لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

engineer84

عضو جدید
سلام
کسی میدونه مکانیسم واکنش آلکیلاسیون بنزن با آلکن ها (الفین ها) در حضور کاتالیزورهای اسیدی (جامد) چطوری هست؟

sh@hin

عضو جدید
سوال

سوال

مرسی دوست عزیز. ایا فشار محیط هم میتونه روی کشش سطحی مایع تاثیر بگذاره؟

عوامل موثر بر کشش سطحی:

1 ) کشش سطحی به نوع ماده بستگی دارد.

به طور کلی کشش سطحی مایعاتی که سریع تر تبخیر می شوند (مانند: الکل ) از کشش سطحی مایعات غیر فرار مانند جیوه

ضعیف تر است. کشش سطحی جیوه 6/5 برابر آب است.

2 ) کشش سطحی برای یک مایع معین به دمای آن بستگی دارد .

با افزایش دما، کشش سطحی کم می شود. مثلا کشش سطحی آب صفر درجه سلسیوس 1/3 برابر کشش سطحی آب 100

درجه سلسیوس است.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
کسی میدونه مکانیسم واکنش آلکیلاسیون بنزن با آلکن ها (الفین ها) در حضور کاتالیزورهای اسیدی (جامد) چطوری هست؟

منظور شما رو متوجه نميشم دقيقا چي رو ميخواهيد بدونيد؟ بخار بنزن با الفين مورد نظر در دو حالت فشار پايين و فشار متوسط از روي كاتاليست اسيدي عبور ميكنه
در ضمن ميشه از اسيد سولفوريك يا فسفريك به صورت عادي هم استفاده كرد ( من خودم اسيد سولفوريك ساده رو بيشتر ترجيح ميدم)
و اينكه زئوليت هم بجاي اسيد جواب ميده
ولي در كل روش ها با هم فرق داره و منظورم از روش نحوه برخورد با كاتاليسته . توضيحش تو تاپيك سخته ولي اگر ميخواي انجامش بدي ميتونم برات كامل توضيح بدم تا بتوني اينكارو انجام بدي

موفق باشي...............

romn

عضو جدید
سوال

سوال

سلام دوستان
کسی با امولسیفایر کار کرده؟
طریقه مصرف و میخواستم...

termah

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
کسی با امولسیفایر کار کرده؟
طریقه مصرف و میخواستم...

تعریف امولسیفایر: دسته بزرگی از ترکیبات هستند که عوامل فعال سطحی یا سورفکتانت نامیده می شوند .امولسیفایرها مواد چربی هستند که دارای خواص دو گانه ،لیپو فیلیک (چربی دوست )و هیدروفیلیک (آبدوست ) می باشند . کشش سطحی بین دوفازکه در حالت عادی غیر قابل اختلاط هستند بوسیله امولسیفایر کاسته می شود بنابراین دو مایع قادر خواهند بود که یک امولسیون تشکیل بدهند. یک امولیسفایر شامل بخش های محلول در آب و بخش های محلول در روغن است وقتی یک امولسیفایر به مخلوط آب و روغن اضافه می شود امولسیفایر برروی سطح تماس بین این دو قرار می گیرد بنحوی که بخش هیدروفیل آن به سمت آب و بخش لیپوفیل به سمت روغن متمایل میگردد.عملکرد امولسیفایرهای مختلف ارتباط نزدیک به ساختمان شیمیایی آنها دارد . امولسیفایر خوراکی را می توان براساس 4 ویژگی زیر دسته بندی کرد :1-منشا امولسیفایر( طبیعی یا سنتزی ) 2- حلالیت امولسیفایر 3- حضور گروههای عاملی: موازنه هیدروفیل/لیپوفیل HLB 4-پتانسیل یونیزاسیون(یونی ،غیر یونی که امولسیفایر های غیر یونی بدلیل پیوندهای کووالانسی در آب تفکیک نمی شوند وامولسیفایرهای کاتیونی در صنایع غذایی کاربردی ندارندوامولسیفایرهای آمفوتریک دارای هر دو گروه کاتیونی و آنیونی هستند و خواص کشش سطحی آنها وابسته به pH می باشد )

دوست عزیز منظورتون از طریقه مصرف چیه شما با توجه به کاری که دارین انجام میدیم و طرحی که دارید مشخص میکنین که اون امولسیفایر چه جوری مصرف بشه . حالا اگه کارتون با اون امولسیفایر جواب نمیده ممکنه مشکل از خود اون مادتون باشه مثلا ناخالصی داشته باشه. اگر مطمئن هستید مشکلتون از امولسیفایر هست از یه اموسیفایر دیگه استفاده کنین و از خالص بودنش هم اطمینان حاصل کنین تا ببینین جواب پی میشه.

ای تاپیک هک در مورد سورفکتانت ها هست میتونید استفاده کنین

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/335230-سورفکتانت

موفق باشین

termah

مدیر بازنشسته
مرسی دوست عزیز. ایا فشار محیط هم میتونه روی کشش سطحی مایع تاثیر بگذاره؟

دوست عزیز کشش سطحی به دو عاملی که دوستمون گفتن بستگی داره و منم تو سرجایی که کردم رابطه ایی بین کشش سطحی و فشار ندیدم فک میکنم تاثیر نداره

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان همیشه در صحنه شیمی

درباره فرمولاسیون و فرایندهای تولید اسید اکریلیک و پلی اکریلیک و الیاف اکریلیک اطلاعاتی دارید؟
اکسیداسیون اینها چه طوری میشه؟
کربونیزاسیون؟
گرافیتاسیون چه طوری انجام میشه؟
نظری در این باره داشتید هم استقبال بعمل می آید :d

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال درباره NAOH !

یه سوال درباره NAOH !

سلام دوستان
اولا عذر میخوام اگه تاپیک در جای نامناسبی زده شده. اگر اینطوریه مدیرای عزیز منتقلش کنن لطفا.
دوستان من برای انجام یه کاری دنبال سود سوز آور یا همون NAOH میگشتم. یه نفر بهم گفت که ماده ی چنته که برای شستشو و باز کردن لوله ها بکار میره همون سود سوز آوره.حالا میخواستم بپرسم این مسئله صحت داره یانه؟ چون روی بسته شو هم که نگاه کردم مواد تشکیل دهنده شو ننوشته بود.
بعد یه سوال دیگه:D من برای کارم به سود 3 درصد احتیاج دارم. به فرض که اون چنته همون سود باشه از کجا بدونم که چند درصده یا چطوری میتونم سود 3 درصد درست کنم؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.:gol:

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان خوب شیمی...!!!!

من یک سری مطلب درباره موضوع های زیر که بتونه یه جورایی خود آموز باشه نیاز دارم، ممنون میشم اگر بتونین برام اینجا بذارین، یا اینکه پیغام خصوصی کنید:

۱-محلول سازی
۲- رقیق سازی Dilution
۳- ایجاد نسبت های استوکیومتری
۴-مولار
۵-مولاریته
۶-نرمالیته

ممنون میشم اگر لطف کنید این مطالب رو در اختیار من بذارین...!!!
شماها هم اگر تو زمینه مهندسی مواد کاری داشته باشین ما هم در خدمتیم، جبران میکنیم...!!!!!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان همیشه در صحنه شیمی

درباره فرمولاسیون و فرایندهای تولید اسید اکریلیک و پلی اکریلیک و الیاف اکریلیک اطلاعاتی دارید؟
اکسیداسیون اینها چه طوری میشه؟
کربونیزاسیون؟
گرافیتاسیون چه طوری انجام میشه؟
نظری در این باره داشتید هم استقبال بعمل می آید :d

سلام دوست عزيز
در مورد سنتز اسيد اكريليك از پروپيلن و همينطور تبديلش به پلي اكريليك اسيد رو ميدونم
اما در مورد الياف اكريليك كار نكردم و اطلاعاتي ندارم
نميدونم اگر بدردت خورد خبرم كن

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اولا عذر میخوام اگه تاپیک در جای نامناسبی زده شده. اگر اینطوریه مدیرای عزیز منتقلش کنن لطفا.
دوستان من برای انجام یه کاری دنبال سود سوز آور یا همون NAOH میگشتم. یه نفر بهم گفت که ماده ی چنته که برای شستشو و باز کردن لوله ها بکار میره همون سود سوز آوره.حالا میخواستم بپرسم این مسئله صحت داره یانه؟ چون روی بسته شو هم که نگاه کردم مواد تشکیل دهنده شو ننوشته بود.
بعد یه سوال دیگه:D من برای کارم به سود 3 درصد احتیاج دارم. به فرض که اون چنته همون سود باشه از کجا بدونم که چند درصده یا چطوری میتونم سود 3 درصد درست کنم؟
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.:gol:

سلام دوست عزيز
بله اون فرد به شما كاملا درست گفته و همين پركهاي لوله باز كن سود است ولي سود بي كيفيت استفاده ميشه كه بستگي به كار شما
داره اما حقيقت داره
در مورد سوال دوم بايد بگم همونطور كه گفتم كيفيت اين سود پايينه . درصد خلوصش در حدود 90 درصده اما اين كه گفتم بي كيفيته منظورم درجه خلوصش نيست
من شخصا پتاس رو بيشتر ترجيح ميدم اما كار شما رو نميدونم ولي ميتونيد با آب رقيقش كنيد و به درصد مورد نظر برسونيدش
موفق باشيد

* violet

عضو جدید

من یک سری مطلب درباره موضوع های زیر که بتونه یه جورایی خود آموز باشه نیاز دارم، ممنون میشم اگر بتونین برام اینجا بذارین، یا اینکه پیغام خصوصی کنید:

۱-محلول سازی
۲- رقیق سازی Dilution
۴-مولار
۵-مولاریته
۶-نرمالیته

شماها هم اگر تو زمینه مهندسی مواد کاری داشته باشین ما هم در خدمتیم، جبران میکنیم...!!!!!
سلام
خب ببین میتونم بهت بگم اما چقد میخوای راجع به این مطالب بدونی ؟فقط توضیح اینکه محلول سازی یا نرمالیه و مولار و اینا چی هست براتون کافیه ؟یا فرمولاشون رو هم لازم دارید؟

* violet

عضو جدید
محلول سازی یه کار تقریبا ساده است که یه فرمول دارهالبته با توجه به اینکه نرمالیته بخواید یا مولاریته !
که زیاد با هم از لحاظ کار کردن و فرمول متفاوت نیستن.
حالا من براتون هردو فرمولو میذارم
N=gr*P/eq*Litفارسیشم براتون مینویسم.نرمالیته(N) مساویست با گرم ماده ضرب در خلوص که روی ظرف ماده معمولا نوشته شده(p) تقسیم بر اکی والان در حجم برحسب لیتر
eq =gr/nاکی والان =جرم تقسیم بر ظرفیت
حالا خود این nبسته به نوع واکنش چند بخش میشه:اگه در واکنش اسید باز باشه تعداد پروتونهای مبادله شده هست
اگر در واکنش های اکسایش کاهش باشه تعداد الکترونهای مبادله شده هست.
در غیر اینصورت تعداد کاتیون *بار
که امیدوارم اینا رو که گفتم کاملا متوجه شده باشید و با واکنشهای اکسایش کاهش و اسید باز مشکل نداشته باشید .که اگه بود بگید براتون توضیح بدم
برای مولاریته هم همین فرمول نرمالیته هست با این تفاوت که nمنظور نخواهد شد
رابطه بین فرمالیته و نرمالیته به صورتN=n*M هست که M=مولاریته

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام
خب ببین میتونم بهت بگم اما چقد میخوای راجع به این مطالب بدونی ؟فقط توضیح اینکه محلول سازی یا نرمالیه و مولار و اینا چی هست براتون کافیه ؟یا فرمولاشون رو هم لازم دارید؟

ممنون دوست من...!!!
خیلی لطف میکنین...!!!
اصول کلی و پایه رو بیشتر میخوام بدونم...
مثلاً ما بخوایم یه محلول بسازیم چیکار باید کنیم... مثلاً میکن نسبت استوکیومتری فلان ماده نسبت به یه ماده دیگه ۲.۳ باشه باید مولاریته و... رو چجوری حساب کنیم...

بیشتر اینجور چیزا که آموزشی باشه و خودم بتونم یاد بگیرم...

بازم ممنون از لطفتون...:gol:

* violet

عضو جدید
رقیق ساز ی هم مثله مخلول سازیه و.لی همیشه رقیق سازی با اب نیستچون مثلا مواد غیر قطبی توی اب حل نمیشن و باید تو مواد غیر قطبی حل بشن.که با توجه به میزانی که باید رقیق کنی توی همون فرمول مولاریته با نرمالیته میذاریو اینبار حجم یعنی لیتر که توی محرج داری مجهولته و نرمالیته رو باید توی فرمول بذاری.
مولاریته تعداد مولها در یک لیتر هست.فرمولشم همینه
M=moL/Lit یا گسترده ترش مولاریته برابر است با گرم ضربدر درصد خلوص(p) تقسیم بر (جرم مولکولی *حجم برحسب لیتر)

نرمالیته هم که تو پست قبلی ارتباطشو با مولاریته گفتم.

termah

مدیر بازنشسته

۱-محلول سازی
۲- رقیق سازی Dilution
۴-مولار
۵-مولاریته
۶-نرمالیته

سلام دوست عزیز

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/363235-محلول-سازی-در-ازمایشگاه

این تاپیک در مورد محلول سازیه .امیدوارم مفید باشه براتون

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/363235-محلول-سازی-در-ازمایشگاه

این تاپیک در مورد محلول سازیه .امیدوارم مفید باشه براتون

آره این لینک رو دیدم...
ممنون...
این نرم افزاره به درد کار من میخوره؟؟؟!!!!

ولی حقیقتش دنبال یه فایل آموزشی pdf شسته و رفته هستم...!!!!!!!

alireza66_85

عضو جدید
با سلام خدمت بچه های گل شیمی
همین طور که می بینید من رشتم مهندسی شیمی هست و ما مهندسای شیمی همیشه کارمون تو شیمی واکنش ها می لنگه و از بچه های شیمی کمک می گیریم، پس ممنون میشم این بار هم کمک کنید
من می خوام جاذبی بسازم که در نهایت تشکیل کربن فعال بده و بتونه آلاینده های آلی آب رو حدف کنه.برای این کار باید دو یا چند ماده را با هم ترکیب کنیم. مثلا اول از لاستیک ماشین کربن فعال درست کنیم و بعد با کربن فعال به دست آمده از مثلا پوست نارگیل ترکیب کنیم و با اون آلودگی آب رو حذف کنیم
حالا سوال من اینه که اصلا این ترکیب کردن ها شدنیه؟ یعنی میشه دو تا کربن فعال رو از 2 تا ماده مختلف درست کرد و با هم مخلوط کرد؟
ممنون میشم بهم کمک کنید آخه باید سریع تر به استادم جواب بدم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت بچه های گل شیمی
همین طور که می بینید من رشتم مهندسی شیمی هست و ما مهندسای شیمی همیشه کارمون تو شیمی واکنش ها می لنگه و از بچه های شیمی کمک می گیریم، پس ممنون میشم این بار هم کمک کنید
من می خوام جاذبی بسازم که در نهایت تشکیل کربن فعال بده و بتونه آلاینده های آلی آب رو حدف کنه.برای این کار باید دو یا چند ماده را با هم ترکیب کنیم. مثلا اول از لاستیک ماشین کربن فعال درست کنیم و بعد با کربن فعال به دست آمده از مثلا پوست نارگیل ترکیب کنیم و با اون آلودگی آب رو حذف کنیم
حالا سوال من اینه که اصلا این ترکیب کردن ها شدنیه؟ یعنی میشه دو تا کربن فعال رو از 2 تا ماده مختلف درست کرد و با هم مخلوط کرد؟
ممنون میشم بهم کمک کنید آخه باید سریع تر به استادم جواب بدم

سلام
راستش من رشته ام شیمی نیست فقط با اجازه بزرگترها اومدم یک چیزی رو عرض کنم
ولی مطمئنم بچه های شیمی جوابهای بهتری دارند.

من یک سال پیش یک شرکتی توی تهران پیدا کردم که مواد نانو تولید میکردند و وقتی به آب اضافه میکردند تمامی آلودگیهای آب را ته نشین میکرد.

alireza66_85

عضو جدید
سلام
راستش من رشته ام شیمی نیست فقط با اجازه بزرگترها اومدم یک چیزی رو عرض کنم
ولی مطمئنم بچه های شیمی جوابهای بهتری دارند.

من یک سال پیش یک شرکتی توی تهران پیدا کردم که مواد نانو تولید میکردند و وقتی به آب اضافه میکردند تمامی آلودگیهای آب را ته نشین میکرد.

ممنونم ولی تولید مواد جاذب با ابعاد نانو هزینه زیادی میبره و در مقیاس صنعتی قابل استفاده نیست ولی جاذبی که ما می خوایم بسازیم چون از پسماند کشاورزی تهیه شده هزینه چندانی نداره و در عوض بازده مناسبی داره ولی نه در حد نانو

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم ولی تولید مواد جاذب با ابعاد نانو هزینه زیادی میبره و در مقیاس صنعتی قابل استفاده نیست ولی جاذبی که ما می خوایم بسازیم چون از پسماند کشاورزی تهیه شده هزینه چندانی نداره و در عوض بازده مناسبی داره ولی نه در حد نانو

ده سال پیش دوستی داشتم که میخواست کارخانه تولید آب تصفیه کن راه بندازه چند ماهی با هم دنبال ساخت قالب و خرید فیل تر و غیره بودیم
آن موقع متوجه شدم که داخل دستگاههای آب تصفیه کن چند نوع فیل تر داریم

یک نوع فیل تر از جنس سفال با سوراخهای به قطر نیم میکرون
که عمدتا بیشتر برای جذب باکتریهای داخل آب استفاده میشه تا موجودات ریز و زنده داخل آب فیل تر بشوند.

یک نوع فیل تر از جنس کاغذ
برای جذب ناخالصی های آب

یک نوع فیل تر کربن فعال برای گرفتن بوهای آب،

بعدها فهمیدم که یک سری روشهای فیل تر به نام اسمز معکوس هست که تا سطح مولکولی میتواند آب را تصفیه کند
و فقط به مولکولهای آب اجازه عبور داده و مولکولهای بزرگتر را نگه دارد.

نمیدانم منظور شما از آلاینده های آلی آب چی هست

آخرین ویرایش:

alireza66_85

عضو جدید
ده سال پیش دوستی داشتم که میخواست کارخانه تولید آب تصفیه کن راه بندازه چند ماهی با هم دنبال ساخت قالب و خرید فیل تر و غیره بودیم
آن موقع متوجه شدم که داخل دستگاههای آب تصفیه کن چند نوع فیل تر داریم

یک نوع فیل تر از جنس سفال با سوراخهای به قطر نیم میکرون
که عمدتا بیشتر برای جذب باکتریهای داخل آب استفاده میشه تا موجودات ریز و زنده داخل آب فیل تر بشوند.

یک نوع فیل تر از جنس کاغذ
برای جذب ناخالصی های آب

یک نوع فیل تر کربن فعال برای گرفتن بوهای آب،

بعدها فهمیدم که یک سری روشهای فیل تر به نام اسمز معکوس هست که تا سطح مولکولی میتواند آب را تصفیه کند
و فقط به مولکولهای آب اجازه عبور داده و مولکولهای بزرگتر را نگه دارد.

نمیدانم منظور شما از آلاینده های آلی آب چی هست

آلاینده های آلی آب متفاوت هستند. یکیش رو که خودت گفتی باعث طعم و بوی بد آب می شه
بعضی دیگه مثل فنل و مشتقات فنل و تولوئن و اینا
جاذبی که ما می خوایم بسازیم اگه بتونه 2 - 3 تا از آلاینده ها رو حذف کنه کارمون راه افتاده

rmek200781

عضو جدید
روش استفاده از بومه؟؟؟

روش استفاده از بومه؟؟؟

سلام کسی روش استفاده از بومه اسید رو میدونه؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان......
یه سوال فنی؟؟؟
تو صنعت چسب سازی از چه کاتالیزور هایی استفاده میشه؟؟

termah

مدیر بازنشسته

faezeh_j90

عضو جدید
سلام
من دانشجوی کامپیوترم برا همین چیز زیادی در مورد شیمی نمیدونم، ینی میشه گفت هیچی نمیدونم :D
یه اطلاعاتی در مورد پتانسیل لنارد جونز میخواستم ولی نمیدونم از کجا باید پیدا کنم، در واقع میخوام پارامترهای تابع لنارد جونز رو برا گازهای نجیب پیدا کنم خیلی خیلی هم فوریه ولی نمیدونم چطوری و از کجا باید پیدا کنم..:cry: خواهشا راهنماییم کنین..
"هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم..:w24: " :D
خیلی ممنون، مرسی :gol::gol::gol:

bittaa

عضو جدید
پتانسیل لنارد جونز

پتانسیل لنارد جونز

اگر اطلاعات بیشتر، جامع تر و تخصصی تر میخوای به کتاب دکتر پارسافر در زمینه ترمودینامیک آماری مراجعه کنید.
موفق باشید