تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

hs15

عضو جدید
سلام دوستان یه نفر هست دلاور جواب سوال من و بده
میخاستم بدونم کتیا ورژن 6 2012 رو ا ز روی اون فیلم اموزشه نصب میکنین ، اخرش کامل نصب میشه ؟ ، یعنی منظورم بدون ارور هستش
بعد حداقل سیستم سخت افزاری تون مثلا 8 گیگ رمو ایناست سرور منظورم هست ؟
مرسی​

sahh

عضو جدید
دوستان سلام.من نیاز به مقاله ای فارسی راجع به معرفی نرم افزار های دینامیکی دارم.می دونید چی میگم.روش کار باهاشون رو نمی خوام. سمینارم راجع به مقایسه بین روش های حل دینامیکی نرم افزار های مختلفه؟
abufazel@gmail.com

h.ahmadik

عضو جدید
سلام کسی میدونه چه جوری میشه مقطع دلخواه به کاتالوگ کتیا تو محیط structure design اضافه کنه
ممنون میشم

raha00

عضو جدید
میخواه یک صفحه توری با کتیا بسازم کسی میدونه چطوریه؟لطفا راهنمایی کنید

iranika

عضو جدید
این که خیلی راحته
برو توی محیط GSD با سیم یک صفحه طراحی کن
بعدش اگه خواستی صلبش کن
در کل سادس
یکم مطالعه کنی حله

عشق کتی

عضو جدید
سلام یک منحنی داریم ایا میتونیم معادله این منحنی رو با کتیا بدست بیاریم؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
صفحه ساده را ایجاد کنید بعد یکی از سوراخ ها را توسط pocket ایجاد کرده و توسط pattern به تعداد لازم تکرار کنید تا شبکه مشبک توری بدست بیاید.

اگر توری سیمی است یکی از سیم ها را توسط rib ایجاد کرده و توسط pattern به تعداد لازم تکرار کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام یک منحنی داریم ایا میتونیم معادله این منحنی رو با کتیا بدست بیاریم؟

کتیا برنامه هندسی است و توانایی تولید فرمول از روی یک منحنی را ندارد. کاری که می توانید انجام دهید این است که توسط دستور point به تعداد لازم روی منحنی نقطه ایجاد کنید سپس محتصات نقاط را به یک فایل متنی یا excel توسط ماکرو منتقل کرده و توسط matlab یا maple و ... با یک منحنی تقریب بزنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
[سلام مجدد . در حقیقت میخام به یک جسم طوری حرکت بدم که معادله اش شبیه این منحنی باشهمشاهده پیوست 129390

می توانید در بخش kinematic قید تماس با این منحنی را تعریف کنید. جسم متحرک را باید در یک فایل و منحنی را در فایل دیگر ذخیره کنید سپس یک اسمبلی از آنها ساخته و در بخش سینماتیک یک مکانیزم برای آنها تعریف کنید.

عشق کتی

عضو جدید
کتیا برنامه هندسی است و توانایی تولید فرمول از روی یک منحنی را ندارد. کاری که می توانید انجام دهید این است که توسط دستور point به تعداد لازم روی منحنی نقطه ایجاد کنید سپس محتصات نقاط را به یک فایل متنی یا excel توسط ماکرو منتقل کرده و توسط matlab یا maple و ... با یک منحنی تقریب بزنید.
سلام آقای دکتر جان نثاری عزیز .منتقل کردن توسط ماکرو را متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح میدهید.
در حقیقت میخاهم معادله منحنی را بدست آورم که در ابتدا و انتها دارای حرکت شتابدار است و این معادله را در kin time
(simulation with law)در محیط dmu kenematicsوارد کنم . اما با فرض انجام تمام مراحل فوق خروجی kin time ثانیه است و این چیزی است که متوجه نمیشوم . یعنی این معادله چطور میتواند جسم را به یک حرکت خطی شتابدار حرکت دهد.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
من با درج وزن لینک شده یک مجموعه product در محیط درفت مشکل دارم. یعنی وزن روقرار میدم ولی با تغییر ابعاد قطعات وزن لینک شده اصلا آپدیت نمیشود. تیک automatic update in part و product رو هم در option فعال کردم
مثل این فیلم:
http://uplod.ir/j16er4t0pi9y/2012-12-31_03-09-57.rar.htm
میشه راهنماییم کنید

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان یه نفر هست دلاور جواب سوال من و بده
میخاستم بدونم کتیا ورژن 6 2012 رو ا ز روی اون فیلم اموزشه نصب میکنین ، اخرش کامل نصب میشه ؟ ، یعنی منظورم بدون ارور هستش
بعد حداقل سیستم سخت افزاری تون مثلا 8 گیگ رمو ایناست سرور منظورم هست ؟
مرسی​
بیخیال ورژن 6 بشید لطفاً. کافیه آخرین ورژن V5 رو نصب کنید. V5R21

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام .منتقل کردن توسط ماکرو را متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح میدهید.
در حقیقت میخاهم معادله منحنی را بدست آورم که در ابتدا و انتها دارای حرکت شتابدار است و این معادله را در kin time
(simulation with law)در محیط dmu kenematicsوارد کنم . اما با فرض انجام تمام مراحل فوق خروجی kin time ثانیه است و این چیزی است که متوجه نمیشوم . یعنی این معادله چطور میتواند جسم را به یک حرکت خطی شتابدار حرکت دهد.

فکر کنم صورت مسئله را درست تعریف نکردید. چیزی که من الان متوجه شده و امیدوارم درست باشد این است که شما جسمی دارید که تغییر مکان و جابجایی آن توسط منحنی که ترسیم کرده اید کنترل می شود. مثلا روی یک مسیر مستقیم و بر اساس آن منحنی جابجا شده سرعت و شتاب می گیرد.

در اینصورت:
منحنی را در یک اسکچ ترسیم کنید. یک مکانیزم ایجاد کرده و سپس قیدهای لازم برای حرکت جسم را در بخش سینماتیک برای جسم ایجاد کنید. یک قید باید driving باشد. سپس یک command ایجاد کرده و گزینه link را در آن انتخاب و اسکچ را به عنوان ورودی دستور command تعریف کنید.

فایل ها و تصاویر ضمیمه مثال ساده ای را برای این منظور نشان می دهد که در آن جابجایی یک کره بر اساس منحنی ای که در اسکچ تعریف شده کنترل می شود. به نام هر یک از فایلها دقت کنید:

مشاهده پیوست 129578

مشاهده پیوست 129579

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام خدمت دوستان
من با درج وزن لینک شده یک مجموعه product در محیط درفت مشکل دارم. یعنی وزن روقرار میدم ولی با تغییر ابعاد قطعات وزن لینک شده اصلا آپدیت نمیشود. تیک automatic update in part و product رو هم در option فعال کردم
مثل این فیلم:
http://uplod.ir/j16er4t0pi9y/2012-12-31_03-09-57.rar.htm
میشه راهنماییم کنید

نگاهی به این نوشته بیاندازید. امیدوارم کمک کند:
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-افزار-CATIA?p=4369278&viewfull=1#post4369278

در نوشته های بعد از آن هم توضیحات بیشتری درباره نحوه کار آمده است.

عشق کتی

عضو جدید
فکر کنم صورت مسئله را درست تعریف نکردید. چیزی که من الان متوجه شده و امیدوارم درست باشد این است که شما جسمی دارید که تغییر مکان و جابجایی آن توسط منحنی که ترسیم کرده اید کنترل می شود. مثلا روی یک مسیر مستقیم و بر اساس آن منحنی جابجا شده سرعت و شتاب می گیرد.

در اینصورت:
منحنی را در یک اسکچ ترسیم کنید. یک مکانیزم ایجاد کرده و سپس قیدهای لازم برای حرکت جسم را در بخش سینماتیک برای جسم ایجاد کنید. یک قید باید driving باشد. سپس یک command ایجاد کرده و گزینه link را در آن انتخاب و اسکچ را به عنوان ورودی دستور command تعریف کنید.

فایل ها و تصاویر ضمیمه مثال ساده ای را برای این منظور نشان می دهد که در آن جابجایی یک کره بر اساس منحنی ای که در اسکچ تعریف شده کنترل می شود. به نام هر یک از فایلها دقت کنید:

مشاهده پیوست 129578

مشاهده پیوست 129579
ممنون آقای دکتر برای خودش نکته ای بود. شما در واقع جواب سوالم را به شکل دیگری بیان نمودید یعنی روش هندسی. آیا میتوانیم همین کار را با استفاده از یک معادله انجام دهیم که یک طرف آن Mechanism.1\Commands\Command.1\Length
و طرف دیگر آن معادله مورد نظر باشد بطوریکه حرکت جسم روی خط مستقیم دارای شتاب باشد؟

mayani

عضو جدید
سلام دوستان
يك منحني را به كمك مجموعه اي نقاط به كمك فايل GSD_PointSplineLoftFromExcel در كتيا رسم كردم ولي روي اين منحني هيچ عملی انجام نمی شود.یعنی نه می توان mirror كرد و نه هیچ کار دیگر. پیشنهاد شما چیست؟ اگر بخواهم بصورت دستی نقاط را در کتیا وارد کنم واقعا سخته چراکه تعداد نقاط بسیار زیاده... چاره ی کار برای رسم منحنی در 2 حالت چیست؟(حالت اول:معادله منحنی را داریم/حالت دوم:نقاط منحنی را داریم)
مشاهده پیوست 130020مشاهده پیوست 130021

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان
يك منحني را به كمك مجموعه اي نقاط به كمك فايل GSD_PointSplineLoftFromExcel در كتيا رسم كردم ولي روي اين منحني هيچ عملی انجام نمی شود.یعنی نه می توان mirror كرد و نه هیچ کار دیگر. پیشنهاد شما چیست؟ اگر بخواهم بصورت دستی نقاط را در کتیا وارد کنم واقعا سخته چراکه تعداد نقاط بسیار زیاده... چاره ی کار برای رسم منحنی در 2 حالت چیست؟(حالت اول:معادله منحنی را داریم/حالت دوم:نقاط منحنی را داریم)
مشاهده پیوست 130020مشاهده پیوست 130021

منحنی تولید شده با کمک ماکرو GSD_PointSplineLoftFromExcel تفاوتی با تولید دستی ندارد. با کمک دستور Mirror در بخش generative shape design می توان تصویر آینه ای آن را تولید کرد. فراموش نکنید که قبل از اجرای دستور مدل بصورت به روز شده update باشد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون آقای دکتر برای خودش نکته ای بود. شما در واقع جواب سوالم را به شکل دیگری بیان نمودید یعنی روش هندسی. آیا میتوانیم همین کار را با استفاده از یک معادله انجام دهیم که یک طرف آن Mechanism.1\Commands\Command.1\Length
و طرف دیگر آن معادله مورد نظر باشد بطوریکه حرکت جسم روی خط مستقیم دارای شتاب باشد؟

من دکتر نشده ام. لطفا مرا با این عنوان خطاب نکنید. ممنون
در جواب سوال، بله می توان. کاری که باید کرد ساده است. پس از ایجاد یک قید و انتخاب driving بودن در دستور آن، می توان ورودی قید را بصورت تابعی از زمان یا هر چیز دیگری تعریف کرد. فرض کنیم یک قید prismatic ایجاد کرده اید که ورودی آن که طول length است که بصورت driven اتنخاب شده است. پس از تایید دستور در درخت طراحی زیر مجموعه مکانیزم ایجاد شده یک command ایجاد می شود. روی command کلیک کرده و سپس دستور fx را از خط آیکون های پایین صفحه انتخاب کنید و تابعی که تعریف کننده تغییرات طول بر حسب زمان است را تعریف کنید. برای وارد کردن پارامتر زمان در حالی که پنجره تعریف فرمول fx باز است روی مکانیزم در درخت طراحی کلیک کنید تا پارامتر زمان در لیست پایین دستور ظاهر شود روی ان کلیک کنید تا در خط فرمول یا معادله اضافه شود.
در این حالت مکانیزم را باید با دستور simulate with law اجرا کنید.

mayani

عضو جدید
ضمن تشکر فراوان از شما، همچنان بخشی از سوالم بدون پاسخ ماند و آن اینکه جهت رسم مستقیم و بی واسطه منحنی که معادله اش را داریم چه باید کرد؟(به عبارت دیگر ایا می توان معادله را در کتیا مستقیما وارد کرد و منحنی را دریافت نمود؟)
سوال دیگر که بسیار برایم مهم است اینکه چطور می توان یک مقطع مربعی را به یک مقطع دایره ای به کمک منحنی مورد نظر به هم وصل کرد؟(نحوه ترسیم نازل با مقاطع مربع به دایره که در همه جهات آن نیز منحنی بالا عبور کند؟؟؟)

عشق کتی

عضو جدید
در جواب سوال، بله می توان. کاری که باید کرد ساده است. پس از ایجاد یک قید و انتخاب driving بودن در دستور آن، می توان ورودی قید را بصورت تابعی از زمان یا هر چیز دیگری تعریف کرد. فرض کنیم یک قید prismatic ایجاد کرده اید که ورودی آن که طول length است که بصورت driven اتنخاب شده است. پس از تایید دستور در درخت طراحی زیر مجموعه مکانیزم ایجاد شده یک command ایجاد می شود. روی command کلیک کرده و سپس دستور fx را از خط آیکون های پایین صفحه انتخاب کنید و تابعی که تعریف کننده تغییرات طول بر حسب زمان است را تعریف کنید. برای وارد کردن پارامتر زمان در حالی که پنجره تعریف فرمول fx باز است روی مکانیزم در درخت طراحی کلیک کنید تا پارامتر زمان در لیست پایین دستور ظاهر شود روی ان کلیک کنید تا در خط فرمول یا معادله اضافه شود.
در این حالت مکانیزم را باید با دستور simulate with law اجرا کنید.
در پارامتر زمان هر تابعی را قرار دهید خروجی عدد ثابت است مثلا
(Mechanism.1\Commands\Command.1\Length=Mechanism.1\KINTime*5*sin(5*PI*1rad
در این صورت حرکت شتابدار بدست نمی آوریم و یا به هر طریقی (که هنوز نمی دانم چطور)بتوانم با matlabمعادله این منحنی
مشاهده پیوست 130208 را بدست آورم
اکنون آنرا در معادله فوق قرار میدهم اما فکر میکنم نتیجه کار عدد ثابت است . یعنی وقتی پارامتر شتاب آنرا graph میگیریم نمودار آن به صورت خط افقی است. پس چگونه میتوانیم با یک معادله درجه nام به یک حرکت شتابدار برسیم؟

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ضمن تشکر فراوان از شما، همچنان بخشی از سوالم بدون پاسخ ماند و آن اینکه جهت رسم مستقیم و بی واسطه منحنی که معادله اش را داریم چه باید کرد؟(به عبارت دیگر ایا می توان معادله را در کتیا مستقیما وارد کرد و منحنی را دریافت نمود؟)
سوال دیگر که بسیار برایم مهم است اینکه چطور می توان یک مقطع مربعی را به یک مقطع دایره ای به کمک منحنی مورد نظر به هم وصل کرد؟(نحوه ترسیم نازل با مقاطع مربع به دایره که در همه جهات آن نیز منحنی بالا عبور کند؟؟؟)

بله، اگر هدف ترسیم منحنی در کتیا بر اساس معادله است روش کار در استفاده از explicit law و دستور parallel crve در بخش generative shape design است. توسط دستور law که در نوشته زیر قبلا توضیح داده شده می توان معادله را تعریف کرد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-افزار-CATIA?p=2783177&viewfull=1#post2783177

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-افزار-CATIA?p=2785332&viewfull=1#post2785332

دقت کنید که در تعریف معادله متغیر ورودی باید نرمال سازی شود یعنی مثلا اگر بین صفر تا مثلا 20 تغییر می کند در معادله ورودی متغیر 20*x تعریف شود چون کتیا متغیرهای ورودی را بین صفر تا یک در نظر می گیرد.
پس از تعریف معادله، خطی ترسیم می کنید که معادل محور x است. دستور parallel curve را اجرا کرده و خط را به عنوان ورودی داده و law که قبلا تعریف کرده اید را برای تعیین مقدار offset و صفحه ای که منحنی باید در آن ترسیم شود را به عنوان support انتخاب می کنید.

برای ایجاد کانالی که یک سر آن دایره و سر دیگر آن مربع است می توان از دستور multisection surface در بخش generative shape design استفاده کرد. دو اسکچ که یک مربع و دیگری دایره است با فاصله ترسیم کنید. سپس روی دایره چهار نقطه که متناظر چهار گوشه مربع هستند ایجاد کنید. دستور multisection را اجرا و دو مقطع را به عنوان ورودی تعریف کنید. دقت کنید که closing point در مقطع مریع یکی از گوشه های مربع باشد و در دایره یکی از نقاطی که ایجاد کرده اید. برای اصلاح آن، می توان روی آن راست کلیک کرده و گزینه replace را انتخاب و نقطه مورد نظر را انتخاب کنید. در بخش coupling نیز ratio را انتخاب کرده و در بخش پایین آن نقاط متناظر را دو به دو به عنوان نقاط متصل شونده به هم تعریف کنید.

فایل ضمیمه مثال حل شده است:

مشاهده پیوست 130222

آخرین ویرایش:

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه اشکالی که توی محیط ورق کاری کتیا وجود داره اینه که بر اساس اصول قابهای فلزی کار نمیکنه . مثلا من اولا یک بلنک ساده با دستور wall می سازم و سپس با دستور Bend from flat خم میکنم. ودوباره قطعه رو unfold میکنم ولی دی این حالت بلانک به دست اومده با بلانک اولیه متفاوت است. کسی راه حلی داره؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
یه اشکالی که توی محیط ورق کاری کتیا وجود داره اینه که بر اساس اصول قابهای فلزی کار نمیکنه . مثلا من اولا یک بلنک ساده با دستور wall می سازم و سپس با دستور Bend from flat خم میکنم. ودوباره قطعه رو unfold میکنم ولی دی این حالت بلانک به دست اومده با بلانک اولیه متفاوت است. کسی راه حلی داره؟

1- روش طراحی قطعات ورقی به این روشی که اشاره کرده اید نیست. در طراحی قطعات ورقی، طراح شکل ورق خام blank را نمی داند و در واقع این شکل در طول فرآیند طراحی کم کم بوجود می آید. اینطور نیست که Blank مشخص باشد و طراح شروع به خم کردن آن مثل چیزی که در هنگام ساخت اتفاق می افتد کند. طراح توسط دستورات مختلف از wall گرفته تا flange, bend و ... شکل قطعه را طراحی می کند. نکته مهم این است که در طراحی خود ضرورتهای ساخت را هم در نظر داشته باشد و چیزی ایجاد نکند که قابل ساخت نباشد. در انتها هم توسط دستور unfold ورق خام blank را بدست می آورد و در نقشه قطعه به عنوان نمای کمکی برای ساخت آن را اضافه می کند.

2- بهر حال، چیزی که گفته اید کمی عجیب است و باید دید بطور دقیق و در جزییات چطور عمل می کنید. اگر ورق خامی را توسط دستور bend from Flat خم کنید و سپس توسط unfold گسترده را بدست بیاورید حتما با ورق اولیه یکسان خواهد بود. اگر دوست داشتید تصویر یا مدل را به اشتراک بگذارید تا بتوان بهتر راهنمایی کرد.

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
1- روش طراحی قطعات ورقی به این روشی که اشاره کرده اید نیست. در طراحی قطعات ورقی، طراح شکل ورق خام blank را نمی داند و در واقع این شکل در طول فرآیند طراحی کم کم بوجود می آید. اینطور نیست که Blank مشخص باشد و طراح شروع به خم کردن آن مثل چیزی که در هنگام ساخت اتفاق می افتد کند. طراح توسط دستورات مختلف از wall گرفته تا flange, bend و ... شکل قطعه را طراحی می کند. نکته مهم این است که در طراحی خود ضرورتهای ساخت را هم در نظر داشته باشد و چیزی ایجاد نکند که قابل ساخت نباشد. در انتها هم توسط دستور unfold ورق خام blank را بدست می آورد و در نقشه قطعه به عنوان نمای کمکی برای ساخت آن را اضافه می کند.

2- بهر حال، چیزی که گفته اید کمی عجیب است و باید دید بطور دقیق و در جزییات چطور عمل می کنید. اگر ورق خامی را توسط دستور bend from Flat خم کنید و سپس توسط unfold گسترده را بدست بیاورید حتما با ورق اولیه یکسان خواهد بود. اگر دوست داشتید تصویر یا مدل را به اشتراک بگذارید تا بتوان بهتر راهنمایی کرد.

بله حرف شما در مورد طراحی قطعات ورقی درسته. ولی ما این فایلهارو از شرکتهای خودروساز گرفتیم و چون خوروسازها با surf کار میکنند و ما معمولا اونارو به sheet metal تبدیل میکنیم و طراحی قالب رو بر اساس اون انجام میدیم. در اولین فرصت فایل رو به اشتراک میذارم.