بشه.

- الان این اسید دقیقا چیه؟

- چرا توی ظرف پلاستیکی که این محلول رو درست میکنیم بلایی سرش نمیاد ولی فلزات رو میخوره!؟

از لطف شما بابت وقتی که میگذارید متشکریم! ;)

در ضمن اون که وک وک میکنه اردکه :)

سلام

با این خصوصیاتی که شما فرمودین باید نمکی از اسید فسفونیک ها باشه که تو آب به خوبی حل میشه و رنگ قهوه ای تیره داره و چون کمپلکس کننده هست با عناصر فلزات سنگین مانند مس هم تو خودش حل میکنه.

ظروف فلزی هم از آهن و مس و این جور فلز ها به دست میاد دیگه

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

با این خصوصیاتی که شما فرمودین باید نمکی از اسید فسفونیک ها باشه که تو آب به خوبی حل میشه و رنگ قهوه ای تیره داره و چون کمپلکس کننده هست با عناصر فلزات سنگین مانند مس هم تو خودش حل میکنه.

ظروف فلزی هم از آهن و مس و این جور فلز ها به دست میاد دیگه

سپاس از شما:gol:
خیلی رشته ی جالبی دارین!
اگه عمری بود شیمی هم میخونم (البته بعد از این 20 تا رشته ای که در برنامه ی آیندم دارم ) :w10:

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سپاس از شما:gol:
خیلی رشته ی جالبی دارین!
اگه عمری بود شیمی هم میخونم (البته بعد از این 20 تا رشته ای که در برنامه ی آیندم دارم ) :w10:
تشریف بیارین :gol: ولی ما که داریم از رشتمون میریم :D

آخه دست توش زیاد شده ، داره حیف میشه دیگه:(

واسه فهمیدن دقیق ماده باید از نزدیک بررسی بشه ولی امیدوارم درست باشه با این خصوصیاتی که فرمودین

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
تشریف بیارین :gol: ولی ما که داریم از رشتمون میریم :D
آخه دست توش زیاد شده ، داره حیف میشه دیگه:(
واسه فهمیدن دقیق ماده باید از نزدیک بررسی بشه ولی امیدوارم درست باشه با این خصوصیاتی که فرمودین

دست توش زیاد میشه ؟
شما حتما یک تحقیق راجع به پذیرش سالانه ی مهندسی تکنولوژی الکترونیک انجام بدین تا به رشتتون امیدوار بشید:)
رسما پر پذیرش ترین رشته ی دانشگاهی ایرانه :biggrin: من عاشق رشتم هستم .تنها دلیلم همینه وگرنه الکترونیک خوندن غیر منطقیه توی ایران.

راستش فقط بهش میگن اسید :confused: اسم بازاریشه دیگه! توی لوازم الکترونیک فروشی ها هم فقط همین 1 مدل اسید هست.:(